سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود/ شاید محل نگهداری وی استاندارد نب...
» ناگفته ای دیگر از پرونده ستار بهشتی: بازجویان در روز آخر، دارویی را که در زندان اوین برای او تجویز شده بود، قطع کرده اند

احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود/ شاید محل نگهداری وی استاندارد نبوده

چکیده :فرمانده پلیس می گوید این نهاد در مرگ ستار بهشتی بی تقصیر است و نیت قبلی برای مرگ وی وجود نداشته است! او همچنین ادعا می کند که زاویه پنهانی در این پرونده وجود ندارد و شاید محل نگهداری، استاندارد نبوده است. احمدی مقدم اما ناخواسته فاش کرده که بازجویان در روز آخر حیات ستار بهشتی، دارویی را که در زندان اوین برای او تجویز شده بود، قطع کرده اند....


کلمه – گروه اجتماعی: در حالی که نماینده ویژه مجلس در خصوص پرونده قتل ستار بهشتی تلاش می کند با انداختن تقصیر به گردن پلیس، دیگر ارکان حاکمیت را مبرا جلوه دهد؛ فرمانده پلیس می گوید این نهاد در مرگ ستار بهشتی بی تقصیر است و نیت قبلی برای مرگ وی وجود نداشته است! او همچنین ادعا می کند که زاویه پنهانی در این پرونده وجود ندارد.

به گزارش کلمه، سردار احمدی مقدم این سخنان را در واکنش به اظهارات مهدی دواتگری نماینده ویژه مجلس گفته است که از غیر قانونی بودن بازداشتگاه محل نگهداری ستار پرده برداشته و خواستار استعفای رئیس پلیس فتا شده بود.

فرمانده نیروی انتظامی علاوه بر اینکه نیت مرگ و ضرب و شتم ستار بهشتی را رد کرده، چنین درخواستی را نیز نپذیرفته و گفته است: “رئیس پلیس فتا ناجا در این رابطه مسئول نیست که بخواهد استعفا دهد چراکه مسئولیت ستار بهشتی بر عهده پلیس فتا تهران بزرگ بوده است.”

احمدی مقدم تقصیر داشتن پلیس در این خصوص را نیز رد کرده و گفته است: “شاید قصور در استاندارد نبودن محل نگهداری وی باشد که این قصور را تقصیر نمی‌گویند”!

«استاندارد نبودن بازداشتگاه»، توجیهی است که سه سال قبل هم پلیس در خصوص بازداشتگاه کهریزک مطرح کرده بود تا جنایات صورت گرفته در آن محل را توجیه کند.

این در حالی است که نماینده ویژه مجلس گفته بود ماموران پلیس فتا برخلاف دستور مقام قضایی مبنی بر انتقال ستار بهشتی از زندان اوین به بازداشتگاه آگاهی، او را به یک “تحت نظرگاه” در رباط کریم انتقال داده اند.

اما فرمانده ناجا صرفا “مصوب نبودن” بازداشتگاه رباط کریم را قابل رسیدگی دانسته و احتمال مرگ او بر اثر ضرب و شتم و شکنجه را رد کرده است.

با این حال، او ناخواسته موضوعی را افشا کرده که باید به فهرست ابهامات قابل پیگیری در این پرونده افزود: اینکه وقتی ستار بهشتی تحویل پلیس فتا شده، بازجویان داروی آرام‌بخشی را که در بهداری زندان اوین برای او تجویز شده بوده، به او نداده اند.

پیش از این هم، کبودی های بدن وی، دفن جنازه اش بی اجازه خانواده، بی اعتنایی مسئولان حکومتی به خبر یازدهم آبان ماه کلمه درباره شکنجه اش در زندان، بی تفاوتی مسئولان در قبال شکایت او از بازجوها در زندان، عدم رسیدگی پزشکی بموقع، سکوت غیر قابل توجیه کلیه ارکان حاکمیت در چند روز پس از افشای قتل وی و مرگ او در یک بازداشتگاه غیر قانونی؛ از جمله ابهامات این پرونده بود که حالا به اینها جلوگیری از مصرف دارویی که پزشک زندان برای او تجویز کرده را هم باید افزود.

کلمه امروز گزارش داد که رئیس بند 350 زندان اوین در پی درز خبر شکنجه ستار بهشتی از این بند، برکنار شده و ناظر اعدام های زندان را جایگزین وی شده است.

پیش از این هم گزارش شده بود که دادستان تهران با عصبانیت از بیانیه ای که زندانیان سیاسی بند زنان اوین درباره قتل ستار بهشتی نوشته اند، در تصمیمی ناگهانی همه این زنان زندانی را از ملاقات حضوری محروم کرده است.

