• صفحه اصلی
  • » کاری که نمی‌توانیم، کاری که می‌توانیم...

» کلمه

کاری که نمی‌توانیم، کاری که می‌توانیم

اگر نمی‌توانیم آنها را از حصر بیرون بیاوریم، اگر نمی‌توانیم یک هفته یا حتی یک روز را به نام حصر نام‌‌گذاری کنیم، اگر نمی‌توانیم بگوییم که ما هم همان چیزی را می‌خواستیم که آنها گفتند، اگر نمی‌توانیم بگوییم که ما را هم در حصر کنید چون با آنان هم عقیده هستیم، ولی می‌توانیم با یادآوری سالروز حصر به مردم و همراهان جنبش سبز شرایط ناجوانمردانه‌ای که بیش از هزار و هشتصد روز بر محصورین عزیز ما گذشته است را بازگویی کنیم، و بالاخره می‌توانیم با شرکت گسترده در انتخابات هفتم اسفند و آراء یکپارچه خود، از نمایندگان معتقد به اصلاح و اعتدال حمایت نموده تا قطار اداره کشور را به ریل عقلانیت بازگردانیم.

رویکرد «انقلاب و اصلاح» به جای رویکرد «انقلاب یا اصلاح»

انقلاب اسلامی برای شهید بهشتی پدیده‌ای زودرس به شمار می آمد و ایشان معتقد بود که این انقلاب چند سال زودتر از شرایط مطلوب اتفاق افتاد و هنوز آمادگی های لازم نظری و عملی برای پیشبرد اهداف آن به وجود نیامده بود. البته توجه داریم که انقلاب را کسی به وجود نمی‌آورد و پدیده ای است که تحت شرایطی و بر اثر عوامل متعددی به وجود می آید، اما اگر انقلاب در شرایط مساعدتری صورت می‌گرفت و سرمایه‌های لازم را می‌داشت، می‌توانست موفق‌تر عمل کند.

فروپاشی اصولگرایی‎‎

ریشه‌های رفتاری گروه‌های سه‌گانه (انحرافیون، توابین، قاعدین) و افراد فرصت‌طلبی که به سبب گذشته تیره خود در پیش از انقلاب بازیچه دیگران می‌شوند و ائتلافی که اینگونه شکل می گیرد را باید در وسوسه‌های نفسانی، ضعف شخصیت، نفع‌طلبی، خودخواهی، احساس حقارت، میل به کسب قدرت از هر راهی، کینه حتی نسبت به برادران حزبی خود، عدم رشد سیاسی و اجتماعی و نگاه ابزاری به مردم و دین جستجو کرد. بعضی از این افراد و گروه‌ها معنای انسان و انسانیت را به خصیصه‌های بیولوژیکی فرو می‌کاهند. انسان‌ها نزد آنان ابزاری هستند که باید مطامع آنها را برآورده سازند، در غیر این صورت باید از میان برداشته شوند حتی اگر در حزب و جمع و گروه‌شان باشند.

ای مونس یوسف اندرین بند

خبر آمد نغمه‌ای بر خوانده‌ای که یاد آر ز شمع مرده یاد آر؛ دل رفت و دیده خون شد؛ جان ملتی را بهم بر فشردی، سیل اشک از دیده بر دامان روانه کردی. در آن محنت سرای حصر؛ مونس یوسف تویی، از چه یعقوب وار وااسفاها همی زنی، در این سوی دیوار شهر بی تو همه را حبس می شود، جانشان ملول از ظلم و دیدار روی خوب میر و زهرایشان آرزوست. در حسرت روی ارض موعود، همه بر آن بادیه جان سپرده که به یمن انفاس مسیحایی‌اتان دوباره جان خواهد گرفت یاد خواهند آورد، نه بر شمع مرده! که چراغ فروزان رهایی و نویدگر صبر و ظفرید. ای مونس یوسف اندرین بند؛ تعبیر یاد آر تو نزد ما آن است که در اختر حصر به سحر اختران سبز بر می‌شمری تا چون گشت ز نو زمانه آباد

