سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازد...
» سخنگوی قوه قضاییه وجود کبودی در 5 جای بدن ستار را تایید کرد

گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت

چکیده :محسنی اژه ای در اظهارات امروز خود نگفت که علت سکوت مطلق مسئولان مختلف امنیتی و قضایی در پنج روز گذشته در این باره چه بوده و همچنین اشاره ای نکرد که چرا وقتی کلمه در روز 11 آبان از ضرب و شتم و شکنجه این زندانی خبر داد، قوه قضاییه پیگیری نکرد تا از جنایات و شکنجه های بعدی که منجر به مرگ وی شد، جلوگیری شود. وی همچنین توضیح نداد که علت دفن جنازه ستار بهشتی در فضایی پلیسی و امنیتی چه بوده است و درباره تناقض اظهارات خود با سخنان سه نماینده مجلس، و نیزدرباره علت نظارت نداشتن دستگاه قضایی بر بازداشتگاه نیروی انتظامی در رباط کریم هم یک نماینده مجلس به آن اشاره کرده، توضیحی ارائه نداد....


کلمه – سید حسین ناصری نیا:

عصر امروز بالاخره سکوت سخنگوی دستگاه قضایی درباره ستار بهشتی شکسته شد و همانگونه که دفتر محسنی اژه ای روز شنبه در مصاحبه با کلمه وعده داده بود، وی به ارائه توضیح درباره جنبه هایی از ماجرای شکنجه و قتل ستار بهشتی در زمان بازداشت پرداخت. نفس توضیحات اژه ای و تایید هرچند تلویحی و مبهم قسمتی از آنچه بر ستار بهشتی رفته است، از این جهت مثبت است که  در موارد متعدد پیش از این، مسئولان بدون توجه به حساسیت انسانی و شرعی درباره جان انسان ها، صرفا به تکذیب اصل جرم می پرداختند و این تغییر هر رویه، روزنه ای هرچند کوچک برای احقاق حق یک شهروند گشوده است.  البته سخنان امروز اژه ای و تعدادی دیگر از مسئولان تناقض ها و ابهامات جدیدی را نیز در این پرونده ایجاد کرد که ضروری است در توضیحات بعدی دستگاه قضایی، صریح تر و جدی تر به آنها پاسخ داده شود.

به گزارش کلمه، سخنگوی دستگاه قضا امروز در اقدامی قابل تقدیر، به ارائه توضیح درباره روند طی شده از بازداشت تا مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، پرداخت و گفت که از فرط اهمیت موضوع، یک ساعت و نیم برای آن وقت گذاشته است؛ وقتی که اگر ده روز قبل و در زمان اطلاع رسانی کلمه مبنی بر کتک خوردن شخصی به نام ستار بهشتی گذاشته می شد و به رسانه های منتقد به عنوان دیده بانان اجرای بی تنازل قانون اساسی اعتماد می شد، شاید اکنون ستار بهشتی زنده بود و نیازی به توضیحات مفصل و البته پر ابهام آقای اژه ای هم نبود.

اما اژه ای نگفت که علت سکوت مطلق مسئولان مختلف امنیتی و قضایی در این باره چه بوده و چرا از روز 13 آبان – زمانی که اژه ای برای مرگ ستار بهشتی اعلام کرده – تا 20 آبان که احمد توکلی از تریبون مجلس به اعلام نام این زندانی مقتول پرداخت، هیچ یک از ارکان و اشخاص وابسته به حاکمیت حتی یک کلمه در این باره توضیح ارائه ندادند؛ آن هم در حالی که کلمه روز 16 آبان به نقل از خانواده، خبر از مرگ این زندانی سیاسی داده بود.

سخنگوی دستگاه قضایی همچنین در اظهارات امروز خود اشاره ای نکرد که چرا وقتی کلمه در روز 11 آبان از ضرب و شتم و شکنجه این زندانی خبر داد، قوه قضاییه پیگیری نکرد تا از جنایات و شکنجه های بعدی که منجر به مرگ وی شد، جلوگیری شود.

