سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روایت تصویری مراسم چهلم ستار بهشتی؛ روزی که پلیس در آزمون عقلانیت رفوزه شد...
» همکاران قاتلان ستار بهشتی نگذاشتند مراسم یادبود او با آرامش تمام شود

روایت تصویری مراسم چهلم ستار بهشتی؛ روزی که پلیس در آزمون عقلانیت رفوزه شد

چکیده :از کدام غصه باید قصه گفت؟ از پای کبود و زخمی گوهر عشقی، مادر ستار، یا از اینکه او در حالی از پلیس کتک خورده که بیمار بوده؟ و یا از اینکه هنوز موهای او که ماموران حکومت اسلامی کشیده و کنده بودند، بر روی پیراهن او باقی بود، و یا از لباس نویی که می گفت امروز برای عروسی ستار بر تن کردم و آن را پاره کردند....


کلمه: عصر پنجشنبه مراسم چهلمین روز درگذشت ستار بهشتی که در بازداشتگاه پلیس کشته شد، بر سر مزار او واقع در امامزاده محمدتقی رباط کریم برگزار شد. اما ماموران نیروی انتظامی که این وبلاگ نویس/ کارگر/ جوان/ زندانی سیاسی را در بازداشتگاهی غیرقانونی شکنجه داده و کشته اند، حتی به مراسم یادبود او هم رحم نکردند.

به گزارش کلمه، خانواده او در چهل روز گذشته سکوت کرده بودند، با این وعده ی دادستانی که لااقل این خانواده خواهند توانست مراسم چهلم را با آرامش برگزار کنند. اما نیروی انتظامی که مامورانش متهمان اصلی شکنجه و قتل ستار بهشتی هستند، نگذاشتند این مراسم هم با آرامش برگزار شود. حضور پرتعداد نیروهای لباس شخصی از همان ابتدا نشان می داد که آنها نمی خواهند حتی به مراسم چهلم قربانی خود هم رحم کنند.

خواهر و مادر ستار بهشتی غریبانه عکس او را در دست گرفته بودند و گروه نه چندان زیادی از مردم نیز که اکثرا از اهالی محل بودند، در قبرستان حاضر شده بودند تا با این خانواده داغدیده ابراز همدردی کنند. مادر عکس جگرگوشه را در دست گرفته بود، راه می رفت و می گفت: پسرمه، برایش گریه نمی کنم، افتخار می کنم… او غیر از نام ستار، نام برخی دیگر از شهدای سرکوب های پس از انتخابات را هم بر زبان می آورد. برخی از خانواده های شهدای سبز هم در این مراسم حضور یافته بودند تا با این خانواده عزادار همراهی و همدردی کنند.

تازه چند روزی بود که سنگ قبر بر مزار او نصب شده بود. او را که هم به نام بهشتی بود و هم به صفت بهشتی شد، میراث داران شمع‌آجین‌کنندگان تاریخ، شکنجه کرده و کشته بودند، و حالا بر گرداگرد قبر او شمع‌هایی حلقه زده بود که غربت او را در چهلمین روز نمایندگی کند.

غربت او تا آنجا بود که ماموران لباس شخصی حتی از حضور چند نفر خانواده و آشنا و دوستدار بر مزار او هم می ترسیدند؛ طوری که به تعداد زیاد در قبرستان و اطراف آن حاضر شده بودند، از تک تک حاضران عکس و فیلم می گرفتند و در نهایت هم نگذاشتند خانواده ستار بهشتی با آرامش میهمانان و تسلیت گویان را بدرقه کنند.

مادر رنج کشیده ی ستار، هم او که با مرگ ستار نه فقط فرزندش را، که رفیق و پرستارش را هم از دست داده بود، تصویری از او را در دست داشت؛ به یادگار روزهایی که پسرش از او که در بستر بیماری بود پرستاری می کرد. او مدام می گفت: نمی گذارم خون پسرم پایمال شود.

مادر ستار چندی قبل در مصاحبه ای از این گفته بود که دخترش را، سحر بهشتی را، تهدید کرده اند که مصاحبه نکند. به او گفته اند که اگر به خودش رحم نمی کند لااقل به کودک خردسال شش ماهه اش رحم کند!

