سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه محمد‌امین هادوی به رئیس قوه قضاییه: چرا به جای تشکر از وظیفه‌شناسی زندانیان ...
» آقای لاریجانی! شما مسئولید؛ برای پیگیری خون ستار بهشتی چه کرده‌اید؟

نامه محمد‌امین هادوی به رئیس قوه قضاییه: چرا به جای تشکر از وظیفه‌شناسی زندانیان بند 350 سختگیری‌ها افزایش یافت؟

چکیده :چرا پس از افشای ضرب و شتم ستار بهشتی و امضای شهادتنامه ۴۱ نفر برای آن مرحوم، بلافاصله رییس بند ۳۵۰ تعویض شده و فشار و محدودیت و سخت گیری بر زندانیان بر بند ۳۵۰ افزایش یافته شده و فشار و محدودیت و سختگیری بر زندانیان بند ۳۵۰ افزایش یافته به گونه‌ای که برخی از مقامات مسوول تصمیم به لغو مرخصی و یا حتی لغو ملاقات حضوری را به دلیل امضا شهادت نامه به خانواده بعضی از زندانیان از مراجعات و پیگیری‌هایشان اعلام کرده‌اند...


محمد امین هادوی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، در نامه ای به رئیس قوه قضاییه با یادآوری مسئولیت وی و اینکه خون ستار بهشتی پیش از هر کسی او را خطاب قرار می دهد، یادآور شد که باید آمران و مجریان و شکنجه گران از برخورد و مواجهه با قانون هراس داشته باشند، نه شاهدان اثرات ضرب و شتم آن مرحوم دربند ۳۵۰ یا افشاگران این جنایت.

به گزارش کلمه، این زندانی سیاسی که از جمله امضاکنندگان شهادتنامه زندانیان سیاسی در خصوص شکنجه ستار بهشتی بود و یک هفته بعد نیز به همراه دیگر زندانیان بیانیه دوم را امضا کرد که در آن بر جا به جا شدن عاملان و شاهدان جنایت تاکید شده بود، اکنون در نامه خود گزارش داده که: پس از افشای این امر و امضای شهادتنامه ۴۱ نفر برای آن مرحوم، بلافاصله رییس بند ۳۵۰ تعویض شده و فشار و محدودیت و سخت گیری بر زندانیان بر بند ۳۵۰ افزایش یافته شده و فشار و محدودیت و سختگیری بر زندانیان بند ۳۵۰ افزایش یافته به گونه‌ای که برخی از مقامات مسوول تصمیم به لغو مرخصی و یا حتی لغو ملاقات حضوری را به دلیل امضا شهادت نامه به خانواده بعضی از زندانیان از مراجعات و پیگیری‌هایشان اعلام کرده‌اند در حالی که باید مقام های عالی رتبه کشور و جنابعالی شخصا از این وظیفه‌شناسی شرعی و قانونی آن‌ها تشکر و تمجدید نموده، مسوولان قضایی و سازمان زندان‌ها آسایش و امکانات آن‌ها را تسهیل می‌کردند.

هادوی سپس با استناد به آیات قرآن و کلام امیر مؤمنان، از صادق لاریجانی پرسیده است: اگر این زندانیان متعهد و وظیفه‌شناس نبودند چگونه می‌توانستید متوجه شوید که در زمان بازداشت، تحت نظر و امنیت قوه قضاییه متهمی به شهادت رسیده است؟ مگر قرآن نفرموده است: «من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا» که قتل یک مظلوم مانند کشتن همه انسان هاست؟ حال که آن‌ها بدون هر گونه امکانی جنابعالی و مسوولان را از این فاجعه مطلع نموده‌اند، آیا باید با آن‌ها اینگونه برخورد شود؟

وی همچنین در بخش دیگری از نامه خود، با اشاره به مسئولیت کسانی که امر به قطع تلفن و مجاری ارتباطی زندانیان سیاسی با خانواد‌ه‌هایشان نموده‌اند در این فاجعه، آورده است: اگر این زندانیان مانند بندهای دیگر، امکان دسترسی به تلفن را داشتند در‌‌ همان شب حضور آن مرحوم در بند ۳۵۰، خود وی و یا دیگر همبندیان می‌توانستند مسوولان را در جریان امر قرار دهند و با خبر رسانی به موقع خود، مانع انتقال مجدد وی به پلیس امنیت می‌شدند و ماموران نیز دیگر جرئت ادامه اعمال گذشته را نداشتند و اکنون، هم آن مرحوم زنده بود و هم مسوولان کشور می‌توانستند شب، سر راحت بر زمین گذاشته و آسوده و به این ترتیب می‌شد امیدوار بود که حداقل از این دست و دیگر حوادثی چون کهریزک و غیره تکرار نخواهد شد.

