سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهش...
» مقامات قضایی و امنیتی کشور پاسخگو باشند

ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان

چکیده :در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی در روز یازدهم آبان با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است....


در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است. این شکایت در همان یک روزی انجام شده که وی در بند 350 اوین به سر برده است؛ یعنی در یازدهم آبانماه.

به گزارش کلمه، این سند نشان می دهد در آزادترین مملکت دنیا و در بهترین زندان های جهان که مسئولان بارها به وضع آنها افتخار کرده اند، هنوز به طور آشکار از شکنجه برای اعتراف گیری از زندانیان استفاده می شود؛ موضوعی که حتی قبل از اعلام وضعیت ستار بهشتی و تحویل احتمالی جنازه او، باید محور پاسخگویی صریح و سریع حاکمان قرار گیرد تا به سرنوشت بی حاصل پرونده جنایت کهریزک و در نهایت به قربانی شدن عوامل دسته چندم و دادن مسئولیت دولتی به متهم اصلی جنایت نینجامد.

طی دو روز گذشته فضای مجازی و رسانه ای پر بود از مطالبی که خبر از فاجعه ای دردناک از زندان اوین می داد. فاجعه ای که هرچند تعدادی از نمایندگان مجلس تاییدش کرده اند، اما هنوز هیچ اظهار نظر رسمی در این خصوص ارائه نشده است.

روز سه شنبه برای اولین بار خانواده ی ستار بهشتی به کلمه خبر داد که پلیس امنیت به آن ها اعلام کرده که قبر بخرند و روز چهارشنبه برای تحویل جنازه ی ستار بهشتی مراجعه کنند. در خبر ابتدایی تاکید شده بود که با توجه به اینکه هنوز جنازه ای به این خانواده تحویل نشده، نمی توان درباره ابعاد دقیق این خبر به طور قطعی قضاوت کرد که آیا این یک سناریوی امنیتی برای آزار خانواده اوست یا فاجعه ای است که ماموران به دنبال سرپوش گذاشتن بر روی آن اند.

خواهر ستار بهشتی همچنین روز گذشته در گفت و گویی با خبرنگار کلمه از حضور شوهرش به همراه مدارک شناسایی ستار بهشتی و مادرش در سردخانه کهریزک خبر داده و گفته بود که ماموران تاکید داشته اند خانواده در زمان مراسم تغسیل ستار حضور نداشته باشند.

وی همچنین در گفت و گو با سایت های سحام نیوز، ملی مذهبی، روزآنلاین و مسیح علی نژاد روزنامه نگار… ضمن اعلام همین خبر گفتند که مقام های امنیتی به آنها اعلام کرده تا برای تحویل جنازه مراجعه کنند.

از سوی دیگر سایت اصولگرای بازتاب نیز خبر قطعی از درگذشت بهشتی داده است.

در عین حال روز هم نوشته است: دستگاه قضایی سکوت اختیار کرده، پلیس فتا پاسخگو نیست، نماینده های مجلس به صورت رسمی حاضر به اعلام خبر نیستند؛ و تلفن های خانواده این جوان ۳۵ ساله را کسی جواب می دهد که خود را داماد خانواده معرفی می کند.

هر چند تلاش های خبرنگاران کلمه برای کسب خبر از این خانواده و سایر نهادهای ذی ربط از قبیل پلیس فتا تا این لحظه بی نتیجه مانده است، اما دستخط ستار بهشتی نشان از آن دارد که این وبلاگ نویس در طول دوره چند روزه بازداشت خود تحت شکنجه و آزار و اذیت بوده است.

به رغم ابهامات زیادی که به نظر می رسد از سوی نیروهای امنیتی القا می شود تا خبر و گزارشی در این خصوص منتشر نشود، اما برخی شواهد حاکی از بازی جدید نیروهای اطلاعاتی و امنیتی برای مخدوش کردن افکار عمومی و فرار از پاسخگویی شفاف و صادقانه است.

