سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مجمع مدرسین: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرن...
» این است پیام قیام حسینی برای بشریت: حق اعتراض در برابر حکومت

مجمع مدرسین: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟

چکیده :در حکومتی که به حق بزرگداشت عاشورا را وظیفه خودمی داند، چگونه می توان شاهد وقایعی بود که در تقابل با فرهنگ امام حسین است؟ ساده ترین پیام قیام حسینی برای بشریت حق اعتراض در برابر حکومت است و در آیین حسینی اعتراض در برابر حکومت حقی انکار ناشدنی است. پیروان این آیین چگونه می توانند مرگ جوانی را در زندان پذیرا باشند که به اتهام اعتراض در فضای مجازی دستگیر شده است؟...


مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای به مناسبت ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع)، ضمن تاکید بر اینکه ساده ترین پیام قیام حسینی برای بشریت حق اعتراض در برابر حکومت است و در آیین حسینی اعتراض در برابر حکومت حقی انکار ناشدنی است؛ از پیروان این آیین پرسید که چگونه می توانند مرگ جوانی را در زندان پذیرا باشند که به اتهام اعتراض در فضای مجازی دستگیر شده است؟

این تشکل روحانیون اصلاح طلب در بیانیه خود تصریح کرد: در اسلام پاسداشت حقوق آدمیان از اهم وظایف حاکمان است و مرگ متهمان در زندان بزرگترین نقض حقوق انسانی است. ستار بهشتی که با مرگ خود پرده از این مسئله برداشت، البته نخستین کسی نیست که برای اعتراض خود چنین بهای سنگینی پرداخت می کند. دستگاه قضایی تا کنون چه اقدامی برای پیشگیری از چنین اقداماتی انجام داده است؟ آیا اگر پرونده کهریزک عادلانه پی گرفته می شد و مجرمان مجازات می شدند ، امروز بار دیگر شاهد چنین وقایع تلخی بودیم؟

در این بیانیه که در وب سایت مجمع مدرسین و محققین منتشر شده، همچنین آمده است: انسان امروز خسته خشونتها، بی عدالتی ها، سرکوب ها ، دروغ ها وعهد شکنی های حاکمان و مدعیان دین است. آفتاب عدالت ، اخلاق و معنویت آن جا غروب می کند که مردم شاهد دروغ و بی عدالتی و عهدشکنی در پوشش اسلام باشند.

متن کامل بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به شرح زیر است:

بسمه تعالی

قال الحسین (ع) اللهم انک تعلم انه لم یکن الذی کان منا منافسه فی سلطان ولاالتماس شیء من فضول الحطام ولکن لنردالمعالم من دینک ونظهرالاصلاح فی بلادک فیامن المظلومون من عبادک و تقام المعطله من حدودک

ماه محرم یاد آور یکی ازبزرگترین تراژدیهای تاریخ بشری است . ماهی که یاد آور اعتلای عزت و شرافت و آزادگی و رسوایی استبداد و تزویر و ریا و دروغ و انحطاط اخلاقی و فکری در حاکمیت اموی است .

رویارویی اسلام عدالت طلب و آزادی خواه و حق جوی علوی با اسلام اشرافی و قدرت طلب اموی که با نبرد بر ضد علی (ع)آغاز شد، در عاشورای سال 61 در مصاف کربلاییِ حسین (ع)و یزید به اوج رسید. این رویارویی و ستیز در تاریخ اسلام همچنان باقی ماند و امروز، نیز اسلام عقلانیت و رحمانیت و حریت در برابر اسلام جهالت و خشونت و اسارت قرار گرفته است و در فراسوی این نبرد فجایع و مصایب و کشتارهای بی رحمانه ای را شاهدیم که بنام دین صورت می گیرد.

بر این باوریم که تعظیم شعایر ماه محرم ویادآوری رخداد جانسوز کربلا برای تفکیک و جدا سازی اسلام اموی از اسلام علوی است . واین رسالتی است که بردوش مبلغان دین نهاده اند تا با بازخوانی درست تاریخ ،مردم را به این دو اسلام آشنا سازند.شاید یکی از عللی که موجب پیدایش این رویداد تلخ تاریخی شد ، جهالت مردمان آن روز نسبت به آموزه های حقیقی اسلام بود.حاکمان مستبد اموی ودرپی آن عباسیان ودیگر کسانی که به نام دین ستم کردند، با استفاده از جهل مردم پایه های قدرت خود را قوت بخشیدند.کمتر کسی رویکرد اسلام رادر باره عدل وظلم می دانست و حدیث های دروغین در خدمت حاکمیت برای وارونه کردن اسلام حقیقی بود.

