سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درد نوشته ای برای مادر ستار بهشتی: تو تنها نیستی، مادر!...
» به آنان که با قلم، تباهی دهر را، به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند ...

درد نوشته ای برای مادر ستار بهشتی: تو تنها نیستی، مادر!

چکیده :نیروهای امنیتی خواهر ستار بهشتی را تلفنی تهدید کرده اند، که او را کتک خواهند زد، که با خانواده اش برخورد خواهند کرد اگر بخواهند در پنجشنبه آخر سال بر مزار او حاضر شوند. مادر ستار گوشش بدهکار نشده و نپذیرفته، ماموران امنیتی بسیار پرتعداد در قبرستان رباط کریم حضور یافته اند و نگذاشته اند جز مادر و خواهر ستار کسی بر سر مزارش بیاید. تهدیدها ادامه دارد، امنیت از این خانواده داغدیده سلب شده، نمی خواهند آنها آرامش داشته باشند، می خواهند آنها از پیگیری قضایی منصرف شوند، بازپرس هم پرونده را نگه داشته و به دادگاه نفرستاده تا نتیجه این فشارها مشخص شود....


کلمه – حسین ناصری نیا:

از کجا شروع کنم؟ یک خبر را باید تنظیم کنم. یک خبر کوتاه، یک خبر تکراری. مثل آن همه خبرهای انبوه سال 88 که شرم و خشم از واژه واژه شان می چکید. خبری درباره یکی از آنها که کمی دیر، اما به واقع خیلی زود، به آن قافله پیوست. قافله حق طلبانی که رنج خانواده هایشان را هنوز هم کسی نمی فهمد. خانواده هایی که هیچ کس هیچ وقت حال واقعی آنها را درک نکرد. خانواده هایی که تنها بودند و تنها ماندند، ولو خودشان و عزیزانشان در قلب بسیاری از ایرانیان جا داشته باشند. خانواده هایی در امتداد خانواده شهدای دفاع مقدس، خانواده شهدا و رنج کشیدگان و شکنجه دیدگان انقلاب، خانواده شهدای مبارزات چریکی و ملی شدن و مشروطه و قبل از اینها قرن ها مبارزات آزادیخواهانه و حق طلبانه این سرزمین. خانواده تمام آنها جان دادند تا شهادت دهند، تا گواه باشند که چراغ حق طلبی خاموش نخواهد شد.

به ایران برگردیم، و به امروز. خبر مربوط به ستار بهشتی است: خواهر او را تهدید کرده اند، تهدید تلفنی، نیروهای امنیتی، که او را کتک خواهند زد، که با خانواده اش برخورد خواهند کرد اگر بخواهند در پنجشنبه آخر سال بر مزار او حاضر شوند. بر مزار این برادر، این پسر، این کارگر، این وبلاگ نویس، این جوان، این آزادیخواه، این شهید … و وقتی مادر ستار گوشش بدهکار نشده و نپذیرفته، ماموران امنیتی بسیار پرتعداد در قبرستان رباط کریم حضور یافته اند و نگذاشته اند جز مادر و خواهر ستار کسی بر سر مزارش بیاید. تهدیدها ادامه دارد، امنیت از این خانواده داغدیده سلب شده، نمی خواهند آنها آرامش داشته باشند، می خواهند آنها از پیگیری قضایی منصرف شوند، بازپرس هم پرونده را نگه داشته و به دادگاه نفرستاده تا نتیجه این فشارها مشخص شود.

خبر را می نویسم: نیروهای امنیتی هفته گذشته طی تماس تلفنی سحر بهشتی خواهر ستار بهشتی را تهدید به ضرب و شتم کرده و به وی اعلام کرده بودند که در صورت حضور بر سر مزار ستار بهشتی در آخرین پنجشنبه سال با آنها برخورد خواهند کرد. / در حالی که مسئول رسیدگی به پرونده ستار بهشتی پرونده وی را بسته دانسته است ده ها مامور اطلاعاتی و امنیتی روز پنج شنبه 24 اسفند با حضور بر سر مزار ستار بهشتی از برگزاری مراسم پنجشنبه آخر سال برای وی توسط خانواده اش جلوگیری کرده اند.

