سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!...

نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!

چکیده :در خصوص بحث مرگ ستار بهشتی مساله نسبتا جدیدی مطرح نشد و تنها آخرین حرفی که رئیس سازمان پزشکی قانونی در خصوص مرگ این وبلاگ نویس گزارش داد این بود که این فرد در اثر یک شوک روحی و یا شوک استرسی فوت کرده است و آن ضرباتی که از سوی نیروهای پلیس فتا به وی وارد شده نیز نقشی در مرگ وی نداشته است. مرگ وی ناگهانی بوده است؛ چراکه هیچ عامل خارجی برای مرگ وی یافت نشده است!...


کلمه – گروه اجتماعی: عصر امروز شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، توضیحاتی درباره آخرین جمع بندی پزشکی قانونی از علت مرگ ستار بهشتی ارائه کرد که به گفته نمایندگان چیز زیادی در آن نبود و تنها به تکرار موضوع مبهم شوک! و بی تاثیر بودن شکنجه ها بر مرگ این زندانی سیاسی می پرداخت.

به گزارش کلمه، رئیس سازمان پزشکی قانونی همچنین گفته است که برای مرگ ستار بهشتی، علت و عامل خارجی یافت نشده است، آن هم در حالی که مادر وی اخیرا تصریح کرده که وی قبل از بازداشت هیچ بیماری و مشکل جسمی نداشته و او را در زندان کشته اند.

با این حال 12 پرسشی که کلمه امروز در این باره مطرح کرد و خواستار پاسخگویی سخنگوی قوه قضاییه شد، هنوز جواب نگرفته است. این پرسش ها را در اینجا بخوانید:

آقای اژه ای! این ۲+۱۰ پرسش تا پل صراط همراه شماست

در بخشی از آن مطلب آمده است: ظاهرا صورت مساله عوض شده و مشکل جناب اژه ای این نیست که یک نفر که با حکم مقام قضایی در نظام اسلامی بازداشت شده، در بازداشتگاه غیر قانونی نگهداری می شده، توسط ماموران حکومتی شکنجه شده، در زمان بازداشت جان خود را از دست داده، خانواده او برای مخفی نگه داشتن موضوع تحت فشار قرار گرفته و تهدید شده اند، کفن و دفن او مخفیانه انجام شده، حاکمیت با وجود افشای این قتل در رفتاری غیر مسئولانه چهار روز تمام سکوت کرده و … و تنها مشکل این است که چرا این قتل فاش شده، چرا شهادتنامه زندانیان درباره شکنجه ستار بهشتی منتشر شده و خلاصه چرا اجازه داده نشده که مسئولان بی مسئولیت در این پرونده هم مانند بسیاری از موارد دیگر به لاپوشانی و پنهان کاری بپردازند!

اکنون نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره جلسه امروز در مجلس به خبرآنلاین گفته است: آقای شجاعی در پاسخ به سوال نمایندگان در ارتباط با مرگ وبلاگ‌نویس، مرگ وی را در اثر ضرب و شتم، تزریق سم و مواردی نظیر این ندانسته و اظهار کردند که مرگ وی ناگهانی بوده است؛ چراکه هیچ عامل خارجی برای مرگ وی یافت نشده است.

منصور حقیقت پور، نایب رئیس این کمیسیون هم به خبرگزاری مهر گفته: در خصوص بحث مرگ ستار بهشتی مساله نسبتا جدیدی مطرح نشد و تنها آخرین حرفی که رئیس سازمان پزشکی قانونی در خصوص مرگ این وبلاگ نویس گزارش داد این بود که این فرد در اثر یک شوک روحی و یا شوک استرسی فوت کرده است و آن ضرباتی که از سوی نیروهای پلیس فتا به وی وارد شده نیز نقشی در مرگ وی نداشته است.

* * *

مجموعه گزارش های قبلی کلمه درباره قتل این زندانی سیاسی را که جزئیات روند افشای شکنجه و قتل ستار بهشتی در زندان را نشان می دهد، در فهرست زیر گردآوری شده است:

آقای محسنی اژه ای! آیا خانواده ستار بهشتی می توانند مراسم چهلم برگزار کنند؟
پیشنهاد علی مطهری به وزیر کشور و ناجا: در نامه ای از خانواده ستار بهشتی عذرخواهی کنید
برکناری رییس پلیس فتا و تایید ضرب و شتم ستار بهشتی در بازداشتگاه
مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند
کوثری، نماینده مجلس: هر‌کسی می‌گوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است/ فرمانده فتا استعفا ندهد
احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود؛ فرمانده پلیس فتا استعفا نمی دهد
مادر ستار بهشتی: پسرم را ماموران دفن کردند/ حتی نگذاشتند برای آخرین بار صورتش را ببینم
نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!
نماینده ویژه مجلس: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

دادستانی تهران: احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
تماس ماموران با عموی ستار بهشتی: فردا جنازه را در کهریزک تحویل بگیرید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید
بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی، فعال مدنی


7 پاسخ به “نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!”

