سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اولین ثمره خون ستار بهشتی/ ابلاغ ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های پلیس...

اولین ثمره خون ستار بهشتی/ ابلاغ ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های پلیس

چکیده :حادثه شکنجه‌ی منجر به قتل ستار بهشتی واکنش های بسیاری را در پی داشت؛ از جمله افشاگری هایی که درباره وضعیت قانون شکنانه‌ی حاکم بر بازداشتگاه های غیر قانونی پلیس (موسوم به تحت نظرگاه!) صورت گرفت. حالا رئیس قوه قضاييه آيين نامه اجرايي جدیدی را درباره نحوه ايجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه‌هاي انتظامي ابلاغ كرده است که بر اساس آن، از این به بعد بازجویی از متهمان در بازداشتگاه پلیس ممنوع می شود....


کلمه – گروه خبر: اگر بگوییم این اتفاق مثبت، از ثمرات خون ستار بهشتی است، بیراه نگفته ایم. وبلاگ نویس جوانی که با قلم خود و با تکاپوی خود می خواست باری از دوش مردمش بردارد و از رنج هموطنانش بکاهد، حالا با اهدای جانش هم منشأ خیر شد: یک تحول قانونی که «اگر اجرا شود» می تواند از نقض گسترده حقوق متهمان در بازداشتگاه های نیروی انتظامی بکاهد.

به گزارش کلمه، حادثه شکنجه‌ی منجر به قتل ستار بهشتی واکنش های بسیاری را در پی داشت؛ از جمله افشاگری هایی که درباره وضعیت قانون شکنانه‌ی حاکم بر بازداشتگاه های غیر قانونی پلیس (موسوم به تحت نظرگاه!) صورت گرفت. حالا رئیس قوه قضاييه آيين نامه اجرايي جدیدی را درباره نحوه ايجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه‌هاي انتظامي ابلاغ كرده است که بر اساس آن، از این به بعد بازجویی از متهمان در بازداشتگاه پلیس ممنوع می شود.

در آغاز اين آيين نامه که با ابلاغ آن تمامي آيين نامه‌ها، توافق نامه‌ها و دستورالعمل ‌هاي مغاير ملغي خواهد بود، آمده است که در اجراي ماده (۹) قانون تبديل شوراي سرپرستي زندانها به سازمان زندانها واقدامات تأميني و تربيتي كشور مصوب ۶۴/۱۱/۶ مجلس شوراي اسلامي و به منظور تبيين نحوه ايجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه‌هاي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و رعايت قوانين و مقررات و به ويژه قانون احترام به آزادي هاي مشروع و حفظ حقوق شهروندي، این قانون مورد تصويب قرار گرفته است.

بدین ترتیب پس از ربع قرن از تصویب قانون مذکور، آیین نامه اجرایی بخشی از آن برای بازداشتگاه هایی که تاکنون بدون پایبندی کامل به ضوابط قانونی اداره می شدند، ابلاغ شده است.

مطابق بخش هایی از این آيين نامه اجرايي، ايجاد بازداشتگاه‌هاي انتظامي در هر استان موكول به درخواست فرماندهي انتظامي استان و تاييد ضرورت آن از سوي دادستان محل و موافقت مديركل زندانهاي استان است. همچنین مديركل زندان‌هاي استان پس از بازديد از محل معرفي شده در صورت وجود شرايط و معيارهاي لازم براي تاسيس بازداشتگاه‌ نسبت به صدور مجوز اقدام می کند.

در ادامه با تاکید بر اینکه مديركل زندان‌هاي استان مكلف است فهرست بازداشتگاه‌هاي داراي مجوز قانوني را به روساي دادگستري و دادستان‌هاي شهرستان‌هاي تابعه استان اعلام کند، آمده است: اداره بازداشتگاه‌هاي انتظامي به عهده سازمان (زندان ها) است. پرسنل بازداشتگاه‌هاي مذكور توسط نيروي انتظامي تأمين و تحت امر مديركل زندانهاي استان برابر اين آيين نامه و ضوابط عمومي آيين نامه اجرايي سازمان در خصوص نحوه نگهداري متهمين انجام وظيفه می کنند.

در این آیین نامه افزوده شده است: سازمان موظف است در جهت آموزش و راهنمايي مسئولين و كاركنان بازداشتگاه‌هاي انتظامي اهتمام لازم به عمل آورد. همچنین بازداشتگاه‌هاي انتظامي صرفاً محل نگهداري آن دسته از متهميني است كه بنا به دستور مقام قضايي براي انجام تحقيقات مقدماتي در اختيار ناجا قرار دارند.

البته این تبصره نیز در ادامه این بخش از آیین نامه آمده که در شهرستان‌هاي فاقد زندان و بازداشتگاه‌ بنا به دستور مقام قضايي معرفي و نگهداري متهمين بازداشتي در غير از موارد مذكور نيز در بازداشتگاه انتظامي مجاز خواهد بود.

در ادامه آمده است: پذيرش متهمين در بازداشتگاه‌هاي انتظامي صرفاً به موجب برگ قرار كتبي رسمي با مهر و امضا مقام قضايي مربوطه كه مجزا از دستور ارجاع انجام تحقيقات به ضابطين است صورت خواهد گرفت. مقامات قضايي مكلفند در معرفي متهمان به بازداشتگاه نسبت به تعيين مدت نگهداري آنان تصريح کند. البته با این تبصره که در پايان مهلت تعيين شده رئيس بازداشتگاه موظف است مراتب را به قاضي صادر كننده قرار منعكس و در صورت عدم تمديد مهلت نسبت به انتقال متهم به زندان اقدام کند.

