» کلمه

چهار چالش سازمان تامین اجتماعی

در حال حاضر حدود ١٨ صندوق بیمه‌ای و بازنشستگی در کشور وجود دارد که از این ١٨ صندوق، چهار صندوق در بخش عمومی فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها عبارتند از: سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر.

راه سنجش عدالت حاکمیت؛ رعایت حقوق ضعیفان، اقلیت‌ها و مخالفان

آنچه بر سر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد آمد هر انسان آزاده و عدالتخواهی را به تامل وا می دارد. ۶ سال حصر بدون دادگاه و ندیده گرفتن حق دفاع متّهم از خود؟ این نامش عدالت نیست، تلاش حاکمیت برای چزاندن و به زانو در آوردن است. قدرت نمائی یک نظام بر علیه ۳ ضعیف بی‌ دفاع است. نه با قوانین مدرن قضائی همخوانی دارد و نه با روح اسلام. داستان معروف امام علی‌ (ع)و زره‌اش که در دست کس دیگر بود در کتب دینی مدرسه‌ای ما بود. دادگاهی که به علت نداشتن شاهد، زره خلیفه مسلمین را نمی تواند به وی پس دهد. دادگاه در آن زمان از امروز ایران اسلامی مستقل تر بوده است!

من حساسم! واکنشی شخصی به پرسشی حقوقی

اینکه دانشجوی شجاع و حق جویی سخنان مهمی را در مجلسی که خط قرمزهای از پیش معینی دارد نه تنها از نظر عاطفی یا حتی باورهای سیاسی و بلکه تخصصی و علمی در این مورد بیان نموده واجد ارزش فراوان بوده جای تقدیر بسیار دارد اما آن سوی دیگر قضیه مخاطب آقای کامفیروزی، یعنی رهبری، به سخنان کاملا حقوقی،‌ واکنش شخصی نشان داده و در جواب این بخش از سخنان مطرح شده جمله خود را با تکرار اتهام فتنه به حوادث سال ۸۸ جمله خود را با “نمی‌پسندم” یعنی جایگاهی شخصی و فردی به نگاه به قانون به پایان برده است. این موضع شخصی در همان ابتدای نشر خبر واکنش‌های زیاد و انتقادات فراوانی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

عید سعید فطر مبارک

یک هلال دیگر و یک طلوع دیگر، بانگ پایان یک ماه بندگی و سر به سجده‌ی آسمان ساییدن است. تولد یک ماه دیگر و پایان ماهی که دست‌ها بارها تا آبی آرام بلند روان شد تا آرامش و آزادی مردممان را طلب کند، و در آخر سر بر سجده‌ی خاک خدا را شکر فطری نماید که شایسته رحم گردانده شده است. تکرار هفت ساله‌ی قصه‌ی جور و هزار بار تکرار نام اعظم و هزار بار نجوای الغوث الغوث به درگاهش، زمزمه حصر و زندان و هنوز زندان‌های خانگی و سه محصور و ده ها زندانی سیاسی دیگر سر در آسمان و قدم محکم بر زمین همچنان ایستاده در مقابل ظلم، و قصه‌ی حصر و حبس همچنان آغازگر ربنای دعاهایمان. کلمه عید سعید فطر به همه همراهان سبز، زندانیان سیاسی و یک یک مردم آزاده‌ی وطنمان تبریک می‌گوید و برای ایران عزیز روزهای بهتری آرزو می‌کند.

برکناری فیروزآبادی، تنگ‌تر شدن حلقه مخالفان دولت

روز گذشته خبر برکناری سرلشگر فیروزآبادی و جایگزین محمدحسین باقری توسط رهبری به عنوان فرمانده کل قوا منتشر شد. این خبر بیانگر یکی از مهم‌ترین تحولات در آرایش و جناح‌بندی‌های نیروهای سیاسی ـ نظامی است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عالی‌ترین مقام نظامی و واجد اختیارات گسترده‌ای است. تغییر فیروزآبادی بعد از حدود ۲۷ سال و در شرایطی که وی از ابتدای تکیه زدن رهبری فعلی بر جایگاه خود عهده‌دار مسئولیت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح بوده است، بیانگر غیرعادی بودن این تغییر است. در تحلیل این تغییر مهم که توازن نیروهای نظامی را به نفع جریان تندرو نظامی و به ضرر نیروهای اعتدالی و دولت روحانی به هم می‌زند، به چند نکته باید توجه کرد.

