سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتشار اثر تألیفی جدید سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز...
» کتابی با عنوان «ضرورت مبارزه با پدیده‌ی فقر و نابرابری در ایران»

انتشار اثر تألیفی جدید سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز

چکیده :کتاب «ضرورت مبارزه با پدیده‌ی فقر و نابرابری در ایران» اثر سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز و از پژوهشگران سرشناس حوزه آسیب های اجتماعی، منتشر شد. دکتر مدنی این کتاب را در دوران حبس خود تالیف کرده است....


کتاب «ضرورت مبارزه با پدیده‌ی فقر و نابرابری در ایران» آخرین اثر تالیفی سعید مدنی، زندانی سیاسی سبز، از سوی انتشارات آگه منتشر شد.

به گزارش کلمه، دکتر مدنی که از پژوهشگران سرشناس حوزه آسیب های اجتماعی است، این کتاب را در دوران حبس خود تالیف کرده است.

جامعه شناسان و دلسوزان کشور بارها هشدار داده اند که جمهوری اسلامی به جای زندانی کردن پژوهشگران اجتماعی، از وجود آنها برای حل معضلات گسترده ای که گریبانگیر جامعه ایران شده است، استفاده کند.

با این حال سعید مدنی همچنان در زندان به سر می برد و این کتاب را نیز در ایام حبس به رشته تحریر درآورده است.

مدنی در کتاب خود، مسئلهٔ فقر در ایران را از زوایای گوناگون بررسی کرده و به تأمل در نسبت آن با مفهوم نابرابری پرداخته است.

او ضمن تشریح تعریف فقر در مکتب‌های اقتصادی مختلف جایگاه فقر در قوانین و مقررات ایران و برنامه‌های توسعه را تببین، و با بررسی مطالعه‌ها و پژوهش‌های‌ مختلف تاکید می‌کند که با وجود برخی تغییرات اندک و پرنوسان در میزان فقر و نابرابری، جامعه ایران همچنان در حال تجربهٔ یکی از نابرابر‌ترین نظام‌های اقتصادی، و کارآمدی کم سیاست‌های توزیعی است.

وی همچنین با بررسی عملکرد و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و مدنی مستقل در زمینهٔ مبارزه با فقر ـ به‌ویژه در حوزهٔ حمایتی ـ تاکید کرده که رشد و گسترش سازمان‌های غیردولتی در جامعه‌ مدنی ایران، زمینه‌ها و فرصت‌های مناسبی را برای تقویت برنامه‌های کاهش فقر فراهم می‌آورد.

سعید مدنی علاوه بر این کتاب صاحب آثار پژوهشی دیگری نیز هست که در آنها بحران های اجتماعی کشور مورد بررسی قرار گرفته اند؛ از جمله کتاب “کودک آزاری در ایران”، کتاب “اعتیاد در ایران”، ” روانشناسی و تغییرات اجتماعی” اثر استوارت پیزر و جفری تراورز که سعید مدنی آن را ترجمه کرده و نیز کتاب “جماعت گرایی و برنامه های جماعت محور” که آن را به همراه چند نویسنده دیگر از جمله پرویز پیران به رشته تحریر درآمده است. او همچنین پژوهشی تامل برانگیز در خصوص روسپی گری در ایران دارد است که از جمله آثار کم نظیر در این حوزه محسوب می شود.

او در دوره زندان خود نیز پیش از کتاب «ضرورت مبارزه با پدیده‌ی فقر و نابرابری در ایران»، ترجمه کتاب «جنبش های اجتماعی؛ پدیدآیی، فراز و فرود» نوشته جف گردوین؛جیمز.ام.جاسپر را به مخاطبانش عرضه کرده بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.