همچنین رئيس بازداشتگاه انتظامي موظف است دفعات و ساعات هر گونه ورود و خروج متهم از بازداشتگاه ، اعم از انجام تحقيقات و غيره را در دفاتر ثبت وقعات و پرونده بازداشتگاهي متهم قيد کند.

این آیین نامه تاکید دارد که “نيروي انتظامي بايد ترتيبي اتخاذ کند كه بازجويي از متهمين در محل جداگانه از بازداشتگاه انتظامي انجام گيرد. انجام تحقيقات و بازجويي در محل نگهداري متهمان ممنوع است.

کاری که در تحت نظرگاه نیروی انتظامی در رباط کریم انجام می شد و به شکنجه‌ی ستار بهشتی و قتل وی انجامید.

همچنین مسئولين بازداشتگاه هاي انتظامي موظفند آمار و فهرست اسامي متهمين وارده به بازداشتگاه را با مشخصات كامل مندرج در برگ قرار و نيز ساير اقدامات مربوط به آنان از قبيل اعزام به بيمارستان، آزادي، انتقال به زندان يا بازداشتگاه هاي عمومي و يا موارد مشابه را به صورت روزانه و مطابق فرم‌هاي ارسالي از سوي سازمان در اسرع وقت به واحد آمار و رايانه اداره كل زندانهاي استان ارسال کنند.

در تبصره این ماده ذکر شده که نيروي انتظامي با همكاري سازمان زندان ها، اقدامات لازم در جهت برقراري ارتباطات شبكه‌اي به صورت بر خط بين بازداشتگاه‌هاي انتظامي و اداره كل زندانهاي استان بعمل آورند.

از دیگر نکات این آیین نامه جدید اینکه مسئولين بازداشتگاه هاي انتظامي موظفند هرگونه اتفاقات و حوادث داخل بازداشتگاه را بلافاصله به مديركل زندانهاي استان اعلام دارند. همچنین رئيس بازداشتگاه انتظامي موظف است هرگونه درخواست و يا تظلم خواهي متهمان را به دادستان يا قاضي رسيدگي كننده پرونده ارسال کند.

در ادامه آمده است: مديركل زندانهاي استان، معاونين و مسئولان واحدهاي حفاظت و اطلاعات ، بازرسي و قضايي اداره كل مذكور موظفند به صورت نوبه‌اي و مستمر از بازداشتگاه انتظامي بازديد به عمل آورده و درجهت حسن اداره بازداشتگاه هاي مزبور ، تدابير لازم اتخاذ و در صورت مشاهده نواقص دستور مقتضي صادر کنند.

یکی دیگر از مواد این آیین نامه بر این نکته تصریح دارد که رئيس سازمان يا نماينده اعزامي از سوي وي، معاونين و مشاورين سازمان، مديران كل حفاظت و اطلاعات، بازرسي و فرماندهي يگان حفاظت سازمان به منظور اطمينان از حسن جريان امور بايد حسب مورد و ضرورت از بازداشتگاه هاي انتظامي سراسر كشور بازديد کنند.

همچنین تکلیف قانونی است تا نيروي انتظامي به منظور انجام مراقبت‌هاي الكترونيكي و پيشگيري از تخلفات و حوادث نسبت به نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بازداشتگاه‌هاي انتظامي، اقدام کرده و با فراهم شدن ارتباطات فني شبكه‌اي، ادارات كل زندانها نيز بايد با بهره‌گيري از شبكه ارتباط گيري بر خط نسبت به اعمال نظارت هاي الكترونيكي در بازداشتگاه‌هاي مزبور اقدام کنند.

در اظهارات نمایندگانی که درباره پرونده ستار بهشتی تحقیق کرده بودند، گفته شده بود که نظارتی از این دست بر بازداشتگاه غیر قانونی پلیس در رباط کریم که مرگ ستار بهشتی در آن رخ داد، وجود نداشته است.

در ادامه با تاکید بر اینکه دادستان‌ها و قضات ناظر زندان موظفند با انجام بازديدهاي نوبه‌اي و نيز غير مترقبه بر نحوه اداره بازداشتگاه‌هاي انتظامي و عملكرد ضابطين نظارت کنند، بر این نکته تصریح شده که دادستان‌ها و رؤساي حوزه‌هاي قضايي بخشها يا نمايندگان انان موظفند بر تحت نظرگاه‌هاي كلانتري‌ها و پاسگاه‌ها و نحوه و مدت نگهداري افراد و رعايت حقوق شهروندي در اين اماكن نظارت کنند.


2 پاسخ به “اولین ثمره خون ستار بهشتی/ ابلاغ ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های پلیس”

  1. مادرسبز گفت:

    اگر بگوییم این اتفاق مثبت، از ثمرات خون ستار بهشتی است، بیراه نگفته ایم. وبلاگ نویس جوانی که با قلم خود و با تکاپوی خود می خواست باری از دوش مردمش بردارد و از رنج هموطنانش بکاهد، حالا با اهدای جانش هم منشأ خیر شد: یک تحول قانونی که «اگر اجرا شود» می تواند از نقض گسترده حقوق متهمان در بازداشتگاه های نیروی انتظامی بکاهد.

  2. Amir گفت:

    ثمرهٔ خون این بزرگمرد رو به شکلی‌ دیگر در فردای امید خواهیم دید. این قوانین دردی رو دوا نمیکنه چون در مملکتی زندگی‌ می‌کنیم که قانون شکنی داره حکومت میکنه. قانون وقتی‌ خوبه که عمل بشه و محترم شمرده بشه. بنابرین تا زمانی‌ که این قانون شکن‌ها دارن حکومت می‌کنن این قوانین از کاغذ فراتر نخواهند رفت.