چرا رهبر از خلافکاران حمایت می‌کند؟

رهبر با کمک مشاورینی امین و مورد اعتماد و تایید مردم بایستی اشخاصی را فقط در مناصبی که قانون اساسی آنها را احصاء کرده با همفکری پیشکوتان آن سازمان و ارگان انتخاب و منصوب کند ولی منصوبین وظیفه و کارشان خدمت به مردم و پاسخگویی به افکار عمومی است، نه اینکه چون رهبر به آنها حکم داده، شب و روز تملق و مجیز او را بگویند و فقط کارشان راضی کردن رهبر باشد، و نه مردمی که صاحبان اصلی کشور و ولی نعمتان آنها هستند. قسمت اعظم این امر مهم به عهده رهبری است که منصوبانش را به اطاعت از قوای سه‌گانه که نماینده مردم هستند وادار نماید. رهبر بایستی به پیروی از امیرالمومنین(ع) به دهان متملقین و چاپلوسان خاک بپاشد نه به دهان منتقدین و خیرخواهان کشور. و مهم‌تر از آن این است که اجازه ندهد که نزدیکان، اطرافیان و منصوبانش به مردم و برگزیدگان مردم کوچک‌ترین اهانت و بی‌حرمتی بکنند و این باید در سر لوحه کار رهبری باشد.

با حذف رقیب به مقصد نمی‌رسید

وقتی به روی روسیه با آن همه هشدارهای امام و سوابق جنایتکارانه آن در حق ملت ایران از دولت قاجار گرفته تا دوران جنگ تحمیلی و پس از آن، لابد بنا به مصالحی آغوش پرمهر گشوده می‌شود و توسط رسانه‌ها و تریبون‌های اصولگرا در جهت تقابل با سیاست‌های ضدایران هراسی دولت فقط و فقط به جنبه ضدامریکایی خط امام اشاره می‌شود، جای آن ندارد بجای طرد و حذف و تخریب رقیب، به فکر استفاده از توانمندی‌های وی در اداره کشور باشید؟ گذر این سه دهه به خوبی این را برای ما و شما آشکار ساخته است که با رویه حذف رقیب، به مقصد نرسیده و نمی‌رسید. کافی است اطرافتان را نگاه کنید تا ببینید زیر پوست شهر خبرهای دیگری است! خبر آمد، خبری در راه است!

سخنی با دعوت‌کنندگان به شرکت در انتخابات

مگر مردم آنچه که بر آرایشان در برخی انتخابات قبلی رفته است را فراموش کرده‌اند؟ مگر ستاد مهندسی انتخابات فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند؟ مگر در انتخابات ۸۴ با مهندسی آرا احمدی‌نژاد را به مرحله دوم نفرستادند و سپس در آن مرحله پیروزش نکردند؟ مگر در انتخابات ۸۸ با تقلب مجددا احمدی‌نژاد را برنده نکردند؟ اگر قرار است مردم این بار هم به اعتماد به همگی شما برای انتخابات بیایند شما هم تعهد کنید که از آرای‌شان محافظت کنید و تا آخر کار محکم بایستید و اگر نمی‌توانید نتایج نادرست را اصلاح کنید ولی تعهد کنید که اگر تخلفی انجام شد صادقانه روند برگزاری انتخابات و تخلفات را به مردم گزارش دهید.

نظارت بر رفتار حاکمان؛ حقی برای حفظ سلامت جامعه

اگر عقل شریف ترین موهبت الهی در حق بندگان خداوند است که هست، مهمترین موردی که عقل می تواند آنجا به کار رود و برای خود و جامعه خود خدمت بزرگی کند نظارت بر رفتار حاکمان است، زیرا قدرت چنان بی رحم و بی مروت است که امام علی از شر فساد آن به خدا پناه می برد. تنها راه پیشگیری از فساد سیاسی فقط نظارت و دقت عقلانی مردم است، و این حقی است که خداوند به آدمیان عطا کرده و با هیچ منطقی نمی توان آن را از انسان ها سلب کرد.

