• صفحه اصلی
  • » حصر؛ نماد مسئله هایی که جامعه تکرار می کند و دولت بدون پاسخ می گذارد...

» کلمه

حصر؛ نماد مسئله هایی که جامعه تکرار می کند و دولت بدون پاسخ می گذارد

کامل‌ترین و کم‌نقص‌ترین قسمت سخنان دیروز رییس‌جمهوری همان بخش سخنان وی درباره حصر بود. جایی که توانست به تصویرسازی دقیق‌تری از موقعیت دولت و تمایل دستگاه اجرایی بپردازد و اشاره کرده که ضمن عدم فراموشی موضوع، در این شرایط از توان کافی برای حل مساله برخوردار نیست. این قسمت از سخنان اقای روحانی را شاید بتوان نماد همان مسائل تکراری و پاسخ داده نشده‌ای دانست که همچنان در جامعه در حال تکرار است.

رانت‌جویی با تهدید و ارعاب

هستند افرادی که نگران منافع ملی نیستند و وقتی به شهرت می‌رسند و می‌توانند در حاشیه قدرت قرار بگیرند، از فرصت به‌دست‌آمده حداکثر سوءاستفاده را می‌کنند. این افراد به‌راحتی به درآمدهای خیلی بالا دسترسی پیدا می‌کنند، این افراد راحت‌تر از دیگران به هدف می‌رسند، زیرا می‌توانند از روش‌های تهدید و ارعاب و ابزارهای دیگر استفاده ‌و شرایط را برای خودشان مهیا ‌کنند و به‌راحتی به ثروت‌های این‌چنینی دسترسی پیدا کنند

اصحاب اخدود و داعش

می‌توان به این نتیجه مهم، که شاید در لابلای هزار توی تاریخ گم شده و به فراموشی سپرده شده است، رسید که داعش طرح و برنامه‌ای از پیش ساخته شده و بر اساس جنگ افروزی و افراطی‌گری و تعطیل عقل و خونریزی و تقابل با شیعه و پیروان ائمه پی ریزی شده است و در جاهایی بیشتر فعالیت می‌کنند که شیعیان بیشتری دارند.

راه کدام است؟ سیاست ورزی جامعه محور

میرحسین می گوید: تقویت وحدت ملی، احیای هویت اخلاقی نظام و بازسازی اعتماد عمومی جز با پذیرش حق حاکمیت مردم و کسب رضایت نهایی آنان از نتایج اقدامات حکومت، و شفافیت در تمامی اقدامات از طریق اطلاع‌رسانی مستمر ممکن نیست. آنچه ما می‌خواهیم استیفای حقوق از دست رفته ملت است.

تمسک به اسرائیلیات جنگ‌طلبان آمریکایی؛ استیصال اقتدارگرایان در برابر جنبش سبز

غارتگران بیت المال که این روزها “اسناد رسوایی هایی مالی” شان یکی پس از دیگری رو می شود، با آدرس غلط دادن به افکار عمومی در صدد لاپوشانی و تبرئه دلواپسانی هستند که تا همین دیروز در دفاع از تحریم ها و حمله نظامی به کشور شاخ و شانه می کشیدند و از قبل تحریم های کمرشکنی که به ملت تحمیل شده بود، کاسبی ها کردند و میلیاردها دلار از پول این ملت را اختلاس کرده و به حساب های بانکی خود واریز نمودند.

تناقض‌های یک نمایش‌نامه

مایکل لدین و امثال وی، صرف‌نظر از ملیت‌شان، چنان از توافق هسته‌ای لطمه دیده‌اند و خواهنددید، که نمی‌دانند برای تخریب آن چه‌کاری صورت دهند؛ در این میان، کسی چون لدین اعتباری سیاسی برای قمار دارد، ولی دروغ‌پردازانی چون «فارس» و «کیهان» و رسانه‌ی به‌اصطلاح «ملی»، با آن پیشینه‌ی تباه فریب‌کارانه، فقط جهت کشف دروغ‌پردازی تازه‌ی‌شان، ایجاد اندکی زحمت می‌کنند.