ستار بهشتی وبلاگ نویسی است که هفته گذشته با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه های اجتماعی فیس بوک توسط پلیس فتا بازداشت شده است.

خبرهای رسیده و اظهارات زندانیان بند 350 اوین، حاکی از شدت شکنجه و ضرب و شتم وی در حین بازجویی بوده است. به گفته شاهدان، آثار ضرب و شتم بر بدن و صورت این جوان کارگر دیده شده بود. ستار بهشتی از بازجویان خود به علت این رفتارهای غیرانسانی شکایت کرده و در سندی که در زیر می بینید، تصریح کرده است که هر اتفاقی برای او بیفتد، پلیس فتا مقصر است.

اینک، در حالی که با گذشت دو روز هنوز هیچ یک از نهادهای مسئول پاسخی در این باره نداده اند، به نظر می رسد خانواده این زندانی سیاسی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی هستند. آنها از زمان انتشار خبر تا پیش از ظهر روز چهارشنبه در تماس های مختلف به خبرنگاران گفته بودند تهدید شده اند که سکوت کنند، و از آن زمان دیگر حتی به تلفن های خود نیز پاسخ نمی دهند. افکار عمومی و جامعه رسانه ای نگران پنهان ماندن ابعاد این فاجعه انسانی از یک سو و تکرار سناریوهای امنیتی به ارث رسیده از دوران سعید امامی از سوی دیگر است.

کلمه به منظور اطلاع رسانی شفاف و وادار کردن مسئولان به پاسخگویی، ضمن انتشار تصویر دستخط این وبلاگ نویس که حاوی شکایت او از بازجو در زندان اوین است، قضاوت را به افکار عمومی واگذار می کند و امید دارد که مقامات قضایی و امنیتی کشور نسبت به این مساله مهم که می تواند بار دیگر چهره کشور را در رسانه های بین المللی و مجامع حقوق بشری تخریب کند، پاسخگو باشند و بیش از این، این موضوع حساس و با اهمیت را در سکوت خبری نگذارند.

تصویر زیر، برگه ای را با سربرگ زندان نشان می دهد که در آن ستار بهشتی شکایت خود را از بازجو مطرح می کند و به مواردی از شکنجه ها و رفتارهای غیر انسانی صورت گرفته با خود اشاره می کند. ناگفته نماند، بخش هایی از تصویر این سند که حاوی نام و نوشته دو زندانی دیگر بند 350 اوین و مواردی بوده که انتشار آنها به دلایلی به مصلحت نیست، عامدانه در تصویر زیر محو شده است. متن دستخط ستار بهشتی نیز در زیر همین تصویر، قابل مشاهده است.

 

موضوع درخواست: شکایت علیه بازجوی خود

به: آقای اعلائی مسئول اندرزگاه 350

اینجانب ستار بهشتی درتاریخ 91/8/9 از طرف پلیس فتا در منزل بدون حکم بازداشت شدم و اینجانب در مدت دو روز بازجویی مورد انواع تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتم از فحش های ناموسی که به مادر بنده می گفتند و به خودم مانند […]، مادرت سالم نیست و بسیار توهینهای دیگر و انواع ضرب و شتم با مشت و لگد و بستن به میز و لگد زدن به سر بنده و اکنون در تاریخ 91/8/11 بنده را پلیس فتا باز احضار کرده و با خود می برد و بنده عواقب هر اتفاقی که برایم پیش آید مقصر پلیس فتا می دانم و همینطور اگر اعترافی از بنده گرفته شود تحت شکنجه بوده در مدت 12 ساعت ماندن در بند 350 اتاق دو، اعضاء اتاق شاهد آثار ضرب و شتم روی بدن بنده بوده اند. و 2 بار به پزشک مراجعه کردم در نهایت گزارش خود را تقدیم به شما می کنم و خواستار پیگیری این امر هستم.