خداوندا داد مردم ما را از دادستان‌ها بستان

چندی است که دادستان‌هایی در کشور در برنامه‌ای هماهنگ اعمال خلاف قانونی را آغاز کرده‌اند. در ابتدا از سکوت در مورد حمله و بهم زدن سخنرانی‌های اصلاح‌طلبان در زمان انتخابات شروع شد و در ادامه به دخالت در امور داخلی استانداری‌ها و ادارات مختلف در استان‌ها و تهدید مقامات دولتی و برخورد با مردم و جوانان انجامید. این چه اختیاراتی است که قوه قضاییه و دادستان‌ها برای خود قائل هستند پس نمایندگان مردم در مجلس شورا کجا هستند و چه می‌کنند؟ و نیز رهبری که اجازه نظارت بر قوه قضاییه را به نمایندگان مردم نمی‌دهد چگونه جوابگوی این همه بی‌عدالتی و تخلفات در پیشگاه خدا خواهد بود؟ خداوندا داد مردم ما را از دادستان‌ها بستان…

اصلاح‌طلبان! سرمایه‌سوزی نکنید

به بخش صاحب اصول و اصیل اصلاح‌طلب پیشنهاد می‌شود که برای حفظ سرمایه‌ی جریان خود وارد گود شوند و جلوی برخی نپختگی‌ها، هیجان‌زدگی‌ها، عجله‌ها و دنیازدگی‌های اعتماد‌سوز را بگیرند که در غیر این صورت خشک و تر با هم خواهند سوخت. بی‌شک، هیچ کس به اندازه خود سرمایه‌سازان اصلاحات نباید نگران سرمایه‌سوزی و اعتمادسوزی برخی منسوبان به این جریان باشد. کسانی که با تصور قبیلگی از قدرت و سیاست تصور می‌کنند که کار سیاسی فقط برای دست یازیدن به قدرت است و حالا باید آن را از چنگ قبیله دیگر در آورد و کسب و حفظ آن تابع هیچ اصولی نیست، کسانی که تصور تعطیلی حافظه ملت نسبت به وعده‌هایی چون رفع حصر را دارند، کسانی که فکر می‌کنند حضور در قدرت یعنی فرصتی کوتاه برای بستن بار زندگی خود و هفت نسل بعدشان، کسانی که از سیاست تصور بندبازی و زد و بند پنهان با رقیب را برای اهداف شخصی و نهایتا محفلی دارند، اینها تمام سرمایه جریان اصلاحات را می‌توانند هدف قرار دهند. کسانی که اغلب هیچ نقشی در کسب سرمایه اجتماعی این جریان نداشته‌اند اما می‌توانند یک شبه همه آن را به باد دهند.

رییس‌جمهور ملاحظات را رها کرده، شفاف‌سازی کند!

علاوه بر اینها آقای روحانی در زمینه رفع حصر موفقیتی نداشته و مطمئناً یکی از دغدغه‌های ایشان آزادی محصورین است و گام‌هایی هم برداشته‌اند اما نتوانسته‌اند حاکمیت را قانع کنند و بهتر است تلاش‌های خود و نتیجه کار را به اطلاع ملت برسانند. رفع حصر می‌تواند موجب وفاق ملی شود و اعتماد عمومی را باعث گردد، مهندس موسوی را نمی‌توان به لحاظ سیاسی و حزبی در جبهه اصلاح‌طلبان و یا اردوگاه اصولگرایان تعریف کرد. آقای موسوی فراتر از هر دو جریان قرار دارد و منافع ملی ایجاب می‌کند این حصر هر چه سریعتر شکسته شود و خیال سیاسیون و دانشجویان و مردم آسوده و زمینه برای ایجاد آرامش سیاسی فراهم گردد. برخی از مشکلات در رابطه با خارج و نیز رفع تنگناهای سیاسی و امنیتی به رفع حصر گره خورده است. آقای روحانی ملاحظات را رها کرده و از اقدامات خود در رابطه با حصر با مردم سخن بگوید.