جزئیات روند افشای شکنجه و قتل ستار بهشتی و مجموعه گزارش های کلمه درباره قتل این زندانی سیاسی در زندان و واکنش های رسمی به آن را در صفحات زیر بخوانید:

نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!
نماینده ویژه مجلس: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

دادستانی تهران: هنوز تعیین علت قطعی فوت مقدور نیست/ احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید


18 پاسخ به “احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود/ شاید محل نگهداری وی استاندارد نبوده”

 1. قاسم آقا گفت:

  احمدی چرا حرف بی ربط میزنی، میدانم که خودت عقل درست حسابی نداری، اما مردم را همردیف خودت به حساب نیاور.  وقتی کشی را به آن صورت زیر کتک می اندازند که بدنش چنان لکه هایی پیدا می کند، جنازه اش چنان آش و لاش شده که جرات نمی کنند، آنرا به خانواده اش نشان دهند، وقتی طرف را به صورت جوجه سوخاری، شکنجه میدهند، ای پدر آمرزیده انتظار داری که طرف سالم از زندان بیاید بیرون؟ مگر این کار اول شما انسان نماهاست که جوانان رعنای ما را در زندانها می کشید؟ قتل های زنجیره ای، پس از آنهمه آبرو ریزی ها تعطیل شد، حالا کشت و کشتار در زندانها و خیابانها و بیابانها را آغاز کرده اید؟ شمایان تا چه حد حقیر و پست و بی مقدار هستید که برای حفظ آن یک تکه نان خون آلود، خود را تا این حد حقیر می کنید و این حرفها را برزبان می آورید؟ کلاه شرعی و حقه بازی هم آخر حد و حدودی دارد. امیدوارم این بلا روی بر سر خودت، فک و فامیلت، خانواده ات، عزیزترین کسانت بیاید و هنگامی که جگرت آتش گرفته، آنوقت یک بی پدر مادری بگوید نه اینها قصد کشتن عزیرت را نداشته اند احمدی، محل نگهداری استاندارد نبود. تو با این حرفت ثابت کردی که الفبای امور حقوقی را نمیدانی. کسی که بازداشت شده، زندانی شده، تحت بازجویی است، مسئول جان او همان دستگاه است. اگر پایش هم روی زمین لیز خورده بلایی سرش بیاید، بازهمان دستگاه مسئول این حادثه است. حیا کن احمدی.

 2. جمشید گفت:

  این اقایان به جای به عهده گرفتن مسوولیت این قتل چه چرت و پرت هایی تحویل میدهند!! حالا دیگر هر که را شکنجه میکنند و این مظلوم میمیرد تقصیر را به گردن محل نگهداری میاندازند.شرم نمیکنید؟خجالت نمیکشید؟ شما ها مثلا سرداران اسلام هستید؟

 3. یار میر حسین گفت:

  این استاندار نبودن ما را کشته .استاندار نبود یعنی چه .یعنی این که انسان بی گناهی 9 روز می کشند باید 10 روز کشته می شدن .

 4. javid گفت:

  برای بچه خودت این اتفاق می افتاد همین حرفها رو میزدی جوعلق

 5. انقلاب سیاه گفت:

  عذر بدتر از گناه !!! واقها اینها مردم را چه فرض کرده اند؟
  نکته جالبش اینجاست هر بار یه نکته تازه از این جنایت وحشیانه بیرون میاید!!
  شما پلیس و حامی امنیت نیستید , شما قاتلان وحشی هستید که در تاریخ کمتر دیده شده!!!!!!!

 6. Sx300 گفت:

  پس عمه من تقصیر دارد؟

  • ناشناس آشنا گفت:

   من فکر می‌کنم تمام عمه‌ها در تمام جهان در این “غیر استاندارد بودن” سهیم هستند!!!

 7. من گفت:

  این نامردان فقط مونده بگن مرحوم ستار بهشتی خودش رو زده به مشت و پوتین پلیس و در این میان مشت چند پلیس شکسته و پوتین عده ای دیگه هم پاره شده و خانواده ایشان باید خسارت هم بپردازند!!!! شاید هم بگن اصلا تقصیر سازمان استاندارد بوده که نشان ایزو 2001 به بازداشتگاه های مخوف ایشان اعطا نکرده!!!

 8. Rambod گفت:

  حیدر آلن دولن چه عجب نظر نداده سرویس های غرب ..

 9. Vahid گفت:

  شماها جواب مادرها را چه خواهيد داد؟!
    مادر ستار: فرزندم را کشتند.  