هشت اولویت حوزه اجتماعی؛ پیشنهادهایی برای مجلس آینده

ظرفیت های موجود در قانون اساسی و به خصوص اصول مربوط به فصل سوم و اجرای بدون تنازل آن با محور تبلیغ و تعهد به اجرا پس از ورود به خانه مردم توسط کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، می تواند مقیاس و شاخص مناسبی در شناخت خواست مردم و مطالبات ایشان قرار گیرد. تأکید بر اجرای اصول مغفول قانون اساسی، خصوصاً فصل سوم آن که متضمن «حقوق ملت» است، از اولویت های اصلی مجلس شورای اسلامی است، خصوصاً در سه دوره اخیر مجلس مورد غفلت جدی قرار گرفته و حتی در مواردی بر خلاف نص و روح قانون اساسی اقدام شده است.

داستان یک روز در انفرادی/ یادداشتی از سید ضیا نبوی

نه دلم میخواد از این واقعیت که در یک محدوده چند متری گیر افتادم و راه در رویی ندارم، فرار کنم و نه قصد دارم برای شرایطی که توش هستم دنبال مقصری بگردم نه مایلم بقدرت قاهری که فراسوی اراده‌ام، گره گشای مسائلمه دل ببندم و نه قادرم که از فهمیدن و درک کردن افرادی که در برابرم صف کشیدند سرباز بزنم. نه میتونم برای فلاکتی که درونش حضور دارم معنا و ارزشی ایدئولوژیک بتراشم و نه دیگه اینقدر برای حسن نظر دیگران ارزش قائلم که سختی این وضعیت رو با شیرینی تحسین شون التیام بدم. خلاصه اینکه فعلا و در حال حاضر، تنها چیزی که در برابرم قرار گرفته واقعیت مسخره و اعصاب خرد کنی بنام سلول انفرادیه که با محدود کردن همه گزینه‌های زندگی‌ام قصد آزارم رو داره. راستی دربرابر چنین وضعیتی چه میشه کرد؟ حقیقتش فعلا و در برابر چنین مساله‌ای تنها چیزی که بذهنم میرسه اینه که این وضعیت رو با تمامی بی‌معنایی، بیهودگی و مسخرگی اش بپذیرم و این لحظات شب رو هم به هر نحوی که شده سر کنم و به انتظار اتفاق‌های آینده و تلاش‌های آتی‌ام بشینم.

مشروعیت‌شویی در ساختار هرمی قدرت

درخواست رهبری مبنی بر مشارکت گسترده مردم در انتخابات بر خلاف دوره پیش نه از سر نگرانی برای عدم حضور مردم بود بلکه دقیقا مبتنی بر اراده از پیش تعیین شده برای مهندسی انتخابات توسط شبکه ای بود که آنچنان آبروی خود را بصورت آشکار در نقش حاکمان بر حکومت و رسانه ها و قوه قضا و نمازهای جمعه و … باخته بودند که این بار با همان آشکاری به دنبال نگه داشتن قدرت نامشروع و یکدست خود بودند. این همان منفعت بزرگی است که در کنار منافع مادی نخبگان شبکه حمایت‌گر را همچنان در این هرم نگاه می‌دارد و لایه های پایین تر این هرم را نیز با نمایشی از مشروعیت مجاب می‌کند که به عنوان مجریان مطامع رئوس هرم در جای خود باقی بمانند تا ساختار قدرت بر روال پیش باقی بماند. نوعی مشروعیت‌شویی شبیه پولشویی که اثرات آن در دنیای سیاست به همان تاریکی و خطرناکی فساد اقتصادی است.

مردم، رعایای صاحب تکلیف نه شهروندان صاحب حق!

