» کلمه

شب قدر؛ تکرار تجربه محمدی

شب قدر را در مقام تمثیل، گوهر رخشانی دانسته‌اند که در شب‌های سال پنهان است تا مؤمن سالک هر شبی را به هوای قدر، پاس بدارد و به خلوت و ذکر بگذراند. در سنت شیعی، مطابق روایات مأثوره از ائمه معصومین‌(ع) شب قدر در ماه رمضان تعبیه شده است و شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و خصوصاً بیست و سوم از این ماه پرفضیلت، احتمال انطباق بیشتر با شب قدر دارند

به فردای توافق هسته‌ای بیندیشیم

در زمان جنگ که شاید شرایط دشوارتر بود و بیم غلبه دشمن وجود داشت با مدیریت اصولی و استفاده از ظرفیتهای سیاسی و اجتماعی توانستیم از آن مرحله عبور کنیم ولی متاسفانه در ۸ سال دولت به اصطلاح پاکدست نه تنها نتوانستند دستاورد مهمی داشته باشند بلکه آنچه بود را هم نابود کردند و سرمایه های عظیم کشور به یغما رفت و بدتر آنکه به سبب عدم مدیریت و اتکای به وهم و خیالات و با دروغگویی و نیرنگ بزرگترین سرمایه کشور و انقلاب یعنی جوانان را در آستانه انحراف و بدبینی و یاس و نومیدی قرار دادند.

اسرار «هویدا»یی بدون پیپ و عصا

حال که معلوم شده آن که دچار بی بصیرتی بوده همانا بزرگ ترین مدعی بصیرت بوده، دیگر چگونه می توان همچنان از افسانه پردازی های بیست و چندساله و بخصوص شش سال اخیر درباره فرزانگی و درایت رهبری سخن گفت؟ اینجاست که دستگاه های تبلیغاتی حکومت وارد عمل شده و سعی می کنند ضمن همراهی (شاید از سر ناچاری) با موج انتقادات از دولت های نهم و دهم، همه فسادها و سوء مدیریت ها را به حساب احمدی نژاد و یارانش بریزند و به دوران آغاز «انحراف» آن گروه از خط ولایت منحصر کنند.

برگزاری مراسم سالگرد شهید بهشتی و یارانش، پس از شش سال وقفه

مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و ۷۲ عضو حزب جمهوری اسلامی در حادثه تروریستی هفتم تیر، که برگزاری آن از سال ۱۳۸۸ متوقف شده بود، پس از ۶ سال وقفه از سر گرفته شده است. این مراسم روز شنبه ششم تیرماه مصادف با دهم ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰ با سخنرانی حجت الاسلام سروش محلاتی در کانون توحید برگزار می شود.

سه سؤال تاجزاده از دلواپسان درباره تحریم‌ها و توافق هسته‌ای

اگر تحریم فقط ۲۰% در مشکلات کشور نقش دارد، باید مسئولیت ۸۰% فجایعی را که در دولت گذشته و حکومت یک دست اصولگرا رخ داده بپذیرند. یعنی اعلام کنند که از تورم ۴۰ درصدی که تحویل دکتر روحانی دادند، ۲۰% آن یعنی ۸% سهم تحریم و ۳۲% سهم بی کفایتی جناح حاکم بوده است. از رشد منفی منهای ۵/۶ ، ½% سهم تحریم و ۴/۴% سهم مدیریت اصول گراهاست. از ۲۵۰۰ تومان افزایش قیمت دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳۵۰۰ تومان، ۲۰% سهم تحریم و ۲۰۰۰ تومان در گران شدن هر دلار نشان از بی کفایتی جناح حاکم است و در رابطه با دو برابر و نیم شدن قیمت طلا هم همین نسبت برقرار است.

موسوی و رهنورد، و آموزه‌های شریعتی

موسوی و رهنورد، آموزه‌های استاد را در عمل پاس می‌دارند. تاکید بر آزادی را در کنار توجه به عدالت اجتماعی نشانده‌اند و تحقق این دو مفهوم را با حرمت نهادن به اخلاق و رعایت ارزش‌های انسانی تعقیب می‌کنند. آنان ـ چنان‌که شریعتی می‌گفت ـ در برابر «مثلث شوم زر و زور و تزویر» حاکم ایستاده‌اند.