 10. Satar-beheshti گفت:

  رحدید می کنند اطلاع رسانی نکنید وگرنه دهانتان را می بندیممدتی است نظام جمهوری اسلامی به هر طریقی شده فعالان وایرانیان مستقل را تحت فشار شدید قرارداده که حق اظهار نظر در مورد مسائل کشور را ندارید، از تحدید، بازداشت شکنجه گرفته …تا اعدام راانجام می دهد برای ترساندن افراد! هرروز یک مشکل را در جلو پای افراد قرار می دهد. ایمیل، مسیج و ضرب وشتم در خیابان کمترین کاری است که انجام می دهند! دیروز بنده را تحدید می کنند به مادرت بگو به زودی رخت سیاه باید بپوشد، دهان گشادت را نمی بندی می گویم کاری انجام نمی دهم که لازم به بستن دهانم باشد می گویند وراجی زیاد می کنی، می گویم چیزی که می بینم ومیشنوم می نویسم،  می گویند هرکاری بخواهیم می کنیم هررفتاری را انجام میدهیم شما باید خفه شوید و اطلاع رسانی نکنید وگرنه خفه خواهید شد بدون نام ونشان! بدون اینکه کسی بداند چه برسر شما آمده! می گویند مردم فلسطین وبحرین در عذاب هستند و کسی نیست یادی از آنها کند شما وطن فروش هستید! بنده وامثال من وطن فروش نیستیم عاشق ملت خود هستیم شما هستید که بیگانه پرست و وطن فروش هستید. روز وشب تلفنهای تحدید آمیز قطع نمی شود گویی قرار است با هر سُخنی دهانمان را ببندیم  بنده به عنوان یک ایرانی می گویم من نمی توانم دربرابر این همه مصیبت سکوت کنم. بنده می گویم آقایان شما زیاد وراجی انجام می دهید و با این اراجیف کشور را به نابودی کشاندید. من سکوت نمی کنم حتی اگر قرار به رسیدن لحظه مرگ من باشد در هرکجای دنیا که باشم وتحدید از طرف هرکسی باشد برای بنده اهمیت ندارد.آقایان دهانتان را ببندید ظلم نکنید تا افشاگری نکنیم.نظام جمهوری اسلامی، فریاد،وا مصیبتابرای فلسطین، بحرین وبسیاری از کشورها سر میدهدو از نبود آزادی بیان و اطلاع رسانی نشدن از آن کشورها ابراز نگرانی می کند. اما نمی گوید این همه فیلم وعکس که به صورت حرفه ایی گرفته می شوداز کجا می آید؟  نمی گوید چگونه اطلاع رسانی نمی شود،  که گزارشگران، شبکه های تلوزیونی نظام به طور مستقیم از آن کشورها، گزارش زنده تهیه می کنند وبه خوردمردم میدهند. آن هم گزارشاتی یک طرفه و آنقدر این مطالب رابه زور به خورد مردم می دهند، که حالت تهوع وتنفراز دیدن شبکه های جمهوری اسلامی به انسان دست می دهد. اما درمورد وضعیت اسفبارنقض مداوم حقوق بشر در ایران سکوت می کند! ازهر روزبازداشت، شکنجه، زندان واعدام های دسته جمعی سخنی به میان نمی آورد، زندانیان سیاسی رادر بدترین شرایط و بدترین وضعیت قرار می دهدبرای شکسته شدن آنها اما خبری از وضعیت آن عزیزان نه تنهابه وکلا آنها نمی دهند وحتی اجازه داشتن وکیل را به آنها نمی دهند!  بلکه حتی از اطلاع رسانی ازحال آن عزیزان به خانواده هایشان جلوگیری می کند!؟   خانواده های این عزیزان راتهدید می کند، که نه اجازه مصاحبه ونه اطلاع رسانی به هرگونه درباره عزیز خود ندارید؟!  تهدید خود را به این مرحله ختم نمی کنند، و اظهار می دارند، اگراطلاع رسانی کنید خود وجان خانواده خود را به خطرمی اندازید؟! می گویند دختران واعضای خانواده رابازداشت می کنیم.  شعار آنها این است. ما بازداشت می کنیم، شکنجه می دهیم. شما سکوت کنید! شما اطلاع رسانی نکنید!”آقایان” این چه قانونی است؟  در کجا این قانون اجرای شده؟  واکنون شما این قانون را برای مردم ایران به ارمغان آوردید. این قانون جز درکشورهای دیکتاتوری جای دیگری اجرای شده؟  باور کنید در بدترین کشورهای دیکتاتوری دنیا هم این طور قانون من درآوردی اجرایی نشده! وحتی اگر اجرای هم شده باشد به اسم حکومت تمام شده،  نه به اسم دین، خدا وبدنام کردن دین وخدای آن دین! چرا باید شما بازداشت کنید، شکنجه دهید، اعدام کنید….و خانواده سکوت کنند. چرا شما از حکومت به پایین نمی آیید ودر حکومت دیگری نمی روید که چنین بلایی برسر شما بیاورند، ومعنی ومزه آن را درک کنید؟ درجنگل هم این قانون نیست که درنظام شما هست! اگر از کار و هنر خودکه انجام می دهید مطمئن هستید، قابل قبول است، پس چرا از بازگو شدن آن هراس دارید؟ بگذارید اطلاع رسانی شود تا بقیه حکومت های دنیا یادبگیرند و بدانند، چه نظام مردم سالاری اداره می کنید! اگر خود می دانید کارشما چنان حقیر وزبون است که مورد خنده دردنیا میشویدچرا انجام میدهید؟ چگونه است که خبرنگاران شبکه های تلوزیونی شما، در سراتاسر دنیا هستندو از آنجا از هرچه بخواهند گزارش می دهند؟ اما شبکه های دیگر دنیا درایران یا نیستند ویا مطالبی که شما بخواهید باید انتشار بدهند؟  برای چند روز حکومت کردن بیشتر آیا ارزش این همه ظلم کردن را دارد؟ آیا قانون من درآوردی شما پیش وجدان خود اعتباردارد؟.حال من نظر دیگری میدهم. شما اگر از اطلاع رسانی هراس دارید؟ یا ازحکومت کناره گیری کنید! و یا ظلم نکنید. شما بازداشت نکنید، شکنجه ندهید، سلاخی نکنید تا اطلاع رسانی هم نشود.  در غیر این صورت نه تنها اطلاع رسانی می شودبلکه به زودی بساط ظلم شما برسرتان فرو خواهد ریخت. اطلاع رسانی از وضعیت هر انسان در حال ظلم وستم کشیدن وظیفه تک تک افراد یک جامعه است، وهرکس در این کار کوتاهی کند به خود وبه وجدان خود خیانت کرده است! هرکس در اطلاع رسانی دریغ کند چاهی برای خود کنده است! چون شما نوبت به نوبت هرکسی که صدای مخالفت بلند کند، قصد ساکت کردن آن را دارید، حتی اگر این ابراز مخالفت در گوشه ای خلوت خانواده گی افراد باشد. پس ما را از تهدیدات خود نه ترسانیدچون ترسی در دل ما نیست، دیگر جای ترسی نمانده، شلاق وشکنجه شدن، ما را از اطلاع رسانی کردن باز نمی دارد. اگر شعار شما این است کهما بازداشت می کنیم، شکنجه می دهیم. شما سکوت کنید! شما اطلاع رسانی نکنید!شعار ما هم این است. پابه میدان گذاشتیم در این مبارزه یا از قفس تن رهایی می یابیم یا قفس ظلم شما رادرهم می شکنیم.زنده وپاینده ایرانی وایران جانم فدای ایران.نویسنده ستار