رفتار مقامات و نهادهای عالی نظام نشان می دهد که آنها متاسفانه مردم را بیشتر رعایای صاحبِ تکلیف خود می‌دانند تا شهروندان صاحبِ حق. آنها خادمان و خدمتگزارن مردم نیستند که با بودجه و مال مردم باید در صدد تحقق خواست و اراده آنان باشند بلکه موهبتی الهی هستند تا گمراهان را هدایت کنند حتی به زور. حق الناس هم یعنی همین قبول هدایت و پذیرش داوطلبانه مصلحت اندیشی های انجام شده. انتخابات هم یعنی مردم حق دارند و بلکه تکلیف دارند در صحنه حاضر باشند.

مدیریت صحنه‌آرایی خطرناک انتخاباتی

شرایط مهندسی انتخابات به گونه ای است که در بسیاری از حوزه های انتخابیه رودربایستی کاملاً کنار گذاشته شده و برگزاری انتخابات فقط تشریفاتی برای فرستادن افراد مورد نظر یک جناح خاص به مجلس است. در چنین صحنه آرایی خطرناکی، بازیگران عرصه سیاست چه باید بکنند؟

اعتراف به «گروگان‌گیری برای معامله»

البته کسی از محتوای پرونده آقای رضاییان خبر ندارد و طبعا این حق هم برای این شهروند ایرانی – آمریکایی و هم برای جامعه ایرانی محفوظ است که بدانند چگونه فردی که به اتهام سنگین جاسوسی بیش از یکسال در بازداشتگاه امنیتی و تحت بازداشت موقت بوده یکباره معامله می‌شود، لیکن به قول آقای کارشناس حالا معلوم شد که هرکسی چکاره است! معلوم شد که چگونه متن‌هایی که می‌توانست سرمقاله روزنامه کیهان و وطن امروز باشد، به کیفرخواست‌ها و احکامی بدل شد که قاضیان و بازپرسان ناخوانده آنها را امضا کرده و همین کاغذپاره‌ها سندی می‌شد برای محبوس و محصور کردن عزیزترین و دلسوزترین مردان و زنان این مملکت.

چهار راهبرد اقتصادی برای مجلس آینده

اقتصاد ایران طی چهار سال آتی با سه گروه چالش‌‌های اصلی مواجه است: اول: ساختارها و نهادهای ناکارای اقتصادیِ به‌ ارث رسیده از گذشته تاریخی کشور؛ دوم: بحران‌های اقتصادی که ریشه در میراث نهادی مذکور و سیاست‌های غلط اقتصادی دولت‌ها به ویژه دولت احمدی‌نژاد دارد؛ و سوم: پی‌آمدهای تحریم‌های اقتصادی و کاهش قیمت نفت خام. نظام تصمیم‌گیری کشور که مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم آن است باید بتواند به سهم خود برنامه مشخصی برای مواجهه با این چالش‌ها داشته باشد و منابع محدود کشور را به ارتقاء این منابع و ظرفیت‌های نهادی و در نهایت بهبود عملکرد بلند مدت اقتصادی ایران اختصاص دهد تا مردم نتایج آن را در قالب دستیابی به سطوح بالاتر، باثبات‌تر و عادلانه‌تری از کمیت و کیفیت زندگی لمس نمایند.

حق‌الناس چیست؟

موضوع این مقال نوشته، معنای کرامت ذاتی و لوازم آن یعنی حق‌الناس است. در صدد است تا بداند اینکه گفته شده است بنی‌آدم نزد نظر خدا موجوداتی شریف و محترم هستند و خدا او را به عنوان موجودی شریف به رسمیت شناخته است دقیقاً به چه معناست و لوازم نگاه به یک موجود شریف در مشیت الهی چیست؟

حق‌الناس را تبیین کنیم

هر انقلابی اگر نتواند یا نخواهد حقوق فردی و جمعی مردم را به رسمیت بشناسد، استبدادی سیاه تر از رژیمی که ساقط کرده برقرار خواهد کرد. اسم آن مهم نیست که حقوق بشر باشد یا حقوق شهروندی و یا حق‌الناس. مهم پیوند انقلاب و نظام با حقوق و آزادی‌های اساسی مردم است که فردایی بهتر را برای میهن و مردم رقم می‌زند. و طرح این بحث و تحقق بخشی آن به واقع راه نجات کشور است!