با تشکر

ستار بهشتی


44 پاسخ به “ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان”

 1. Ghasem گفت:

  خداوند اینها را به لعنت ابدی گرفتار کند. امیدوارم همین بلاها برسر فرزندان و دختران و نوادگان اینها بیاید. من تصور نمی کنم خدایی وجود داشته باشد. اگر بود باید به حساب این حکومتگران می رسید. مگر ممکن است خدایی باشد و شاهد اینهمه جنایت وحشیانه باشد و هیچ عکس العملی نشان ندهد.

  • مهمان گفت:

   برادر عزیز، فرزندان و دختران و نوادگانشان چه گناهی کرده اند. در این صورت تفاوت ما با آنها چه خواهد بود؟

  • hossein گفت:

   وای بر ما و افسوس از جوانی و کی شود که آه مادران داغدار دامن تر و خشک ما را بگیرد

  • Dariush1969 گفت:

   خدا هست، ولی وقتی مردم یک کشور 75 میلیونی سکوت اختیار کرده اند و دست روی دست گذاشته اند و صدایشان در نمی آید از خداوند توقع دارید، خدای بزرگ خودش می فرماید که سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنگه خودشان بخواهند، ولی خدا صبر دارد، صبر زیادی دارد،صدام،قذافی،مبارک،بن علی ، این ها را فراموش نکنید، روزگاری مردمان می گفتند مگر میشود روزی صدام از قدرت به پایین کشیده شود و….خدا عادل است و نظام او بر پایه اسباب است 

 2. با فرض وجود خدا، کسی حق ندارد به نام خدا و نیابت از طرف خدا بر مردم حکومت کند. به امید روزی که دین و سیاست کاملا از هم جدا شود و مردم این جملگی دریابند که با زبان خشونت با هم سخن نگویند.

 3. در مسلخ عشق جز نکو را نکشند   روبه صفتان زشت خو را نکشند  گر عاشق صادقی ز مردن نهراس   مردار بود هر آنکه او را نکشند 
  به امید روزی که جانیان به سزای جنایات خود برسند 

 4. Homayoon K.Zand گفت:

  مگر این جنایات اولین بار است که درتاریخ اتفاق می افتد. بدتر از اینها هم بوده مگر این آقامحمدخان قاجار به براساس اسناد تاریخی ، چشمهای مردم بیگناه را از حدقه در نمی آورد؟ ، یا جنایات مغولها در ایران و نظایر آن در سایر ملل ، قبلا رخ نداده است؟
  در آن موقع هم خدا بوده است. در آن موقع هم که آن جنایات را با حضرت ابا عبدالله (ع) و خاندان مطهرش کردند ، خدا حاضر و ناظر بوده است.
  وای به حال این جنایت کاران که عذاب خدا در قیامت بسیار سخت و صاقت فرسا است. وای بر اینها .

 5. Ali Doste Azadi گفت:

  آقای خامنه ای هنوز به پرونده کهریزک  رسیدگی نکردید .  بجای محکوم کردن قاتلان هدی صابر صورت مسئله را پاک کردید . هاله  سحابی را در روز روشن کشتند و  هیچ اقدامی نکردید .در سال 88  بجای محکوم کردن  عاملان حمله به کوی دانشگاه دانشجویان مصدوم را محکوم کردید .  به گذشته نمی رم به سال 78 و سرکوب خونین کوی دانشگاه . به کشتار خونین 67  به سرکوبهای  خوینی 30 خرداد 60  به سرکوب و کشتار حزب توده در سال 64 . نه  همین سال 88 چند نفر در قیام عاشورا  به زیر ماشینهای نیروی انتظامی رفتند و له شدند چند نفر از پل  به پایین پرتاب شدند چند نفر با گلوله جان  سپردند ؟می دونید تا حالا چند زندانی در زندان شما در عرض همین سه ساله دچار بیماری سرطان شد  یک نمونه اون آقای قابل بود . چرا اکثر زندانی ها بعد از یک مدت کوتاه که در زندانهای شما حبس می شوند باز زندان به بیمارستان باید نقل مکان کنند . همه اینها ناملایمتی های جزیی هست که نباید بخاطرش اصل نظام زیر سوال بره ؟  اندیشه  فکری شما و یاران ولایت مدارتان دیروز در کلام آقای جواد لاریجانی هویدا شد که گفت ما برای حفظ نظام حتی در جهنم با آمریکا مذاکره می کنیم . یعنی حتی حاضریم برای حفظ نظام رو در روی خدا  بایستیم و به جنگ با خدا بریم و در جهنمی که  عذاب الهی بر ما نازل شده به مذاکره با امریکا بپردازیم . اینطوری میشه که حفظ نظام از حفظ  اسلام و از خود خدا هم  ارجحیت پیدا می کنه . اکثر همین زندانی ها با استندا به  اینکه به محاربه با خدا بر خواستند به زندان رفتند . آیا این کلام آقای لاریجانی معانده و محاربه با شخص خدا نیست که در جهنم هم برای حفظ نظام می خواهد با امریکا مذاکره کند ؟ 