نهضت اطلاع‌رسانی از آنچه در زندان‌ها می‌گذرد

بایستی در کشور نهضتی ایجاد شده که زندانیان بدون ترس از برخورد و حذف اطمینان یافته و اتفاقات داخل زندان خصوصا در شهرستان‌ها که وضع به مراتب اسف‌بارتر است را به نمایندگان مردم و نهادهای مدنی اطلاع دهند تا شاید از این طریق بتوان جلوی تخلفات و تبعیضات آشکار در زندان‌ها را گرفت. به طور معمول زندانیان عادی از ترس نفوذی‌های عوامل زندان جرئت شکایت از آنچه بر آنها می‌گذرد را ندارند ولی در زندان‌هایی که زندانیان سیاسی حضور دارند می‌توانند در این مورد به نمایندگان مجلس و شورای شهر کمک نمایند.

آن «۲۴ ساعت لعنتی» که دادستان تحمل نکرد

ای کاش آقای دادستان و مقامات قوه قضاییه این استانداردهای دوگانه را کناری گذاشته و به جای اینکه از یک گزارش منتشر شده در یک روزنامه برنجند، به مقامات تحت امر خود دستور دهند که چگونه با متهمان و زندانیان رفتار کنند. برخوردهای خشن ضابطان دادگستری، ماموران قوه قضاییه و بازجویان و نیروی انتظامی چیزی نیست که به این زودی از خاطر مردمی رفته باشد که هر یک به نوعی تجربه دشنام‌ها، فحاشی‌ها، حمله شبانه به خانه‌های شخصی و ارعاب و وحشت را دارند. اگر مدعی العموم آنقدر فراغت بال دارند که تنها دو روز بعد از انتشار یک گزارش دستور بررسی داده و متوجه شده اند محتویان این گزارش “کذب” است، ای کاش آنقدر فرصت داشتند که در این همه سالها به هزاران پرونده معوق رسیدگی کرده و درخواست هایی را که تنها نیازمند یک “امضای” ایشان است را در اولویت کارهای خود قرار دهند و حقوق هزاران نفر از شهروندان هر روز در راهروها محاکم قضایی تضییع نشود.

گزارش یک رأی دزدیده‌شده

روزهایی بود که احساس می‌کردیم ستاره اقبال را به چنگ آورده‌ایم و شاهد پیروزی را در آغوش خواهیم گرفت. زمان‌های بسیاری هم در قعر نامیدی فرومی رفتیم. اما کورسوی نور ”اختر”، راه را نشانمان داد و گرمایش تحمل سرمای درون و برون را برایمان میسر کرد. در این لحظات، اسطوره “سهراب” از دل تاریخمان “ندا ” برآورد که پدر کین من را خواهد گرفت و تو همچنان از مهرورزی گفتی و نه خشونت که: «پیروزی ما در شکست دیگران نیست.» و از قول همان کتاب: «روزگار را روزگار چیرگی قهر» ترسیم کردی و هشدار دادی: «فاجعه‌ی ذاتی خودکامگی در این است که خودکامگان حتی پس از چیرگی سیاسی بر جان‌های آزاده و ناتوان کردن و دوختن دهانشان، هنوز از ایشان می‌هراسند» و در نهایت نویدمان دادی: «خودکامگی‌ها در متن تاریخِ پایان ناپیدای زندگی بشر، لحظه‌های کوتاهی بیش نیستند و هرچه گذشته پرستان بر پویایی زندگیْ راه بربندند، پس از درنگی کوتاه به کناری رانده خواهند شد».