پاسخی به سخنان رهبری

آیا از نظر آیت الله خامنه ای، اگر عربستان شیخ نمر را حصر می کرد و بدون محاکمه در زندان خانگی نگه می داشت خوب بود و فقط حالا که اعدام کرده بد است؟! تاریخ چه قضاوت می کند درباره رهبری که استدلالی را علیه جنایت عربستان به کار می برد که برای حکومت خود رعایت نمی کند؟ کی قرار است بگذارید این خسارت ها جبران شود؟ شما که هنوز بعد از ربع قرن، ساختار حکومت را نشناخته اید و نمی دانید که نمایش هایی همچون بازشماری آرا هم نمی تواند چیزی را عوض کند وقتی رهبر فصل الخطاب پیشاپیش نظرش را اعلام کرده و برای برای اثبات این فصل الخطاب بودن هم خون ریخته شده؛ چگونه نام رفتار خود را مماشات می گذارید و دیگران را به بی اعتنایی به آن متهم می کنید؟

دفاع از هاشمی؛ چرا؟/ تحلیل هفته از مصطفی تاج‌زاده

آقای هاشمی امروز بدان جهت آماج برخوردهای مغرضانه افراطیون قرار گرفته که در کنار دفاع ثابتش از رهبر، صریح تر از همیشه به دفاع از حق الناس، آزادی قلم، بیان، اندیشه، احزاب و انتخابات آزاد پرداخته و با تندروی و افراط گرایی شفاف تر از گذشته مخالفت می کند. به علاوه حدس می زنند وی آرای بالایی در کنار روحانی و سیدحسن کسب کند و پروژه حذف هاشمی با بدنامی او، برای همیشه شکست بخورد. ما می توانیم با رأی میلیونی خویش او را روانه مجلس خبرگان سازیم که حضورش در آن، سودی برای خود او ندارد اما می تواند منافع فراوانی برای ملت داشته باشد و مانع برخی کج روی ها و انحرافات در آن شود. حمایت تمام قد و بی قید و شرط ما از هاشمی در دو ماه آینده هم چون حمایت از آقایان روحانی و سیدحسن خمینی، پشتیبانی از همه اشخاصی است که دوستشان داریم و رأی به آرمان هایی است که برای تحققشان تلاش زیادی کرده ایم.

فتنه‌ای که می‌گفتند مرده، اما خیز برداشته تا انتقام بگیرد!

جنبش سبز نماد عقلانیت حرکت یک جامعه بالغ و مدنی است. طی مدتی که حاکمان با سانسور خبری، فیلترینگ اطلاعات، حبس و سرکوب، دروغ و افترا در پی القای ادعاهای خود و جشن‌های خیابانی بودند، با توسعه شبکه‌های اجتماعی و گسترش آگاهی و تبادل اخبار و اطلاعات و پیوندهایی که بر مبنای اهداف مشترک شکل داد، به درخت تنومندی تبدیل شده است که تبر استبداد قادر به شکستن حتی شاخه‌ای از آن هم نیست، چه رسد به ریشه‌کن کردن آن. امروز تک تک سبز‌ها، در خارج و داخل زندان نماد حقانیت، مظلومیت و شجاعت ملتی هستند که نشان داده است زیر ظلم خم می‌شود اما نمی‌شکند.

