سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه دوم 41 زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد...
» اعتراض به انتقال ابوالفضل عابدینی و نگرانی نسبت به امنیت جان وی

بیانیه دوم 41 زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد

چکیده :برخورد با ابوالفضل عابدینی نشان می‌دهد که به راستی به جای برخورد با عاملان جنایت و قتل قرار است به افرادی که از جنایت اطلاع دارند و آن را پیگیری می‌کنند برخورد شود، همچون نمونه‌های فراوانی که در جریان سرکوب جنبش سبز آزادی خواه شاهد آن بوده‌ایم....


41 زندانی سیاسی سبز محبوس در بند 350 زندان اوین که پیش از این در شهادت نامه ای از علائم شکنجه در بدن ستار بهشتی گفته بودند، در نامه ای دیگر به انتقال ابوالفضل عابدینی، در پی شهادت حضوری وی در حضور بازپرس، از زندان اوین اعتراض کردند.

به گزارش کلمه، در بخشی از این نامه با بیان اینکه پس از قتل مظلومانه ستار بهشتی، بازپرس شهریاری از دادسرای جنایی تهران در روز سه شنبه ۲۳/۸/۹۱ برای تحقیق به زندان اوین آمد و از تعدادی از افراد بند ۳۵۰ در مورد آن مرحوم سوالاتی نمود، آمده است: در زمان صحبت با بازپرس شهریاری، آقای عابدینی به ایشان گفته بود اطلاعاتی که می‌دهم باعث برخورد با من نشود و مشابه آنچه در کهریزک رخ داد، جای شاهد و مجرم را عوض نکنند که بازپرس یاد شده نیز در این زمینه به وی اطمینان داد بود.

پیش از این کلمه خبر داده بود که در تازه ترین دور فشارها بر روی زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین پس از اعلام شهادت مکتوب و حضوری درباره ی مشاهدات خود از بدن شکنجه شده ی ستار بهشتی، ابوالفضل عابدینی که در آستانه ی اولین مرخصی خود بود به زندان اهواز تبعید شد. وی در اعتراض به این مسئله اعلام کرده که دست به اعتصاب غذا خواهد زد. همچنین روز پنج شنبه دیگر زندانیان سیاسی این بند نیز در حمایت از وی از پذیرش غذا اجتناب کردند.

متن کامل بیانیه ی 41 زندانی سیاسی به همراه اسامی امضا کنندگان که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

به نام خدا

مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا

هرکس کسى را جز به قصاص قتل، یا به جزاى فساد در روى زمین، بکشد مانند این است که همه مردم را کشته باشد. (آیه ۳۲ سوره مائده)

ملت شریف ایران همانگونه که در اطلاعیه قبلی متذکر شدیم، مرحوم ستار بهشتی روز ۱۰/۸/۹۱ از بازداشتگاه پلیس امنیت به بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال یافت و در روز ۱۱/۸/۹۱ مجددا از این بند به پلیس امنیت بازگردانده شد. زمانی که وی را به این بند منتقل کردند، آثار ضرب و جرح و شکنجه آشکارا بر روی بدنش مشهود بود که در اطلاعیه قبلی اعلام کردیم و خود آن مرحوم نیز در شکایت نامه‌ای کوتاهی که نوشت این مسائل را به اختصار بیان کرد.

پس از قتل مظلومانه ستار بهشتی، بازپرس شهریاری از دادسرای جنایی تهران در روز سه شنبه ۲۳/۸/۹۱ برای تحقیق به زندان اوین آمد و از تعدادی از افراد بند ۳۵۰ در مورد آن مرحوم سوالاتی نمود از جمله افراد تحت بازپرسی آقای ابوالفضل عابدینی از فعالان در بند جنش سبز بود که در مدت حضور ستار بهشتی در این بند، یکی از افرادی بوده که بیشترین ارتباط را با وی داشته‌اند و مرحوم ستار، جزئیات شکنجه‌ها و بد رفتاری‌های را که در پلیس امنیت با وی شده بود، برای آقای عابدینی نیز بازگو کرده بود.

در زمان صحبت با بازپرس شهریاری، آقای عابدینی به ایشان گفته بود اطلاعاتی که می‌دهم باعث برخورد با من نشود و مشابه آنچه در کهریزک رخ داد، جای شاهد و مجرم را عوض نکنند که بازپرس یاد شده نیز در این زمینه به وی اطمینان داد بود. متاسفانه بر خلاف قول داده شده و همانطور که در دستگاه قضایی ما رایج است اولین برخورد، با آقای ابوالفضل عابدینی که یکی از مطلع‌ترین افراد نسبت به شکنجه‌های اعمال شده به مرحوم ستار بهشتی است صورت گرفت و وی را بامداد روز پنجشنبه ۲۵/۸/۹۱ از بند ۳۵۰ به بیرون برده، در حالیکه پیش از این به وی اعلام کرده بودند برای رفتن به مرخصی وثیقه بگذارد. آقای عابدینی هنگام انتقال به همبندیان خود اعلام کرد که از روز پنج شنبه ۲۵ آبان ماه تا مدتی نامعلوم در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

برخورد با ابوالفضل عابدینی نشان می‌دهد که به راستی به جای برخورد با عاملان جنایت و قتل قرار است به افرادی که از جنایت اطلاع دارند و آن را پیگیری می‌کنند برخورد شود، همچون نمونه‌های فراوانی که در جریان سرکوب جنبش سبز آزادی خواه شاهد آن بوده‌ایم.