این زندانی سیاسی که  فرزند اولین دادستان کل انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، در پایان نامه خود نیز پیشنهادهای را برای پیگیری پرونده قتل ستار بهشتی و چاره‌جویی برای آینده، ارائه کرده است.

محمدامین هادوی در مهرماه ٨٩ به علت انجام فعالیت هایی همچون مراجعه به منزل شهدای جنبش سبز و ارتباط و ملاقات با فعالان و رهبران جنبش سبز بازداشت و از سوی قاضی پیرعباسی به تحمل شش سال حبس محکوم شد. او در دوران بازداشت به مدت ۶٠ روز دست به اعتصاب غذای تر زد، در اعتراض به اینکه ماموران امنیتی جهت تحت فشار قرار نهادن وی، فرزندش را نیز بازداشت کرده بودند.

متن کامل نامه وی به رئیس قوه قضاییه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضاییه

در روزهایی که ندای هل ناصر ینصرنی سیدالشهدا (ع) در بسیاری از نقاط جهان طنین افکنده است و همگان را فرا می‌خواند تا در این زمان و مکان صدای ناله و یاری خواستن مظلومان را شنیده و اگر پیرو آن امام همام هستیم آن دعوت‌ها را اجابت کرده و به یاری آن‌ها بشتابیم مطالب ذیل را بر اساس آیه ۵۵ سوره ذاریات (و ذکر فان الذکری تنفع المومنین) خدمتتان تقدیم می‌نمایم.

یقینا خون شهید ستار بهشتی با آن بدن شکنجه شده که همبندیان وی در بند ۳۵۰ بعد از بازداشت یک شبه در پلیس امنیت، او را دیده بودند و حتما گزارش های کاملترش نیز در اختیار جنابعالی است، شما را به عنوان مسوول دادگستری کشور مورد خطاب قرار می‌دهد که برای من چه می‌کنید؟ آیا جنابعالی بالا‌تر از گسترش عدل و داد مسوولیت دیگری دارید؟ مگر امیر مومنان (ع) نفرموده است: … و ما اخذالله علی العلماء ان لا یقاروا علی کظة ظالم و لا سغب مظلوم؟

از سوی دیگر سرنوشت دردناک ستار بهشتی مسوولیت همبندان آن مظلوم و تمام دربندیان در زندان‌ها و بازداشتگاه های آشکار و پنهان را چندان افزون کرده که باید با شنیدن یا دیدن کوچک‌ترین خبر و اثری از اجرای اعمال خلاف شرع و خلاف اصول ۲۳-۳۳-۳۶-۳۷ و خصوصا ۳۸ قانون اساسی فورا با یک مقام مسوول تماس گرفته و آن‌ها را از اعمال خلاف مطلع کرده، طوری باشد که نه تنها امنیت شان به صورت قانونی تامین شده بلکه برای اطلاع چنین امر مهمی آن‌ها تشویق و ترغیب شوند.

اتفاقا از این نظر و پس از اظهارات و اطلاعیه‌های متناقض از سوی مراجع مختلف پرونده شهید ستار بهشتی آزمون بزرگی را برای قوه قضاییه کشور است تا به گونه عمل کند که آمران و مجریان و شکنجه گران پیوسته از برخورد و مواجهه با قانون هراس داشته باشند نه شاهدان اثرات ضرب و شتم آن مرحوم دربند ۳۵۰ یا افشاگران که احساس مسوولیت آن هم بر اساس آموزش های دینی و مذهبی است، مگر پیامبر گرامی اسلام (ص) نفرموده است: من اصبح و لم یهتم بأمور المسلمین فلیس بمسلم؟

