سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وکیل هم تایید کرد: خانواده ستار بهشتی را “به زور” به دفترخانه برده و رضایت گرف...
» نگرانی از تکرار داستان دزدی ریش تراش در پرونده قتل در شکنجه گاه پلیس

وکیل هم تایید کرد: خانواده ستار بهشتی را “به زور” به دفترخانه برده و رضایت گرفته‌اند

چکیده :همین که این بار مسئولان امر با انکار کل موضوع، در پی خاتمه دادن به ماجرا در افکار عمومی و دستگاه قضایی نیستند، مانند واکنش هایی که در موارد هدی صابر و هاله سحابی شاهد آن بودیم، جای این امید را باقی می گذارد که عمل به قانون و پیگیری امور بر اساس عدالت، جدی تر گرفته شود....


کلمه- گروه خبر: دادستان کل کشور در سخنان تازه ی خود در خصوص پرونده قتل ستار بهشتی با اشاره ی خود به اینکه “با فرض ادعای گرفتن رضایت از مادر ستار بهشتی نوع مجازات از جنبه خصوصی مهم است” خواسته یا ناخواسته تداعی کننده پرونده کوی دانشگاه و داستان ریش تراش شد. سخنی که نگرانی ها در مورد تحریف پرونده قتل ستار بهشتی از مسیر اصلی خود را که در دستگاه قضا مسبوق به سابقه است، افزایش داده است.

در عین حال البته همین که این بار مسئولان امر با انکار کل موضوع، در پی خاتمه دادن به ماجرا در افکار عمومی و دستگاه قضایی نیستند، مانند واکنش هایی که در موارد هدی صابر و هاله سحابی شاهد آن بودیم، جای این امید را باقی می گذارد که عمل به قانون و پیگیری امور بر اساس عدالت، جدی تر گرفته شود.

اعتراف دادستان چیست؟

به گزارش کلمه، غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری خود گفته است: “با فرض ادعای گرفتن رضایت از مادر ستار بهشتی نوع مجازات از جنبه خصوصی مهم است.” به تعبیری دیگر معنای سخنان او این است که مسیری که دستگاه قضایی در مورد پرونده ستار بهشتی قرار است دنبال کند به این منوال خواهد بود که جنبه جنایی پرونده را منتفی کرده و قرار مجرمیت را بر مبنای اتهام قتل کنار بگذارند که از هم اکنون می توان صدور یک کیفرخواست صوری را برای آن پیش بینی کرد.

همزمان با سخنان آقای دادستان، گیتی پورفاضل وکیل خانواده ستار بهشتی اعلام کرده که دو  روز بعد از اين که ستار را دفن کردند خانواده او را به زور به دفترخانه برده و رضايتی از مادر گرفتند که با آن رضايت پليس فتا را از اتفاقی که افتاده مبرا کردند.

او در گفت و گوی خود با رادیو فردا با بیان اینکه متن رضايت‌نامه را نديده‌، افزوده است: به اين صورت که شنيدم از بازپرس که ايشان هيچ ادعايی نسبت به اين پرونده ندارد.

گیتی پورفاضل می گوید: ادعا کرده ام که چون هنوز قاتل مشخص نشده بوده و حتما رضايت بايد در مورد آن شخص مجرم يا شخص قاتل باشد که بتواند تخفيفی در جرمش داده شود، بنابراين اين يک رضايت کلی است که ارزش قانونی ندارد.

پیش از این خانم گوهر عشقی مادر ستار بهشتی در گفت و گویی با دویچه وله گفته بود: مرا با قاتلان ستار روبه‌رو کردند و گفتند اگر رضایت ندهی دخترت را بازداشت می‌کنیم. او گفته بود: نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه من بماند. من با تهدید امضا کردم. مدام من را تهدید کردند و من مجبور شدم امضا کنم.