خبر راضی ام نمی کند. این کلمات تکراری، حسی جز بیزاری در پی ندارند. حتی همان را هم ندارند؛ فقط بی تفاوتی می آورند این واژه ها. آن همه حقیقت سنگین و تلخ پاراگراف قبلی را در کجای این پاراگراف بعدی می توان جای داد. اما چاره ای نیست، ادامه می دهم:

شاهدان عینی که از حضور ده ها مامور بر سر مزار ستار بهشتی در آخرین پنجشنبه سال خبر داده بودند گفته اند که گوهر عشقی مادر ستار بهشتی و سحر بهشتی خواهر ستار بهشتی ، دو نفره بر سر مزار ستار بهشتی مراسم کوچکی برگزار کرده اند اما برخوردهای امنیتی و تهدید آمیز ماموران باعث شده است که هیچ شخصی بجز خانواده وی نتواند در آن مراسم شرکت کند. / تهدید خانواده ستار بهشتی بویژه تهدید به بازداشت سحر بهشتی خواهر ستار بهشتی ، امنیت و آرامش این خانواده را کاملا سلب کرده است . ماموران امنیتی قصد دارند با ایجاد وحشت خانواده ستار بهشتی را وادار به سکوت و عقب نشینی در مورد پیگیری پرونده ستار بهشتی کنند.

به این خبر می توان ادامه داد: می توان از سابقه خبر نوشت، از روند افشای این قتل سیاسی، از شهادتنامه زندانیان، از دروغ گویی ها و پنهان کاری های مسئولان، از برخی نمایندگان وابسته مجلس که اخیرا از مختومه شدن پرونده گفته اند، از اظهارات وکیل شجاع خانواده ستار بهشتی که گزارش پزشکی قانونی و اشاره مجلس به آن را اعترافی بر شکنجه وی دانسته، از تعلل دستگاه قضایی در پیگیری نکردن این پرونده، از بی مسئولیتی حکومت در قبال این بازداشتی خود و …

اما نه! اینها فایده ندارد. به جای اینها باید قصه گفت، باید شعر سرود، باید داستان نوشت، باید موسیقی ساخت و نمایش پرداخت. باید در کهنه درس های چندین و چند واحدی خبرنویسی تجدید نظر کرد وقتی دل و ذهن گواهی می دهد که آن خبرنویسی ها دیگر جواب نمی دهد. خبر قرار است واقعیت را بازگو، بلکه قرار است حقیقت را منتقل کند. وقتی نمی کند باید برایش فکری کرد. یا نباید نوشت، یا باید واقعا از سر درد و رنج نوشت. این دیگر نمی شود خبر، می شود رنجنامه، می شود درد نوشته. مگر از بعد 88 به نوشته های برآمده از دل های برافروخته نگفتیم “دل نوشته”؟ حالا چه اشکالی دارد اگر به این نوشته هم بگوییم “درد نوشته”؟

دردنوشته ی من اما تپه ای از واژه ها نیست، یک عکس است، یک عکس سه نفره: پسر، مادر و خواهر.

تمام حجم درد را پایین همین خبر، در یک عکس ببینید. اینجا پایان خبر است. دیگر نخوانید. حالا وقت دیدن است. دیدن یک عکس. اما چند کلمه حرف هم هست از همان جنس درد نوشته ها، که اگر پایین تر بنویسم، زیر عظمت تنهایی نهفته در این عکس گم می شود. پس همین جا می نویسم.

درد نوشته ای برای مادر ستار بهشتی

مادر! من ستار توام. ما همه ستار توییم. همه غمخوار توییم. پرستار مگر نمی خواستی؟ ما پرستار توییم. ما از همان روزی که داستان شکنجه و قتل پسرت برملا شد، همراه تو بودیم. با تو غصه خوردیم، با تو داغ دیدیم، با تو کتک خوردیم و با تو رنج بردیم. بر پیکر خونی پسر تو، بر خاکی چادر تو، بر زخم پای تو و موی کشیده ی تو گریستیم. داغ کربلاگونه ی تو داغ همه مظلومان را بار دیگر زنده کرد، آنچنان که در این چهار سال بارها تاریخ را جلوی چشم خود به تکرار دیدیم. اما …

مادر! ما را ببخش اگر تو را تنها گذاشتیم. بر ستارت، بر ستارهایت خرده نگیر اگر امروز کنارت نیستند. بال و پر ما را شکسته اند. تاب و توان ما را تحلیل برده اند. نگذاشته اند، نمی گذارند. ما باید آن روز کنار تو می بودیم، تا نمی گذاشتیم اشقیا چادر از سرت بکشند و موهایت را در مشت بگیرند. ستارهای تو باید می آمدند و سینه سپر می کردند و نمی گذاشتند مظلومیت برایت مضاعف شود. باید دورت را می گرفتند و نمی گذاشتند پنجشنبه آخر سال را اینچنین غریبانه با سحرت به شب برسانی. مادر! شرمنده ایم.

