» راه سبز امید

طرح سبز/ عید غدیر و میر محصور

طرح سبز/ عید غدیر و میر محصور

آرزو آیا می‌توان ساخت هنوز؟

آزادی! بوسه ها را یک به یک لبخند را در خیال روشن ات ما نقشِ ذوقِ کودکانه می زدیم و به هر یاد که دل می فرمود رنگ به رنگ تصور می کردیم مغزهای ما نقش دارد هنوز دلهای ما یاد دارد هنوز دستانمان رنگ دارد هنوز افسوس!

بیست و دو ىِ اعتراض!

طرح سبز/ دو هزار روز حصر

طرح سبز/ دو هزار روز حصر

دعای قنوت نماز عید فطر، برای چاپ و تکثیر/ رسانه شمایید

در آستانه عید سعید فطر قرار داریم. عید فطر یکی از دو عید بزرگ مسلمانان جهان است که در آن مسلمانان به سرانجام رساندن یک ماه روزه داری و عبادت و موفقیت در اطاعت خداوند را جشن می گیرند. کلمه برای سهولت استفاده روزه داران از فضیلت های روز عید فطر و نماز آن، دعای قنوت نماز عید فطر را برای چاپ و تکثیر آماده کرده است که به صورت نسخه تصویری و PDF قابل دریافت است.

رهنورد: دستم شکسته است اما پیوند محبت و دوستی‌ام با مردم شکستنی نیست

زهرا رهنورد در ملاقات هفتگی خود با دخترانش در پاسخ به ابراز احساسات مردم و پیگیری وضعیت سلامت این بانوی محصور گفته است: هرچند مظلوم در این حصر دستم شکست اما پیوند محبت و دوستیم از مردم نشکست.

عکس سبز/ برد انجمن دانشگاه امیرکبیر؛ جنبش علیرغم تهدیدها و سرکوب‌ها زنده است

برد “انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر”: این جنبش علیرغم همه تهدیدها و سرکوب‌ها زنده است. به خرد بازگردیم، به قانون بازگردیم، به مردم بازگردیم.

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت؛ هفت سال گذشت از آمدنش…

برد انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت؛ هفت سال گذشت از آمدنش…

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشگاه خواجه‌نصیر به مناسبت سالگرد ۲۲ و ۲۵ خرداد

برد انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر دانشکده برق و کامپیوتر، به مناسبت سالگرد ۲۲ و ۲۵ خرداد

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه امیرکبیر؛ مردی از جنس باران

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه پلی تکنیک؛ مردی از جنس باران

گزارش تصویری/ دیدار اعضای دولت، فعالان سیاسی و زندانیان سابق با سیدمصطفی تاج‌زاده

طی دو روز گذشته و پس از آزادی سیدمصطفی تاج‌زاده از زندان اوین پس از هفت سال حبس در قرنطینه اوین جمع کثیری از فعالان سیاسی و مدنی، اعضای کابینه دولت، زندانیان سیاسی سابق، روزنامه نگاران، خانواده‌های زندانیان سیاسی، خانواده‌های شهدای جنبش سبز، خانواده میرحسین موسوی و بسیاری دوستداران و علاقه‌مندان با حضور در منزل این زندانی سیاسی سبز آزادی وی را تبریک گفتند.

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان

نامه مهدی کروبی از حصر به حسن روحانی و نامه حسین رونقی از زندان اوین به سردار جعفری در برد انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان.

طرح سبز/ هشدار مهدی کروبی از حصر؛ در مقابل ظلم سکوت نکنیم

طرح سبز/ هشدار مهدی کروبی از حصر؛ در مقابل ظلم سکوت نکنیم

شعر سبز امید/ پایانِ هر شبِ تار یک صبحِ زرنگارست

پایانِ هر شبِ تار یک صبحِ زرنگارست/ خفّاشِ بینوا هم این قصّه را شنیدست/ در کوچه و خیابان صحبت ز اتّحاد است/ دلواپسِ دروغین در بوقِ خود دمیدست/ قدّاره بندِ نادان، مستاصل و پریشان/ حیرت زده به دندان انگشتِ خود گزیدست/ روباهِ پیرِ مجلس که خبره در فریب است/ از حیله و تقلّب امّید و دل بریدست

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشکده مکانیک دانشگاه تهران

عکس سبز/ برد انجمن اسلامی دانشکده مکانیک دانشگاه تهران

از چه خوبان همه با رای شما رد شده‌اند؟ این نه‌ رازیست که امروز ندانیم همه

یکی از مخاطبان کلمه با ارسال متنی نوشته است: این‌روز‌ها بارِ دیگر ایران در تب و تاب است. همهٔ دلسوزان نگران آرای برآینده از دلِ صندوق های انتخابات هستند. یقین دارم مردم ایران که راهشان از چهار سوی به وسیلهٔ مهندسین انتخابات بسته شده است بارِ دیگر نا اهلان را با یافتنِ مفرّی زیرکانه ناامید خواهند کرد. به همین مناسبت شعری را که حرفِ دلِ من و بسیاری دیگر است تقدیم هموطنان عزیز می‌نمایم.

میهمانی رنگ‌ها/ نمایش مجازی آثار بانوی محصور، زهرا رهنورد

با عبور دلی و لحظه‌ای گالری مجازی تابلوهای بانو رهنورد برپا می‌شود و به تماشای دریا و آینه و آفتاب می‌رویم! ترکیبی از تابلوهای رهای دیروز و امروز بانو در این گالری مجازی نگاه را به یک «مهمانی طولانی غمناک» می‌برد. میزبان صبور امروز رنگ‌ها هستند. صراحت بی نظیر رنگ‌ها که بعد از ما و بانو تا همیشه خواهند ماند و روایت خواهند کرد. آن‌ها که «راویان غمگین اعصارند»!