روزه‌داری رمضان؛ رویکرد به عدالت و نیکی

در طول سال پیوسته خوردیم و آشامیدیم و یا سفر کردیم و خوش گذراندیم اما شاید بی تفاوت ازکنار کودک گرسنه ای گذشته باشیم که در حسرت بدست آوردن لقمه نانی بسوی مان دست دراز کرده بود و یا در سفر از کنار خانه ای گذشته ایم که یتیمانی چشم انتظار پدر یا مادری باشند که در تلاش برای لقمه نانی از خانه بیرون رفته و ما بی خبر و شاید بی تفاوت از آن خانه دور گشته باشیم!

بغضی که شش ساله شد

شش سال گذشت، از آن روز که از تلخی آن نیرنگ به خیابان آمدیم، که سبزی مان خیابانها را آکند، که سکوتمان عهدی نشکستنی شد در آن غوغای خون بار، که سردارانمان شرافت شان را با قدرت سودا نکردند، از آن روز که ما با حضورمان پلیدی دروغ را فریاد زدیم… آنان آتش گشودند و دروغ شان را به خونمان آغشتند تا مگر دنائت سیرتشان برملا نشود… ما ماندیم و آن سه سردار؛ به هجرت مان واداشتند، به بندمان کشیدند و آنان را به حصر گرفتند… و بغض ها در سینه ماند تا امروز که آن روزها ۶ ساله می شوند…

راه سبز: راه زندگی؛ راه سیاست

اگر باید برای پیشبرد روند اصلاح گری در ایران و نجات کشور از سیاست ها و نهادهای زیان آور، تخریب کننده، تحقیر کننده و نفی کننده مبانی اخلاقی زیست سالم انسانی و حقوق و آزادی های فطری، مشروع و قانونی انسان مسلمان ایرانی تلاش کرد و باید برای ساختن جامعه ای بیشتر سالم و حاکمیتی کمتر فاسد کوشید، آن راه کدام است؟ آیا این اهداف عالی فقط با دل بستن به ورود به دولت یا ساختار حاکمیت و استفاده از امکانات فراوان دولتی محقق می شود؟

آقای رئیس‌جمهور! مراقب پیش‌قراولان کودتا باشید

اگر خاتمی در تابستان ۷۸ نظامیان مداخله گر در سیاست را بر جای خود می نشاند، در اردیبهشت ۸۳ مراسم افتتاح فرودگاه امام به یک آبروریزی برای کشور تبدیل نمی شد. امروز هم اگر حسن روحانی جلوی مداخلات سپاه در کار دیپلماسی را نگیرد، باید منتظر روزی باشد که بازرسان آژانس با اسکورت نظامی از فرودگاه بازگردانده شوند یا ستاد انتخابات کشور در محاصره چکمه پوشان مجبور به تبعیت از ایشان شود.

به معیارهای دوگانه پایان دهید

در ۲۵ سال گذشته اولین صاحب منصبی که اعلام کرد در انتخابات تقلب شده است آقای جنتی بود که شمارش آرای مردم تهران را در دو انتخابات مجلس سوم و ششم که در هر دو جناح راست شکست سختی خورد، مخدوش و غیرقابل قبول خواند. اولین دولت مردی که ادعا کرد مجریان، آرای وی را در حوزه ای که خود رأی داده صفر منظور کرده اند، آقای حدادعادل نامزد ناکام انتخابات مجلس ششم بود. اولین سیاست مداری که خواهان ابطال انتخابات شد آقای محمد جواد لاریجانی بود.

تفاهم بین‌المللی، مرهون مقاومت اخلاقی سبزها

آنچه مجموعه نظام را به‌سوی این تفاهم بزرگ بین‌المللی سوق داد بیش و پیش از هر چیز مرهون ایستادگی همراهان آزاده و سربلند جنبش سبز، فداکاری زندانیان سیاسی، مطالبه‌گری و ایستادگی شهروندان برای نیل به حقوق اساسی ایشان، و نیز صبوری و رأی معنادار مردم در خرداد ۹۲ است

«شهید و شهادت» انحصاری نیست

متولیان رسمی اگر از اندکی هوشمندی برخوردار باشند می دانند نباید «فرهنگ ایثار و شهادت» را با نگاه های محدود و انحصاری پیگیری کنند. دل سوزان می دانند «شهدای وطن» برای همه ی مردم عزیز اند و این همه ی مردم، شامل همه ی کسانی می شود که با ما هم فکر و هم جهت هستند و یا با ما همراه نیستند. در نگاه و بیانات متولیان این امور نباید چنین احساس شود که «شهید و شهادت» منحصر به یک طیف و یک نگاه فکری است.