اسلام رحمانی یا اسلام سیاسی؟

کسانی مثل من که در عین باور عمیق به دموکراسی و حقوق و آزادی های اساسی همه شهروندان، تعلق خاطر به لیبرالیسم نداریم و آن را پاسخ گوی نیازهای خود و جامعه نمی بینیم، اسلام رحمانی را مناسب ترین نام برای اسلام واقعی، در تمایز و تقابل با اسلام خوارجی تلقی می کنیم و جفا به خدا و پیامبرش می دانیم که چنین اسمی نشأت گرفته از لیبرالیزم قلمداد شده طرد گردد. و معلوم نیست براساس چه استدلال یا محاسبه ای باید لیبرالیزم را سرچشمه یا سرمنشأ رحمانیت بخوانیم آن هم در دوره ی یکه تازی و بی رحمی تکفیری های مسلح؟

استبداد مذهبی؛ مانع مشارکت اجتماعی

مشارکت اجتماعی نه تنها باعث اعتماد اجتماعی می گردد بلکه فراتراز آن می تواند دخالت گری آگاهانه اقشار گوناگون در استقرار و تحکیم نهادهای مدنی برای صیانت از منافع عمومی هم تلقی گردد. در اصل برپائی و امکان روابط دمکراتیک و فراتر از آن نظامی دمکراتیک برمبانی حقوق برابر شهروندان که آرمان عدالت خواهان و آزادی خواهان امروز ایرانیان است از مجرای مشارکت اجتماعی و سیاسی از پائین قابل تحقق است.

آقای سرافراز! به جای حرام‌خواران و دلالان جنگ و کاسبان تحریم، با مردم همراه شوید

چرا صدا و سیما دفاع قاطع مراجع قم را از توافق وین بازتاب نمی دهد؟ مگر آقایان وحیدخراسانی و شبیری زنجانی چند بار در سال درباره مسائل روز موضع می گیرند و چنین صریح از اقدام خاص دولت حمایت می کنند؟ آیا مواضع مراجع را نیز باید به دو دسته هم جهت با خودی ها و قابل پخش یا هم سو با غیرخودی ها و غیرقابل پخش تقسیم کرد؟

مذاکره پنهانی با آمریکا؛ واقعیتی که دو سال تکذیب می‌شد

عمر دروغ معمولا زیاد نیست. معمولا صداقت و راستی بر پنهان کاری و ناراستی پیروز می شود، و البته تاریخ گاهی بی رحمانه حقیقت را بر دروغ پیروز می کند. ماجرای مذاکرات پنهانی و ناکام ایران و آمریکا در سال پایانی دوره حاکمیت دروغ، که البته بعدها با اراده و انتخاب ملت سرنوشت دیگری یافت، از این جمله است.

آقای سعیدی! چرا کاری می‌کنید که مجبور به عذرخواهی شوید؟

جناب سعیدی، نماینده رهبری در سپاه، حرفی آنچنان غلوآمیز زده اند که حتی صدای فعالان ولایتی و اصولگرا را هم درآورده. بعد وقتی می خواهند حرفشان را اصلاح کنند، به جای اینکه عذر بخواهند، رسانه ها را متهم می کنند که تحریف کرده اند، و دلسوزان را فتنه گر می نامند. این خبر را نه تنها کلمه اصلا منتشر نکرده، بلکه اولین منبع انتشاردهنده آن، سایت “دفاع پرس” وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بوده است… اما مگر اصل سخنان نماینده رهبری در سپاه چه بوده که ایشان را اینگونه سراسیمه به دروغگویی و فرافکنی بدل از عذرخواهی واداشته است؟

ترکیه کجاست؛ ما کجاییم

اگر انتخابات پارلمانی ترکیه را با انتخابات آتی مجلس در ایران مقایسه کنیم، آنگاه روشن می شود که نظارت استصوابی چه بلایی بر سر نهاد انتخابات و حق مسلم ملت برای تعیین آزادانه سرنوشت خود آورده است. شرم آور آن که ترکیه از کودتای نظامیان در سال ۱۳۶۰ به انتخابات آزاد کنونی رسیده است و جمهوری اسلامی از انتخابات آزاد در سال ۱۳۵۸ یعنی در دوره جنگ سرد و نظام دوقطبی بین المللی که صندوق رأی گزینه مطلوب انقلابیون محسوب نمی شد به انتخابات مهندسی شده کنونی سقوط کرده است؛ آن هم در عصر ارتباطات و مقبولیت جهانی دموکراسی، حقوق بشر و انتخابات آزاد.

