سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خواهر ستار بهشتی: مادرم را کتک زدند/ محمد نوری زاد: اگر ضرب و شتم و بی ادبی نمی کردند ...
» گزارش مراسم چهلم؛ گفت و گوی کلمه با سحر بهشتی و محمد نوری زاد

خواهر ستار بهشتی: مادرم را کتک زدند/ محمد نوری زاد: اگر ضرب و شتم و بی ادبی نمی کردند تعجب می کردیم+ فیلم

چکیده :مردم را ترسانده اند. و این ترس ناشی از ماجراهایی است که تا به حال شاهدش بودیم. وقتی شما را گرفتند معلوم نیست چه جوری از اینجا خارج خواهید شد. چنین چیزی یک ترس گسترده را در ذهن همه ایجاد کرده است که وقتی وارد مراسمی می شویم معلوم نیست انتهای این مراسم به کجا منجر می شود. و از این جهت باید بگویم که نیروهای امنیتی ما انصافا موفق بودند و باید بهشان تبریک گفت که مردم را ترسانده اند و امنیت خاطر آنها را برآشفتند. بله می ترسند. مردم می ترسند....


کلمه- زهرا صدر: سحر بهشتی خواهر ستار پس از بازگشت از مراسم چهلم برادر خود با اعلام اینکه خانواده اش در این مراسم توسط ماموران ناجا کتک خورده اند می گوید که مادرش را طوری کتک زده اند که پایش بشدت آسیب دیده است. محمد نوریزاد نیز با اشاره به جمعیت کمی که در مراسم چهلم ستار بهشتی شرکت کرده بودند به کلمه می گوید که مردم را ترسانده اند، آنقدر که تنها چهل نفر توانسته بودند در این قبرستان و در کنار خانواده حاضر شوند.

به گزارش کلمه، خانواده ستار بهشتی که امیدوار بودند حداقل بتوانند با برگزاری مراسم چهلم تسلی خاطری برای دل های داغدارشان پیدا کنند، عصر امروز در قبرستان رباط کریم با حضور سنگین نیروهای امنیتی رو به رو شدند که نه تنها برای اندک افراد شرکت کننده ایجاد مزاحمت کرد، بلکه مادر بیمار ستار بهشتی را نیز مجروح کردند.

سکوت نسبی خانواده ستار بهشتی طی چهل روز گذشته با این امید بود که ماموران قول برگزاری یک مراسم معمولی چهلم را به آنان داده بودند. اما مراسمی که قرار بود در آرامش کامل برگزار شود با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و نیمه کاره به پایان نرسید.

بر اساس این گزارش قرار بود این مراسم از ساعت 3 تا ساعت 5 بعدازظهر‬ برگزار شود اما اجازه ندادند حتی قبل از ساعت 5 مردم با آرامش از امامزاده خارج شوند.

این در حالی است که شب پیش از مراسم نیز ماموران ناجا اعلامیه ها ی ستار بهشتی را پاره کرده و مغازه داران و شهروندان را تهدید کرده بودند که در مراسم شرکت نکنند.

گفتگوی کلمه با محمد نوریزاد و سحر بهشتی را با هم می خوانیم:

سحر بهشتی: خانواده ام را کتک زدند؛ پای مادرم به شدت آسیب دید‬

سحر بهشتی خواهر ستار با اعلام اینکه خانواده اش در این مراسم توسط ماموران ناجا کتک خورده اند می گوید که مادرش را طوری کتک زده اند که پایش بشدت آسیب دیده است.

خواهر ستار بهشتی همچنین با بیان اینکه ماموران تلاش کردند برادرش را بازداشت کنند به کلمه می گوید که با وساطت مردم و حضار برادرش را رها کردند اما در حال حاضر اعضای خانواده از نظر روحی در شرایط بسیار نامناسبی هستند.

به گفته ی وی درگیری ها و تنش ها در پایان مراسم در امامزاده رخ داده و ماموران همزمان با ضرب و شتم و بازداشت اقدام به پراکنده کردن حاضران کردند.