آقای اژه‌ای! پرونده بنیاد تعاون ناجا، بازداشت سردار ق و اختلاس در پروژه «عطر یاس» را هم تکذیب کنید

اگر تشکیل پرونده قضایی برای سردار احمدی مقدم (تحت هر عنوانی که شما نامش می نهید)، متهم واقع شدن یک عضو خانواده او، برکناری و بازداشت سردار ق. و همدستان او در بنیاد تعاون، جا به جا شدن مبالغ حاصل از فروش نفت و واریز نشدن آن به خزانه، اختلاس در پروژه عطر یاس و موارد دیگری که در خبر کلمه مطرح شده، حتی در یک مورد قابل تشکیک است؛ صریح بگویید. وگرنه از خدا بترسید، دروغ نگویید و کتمان شهادت نکنید.

مقایسه مدیریت اقتصادی دولت میرحسین با دولت‌های بعدی

هر کس دل در گرو ایران دارد اگر به روش علمی و با انصاف و متانت مورد انتظار از عالمان به این پدیده نگاه کند بدنش می‌لرزد. ما احتیاج داریم که بسیاری از بدن‌ها از این زاویه بلرزد تا خطاهای محرز در گذشته را دیگر تکرار نکنیم. در گزارش مهرماه ۹۲ مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح شده که دوره سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ کشور ایران برای دستیابی به هر یک واحد رشد اقتصادی در مقایسه با دوره زمانی مشابه یعنی دوره ۸ ساله قبل از خودش ۵ برابر دلار نفتی بیشتر هزینه کرده ولی با وجود اینکه ۵ برابر دلار نفتی بیشتر هزینه شده شاخص فلاکت در این دوره دو برابر شده است.

درباره سخنان آقای مرعشی

لازم است فعالان شناخته شده اصلاحات و چهره های معتبر و هزینه داده، در آستانه انتخابات مهم مجلس دهم و در تدارک تهیه لیست ها و ستادها، توجه داشته باشند که بزرگترین سرمایه آنها اعتماد عمومی است که به واسطه مقاومت صادقانه شماری از آنها در جریان جنبش سبز نزد مردم پدید آمده است.

دروغ ممنوع است؛ چه در فوتبال، چه در سیاست

شب گذشته برای کسانی که هنوز به سالم ماندن فوتبال از گزند بی اخلاقی رایج در سیاست و جامعه ایران امیدوارند، شب تلخی بود. اعتماد عمومی، اعتبار نهادهای عمومی و به تبع آنها امنیت ملی هنوز دستخوش گناهی است که کلید همه گناهان است: دروغ. فرقی نمی کند که جعل امضا و انتشار اسامی دروغین پای طرح سه فوریتی کریمی قدوسی باشد یا انتقال خبر نادرست به یک تیم فوتبال که هنوز فرصت تلاش دارد. فرقی نمی کند که جمله ای آشکارا غیرواقعی از زبان وزیر امور خارجه درباره زندانیان عقیدتی باشد و یا دروغ پردازی درباره حادثه هتل تارا در مهاباد برای تحریک مردم و ایجاد ناامنی. دروغ دروغ است؛ چه در سیاست و چه در فوتبال و چه هرجا و به هر بهانه دیگر.

باید دروغ را ریشه‌کن کرد

این احتمال مطرح شده که کسانی از متصدیان به قصد کنترل جمعیت پس از بازی نفت تهران و تراکتورسازی تبریز، شایعه دروغ نتیجه مساوی در بازی اصفهان را پراکنده اند. اگر این ماجرا واقعیت داشته باشد که فاجعه است، و اگر واقعیت نداشته باشد هم نشان از فاجعه ای دیگر می دهد که همان بی اعتمادی رو به گسترش بین مردم و حاکمیت است. سلب اعتمادی که از سیاست تا حوزه ورزش هم گسترده شده است.