اژه ای، آنگونه که ایلنا گزارش کرده، تنها در تشریح روند پرونده ستار بهشتی گفت: روز 10 آبان بازپرس ذیربط اقدامات لازم را انجام داده و اعلام می شود اگر قرار وثیقه در اختیار بازپرس قرار گیرد بلافاصله متهم با قرار وثیقه آزاد شده و درغیر این صورت به زندان معرفی می شود. بنابراین پس از انتقال وی به اوین نامه ای نوشته می شود که متهم تا زمان ارائه وثیقه برای ادامه تحقیقات در اختیار پلیس قرار گیرد، بدین منظور ساعت 16:20 دقیقه روز 10 آبان متوفی به بند 350 اوین که یک بند عمومی است منتقل می شود اما براساس نامه روز قبل پس از اینکه وی شب را در اوین می گذراند فردای آن روز یعنی 11 آبان پلیس فتا متهم را برای ادامه تحقیقات تحویل می گیرد. مسئولان ناجا اعلام کرده اند که روز 13 آبان حدود ظهر وقتی برای متهم ناهار بردیم مشاهده کردیم که وی فوت کرده است. بنابراین پس از این پرونده به دستگاه قضا منتقل شد و علاوه بر پرونده اتهامی وی پرونده جدیدی در مجتمع دادسرای جنایی برای بررسی فوت وی تشکیل گردید.

سخنگوی قوه قضاییه با همین توضیحات خود ابهامات فراوانی را ایجاد کرد که درباره آنها توضیحی ارائه نداد؛ از جمله ابهام درباره علت انتقال این بازداشتی به بند عمومی در کنار زندانیان دارای محکومیت قطعی، ابهام درباره اینکه آیا صدور قرار وثیقه به خانواده ستار بهشتی نیز اعلام شده و آنها تامین نکرده اند یا خیر، و همچنین ابهام درباره اینکه از 11 آبان تا 13 آبان چه اتفاقی افتاده که این زندانی ناگهان در سلول خود فوت می کند؛ آن هم در حالی که به اعتراف محسنی اژه ای از قول پزشکی قانونی، هیچ مشکل قلبی نداشته است.

محسنی اژه ای همچنین افزود: طبق گفته شاهدان متهم در مدتی که در اوین بوده اظهار خستگی و کوفتگی می کرده عنوان کرد: طبق گفته ماموران ستار بهشتی پس از این که اعلام می کند قلبم سنگین شده است به بهداری اوین رفته و مورد معاینه قرار می گیرد در این رابطه دکتر وی اعلام می کند که مطلب خاصی در مورد مساله قلبی مشاهده نشد اما قرص قلب به او داده شد و فکر می کنم مشکل عصبی داشته باشد و بهتر است که دکتر اعصاب نیز او را معاینه کند.

وی اما توضیح نداد چرا به جای انتقال به بیمارستان و درمان زیر نظر پزشک مورد توصیه دکتر زندان، ستار بهشتی به ماموران پلیس تحویل داده می شود تا دو روز بعد جنازه او را پس بدهند.

به گفته سخنگوی دستگاه قضا، پزشکی قانونی نظریه مفصلی را با تحقیقات اولیه خود اعلام کرده است در این نظریه که قبل از کالبد شکافی و براساس مشاهدات ظاهری متوفی نوشته شده که در 5 جا از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و ران علامتی از کبودی وجود دارد همچنین در این نظریه آمده است آثار شکستگی خاصی مشاهده نشده علاوه براین پس از کالبد شکافی نیز اعلام شد که هیچ مورد غیر معمول و مشکوکی در مورد متوفی مشاهده نشده است اما برای اعلام نظر قطعی و علت تامه باید آزمایش سم شناسی و آزمایش کبد و برخی اعضای دیگر بدن صورت گیرد.

این سخنان در تعارض آشکار با مدعیات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس است که صبح امروز در جمع خبرنگاران گفته بود: طبق اطلاعات اولیه آثار ضرب و شتم در بدن این فرد دیده نشده است. به علاوه، در تناقض با هر دوی این سخنان، اظهارات یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس است که در مصاحبه با ایرنا ادعا کرده پزشکی فانونی علت مرگ تار بهشتی را «ایست قلبی» اعلام کرده است!