در نقد ربط دادن امور بی‌ربط

چه آن فعال دانشجویی که تحت تاثیر شور انتقادی و آزادی خواهانه اش تعطیل کردن کلاس های درس را مشروع می داند و چه آن مسئولینی که به خود حق می دهند دانشجویان را به واسطه معیار های اقتصادی یا سیاسی شان از تحصیل محروم و یا صاحب حق ویژه ای مثل بورسیه می کنند، در یک نقطه شبیه اند و آن چیزی نیست جز منطق ربط دادن امور بی ربط!! تفاوت فاحش این دو گروه و عملکرد آنها، اما زمانی دیده خواهد شد که هزینه های حاصل از عملکرد خویش را در عرصه عمومی منصفانه به قضاوت بنشینیم…

توافق هسته‌ای، آینده ایران و موقعیت جنبش سبز

توافق هسته‌ای، از منظری رئالیستی منجر به اضمحلال فضای سیاسی و مدنی داخل ایران نمی‌شود. مهم‌ترین دلیل در نفی و نقد این موضع بدبینانه هم سابقه‌ی تاریخی ایران و جامعه‌ی مدنی ایرانی است و هم امکان‌های متعدد و متکثر پیش رو. پس از انتخابات سال ۸۸، جامعه‌ی ایرانی هم‌زمان با عظیم‌ترین مقاومت مدنی و مردمی تاریخ ایران پس از مشروطه و هم‌چنین با یکی از عریان‌ترین نمونه‌های سرکوب سرسختانه و مصرانه مواجه بود. اما هاضمه‌ی مدنی و سیاسی ایران هم نیروی اصلی جنبش سبز و الگوی تصحیحی آن – به معنای انتقال سیاست به زندگی روزمره – را در سایه‌ی اصول محوری‌اش حفظ کرد و هم در برابر سرکوب شدید مقاومت حیرت‌آوری نشان داد.

فـتـنـــــه‌گـر ما نبودیم

دوران فعالیت انتخاباتی سال ۸۸ و تظاهرات آرام و مدنی و بدون خشونت تا ۲۸ خرداد ۱۳۸۸ را نه‌تنها فتنه نمی‌دانم که آن را نمایشی از بلوغ سیاسی مردم ایران می‌دانم که اگر ادامه می‌یافت، می‌توانست به وحدت واقعی ملت ـ دولت، منتهی شود و آغاز برای حل مشکلات باشد. فتنه‌گر اصلی در این ماجراها کسانی هستند که به زعم خودشان به ۱۳ میلیون ایرانی که به آقای موسوی رأی داده بودند «خس‌وخاشاک» گفتند. فتنه‌گر کسانی هستند که به مردم حمله کردند و آنها را کشتند و شهید کردند. فتنه‌گر کسانی هستند که به جای مدیریت این بحران و رفع نگرانی از مردم، به سرکوب و زندانی کردن انسان‌های بی‌گناهی پرداختند و دادگاه‌های مضحکه‌ای بر پا کردند که روح استالین را از برگزاری دادگاه‌های مسکوی دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، به خدمت گرفتند. فتنه‌گر کسانی هستند که به درخواست عموم فرهیختگان و تحصیل‌کردگان جامعه که آزادی محصوران است و رئیس‌جمهور قول آن را در قبل از انتخابات داده است، وقعی نمی‌گذارند و همچنان اختلافات را زنده نگه می‌دارند.

بازنشر/ موسوی: تا صبح امید در کنار ملتیم

جنبش سبز می گوید راه حل، برگشت به سوی مردم است. راه حل در جلب حمایت مردم است و این کار جز از طریق به رسمیت شناختن حق مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود ممکن نیست. فصل سوم قانون اساسی را بدون کوچکترین تغییری اجرا کنید. خواهید دید که دوباره دورنمای صبح امید پیدا خواهد شد.

مقصود رهبری چیست

حاکمیت اقتدارگرای جمهوری‌اسلامی می‌خواهد در فضای رفع تهدیدهای خارجی، که با حصول قریب‌الوقوع «بَرجام» به‌وسیله‌ی قطع‌نامه‌ی شورای امنیت نیز تضمین می‌شود، مسائل داخلی خود را نیز ریشه‌کن کند. منظور از مسائل داخلی نظام البته معضلات ملی کشور نظیر بحران آب و یا وضعیت اسف‌بار اقتصادی نیست؛ بلکه تنگ‌کردن فضا و بالابردن فشار بر کسانی‌ست که به هر ترتیب با نظام زاویه دارند.

عدالت و دلجویی؛ حق مسلم ما

همانطور که به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای در سطح بین المللی برایمان پراهمیت است و حمایت و پشتیبانی خود را از آن اعلام می کنیم، آزادی و رفع حصر خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی در داخل کشور نیز کمتر از آن نیست و بر آن اصرار داریم و به همان میزان بر آزادی انتخابات و رعایت حقوق شهروندی و رفع هرگونه ظلم و ستم و برقراری عدالت از سوی قوه قضاییه و دیگر ارگان ها تاکید داریم.

