سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی ب...

دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟

چکیده :کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر ضرورت دقت لازم نیروهای عمل کننده برای جلوگیری از حوادث مشابه تاکید می‌نماید و بر نظارت قوه قضاییه بر این روند توصیه می‌نماید....


در حالی که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش مقدماتی این کمیسیون را در زمینه‌ی علت مرگ ستار بهشتی قرائت کرد، یکی از نمایندگان مجلس پرسید: چرا در كشور ما اين زندانيان بايد عمودي به زندان برده شوند و افقي بازگردانده شوند؟

در همین حال نماینده مجلس احتمال مطرح شده از سوی برخی از نمایندگان و پلیس فتا را مبنی بر ضرب و شتم ستار بهشتی توسط زندانیان سیاسی را رد کرد و گفت که در بندهای زندان اوین دوربین وجود دارد و بند زندانیان سیاسی نیز با دوربین کنترل می شود.

به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در صحن علنی امروز مجلس ضمن قرائت گزارش مقدماتی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در زمینه علت مرگ ستار بهشتی تاکید کرد که طبق این گزارش قوه قضاییه باید با عناصر متخلف در صورت احراز تخلف برخورد قانونی انجام دهد.

در همین حال، به گزارش بهارنيوز، احمد بخشايشي در جلسه علني امروز مجلس گفت: چرا بايد خطاي چند پليس، كل نظام زير سئوال برود؟ مگر همين چند روز پيش رييس بي بي سي بخاطر اشتباهش از سمت خود كناره گيري نكرد تا كل مجموعه اش زير سئوال نرود؟ و يا وقتي يك يا چند پليس در آمريكا رفتار خشني مي‌كنند نظام سياسي از آن مامور دفاع نمي‌كند تا نظام سياسي آنجا زير سئوال نرود. اين رسم در همه جاي دنيا اعمال مي‌شود اما در كشور ما نه تنها اينگونه نيست بلكه هزينه‌هاي فراواني به نظام وارد شده است. وي افزود: مسئولان حتي از اطلاع رساني هم دريغ دارند. به هر حال مرگ يا قتلي در زندان رخ داده و بايد با عوامل آن برخورد شود. پليس و قوه قضاييه بايد پاسخگو باشند.

نماينده اردستان در مجلس افزود: از طرف ديگر زنداني سياسي شرايط خاصي دارد. مگر نلسون ماندلا ۲۷ سال زندان نبود؟ چرا در كشور ما اين زندانيان بايد عمودي به زندان برده شوند و افقي بازگردانده شوند؟

متن گزارش مقدماتی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در زمینه‌ی علت مرگ ستار بهشتی به شرح زیر است:

آقای ستار بهشتی با حدود 35 سال سن مجرد و با سطح تحصیلات سیکل در عرصه‌ی سایبری و دارای وبلاگ ویژه بوده است.

ایشان روز سه شنبه 91/8/18 با حکم مراجع قضایی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات ( فتا) دستگیر و پس از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی به زندان منتقل می‌شود و سپس جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه 91/8/20 در بازداشتگاه مذکور فوت می‌نماید.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در 91/8/22 جلسه‌ای با حضور دادستان تهران ، فرمانده پلیس تهران و رئیس زندانهای استان تهران برگزار نمود.

جمع بندی اولیه کمیسیون بر اساس اظهارات مدعوین به شرح زیر اعلام می‌گردد:

1-اصل موضوع فوت وی در بازداشتگاه نیازمند بررسی دقیق و جدی است. به همین علت کمیسیون تصمیم گرفت یکی از قضات با تجربه دارای درجه ممتاز قضایی و عضو کمیسیون امنیت ملی را در چارچوب وظیفه‌ی نظارتی مامور کند تا حصول نتیجه‌ی نهایی موضوع را شخصا پیگیری نماید.

2-اقدام قوه قضاییه به عنوان مرجع مسئول پیگیری این حادثه در بازداشت تعدادی از مامورین متهم به بررسی دقیق و کشف حقیقت کمک خواهد نمود. از این قوه می‌خوا هیم در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی شود.

3-با توجه به اینکه پزشکی قانونی اقدام به کالبد شکافی و نمونه برداری با هدف آزمایشات دقیق نموده است کمیسیون منتظر اعلام نتایج این آزمایشات می‌باشد که هنوز نتیجه اعلام نشده است.