محمدحسن آصفری که عصر امروز پس از جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با دادستان تهران، رییس پلیس فتا و جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، یا خبرگزاری جمهوری اسلامی مصاحبه کرده، مدعی شده است: براساس کالبد شکافی صورت گرفته، هیچ علائمی مبنی بر اینکه چیزی به او خورانده شده یا ضربه‌ای به او وارد شده باشد، وجود ندارد؛ اظهاراتی که آشکارا با سخنان محسنی اژه ای در تعارض است.

این نماینده مجلس همچنین از آزاد بودن بازجویان ستار بهشتی با وثیقه خبر داده، حال آنکه چند ساعت قبل سایت وابسته به روزنامه دولتی ایران از بازداشت سه بازجوی وی و تحویل آنها به دادسرای نیروهای مسلح خبر داده بود. جالب است که بعد از جلسه امروز داستان و مسئولان ناجا در مجلس، یک نماینده دیگر هم گفته است: هیچگونه استنادی که بتوان به آن تکیه کرد در این رابطه که قصور و تقصیری از جانب ماموران وجود داشته باشد به نتیجه نرسیده است و امکان اینکه این مرگ، مرگ عادی و طبیعی نیز باشد، وجود دارد.

روایت اژه ای از نظریه پرشکی قانونی، البته کم و بیش با گزارش های موجود درباره اثر شکنجه ها بر بدن ستار بهشتی می خواند؛ از جمله گفته های زندانیان بند 350 که شهادت داده بودند: آثار شکنجه در تمام قسمت های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملا دردناک و مجروحی قرار داشت. صورت وی زخمی، سر او متورم، مچ دست های او کبود شده بود و آثار آویزان شدنش از سقف روی مچ های او به چشم می خورد. در بخش هایی از بدن وی از جمله دور گردن، شکم و کمر وی آثار ضربه و کبودی دیده می شد.

اینها همه مربوط به شکنجه های انجام شده تا بعدازظهر روز دهم آبان ماه است که ستار بهشتی به بند 350 منتقل می شود، درباره دور بعدی شکنجه ها در روزهای یازدهم تا سیزدهم که منجر به مرگ این زندانی می شود، هیچ اطلاع دقیقی در دست نیست. سخنگوی قوه قضاییه نیز ظاهرا ترجیح داده به این دو مرحله شکنجه ها و تاثیر آن اشاره نکند و تنها به قرص قلبی اشاره کند که طبق فحوای اظهارات اژه ای، پزشک زندان برای از سر باز کردن وضعیت وخیم این زندانی، برایش تجویز کرده است.

با این حال همین که دادستان کل کشور مرگ ستار بهشتی در زندان را غیر طبیعی خوانده و به جای اینکه بگوید او به طور طبیعی و مثلا بر اثر مننژیت فوت کرده، اذعان کرده “اینکه فردی از تاریخ 9 تا 13 آبان به زندان منتقل شده و فوت کند در ظاهر امری غیر طبیعی است” جای تشکر دارد؛ هرچند وی در ادامه مصاحبه مطبوعاتی خود به شدت تلاش کرد درباره شکایت ستار بهشتی از شکنجه توسط بازجوی خود که کلمه متن و تصویر آن را منتشر کرده بود، ابهام افکنی کند. اما در واقع ابهام اصلی در عملکرد دستگاه های قضایی و امنیتی وجود دارد که یک زندانی را آنچنان کتک می زنند و زیر شکنجه قرار می دهند که فوت می کند، و حالا شکایت او از شکنجه گرش را مبهم توصیف می کنند.

محسنی اژه ای در این باره گفت: در تحقیقات اولیه مشخص شد متهم نامه ای به رئیس زندان اوین نوشته که چندی پیش نیز در یکی از سایت های خارج از کشور [!!] منتشر شد اما معتقدیم مضمون نامه دارای چند ابهام جدی است. موضوع نامه درخواست شکایت علیه بازجوی خود به مسئول اندرزگاه 350 است البته معمولا نامه های زندانی در دفتر زندان تحویل مامور و یا زندان‌بان می شود و یا اینکه به مسئول بند داده می شود ضمن اینکه در این نامه ها نیز از ناحیه زندان باید دو اقدام اساسی صورت گیرد اول اینکه باید تایید گردد که این نامه از طرف شخص زندانی شده نوشته شده و دوم اینکه اجازه خروج نامه از زندان صادر شود در حالی که در مورد این نامه هیچ یک از این دو اقدام صورت نگرفته است.

