سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند...
» با قاتلان روبه رو کردند؛ گفتند اگر رضایت ندهی دخترت را دستگیر میکنیم

مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند

چکیده :مرا با قاتلان ستار روبه‌رو کردند و گفتند اگر رضایت ندهی دخترت را بازداشت می‌کنیم. نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه من بماند.مجبور شدم و امضا کردم. نمیخواستم دخترم را بازداشت کنند و ببرند. من با تهدید امضا کردم. من مجبور شدم امضا کنم. مگر سقف خراب شده روی بچه من یا دیوار خراب شده روی بچه من که کشته شده یا شپش های بازداشتگاه بچه ی من را شکنجه داده اند؟ ماموران پلیس فتا، ستار بچه ی من را با شکنجه کشته...


کلمه: گوهر عشقی مادر ستار بهشتی وبلاگ نویس منتقد حکومت از تهدید و گرفتن رضایت‌نامه توسط ماموران امنیتی خبر داد.

به گزارش کلمه، ستار بهشتی وبلاگ نویس ۳۵ ساله روز نهم آبان ماه در منزلش دستگیر شد و چند روز بعد در بازداشتگاه به قتل رسید. مادر ستار بهشتی پس از دو هفته سکوت رسانه ای این خانواده، در مصاحبه ای تصریح کرد ماموران پسرش را کشته اند.

 او در گفت و گوی تازه خود با سایت دویچه وله گفته است: مرا با قاتلان ستار روبه‌رو کردند و گفتند اگر رضایت ندهی دخترت را بازداشت می‌کنیم. او اشاره می کند: نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه من بماند.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر تحت فشار قرار دادن خانواده برای اعلام رضایت نسبت به کسانی که در مرگ ستار بهشتی دخیل بودند منتشر شده است. داستان چه بود و چهطور رضایت دادید؟

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی: سه روز بعد از هفتم ستار، من را بردند که قاتل‌ها را ببینم. بعدا آن‌جا حکم بازداشت دختر من را نشانم دادند و تهدیدم کردند. مجبور شدم امضا کنم. به‌خاطر این‌که نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه من بماند.

یعنی شما قاتلان فرزندتان را دیدید؟

سه نفری که آمده بودند خانه، آره آن‌ها را دیدم. آن‌ها را شناختم. باقی را نشناختم. فقط آن سه‌تایی که آمدند خانه آن‌ها را شناختم.

یعنی همانجا به شما اعلام کردند که اگر رضایت ندهید، فرزنداندیگرتان را دستگیر میکنند؟

فقط دخترم، حکم بازداشت دخترم را داشتند، گفتند یا امضا کن یا او را بازداشت می‌کنیم. من هم مجبور شدم. نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه‌ام بماند. مجبور شدم و امضا کردم. نمی‌خواستم دخترم را بازداشت‌کنند و ببرند. من با تهدید امضا کردم. مدام من را تهدید کردند و من مجبور شدم امضا کنم.

دقیقا کجا و چه مرجعی گفته بود که اگر رضایت ندهید، حکم جلب دخترتان را دارد؟

نیروی امنیت بود. از طرف نیروهای امنیتی بودند. گفتند اگر امضا نکنی، ما حکم بازداشت دخترت را داریم. من را تهدید کردند و من مجبور شدم و امضا کردم.

آیا خانواده همچنان برای گفتوگو و مصاحبه و اطلاع رسانی در مورد مرگ ستار بهشتی تحت فشار هستند؟

بله، با دامادم تماس می‌گیرند و می‌گویند مصاحبه نکن. خودشان به این‌جا می‌آیند و می‌گویند مصاحبه نکنید و با کسی حرف نزنید.

در مورد روز خاکسپاری چهطور؟ شما اعلام کرده بودید ماموران اجازهشست و شوی جسد ستار بهشتی را به خانواده ندادهاند و هنگام خاکسپاری کفن فرزندتان خونی بوده است. چه بهانهای برای ندادن اجازه به خانواده برای خاکسپاری اعلام کردند؟

نیروهای امنیتی گفتند برای حمایت از شما کسی در مراسم شرکت نکند.

اعلام شده است که خانم گیتی پورفاضل وکالت پرونده مرگ ستار بهشتی را بر عهده گرفته است. ایشان چهطور وکالت این پرونده را بر عهده گرفتند؟

یک ماه قبل از این‌که ستار بهشتی دستگیر شود، این شماره را به من داد و گفت مامان اگر یک وقتی من را دستگیر کردند، می‌توانید با این خانم تماس بگیرید تا بتوانید با من ملاقات کنید.

خانم عشقی، دربارهی فعالیتها و وبلاگنویسی فرزندتان ستار بهشتی توضیح دهید.

ستار بهشتی به هیچ گروهی وابسته نبود و مستقل بود. به خاطر ایران، کارگرهای ایران، ملت ایران می‌نوشت و به هیچ گروهی هم وابسته نبود. فقط درددل کارگرها و ایران را می‌نوشت. او ایرانی‌و ایران‌پرست بود. فقط در مورد ایران و کارگرها و این‌ها می‌نوشت. بچه‌من به هیچ گروهی وابسته نبود. هر کسی می‌خواهد از اسم بچه‌من سواستفاده کند، من در برابرش می‌ایستم و مخالفم.