خواهر ستار بهشتی هم دیروز در گفت و گو با کلمه تایید کرده بود که از او خواسته شده مصاحبه نکند. او ابراز امیدواری کرده بود که پس از اینهمه فشار و آزار خانواده، لااقل اجازه دهند مراسم چهلم برادرش در آرامش برگزار شود. اما نگذاشتند. خواهر ستار با صدای بلند می گفت: برادرمه، تاج سرمه، افتخارمه … که ناگهان!

ناگهان همه چیز عوض شد. مراسم در حال پایان بود؛ در واقع تمام شده بود. خانواده که متوجه تحرکات مشکوک ماموران شده بودند، گفتند که نمی خواهند اتفاق ناگواری بیفتد. حدود ساعت چهار بود که اعلام کردند مراسم تمام شده، و از حضور همه تشکر کردند. مردم هم به تدریج در حال خروج از امامزاده بودند. اما ماموران ناگهان هجوم آوردند. برادر ستار را می خواستند بازداشت کنند. مادر جلو رفت. یک بار آن پسر دیگرش را برده بودند و نیاورده بودند. او را زدند، هل دادن، کتک زدند اما کوتاه نیامد. تمام پیراهن مشکی اش خاکی شده بود…

مادر ستار بهشتی گناهکار بود، چون می خواست برای بزرگداشت پسرش مراسم برگزار کند. گناهکار بود، چون پسرش را طوری تربیت کرده بود که هرچه بازجویان می خواستند نپذیرد. او گناهکار بود، مانند مادران همه شهیدان جنبش سبز که گناهشان تربیت جوانانی آزاده و شجاع است. گناه او همین بود که بارها فریاد زد: نمی گذارم خون پسرم پایمال شود!

ماموران پسرش را کشتند، و مسئولان در چشمان مادر ستار نگاه کردند و به او دروغ گفتند. نه حرمت خون پسرش را نگه داشتند و نه حرمت مراسم او را. با کمال وقاحت ادعا می کنند که پرونده با روال خوبی در حال پیگیری است، اما همزمان مراسم آرام و محدود این قربانی وحشی گری های خود را هم نمی گذارند با آرامش تمام شود.

از کدام غصه باید قصه گفت؟ از پای کبود و زخمی گوهر عشقی، مادر ستار، یا از اینکه او در حالی از پلیس کتک خورده که بیمار بوده؟ و یا از اینکه هنوز موهای او که ماموران حکومت اسلامی کشیده و کنده بودند، بر روی پیراهن او باقی بود، و یا از لباس نویی که می گفت امروز برای عروسی ستار بر تن کردم و آن را پاره کردند….

ماموران علاوه بر ضرب و شتم این مادر هفتاد و چند ساله، خواهر و برادر ستار را هم کتک زدند و روسری از سر سحر بهشتی کشیدند. آنها سپس مردم را هم متفرق کردند و امامزاده تا چند ساعت بعد در قرق آنها بود. هرچند هنوز مردمی بودند که تازه از راه رسیده و آدرس را پیدا کرده بودند و غافل از آنکه مراسم قبل از موعد مقرر (ساعت 5) به پایان رسیده و بدون توجه به مامورانی که هنوز در حال فیلمبرداری از افراد حاضر در محل بودند، درباره مکان قبر ستار بهشتی پرس و جو می کردند.

عقلانیت حکم می کرد که حالا که پسر یک خانواده را کشته اند، حالا که برای مراسم او نه مسجد گرفته شده و نه جایی در مرکز شهر، حالا که هرچه مسئولان گفته اند این خانواده پذیرفته اند تا بتوانند در چهلمین روز درگذشت عزیزشان در آرامش میزبان همدردی مردمان باشند، حالا که هنوز قاتل او شناسایی نشده با صحنه سازی و فریبکاری از مادر او رضایت غیرقانونی گرفته اند و حالا که برای این خانواده ی مظلوم پناهگاهی جز خدا باقی نگذاشته اند، لااقل بگذارند یک مراسم آرام و بی حاشیه برای او برگزار شود. اما نشد و نگذاشتند.

امروز پلیس و ماموران امنیتی، پس از مردودی در آزمون عدالت و شجاعت و صداقت، در آزمون عقلانیت هم رفوزه شدند.

