سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » برکناری رئیس بند 350 اوین/ سختگیری های غیر قانونی رئیس جدید بر زندانیان سیاسی...
» او پس از آنکه خبر شکنجه ستار بهشتی از این بند به بیرون درز کرد، برکنار شد

برکناری رئیس بند 350 اوین/ سختگیری های غیر قانونی رئیس جدید بر زندانیان سیاسی

چکیده :پس از انتشار شهادت نامه زندانیان سیاسی بند 350 اوین مبنی بر ضرب و شتم ستار بهشتی، مسوولین زندان اوین علایی مسوول بند 350 را به دلیل درز اخبار زندانیان به بیرون از زندان، برکنار کردند و فرد جدیدی بنام جواد مومنی موقتا مسوول بند 350 شده است. جواد مومنی همچنین نماینده رییس زندان برای نظارت بر اعدام ها در این زندان است....


پس از انتشار شهادت نامه زندانیان سیاسی بند 350 اوین مبنی بر ضرب و شتم ستار بهشتی، مسوولین زندان اوین علایی مسوول بند 350 را به دلیل درز اخبار زندانیان به بیرون از زندان، برکنار کردند و فرد جدیدی بنام جواد مومنی موقتا مسوول بند 350 شده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، جواد مومنی همچنین نماینده رییس زندان برای نظارت بر اعدام ها در این زندان است.

طبق مقررات زندان ها هنگام اجرای حکم محکومان به اعدام در زندان باید رییس زندان یا نماینده وی بر انجام حکم اعدام نظارت کند .که بدلیل پی آمده های روحی وروانی نامناسبی که برای ناظر بر این اعدام ها بوجود می آید کمتر افراد می پذیرند که به چنین کاری تن دهند وحتی روسای زندان نیز کمتر حاضر به پذیرش این کار می شوند در نتیجه نماینده ای برای این کار تعیین می کنند.

در زمان رییس فعلی و نیز روسای قبلی زندان اوین، مومنی نماینده رییس زندان برای نظارت بر این اعدام ها بوده است.

این شخص اخیرا علاوه بر این مسوولیت موقتا مدیر بند 350 نیز شده ودر همین زمان کوتاه مشکلات زیادی برای زندانیان سیاسی این بند ایجاد کرده است.

در این مدت وی از تحویل لوازم طبی و بهداشتی و برخی لوازم ضروری دیگر برای زندانیان سیاسی که همواره بوسیله خانواده های آنها تامین می شده جلوگیری کرده است .

همچنین امکان ضروری تلفنی را که بصورت موردی و خاص از زندانیانی که دچار بیماری شدید می شوند یا بستگان نزدیک آنها فوت می کنند، سلب نموده و مشکلات مضاعفی نیز در ملاقات زندانیان با خانواده هایشان ایجاد کرده است و در هنگام اعزام به سالن ملاقات و بهداری واعزام به مراکز درمانی بازرسی و تفتیش شدید بدنی که همراه با تحقیر وتوهین به زندانیان سیاسی است صورت می گیرد.

بر اساس این گزارش طبق روال گذشته زندانی ها می توانستند نامه های رسمی و آثارشان را به خارج از زندان منتقل کنند که پس از روی کار آمدن رییس جدید جلوی این امر گرفته شده است. همچنین ورود کلیه کتاب ها و مقالات انگلیسی نیز به بند ممنوع شده و حتی جلوی ورود کتاب های فارسی زبان کپی و غیر صحافی شده نیز گرفته می شود.

از طرفی دیگر بر اساس عرف زندان، زندانی های سیاسی پیش از این می توانستند سی دی های فیلم های مجاز را دریاف کنند که با این نیز مخالفت شده است. گفته شده که از این پس زندانی هایی که قصد خروج از زندان دارند را بشدت تفتیش بدنی خواهند کرد که البته زندانیان اعلام کرده اند که اجازه چنین کاری را نخواهند داد.