دادستان کل کشور اما نگفت که اگر بنا بود کلمه برای انتشار این نامه و اسناد و اخبار دیگری از این دست، از قوه قضاییه و سازمان زندان ها اجازه بگیرد، تاکنون چند نفر دیگر مثل ستار بهشتی زیر دست بازجویان و ماموران امنیتی کشته شده بودند.

وی البته پس از این ابهام افکنی ابتدایی، به سرعت به صحت انتساب این شکایتنامه به ستار بهشتی و وجود رونوشت آن در اتاق وی در زندان اعتراف کرد و در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت: از مسئول بند 350 پرسیده شد که نامه مذکور تحویل چه کسی داده شده است که وی اذعان داشت من در این مورد خبری ندارم اما وقتی در سایت منتشر شد پس از پرس و جو دو نسخه از نامه را که دارای ورق کاربن بود در اتاق متهم پیدا کردم اما نسخه اصلی وجود ندارد. همچنین طبق پرس و جوی انجام شده نوشتن سه نسخه از نامه برای یک زندانی چندان نیز معمول نیست.

اژه ای سپس افزود: علاوه بر این، متن نامه مذکور نیز ایجاد سوال و ابهام می کند. در قسمت اول نامه آمده است که (من بدون حکم بازداشت شدم) در این مورد می توان گفت ممکن است متهم حکم را ندیده باشد اما در ادامه آن آمده است ( در مدت دو روز بازجویی مورد انواع ضرب و شتم ها و تهدیدها قرار گرفته ام و اکنون در تاریخ 11 آبان پلیس فتا بار دیگر مرا احضار کرده و با خود می برد) در حالی که وقتی فردی احضار می شود نمی داند چرا احضار شده بنابراین در مورد این نیز جای سوال وجود دارد اما فرض بر اینکه حتی احضار وی نیز توسط پلیس فتا در بند 350 اعلام شده باشد هیچ گاه اشاره ای به بردن و یا نبردن متهم نمی گردد بنابراین معتقدیم مواردی از این قبیل در نامه وجود دارد که بسیار مبهم است.

با این حال وی اگر کوچکترین تلاشی برای رفع این ابهامات می کرد، در می یافت که بازداشت وی در دو مرحله، تماس های مکرر ماموران پلیس فتا با وی به حدی که خانواده اش هم در جریان فشارها قرار گرفته اند و همچنین وجود فایل صوتی اظهارات وی قبل از آخرین بازداشت منتهی به مرگ که در آنها صراحتا به تهدیدهای ماموران اشاره می کند، همگی نشان می دهد که ستار بهشتی، ضابط قضایی طرف حساب خود یعنی پلیس فتا را به خوبی می شناخته است و عجیب است که سخنگوی قوه قضاییه چنین موضوع ساده را می پوشاند.

عجیب تر هم این است که اژه ای در آغاز سخنان خود درباره ستار بهشتی در همین نشست مطبوعاتی، اشاره کرده که “پس از انتقال وی به اوین نامه ای نوشته می شود که متهم تا زمان ارائه وثیقه برای ادامه تحقیقات در اختیار پلیس قرار گیرد.” آیا دادستان کل کشور نمی تواند حدس بزند که یک مسئول بند، یک زندانبان و یا حتی یک سرباز به این زندانی خبر داده باشد که تنها یک شب مهمان اوین است و طبق نامه ای که همراه اوست، باید دوباره به پلیس برگردد؟ آیا درک چنین احتمال ساده ای که زندانی خبر داشته باشد یا حتی بازجویان به او گفته باشند دوباره پیش آنها بر خواهد گشت، اینقدر دشوار است که سخنگوی دستگاه قضا، نامه حاوی دستخط زندانی مقتول را به خاطر اشاره به نام پلیس فتا دارای ابهام می داند؟!

