سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افشای ابعاد جدید پرونده قتل ستار بهشتی/ نماینده ویژه مجلس: او در زمان مرگ، در یک محل...
» نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!

افشای ابعاد جدید پرونده قتل ستار بهشتی/ نماینده ویژه مجلس: او در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

چکیده :ابهامی بر ابهامات قبلی پرونده ستار بهشتی افزوده شد. حالا علاوه بر کبودی های بدن وی، دفن جنازه اش بی اجازه خانواده، بی اعتنایی مسئولان حکومتی به خبر یازدهم آبان ماه کلمه درباره شکنجه اش در زندان، بی تفاوتی مسئولان در قبال شکایت او از بازجوها در زندان، عدم رسیدگی پزشکی بموقع و بالاخره سکوت غیر قابل توجیه کلیه ارکان حاکمیت در چند روز پس از افشای قتل وی؛ مورد دیگری مطرح شده که به تنهایی می تواند اتهام قتل را به ماموران و مسئولان پلیس فتا منتسب سازد: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است....


کلمه – گروه خبر: ابهامی بر ابهامات قبلی پرونده ستار بهشتی افزوده شد. حالا علاوه بر کبودی های بدن وی، دفن جنازه اش بی اجازه خانواده، بی اعتنایی مسئولان حکومتی به خبر یازدهم آبان ماه کلمه درباره شکنجه اش در زندان، بی تفاوتی مسئولان در قبال شکایت او از بازجوها در زندان، عدم رسیدگی پزشکی بموقع و بالاخره سکوت غیر قابل توجیه کلیه ارکان حاکمیت در چند روز پس از افشای قتل وی؛ مورد دیگری مطرح شده که به تنهایی می تواند اتهام قتل را به ماموران و مسئولان پلیس فتا منتسب سازد: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است.

به گزارش کلمه، با گذشت بیش از سه هفته از قتل ستار بهشتی وبلاگ نویس منتقد حکومت و اظهارنظرهای متناقض پیرامون این پرونده، نماینده ویژه مجلس در پرونده ستار بهشتی با اعتراف به اینکه این وبلاگ نویس در محل غیرقانونی در بازداشت بوده است، تخلف پلیس فتا را در این پرونده محرز خواند و گفت: رئیس پلیس فتا یا باید برکنار شود و یا از سمت خود استعفا کند.

این آخرین اظهار نظر منتشر شده از سوی مسئولان حکومتی است. پیش از این هم بارها از سوی مسئولان قضایی، امنیتی و نمایندگان مجلس اظهارات متفاوتی درباره علت و جزئیات مرگ ستار بهشتی مطرح شده بود و حالا مهدی دواتگری از فرماندهان سابق پلیس که حالا نماینده مجلس است و از سوی این نهاد مامور تشکیل کمیته ویژه برای پیگیری قتل ستار بهشتی شده، گفته است: پلیس فتا ستار بهشتی را “بدون دستور قضایی” و به طور “کاملا غیرقانونی” نگهداری کرده اند.

در خبری که خبرگزاری وابسته به سپاه از قول نماینده ویژه مجلس در پرونده قتل ستار بهشتی منتشر کرده، این نماینده مجلس با اعلام اینکه مامورین فتا ستار بهشتی را پس از دستگیری بدون دستور قضایی به مدت یک شب در محلی به نام “تحت نظر گاه” نگه داشته اند، افزوده است: دوایر انتظامی تنها می‌توانند متهم را برای ساعاتی کوتاه و با حضور افسر نگهبان در محلی که به عنوان «تحت نظرگاه» و نه بازداشتگاه وجود دارد، تحت نظر قرار دهند.

این در حالی است که این زندانی سیاسی، به گفته نمایده ویژه مجلس، در آن شب به شکل غیرقانونی در این محل نگه داشته شده است، و حتی اگر شکنجه و بی اعتنایی ها و نارسایی های قبلی و بعدی هم توجیه و لاپوشانی شود، همین یک دلیل برای قتل نامیدن بلایی که بر سر ستار بهشتی آورده اند، کافی است.

