سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پزشکی قانونی، گزارش «مرگ طبیعی» را تکذیب کرد!/ ادامه سکوت درباره از کار افتادن کلیه...

پزشکی قانونی، گزارش «مرگ طبیعی» را تکذیب کرد!/ ادامه سکوت درباره از کار افتادن کلیه ستار بهشتی

چکیده :رئیس سازمان پزشکی قانونی "اظهارات منتشر شده قبلی به نقل خود را درباره علت مرگ ستار بهشتی که در رسانه‌ها منتشر شده را کذب دانست"! خبرگزاری های مهر و ایسنا دیروز به نقل از او و مدیرکل دفترش احتمال «مرگ طبیعی» ستار بهشتی را مطرح کرده بودند. تناقض گویی ها درباره علت واقعی مرگ ستار بهشتی در حالی ادامه دارد که مسئولان قضایی درباره گزارش کلمه درباره مرگ ستار بر اثر از کار افتادن کلیه های وی بر اثر ضرب و شتم در جریان بازجویی ها همچنان سکوت کرده اند....


کلمه – گروه اجتماعی: رئیس سازمان پزشکی قانونی “اظهارات منتشر شده قبلی به نقل خود را درباره علت مرگ ستار بهشتی که در رسانه‌ها منتشر شده را کذب دانست”! این خبر دیروز از سوی دو خبرگزاری حکومتی در فضای رسانه ای پخش شد و بسیاری از سایت ها و مطبوعات نیز بدون تحقیق و تامل، عینا به بازنشر آن پرداختند.

به گزارش کلمه، احمد شجاعی این تکذیب را در گفت و گو با فارس، و یک روز پس از آن بیان کرد که مهر و ایسنا به نقل از او و مدیرکل دفترش احتمال «مرگ طبیعی» ستار بهشتی را مطرح کردند؛ ادعایی که با هیچ یک از قرائن موجود و حتی مدعیات پیشین مسئولان قضایی نمی خواند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کل کشور در اظهارات امروز خود تصریح کرد: “اظهارات بنده به درستی منتشر نشده و درباره مرگ این فرد هنوز در سازمان پزشکی قانونی جمع بندی نهایی انجام شده و آزمایشهای پزشکی ادامه دارد.”

وی حتی با وجود اصرار خبرنگار خبرگزاری سپاه (فارس) برای اینکه پاسخ دهد “آزمایشهایی که تاکنون انجام شده چه نکته‌ای را ثابت کرده است”، نیز گفت: تا زمانی که همه آزمایشها و بررسی‌های فنی در کنار هم گذاشته نشود و جمع بندی نهایی انجام نشود، نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی کنیم.

بدین ترتیب مشخص نیست چگونه خبرگزاری سازمان تبلیغات اسلامی (مهر) روز گذشته از قول وی عینا نوشته است: “از نظر ما این فرد بر اثر مرگ طبیعی جان خود را از دست داده است.”

این تکذیب در حالی در رسانه ها منتشر شده که پیش از این برخی نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، تحت تاثیر گفته های مسئولان پلیس فتا، حتی وجود کبودی و احتمال ضرب و شتم ستار بهشتی در زمان بازداشت را نیز تکذیب کرده بودند. موضوعی که هم سخنگوی قوه قضاییه پیش تر بر آن تاکید کرده بود، و هم رئیس پزشکی قانونی به آن اذعان کرده، هرچند آنها را کشنده ندانسته است.

تناقض گویی های مسئولان مختلف درباره علت واقعی مرگ ستار بهشتی در حالی ادامه دارد که پیش از این کلمه گزارش داده بود علت مرگ ستار بهشتی، از کار افتادن کلیه های وی بر اثر ضرب و شتم در جریان بازجویی ها بوده است. اما مسئولان قضایی درباره این موضوع، همچنان سکوت کرده اند.