پس چرا پس از افشای این امر و امضای شهادتنامه ۴۱ نفر برای آن مرحوم، بلافاصله رییس بند ۳۵۰ تعویض شده و فشار و محدودیت و سخت گیری بر زندانیان بر بند ۳۵۰ افزایش یافته شده و فشار و محدودیت و سختگیری بر زندانیان بند ۳۵۰ افزایش یافته به گونه‌ای که برخی از مقامات مسوول تصمیم به لغو مرخصی و یا حتی لغو ملاقات حضوری را به دلیل امضا شهادت نامه به خانواده بعضی از زندانیان از مراجعات و پیگیری‌هایشان اعلام کرده‌اند در حالی که باید مقام های عالی رتبه کشور و جنابعالی شخصا از این وظیفه‌شناسی شرعی و قانونی آن‌ها تشکر و تمجدید نموده، مسوولان قضایی و سازمان زندان‌ها آسایش و امکانات آن‌ها را تسهیل می‌کردند.

مگر خداوند نفرموده است: هل جزاء الاحسان الا الاحسان؟ مگر امیرمومنان (ع) در فرمان خود به مالک اش‌تر نفرموده است: ولا یکونن المحسن والمسیء عندک بمنزلة سواء؟ اگر این زندانیان متعهد و وظیفه‌شناس نبودند چگونه می‌توانستید متوجه شوید که در زمان بازداشت، تحت نظر و امنیت قوه قضاییه متهمی به شهادت رسیده است؟ مگر قرآن نفرموده است: «من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا» که قتل یک مظلوم مانند کشتن همه انسان هاست؟ حال که آن‌ها بدون هر گونه امکانی جنابعالی و مسوولان را از این فاجعه مطلع نموده‌اند، آیا باید با آن‌ها اینگونه برخورد شود؟

می‌دانید اگر این زندانیان مانند بندهای دیگر، امکان دسترسی به تلفن را داشتند در‌‌ همان شب حضور آن مرحوم در بند ۳۵۰، خود وی و یا دیگر همبندیان می‌توانستند مسوولان را در جریان امر قرار دهند و با خبر رسانی به موقع خود، مانع انتقال مجدد وی به پلیس امنیت می‌شدند و ماموران نیز دیگر جرئت ادامه اعمال گذشته را نداشتند و اکنون، هم آن مرحوم زنده بود و هم مسوولان کشور می‌توانستند شب، سر راحت بر زمین گذاشته و آسوده و به این ترتیب می‌شد امیدوار بود که حداقل از این دست و دیگر حوادثی چون کهریزک و غیره تکرار نخواهد شد. با این اوصاف آیا نمی‌توان کسانی را که امر به قطع تلفن و مجاری ارتباطی زندانیان سیاسی با خانواد‌ه‌هایشان نموده‌اند علاوه بر ظلم و ستمی که به آن‌ها روا داشتند، در خصوص چنین پیشامدهایی مسوول دانست؟

حال باید برای آینده چاره جویی کرد، در مورد پیگیری پرونده قتل این مرحوم، اولا باید بدون مجادله و پرده پوشی با آمران و خاطیان برخورد کرده، ضمن اعلام فوری مسوولیتشان چنان با قاطعیت با آن‌ها رفتار نمود که دیگر کسی جرئت تکرار حادثه کهریزک ۱و۲را نداشته باشد و پرونده‌های جدیدی به نام کهریزک ۳ و ۴ و… نزد ملت ایران ایجاد نکنند و ثانیا امنیت جانی تمام کسانی که در آشکار شدن خون به ناحق ریخته شده نقش داشته‌اند تامین شده و از آنها قدردانی گردد زیرا اکثریت آن‌ها را زندانیان سیاسی و خصوصا جنبش سبزی تشکیل می‌دهند که برخی از آن‌ها ماه‌ها یا سالهاست به مرخصی نرفته، یا حتی ملاقات حضوری هم با خانواده‌هایشان نداشته‌اند. ثالثا از فشار امنیتی و اطلاعاتی که در این مدت بر آن‌ها افزایش یافته جلوگیری شده و بالعکس تسهیلات و برخورداری‌ها نظیر ملاقات حضوری و امکان ارتباط مداوم و دیدار با خانواده‌هایشان، رفتن به مرخصی و… افزایش یابد.