جنبش استبداد ستیزانه ای که با یاد حسین و الهام از قیام کربلا حکومت ستم بنیاد امویان را زیر و رو کرد، عباسیان را بر آن داشت تا با تحریف ماجرای عاشورا تاریخی را به نگارش در آورند که برپایه های قدرت شان آسیبی وارد نسازد، و با داستانهای دروغین و افسانه ای و غلوآمیز بر حقیقت این تاریخ عبرت آموز سایه افکنند. تشیع صفوی نیز همپوی با عباسیان راه را بر تحریف حقیقت عاشورا و پوشاندن رازحماسه حسینی هموارکرد و جهل و غفلت از آرمان او را تا به امروز تداوم بخشید.

آنان که نگران از بین رفتن معنویت اند و دغدغه احیای ارزشهای دینی در جامعه را دارند تنها با آسیب شناسی ماجرای عاشورا و بازشناسی حقیقت حماسه حسینی می توانند به روح بخشی آن چشم دوزند. امروز شاهدیم که با وجود هزینه های بسیاری که هر ساله از سوی مردم و نهادهای دولتی در بزرگداشت عاشورا صرف می شود، اما ثمره وبازدهی چندانی در نمایان ساختن اسلام حقیقی در جهان امروز ندارد. واقعه کربلا اگر درست نمایانده شود، سرمایه ای جاوید برای رهایی و آزادی انسان است که به همه بشریت تعلق دارد . چه کسی از عدالت، آزادگی و آزادی و تسلیم نگشتن در برابر استبداد در قامت دین، رویگردان است ؟ انسان امروز خسته خشونت ها، بی عدالتی ها، سرکوب ها ، دروغ ها وعهد شکنی های حاکمان و مدعیان دین است. آفتاب عدالت ، اخلاق و معنویت آن جا غروب می کند که مردم شاهد دروغ و بی عدالتی وعهدشکنی در پوشش اسلام باشند.

کارکرد اصلی تعظیم شعایر و تعالیم دین نجات آدمیان از دشواری های بی اخلاقی و بی عدالتی و فقر و کاستن از رنج و درد انسان است. پس چگونه می توان ادعای تعظیم شعانر را در جامعه و حکومتی که در چنین دشواری های غوطه ور است جدی دانست؟ تشیع و کانونی ترین آیین آن یعنی عاشورای حسینی نه تنها آموزه و ابزاری برای بقای بر کرسی ریاست نیست، بلکه هدف اصلی آن تحقق آرمانهای الهی و در راس آن اخلاق و معنویت وعدالت اجتماعی، نه در حرف، که در عمل می باشد. در حکومتی که به حق بزرگداشت عاشورا را وظیفه خودمی داند، چگونه می توان شاهد وقایعی بود که در تقابل با فرهنگ امام حسین است؟

ساده ترین پیام قیام حسینی برای بشریت حق اعتراض در برابر حکومت است و در آیین حسینی اعتراض در برابر حکومت حقی انکار ناشدنی است. پیروان این آیین چگونه می توانند مرگ جوانی را در زندان پذیرا باشند که به اتهام اعتراض در فضای مجازی دستگیر شده است؟ در اسلام پاسداشت حقوق آدمیان از اهم وظایف حاکمان است و مرگ متهمان در زندان بزرگترین نقض حقوق انسانی است. ستار بهشتی که با مرگ خود پرده از این مسئله برداشت، البته نخستین کسی نیست که برای اعتراض خود چنین بهای سنگینی پرداخت می کند. دستگاه قضایی تا کنون چه اقدامی برای پیشگیری از چنین اقداماتی انجام داده است ؟ آیا اگر پرونده کهریزک عادلانه پی گرفته می شد و مجرمان مجازات می شدند ، امروز بار دیگر شاهد چنین وقایع تلخی بودیم؟

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن تسلیت شهادت سالار شهیدان و یارانش و دعوت همگان به پاسداشت این ایام و بزرگداشت شعایر حسینی بر اساس وظیفه دینی و اخلاقی و در چارچوب حقوق مصرح در قانون اساسی از مسئولان و مجریان کشور می خواهد، پرونده مرگ ناگوار ستار بهشتی را به جد پیگیری کنند و مسئولیت خود را در دفاع از حقوق ملت به انجام برسانند وبدانند این مسئولیت ها بفرموده امام علی (ع) امانتی است که مردم به آنان سپردند و اگر در این امانت خیانت شود ، مکافات دنیوی و اخروی آن قابل گذشت نخواهد بود.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