شعر سبز/ رفیقان پدر آن شب تمام خانه را بردند

پدر هرگز نگفت آن‌شب «بفرمایید تو» اما/ در و دیوار آوردند عید و بازدیش را/ رفیقان پدر آن شب تمام خانه را بردند/ و از موهای من دست پدر را، شانه را بردند/ که من در دفتر دستور دنبال کسی باشم/ دلم می‌خواهد استمرار دستان بعیدش را/ بهار از دست بند چندسال پیش من رفته/ و هر خرداد مادر میدهد قول و نویدش را/ پدر نام مرا در نامه‌ی آخر عوض کرده/ که مادر کی به زندان می‌برد گردآفریدش را؟!

شعر سبز/ مگو که شمعِ مرده‌ای که تا همیشه زنده‌ای، ره‌ِ حسینِ میر را تو زینبانه رفته‌ای

یکی از مخاطبان کلمه با ارسال شعری و تقدیم آن به بانو رهنورد و میرحسین نوشته است: بدینوسیله شعری را که برای سرکار خانم رهنورد و جنابِ مهندس میرحسین موسوی که ملتی‌ وامدارِ ایثارِ ایشانند، سروده شده، به حضور شما و ملتِ شریف ایران تقدیم می‌کنم. اللّهم فکّ کّل اسیر

ما همه در حصر این استبداد زندگی‌سوزیم

کلمه: یکی از مخاطبان کلمه با ارسال متنی نوشته است: در پاسخ به ندای «هل من ینصرنی» بانو زهرا رهنورد، پیشکش می‌کنم به رهبران در حصرمان مهدی و فاطمه کروبی و میرحسین موسوی. والعصر! قرآن به عصر سوگند می‌خورد و من به «حصر» والحصر که فراموشتان نمی کنیم! والحصر که شما واژه ی حصر را […]

شعر سبز/ ما حبس و شما به حصر رفتید، “مادر” تو مرا به یاد بسپار!

جمعی که ببسته عهد و پیمان/ پیمان شکنی نبوده در کار/ حرف است درون کام محبوس/ ساکت همگی ز روی اجبار/ شاعر شدن شعور در بند/ تبعید قلم به کنج انبار/ شش سالِ نشد که رفت از دست/ شش سال نگو که شصت انگار/ ما حبس و شما به حصر رفتید/ “مادر” تو مرا به یاد بسپار!

شعر سبز/ یاد آر ز سرو در حصر! یاد آر

ای سرو در حصر، آسوده باش که راهت هست سبز/ آسوده باش که مسیر سبز آزادی می‌خورد به کوچه اختر/ آسوده باش اختر بن بست نمی‌ماند با سروقامتان سبز

شعر سبز/ باز باران به زمین می‌بارد، تا دگر یار نگوید یادآر

باز باران به زمین می‌بارد/ باغبان اندک اگر پیر، اگر خسته شده/ باز برخواهد گشت/ آسمان رنگ سحر خواهد شد/ و در آن روز غزل می‌گوید/ شاعر از عشق که از دست تو پر می‌گردد/ غزلی جنس بهار/ تا دگر یار نگوید یادآر

شعر سبز/ تو «وجدان بیدار» شهری، یک روز شعله‌ای افروختی از امید، از دانایی

پاسخ یکی دیگر از همراهان سبز به پیغام زهرا رهنورد از حصر را با هم می‌خوانیم: ما مردگانیم، ما خفتگانیم، اما تو -ای بانو- زنده‌ای، تو «وجدان بیدار» شهری یک روز شعله‌ای افروختی از عشق از امید از نور از دانایی، و ما همه زنده شدیم هم‌چون ستارگان شب و هم‌چون عاشقان سحرخیز

شعر سبز/ چون شعله امیدی، در قلب بیابانی

یکی از مخاطبان کلمه با ارسال شعری و تقدیم آن به بانو رهنورد نوشته است: این سروده را تقدیم می‌کنم به بانو زهرا رهنورد در پاسخ پیام ایشان. شاید به نحوی به دست ایشان برسد: در ذهنی و در یادی، هر لحظه و هر ساعت/ خورشیدی و می‌تابی در سوز زمستانی/
صد قافله دل با تو، صد لشکر شیدایی/ چون شعله‌ی امیدی، در قلب بیابانی

ویدئو/ مجلس خاص؛ فیلمی درباره توقع اقتدارگرایان از نتیجه انتخابات

عکس/ میرحسین موسوی در سال ۱۳۲۶

میرحسین موسوی سال ۱۳۲۶

انتشار اثر تألیفی جدید سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز

کتاب «ضرورت مبارزه با پدیده‌ی فقر و نابرابری در ایران» اثر سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز و از پژوهشگران سرشناس حوزه آسیب های اجتماعی، منتشر شد. دکتر مدنی این کتاب را در دوران حبس خود تالیف کرده است.

گزارش تصویری/ دیدار فعالان سیاسی و زندانیان سابق با محمدحسین نعیمی‌پورـ بخش دوم

با پایان چهار سال حبس؛ محمدحسین نعیمی‌پور آزاد شد. گزارش تصویری دیدار فعالان سیاسی و زندانیان سابق با محمدحسین نعیمی‌پور.

گزارش تصویری/ دیدار فعالان سیاسی و زندانیان سابق با محمدحسین نعیمی‌پور

با پایان چهار سال حبس؛ محمدحسین نعیمی‌پور آزاد شد. گزارش تصویری دیدار فعالان سیاسی و زندانیان سابق با محمدحسین نعیمی‌پور.