همچنین قرار بود هفته ی گذشته لباس های زمستانی زندانیان به آنها تحویل داده شود که پس از آنکه لباس ها توسط هاشمی که سال هاست به این کار مشغول است تحویل گرفته شد مسوولین حفاظت زندان جلوی ارسال پوشاک را گرفتند تا تک تک لباس ها را مورد تفتیش قرار دهند.

رشیدی که اخیرا مسوول زندان اوین شده و از زندان دیزل آباد کرمانشاه به این زندان منتقل گشته بنا به دستورات مقامات بالاتر تمامی عواطف انسانی و مقررات جاری را زیر پا گذاشته و سخت گیری ها را نسبت به زندانی های سیاسی بیشتر کرده است.

به اعتقاد زندانیان سیاسی مسوولان به جای آنکه پیگیر مجازات مسببین قتل ستار بهشتی باشند، سخت گیری ها را نسبت به زندانیان بیشتر کرده و خانواده هایشان را مورد آزار قرار می دهند.

آخرین اقدام مومنی تلاش برای کارشکنی در برگزاری مراسم شب های تاسوعا وعاشورای حسینی بوسیله زندانیان در بند بوده که با مقاومت زندانیان مواجه شده و این مراسم با استقبال و شکوه بیشتری برگزار شد.

قابل ذکر است در سال های پس از انتخابات 88 و افزایش بی سابقه زندانیان سیاسی در بند 350 همه ساله به مناسبت های مذهبی از جمله در دهه محرم مراسم سخنرانی و عزاداری بوسیله زندانیان این بند برگزار می شود که امسال با کارشکنی این شخص مواجه شد و تنش هایی را در این بند ایجاد کرد.

پیش از این هم کلمه گزارش داده بود که دادیار زندان و مسئولان اجرای احکام به خانواده ها اعلام کردند که کلیه ملاقات های حضوری بند زنان زندان اوین تا اطلاع ثانوی قطع خواهد بود.

بر اساس این گزارش دادستان تهران به شدت از بیانیه زندانیان زن در مورد ستار بهشتی عصبانی شده و این تصمیم را برای تنبیه زندانیان و خانواده های آنان گرفته است.


4 پاسخ به “برکناری رئیس بند 350 اوین/ سختگیری های غیر قانونی رئیس جدید بر زندانیان سیاسی”

 1. قاسم آقا گفت:

  شما شمر بن ذی الجوشن و خولی و ازرق شامی را هم برای اداره اوین تعیین کنید که هر روز از آنجا جنازه های زندانیان را بیرون دهد، باز قادر نخواهید بود به این اوضاع و احوال سرو صورت بدهید. مشکل از بنیان باید حل شود. اینکه نمی شود ملتی علیه حکومت و بر حکومت باشد و شما تمام سوراخ سنبه ها را تبدیل به زندان بکنید و مملکت هم بگردد و شما هم حکومت کنید. شیوه حکومتی شما اشتباه است. هیچ چاره ای جز اصلاح ندارید وگرنه فلا

 2. انقلاب سیاه گفت:

  آنقدر زندانبان عوض کنید تا زندانبانانتان  …… شوند(برگرفته از سخنان محمودی رییس جمهور عدالت محور)!
  سعی کنید صورت مسئله را پاک نکنید ! بلکه دنبال ریشه های بوجود آمدن شرایط موجود  باشید………….

 3. kalameyehaggh گفت:

  استاد لاریجانی: ان‌شاءالله وقتی که کار قضایی‌اش (زمینهای خورده شده
  ورامین) تمام شد یک روز به مزرعه می‌رویم و من در آنجا به شما آبگوشت
  می‌دهم.
    

 4. MOJ1346 گفت:

  عنوان شغلی : نماینده رئیس زندان برای نظارت بر اعدامها ، به به چه شغل آبرومندی ، زن و فرزند این آقا باید به این نان آور خانه افتخار کنند که چنین لقمه حلالی در دهانشان می گذارد . همسر این آقای مومنی باید قدردان این مرد بزرگ باشد که اینچنین بزرگوارانه و با تمام وجود تلاش می کند که خانواده اش را از لقمه حرام بر حذر دارد . خوشا بحال فرزندان این خانواده که چنین پدر بزرگواری دارند .