‌* * *

مجموعه گزارش های کلمه درباره شکنجه منجر به قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس، جزئیات روند افشای این موضوع، واکنش های رسمی به آن، حمله نیروهای امنیتی به مراسم چهلم او و همه آنچه را باید درباره این قربانی مظلوم بدانید، در صفحات زیر بخوانید. این خبرها به ترتیب زمانی، از آخر به اول، مرتب شده است:

خواهر ستار بهشتی: مادرم را کتک زدند/ محمد نوری زاد: اگر ضرب و شتم و بی ادبی نمی کردند تعجب می کردیم
پلیس اعلامیه های ستار بهشتی را پاره کرد و به ایجاد رعب و وحشت در میان مردم پرداخت
۴۰ روز گذشت؛ خانه دیگر نخندید و مادر بر سینه کوبید
چهلمین روز درگذشت ستار بهشتی؛ آزمونی دیگر پیش روی پلیس و دستگاه های امنیتی
نامه محمد‌امین هادوی به صادق لاریجانی: شما مسئولیت دارید؛ برای پیگیری خون ستار بهشتی چه کرده‌اید؟
عکس/ مزار ستار بهشتی در قبرستان رباط کریم
احمدی مقدم: رییس پلیس فتا بخاطر فشار رسانه ها برکنار نشد!
نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!
پاسخی به سخنگوی قوه قضاییه/ آقای اژه ای! این 2+10 پرسش تا پل صراط همراه شماست
آقای محسنی اژه ای! آیا خانواده ستار بهشتی می توانند مراسم چهلم برگزار کنند؟
پیشنهاد علی مطهری به وزیر کشور و ناجا: در نامه ای از خانواده ستار بهشتی عذرخواهی کنید
برکناری رییس پلیس فتا و تایید ضرب و شتم ستار بهشتی در بازداشتگاه
مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند
کوثری، نماینده مجلس: هر‌کسی می‌گوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است/ فرمانده فتا استعفا ندهد
احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود؛ فرمانده پلیس فتا استعفا نمی دهد
مادر ستار بهشتی: پسرم را ماموران دفن کردند/ حتی نگذاشتند برای آخرین بار صورتش را ببینم
نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!
نماینده ویژه مجلس: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

دادستانی تهران: احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
تماس ماموران با عموی ستار بهشتی: فردا جنازه را در کهریزک تحویل بگیرید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید
بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی، فعال مدنی


18 پاسخ به “روایت تصویری مراسم چهلم ستار بهشتی؛ روزی که پلیس در آزمون عقلانیت رفوزه شد”

 1. قلم فرانسه گفت:

  غیر از این بودی عجب می نمودی !

  حالا فکر می کنید چه می شود ؟! جناب دادستان در مصاحبه رسانه ئی خویش خواهد فرمود :”در مراسم چهلم ستار بهشتی که به بهترین نحو برگزار شد، چند نفر که گویا با مرحوم خصومتی داشتند ایجاد مزاحمت نموده که ماموران جان بر کف نیروی انتظامی جهت متفرق کردن ایشان وارد عمل شدند”! به همین راحتی !

  ترجیح می دهم برای هیچکس هیچ مطلبی ننویسم. نه برای قاضی القضات و نه برای فرمانده نیروی انتظامی و نه برای هر مسئول دیگری در این حکومت ! چه فایده ئی دارد آزردن چشمان شما کاربران گرام زمانی که گوش شنوائی وجود ندارد !

  فقط یک لحظه صورت مرحوم خانوم جون یادم اومد که در مواجه با افراد “وقیح” قدری سکوت می کرد،  می اندیشید، سر بلند می کرد و به چشمانشان زل می زد و می گفت: “تف به روتون”! قلم فرانسه

   

 2. Bahram گفت:

  marg bar zalemin

 3. گریلا گفت:

  ننگ ابدی بر بی شرمانی که جسارت کردند بر روی مادر وخواهر شهید ستار دست بلند کنند اما بدانند دست خدا بالاترین دستهاست اگر سال 57 را ندیدند از رهبرشان بپرسند همین مردم چه بر سر عوامل شاه که در کشتار مردم دست داشتند امد انگاه که خلق بخروشد داره تماشا (باید یکی شویم) این درد مشترک ماست