 6. sabzsabz گفت:

  باید سرنخ این قتل وحشتناک را پیدا کرد. او مقصر 100 در 100 است. همه این بازجوها و شکنجه گرها و آدم کش ها زیر نظر بیت رهبری و با هدایت کامل خامنه ای و فرزندش مجتبی هدایت می شوند. ای ضحاک روزی خواهد رسید که در قفس از همین مردم طلب عفو کنی و مردم تو را به سزای ابدی برسانند

 7. sabzsabz گفت:

  باید سرنخ این قتل وحشتناک را پیدا کرد. او مقصر 100 در 100 است. همه این بازجوها و شکنجه گرها و آدم کش ها زیر نظر بیت رهبری و با هدایت کامل خامنه ای و فرزندش مجتبی هدایت می شوند. ای ضحاک روزی خواهد رسید که در قفس از همین مردم طلب عفو کنی و مردم تو را به سزای ابدی برسانند

 8. marde fadakar گفت:

  به خود آ٫ خدآ درون ما بوجود میاید نه در حضور ما. باید اعتراض کنیم.

 9. abdollah گفت:

  ازاینکه حکومت اسلامی انسان ستیز است وبرای بقای قدرت خود دست به هر جنایتی میزند شکی نیست.
  ما در این سه دهه دیدیم که این جانیان حتی به مزدوران جیره خوار ادمفروشانی چون حزب خائن توده رحم نکرد
  حتی ایادی خود را به قتل رساند.شما انتظار دارید به دگر اندیشان وانسانهای ازاد وهذهب گریز رحم کند.
  متاسفانه زهی خیال باطل.
  موفق وپیروز باشید. 

 10. Farshid Faryabi گفت:

  همین شکایت بازجو را به خشم آورده  و این جنایت را رقم زده ….

 11. Farshid Faryabi گفت:

  همین شکایت بازجو را به خشم آورده  و این جنایت را رقم زده ….

 12. Sahar Joon گفت:

  یه روزی یه شیخی یه جایی یه وقتی گفت :ما را بکشید مارا بزنید ما قوی تر میشویم مسمم تر میشویم.حالا ما این جمله رو میگیم . ما جوان هایی که ایستاده ایم میگوییم مینویسیم فریاد میزنیماما نمی ترسیمندا دادیم اما باز هم گفتیمسهراب دادیم اما باز هم گفتیممصطفی دادیم اما باز هم گفتیم و حال ستار دادیم ستار بهشتیبدان و آگاه باش که هنوز هم هستیم >این کابوس همچنان بر شما سایه افکنده…سربازان ایران ما هستیم نه آنان که ریش میگزارند یقه میبندند و هر روز شکم گنده میکنند و نامشان را سرباز آمام زمان میگزارند.بشنوید صدای زینب زمان را بشنوید صدای زجه مادر را آری ایران کربلایی جدید است…محشری محشر تر از آنجا…http://soundcloud.com/frl-journalist/masih-alinejad-sattar-beheshti