و کلام آخر آنکه فورا دستور فرمایید که تلفن های بند ۳۵۰ به تعداد کافی و مانند دیگر بندهای زندان‌ها وصل گردد که هم از نظر عاطفی و روانی زندانیان بتوانند وظایف خانوادگی نسبت به فرزندان خود را انجام دهند و همچنین اگر خدای ناکرده مورد مشابه دیگری از شکنجه، ضرب و شتم و بی عدالتی مشاهده نمودند بتوانند به جنابعالی یا همکارانتان به موقع اطلاع دهند تا بتوانید این مسوولیت خطیر را به سلامت به سرانجام برسانید و در روزی که مولی و یاوری نخواهیم داشت بتوانید جوابگوی مسوولیت‌های خود باشید. یوم لا یغنی مولی عن مولی شیئا ولا هم ینصرون

با دعا به خدمتگزاران به اسلام و مسلمین

محمد امین هادوی

‌*       *       *

مجموعه گزارش های کلمه درباره شکنجه منجر به قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس، جزئیات روند افشای این موضوع، واکنش های رسمی به آن و همه آنچه را باید درباره این قربانی مظلوم بدانید، در صفحات زیر بخوانید:

مراسم چهلم ستار بهشتی؛ پنجشنبه ۲۳ آذرماه از ساعت ۳ تا ۵ بعدازظهر
عکس/ مزار ستار بهشتی در قبرستان رباط کریم
احمدی مقدم: رییس پلیس فتا بخاطر فشار رسانه ها برکنار نشد!
نمایندگان از قول پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی عامل خارجی نداشت!
پاسخی به سخنگوی قوه قضاییه/ آقای اژه ای! این 2+10 پرسش تا پل صراط همراه شماست
آقای محسنی اژه ای! آیا خانواده ستار بهشتی می توانند مراسم چهلم برگزار کنند؟
پیشنهاد علی مطهری به وزیر کشور و ناجا: در نامه ای از خانواده ستار بهشتی عذرخواهی کنید
برکناری رییس پلیس فتا و تایید ضرب و شتم ستار بهشتی در بازداشتگاه
مادر ستار بهشتی: حکم بازداشت دخترم را نشان دادند تا از من رضایت بگیرند
کوثری، نماینده مجلس: هر‌کسی می‌گوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است/ فرمانده فتا استعفا ندهد
احمدی مقدم: پلیس تقصیری ندارد؛ نیتی برای مرگ نبود؛ فرمانده پلیس فتا استعفا نمی دهد
مادر ستار بهشتی: پسرم را ماموران دفن کردند/ حتی نگذاشتند برای آخرین بار صورتش را ببینم
نشریه موتلفه «اسلامی» می گوید این زندانی از ترس سکته کرده است!
نماینده ویژه مجلس: ستار بهشتی در زمان مرگ، در یک محل غیر قانونی بازداشت بوده است

دادستانی تهران: احتمال مرگ بر اثر شوک ناشی از ضربه به نقاط حساس بدن
واکنش یک وکیل دادگستری به اطلاعیه دادستانی: «ارعاب منجر به مرگ» هم مصداق قتل است
یک نماینده مجلس: محل نگهداری ستار بهشتی غیرقانونی بود
مرگ بر اثر استرس بازجویی؟! مردم را هالو فرض نکنید
پاسخی به دو نماینده مدعی اصولگرایی: بی تقوایی حدی دارد؛ اگر خجالت نمی‌کشید لااقل ساکت باشید
مجمع مدرسین حوزه: پیروان حسین چگونه مرگ جوانی را که به اتهام اعتراض دستگیر شده، می پذیرند؟
یک نماینده مجلس پس از شنیدن خبر ستار بهشتی از حال رفت!
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان مازندران: قتل ستار بهشتی، ادامه راه و روش معاویه و یزید بود
بیانیه دوم ۴۱ زندانی سیاسی؛ جای عامل جنایت و شاهد جنایت عوض شد
سر نخ های مهم در پرونده قتل ستار بهشتی/ علت دقیق مرگ چه بود
دوربین های زندان، دروغ پلیس فتا را برملا کرد/ چرا زندانی سیاسی عمودی می رود، افقی بر می گردد؟
ستار بهشتی، نمونه پیوند طبقات فرودست با جنبش سبز
اگر با خاطیان کهریزک برخورد می شد، شاهد ماجرای ستار بهشتی نبودیم
گفته ها و ناگفته های اژه ای درباره ستار بهشتی/ پذیرش تلویحی شکنجه و قتل در زمان بازداشت
فیلمی از مزار ستار بهشتی + فایل صوتی آخرین سخنان او قبل از آخرین بازداشت
شهادتنامه ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰: ستار بهشتی شکنجه شده بود
ادامه رفتار غیر مسئولانه حاکمیت درباره سرنوشت یک زندانی/ تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
تهدید خانواده ستار بهشتی از سوی ماموران: حق ندارید در زمان تغسیل جنازه حضور داشته باشید
تماس ماموران با عموی ستار بهشتی: فردا جنازه را در کهریزک تحویل بگیرید
جنایت در زندان/ تماس ماموران با خانواده ستار بهشتی: قبر بخرید و فردا جنازه را تحویل بگیرید
بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی، فعال مدنی