بال در بال فرشتگان در آسمان بعثت

زندگی در سایه مبعث عبارت است از تکریم تعالیم اسلام و عمل به آنها. زندگی کردن با اسرا، یعنی همراهی با پیامبر(ص) در این سفر و تقدیس مبدأ و مقصد این سفر و میان این دو فرقی قائل نشدن. زندگی کردن با معراج، یعنی به یاد آوردن بلند نظری انسان و آسمانی بودن او و آن بعد از ابعاد انسان که با پیامبر(ص) حرکت می کند و در راه و مسیر رسالت آن حضرت قدم برمی دارد.

درباره برند دلواپسی

دلواپسان در مدت کوتاهی پرچمدار بگیر و ببند و مخالفت با برگزاری کنسرت ها، اکران فیلم ها، چاپ کتب، گسترش پهنای باند اینترنت، مراسم و میتینگ های حامیان دولت و افشای اسامی دریافت کننده وجه از رحیمی و مرتضوی شدند و به دفاع از تفکیک جنسیتی تحمیلی، لغو امتیاز مطبوعات مستقل و اصلاح طلب، فیلترینگ شبکه های اجتماعی و تلفن همراه، بورسیه های غیرقانونی نورچشمی ها، اسلام داغ و درفشی و مخالفت با تنظیم خانواده شهره شدند.

دغدغه‌ها و تأملات سیاسی

شجاعت سیاسی همچنان فضیلتی برجسته و کمیاب در عالم سیاست است و ترس همچنان عامل بسیار مهم و تاثیرگذاری در اظهارنظرها و تصمیم گیری های عمومی ماست. عاملی که در اکثر اوقات بدان نظر داریم و تقریبا هیچ گاه از آن کلامی به میان نمی آوریم. البته شجاعت را نیز به مانند هر فضیلت دیگری نباید زیاده از حد جدی گرفت، چرا که مطلق کردن هر ارزش و فضیلتی و تاکید بیش از حد بر آن در نهایت از آن یک رذیلت خواهد ساخت.

یک پیشنهاد درباره تحریم‌ها

علت موفقیت تحریم های کنونی همکاری داوطلبانه این قدرت ها و علت این همکاری مواضع افراطی دولت سابق، خصوصا شخص آقای احمدی نژاد بود. این رفتارهای نابخردانه، در کنار سوء استفاده کامل آمریکا، اسرائیل و دیگر دشمنان متطقه ای ایران قدرت های مذکور را به راستی از بروز یک تهدید هسته ای در منطقه حساس خاورمیانه بیمناک و به معاونت در خنثی کردن این خطر، یا کسب اطمینان از عدم وجود آن ترغیب کرد، تا حدی که از یاد بردند بپرسند اگر حقیقتا موضوع امنیت جهانی در بین است چرا باید درآمد تحریم ها به خزانه آمریکا برود، و نباید در یک صندوق مستقل، مثلا تحت نظارت همین کشورها، صرف جلوگیری از اشاعه سلاح های غیر متعارف شود.

وقتی رهبری نام فامیل پدربزرگش را هم سانسور می‌کند

وقتی حاکمیت در نگاشتن تاریخ «رسمی» انقلاب اسلامی نام بزرگان مبارز و پیشگامی مانند فقیه فقید و عالیقدر آیت‌الله العظمی منتظری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و میر حسین موسوی را حذف می‌کند، حذف نام اصلی پدر بزرگ مادریِ رهبر حاکمیت از سوی وی (که احتمالا به نیت حذف نام بخش معترضِ یک فامیل بزرگ و متنوع صورت گرفته) دور از انتظار نیست. حذف «تن‌ها» از حذف «نام‌ها» آغاز می‌شود و یا بدان ختم می‌شود؛ از این روست که به حذف نام‌ها حساس می‌بایست بود.

نامه‌ای به آیت‌الله مکارم و آیت‌الله یزدی

روحانیت ما پیش از این هم یک اشتباه مهلک دیگر مرتکب شده است که برای من بسیار جای سؤال بوده است و آن اینکه کار منبر وعظ را به مداحانی سپرده است که بعضا جز یک صوت خوش و گاهی ناخوش چیز دیگری در منقار ندارند و تصور آنها از حضرت امام حسین بلا تشبیه یک لات بامعرفت است. اینان همین تصویر را هم به مستمع ناآگاه خود منتقل کرده و امور مذهبی را تا سطح نازلی تنزل می دهند درحالی که اگر انقلاب ۵۷ اسلامی شد به این دلیل بود که واعظانی چون شهید مطهری و شهید مفتح ذهنیت مردم را به سوی تعالی مذهبی سوق داده بودند.