بر اساس گزارش ایلنا، دادستان کل کشور در ادامه سخنان خود بار دیگر به شکایتنامه منتشر شده در کلمه اشاره و بدون تکذیب اصل یا مفاد آن، خاطرنشان کرد: این فرد روز 11 آبان تحویل پلیس شده و روز 13 آبان فوت کرده است پس خود وی دسترسی نداشته تا نسخه اصلی نامه را به بیرون از زندان بدهد بنابراین سوال این است که نامه دست چه کسی بوده و چه فردی نسخه اصلی را به بیرون منتقل کرده است.

اژه ای باید پاسخ این سؤال را از رئیس سازمان زندان ها بپرسد که پیش از این گفته بود امکان ندارد هیچ نامه و نوشته و بیانیه ای از زندان ها خارج شود و هر آنچه به نام زندانیان در سایت ها منتشر می شود، جعلی و کار دیگران است! او پس از گرفتن پاسخ این پرسش، ضروری است نگاه خود را به زندان ها عوض کند و آنها را دخمه و سیاهچالی فرض نکند که هیچ چیزی نباید به آنها وارد و از آنها خارج شود. او توجه نکرده که برای سخنگوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی شایسته نیست زندان های نظام را همچون قلعه هایی به تصویر بکشد که حتی صدای فریاد اعتراض و شکایت زندانی تحت شکنجه هم از آن نمی تواند بیرون بیاید، و اگر آمد برای دستگاه قضایی جای تعجب داشته باشد.

اژه ای همچنین در جلسه امروز خود با خبرنگاران اشاره نکرد که علت سکوت یکجای همه مسئولان و نهادهای ذی ربط و نیز علت دفن جنازه ستار بهشتی در فضایی پلیسی و امنیتی چه بوده است. وی همچنین درباره اظهارات مهم یک نماینده مجلس که امروز گفته بود بازداشتگاه پلیس در رباط کریم زیر نظر قوه قضاییه اداره نمی شود، توضیحی نداده است.

حجت الله سوری که خود پیش از نمایندگی مجلس نهم، در برخی زندان ها از جمله اوین مسئولیت داشته، امروز به خانه ملت گفت: زندان رباط کریم، جز سازمان زندان‌های قوه قضائیه نیست و زیر نظر سازمان زندان‌های قوه قضائیه اداره نمی‌شود! جا دارد محسنی اژه ای در مصاحبه های بعدی خود در این باره توضیح دهد که آیا دستگاه قضایی بر بازداشتگاه های نیروی انتظامی نظارتی ندارد و آیا چنین بازداشتگاه های غیر قانونی و بازداشت های خودسرانه ای شایسته ی توضیح سخنگوی دستگاه قضا نیست؟

اژه ای البته در پایان سخنان خود درباره ستار بهشتی در نشست مطبوعاتی امروز تصریح کرده است: باید تحقیقات کاملی در این خصوص صورت گیرد اما آنچه مهم است این است که جان هر مسلمان و شهروندی محترم است و حتی اگر این احتمال نیز وجود داشته باشد که وی به مرگ غیر طبیعی مرده است وظیفه جدی برای پیگیری این مساله داریم و قطعا با دقت و وسواس این مساله را رسیدگی می کنیم.

اما جا دارد وی به این بند از شهادتنامه زندانیان بند 350 اوین نیز توجه کند که نوشته اند: در سال های اخیر و پس از انتخابات ۸۸ بارها وبارها این نوع شکنجه ها در مورد دستگیر شدگان در بازداشتگاه پلیس امنیت و پلیس فتا تکرار شده است و افرادی دربند ۳۵۰ بوده و هستند که خود شخصا این نوع شکنجه ها را تجربه کرده اند و ما گواهی می دهیم در موارد متعدد شاهد حضور بازداشت شدگان شکنجه شده توسط پلیس امنیت در بند ۳۵۰ بوده ایم.

