سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده مجلس از ادامه فعالیت بازداشتگاه های غیرقانونی خبر داد/ محل نگهداری ستار به...

نماینده مجلس از ادامه فعالیت بازداشتگاه های غیرقانونی خبر داد/ محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود

چکیده :در بین دوایر نیروی انتظامی تهران ، فقط یک بازداشتگاه زیر نظر سازمان زندان ها وجود دارد و آن ، بازداشتگاه آگاهی است و نگهداری متهمانی که برایشان حکم بازداشت صادر شده ، در سایر دوایر ناجا به جز این بازداشتگاه ، کاملاً غیر قانونی است. وجود بازداشتگاه های غیرقانونی تاکنون بارها مورد بحث قرار گرفته به طوری که در مجلس ششم نمایندگان گزارشی از وضعیت بازداشتگاه ها ارائه دادند اما متاسفانه این مساله نیز همچنان دیگر مباحث کلیدی مسکوت مانده و مورد رسیدگی واقع نشده است. ...


کلمه_ گروه خبر: در حالی که با گذشته سه هفته هنوز قوه قضاییه در مورد چگونگی مرگ ستار بهشتی اظهار نظر نکرده است، نماینده ویژه مجلس شورای اسلامی در پرونده درگذشت “ستار بهشتی” ، اقدام نیروی انتظامی در نگهداری آن مرحوم در “تحت نظرگاه فتا” را غیر قانونی اعلام کرد.

این در حالی است که بعد از جنایت کهریزک نیز تلاش شد، قربانی کردن زندانیان را به غیراستاندارد بودن بازداشتگاه گره بزنند.

وجود بازداشتگاه های غیرقانونی تاکنون بارها مورد بحث قرار گرفته به طوری که در مجلس ششم نمایندگان گزارشی از وضعیت بازداشتگاه ها ارائه دادند اما متاسفانه این مساله نیز همچنان دیگر مباحث کلیدی مسکوت مانده و مورد رسیدگی واقع نشده است.

بعد از انتخابات مهندسی شده سال 88 عده ای از بازداشت کنندگان که اکثرا دانشجو بودند. به زیر زمین وزارت کشور منتقل شدند و از این مکان برای ضرب و شتم آنان استفاده شد.

همچنین بازداشتگاه ۵۹ یکی از مهم‌ترین بازداشتگاه‌های است که در پادگان ولیعصر (عشرت آباد) قرار گرفته‌است و به سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران تعلق دارد. برخی از بازداشت شدگان اظهار کرده بودند که به این بازداشتگاه منتقل شده اند.

مهدی دواتگری ، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصرایران تصریح کرده است: مرحوم ستار بهشتی ، در نهم آبان سال جاری با حکم قضایی بازداشت و در رباط کریم ، تفیهم اتهام شد و پس از انتقال به دادسرای تهران ، مقام قضایی ، برای او حکم بازداشت موقت صادر کرد و او را به مدت 10 در اختیار نیروی انتظامی قرار داد تا تحقیقات از وی به عمل بیاید.

نماینده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی ابعاد مرگ بهشتی افزود: طبق قانون ، او باید به بازداشتگاه آگاهی تهران برده می شد ولی نیروی انتظامی ، به جای انتقال او به بازداشتگاه آگاهی ، به “تحت نظرگاه پلیس فتا” منتقل کرد و دو شبانه روز هم او را آنجا نگهداری کرد که در نهایت متهم در آنجا درگذشت که علت مرگ در دست بررسی است.

وی در این گفت و گو اشاره ای به شکنجه و ضرب و شتم نکرده است.

وی درباره تفاوت “بازداشتگاه” و “تحت نظرگاه” نیز توضیح داد: در همه پایگاه های پلیس ، بخشی به عنوان “تحت نظرگاه” وجود دارد که برای نگهداری متهمان برای مدت چند ساعت محدود ، مثلاً 3 – 2 ساعت ، پیش بینی شده اند. در این “تحت نظرگاه” ها ، متهمان تا قبل از اعزام به محاکم قضایی و نظایر این نگهداری می شوند تا به عنوان مثال وقتی تعدادشان به چند نفر رسید و خودروی انتقال متهمان مهیا شد ، از آنجا منتقل شوند. بنابراین وقتی حکم بازداشت کسی توسط مقام قضایی صادر می شود ، او را نباید در “تحت نظرگاه” نگهداری کنند بلکه باید به بازداشتگاه ببرند.

دواتگری بدون اشاره به وجود ده ها بازداشتگاه غیرقانونی افزود: در بین دوایر نیروی انتظامی تهران ، فقط یک بازداشتگاه زیر نظر سازمان زندان ها وجود دارد و آن ، بازداشتگاه آگاهی است و نگهداری متهمانی که برایشان حکم بازداشت صادر شده ، در سایر دوایر ناجا به جز این بازداشتگاه ، کاملاً غیر قانونی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی که خود سابقه سال ها قضاوت دارد افزود: با این اوصاف ، اصل بازداشت متهم ، با نظر قاضی ، اشکال قانونی نداشته است اما محل نگهداری وی توسط نیروی انتظامی ، غیرقانونی بوده است که این موضوع هم باید مورد رسیدگی جدی قرار بگیرد و با متخلفان برخورد شود تا از تکرار حوادث مشابه جلوگیری به عمل آید.

در حالی که اظهارات ضد و نقیض بر نگرانی های عمومی افزوده است، نماینده ویژه مجلس در پرونده مرگ بهشتی در پایان به مردم اطمینان داد که این ماجرا به طور جدی پیگیری و به نتیجه خواهد رسید و گفت: در این باره ، قوه قضائیه تا کنون عملکرد خوب و شفافی داشته و با این روند ، حتماً نتیجه رسیدگی ، بسیار متقن خواهد بود و از این بابت خیال مردم آسوده باشد.


یک پاسخ به “نماینده مجلس از ادامه فعالیت بازداشتگاه های غیرقانونی خبر داد/ محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود”

  1. کامران گفت:

    بازداشت گاه های غیر قا نونی شکنجه گا های غیر قانونی شکنجه غیر قا نونی بازداشت غیر قا نونی کشتن جوانان غیر قا نونی مجلس مزدور و غیر قا نونی رهبر زور و غیر قا نونی اختلاس گرانی اعدام رانت های غیر قا نونی سر کوب های غیر قا نونی و گرفتن ازادی های غیر قا نونی مردم و.. عجب حکو مت ناب دارد این به اصطلاح نماینده امام زمان