6 پاسخ به “نامه محمد‌امین هادوی به رئیس قوه قضاییه: چرا به جای تشکر از وظیفه‌شناسی زندانیان بند 350 سختگیری‌ها افزایش یافت؟”

 1. عباس آقا گفت:

  زندانیان بسیار کار خوبی کرده و شهادت داده اند، پس نه مثل تو میرفتند با زور و تهدید از خانواده ستار رضایت میگرفتند که خوب کاری کردید پسر مرا کشتید؟ راستی شما بعنوان رئیس قوه قضاییه و کسی که در لباس قضا باید کاملا بی طرف باشد، شرم نداری که این کارها در زمان شما روی میدهد. آن نماز و روزه بزند به کمرت که آنرا هم برای فریب مردم می خوانی وگرنه اگر کسی به خدا و وجود او و روز معاد و رسیدگی اعتقاد داشت هرگز به خاطر این مزایای مرده ریگ این اندازه خودش را آلوده می کرد و دست به این خون ریزی های ناحق میزد؟ تو از شریح قاضی والله بد ذات تری

 2. Reza گفت:

  سازمان عفو بین‌الملل ۹ آذرماه (۲۹ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای به اطلاعیه‌ها و اظهارات متناقض مقامات مختلف جمهوری اسلامی در ‌باره قتل ستار بهشتی  اشاره کرده و از بررسی و تحقیقات مقامات قضائی به منظور پنهان کردن حقایق مربوط به علت مرگ ستار بهشتی ابراز نگرانی کرده بود.
   چی شد ؟ تحقيقات چقدر طول ميکشد؟ قاتلان را معرفی و مجازات کنيد.

 3. Savoji گفت:

  هر طور حساب کنیم، حاکمان فعلی از گمراهانند. چه میشود که کسی‌ صد‌ها بلکه هزاران بار سوره الحمد راا خوانده باشد ، از خدا به خواهد که او را به راه راست هدایت کند، آنوقت از اعتماد مردم سؤ استفاده کند، رای مردم را بدزدد، مال مردم را غصب کند، منتقدان را زندان و شکنجه کند، تمام آموزه‌های دین و اخلاق را زیر پا بگذرد و باز خود را بر حق بداند. میزان حق و باطل در ارتباط با حقوق مردم عدل و آزادیست، راه راست اینست، آی‌‌ کسانیکه به نماز میایستید و از خدا میخواهید که شما راا به راه راست هدایت کند، هشدار که از مغضوب الیهم و الظالین نباشید.
  فریدون فرخ فرشته نبود——ز مشک و ز عنبر سرشته نبود
  ز داد و دهش یافت آن‌ نیکویی-تو داد و دهش کن‌ فریدون تویی

  • حسیب گفت:

   معاویه کاتب وحی بودیکی ازنزدیکان رسول خدابودچه عاقبتی یافت تاریخ سراسرتکراراست ودریغ ازعبرت 

   • Shahm گفت:

    این که میگن معاویه کاتب وحی بوده کذبه و این ملعون از اول دشمن خدا و پیعمبر بوده.

 4. بنده ی خدا گفت:

  جناب هادوی عزیز 

  چون قساوت و رفتار حیوانی جای انسانیت را گرفته و برای آنها دنیا فانی نیست !!

  هر تعبیری از جانب آنها باشد این مورد در آن نهفته ست .