آیا می توان امیدوار بود که هم پرونده ستار بهشتی و هم پرونده دهها مورد مرگ، شکنجه، بازداشت خودسرانه و رفتارهای غیر قانونی رایج در زندان ها نیز پس از این از سوی دستگاه قضایی پیگیری شود؟

محسنی اژه ای پس از این حتما با پرسش های زیادی درباره پرونده اخیر و پرونده های قبلی رو به رو خواهد بود و شایسته است که وی در مصاحبه های بعدی، از حجم ابهام افکنی ها و مبهم گویی ها بکاهد و بر مسئولیت پذیری و پاسخگویی خود، که البته نشانه های مثبت حرکت به سمت آن در مصاحبه مطبوعاتی امروز هویدا بود، بیفزاید.

کلمه نیز از در پیش گرفتن چنین رویکردی استقبال می کند و بدون توجه به طعنه ها و حمله ها و ابهام سازی ها، آماده کمک به قوه قضاییه برای رسیدگی همه جانبه به پرونده این قتل جنایت بار و نیز پرونده های مشابه قبلی است تا خون یک انسان به این سادگی پایمال نشود و علاوه بر این قتل، به شکنجه ها و توهین های صورت گرفته به مادر وی که ستار بهشتی در نامه اش از زندان، از آنها خبر داده و اشکالات متعدد موجود در این پرونده نیز رسیدگی شود.

قطعا امثال بهشتی شیرازی و میردامادی و دیگر زندانیان سیاسی، تنها به دلیل وظیفه انسانی خود در این باره شهادت داده اند و حتما اگر به جای خفقان و فضای پلیسی و بگیر و بنند، فضای باز ایجاد شود و تامین و تضمین داده شود، افراد بسیاری از جمله خانواده این زندانی مقتول و دوستان او هستند که برای روشن شدن ابعاد مختلف این پرونده، شهادت بدهند و اطلاعات خود را در اختیار مقامات مسئول بگذارند.


18 پاسخ به “گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت”

 1. Majid گفت:

  ستادحقوق بشر قوه قضاییه: آقای ستار بهشتی در زمان تحقیق از وی در اداره پلیس فوت کرد.
  http://www.khabaronline.ir/detail/257256/society/judiciary
  نماینده های مجلس شورای اسلامی تایید کرده اند ستار بهشتی در زندان رباط کریم فوت کرد.
  http://www.khabaronline.ir/detail/257394/society/judiciary
  سخنگوی دستگاه قضایی: ستار بهشتی 10 آبان در زندان اوین پذیرش می‌شود و بازپرس او را یازدهم آبان‌ماه تحویل می‌گیرد و در 13 آبان حدود ظهر زمانی که برای ایشان ناهار بردند، متوجه شدند که فوت شده. 
  http://alef.ir/vdch-vnzi23nqkd.tft2.html?170462

 2. Sarabagi گفت:

  مطمئنا رهبر دخالت میکند ومی گوید که پرونده را کش ندهید ویک چند نفر مامور قلابی را هم در تلویزیون نشان میدهندند که مثلا عاملین این قتل بازداشت شدند تمام میشود اینجا  چیزی که ارزش ندارد جان انسانهاست

 3. میهمان گفت:

  از اینکه این چنین پی گیر هستید بسیار سپاس گزارم. می توانم تصور بکنم چه خطراتی را بعضی به جان خریده اند تا خون ستار بیش از این پایمال نشود.

 4. mani گفت:

  anghadr fajeae vazeheh ke adam nemidooneh chi begeh

 5. Faryaman گفت:

  از بیچ اوین هر انکه بگذشت
  الحق متحرکی است مردار

 6. Jamal گفت:

  مسئول گروه تحقيق مجلس: احتمال مرگ طبيعی ستار بهشتی وجود دارد!
  . شرم بر دروغگويان فاسد و متملق ! شماها نماينده مردم هستيد؟!    

 7. allenmilani گفت:

  ^^^^^^^^^^^^^VVVVVVVVVVVVV^^^^^^^^^^^^^^^^

  ای ستار ای روح اهورایی زرتشت , در مقابل روح بزرگ و جاودانه ات سر تعظیم فرود می آورم. تو به یقین اسطوره تاریخ شدی. عشق به ایران و جان باختن برای رهایی میهن از دست دژخیمان اهمریمنی تو را از مسیر سخت و دشوارت باز نداشت. ما در غم از دست دادن یک انسان با شرف، با معرفت و اسطوره سوگ واریم.