از روحانیت رسمی مأیوسم؛ به روحانیت آگاه و آزادی‌خواه امیدوارم

در شرایطی که جریانی تنگ نظر و سازمان یافته با تمرکز بخشیدن به سلاح و سرمایه و رسانه و اطلاعات محرمانه در یک نهاد می کوشد بر حاکمیت نظامیان بر تمام مقدرات میهن جامعه عمل پوشاند و ایران را به پادگانی بزرگ تبدیل کند و همه دستاوردهای ملت و شهدا را یک جا به باد دهد، حمایت از روحانیون آگاه و ضد انسداد را بسیار ضروری و به سود همه ایرانیان از جمله خود سپاهیان می دانم. نباید فریب تبلیغات منفی رسانه میلی و امپراتوری رسانه ای را خورد که در تلاشند با ملکوک کردن چهره مخالفان اسلام آمرانه و شلاقی به خصوص روحانیون خوش نام، راه را برای استحاله جمهوری اسلامی به سلطنت مطلقه و حاکمیت اسلام منهای آزادی به علاوه فقر و فساد و دروغ و تحجر هموار کنند.

شب قدر؛ تکرار تجربه محمدی

شب قدر را در مقام تمثیل، گوهر رخشانی دانسته‌اند که در شب‌های سال پنهان است تا مؤمن سالک هر شبی را به هوای قدر، پاس بدارد و به خلوت و ذکر بگذراند. در سنت شیعی، مطابق روایات مأثوره از ائمه معصومین‌(ع) شب قدر در ماه رمضان تعبیه شده است و شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و خصوصاً بیست و سوم از این ماه پرفضیلت، احتمال انطباق بیشتر با شب قدر دارند

به فردای توافق هسته‌ای بیندیشیم

در زمان جنگ که شاید شرایط دشوارتر بود و بیم غلبه دشمن وجود داشت با مدیریت اصولی و استفاده از ظرفیتهای سیاسی و اجتماعی توانستیم از آن مرحله عبور کنیم ولی متاسفانه در ۸ سال دولت به اصطلاح پاکدست نه تنها نتوانستند دستاورد مهمی داشته باشند بلکه آنچه بود را هم نابود کردند و سرمایه های عظیم کشور به یغما رفت و بدتر آنکه به سبب عدم مدیریت و اتکای به وهم و خیالات و با دروغگویی و نیرنگ بزرگترین سرمایه کشور و انقلاب یعنی جوانان را در آستانه انحراف و بدبینی و یاس و نومیدی قرار دادند.

اسرار «هویدا»یی بدون پیپ و عصا

حال که معلوم شده آن که دچار بی بصیرتی بوده همانا بزرگ ترین مدعی بصیرت بوده، دیگر چگونه می توان همچنان از افسانه پردازی های بیست و چندساله و بخصوص شش سال اخیر درباره فرزانگی و درایت رهبری سخن گفت؟ اینجاست که دستگاه های تبلیغاتی حکومت وارد عمل شده و سعی می کنند ضمن همراهی (شاید از سر ناچاری) با موج انتقادات از دولت های نهم و دهم، همه فسادها و سوء مدیریت ها را به حساب احمدی نژاد و یارانش بریزند و به دوران آغاز «انحراف» آن گروه از خط ولایت منحصر کنند.

برگزاری مراسم سالگرد شهید بهشتی و یارانش، پس از شش سال وقفه

مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و ۷۲ عضو حزب جمهوری اسلامی در حادثه تروریستی هفتم تیر، که برگزاری آن از سال ۱۳۸۸ متوقف شده بود، پس از ۶ سال وقفه از سر گرفته شده است. این مراسم روز شنبه ششم تیرماه مصادف با دهم ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰ با سخنرانی حجت الاسلام سروش محلاتی در کانون توحید برگزار می شود.

سه سؤال تاجزاده از دلواپسان درباره تحریم‌ها و توافق هسته‌ای

اگر تحریم فقط ۲۰% در مشکلات کشور نقش دارد، باید مسئولیت ۸۰% فجایعی را که در دولت گذشته و حکومت یک دست اصولگرا رخ داده بپذیرند. یعنی اعلام کنند که از تورم ۴۰ درصدی که تحویل دکتر روحانی دادند، ۲۰% آن یعنی ۸% سهم تحریم و ۳۲% سهم بی کفایتی جناح حاکم بوده است. از رشد منفی منهای ۵/۶ ، ½% سهم تحریم و ۴/۴% سهم مدیریت اصول گراهاست. از ۲۵۰۰ تومان افزایش قیمت دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳۵۰۰ تومان، ۲۰% سهم تحریم و ۲۰۰۰ تومان در گران شدن هر دلار نشان از بی کفایتی جناح حاکم است و در رابطه با دو برابر و نیم شدن قیمت طلا هم همین نسبت برقرار است.