با توجه به تجربیات گذشته ما به طور جدی نگران جان آقای ابوالفضل عابدینی هستیم و اعلام می‌کنیم مسئولیت هر اتفاق در مورد ایشان بر عهده مسئولان ارشد قضایی است و عدم بازگشت وی به داخل بند ۳۵۰ مقدمه اقدامات احتمالی بعدی می‌دانیم که می‌تواند امنیت جانی وی را به خطر اندازد.

امضا کنندگان به ترتیب حروف الفبا:

محمد ابراهیمی

حسن اسدی زیدآبادی

امیر اسلامی

رضا انصاری راد

ابراهیم (نادر) بابایی زیدی

عماد بهاور

سیدعلیرضا بهشتی شیرازی

امید بهروزی

امین چالاکی

سیاووش حاتم

غلامرضا خانیان

امید خوارزمیان

محمد داوری

امیرخسرو دلیرثانی

سیدمحمدعلی دادخواه

علیرضا رجایی

محمد رضایی

فرزاد روحی

حسین زرینی

عبدالفتاح سلطانی

ادریس سیدین

سیدمحمد سیف‌زاده

پوریا شاهپری

محسن(بهمن) صادقی نور

محمدفرید طاهری قزوینی

بهادر علیزاده

افشین کرم‌پور

حمیدرضا کرواسی

امیر گرشاسبی

جعفر گنجی

سیامک قادری

ابوالفضل قدیانی

فرشید لاهوتی

عبدالله مومنی

محسن میردامادی

مصطفی نیلی

محمدعلی ولایتی

فرشید یدالهی

محمدحسن یوسف پورسیفی

محمدامین هادوی

سیداحمد هاشمی


4 پاسخ به “بیانیه دوم 41 زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد”

 1. kaleme_editor_11 گفت:

   با سلام . شما می توانید با  نشانی info@kaleme.com  با کلمه تماس بگیرید.

 2. mahdavi گفت:

  عزيزان سايت كلمه
  لطفا در مورد روش دستگيري مرحوم ستار بهشتي  توضيح فرماييد و اينكه پلس فتا چگونه و با چه روشي او را شناسايي كرده است. اين كمك بزرگي به ساير فعالان سايبري خواهد بود كه بيش از اين هزينه نكنند.

 3. Illia گفت:

  درود بر شما فرزندان ایران ، پایدار و پاینده باشید 

 4. Savoji گفت:

  به شهادت تاریخ حکومت با زور و ظلم بقائی ندارد و حکومت امروز ایران هم اگر میخواهد بماند باید به سوی مردم بیا‌ید، قبول تقصیر کند و جبران مافات . پول بد آورده نفت چند صباحی به برخی امکان داد که بر علیه مردم و علیرغ مردم حکومت کنند. بلکه از این بحران درس بگیرند و حق مردم را بیش از این نادیده نگیرند و از عاقبت خویش در همین دنیا بترسند. بد بختی شاه هم از همین بالا رفتن نا گهانی قیمت نفت شروع شد، او هم به این توهم افتاد که نظر مردم و حتی متخصصین اهمیتی ندارد و دیدیم عاقبتش را. شهادت این جوان بیگناه شیپور بیداری بود برای همه آنهایی که هنوز خود را به خواب میزدند. جا دارد زنگ خطری نیز باشد برای آنهایی که فکر میکنند ملت را می‌توان برای همیشه ترساند. جنایتی بدین آشکاری زخمیست بر تن هر ایرانی‌ .  معنای ” بنی آدم اعضای یک پیکرند” همینجاست. هر که باور ندارد یکبار دیگر به نگاه مظلومانه و حق طلبانه این شهید نگاه کند، تا باور کند که این جنایت نمایش ضحاک منشی اینان بود، آنچنان که ‌قتل گلسرخی بود برای رژیم شاه. و میلیون‌ها ایرانی‌ به چشم دیدند و در حافظه تاریخیشان ثبت شد.  این حکومت زمان بسیار کوتاهی‌ وقت دارد که خود را اصلاح کند یا همنجا برود که رژیم شاه رفت، زباله دان تاریخ.