  Very Well Said….v
  Thank You….v

 8. ShabnisT گفت:

  ماه چقدر پشت ابر خواهد ماند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   

 9. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  امپراطوری دروغ؛ فریب و ریا = دولت فریبکار محمودخان و شرکا

 10. hhh143 گفت:

  حاکمیت ظلم و دروغ
  افسوس ایران و ایرانی!

 11. محمد گفت:

   در درجه اول بعنوان یک انسان و بعدا” یک ایرانی در سوگ ستار و دهها و صدهها کشته شده ی در راه آزادی اشک می ریزم و در عجبم که خداوند متعال چه صبری دارد و به ظالمان زمان همچون بشار اسد و همدستانش در ایران این حاکمان زورگو این چنین فرصت داده تا اسب مراد خود را برانند اما به قول قدیمی ها در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد و هر شب سیاهی یک صبح امیدی هم دارد و خداوند متعال آبروی زورگویان را به دست خودشان خواهد ریخت محمد

 12. رضا گفت:

   یکی بود یکی نبود پنج تا نقطه کبود رو تنش جامونده بود هرچی بود نقطه نبود کی میدونه که چی بود؟ یا کجاش نقطه ای بود؟ یا اصن نقطه چی هست؟ یا به چی میگن کبود؟ هرچی هست وهرچی بود پنج تا نقطه کبود ستارو بهشتی کرد مارو درعزا نشوند…

 13. بنده خدا گفت:

   مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا
  ابن فسمتی از آیه 32 سوره مائده میباشد. لطفا برای نمایندگان مجلس و آقای اژه ای بخوانید و تفسیر کنید. معنی آن این است : اگر انسانی را بیگناه بکشید مانند آن است که کل انسان ها را کشته اید. خب سئوال من این است آیا این رژیم و مسئولانش مذهب دارند؟ فکر کنم دارند ولی از نوع بد آن. اینها بد مذهب هستند. لا مذهب نیستند چون انسان لا مذهب حداقل به عقلش رجوع میکند و اصول جوانمردی را رعایت میکند. اینها ” بد مذهب هستند”. خطاب من به خوانندگانیست که از کردار این مسئولان متنفر شده و از اسلام روی بر میگردانند.  از اسلام برنگردید چون این خواست این بدمذهبان است. واعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقو. انشالله بزودی روزگار این بدمذهبان هم  همانند حکومت های پیشین بزودی به پایان میرسد و ذیگر خون انسانی چه بیگناه و چه گناهکار به ناحق به زمین نمیریزد. 

  • hamid54 گفت:

   آقای بنده خدای عزیز. اولا که خوندن این آیه های درخشان برای این آقایون، همون حکایت یاسین خوندن به گوش خره. ثانیا اینا که حبل الله رو در خامنه ای میبینن، خواهش می کنم ازت این کلمه رو تکرار نکن. 2 روز دیگه همه به خامنه ای آویزون میشن ها… اوضاع خراب میشه :-)
   برای قوه قضائیه متاسفم… وای به روزی که بگندد نمک

 14. سبره قبای بصیر گفت:

  کوتاه سخن اگر دستگاه قضا موضوع گاز گرفتن از عیسی سحرخیز را پی میگرفت و دندان آقای اژه ای را کند میکرد کار به اینجا نمی کشید

 15. Rezaie گفت:

  نذهمه عاملان شکنجه و قتل ستار بايد در دادگاه علنی و با حضور خانواده ستار و خبرنگاران مستقل و نماينده حقوق سازمان حقوق بشر و در اسرع زمان انجام گيرد.

 16. Majid گفت:

  علاء‌الدين بروجردی: آثار ضرب‌ و شتم در بدن اين زندانی سياسی ديده نشده است
  محسنی ثانی از مرگ طبیعی ستار بهشتی و عدم قصور ماموران سخن رانده است!
  شما نماينده مردم هستيد يا شيطان ؟
   شرم کنيد.