محمد نوری زاد: اگر فحاشی و ضرب و شتم نمی کردند باید تعجب می کردیم

محمد نوریزاد، جهادگر و مستند ساز منتقد نیز در گفتگو با کلمه با اشاره به جمعیت کمی که در مراسم چهلم ستار بهشتی شرکت کرده بودند به کلمه می گوید که مردم را ترسانده اند، آنقدر که تنها چهل نفر توانسته بودند در این قبرستان و در کنار خانواده حاضر شوند.

نوریزاد که خود از زندانیان سیاسی پس از انتخابات است با اشاره به تنش های به وجود آمده در این مراسم می گوید: ماجرای ضرب و شتم و تندی و تنش و برخوردهای بی ادبانه و گستاخانه چیز تازه ای نیست همیشه بوده و از این به بعد هم خواهد بود یعنی غیر از این را ما باید تعجب کنیم. یعنی اگر یک روز دیدیم که مردمی یک مراسم برگزار کردند به آرامی سپری شده است، باید تعجب کنیم. وگرنه یک مامور امنیتی جوری تربیت شده یا او را طوری تنظیم کرده اند که فحاشی و ضرب و شتم کند و ناسزا بگوید و ماموریت خودش را انجام دهد.

این نویسنده ی منتقد در ادامه می افزاید: منتهی در نقطه مقابل ناراحتی، نگرانی، افسردگی و دلگیری من برای این بود که مراسم چهلم این مرد شریف با ۴۰ نفر برگزار شد آن هم با یک مرثیه خوانی که ماموران امنیتی گذاشته بودند بی وقفه توی باند بلندگو فریاد می کشید و چیزهایی را می گفت و حتی فرصت نمی داد که صدای مادر ستار بهشتی که اعتراض می کرد و فریاد می کشید، به گوش کسی برسد. به هر حال این، همه ی آن چیزهایی بود که می خواستم به شما بگویم.

محمد نوریزاد با تاکید دوباره بر اینکه “من بیش از آنکه گله مند یا نگران باشم از ضرب و شتم خانواده ستار بهشتی بسیار مکدر شدم از جمعیتی که آنجا بودند، چیزی حدود ۲۰ آقا و ۲۰ خانم مجموعا ۴۰ نفر”، می گوید: این همه ی جمعیتی بود که در چهلم این مرد بزرگ جمع شده بودند. این بود خروجی هزاران ابراز علاقه مردمانی باشد که نسبت به مرگ این جوان معترض بودند و ابراز نگرانی می کردند؟ همه هیاهو سر دادیم و اعتراض کردیم و خواستار برخورد شدیم و بعد چهلم او ۴۰ نفر بتوانند بر سر مزار او بیایند؟ من اصلا تصور نمی کردم یک چنین اتفاقی رخ دهد.

مردم را ترسانده اند/ کسی نمی داند اگر بگیرندش، چطور از بازداشت خارج خواهد شد‬

این فعال سیاسی در پاسخ به چرایی حضور نیافتن مردم در این مراسم تصریح می کند: من شخصا احساسم این است که ترس. یعنی مردم را ترسانده اند. و این ترس ناشی از ماجراهایی است که تا به حال شاهدش بودیم. که یک جوانی را می گیرند و می برند از تحصیل محرومش می کنند و در زندان شاهد ماجراهایی بودیم. که خود ستار بهشتی هم یکی از همان هاست. که وقتی شما را گرفتند معلوم نیست چه جوری از اینجا خارج خواهید شد. چنین چیزی یک ترس گسترده را در ذهن همه ایجاد کرده است که وقتی وارد مراسمی می شویم معلوم نیست انتهای این مراسم به کجا منجر می شود. و از این جهت باید بگویم که نیروهای امنیتی ما انصافا موفق بودند و باید بهشان تبریک گفت که مردم را ترسانده اند و امنیت خاطر آنها را برآشفتند. بله می ترسند. مردم می ترسند.

با مشت به سینه یک خانم کوبیدند/ برای غربت این جوان گریستم

وی در ادامه می افزاید: برخی را گرفتند، بعضی ها را بردند، بعضی ها را هم برخی از دوستان وساطت کردند که آزاد کنند. واقعا برخوردها پرتنش بود. با مشت به سینه یکی از خانم ها کوفتند.