آیا انتخابات خبرگان پنجم به رفراندومی برای نظارت بر رهبری تبدیل خواهد شد؟

اگر مردم بناست به شرکت در انتخابات خبرگان دعوت شوند، باید بدانند که به چه انگیزه ای باید رای دهند. توجیه حضور معنوی و تکلیف شرعی بی فایده است، دامن زدن به بیم و امید اینکه ممکن است این دوره خبرگان بخواهد رهبر تعیین کند هم کافی نیست. باید تکلیف مردم روشن باشد. باید بدانند به چه وعده ای قرار است رای دهند. این وعده می تواند نظارت بر رهبری و افراد منتصب و نهادهای منتسب آن باشد.

اولویت‌های مجلس بعدی در حوزه سیاست خارجی

پایبندی به حفظ تمامیت ارضی و تلاش برای تحقق استقلال واقعی کشور به عنوان یکی از مهم ترین مطالبات همگانی ملت ایران طی یکصد و پنجاه سال اخیر؛ حراست از اصل نه شرقی و نه غربی به عنوان یکی از مهم ترین اصول سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی؛ پرهیز از درغلتیدن به دامان نفوذ برخی قدرت های مداخله جو از ترس مداخله و نفوذ قدرت های فرامنطقه ای دیگر؛ نیازمند هوشیاری در رصد تحولات منطقه و جهان، اصلاح و تقویت دستگاه دیپلماسی کشور و بازگرداندن آن به جایگاه بایسته خود جهت نقش آفرینی مؤثر در این حوزه حیاتی است و این همه، یاری مجلسی برآمده از آراء مردم را که حفظ منافع ملی را برتر از حفظ منافع جناحی خود بداند، می طلبد.

مجلس آینده و اولویت‌های ضروری برای حوزه آموزش، فرهنگ و رسانه

بنیاد ترقی هر جامعه‌ای را بیش از هر چیز در فرهنگ پویا و تضمین تداوم پویایی آن از طریق آموزش به نسل‌های بعدی می‌توان جست. به همین دلیل است که برنامه‌ریزی‌های موفق توسعه، غالبا توجه عمده بر تقویت نهادهای آموزشی، حمایت از عرصه‌های فرهنگی و گسترش ضریب نفوذ آموزش و پرورش در کلیه مناطق و نواحی و با درجه شمول کلیه سنین معطوف دارد.

استقلال و آزادی؛ حق مسلم دانشگاه

سرکوب دانشگاه و سلاخی مطبوعات راه را برای یک دست کردن قدرت و حاکمیت ندانم کاری، تحریم ایران و ایرانی و رشد بی سابقه فساد در تمام ارکان حکومت گشود ولی انسدادطلبان با همه گام های استقلال سوز و آزادی ستیز خود در دانشگاه ها نتوانستند خالقان حماسه دوم خرداد را برای همیشه منفعل و ناامید نگه دارند و آنان در اولین فرصت نقش بی بدیلی را در آفرینش حماسه ای دیگر در ۲۴ خرداد ۹۲ ایفا و ثابت کردند حتی سرکوب بی سابقه سال ۸۸ و بعد از آن نیز نمی تواند و نتوانست دانشگاه را بشکند و دانشگاهیان را از مسیر آزادی خواهی منصرف سازد تا سنگر آزادی را به «سیمان کاران» بسپارند.

جنب‌وجوش یک ترانه؛ نشانه‌شناسی دو کلیپ

بررسی دو کلیپ تهیه شده برای ترانه «کجایی؟» که هر کدام از سوی بخشی از مخاطبان شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال بیشتر قرار گرفت، نشان می‌دهد جنبش سبز در سیر تکوینی خویش، حامل دو پیام بنیادین برای حاکمانی است که اگرچه ترجیح می‌دهند خود را به ناشنیدن بزنند، ناگزیر از شنیدن فریادهایی هستند که هر از گاهی، در صورتی خود را بر آنها عرضه می‌کند. این فریادها پیام‌رسانِ همبستگیِ همچنان موجودِ کسانی است که با وجود زخم‌های واردآمده، هنوز امیدوار و متحد به آرمان‌های خود می‌اندیشند. اما در این میان نمی‌توان از بغض و خشمی که نسبت به ظلم‌های واردآمده بر جامعه ایرانی، رشد می‌یابد چشم‌پوشی نمود.