چرا وزیر کشور به توصیه امام علی(ع) عمل نکرد

برای وزیر کشور، سخنان ارزشمند و توصیه های امام عدالت سرمشقی عالی برای انتخاب می توانست باشد. رحمانی فضلی با گفتن حرف حق و چشاندن طعم تلخ آن به صاحبان منافع نامشروع تا نیمه راه با مقتدای راستی همراه بود. صورت مساله را خوانده و آن را درک کرده بود و می شد تا موفقیت نهایی و دوردست تر را، با همه بزرگی قابل درک این مساله، به آرامش نزدیک تر باقی ماندن بر مصدر صدارت یا رفع حمله ها و فشارها برگزیند و در آزمون سخت مسؤلیت پیروز کامل باشد. رحمانی فضلی اما در نیمه دوم راهی که برگزید اینگونه رفتار نکرد.

من و دادگاه ویژه

همان اتهامات سالهای قبل را مطرح کردند؛ اتهاماتی که در دادگاه ویژه قم بود و مرا به به ۲۷ ماه زندان محکوم کردند و یک سال آن را کشیدم و سه هفته هم در انفرادی و … سرودن ۱۰۰۰ بیت شعر در مورد افتضاحات احمدی نژاد و دیگر مسایل جانبی آن و … برای هر بیت شعر یک روز زندان بریدند و …

کاش وزیر کشور استعفا می‌داد

خوشحال شدم که بالاخره مردی از خویش برون آمده و واقعیت غیرقابل انکاری که بوی تعفنش همه جا را برداشته و حتى خواجه حافظ شیراز هم از آن باخبر است بر زبان آورده… امروز و فردا هم خودمان را به ندیدن و ندانستن بزنیم، دیر یا زود روزی خواهد رسید که مثل خیلی چیزهای دیگر با گردن کج و سر افتاده به آن اعتراف کنیم، فرقش این است که آن وقت مثل همان چیزهای دیگر زمانی برای درست کردنش نخواهیم داشت!

از روسیه بیشتر باید ترسید

بی گمان روسیه اگر اراده می کرد، می توانست مانع از تحریم های بین المللی شود، همچنان که در حمایت از بشار اسد تمام قد وارد شد و قطعنامه های سازمان ملل و شورای عالی امنیت ملی را وتو کرد! در طی دوازده سال گذشته روسیه شعار به نفع ما داده اما عملش در همراهی غرب و امریکا غیر قابل انکار است. پس از هر رای مثبت روسیه به تحریم ها سیاستمداران این کشور صرفا اقدام به دلجویی از دولت مردان ایران می کردند که تلاش ما در شورای امنیت از تحریم های سنگین تر جلوگیری کرد و بدین ترتیب با آبنبات چوبی درصدد فریب مسئولان پرونده هسته ای گذشته بوده اند.

نسبت مساله حصر با وجدان اخلاقی جامعه

در شرایط کنونی، دولت یازدهم به عنوان دولتی برخاسته از لایه های دموکراسی خواه جامعه، نخبگان سیاسی اصلاح طلب و بدنه مردمی جنبش سبز به عنوان حامیان دولت به دلیل مساله حصر و زندانیان سیاسی در تنگنای اخلاقی و وجدان فردی و جمعی قرار دارند و از سوی دیگر بخش ساکت جامعه ایران نیز در مظان اتهام پشتیبانی از ظلمی هستند که در حق زندانیان سیاسی و محصورین می شود و یقینا تاریخ در مورد آن خواهد نوشت.

چند نکته در باب ضرورت گفت و گو با منتقدان

آقای اژه ای به علت مسئولیت های قبلی و فعلی خود بهتر از هر کس می داند که در جریان بازداشت و بازجویی فعالان سیاسی و انتخاباتی در سال ۸۸ چه رفتارهای زشت و غیرقانونی با ایشان صورت گرفت. پس از آن نیز دستگاه قضائی به شکایت این عزیزان درباره شکنجه های جسمی و روحی شان هیچ رسیدگی نکرده است. بنابراین اکنون نباید به جای عذرخواهی از ملت و قول رسیدگی هرچه سریع تر به شکایات مضروبان، اصل مسئله را انکار کند و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را متهم نماید.