سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است...

واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است

چکیده :مصطفی ترک همدانی، وکیل پایه یک دادگستری، در یادداشتی که در خبرآنلاین منتشر کرد، ضمن تشکر از اقدام دادستان تهران در پیگیری پرونده ستار بهشتی، اشاره اطلاعیه دادستانی به «احتمال وقوع مرگ ناشی از "استرس" (ترس)» را مصداق ماده 235 قانون مجازات اسلامی دانست که ارعاب منجر به مرگ را مصداق قتل محسوب می کند. این وکیل دادگستری خواستار ادامه رسیدگی به این پرونده شد که حتی اگر «ضابط دادگستری در این قضیه مقصر باشد و یا حتی مقام قضایی دستور دهنده مرتکب تخلفی شده باشد»....


مصطفی ترک همدانی، وکیل پایه یک دادگستری، در یادداشتی که در خبرآنلاین منتشر کرد، ضمن تشکر از اقدام دادستان تهران در پیگیری پرونده ستار بهشتی، اشاره اطلاعیه دادستانی به «احتمال وقوع مرگ ناشی از “استرس” (ترس)» را مصداق ماده 235 قانون مجازات اسلامی دانست که ارعاب منجر به مرگ را مصداق قتل محسوب می کند. این وکیل دادگستری خواستار ادامه رسیدگی به این پرونده شد که حتی اگر «ضابط دادگستری در این قضیه مقصر باشد و یا حتی مقام قضایی دستور دهنده مرتکب تخلفی شده باشد» و نوشت:

گاهی در ساختار قضایی وکیل مدافع ، اقتضای مقابله با دادستان را دارد به ویژه اینکه وکیل متهم باشیم اما لازم است نهاد وکالت در مواقع لزوم در یاری دادستان اعلام موضع نماید.

مرگ حتی یک نفر در بازداشتگاه و زندان از تلخترین وقایعست به ویژه مرگ متهم در حال بازجویی. کمترین شایبه ذهنی دراینباره سهل انگاری ضابط قضایی یا مقام قضایی در نگهداری و تحقیق از متهمست.

گزارشهای منتشره چند روز پیش از ناحیه کمیسیون تحقیق مجلس و پزشکی قانونی شاید همگی دلالت بر غیرقانونی بودن محل نگهداری متهم (ستار بهشتی) یا امکان وقوع مرگ طبیعی وی ناشی از استرس را داشت اما بیانیه دادستان تهران ویژگی خاصی دارد که به آن می باید توجهی بیشتر کرد.

اول آنکه در گزارشهای پیشین هرچند به احتمال وقوع مرگ ناشی از “استرس” (ترس) اشاره شده اما مقامات گزارش دهنده نه تنها فاقد سمت قضایی در تشریح حقوقی عمل “استرس” (ترس) در مرگ متهم بودند بلکه در مقام گزارش دهنده صرفا به مشاهدات و تحقیقات خام موجود بسنده کردند.

دراینجا لازم است برای روشن تر شدن موضوع به ماده 235 قانون مجازات اسلامی نگاهی بیاندازیم:

“هر گاه کسی به روی شخصی سلاح بکشد یا سگی را به سوی او برانگیزد یا هر کار دیگری که موجب هراس او گردد انجام ‌دهد، مانند فریاد کشیدن یا انفجار صوتی که باعث وحشت می‌شود، و بر اثر این ارعاب آن شخص بمیرد اگر این عمل نوعاً کشنده باشد یا با قصد قتل انجام شود گرچه نوعاً کشنده نباشد، قتل عمد محسوب شده و موجب قصاص است و اگر این عمل نه نوعاً کشنده و نه با قصد قتل انجام بگیرد قتل شبه‌عمد محسوب شده و دیه‌ی آن بر عهده‌ی قاتل است‌”

دوم آنکه دادستان تهران در بیانیه خود اشاره ای صریحتر وشفاف تر درباره علت مرگ متهم نسبت به سایر مقامات گزارش دهنده داشته است واینکه بجای واژه “استرس” از جملات کاملتر پزشکی قانونی بهره برده و با تیتر درشت ترنوشته است: “در حال حاضر با توجه به بررسی‌های انجام شده و با اطلاعات موجود، تعیین علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نبوده، اما نظر به این‌که در معاینه‌ی جسد و بررسی‌های تکمیلی هیچ‌گونه دلایل و شواهدی از بیماری منجر به فوت احراز نگردیده است، محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده‌ی شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد”

بهرحال آنچه که از این بیانیه برداشت می شود ، قصد دادستان تهران در جدیت رسیدگی این پرونده است. چه اینکه ضابط دادگستری در این قضیه مقصر باشد و یا حتی مقام قضایی دستور دهنده مرتکب تخلفی شده باشد. بنابراین شجاعت دادستان تهران در رسیدگی به پرونده ای که می تواند عواقب اتهامی برای ضابطین یا حتی همکار قضایی خود داشته باشد ، ستودنی است.


2 پاسخ به “واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است”

 1. من گفت:

  از شما ممنونیم که این ماده قانونی را تذکر دادید. به هیچ عنوان برای ما قابل قبول نیست که جوانی را بگیرند و در مکان غیر قانونی شکنجه کنند و یا به قول دادستان دچار استرس کنند و بعد جسدش را به خانواده اش تحویل دهند. از آنطرف هم مسئولین به جای اینکه به خونخواهی مظلوم برخیزند سعی کنند که کار ظالم را توجیه یا ماست مالی کنند. امیدوارم اینگونه نشود ولی بدانید ما نه تنها ستار بهشتی بلکه جوانانی که در کهریزک و خیابانهای ایران به خاک و خون کشیده شدند را فراموش نخواهیم کرد و خون ایشان تا زمانی که آمران و عاملان آن مجازات نشوند همچنان خواهد جوشید.

 2. Irani_mehdi گفت:

   ستار را همان بسیجی های رباط کریم لو دادند و پیگیر دستگیری اش شدند. ستار حتی هنوز هم بلاگش فیلتر نشده. این میدهد که افرادی که پیگیر دستگیری ستار شدند، حتی آنقدر نفوذ نداشتند که بلاگ ستار را فیلتر کنند.

  به نظر من، همان بچه بسیجی هایی که ستار را میشناختند؛ از روی بغض و کینه، او را لو دادند و به پلیس فتا معرفی کرده اند. ستار هم در برابر انها کوتاه نیامده و التماس نکرده، کتک اش زده اند و شکنجه اش کرده اند و او را شهید کردند.

  به هر حال، خون ستار موتور محرک جنبش سبز است، او بهای آزادی را پرداخت کرده، ما به آزادی خواهیم رسید و آن را به ستار بزرگ، تقدیم میکنیم.