مجلس آینده و پنج اصلاح ضروری در حوزه سیاست داخلی

در وضعیت کنونی کشور، بزرگ ترین مانع توسعه و پیشرفت، خود دستگاه حاکمه است که منظور از آن، نه تنها وجود مدیران ناکارآمد و غیرمسئول در سطوح مختلف دستگاه های تصمیم گیرنده، بلکه وجود مجموعه نهادها، سازمان ها و قواعد رسمی و غیررسمی است که تمشیت امور می کند. از همین روست که اصلاح ساختاری این فرایندها، مقدمه ضروری انجام اصلاحات در کشور، به شمار می رود.

کمپین جنگ با خدا را توسعه ندهیم

در خبر آمده است که بانک های خارجی مشتاق سرمایه گذاری و تاسیس بانک در ایران هستند.این خبر هم خوب است از این جهت که هر چه میزان سرمایه گذاری و اعتماد به این مقوله در کشوری بالا برود، سطح رفاه و پیشرفت آن کشور فزونی خواهد یافت. اما از جهت دیگر نگران کننده است و آن در صورتی است که قوانین بانکی کشور ما که اسماً اسلامی است ولی رسماً با توصیه ها و تاکیدات دین حیات بخش اسلام، زمین تا آسمان فاصله دارد، بخواهد تعیین کننده مسیر اجرای سرمایه گذاری بانک های خارجی در ایران باشد

زنان پشت درهای مجلس؛ چرا؟

باید به سهم اندک زنان در مجلس با نگاهی منتقدانه هم به حاکمیت و هم به باورهای زنان و نقش آنان پرداخت و این سوال را مطرح ساخت که چرا زنان سهم اندکی در مجلس ایران دارند؟ با یک نگاه آماری به سادگی بدست می‌آید نشان می‌دهد که نیمی از جامعه مقهورند. وقتی آمار می‌گوید که از ابتدای انقلاب تاکنون سهم زنان در مجلس شورای اسلامی بیش از پنج درصد نبوده است یعنی مشکل اساسی وجود دارد. سهم زنان ایرانی در مجلس بسیار پایین و در میان کشورهای خاورمیانه از میان ۱۶ کشور رتبه دوازدهم و رتبه ۱۴۰ را در دنیا دارد و این واقعیتی تلخ است که معنایی جز آن ندارد که زنان ایرانی سهم اندکی در تصمیم گیریهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و تربیتی و…. دارند.

صادق لاریجانی و بیماری «عیب خود را ندیدن»

با وضعیتی که دستگاه قضای ما در آن گرفتار است، مردم منتظرند که رییس این دستگاه عریض و طویل متصدی عدالت در کشور راجع به صد‌ها کار واجب و لازمی که در قوه قضاییه جامانده است کمی صحبت کند، ولی دریغ که ایشان، خود و عواملش را پاک و بی‌خطا تصور کرده و بجای پیدا کردن عیوب خود و دستگاه تحت امرش بدنبال عیب یابی و مچ گیری قوه مجریه است.

ترکیب خبرگان، نیازمند توازن و اصلاحات ساختاری

مهمترین وظیفه آیت الله خامنه ای برای انتخابات آتی خبرگان کمک به تسهیل فرایند انتقال رهبری پس از ایشان می باشد و البته چنین تدبیری نیازمند از خودگذشتگی های فراوانی از جانب شخص ایشان است چه در غیر این صورت تشکیل مجلس خبرگان فرمایشی یا مجلسی مملو از منصوبان آقای خامنه ای نمی تواند ضامن حفظ و بقای نظام باشد و پرواضح است که یکی از بدیهی ترین وظایف رهبری، صیانت از اصل نظام و پیشگیری از وارد آمدن آسیب به آن است.