نوریزاد همچنین می گوید: به هر حال من باز هم می خواهم بگویم که این چیز عجیبی نیست ما از چنین برخوردی نباید تعجب کنیم عمده نگاهمان باید متوجه برگزاری یک مراسم غریبانه برای این عزیز باشد.

وی در پایان تصریح می کند: من آنچنان می گریستم برای غربت این جوان که در هیچ مراسمی این چنین نگریسته بودم. غربت جوانی که هستیش را از او گرفتیم و بعد اجازه نمی دهیم که خانواده اش ضجه بزنند و ناله کنند و خودشان را تخلیه کنند بر سر مزار عزیزشان. و آنچه که بسیار بسیار آزار دهنده بود حضور لباس شخصی ها و ماموران امنیتی در همه جا یعنی حضور فراگیرشان بود ۴۰ نفر شرکت کننده در محاصره ۴۰ مامور امنیتی بودند. جدای از پلیس هایی که با لباس فرم و یونیفرم رسمی مراقبت می کردند. ولی واقعا ۴۰ زن و مردی که آمده بودند از جاهای مختلف با بستگان خود ستار بهشتی در محاصره ۴۰ ماموران امنیتی و لباس شخصی بودند که مراقب بودند و عکس و فیلم گرفتند از همه.


برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید.


38 پاسخ به “خواهر ستار بهشتی: مادرم را کتک زدند/ محمد نوری زاد: اگر ضرب و شتم و بی ادبی نمی کردند تعجب می کردیم+ فیلم”

 1. Iranabadec گفت:

  با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ با خبرها و موضوعات برانگیزانندهء احساسات و تحریک کنندهء افکار عمومی بطور گسترده تری روبرو خواهیم شد.
  بر جریانات سیاسی ریشه دار است که این موقعیت را شناسائی و در این خصوص “زوشنگری” داشته باشند.
  بنظر می رسد وقتی زندانیان کرد در ترکیه می توانند با یک جمله که از “اوجالان” در خصوص شکستن اعتصاب غذا روبرو می شوند، به اعتصاب غذای خود خاتمه می دهند. نشان داده می شود از فعالین سیاسی ایرانی سازمان یافته تر و پیشرفته تر مبارزه می کنند.
  در خصوص موضوع مراسم چهل برای “ستار بهشتی” آیا خبری که در این پست نوشته شده است، قابل پیش بینی نبود؟
  آیا جنبش سبز آنقدر بی صاحب و “سر” است که کسی از بزرگان به خودش اجازه نداده که از درگیری که مطلوب نیروهای امنیتی – برای سرکار گذاشتن فعالین – بود، با درایت جلوگیری نماید؟
  البته وقتی دکتر محمد ملکی بطور جدی از نسرین ستوده یکماه قبل از پایان دادن به اعتصاب غذا خواست که به اعتصاب پایان دهد و ایشان این درخواست را نادیده گرفت، می توان قبول کرد که “پیران دیر” برای حفظ احترام هم که شده در این موارد پیش قدم نشوند. ولی آیا واقعاً خیلی سخت است؟ که به هزینه هائی که در این مسیر پرداخت خواهد شد و ساعت ها انرژی که در مسیر بحران سازی اتاق های “جنگ روانی” تلف خواهدشد، توجه شود؟
  وقتی مراسم سالگرد آقای منتظری و یا همسر ایشان برای جلوگیری از ایجاد بحران برگذار نمی شود! با علم به اینکه نیروهای امنیتی برای شرکت کنندگان در مراسم “ستار” مشکل ایجاد خواهندکرد…نمی شد با یک اطلاعیهء روشنگرانه از این حرکات ایذائی که مطلوب مقامات است، جلوگیری کرد؟

 2. آقا عبدالله گفت:

  آقای خامنه تا چه اندازه حاضرید خفت بکشید و این شیوه حکومتی را حفظ کنید.  آخر این سمتی که دارید با این بهاء اصلا به چه می ارزد.  جوانی را برده و زیر شکنجه کشته باشند، مادرش را تهدید کنند، خواهرش را کتک بزنند و تهدید به بازداشت کنند. والله ناراحت نشو، رفتار یزید با خاندان امام حسین خیلی بهتر از اینها بود.  لااقل او اجازه داد حضرت زینب آن نطق شجاعانه را در محضر یزید ایراد کند و کسی از عمال یزید نیز اصلا متعرض او نشدند و این زن با عزت و احترام تا پایان زندگی در خلافت بنی امیه زیست و باعزت و آبرو هم درگذشت و اکنون نیز زیارتگاهش معبود میلیونها نفراست. نمی گویم با خواهر ستار هم آنگونه رفتار شود. اما این ماموران شما خجالت نمی کشند، شرم ندارند که با زنی به جان آمده که برادرش رشیدش را اینگونه از دست داده اینطور رفتار می کنند.  وقتی شما و بیت محترم این خبرها را می شنوید چه حالی به شما دست میدهد؟ اگر نمی شنوید که چه رهبری هستید، اما اگر مثل شاه ازهمه جزییات شما را باخبر می کنند، آنوقت شما ساکت می مانید و خوشحال می شوید که الحمدالله سلطنتم مدتی تمدید شد؟ واقعا ارزش دارد؟

 3. Irani_mehdi گفت:

  ستار به اندازه همه ما نترسید :-(

 4. حسین گفت:

  مثل اینکه واقعا جنبش سبز خواب . به امید بیداری 

 5. Irani_mehdi گفت:

  ما نسل ترسوها، دست پرورده جمهوری اسلامی هستیم، ما تربیت شده این نظام ایم. ما را بی شخصیت و بدبخت به بار آورده اند تا بر شانه هایمان سوار شوند. ما را ذلیل به بار آورده اند که بکشند ما را و ما خفقان بگیریم. آری، همانگونه بزرگ شدیم که جمهوری اسلامی خواسته است.
  اما روزی که ترسهایمان رو هم بگذاریم، شجاعتی بزرگ خواهیم ساخت. و انروز انتقامی سخت از بانیان ترسو شدنمان خواهیم گرفت.

 6. salaaz گفت:

  در این فیلم کاملا مشخص بود کتک خوردن این مادر داغدار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 7. سعید گفت:

  اف بر ما ملت
  ننگ بر ما مردم ترسو
  کی میخواهیم به خود آییم؟
  به خودم میگم:
  کی به خود میای پسر؟
  وقتی همه هستی تو به تاراج دادن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اف بر ما مردم
  بر ما مردمان دروغ گوی دروغ پرور

 8. mahdi گفت:

  ننگ بر استبداد دینی

 9. علی گفت:

  واقعآ عجیب  است بعضی ها شهامت را در توهین به افراد بزرگ و خدوم مثل خاتمی می بینند ، آقا : دزد و مستبد و قدرت طلب را ول کرده اید و به خاتمی می تازید !! خاتمی همین دو روز پیش علیرغم اینکه اجازه حضور او در دانشگاه را ندادند  ، برای مراسم 16 آذر پیام ویدئویی فرستاد و در مقابل مستبدها ساکت نبود و از میرحسین و کروبی و زندانیان دفاع کرد 

 10. محمدامین گفت:

  1) به حال این مردم باید گریست! ننگ را برگزیده اند! ماه محرم گریستند ، بر سینه کوفتند و شعار دادند اما دریغ  از درس و شعور! کوفه و  عاشورا در حال تکرار شدن است! عجیب است، ترس! بهتر است بگویید ننگ! مردمی که روزی مفتخر به نترسیدن بودند، کارشان به کجا کشیده است! روزی مردمان کشورهای عرب را به ترس متهم میکردیم اما اکنون بهارشان وزیدن گرفته است ، انگونه افتخار امیز برای رهایی،ازادی و عدالت ، جانفشانی میکنند! و مایه ی مباهات شده اند! ما چه بودیم چه شدیم ، انها چه بودند چه شدند! “تراژدی ما” بس دشوار است! افسردگی ، سقوط اخلاقی  و انسانی! یک حکومت دینی فقط میتواند اینگونه مردمانش را بسازد و کارش را یکسره کند! سابق گمان میبردم  این همه خونسردی و بی تفاوتی حاصل تجربه از انقلاب 57 است! اما اکنون گمانم به این “رجعت اخلاقی” است! سقوط اخلاقی! سخت جان شدن در مقابل ظلم ، تجربه نیست! سقوط است و افول! 2) به خانواده ستار_ ستاری که کاشف شد! کاشف دردها و نامرادیها! و سرانجام بهشتی شد! _ تسلیت میگویم. بی گمان خون ستار و دیگر عزیزان پرپرشده،چون خون عاشورائیان، روزی این مردم را از خواب غفلت  بیدار خواهد کرد و  راه نجات خود را خواهند یافت! نا امید نباید شد! شاید انروز دیر نباشد!! 

 11. مهمان گفت:

  کاش یک ذره از شهامت ستار را داشتیم!

 12. قادر جانباز گفت:

  دورد خدا بر ستار مردم خدا روحش شاد
   

 13. Safarali47 گفت:

  معروف است که می گویند امام علی علیه اسلام وقتی شنید که خوارج نهروان از پای یک زن یهودی خلخال در آورده گفت هر مسلمانی از شنیدن چنین خبری از غصه بمیرد نباید ملامتش کرد. او هم یک حاکم بود آقای خامنه ای هم یک حاکم است انگار نه انگار که ماموران وحشی او یک جوان را کشته اند و انگار نه انگار که مامورانش ددمنش او زنان را بر سینه می زنند. انگار نه انگار که در روز روشن در تهران زور گیری می کنند. انگار نه انگار که در شین آباد پیرانشهر دختر بچه ها در آتش سوختن، و …….. این آقا اصلا این هیچ احساسی ندارد که بروز دهد نه شرم و نه حیا. هر چند گاهی از سوراخش خارج می شود به این و آن حمله می کند و چند تا دروغ تحویل مردم و رسانه ها می دهد و تا چند روز تلویزیون همان ها را تکرار می کند. خدایا این شبه بشر را هم به خودش بیاور!!!!!!!

 14. NAKISA_SAMI گفت:

  اقای خامنه ای !!! عمامه ات را بالا تر بگذار با این اسلامی که درست کردی وبه قول خودت (فقط خودت ) از آن می ترسند. البته از یک مشت بی وجدان هتاک که مراسم چهلم یک جوان را به هم می ریزند باید ترسید .

 15. محمد گفت:

  f    برادر جان چرا راه دوری میرویم فلسفه نصر بالرعب همین است که انها به ان دست یافته اند

 16. Kashmash_12345 گفت:

  من خوشحالم که کسی‌ نرفت . نه بخاطر این که این خانواده را ناراحت کنم. این تنهایی‌ خانواده ستار این را  به ثابت رساند  که: ” جناب   جنبش سبز ،ِ شتر سواری‌ دولا دولا نمی‌شه . شما سبزی‌ها هنوز به ریشه ولایت فقیه چسبیدید. ولی‌ دوران شما هم مثل دوران مجاهدین با آرزوی‌های اسلام مدرن  دیر زمانی‌ است که  به گور رفته است .”  این  پیام من را به خاتمی و ….  حتما برسونید  لطفا

 17. Sabzpoosh12 گفت:

  فقط توجه کنید … درگیری ها و تنش ها در پایان مراسم در امامزاده رخ داده و ماموران همزمان با ضرب و شتم و بازداشت اقدام به پراکنده کردن حاضران کردند…..خیلی جالبه کسانی که خودشونو جانشین خدا روی زمین وپرچم دار امام زمان میدونن دستور این فجایع رو میدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!البته حق مردم ملا پرست ماست  به ما واجب بود که مدتی اینا حکومت کنن تا بفهمیم 
  چه جانیانی هستن و چه کارا که ازشون بر نمیاد……..