28/8/1391


8 پاسخ به “مجمع مدرسین: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟”

 1. امروز  مقام عظما طی
  بیاناتی بطور صریع جانبدارانه از رژیِم بشار اسد و علیه مخالفین رژیم دمشق از
  مخالفین اسد خواست که اسلحه های خود را زمین بگذارند و تلویحاً خواست تسلیم شوند
  تا بتوانند خواستهای خود را مطرح کنند و فقط هم مطرح کنند. در اینکه در منطقه کسی برای
  بحرطویل های عظمای ما تره خرد نمیکند کمترین شکی نیست ولی خطر این اظهار نظرهای
  خام در اینست که جان  آن 48 نفر گروگانهای ایران
  و سایر ایرانیان مقیم سوریه را بخطر می اندازد. آنها که امروز در برابر این گونه
  اظهارات خام مقام عظما ساکت می مانند فردا حق ندارند بر کشته شدن  آن گروگانها اشک تمساح بزیند. دوستان کاربر و
  ادمین کلمه این حرفهای امروز مرا فقط چند ماه بیاد داشته  باشید.

 2. ali irani گفت:

  خودمان می کشیم و نابود می کنیم و بعد خودمان دنبال می کنم چه کسی کی و کجا این کارها را انجام داده است و در آخر بیانیه می دهیم که ای مسلمانان ، مسلمانی مرده است بشتابید که چرا مرده است 
  چرا بیانیه نمی دهید که چرا و چطور ، اینطور شده است بنده ای از بندگان خدا از دنیا رفته و حق زیستن خود از دست داده است شرم کنید 

 3. محمد گفت:

  از همان ابتدای انقلاب بسیاری سعی کردند دستاوردهای انقلاب را نابود کرده دوباره همه چیز را سرجای اول برگردانند و تنها به فکر حکومت خود و جایگزینی قدرت بودند. در ابتدای انقلاب سمینارها و گردهمایی های پر محتوایی در ایام محرم برگزار می شد. عده ای گفتند اگر این وضع ادامه پیدا کند بساط ما بهم می ریزد و دکان ما هم کساد می شود. انتقاد آنها این بود که این همایش ها همان اسلام روشنفکری است و قدرت بسیج خیابانی مردم را نیز برای قمه کشی از بین می برد. و در نهایت بساط زنجیر و قیمه خوری و… را راه انداختند.

 4. Saghi_room گفت:

   رییس 350 رفت

 5. Motagh_1330 گفت:

  امام حسین بعد از شعار وارد عمل میشد

 6. Ahmad782 گفت:

  سلام علیکم در اوضاع احوال تاسف بار فعلی ایران که ضعف و دروغ و ریا و حق کشی در تمامی دستگاههای دولتی نمایان است بنظر من با تعویض چند مهره اصلی از بدنه نظام و جایگزینی افراد صالح بجای انها و پایان بخشیدن به حکومت قومی طایفه ای شاید بشود مملکت را نجات داد و الی روز بروز اوضاع بدتر و بدتر خواهدشد. هیچ نشانه ای پیشرفتی در زمینه اقتصادی سیاسی فرهنگی اجتماعی مشهود نیست . دارند کشور را از بین میبرند با این وضع که دروغ حربه اصلی سیاستمداران شده هیچ امیدی به بهبودی کشور نیست گاهی وقت چنان دلم به ایران میسوزد که ساعتها از اوضاع عادی خارج میشوم

 7. Abbass666 گفت:

   پیروان حسین ! 
  بيخود نيست علی فلاحیان؛ وزیر اسبق اطلاعات که نامش با فاجعه قتل
  های زنجیره ای و مخوف دگراندیشان در دهه ۷۰ عجین شده  اکنون سودای ریاست جمهور را در سر می پروراند.!!

 8. مادر سبز گفت:

  مجمع مدرسین اگر راست می گویند خود وارد عمل شوند کف بپوشند و وارد میدان شوند بسم الله اگر ادعای مسلمانی می کنید پرچم امام حسین را در دست بگیرید روی کاغذ همه بلدند حرف بزنند اگر مردید عمل کنید تا مردم از شما حمایت کنند. وظیفه ی شما که تنها پیام دادن نیست!! فقط محکوم می کنید!!!