موسوی و رهنورد، و آموزه‌های شریعتی

موسوی و رهنورد، آموزه‌های استاد را در عمل پاس می‌دارند. تاکید بر آزادی را در کنار توجه به عدالت اجتماعی نشانده‌اند و تحقق این دو مفهوم را با حرمت نهادن به اخلاق و رعایت ارزش‌های انسانی تعقیب می‌کنند. آنان ـ چنان‌که شریعتی می‌گفت ـ در برابر «مثلث شوم زر و زور و تزویر» حاکم ایستاده‌اند.

روزه‌داری رمضان؛ رویکرد به عدالت و نیکی

در طول سال پیوسته خوردیم و آشامیدیم و یا سفر کردیم و خوش گذراندیم اما شاید بی تفاوت ازکنار کودک گرسنه ای گذشته باشیم که در حسرت بدست آوردن لقمه نانی بسوی مان دست دراز کرده بود و یا در سفر از کنار خانه ای گذشته ایم که یتیمانی چشم انتظار پدر یا مادری باشند که در تلاش برای لقمه نانی از خانه بیرون رفته و ما بی خبر و شاید بی تفاوت از آن خانه دور گشته باشیم!

بغضی که شش ساله شد

شش سال گذشت، از آن روز که از تلخی آن نیرنگ به خیابان آمدیم، که سبزی مان خیابانها را آکند، که سکوتمان عهدی نشکستنی شد در آن غوغای خون بار، که سردارانمان شرافت شان را با قدرت سودا نکردند، از آن روز که ما با حضورمان پلیدی دروغ را فریاد زدیم… آنان آتش گشودند و دروغ شان را به خونمان آغشتند تا مگر دنائت سیرتشان برملا نشود… ما ماندیم و آن سه سردار؛ به هجرت مان واداشتند، به بندمان کشیدند و آنان را به حصر گرفتند… و بغض ها در سینه ماند تا امروز که آن روزها ۶ ساله می شوند…

راه سبز: راه زندگی؛ راه سیاست

اگر باید برای پیشبرد روند اصلاح گری در ایران و نجات کشور از سیاست ها و نهادهای زیان آور، تخریب کننده، تحقیر کننده و نفی کننده مبانی اخلاقی زیست سالم انسانی و حقوق و آزادی های فطری، مشروع و قانونی انسان مسلمان ایرانی تلاش کرد و باید برای ساختن جامعه ای بیشتر سالم و حاکمیتی کمتر فاسد کوشید، آن راه کدام است؟ آیا این اهداف عالی فقط با دل بستن به ورود به دولت یا ساختار حاکمیت و استفاده از امکانات فراوان دولتی محقق می شود؟

آقای رئیس‌جمهور! مراقب پیش‌قراولان کودتا باشید

اگر خاتمی در تابستان ۷۸ نظامیان مداخله گر در سیاست را بر جای خود می نشاند، در اردیبهشت ۸۳ مراسم افتتاح فرودگاه امام به یک آبروریزی برای کشور تبدیل نمی شد. امروز هم اگر حسن روحانی جلوی مداخلات سپاه در کار دیپلماسی را نگیرد، باید منتظر روزی باشد که بازرسان آژانس با اسکورت نظامی از فرودگاه بازگردانده شوند یا ستاد انتخابات کشور در محاصره چکمه پوشان مجبور به تبعیت از ایشان شود.

به معیارهای دوگانه پایان دهید

در ۲۵ سال گذشته اولین صاحب منصبی که اعلام کرد در انتخابات تقلب شده است آقای جنتی بود که شمارش آرای مردم تهران را در دو انتخابات مجلس سوم و ششم که در هر دو جناح راست شکست سختی خورد، مخدوش و غیرقابل قبول خواند. اولین دولت مردی که ادعا کرد مجریان، آرای وی را در حوزه ای که خود رأی داده صفر منظور کرده اند، آقای حدادعادل نامزد ناکام انتخابات مجلس ششم بود. اولین سیاست مداری که خواهان ابطال انتخابات شد آقای محمد جواد لاریجانی بود.