 1. mahmoud گفت:

  مادر ستار  گفت در کفنش  سرش وبعضی از قسمتهای بدنش   خون  مشاهده میشد .         راستی اگر مرگش در اثر شکنجه نبود  چرا اجازه  شستن وکفن ودفنش را به خانوادهاش  ندادید ؟ همیشه اینطوری عمل کردهاید   سریع دفن وگاهی حتی  جنازه را  با اهک  اغشته کرده وقبر را نیز با بتن  میپوشانید  و  بعد میگویید مرگ در اثر عوامل  طبیعی بوده است . این یعنی  اوج فرومایگی  .

 2. قاسم آقا گفت:

  آنها با این کلاه شرعی حتی میتوانند قرآن را هم مهر کنند که دروغ نمیگویند.  زیرا “مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت” و علت آن عامل داخلی بود به این ترتیب که وی در اثر خونریزی داخلی  درگذشت. البته علت خونریزی داخلی هم رفتار بسیار ملاطفت آمیز و عطوفت آمیز اسلامی بود که برادارن “فتا”در بازداشتگاه با او داشتند که منجر به “فنا” ی او شد.

 3. قلم فرانسه گفت:

    به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای ضمن ارائه گزارشی از پرونده ستار
  بهشتی گفت:  «احتمال دیگری که در این پرونده وجود دارد نامه‌ای است که در
  جلسه قبل به ابهامات آن اشاره کردم که سایت کلمه آن را منتشر کرد. حال این
  احتمال وجود دارد که جریان ضد انقلاب قبل یا بعد از بازداشت ستار بهشتی
  اقدامی انجام داده باشد که از مرگ یا زنده بودن او استفاده کنند. ساعات
  مخابره خبر بعضی از ارتباطات در فضای مجازی نامه منتشر شده اینها از جمله
  قرائن این
  احتمال هستند.»

  مرحومه مغفوره خاله جان بنده هم یک چند ماه پیش در سن هشتاد سالگی دعوت حق را لبیک گفت. احتمال می دهم که “کار ضد انقلاب” بوده باشد.

  حتی حالا که عمیق می اندیشم یاد می آورم جد اعلای من در سال 1355 چشم از جهان فروبست. حالا دیگر یقین دارم آن هم “کار ضد انقلاب” بوده است !

  باور بفرمائید. عین واقعیت را می گویم ! باور ندارید بفرمائید از جنااااااااااب دااااااااااااد س ت ا ن بپرسید. طفلک هر کجا کم می آورد می گوید “کار ضد انقلاب بوده” !

  دادی که نمی ستانی ! مرحمت فرموده ببند آن دهانت را و داااااد و بیدااااااد راه مینداز ! قلم فرانسه

 4. Mehrdadkaviar گفت:

  محمود جان این بی فرومایگان همیشه این صفت خودشان را علنی بروز داده اند. جوان مردم تا قبل از بازداشت زنده بود و صحیح و سلامت می چرخید که با وجود مریضی اش، یعنی اون بنده خدا با دوتا سوال جواب و دوتا سیلی دچار شوک شد و مرد؟ ای تو روح هرچی آدم دروغگو و کلاشه! پیش باد

 5. من گفت:

  منظور پزشکی قانونی اینه که مثلا با گلوله و قمه یا طناب به قتل نرسیده!!! این وحشی ها مرحوم بهشتی را اونقدر کتک زدند که با شوک ناشی از درد و لذا اختلال در کارکرد طبیعی بدن فوت نموده اند. پزشکی قانونی و قوه قضاییه باید جواب بده که چرا ایشان یکهو در بازداشتگاه غیر قانونی دچار شوک شده!!! بدن که الکی دچار شوک نمی شه!!!

 6. Haddi گفت:

  شما که خود را نماينده ميدانيد شرم کنيد و بيش ازاين خانه ملت را بد نام نکنيد. خونها ي زيادي از زمان قيام مشروطه براي خانه ملت واقعي ريخته شده.  

 7. J_ehsaney گفت:

  زندانیان بی گناه ما را قبل از محاکمه با شکنجه ازشان اقرار به دلخواهشان می گیرند و در مطبوعات و رادیو تلویزیونشان با افتخار این عمل ضّد انسانی وضّد قانونی را پخش میکنند و آن آقابزرگ هم میگوید این اقرار مسموع است«بدون درنظرگرفتن شرایط اقرار ٬ که اقرار مجبوری  و در شرایط ترس و تهدید مسموع نیست وباطل است طبق قانون خودشان»۰ولی در مورد قاتلین و جانیان خودی شان هیچ اطلاعی درز نمی دهند٬که شکنجه گر چه گفت ؟بادستور چه کسی بازاشتی شکنجه شد؟چرا از زندان اوین برگردانده شد؟نظرحقوقی دادسان چه  بود؟فردی که از زندان بازگشت داده شود٬نمی توان او را نگه داشت۰این بازداشت مجدد نیست،چون اتهام جدید باید باشد، این عمل آدم ربایی است،و این افراد قاتل اند،چون بدون دستور قاضی یا دادستان نگهداری شده،آنهم نه در زندان۰این محل جدید نه زندان نامیده میشود، ونه زندان غیر قانونی،این عمل، آدم ربایی وقتل است با سوء استفاده از موقعیت اداری و سازمانی.کجاست آن عناوین من درآوردی قوّه قصّابیّه،چرا برادران دالتون ها خفه خون گرفتن،خصوصاً جوادشان،حقوق «ضّد»بشر اسلامیشان این است؟