این در حالی است که موضوع شکنجه این زندانی سیاسی در زندان، که وجود آثار آن بر جنازه وی مورد اذعان سخنگوی قوه قضاییه هم قرار گرفته است، همچنان مسکوت گذاشته شده  و هیچ نهاد و مسئولی در این باره اعلام موضع و اظهار نظر نکرده است.

پیش از این 41 زندانی سیاسی سبز محبوس در بند ۳۵۰ اوین شهادت داده بودند که در ساعاتی که ستار بهشتی در این بند بوده آثار شکنجه ها و ضرب و شتم را بر بدن وی دیده اند. کلمه هم چنین پیش از این سندی با دستخط ستار بهشتی را منتشر کرد که نشان می داد وی در بند ۳۵۰ اوین شکایت خود را از کسانی که وی را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند مکتوب کرده بود.

به گفته دواتگری، زندان اوين و بازداشتگاه پليس آگاهی جزء بازداشتگاه‌ های قانونی هستند که زير نظر قوه قضائيه فعاليت می‌کنند و از استانداردهای قانونی برخوردارند و دواير انتظامی تنها می‌توانند متهم را برای ساعاتی کوتاه و با حضور افسر نگهبان در محلی که به عنوان “تحت‌نظرگاه” و نه بازداشتگاه وجود دارد، تحت نظر قرار دهد.

او به روزهای سوم و چهارم بازداشت متهم اشاره کرده و افزوده است که علی رغم دستور قاضی مبنی بر انتقال متهم به بازداشتگاه آگاهی، پلیس فتا پس از بازپس‌گیری متهم از زندان اوین، باز هم وی را به تحت نظرگاه پلیس فتا منتقل کرد.

نماینده ویژه مجلس در پرونده ستار بهشتی در ادامه این سخنان خود، خواستار برکناری و یا استعفای فرماندهی پلیس فتا شده و افزوده است: ابراز برائت پلیس فتا از اشتباه صورت گرفته که منجر به هزینه برای نظام شده، با برکناری و یا استعفای فرماندهی پلیس فتا امکان پذیر است.

دواتگری تصریح کرده که ما نباید اتفاقات این چنینی را به حساب نظام بگذاریم.

سخنانی که در زمان بروز جنایت کهریزک نیز به کرات شنیده شد و وعده برخورد با عاملان آن و تصفیه نظام از وجود آنها داده شد. اما با این حال، همچنان شاهدیم که سعید مرتضوی به عنوان عامل اصلی آن جنایت، هم چنان با ترفیع های قضایی و سپس دولتی مشغول فعالیت بوده و هست.

این نماینده که مدعی شده پیگیری‌ها و بازجویی دستگاه قضایی از متهم قانونی و بدون اشکال بوده و اطلاعیه اخیر دادستان تهران درخصوص این پرونده منطبق بر واقعیات و کاملا مورد تأیید است. اضافه کرده که با توجه به نظریه پزشکی قانونی، قطعا صدمات بدنی منجر به فوت و یا قتل ستار بهشتی نشده و به همین جهت هنوز هم به تحقیقات جامع قضایی نیاز داریم.

اظهار نظر عجیب نماینده ویژه مجلس در حالی است که در اطلاعیه اخیر دادستانی تهران، این نظر با قید احتمال از قول کمیسیون پزشکی قانونی نقل شده بود که ممکن است مرگ ستار بهشتی بر اثر “شوک ناشی از ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن” بوده باشد. محسنی اژه ای نیز وجود کبودی بر حداقل پنج نقطه از بدن وی را تایید کرده بود.

کلمه پیش از این خبری در خصوص مرگ ستار بهشتی در پی از دست دادن کلیه زیر ضرب و شتم و شکنجه منتشر کرده بود. در آن گزارش همچنین اشاره شده بود که علائم کبودی موجود بر روی جنازه ستار، ناشی از نوعی شکنجه دردناک به نام “جوجه” است که در بازداشتگاه های نیروی انتظامی متداول است.