4-کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر ضرورت دقت لازم نیروهای عمل کننده برای جلوگیری از حوادث مشابه تاکید می‌نماید و بر نظارت قوه قضاییه بر این روند توصیه می‌نماید.

پلیس فتا و دوربین های اوین

در حالی که طی روزهای اخیر اظهارات ضد و نقیض در مورد این پرونده در جریان است، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه با “روز” گفت که “مسئولان پلیس فتا ضرب و شتم ستار بهشتی را رد و این احتمال را مطرح کرده اند که این وبلاگ نویس در زندان و از سوی برخی زندانیان فتنه ۸۸ مورد ضرب و شتم قرار گرفته باشد”. احمد بخشایشی در عین حال گفت که “این مساله از سوی مسئولان زندان اوین رد شده و آنها گفته اند که در بندهای زندان اوین از جمله بند نگهداری زندانیان سیاسی دوربین وجود دارد و چنین مساله ای نبوده است.”

وی در مورد اظهارات بروجردی می گوید: “آقای بروجردی زمانی آن اظهار نظر را کرد که در جریان گزارش پزشکی قانونی نبود. ایشان با مسئولان پلیس فتا تماس گرفته و سئوال کرده بود که آیا ضرب و شتمی صورت گرفته که آنها هم گفته بودند ضرب و شتم نبوده. آقای بروجردی هم براساس سخنان مسئولان فتا آن اظهارنظر را کرد. اما آقای کریمی فکر میکند این یک پروژه و سوژه از سوی ضدانقلاب است و آن چیزی را بیان کرده که پلیس فتا می گوید. در واقع پلیس فتا اعتقاد ندارد که بچه های آنها اینوبلاگ نویس را مورد ضرب و شتم قرار داده باشند و یکی از احتمالاتی که مسئولان پلیس فتا مطرح کرده اند این است که این وبلاگ نویس در زندان از سوی زندانیان سیاسی فتنه مورد ضرب و شتم قرار گرفته. پلیس فتا سعی میکند قضیه به این سمت برود، البته این مساله را رئیس زندان اوین رد کرده و گفته است که در بندهای زندان اوین دوربین وجود دارد و بند زندانیان سیاسی نیز با دوربین کنترل می شود.”

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در عین حال میگوید: “ما خودمان به دادستانی و قوه قضائیه نقد داریم که مساله قبل از اینکه توسط رسانه های خارجی پخش شود خود ما باید تبیین می کردیم؛اما به هر حال این مساله پیچیدگی های زیادی دارد و باید ابهامات برطرف شود. ولی وقتی دادستانی اعلام میکند که چند بازجو را بازداشت کرده به این معنی است که همه مقداری مردد هستند و شک و شبهه دارند.”


17 پاسخ به “دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟”

 1. دوستان کلمه!
  اولاً انتشار «کلمه کارگری» را بشما  و به همه آنها که به جنبش کارگری و اهمیت زندگی و سیاست ساز ویژه آن در شرایط کنونی  بهای لازم را میدهند تبریک میگویم.
  دوماً من این کامنت کوتاه زیر را در ذیل آن گذارده ام. با اجازه شما آنرا ذیل سایر پستهای دیگر هم میگذارم با این امید که همه کاربران کلمه به ابن برگ رسانه بسیار واجد اهمیت عنایت لازم را کرده و با آن فعال برخورد کنند.
  ح تبریزیان
  …………………..
  کامنت:
  به  شما عزیزانی که تأئید آمیز کامنت گذاشتبد!
  ببینید! کارگران جزء آن بخش از جامعه هستند که کمترین فرصت و امکان استفاده از دنیای مجازی را دارند.  برای انتشار اخباری که آنها را از احساس فرد بودن، جمع محدود و تنها بودن درآورده و آنها را به قدرت زیرو رو کننده اشان، به قدرت حکومت ساز و حکومت سوزشان واقف میکند؛ تنها یک راه است! فضای تمامی جامعه  چنان از اخبار مبارزات کارگری اشباع شود که بی خبر و بی تفاوت ترین کارگر بیسواد هم بشنود که «او» میلیونهاست و در حال جنگ برای زندگی  خود و  از آن راه نجات کشور!. 
  پس دوستان! فقط به خواندن اخبار این جنش کارگری  که سرنوشت آینده و امروز ما و میهنمان در دست آنست بصورت مصرفی بسنده نکنیم!با هر وسیله که میتوانیم آنرا منعکس کنیم! حتی فقط نوشتن یک کلمه: « کلمه کارگری» منتشر شد بر در و دیوار همه جا با یک ماژیک اگر ماژیک نیست با مداد کمک بزرگی در این جهت است. و بدیهی تر از آن، اینکه اگر  کاری کنیم که تک برگی  آن وسیعاً پخش شود ، دیگر رد یابی پخش کننگان هم آسان نخواهد بود! زیرا هرکس میتواند در صورت دستگیر شدن هم بگوید یافته ام.
  ساده ترین وظیفه، و نه کار، هم اینست که در همین سایت کلمه در زیر پست های دیگر، کار بران را تشویق کنیم که به اخبار کار گری توجه کرده و فعال با آن برخورد کنند.
  امروز قدرت سیاسی و نیروی تغیر در « قدرت انفجاری شکمهای گرسنه» است  و نه در اعتراضات سیاسی رو شنفکرانه!