این در حالی است که 17 روز از مرگ ستار بهشتی در زندان و دو هفته از اولین انتشار خبر مرگ او بر اثر شکنجه در زمان بازداشت می گذرد، اما هنوز مسئولان توضیحی درباره علت قتل این وبلاگ نویس منتقد در زندان به افکار عمومی ارائه نداده اند.

سخنگوی قوه قضاییه در مصاحبه مطبوعاتی پیشین خود از وجود آثار کبودی بر حداقل پنج نقطه از بدن ستار بهشتی خبر داده بود. در گزارش اخیر کلمه به نقل از فعالان دارای تجربه زندان و شکنجه نوشته بود که این علائم، نشانه های شکنجه ای به نام “جوجه” است که به ویژه در بازداشتگاه های پلیس کاملا متداول است.


8 پاسخ به “پزشکی قانونی، گزارش «مرگ طبیعی» را تکذیب کرد!/ ادامه سکوت درباره از کار افتادن کلیه ستار بهشتی”

 1. Mohammad Mohammadi گفت:

  همه کسانی که به نحوی مرگ بهشتی را عادی تلقی میکنند بدون شک در مرگ این شهید شراکت دارند و روزی در پیشگاه خلق باید جواب گو باشند صبح پیروزی نزدیک است (باید یکی شویم) این حق مشترک ماست

 2. من گفت:

  ببین دشمن کجا لانه کرده!!! سازمان تبلیغات اسلامی!!!! راهپیمایی ساندیس خورها که یادتونه…

 3. قاسم آقا گفت:

  آقا اختلافات داخلی را حل کرده و یک حرف نهایی بزنید که ما تکلیفمان را بدانیم.  بالاخره این قتل “طبیعی” بوده؟ یا غیر طبیعی؟ شما حتی توانانی تشخیص یک قتل را هم ندارید؟ آن وقت میخواهید دنیا را مدیریت کنید.  اگر تو شاعری……

 4. Aminm گفت:

  فعلا تکذیب کرده اند اما از تشکیلاتی که زیر نظر دادگستری و قوه عدل پرور قضاییه است انتظار دارید که بعدا چیزی خلاف آنچه از بالا به آنها دیکته می شود بگویند؟ آیا فکر می کنید سازمان پزشکی قانونی استقلال عمل دارد و یا حتی اگر چنین باشد، آیا از مصونیت کافی برای اعلام واقعیت برخوردار است؟
  رامین پوراندرجانی پزشک وظیفه کهریزک را اول متهم کردند که در حق شکنجه شدگان کوتاهی کرده و از آنجا که ترسیدند آمران اصلی را معرفی کند، دوا خور کردند و مرگش را خودکشی اعلام کردند. آرش حجازی، پزشک و ناشر را که شاهد مرگ ندا بود، فراری دادند و به او تهمت زدند که قتل ندا را با کمک بی بی سی برنامه ریزی کرده بود.

  و نمونه های فراوان دیگر. حتی اگر پزشکان با وجدانی در پزشکی قانونی پیدا شوند که واقعیت را بگویند مطمئن باشید که گزارششان منعکس نخواهد شد.

 5. هموطن گفت:

  تردر نهایت علت مرگ این بنده خدا را اینگونه اعلام خواهند کرد: جاسوسان اسراییلی با پوشیدن لباس پلیس فتا به این سازمان راه پیدا کرده و فرد مذکور را به قتل رساندند.(جهت بر هم زدن امنیت ملی)
  ح

 6. Sami5015 گفت:

  حضرت حق در بلند مرتب مراتب نظاره گر اين اعمال است نگران نيستيم كه هر آنگونه عمل ما عكس العملي متناسب دارد . وما زندگي ما پاسخ گوست

 7. Farhangoscar گفت:

  God almighty may bless his soul

 8. Saman گفت:

  شرم بر مسببان اين جنايات و حاميان آنها.  
  چگونه يک فرد کارگر زحمتکش را بباد مشت و لگدو باتون و پوتين کشتند و نادکتر! ريس  پزشکی قانونی ! مرگ طبيعی اعلام کرد!