 18. Mokhtar10m گفت:

  ای خانواده بهتر از من و امثال  سختی اسیران کربلا  و حضور در بارگاه یزیدیان را حس و درک میکنند  .

 19. Mokhtar10m گفت:

  میر حسین گفت: شما که اینقدر مردم را می ترسانید  فردا برای دفاع از کشور چه کسی را دارید .

 20.  البته با توجه به دوری راه و اینکه عده ای دیر رسیدند فکر میکنم با آقای نوری زاد خیلی موافق نیستم،تعداد قابل توجهی آمده بودند و ستار و خانواده اش تنها نبودند،

 21. مهمان گفت:

  وقتی غربت مراسم و ترس مردم این دیار را می بینم می فهمم که مردمان کوفه چگونه حسین  را تنها می گذارند. اگر امروز  برحسین میگریند وبر مظلومیت او ویارانش و خانواده اش صحه می گذارند لیکن ظلم و ستم بیدادگران اموی را بچشم  می بینند و دم نمیزنند وا حیرتا از این دیار و مردمانش وا حیرتا از غیرت مردانگی دیاری که ستارش را چنین تنها می گذارند وبرای تسکین خانواده یک مسلمان جرات همراهی و همدردی را دریغ  می کنند امروز باید گفت امان از دل زینب . و چه بگویم از مردمان آن دیار…….که تنهایت گذاشتند. ای مادر ستار درود بر تو که داغ جگر گوشه ات را در سینه داری    و خواهر ستار همچون زینب صدای حسینت باش و بدان ظلم و ظالمان رفتنی هستند و آنچه ماندنی است شهامت  و بزرگی ستار و خانوداده اش خواهد بود.

 22. Javad Nourozi گفت:

   ننگ بر ظالمان باد, حکومت بیش از حد رسوا شده است, روز رستاخیز با انفجار مردمی فرا خواهد رسید, شک مکن

 23. siavash گفت:

  این کشور هرگز درست نمیشه.نه الان. نه هزار سال دیگه.

 24. Davoud Farehi گفت:

  کاش مراسم رادرتهران ودرمسحدی بااطلاع قبیل میگداشتند خیلی از دوستان از مراسم بی اطلاع بودند 

 25. Payam_boy2003 گفت:

  یک ضرب المثل قدیمی می گوید : کسانی که می ترسند
  می ترسانند!!

  حال چه کسانی بیشتر می ترسند؟!!!

  فدای مظلومیت حسین (ع)
   

 26. sabz گفت:

  صبور باشید

 27. فتنه سبز زنده گفت:

  مادر و خواهر شیر مرد ستار بهشتی

  بدانید که میلیونها نفر در ایران و در دنیا با شما همدردی و به شما افتخار میکنند

   

 28. Everfree گفت:

  تمام این حرفها داستان است تا وقتی مردم به ترس فعلی شان غلبه نکنند وتماشاگر باشند،این اتفاقات مجددا رخ خواهد داد وحتی با ندیدن عکس العمل،جری تر هم خواهند شد.

  • علی گفت:

   دوست عزیز حکو مت های استبدادی و متحجر و ظالم و نظامی همیشه نخواهند توانست به ظلمشان ادامه دهند روزی به دست همین مردم مجازات خواهند شد و سخت مجازاتی که سر نوشت قذافی ها و صدام ها و مزدورانشان که باید به چاه فاظلاب پناه ببرند و از انجا بیرون کشیده شوند و تک تک شان به مجازات برسند این سر نوشت همه استبدایان و سر کوبگران است که در قران به نام فر عون از ان ها یاد می شود

 29. kamran گفت:

   دوست عزیز با همین خواند ن ها و افشا گری ها به زودی خواهی دید که مردم ایران اتش زیر خاکستر هستند و به زودی دو دمان این جلا دان و رهبر شان و متحجران را بر باد خواهند داد

 30. Wwwwww گفت:

   شرف یزید هم بیشتر بود والله شرف یزید بیشتر بود
  حیوان هم اینطور نیست
  تا کی باید زیر بار ظلم زندگی کنیم ؟
  تا کی باید خواب باشیم تا کی … 

 31. محمدامین گفت:

  این شاید را منم قبول دارم اما این شاید این همه نیست! ترس یک پدیده ی مطلوب فرهنگی و مستعد برای دموکراسی نیست! تجمع بر مزار یک جوان مظلوم که جانش را در راه ازادی و عدالت،از دست داده است ، موافق تر است با دموکراسی تا ترس! مردم که نمیخواهند اسلحه بکشند! میخواهند مسالمت امیز تجمع کنند  و  ابراز احساس ! اساسا ترس موافق با فرهنگ دموکراسی نیست! تجمع ممدوح  و  ترس مذموم است! البته اینو قبول دارم که خشونت عریان “هیئت جائره” ، فقدان رهبری منسجم  و  حصر همراهان سبز ، مردم را محتاط کرده است و مترصد فرصت! اما این با ایده ی هر شهروند یک رهبر و یک مسئول سازگار نیست! تجربه ی مصر و تحریر، تجربه ی قشنگی است، بدون تمرکز در رهبری ، گام به گام کارها را پیش میبرند! مصریها با ترس وداع گفته اند!! 

 32. ilia گفت:

  در اين فيلم همه چيز گويا بود!!
  نمى دونيم خبرتون رو باور كنيم يا فيلمتون رو . اين فيلم كه همه چيز رو گل و بلبل نشون داد …

 33. س .ا گفت:

  ” راستی؛ چرا؟”
   
   راستی! چرا میترسند؟
  از سخن چرا، ز یک نوا، میترسند؟
  از نوشته و ترانه چرا؟
  از ” ستاربهشتی” چرا میترسند؟
   
  از کارگری بیچیز، در رباط کریم،
  که اورا در آینه ی سیمای تکیده ی مادرش دیدیم،
  از تارنمایی پر از واژههای عاشقانه چرا،
  بگو چرا، چرا زما میترسند؟
  از سدای نم نم باران، که عاشقان میخوابند،
  راستی چرا، ز هر سَدا میترسند؟
   هر دستمان که از سرِ “یکی شدن” سَدا نمیدهد حتّی،
  اینان چرا؛ بگو به من،  از این ” یکی شدن” به سد بلا میترسند؟
   بگوشم از تو پاسخی که بشنوم؛
  مگو که پشّگان ز شعله ها میترسند.!  
      23 آذر 1391
  ساسان ایرانپور

 34. Yaser60 گفت:

  یک کلمه هم از مادرعروس بشنوید.راستی شماچراجنایتهای .چین در تبت ویا جنایات روسها در چچن ویاقتل عام مردم درسوریه بوسیله جلادسوریه بشارجونتون رو نمیبینید. ضمناتاحالا پیش خودت فکرکردی چراحامیان جمهوری اسلامی .فقط و فقط کشورهای کمونیستی مثل کره شمالی .چین . روسیه . ونزوئلا هستندودر پایان فزمودید به این مسئله کوچیک(یعنی شهادت شهید ستار بهشتی) اهمیت ندهید.مگرستار چه میگفت که جانش را ستاندند.

 35. بانو گفت:

   حرف شما قبول که توی غرب خفقان و استبداد خیلی شدیدی حاکمه.
  اما دوست عزیز این تصاویری که تلویزیون ملی ! جمهوری اسلامی هر روز و هر شب از تصاویر راه پیمایی برای قانون کار و بیکاری و ریاضت اقتصادی و راه پیمایی برعلیه  فساد مالی و فساد اخلاقی مسئولین کشورهای اروپایی نشون میده چیه؟؟
  این تصاویر رو که از کره ی ماه ضبط نکردن .از راه پیمایی مردم در کشورهای اروپایی و امریکایی ضبط کردن دوست عزیز.
  یه دفعه هم نزدن همه رو نابود کنن.اجازه دادن مردم بیان راه پیماییشون رو بکنن .حالا حرف شما رو قبول کنیم یا حرف رسانه ی ملی مون رو؟!

 36. Parhampoorahamd گفت:

  Dorood bar Nourizad va salam bar shahidane rahe vatan ke Sattar e aziz va garami yeki az anan bood.