حالا در چهارمین هفته مرگ ستار بهشتی، دواتگری وعده کرده که هفته آینده گزارش کامل بازدید از محل بازداشتگاه غیر قانونی محل نگهداری وی را تقدیم مجلس خواهند کرد.

در همین زمینه به گزارش خبرگزاری ایلنا، عوض حیدر‌پور، از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، این وعده را مطرح کرده که «کمیسیون امنیت ملی درباره اقداماتی از این دست که موجب ضرر رساندن به افراد شده باشد با حساسیت ویژه برخورد خواهد کرد و مسئله اضرار به مومنین و اضرار به غیر با دقت مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.» این نماینده همچنین گفته است که نتیجه بررسی در صحن علنی به اطلاع مردم می‌رسد.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد روز نهم آبان ماه توسط مأموران پلیس فتا بازداشت شد و چند روز بعد ماموران در تماس با خانواده وی، به آنها گفتند که برای تحویل گرفتن جنازه او مراجعه کنند.

پیش از اعلام خبر محرز بودن تخلف پلیس فتا در این پرونده از سوی نماینده ویژه مجلس، دادستانی تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که هنوز تعیین علت قطعی مرگ این زندانی سیاسی مشخص نیست! اما در اطلاعیه دادستانی آمده بود: در حال حاضر با توجه به بررسیهای انجام شده و با اطلاعات موجود، تعیین علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نبوده، اما نظر به این‌که در معاینه‌ی جسد و بررسی‌های تکمیلی هیچ‌گونه دلایل و شواهدی از بیماری منجر به فوت احراز نگردیده است، محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده‌ی شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد.

اطلاعیه دادستانی، یک روز پس از آن صادر شد که مادر ستار بهشتی پس از دو هفته سکوت رسانه ای این خانواده، در مصاحبه ای تصریح کرد ماموران پسرش را کشته اند. وی گفت که آنها می خواستند با پرداخت دیه، رضایت او را جلب کنند. مادر ستار بهشتی همچنین از شست و شوی جنازه بدون تحویل به خانواده، از خونی بودن کفن پسرش در هنگام مرگ و از تحت تعقیب بودن این خانواده و تهدید خواهر ستار به بازداشت خبر داده بود. او هم چنین مرگ طبیعی فرزندش را رد کرده بود.

این در حالی بود که رئیس سازمان پزشکی قانونی اظهاراتی را که برخی خبرگزاری های حکومتی به نقل از وی درباره «مرگ طبیعی» ستار بهشتی منتشر کرده بودند، تکذیب کرد. او هم چنین اعلام کرد که بررسی علت مرگ ستار بهشتی به پایان رسیده، اما هنوز اجازه انتشار نداریم!

همزمان، در اطلاعیه ای که از سوی پزشکی قانونی منتشر شد ، پزشکی قانونی از خود سلب صلاحیت کرد و اعلام داشت: هر نوع اظهارنظر، مصاحبه اختصاصی یا خبری که از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی نقل قول می‌شود اعتبار ندارد.

اظهارات دواتگری به عنوان نماینده ویژه مجلس در این پرونده، تازه ترین اظهارنظر یک مقام حکومتی در این باره است که نه تنها ابهامی را برطرف نکرده، بلکه ابهامات تازه ای را افزوده است.

نکته قابل توجه در این میان، خبر نشریه شما وابسته به حزب موتلفه است. این نشریه که مشخص نیست کجا و چگونه تحقیقات خود را در مورد ستار بهشتی صورت داده، مدعی کشف ارتباط تشكيلاتي ستار بهشتی با يك تشكل اپوزیسيون حاضر در آمريكا! شده و مدعی شده که پزشکی قانونی مرگ وي را طبيعي اعلام كرده است؛ آن هم در حالی که خود پزشکی قانونی در عرض کمتر از یک روز این موضوع را تکذیب کرد.

