سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حذف بخشی از گزارش پرونده ستار بهشتی...

حذف بخشی از گزارش پرونده ستار بهشتی

چکیده :با گذشت بیش از دو ماه از مرگ ستار بهشتی و وعده های متعدد کمیسیون تحقیق و تفحص، هنوز این گزارش در مجلس قرائت نشده...


کلمه- گروه خبر: با گذشت بیش از دو ماه از مرگ ستار بهشتی و وعده های متعدد کمیسیون تحقیق و تفحص، هنوز این گزارش در مجلس قرائت نشده است.

در همین حال نماینده ویژه مجلس در پرونده فوت ستار بهشتی گفت: گزارش پرونده با حذف یک پاراگراف فردا (یکشنبه) در صحن قرائت می‌شود.

هفته گذشته گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس اعلام کرد که علت مرگ ستار بهشتی، وبلاگنویس جوان، سنگ کوب و شوک ناشی از دستگیری ذکر شده است.

این گزارش در حالی نهایی شده است که پیش از این اعضای کمیسیون امنیت ملی نسبت به چگونگی تدوین آن انتقاد داشته و بر این باور بودند که چنین گزارشی آبروی نمایندگان را می برد.

 

در این گزارش توضیح داده نشده است که یک هفته پس از بازداشت، شوک چگونه می تواند عامل مرگ باشد. این ادعا در حالی مطرح می شود که به گفته بازجویان ستار بهشتی در زمان بازجویی و ضرب و شتم به آنها لبخند می زده.

ستار بهشتی پس از آنکه توسط پلیس فتا بازداشت شد در بازداشتگاه فوت کرد که دادستانی وجود کبودی بر بدن او را تایید کرده است. همچنین بر اساس شهادت ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین وقتی ستار بهشتی به این بند آورده شد، آثار شکنجه بر بدن او مشاهده شده است.

در همین حال، مسئول کمیته تحقیق و تفحص گفته بود که کارشناسان پزشکی قانونی تائید کرده اند متوفی براثر شوک های فیزیکی و روانی و وارد شدن صدمات به بدنش فوت کرده است، اما به هیچ عنوان در باره عمد و غیرعمد بودن این موضوع اظهار نظری نداشته و تصمیم گیری در این رابطه را برعهده قوه قضائیه گذاشته اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علت عدم قرائت گزارش بررسی دلیل مرگ ستار بهشتی در جلسات هفته گذشته مجلس، عدم قرائت آن در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده است، از تایید این گزارش در کمیسیون و قرائت آن اولین جلسه هفته جاری مجلس خبر داد.

حسین سبحانی نیا از تایید و تصویب گزارش مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در این کمیسیون خبر داد و گفت: قرائت این گزارش هفته کاری قبل در دستور کار مجلس بود اما برخی اعضای کمیسیون معتقد بودند که این گزارش باید در کمیسیون قرائت و به تایید برسد.

وی ادامه داد: هیات رئیسه ابتدا به این نکته توجه نکرده بود که پس از تذکر اعضای کمیسیون، مقرر شد ابتدا گزارش در کمیسیون مطرح و تایید شود . بعد از اینکه کمیسیون جلسه برگزار کرد و گزارش قرائت شد اعضای کمیسیون با آن موافقت کردند و قرار شد در صحن مجلس به عنوان گزارش کمیسیون امنیت ملی و نه گزارش یک فرد از این کمیسیون، در صحن مجلس قرائت شود.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: دراین گزارش که به تایید کمیسیون رسید تغییرات اندکی انجام گرفت و نظرات اعضا لحاظ شد البته شاکله گزارش حفظ شده است.
سبحانی نیا پیش بینی کرد این گزارش در دستور کار روز یکشنبه مجلس قرار گیرد.

وی گفت: در نهایت گزارش کمیسیون امنیت ملی در هفته آینده و در یکی از جلسات حتما قرائت خواهد شد که احتمال قرائت آن در روز یکشنبه بیشتر است.


2 پاسخ به “حذف بخشی از گزارش پرونده ستار بهشتی”

  1. من گفت:

    از این وعده سر خرمن ها زیاد شنیده ایم. یک عده آدم صندلی پرست دور هم جمع شده اند و برای حفظ صندلی که از اوجب واجبات است خون جوانان این کشور را پایمال می کنند. علت مرگ ستار بهشتی ممکن است سنکوپ یا شوک باشد اما این شوک یا سنکوپ ناشی از دستگیری نیست بلکه ناشی از شکنجه است.اینجوری پرونده ها را می پیچونن! راست و دروغ را قاطی می کنن و به خورد مردم می دن.

  2. اسماعیل شیرین دار گفت:

    جرمش آن بود که اسرار هویدا می کرد. بارها گفته ام، این قتل آشکار و عمد را نیز با سیستم ماستمالیزاسیون، به سربرده کاری خواهند کرد که خون بهشتی پایمال شده و آب از آب تکان نخورد. زیرا محاکمه قاتلان بهشتی و کهریزک و زیبا کاظمی و زهرا بنی یعقوب و هدا صابر و ….. قتل های زنجیره ای و قتل های محفلی کرمان، محاکمه حاکمیت و سران درجه یک آنست. این محاکمات هرگز به صورت واقعی صورت نخواهد گرفت مگر در دادگاه ملی و مردمی در بعد از سقوط این حاکمیت. کارد که دسته اش را نمی برد.