 13. Sahar Joon گفت:

  یه روزی یه شیخی یه جایی یه وقتی گفت :ما را بکشید مارا بزنید ما قوی تر میشویم مسمم تر میشویم.حالا ما این جمله رو میگیم . ما جوان هایی که ایستاده ایم میگوییم مینویسیم فریاد میزنیماما نمی ترسیمندا دادیم اما باز هم گفتیمسهراب دادیم اما باز هم گفتیممصطفی دادیم اما باز هم گفتیم و حال ستار دادیم ستار بهشتیبدان و آگاه باش که هنوز هم هستیم >این کابوس همچنان بر شما سایه افکنده…سربازان ایران ما هستیم نه آنان که ریش میگزارند یقه میبندند و هر روز شکم گنده میکنند و نامشان را سرباز آمام زمان میگزارند.بشنوید صدای زینب زمان را بشنوید صدای زجه مادر را آری ایران کربلایی جدید است…محشری محشر تر از آنجا…http://soundcloud.com/frl-journalist/masih-alinejad-sattar-beheshti

 14. amiromidvar گفت:

  با بزرگ کردن نام چند تن از زندانیان گویی تنها همانها در زندان هستند که این خود خواست رژیم هم میتواند باشد و اما از طرف دیگر آن بی نامها که کم هم نیستند را دور از چشم محاکم و سازمانهای بین المللی با رفتارهای ضد انسانی که بر آنها صورت میگیرد، تجاوز و شکنجه و در آخر هم مرگ. امروز این رسالت بر عهده رسانه ها و خانوادههایی که فرزندانشان بی نام و نشان در زندانها هستند است که باید آنها را تنها و تنها رسانه ای کرد باور کنید زندانیان ما بیشتر از این نامهایی است که میشنویم .  

  • علی گفت:

   حداقل در سایت کلمه اسامی و یادبود زندانیان گمنام بارها  درج شده در هر حال چه زندانی معروف و چه گمنام همگی عزیز هستند خصوصآ آنهائیکه مثل تاجزاده و قدیانی و… جانشان را بر کف دستشان گذارده اند و از شخص رهبر تقدس زدائی میکنند

 15. صادق گفت:

   نصر من الله و فتح القرییب

  مرگ بر این دولت مردم فریب

 16. صادق گفت:

   نصر من الله و فتح القرییب

  مرگ بر این دولت مردم فریب

 17. bardya گفت:

  او گمنام ولي شجاع بود ، خواهرش گفت تحصبلات او در همدردي با محرومان و آزادگان دربند بود ، مادرش ميگويد او بيگناه بود . نگذاريم شهيد گمنام بماند

 18. bardya گفت:

  او گمنام ولي شجاع بود ، خواهرش گفت تحصبلات او در همدردي با محرومان و آزادگان دربند بود ، مادرش ميگويد او بيگناه بود . نگذاريم شهيد گمنام بماند

 19. هوروش گفت:

  مسئله رو زیاد کش ندین.اتفاق خاصی نیافتاده.حالا یه جوان دیگه در سیاهچالهای ما مرد که مرد.آقازاده های من که سلامتن

 20. هوروش گفت:

  مسئله رو زیاد کش ندین.اتفاق خاصی نیافتاده.حالا یه جوان دیگه در سیاهچالهای ما مرد که مرد.آقازاده های من که سلامتن

  • محمد گفت:

    آخه دست ما نیست خودش کش میاد. آخر هم یک روزی پاره می شه. اصلاح طلبان می گن بیا آدم شو قبل از پاره شدن این طناب را درست کنیم تا پاره نشه و یک شاه دیگه برایمان بکارند. اما انگار یاسین به … می خوانیم.

 21. Sina89 گفت:

  شرم بر کسانيکه جوانان مردم را شکنجه و کشتار ميکنند ، تا چند صباحی بيشتربنام دين !  به دزدی اموال مردم بپردازند.