نشریه حزب موتلفه که قید اسلامی را نیز یدک می کشد، نوشته است: «از شواهد به نظر مي رسد سكته حاصل از ترس زياد وي از عواقب نوشته هايش بوده است.» اما بر فرض صحت این ادعای پوچ، توضیح نداده که این چگونه رفتار اسلامی است که با یک متهم در اتاق بازجویی صورت می گیرد تا او، تنها به خاطر نوشته هایش، آنچنان ترسانده شود که سکته کند و بمیرد!

مجموعه مطالب پیشین کلمه در این باره را در صفحات زیر بخوانید:

دادستانی تهران: هنوز تعیین علت قطعی فوت مقدور نیست/ احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید


9 پاسخ به “افشای ابعاد جدید پرونده قتل ستار بهشتی/ نماینده ویژه مجلس: او در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است”

 1. بصیر گفت:

  یک هفته بعد ……یک ماه بعد …. یک……..بعد….!!!
  بهتر است از پوآرو یا کارشناسان روسی کمک بگیرید!
  راستی چطور سربازان گمنام امام… سه سوت تمام زیر و بم اطلاعات افراد محاربو(سیاسی و امنیتی)رو میکنند ولی در این مواقع گم میشن!!!!!!چرا؟؟؟

 2. من گفت:

  چه فایده؟ پس فردا رییس پلیس فتا استعفا می ده و دوره بعد می شه نماینده مجلس!!! شاید هم بشه رییس سازمان تامین اجتماعی! توی زندانهای تحت نظر قوه قضایی هم زندانی رو می کشن چه رسد به بازداشتگاه غیر قانونی!!!

 3. ss13k گفت:

  این بنده خدا از ترس!!! پاسخگویی به شما سکته کرد! و درگذشت و شما با این همه جنایتی که مرتکب میشید از ترس خدا دچار لکنت هم نمیشید چه برسه به سکته!
  خدا هم در خلقت خودش مونده! نه، شما قطعا ذره ای خمیر مایه الهی ندارید و اگر نه تا حالا از شرم صد کفن پوسونده بودید.

 4. قاسم آقا گفت:

  این چه رهبری است که کسی خط و فرمانش را نمی خواند. مگر ایشان سه سال پیش دستور نداد، فرمان نداد، حکم حکومتی صادر نکرد که در این کهریزک را به بندند؟ پس چطور شد که به خانه ستاربهشتی تلفن کرده و به خانواده اش گفتند بیاید کهریزک و جنازه اورا تحویل بگیرید.  این چه حکومت مقتدر و با “اقتدار” ای که فرمان های رهبرش را کسی تره خرد نمی کند. یکی نمی خواهد به ما جواب بدهد؟

 5. behrouz گفت:

  ya hossin mir hossin

 6. hamid54 گفت:

  استعفا و برکناری یعنی چی؟ اگه مسئوله باید در یک دادگاه علنی محاکمه بشه. هم رئیس پلیس فتا، هم همه ی همدستاش در این جریان. چه مملکتیه که ما داریم؟!!!

 7. kazem گفت:

  به فرموده حضرت علی ع اگر کوچکترین ظلمی در اقصی نقاط حکومت اسلامی انجام شود مسئولیت آن با حاکم خواهد بود.

 8. kazem گفت:

  کاش رهبر به جای صادر کردن حکم حکومتی برای توقف سوال از احمدی نژاد یه حکمی صادر می کرد برای جلوگیری از شکنجه در زندانها و بازداشتگاهها.باور کنید دشمن از  ادامه دستگیری و بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی خوشحالتره تا سوال قانونی از احمدی نژاد.

 9. رضا گفت:

  بابا ول کنید توروخدا !!!
  حالا یکی کشته یکی کشته شده یه مادر داغداره یه خواهر عزاداره یه بچه قراره دیگه دایی نداشته باشه و………
  گیردادینا    ای بابا