  • مادر سبز گفت:

    “امروز قدرت سیاسی و نیروی تغیر در « قدرت انفجاری شکمهای گرسنه» است  و نه در اعتراضات سیاسی رو شنفکرانه!” به چشم آقای تبریزیان

 2.  جناب عضو کمیسیون امنیت ملی!یا بهتر بگویم!کمیسیون حفظ امنیت خامنه ای!اصلا پیچیده نیست!همه میدانیم چه کسانی اینطور وحشیانه ستار رو به شهادت رسوندن،شما آنچنان خودتون رو به اون راه میزنید گویی این نخشتین باره که چنین فاجعه ای اتفاق افتاده!مسوولیت این اتفاقا بر عهده پلیس فتا(بر اساس نوشته ستار در چند ساعتی که در بند 350 اوین بوده) و با توجه به دست باز خامنه ای در همه امور کشور و اطلاعش از کوچکترین مسائل بر عهده شخص خامنه ایه!

 3. صادق گفت:

  اینها با خودشون هم درگیری دارند.
  تازه شانس اوردیم مسئولان زندان اوین اینقدر شعورشون میرسه که بفهمن اگر ستار به وسیله هم بندیهاش کشته شده باشه آبروریزی بدتری پیش میاد.

 4. Fatemeh گفت:

   مسئولان پلیس فتا  و همسرانشون ان شالله به حال و روز مادر و خواهر ستار بهشتی گرفتار بشوند.

 5. Gomnamenamaloom گفت:

   بازهم به آقایان پیشنهادمیکنم مجدانه موضوع رابررسی کنندتاخدایی ناکرده اسم بعضی مسئولین ازجمله آقای عباسی وزیروغیره مثل چندتااسم دیگه وسط نیادجناب نکوهم که ظاهرافعلاازهمه جابیخبرهستندیک مقداربه تغییرناگهانی فرمانداررباط کرم درانتخابات مجلس نهم فکرکنندشایدآن وقت لازم باشه یک حرکتی ازخودش نشون بده درسته آقای نوروزی؟آقای حضرتی شماچی ؟تجدیدنظراستان خوبه؟

 6. امین م گفت:

  باید از این وکیل الدوله هایی که احتمال ضرب و شتم توسط سایر زندانیان سیاسی حتی به ذهنشان خطور می کند خواست که قبل از طرح اینگونه ادعاها هوش سرشارشان ! را به کار بیندازند و اندکی فکر کنند که زندانیان دیگر آن هم در بندهای سیاسی چه انگیزه ای برای ضرب و شتم یک زندانی تا سر خد مرگ دارند؟ خوب البته انگیزه وکیل الدوله ها برای مردم روشن است چرا که با بندبازی و استفاده از تئوری توطئه می خواهند عالم و آدم را به جز مسئولان و خودشان مقصر قلمداد کنند. ساده تر از آن طرح این پرسش از خودشان است که آیا حتی یک بار در طول تاریخ زندانهای ایران سابقه داشته که زندانی سیاسی کسی را در زندان به قتل برساند؟ 