 22. Sina89 گفت:

  شرم بر کسانيکه جوانان مردم را شکنجه و کشتار ميکنند ، تا چند صباحی بيشتربنام دين !  به دزدی اموال مردم بپردازند.

 23. Sina89 گفت:

  شرم بر کسانيکه جوانان مردم را شکنجه و کشتار ميکنند ، تا چند صباحی بيشتربنام دين !  به دزدی اموال مردم بپردازند.

 24. Farzan گفت:

  این بازجو های  از خدا بی خبر طبق دستور مقامات این اعمال ننگین و وحشیانه را مرتکب می شوند .ای جانیان زمانه مبدانید که دست انتقام ملت بر اساس اراده خدا و بر حسب سنت خدا در مورد شما اشغالها  توسط مردم اجرا خواهد گردیدو بدانید که مکافات دنیوی تغییر نا پذیر است.

 25. sabzsabz گفت:

  اللهم اللعن علی قوم الظالمین. لعن الله خامنه ای و مجتبی. لعن الله مصباح یزدی- احمد خاتمی- احمد جنتی- احمد علم الهدی- لعن الله آل لاریجانی, آل دانشجو, لعنت ابدی بر مزدوران از خدا بی خبر و بی وجدان که به راحتی آب خوردن یک جوان زحمتکش که تنها به خاطر اعتراض به وضعیت اسفناک جامعه در فضای مجازی مطلب می نوشت و دلش برای این کشور می سوخت به زیر شکنجه های دژخیمان جان به جان آفرین تسلیم کرد. این درد را به کجا برم. به چه جرمی؟ به چه گناهی ای سیاه دلان دین فروش و آدم کش که قدرت و ثروت شما را عاری از خوی انسانیت کرده است. ننگ ابدی بر شما. نفرین ابدی بر شما. داغ ستار عزیز بر دل من نیز نشسته است.
  لعنت خدا بر همه کسانی که به خاطر پول و قدرت از ضحاک زمان پیروی می کنند

 26. Mamdohi گفت:

  با عرض شرمندگی ولی این متنی که در بالا نوشته با کلی غلط انشائی نمیتواند متن یک وبلاگ نویس مخالف رژیم باشد.

  • mohamad ali گفت:

    ستار بهشتی آدم شجاع و آزاده ای بود که سواد آکادمیک بالایی نداشت. یه کارگر بود در رباط کریم که تا سی و پنج سالگی حتی امکان ازدواج هم نداشت و در وبلاگش هم از فسلفه سیاست نمی نوشت بلکه از سر دردش از اوضاع اسفناک جامعه و فساد و خیانت حکومت به ملت شکایت می کرد. اتفاقا همین ها هست که قتل این جوان برای مردم اینقدر سنگین تمام شده و واکنش ها حتی بیشتر از واکنش به مرگ فعالان پر اسم و رسم تر یا وابسته با خانواده های مشهور هست. کشتن این جوان زیر شکنجه یک ضعیف کشی رذیلانه بود چون فکر نمی کردن کسی برای مرگش اهمیتی قائل بشه…در حالیکه همین مظلومیتش باعث شد خبر قتلش مردم رو تکون بده.

 27. سبز گفت:

  گردش دوران ستم  گر می کند
  چاه یوسف باز گرداند به کنعان غم مخور
  گر چه سخت است راه و رفتن تا پگاه
  هیچ راهی نست بی پایان عزیزم غم مخور
   گفته ای از شهریاران نیست نامی ونشان
  باز میگردد زمان بر کام یاران غم مخور
  از چه رو اشفته ای ای ماه تابان زمین
  چرخش گردان تویی ای درد درمان غم مخور
  ما زپاینیم و بالا می رویم
  بال و پر بگشای و دیگر غم مخور
  گردش تاریخ سازی کوک نکرد
  سبز می گردد زخون ها غم مخور
  بر لب البرز می خندد به ناز
  باز هم شب می رود همرزم دیرین غم مخور