 4. Rtyy گفت:

  یا ابا صالح ادرکنی

 5. Mokhtar10m گفت:

  نمیدانم اگرچند  تن از اعضای خانواده ام که عضو  بسیج و سپاه بودند  و  برای دفاع از ناموس این مردم در دفاع مقدس به شهادت رسیدند  برای لحظاتی زنده و شاهد تجاوز به حریم انسان بی گناه بی کس می شدند  چه میکشیدند از این پاسداران استبداد وعمله های سلطان بظاهر فقیه جائر

 6. Ali گفت:

  بخدا قسم اگر ولایت و لی عهد و لایت سر به بیابان بگذازند بهتر هست از این سلطنتی که روی آه و اشک یک مادر محترم هست دستگاهیی با میلیارد دلار درامد و اوباشان بسیار یک مادر خورد سال زا میزنند یک مادر عزا دار را میزنند که دل خدا را خوش کنند بخدا اگر ولایت سر خودرا به سنگ بکوبد سزوار هست یعنی پستی هم حدی دارد فرمایگی هم حدی دارد اما خون این ها ببار خواهد نشت پرچک استقلال و شرف این مردم خواهد شد ستارها تاریخ میسازند و دیگران هم ننگ تاریخ را برای خود و صنف خود میخرند 

 7.  ستار و مادر ستمدیده ش دیروز تنها نبودن،هرگز تنها نیستن چون ما همه ستار هستیم

 8. حسیب گفت:

  تمام روضه هائی که  از این آخوندهاسرمنبرازغریبی حسین وعباس وعلی اکبر وقاسم وزورگوئی عمرسعدوشمربن ذوالجوشن میشنویم  باخواندن مراسم چهلم این جوان بی گناه درنظرمجسم میشود

 9. مهدی گفت:

  حکومت اسلامی با ا ین عمل  نشان داد مانند حکومت یزد ومعاویه کبه داغداران کربلا رحم نکرد به این مادر داغدار  پیر وبیمار رحم نکرده است امید که آه این مادر داغدار دامن ننگین وآلوده به به خون جوانان این مرزبوم را بگیرد

 10. Javad Nourozi گفت:

  ننگ بر ظالمان باد, حکومت بیش از حد رسوا شده است, روز رستاخیز با انفجار مردمی فرا خواهد رسید, شک مکن

 11. ناخوانده گفت:

  جوان کامیاب ستار بهشتی

 12. mohammad گفت:

  و حكومت با ظلم باقي نخواهد ماند…………

 13. هدی گفت:

  برای دیدن صحنه اعدام یک دنیا آدم جمع میشه و اینجا برای ستار …………
  من از این خانواده شرمنده ام که نتونستم کنارشون باشم.

 14. Tyur گفت:

   تو هنوز دنبال اباصالحی اخوی؟

 15. Gorgan گفت:

  وقتی خوندم اشک از چشمانم سرازیر شد واقعا ننگ بر این ظالمان که به خواهر بی پناه و مادر سالخورده هم رحم نکردند امیدوارم هرچه زودتر شر این وحشی ها از سر ملت ستم دیده ی ما کم بشه

 16. Setareazadmard گفت:

  خدایاتفکرگنه گشته است
  عدالت اسیروتبه گشته است
  قلمها شکسته زبانهاخموش
  صدادرگلواستخوان گشته است
  ریاآنچنان خیمه زدبرزمین
  که خورشیدهم نیمه جان گشته است
  خدایااگرنورتومنجلی ست
  چرااین حکومت خداگشته است؟
  چنان می پرستندولی رابه جد
  توگویی ولی خود خداگشته است!
  زبس کشته اندازجوانان سبز
  همه ملک ایران خزان گشته است
  تقدس،تظاهر،تحجر،ریا
  اصول دیانت عوض گشته است!
  به نامت کشندوبه راهت زنند
  سری راکه فکرش خطاگشته است
  کشندعاشقان حقیقی زکین
  ره عشقبازی خطاگشته است
  ندای بهشتی برآمدکنون
  دگراین حکومت فنا گشته است
  به روییدن شاخه های امید
   همه ملک ایران دعاگشته است.                حاکمان ظالم بدانندقطره های خون عزیزانی همچون ستار
                                                                               هرگزپایمال نخواهدشد.
                                                             

 17. Salam گفت:

  شما در قلب ما جا دارید

 18. عقلانیت گفت:

  مرگ ستار به خاطر اشتباهات خودش بوده.و درگیری چند نفر با خانواده اغتشاش گر ربطب به اصل و کل نظام ندارد.