 11. Jafar گفت:

  لباس پلیس بر تن شما عاریه ای است. خودتان هم می دانید که پلیس نیستید. مردم هم می دانند. پلیس شخصیت دارد. پلیس سواد دارد. عده ای اوباش را لباس پلیس به تن کرده اند.

 12. Mohammadabdi گفت:

  اگر یک دزد به خانه مردم برود و از دیوار که افتاد پایش بشکند یا صاحب خانه دزد را بگیرد ولی کتکی هم به او بزند عزیزان دلرحم نیروی انتظامی و قضات شریق قوه غذاییه! ماهها و سالها آن مالک نگون بخت را می دوانند که چرا پای دزد شکسته یا دزد کتک خورده آنوقت خودشان…..

 13. sadegh گفت:

   کاش خامنه ای به جای اینکه با حکم حکومتی جلوی قانون را بگیرد جلوی بی قانونی و بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی را می گرفت.

 14. Azadsabz88 گفت:

  کلمه دمت گرم از این شفاف سازی . در این تاریکی بی انتها امیدوارم با حرکت های این چنینی به سرانجام خوشایندی برسیم. درود بر آزادی خواهان

 15. آشنا گفت:

       درود بر تمامی آزاد مردان وانسان های پاکی که خون خود را برای  این وطن در خون غلتیده  فذا کردن
       باسد روزگاری که ایران این سرزمین عزیز از شر این مفسدان و خودخوهان و کج اندیشان . این ظالمان جهان رهایی یابد
  ا    ای فریاد رس کی خواهی آمد که ما را از شر این رهبران نفهم که سرزمین سرسبزمان را به کویری تبدیل کرده اند نجات دهی
  زنده باد آزادی زنده باد موسوی

 16. Fariborz گفت:

   تاریخ درباره عمق فساد سیستم حاکم  قضاوت خواهد کرد .(حتی مثقالی از نیکی و بدی شما بی پاسخ نخواهد ماند.قران کریم  )