نگرانی از تکرار داستان دزدی ریش تراش

با این سخنان دادستان و احتمال منتفی شدن جنبه جنایی پرونده، سرانجامی مشابه پرونده کوی دانشگاه تداعی می شود که پس از گذشت 8 ماه از حادثه، در 11 اسفند 1378، سازمان قضايی نيروهای مسلح رسيدگی به شکايات دانشجويان و اتهامات سرتيپ فرهاد نظری، سرهنگ جمشيد خدابخشی، فرمانده يگان ويژه نيروی انتظامی، فرهاد ارجمندی، فرمانده نيروهای ويژه پليس، نوپو، و سروان رامين نظری، جانشين وی و چندتن از کادر نيروی انتظامی را آغاز کرد و دادگاه نظامی پس از مدتی، فرماندهان و کادرهای نيروی انتظامی را، جز در چند مورد محدود مثل دزديدن ماشين ريش تراش يک دانشجو، از اتهامات وارده مبرا دانست و به بی گناهی آنان رای داد. و در نهایت پرونده قتل عزت ابراهیم نژاد در ماجرای کوی دانشگاه سال ۷۸ که در کنار تمام فجایع دیگر آن زمان از جمله ناپیدا شدن سعید زینالی، کور کردن دانشجوها، حمله به کوی دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان و … به محکوم کردن یک سرباز به جرم دزدیدن یک ریش تراش انجامید.

اقدام غیرقانونی ای که نگرانی ها در مورد  احتمال تکرار آن در پرونده ستار بهشتی را افزایش داده است.

نظر دادستان اما درباره ادعای گرفتن رضایت از مادر ستار بهشتی که می گوید این موضوع را شنیده و اما از پلیس فتا پیگیری نکرده را هم می توان مهر تاییدی بر انحراف پرونده از مسیر قانونی اش تلقی کرد که ضمن آن آب پاکی را روی دست خانواده ستار بهشتی ریخته که درست بودن این ادعا- یعنی گرفتن رضایت از مادر ستار بهشتی- در نوع مجازات از جنبه خصوصی مهم است.

وکیل خانواده بهشتی اما نقل می کند که می‌گويند رضایتنامه داخل پرونده وجود دارد و ضمن آن تاکید می کند: ولی من نمی‌دانم. من هنوز نخوانده‌ام.

در همین حال اژه ای در ادامه درباره ی آخرین وضعیت پرونده گفته است: تاکنون از 11 نفر در این رابطه تحقیق شده که سه نفر از آنها دربازداشت بسر می برند.

تناقض سخنان اژه ای با وکیل پرونده در مورد علت قتل ستار بهشتی

محسنی اژه ای در حالی تایید کرده در این پرونده ضرب و شتم وجود داشته که مدعی شده ضرب و شتم علت مرگ نبوده است. او اما نگفته است که اگر ضرب و شتم باعث قتل ستار بهشتی نبوده چگونه است که از میان سه بازجو یکی از آنها را برای درخواست عفو و بخشش پیش خانواده بهشتی برده اند.

سخنان وکیل پرونده ستار بهشتی نیز مهر تاییدی بر رد ادعای دادستان کل کشور است. این وکیل با اعلام اینکه در این پرونده سه نفر بازجو مرتبط با ستار بهشتی هستند که از بين آنها يک نفر را معرفی کردند، در مورد چرایی آن توضیح داده است: به هر حال بايد يا آن ضربه آخر يا آن حرکتی که باعث اين ايست قلبی شده از طرف يک نفر انجام شده باشد و بين اين سه نفر يک نفر را معرفی کردند. اين شخص را آوردند و ايشان هم عز و التماس می‌کرد که بتواند عفو بگيرد که موفق نشد. و الان بازپرس بيشتر روی اين رضايتی که روی پرونده هست دارد پافشاری می‌کند.

او تایید کرده است که تا آنجايی که با بازپرسی در ارتباط بودم و حتی در حضور خانواده موکلم شادروان ستار بهشتی کسی را آوردند و گفتند در اثر همين شکنجه‌ها و ضربه‌هايی که ايشان زده اين اتفاق افتاده و می‌خواستند که مادر ستار ايشان را عفو کند.

نکته دیگر آنکه وکیل این پرونده می گوید: «من متاسفانه پرونده را هنوز مطالعه نکرده‌ام چون در مرحله تحقيق است ولی تا آنجايی که با بازپرسی در ارتباط بودم و حتی در حضور خانواده موکلم شادروان ستار بهشتی کسی را آوردند و گفتند در اثر همين شکنجه‌ها و ضربه‌هايی که ايشان زده اين اتفاق افتاده و می‌خواستند که مادر ستار ايشان را عفو کند.»

او تاکید کرده که خانواده زير بار نرفتند خانم بهشتی مصر هستند که قاتل بايد قصاص شود. این وکیل هم چنین از ابهاماتی در این پرونده خبر داده و آن را منوط به مطالعه پرونده کرده و ضمن آن می گوید: «من و خانواده ستار بهشتی مصر هستيم اين است که پرونده پس از تحقيقات لازم که انجام شد حتما به دادگاه ارسال شود.»