اما تو تنها نیستی، مادر ستار! همه مظلومان پسران تواند، همه رنج دیدگان خواهران و برادران تواند، هم ایرانیان خانواده ی تواند، و آن روزی که فرصت یابند و بساط ظالمان را جمع کنند، تو را روی چشمشان می گذارند و دیگر ستارهای تو را نه فقط از مرگ نجات می دهند، که از زندان های ظلم تا خانه بدرقه می کنند و بر دوش می برند. شک نکن که آن روز خواهد آمد. این وعده خداست که حق مظلوم را از ظالم بگیرد، و او وعده اش حق است.

خانم گوهر عشقی! عیدت مبارک، عید فرزندت هم مبارک. در این عید اول ستار، تبریک و تسلیت ما را هم بپذیر.

مادر ستار! اگر این عکس همه ی حرف توست برای ما مردم، این شعر هم همه ی حرف مردم با توست. مادر! این درد مشترک ماست که شده شعر. شاعرش ستار توست، و درباره ستارهای تو. برای آن روزی که به قول خود تو، دیگر از ستار کشی ها اثری نمانده باشد:

هوا دل‌پذیر شد، گل از خاک بردمید
پرستو به بازگشت زد نغمه‌ی امید
به جوش آمده‌ست خون، درون رگ گیاه
بهار خجسته‌فال، خرامان رسد ز راه
بهار خجسته‌فال، خرامان رسد ز راه

به خویشان، به دوستان، به یاران آشنا
به مردان تیزخشم که پیکار می‌کنند
به آنان که با قلم، تباهی دهر را
به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند
بهاران خجسته باد، بهاران خجسته باد

و این بند بندگی، و این بار فقر و جهل
به سرتاسر جهان، به هر صورتی که هست
نگون و گسسته باد، نگون و گسسته باد

‌‌

‌* * *

مجموعه گزارش های قبلی کلمه درباره شکنجه و قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس، جزئیات روند تدریجی افشای این موضوع، واکنش های رسمی به آن، حمله نیروهای امنیتی به مراسم چهلم او، وضعیت معلق پرونده قضایی این قتل و همه آنچه را باید درباره این قربانی مظلوم بدانید، در صفحات زیر بخوانید. این خبرها به ترتیب زمانی، از آخر به اول، مرتب شده است:

خواهر ستار بهشتی: هر چند امنیت نداریم، اما پرونده را دنبال می کنیم
وکیل ستار بهشتی: پرونده باز است، شوک روانی و فیزیکی هم قطعا توسط بازجو وارد شده
مادر ستار بهشتی: دادگاه رسیدگی به قتل ناجوانمردانه فرزندم باید علنی باشد/ به خواسته ام رسیدگی نشود در مقابل دادگاه خودم را می کشم
واکنش وکیل ستار بهشتی به سخنان بروجردی: فاقد ارزش قانونی است/ در حیطه وظایف خود اظهار نظر کنید
بازی جدید با افکار عمومی/ بروجردی: پرونده ستار بهشتی خاتمه پیدا کرده؛ او از ترس زندان فوت کرده!
نامه زهرا ربانی املشی به رهبری درباره ستار بهشتی
اولین ثمره خون ستار بهشتی/ ابلاغ ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های پلیس
ماه بهمن هم تمام شد؛ پرونده ستار بهشتی به دادگاه نرفت
صد روز از قتل ستار بهشتی گذشت؛ پرونده هنوز در دادسرا خاک می‌خورد
ناپدید شدن ده روزه پدر ستار بهشتی/ سناریوی تازه برای سنگ اندازی در روند رسیدگی به پرونده
وکیل خانواده ستار بهشتی:‌ گزارش مجلس سطحی و ناموجه بود/ پرونده تا آخر بهمن به دادگاه می‌رود