اظهاراتی که پزشکی قانونی و فرمانده نیروی انتظامی در مورد علت مرگ ستار بهشتی عنوان کردهاند، بعضا متناقض است و باهم نمیخواند. فرمانده نیروی انتظامی مدعی شده که «ضرب و شتم و پارگی ناشی از بدرفتاری از متهم و مسمومیت» علت مرگ فرزندتان ستار بهشتی نبوده و مهمترین علت «شوک روحی ـ روانی» بوده است.. در حالیکه پزشکی قانونی چیز دیگری میگوید. پزشکی قانونی میگوید مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه بوده است. شما در جریان این اظهارات هستید؟

من این‌ها را قبول ندارم. مگر سقف خراب شده روی بچه‌من یا دیوار خراب شده روی بچه‌من که کشته شده یا شپش‌های بازداشتگاه بچه‌ی من را شکنجه داده‌اند؟ ماموران پلیس فتا، ستار بچه‌ی من را با شکنجه کشته‌اند.

اگر سخن ناگفتهای دربارهمرگ فرزندتان ستار بهشتی دارید، لطفا بفرمایید.

مادر من، شما پسرهای من هستید. از شما خواهش می‌کنم، به آن صلیب سرخ، سازمان ملل و به سازمان‌های حقوق بشری، واقعا صدای من را به آن‌ها برسانید، به داد بچه‌ی من برسند که خون بچه‌من را که کشته‌اند پایمال نشود.

ستار من برای من فرشته بود. همه کس‌ام بود. تقاص خونش را من بایستی بگیرم. از پا نمی‌نشینم تا تقاص خون ستار را نگیرم که بچه‌من را کشتند.

من با عکس‌هایش زندگی می‌کنم. یک خانه‌۴۰ متری‌داریم. همه‌ی اتاق را من عکس‌باران کرده‌ام. دلم می‌خواهد یک فیلمبرداری باشد و از این‌جا فیلم بگیرد. من هیچ وقت ستار را فراموش نمی‌کنم.

ستار ایرانی بود، ایرانی هم رفت. واقعا به هیچ گروهی وابسته نبود. مستقل بود و برای ایران کار می‌کرد. اگر کسی بخواهد از ستار من سوءاستفاده کند، من سر جایم نمی‌نشینم و توی دهن‌شان می‌زنم. ستار من به هیچ گروهی وابسته نبود. فقط ایرانی‌پرست بود، ایرانی را دوست داشت، ایران را دوست داشت و در راه ایران هم رفت. از شما خواهش می‌کنم همیشه یادش را گرامی بدارید، اسمش را در ماهواره‌ها اعلام کنید تا همه بدانند، همه بفهمند که ستار من به هیچ گروهی وابسته نبود. فقط برای ایران رفت. همین.

مطالب پیشین کلمه در این باره را در صفحات زیر بخوانید:

دادستانی تهران: هنوز تعیین علت قطعی فوت مقدور نیست/ احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید


7 پاسخ به “مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند”

 1. من گفت:

  به گمانم قوه قضاییه شب یه دسته حکم بازداشت می نویسه تا ماموران امنیتی صبح کارشون لنگ نمونه!!! واقعا خجالت نمی کشید؟ یکی توی اون دستگاه عریض و طویل قضایی نمی پرسه حکم بازداشت به چه جرمی؟! اصلا کی این حکمهای کیلویی بازداشت رو می نویسه؟

 2. ناشناس آشنا گفت:

  سنگ هم آب میشود.شیطان شرمش میشود از این جنایت!
  ستار مورد و برده نشد!
  این افتخار را به هر ایرانی‌ و هر کارگر داد!

 3. MOJ1346 گفت:

  ستار شرف داشت و من ندارم . ستار شجاع بود و من ترسو . ستار ایرانی بود و من بیگانه . ستار فریاد می زد و من خفه قونی گرفتم . ستار رها شد و من هنوز در این لجنززار که اسمش را زندگی گذاشتم دست و پا می زنم  خوش بحالت ستار واقعا حسرت می خورم از اینهمه جسارت و شجاعتی که تو داشتی و من ندارم . تو سرت را بالا گرفتی و مردانه رفتی و من با سری مانده در بین پاهایم رذیلانه مانده ام و زجر می کشم و مثل تو شهامت فریاد زدن ندارم تف به این زندگی 

 4. گل افشان گفت:

  ننگ و نفرین لعنت  بر مزدوران و شکنجه گران یزید که جوان مردم را شکنجه می کنند و می کشند و سپس خا نواده او را تهدید می کنند که رضایت بدهند که عیب ندارد فر زندمان را کشته اید فدای  سراقای بابصیرت رهبر خود کامه زورکی 

 5. Esi H H H گفت:

  چطور برای مصاحبه تحت فشارند و با شما مصاحبه کردند؟؟؟!!!!! نکنه ماموران امنیتی هم فیلتر شکن ندارند؟؟!!!تا از این مصاحبه مطلع شوند!

  • گریلا گفت:

   جناب اگر مصاحبه را به دقت وبدون سو نییت بخوانی متوجه همه چیز میشوی وبه هیچ چیز شک نمیکنی به هر حال واقعیت به شهادت رسیدن ستار ایرانی را نمیتوان منکر شدوبه همین دلیل رییس پلیس فتا را بر کنار کردند 

 6. گریلا گفت:

  به دلیل چاپ مطلبم از شما سپاسگزارم