 7. Amir گفت:

  بنده از اولین ساعاتی که رسانه محترم کلمه در مورد مرحوم بهشتی وبلاگ نویس معترص و منتقد(البته بنده با برخی از نظرات رادیکال و ادبیات سیاسی ایشان مخالفم) اطلاع رسانی کرد پیگیر اخبار مربوط به ایشون بودم وهستم اول تشکر ویژه دارم از کلمه که رسالت خود را به بهترین شیوه ادا نمود چه بسا اگر این رسانه اطلاع رسانی نمیکرد خون این هموطن پایمال شده بود ،دوم بعد از انتشار اخبار فوت مرحوم بهشتی رسانه های خارج از کشور واکنش گسترده ای نشان دادند و حتا مقامات دولتی غربی و سازمانهای حقوق بشری ضمن محکومیت این قتل خواستار رسیدگی از طرف مسئولان ج ا شدند اما مسئله ای که قابل توجه است سکوت مسئولان بود در حالی که  مراسم تشیع و خاکسپاری مرحوم ستار با عجله و به شیوه امنیتی برگذار گردید هیچ یک از آقایان اعتراضی نکردند تا 3روز پیش که بطورنا گهانی و احتمالا با اشاره بیت رهبری به اظهار نظر و پی گیری ماجرا پرداختند اظهارات بروجردی هم در روز اول نشان از ترس ایشان در بیان حقایق دارد ،البته آقای بخشایش از چاپلوسان و مریدان بیت هستند و احتمالا مسئول جمع کردن این افتضاح میباشند والا همه میدانیم در موضوعات امنیتی نمایندگان مجلس از ترس جایگاهشان اظهار نظری نمینمایند مطمئنا این پرونده در سیر دادرسی به نتیجه مشخصی نمیرسد و همه این اظهار نظرها و اقدامات پس از مدت کوتاهی فراموش میشود،اما نتیجه ای که برای منتقدین و معترضین حاصل میشود این میباشد که اگربا اتحاد و یکپارچه گی در کنار بهره گیری از رسانه ها مستقل آگاهی لازم به جامعه داده شود کارهای بزرگتری میتوان انجام داد بسیاری از افراد جامعه خصوصا مناطق دور از مرکز برای جهت گیری در مبارزه با حکومت دیکتاتوری آمادگی ندارند و وظیفه همه ما هم تحقق شعار مهندس موسوی هر شهروند یک رسانه میباشد.

 8. Fatima گفت:

  ببینید آش چقدر شور بوده که صدای خان هم دراومده.  به طرف میگن برو کلاه بیار میره سر میاره !!!

  متاسفانه این نظام انقدر بی رحمه که از کشتن مردم خودش هیچ ابایی نداره. اینا برای حفظ نظام و قدرت از اسلام هم هزینه کردند چه برسه به جون انسانهای بیگناه! هنوز یادمان نرفته کشتار بیرحمانه انتخابات کذایی 88 را که چگونه با مردم عادی برخورد کردند و تا همین الان هم، ماشین سرکوب نظام، حتی یک ثانیه بیکار نمانده و دائم در خفا و عیان ( زندانها ) جان انسانهای بیگناه و بی پناه را با تکیه بر آرمانهای انقلابی شان می گیرند و برای خود کف و سوت می کشند و از آمرین خود ارتقاء مقام هم دریافت میکنند. مثل روز برای من روشن است که اگر بخواهند به این پرونده مثل پرونده های دیگه رسیدگی کنند، مطمئنا ریزش شدید دیگری در داخل خودشان ایجاد خواهد شد، که این خواسته مسئولین اصلی نظام نیست (بالاخص در این دوره بسیار بسیار حساس که هستی و نیستی شون به یک تار مویی بنده) . هر چی باشه این کشتار فقط امروز صورت نگرفته این آقایون 33 ساله که در زندان ایران مشغول آدم کشی و تجاوز به حقوق شهروندانشون هستند. پس؛ امیدی به دادرسی تو این مملکت نیست جز فریاد و یکپارچگی خودمان.

 9. azad گفت:

  گویند که اشتباه تایپی بوده در گزارش تاریخ دستگیری ستار بهشتی.

 10. علی گفت:

  این موضوع هیچ پیچیدگی ندارد بیخود و به عمد پیچیده اش نکنید: یکنفر بی پناه بازداشت و در اختیار حکومت بوده و در همان زمان کشته شده بدون تردید حکومت که او را در اختیار خود داشته باید برای اینکه کل حکومت مقصر شناخته نشود ، تمامی عوامل از بازپرس و قاضی حکم دهنده تا بازجو و متقاضی حکم دستگیری که پلیس فتا بوده را دستگیر و بخاطر قتل یک انسان محاکمه کنند وسلام .
  یک کلمه ای یاد گرفته اند و تکرار میکنند “آبروی نظام”  و یا  “مظلومیت نظام”  حتی نمیدانند که در تمام طول تاریخ و در تمام دنیا نظام و حکومتها و دولتها قدرتمند هستند و در مقابل مردم بی پناه و مستوحب ترحم هستند و بقول امام مردم ولی نعمت هستند ولی در حاکمیت فعلی و در مجلس چاپلوس فعلی برعکس شده ، جکومت که دولت و پلیس و قوای نظامی و مجلس و قوه قضائیه و بیت المال و بودجه و ثروت کشور را در اختیار دارد مظلوم میشود ؟ حتمآ مردم بی پناه که بدست قدرت پلیس و دست بسته و زندانی به قتل میرسند میشوند ظالم ؟  خدا وکیلی عوارض حرف خودشان را هم نمیفهمند و واقعآ قدرت اداره یک نانوائی را هم ندارند.
  رهبری هم دون شآنش میداند در مورد مرگ یک انسان اظهار نظر کند اگردر دوران علی (ع) بود ایشان چه میکرد؟ قطعآ از تمام قدرت و سیاست و امور مهم دست میکشید و با تمام وجود به مرگ یک انسان رسیدگی میکرد.

 11. علی گفت:

  این موضوع هیچ پیچیدگی ندارد بیخود و به عمد پیچیده اش نکنید: یکنفر بی پناه بازداشت و در اختیار حکومت بوده و در همان زمان کشته شده بدون تردید حکومت که او را در اختیار خود داشته باید برای اینکه کل حکومت مقصر شناخته نشود ، تمامی عوامل از بازپرس و قاضی حکم دهنده تا بازجو و متقاضی حکم دستگیری که پلیس فتا بوده را دستگیر و بخاطر قتل یک انسان محاکمه کنند وسلام .
  یک کلمه ای یاد گرفته اند و تکرار میکنند “آبروی نظام”  و یا  “مظلومیت نظام”  حتی نمیدانند که در تمام طول تاریخ و در تمام دنیا نظام و حکومتها و دولتها قدرتمند هستند و در مقابل مردم بی پناه و مستوحب ترحم هستند و بقول امام مردم ولی نعمت هستند ولی در حاکمیت فعلی و در مجلس چاپلوس فعلی برعکس شده ، جکومت که دولت و پلیس و قوای نظامی و مجلس و قوه قضائیه و بیت المال و بودجه و ثروت کشور را در اختیار دارد مظلوم میشود ؟ حتمآ مردم بی پناه که بدست قدرت پلیس و دست بسته و زندانی به قتل میرسند میشوند ظالم ؟  خدا وکیلی عوارض حرف خودشان را هم نمیفهمند و واقعآ قدرت اداره یک نانوائی را هم ندارند.
  رهبری هم دون شآنش میداند در مورد مرگ یک انسان اظهار نظر کند اگردر دوران علی (ع) بود ایشان چه میکرد؟ قطعآ از تمام قدرت و سیاست و امور مهم دست میکشید و با تمام وجود به مرگ یک انسان رسیدگی میکرد.

 12. payameomid گفت:

  جالبه! تا همین چند روز پیش از رئیس بزرگ گرفته تا نوکرای پاچه خوارش همگی می گفتن حتی یک زندانی سیاسی هم نداریم اما الان همشون متفق القول می گن داریم خیلی هم داریم اونم از نوع قاتلش ! ای بر پدر هر چی دروغ گویه لعنت !!!!!!!!!!!!!!!!

 13. payameomid گفت:

  جالبه! تا همین چند روز پیش از رئیس بزرگ گرفته تا نوکرای پاچه خوارش همگی می گفتن حتی یک زندانی سیاسی هم نداریم اما الان همشون متفق القول می گن داریم خیلی هم داریم اونم از نوع قاتلش ! ای بر پدر هر چی دروغ گویه لعنت !!!!!!!!!!!!!!!!

 14. mani گفت:

  dar vaghea in nezam ast ke az bazjoo va shekanjehgar defaa mikonad che kesani in adamkoshan ra sarbazane amame zaman khatab mikonand .baleh shoma hasteed

 15. Sara گفت:

  از خدا صحبت میکنید اینها اگر خدارا قبول داشتند ویا حتی ذره ای از انسانیت بو برذه بودند که جوان وامید مردم را به این روز نمی انداختند بله به نظر من هم سر منشاء همان دیکتاتوریست که شما گفتید ملت ایران دست بد کسانی گیر افتادن دقیقا ( حکومت سیاه کلیسا بعلاوه استالین وهیتلر ) میشود خامنه ای و دارو دسته اش ،ببینید چه معجونی شود 

 16. ناشناس گفت:

  لطفا شما اظهار نظر نکنید