محسنی اژه ای: هیچ کجا به اندازه ایران به زندانیان خدمات ارائه نمی شود
اعتراض نمایندگان به گزارش ناقص و تحریف شده تحقیق و تفخص قتل ستار بهشتی/ علت مرگ: ایراد ضرب عمدی و شوک های فیزیکی و روانی
حذف بخشی از گزارش پرونده ستار بهشتی
شهید دزدی و شهید سازی، نماد بارز سقوط اخلاقی اقتدارگرایان‎
گزارش تحقیق و تحفص مجلس درباره ستار بهشتی باز هم خوانده نشد
وکیل خانواده ستار بهشتی: فشار می‌آورند که مصاحبه نکن/ بازجو برخلاف قانون شکنجه می‌کند و می‌گوید قانون منم!
سنگ قبر ستار بهشتی در محاصره نیروهای امنیتی؛ این‌همه نگرانی برای چیست؟
علی(ع) گفت برای ظلم باید دق کرد؛ ما برای ستار بهشتی تب هم نکردیم!
دادستان تهران: ستار بهشتی بیمار نبود، مرگ در اثر ضربه یا فشار شدید روانی
ناگفته های مهمی درباره پرونده شکنجه و قتل ستار بهشتی
مادر ستار بهشتی: نتوانسته بود درست بنویسد، انگشتانش را شکسته بودند
وکیل هم تایید کرد: خانواده ستار بهشتی را “به زور” به دفترخانه برده و رضایت گرفته‌اند
در ملاقات بازجوی ستار بهشتی با مادر او چه گذشت
پورفاضل: شکایتنامه، به خط مرحوم ستار بهشتی است
کی می‌کشه؟ حاکم باشی؛ کی فراموش می‌کنه؟
واکنش آیت الله بیات به کتک زدن مادر ستار بهشتی: جا دارد مسلمانان از این گونه رفتارها دق کنند و بمیرند
فیلم سخنان یکی از هم محله ای های ستار بهشتی: به خدا او قهرمان دنیاست
روایت تصویری مراسم چهلم ستار بهشتی؛ روزی که پلیس در آزمون عقلانیت رفوزه شد

خواهر ستار بهشتی: مادرم را کتک زدند/ محمد نوری زاد: اگر ضرب و شتم و بی ادبی نمی کردند تعجب می کردیم
پلیس اعلامیه های ستار بهشتی را پاره کرد و به ایجاد رعب و وحشت در میان مردم پرداخت
۴۰ روز گذشت؛ خانه دیگر نخندید و مادر بر سینه کوبید
چهلمین روز درگذشت ستار بهشتی؛ آزمونی دیگر پیش روی پلیس و دستگاه های امنیتی
نامه محمد‌امین هادوی به صادق لاریجانی: شما مسئولیت دارید؛ برای پیگیری خون ستار بهشتی چه کرده‌اید؟
عکس/ مزار ستار بهشتی در قبرستان رباط کریم
احمدی مقدم: رییس پلیس فتا بخاطر فشار رسانه ها برکنار نشد!
نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!
پاسخی به سخنگوی قوه قضاییه/ آقای اژه ای! این 2+10 پرسش تا پل صراط همراه شماست
آقای محسنی اژه ای! آیا خانواده ستار بهشتی می توانند مراسم چهلم برگزار کنند؟
پیشنهاد علی مطهری به وزیر کشور و ناجا: در نامه ای از خانواده ستار بهشتی عذرخواهی کنید
برکناری رییس پلیس فتا و تایید ضرب و شتم ستار بهشتی در بازداشتگاه
مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند
کوثری، نماینده مجلس: هر‌کسی می‌گوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است/ فرمانده فتا استعفا ندهد
احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود؛ فرمانده پلیس فتا استعفا نمی دهد
مادر ستار بهشتی: پسرم را ماموران دفن کردند/ حتی نگذاشتند برای آخرین بار صورتش را ببینم
نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!
نماینده ویژه مجلس: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

دادستانی تهران: احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
تماس ماموران با عموی ستار بهشتی: فردا جنازه را در کهریزک تحویل بگیرید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید
بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی، فعال مدنی


3 پاسخ به “درد نوشته ای برای مادر ستار بهشتی: تو تنها نیستی، مادر!”

 1. Mohammad-sadegh گفت:

  سلام خدا بر مجاهدانی که بر طاغوت شوریدند و حسرت یک آخ را بر دل او گزاردند. سلام بر مادر و خواهر ، مادران و خواهران ستار ها.نورزتان نوروز و عیدتان مبارک

 2. Hossein Ronaghi گفت:

  » به آنان که با قلم، تباهی دهر را، به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند …

 3. صادق گفت:

  هر دم این بانگ برارم از دل

  وای این شب چقدر تاریك است

  اندكی صبر سحر نزدیك است

  اندكی صبر سحر نزدیك است