دادستان کل کشور هم چنین خبر داده: گروهی از پزشکان متخصص پزشکی قانونی با دادستان تهران و بازپرس پرونده تشکیل جلسه داده و پرونده را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهد. وی اما اشاره نکرده اگر پزشکان متخصص پزشکی قانونی قرار است بررسی تکمیلی داشته باشند چطور آقای محسنی اژه ای با قطعیت از این سخن می گوید که ضرب و شتم  علت مرگ نبوده است.

وکیل خانواده بهشتی هم چنین در مورد شخص ضارب گفته است: می‌گفت من اشتباه کردم. من خودم زن و بچه دارم. که البته من به او گفتم اين اشتباه تا کجا بايد ادامه پيدا کند و تا کی خانواده‌ها بايد فرزندانشان را از دست بدهند به خاطر اشتباهات شما؟ شما خودت می‌دانی که در اصول قانون اساسی ما به صراحت عنوان شده که هر نوع شکنجه برای گرفتن اقرار ممنوع است. تفتيش عقايد ممنوع است. حتی اگر که آن مقام بالاتر از شما هم به شما دستور شکنجه بدهد شما نبايد اعمال کنی. در حالی که شما بهتان می‌گويند برو کلاه بيار، می‌رويد سر می‌آوريد. بازپرس شعبه يک آقای شهرياری خيلی دارند روی اين پرونده کار می‌کنند. نمی‌شود منکر اين شد که تحقيقات ايشان، بازجويی‌های ايشان و زحماتی که روی اين پرونده کشيده‌اند ناديده گرفته شود.

کلمه نیز در گزارشی از ملاقات خانواده بهشتی با بازجویان پرونده خبر داد که در این دیدار خانم گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، پس از مواجهه با بازجویی که مقام های دادستانی او را مسئول اصلی شکنجه و قتل فرزندش معرفی کرده اند، از او سوال کرده است که “آیا بچه من وقتی شکنجه اش کردی گریه کرد؟ داد کشید؟” و این مامور پلیس فتا گفته است که “نه، فقط می خندید؛ همین!”

یازدهم آبان ماه سال جاری، کلمه از بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی توسط پلیس امنیت خبر داد و کمتر از یک هفته پس از آن، خواهر این سبز گمنام اعلام کرد که از پلیس امنیت به وی اعلام کرده اند که که این جوان ۳۵ ساله جان خود را از دست داده و آنها باید برای وی قبر تهیه کنند و روز آینده برای دریافت پیکرش مراجعه کنند.

چند روز بعد، تصویر دستخط این وبلاگ نویس که حاوی شکایت او از بازجویش در زندان اوین بود، در کلمه منتشر شد؛ برگه ای با سربرگ زندان که نشان می داد ستار بهشتی در آن شکایت خود را از بازجویانی که این روزها برای گرفتن عفو از خانواده او به گریه افتاده اند، مطرح می کند و به مواردی از شکنجه ها و رفتارهای غیر انسانی صورت گرفته با خود اشاره می کند. شکایتی که هیچ گاه به آن رسیدگی نشد.

هم چنین ۴۱ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ اوین شهادت دادند که در ساعاتی که ستار بهشتی در این بند بوده، آثار شکنجه ها و ضرب و شتم را بر بدن وی دیده اند.


2 پاسخ به “وکیل هم تایید کرد: خانواده ستار بهشتی را “به زور” به دفترخانه برده و رضایت گرفته‌اند”

  1. Rezairani60 گفت:

    خیلی مسخره س کارهای این رژیم و قاتلین دوره دیدشون.امیدوارم بخاطر مردم ایران هم که شده دنیا در همان بیست و یکم که گفته شده تموم و نابود بشه

  2. Hamid گفت:

    غلام‌حسين محسنی اژه‌ای: “دادسرا از ۱۱ نفر تحقيق کرده و در حال حاضر سه نفر در بازداشت به سر می‌برند و تحقيقات کماکان ادامه دارد. چيزی از تحقيقات تاکنون که منجر به مرگ شده باشد به دست نيامده !!! ولی تخلفاتی وجود داشته، ضرب و جرحی اجمالاً وجود داشته ولی ضرب و جرحی نبوده که منجر به مرگ شود.” !!!
    حتمادر باره اعدام هزاران نوجوان ايراني در سال 67هم ، ميگويي چيزی از تحقيقات تاکنون که منجر به مرگ شده باشد به دست نيامده ؟!