 28. Iran Mazlom2 گفت:

  تا موقعي كه اين مردم به فكر خريدن سكه و دلار هستند و اهميتي به اين فجايع نميدند اين جنايتكاران هم جوانهاي بيگناه را ميكشند

  • محمد گفت:

    تلاش سرمایه داران غربی بر این است تا با تحریم ها اولویت های سیاسی مردم را به اولویت های اقتصادی تبدیل کنند. اما در دنیای تکنولوژی پیشرفته ارتباطات آنها به همه خواسته هایشان نخواهند رسید. به امید اگاهی هرچه بیشتر ما، و گرفتن پند از دوست عزیزی که مطلب فوق را نوشتند.

 29. علی آقا گفت:

  آخرین پست وبلاگش هم سند محکمی است در این باره که کشتن او از پیش تصمیم گیری شده بود:
  http://magalh91.blogspot.se

 30. محمد گفت:

  پیشنهاد می کنم از این پس لقب ضحاک را بکار ببریم.

 31. محمد گفت:

   اگر بازور شروع کنیم با زور هم تمام می کنیم و به دیکتاتورهای جدید تبدیل می شویم. با فرهنگ شروع می کنیم تا با فرهنگ هم تمام کنیم حتی اگر زیاد طول بکشد. تعجیل بدون فرهنگ سازی ما را به تفریط دچار خواهد کرد و باز دوباره داستان از اول شروع می شود. همان چیزی که در طول تاریخ ایران همواره مانع راه ما بوده، حرکت از روی احساس و انجام کار از روی احساس: افراط و تفریط. گرچه فشار و درد دل شما را درک و تحسین می کنم، دوست عزیزم.

  • Fariborz Alami گفت:

   عزیزم، صحبت من این نیست،که همه را زیر تیغ بگذاریم،صحبت این است که اگر با خشنتوا غیر از قانون رفتاری مشاهده کردیم، با خشونت برخورد کنیم،کار فرهنگی برای اجزای حکومتی که جنایت کار هستند آب در هاون کوبیدن است،کسی‌ که دستور شکنجه میدهد مثلمان نیست که هیچ انسان نیست، سگی هار است که باید معدوم شود

 32. Adfas گفت:

  درست می گی عزیزم مردم خیلی از انسانیت فاصله گرفتن ، ای کاش آدم میشدن

 33. فریدون پارسی گفت:

  اگر سکوت نمی کردیم… ستار بهشتی الان با ما در جشن پیروزی بود.اگر سکوت نمی کردیم جمیل امروز می خندید و زیر شکنجه جان نمی داد. اگر سکوت نمی کردیم نسرین ستوده عزیزمان الان آزاد بود و در کنار شوهر و فرزندانش بود و اگر سکوت نمی کردیم ….. .اف بر این سکوت سیاه و تلخ و مرگبار.کافی نیست؟ تا کی باید شاهد این فجایع باشیم؟ نفر بعدی چه کسی باید باشد؟ من ,شما ,برادرانمان ,خواهران ,پدر , فرزندان و….. بیایید به جای اینکه فردا عزیزانمان را دفن کنیم، این سکوت و سکون سیاه و کثیف را برای همیشه دفن کنیم… چه کسی می آید با هم فریاد کنیم ؟

 34. امید گفت:

  آیا چیزی و جایی هست که ما بدان امید ببندیدم؟
  هرگز در تصورمان نمی آید آن لحظات دردناک و غیرانسانی ایی که بر این مرحوم رفته است، مگر اینکه خود در بند شده باشیم… آیا می توانیم آرزومند باشیم که این خون های به ناحق ریخته شده عاقبت ما، مای ایرانی را بیدار و همبسته می کند؟… زبان از ظلمی که بر خانواده ی ایشان رفته ناتوان است… نمی دانم چه بنویسم؟… سردی و درد و افاجعه در این است که مدام تکرار می شود، در این است که ایشان آخرین فرد نیستند…
  چرا این سرزمین چنین در بلا و رنج و بی عدالتی گرفتار آمده است؟