چه چیزی مصطفی را مصطفاتر کرد؟

مصطفی با زبانی حقوقی ولی پر صلابت همچنان بر مواضع اصولی خود ایستاد و از سخن گفتن باز نایستاد. او از این به بعد بیش از پنج سال مداوم مصطفاتر شد. و باز نامه نوشت. او را در دوران محکومیتش، بدلیل نوشتن دوباره محکوم کردند و او نه تنها باز نماند بلکه مصطفاتر شد، مردم با مصطفا و مصطفا با مردم بزرگ می‌شدند. و او آگاهی پراکند و درس صبر و مقاومت و ایثار و پایداری بر اصول اصلاح‌طلبی و مسلمانی و دموکراسی، داد و این، مصطفی را مصطفی و بلکه مصطفاتر نمود.

ماه برکت، رحمت و مغفرت

حرمت مردم از دیدگاه اسلام؛ یکی از امور دینی که به عنوان تبلیغ معالم دینی هست اینکه در ماه مبارک رمضان، زندگی ائمه(ع)، خلقیات، مناقب و فضایل، شأن و منزلت آن بزرگواران را برای مردم بازگو کنید هم از مسائل اخلاقی صحبت کنید و هم احکام اسلام را برای مردم بیان کنید. اسلام دین رفق و مدارا، حُسن خلق، حلم و بردباری، عدالت و انصاف است. شما حداقل این آیه زکات را برای مردم شرح دهید. امروز روزی است که ما باید این مسائل را برای مردم توضیح دهیم.(خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَیْهِمْ إِنَّ صَلاتَکَ سَکَنٌ لَهُمْ).[۱۸] بعضی[۱۹] دعای پیغمبر(صلی الله علیه وآله وسلم) برای زکات دهنده را واجب دانسته اند، دعای حاکم و کسی که زکات را می گیرد، واجب است. گفته اند: اگر به کسی زکات دادند، واجب است در حق زکات دهنده دعا کند.

سرچشمه بی‌قانونی‌ها؛ بی‌توجهی رهبری به قانون

یک واردکننده خودرو با ماه‌ها دوندگی و میلیون‌ها تومان هزینه، گرفتن نمایندگی از شرکت تولیدکننده خارجی، عقد قرارداد خرید و سپس اخذ مجوزهای مختلف از وزارت صنایع و سازمان استاندارد و … توانسته بود در چارچوب ضوابط قانونی کشور مجوز ورود تعدادی از این اتومبیل را بگیرد و فقط با یک دستور رهبر در یک سخنرانی تمام آن ضوابط قانونی باطل‌شده و خرید این اتومبیل از فروشنده خارجی لغو و باعث وارد شدن میلیاردها تومان خسارت به کشور و آن واردکننده شد. و مهم‌تر از آن باعث بی‌اعتمادی طرف خارجی قرارداد و دیگر طرف‌های تجاری شد که همواره از این ترس داشته باشند که بعد از انعقاد هر قراردادی با یک شرکت ایرانی و یا دولت ایران، اگر رهبر کشور از آن خوشش نیاید دستور لغوش را می‌دهد. وقتی رهبر کشوری به پیمان‌ها و عقود منعقدشده مردم و یا دولت حرمت قائل نشود آن‌وقت چگونه از خارجی‌ها توقع التزام و احترام به قراردادهایشان را داشته باشیم؟ خطرات بی‌توجهی به قانون خصوصاً از مسئولان را جدی بگیریم.

مقاومت میرحسین در حصر؛ امتداد پایداری‌ در خونین‌شهر

برای موسوی روز آزادی خرمشهر هرگز فراموش شدنی نیست. قطعا در سنگر دفاع اختر لحظه به لحظه آن دوران را با تلخی‌ها و شیرینی‌هایش مرور می‌کند و این چنین است که مصمم‌تر و استوارتر راه را ادامه می‌دهد. مقاومت امروز موسوی در حصر در امتداد طبیعی و برای پایبندی بر عهدش با قهرمانانی است که در خونین‌شهر و هر وجب دیگر از این خاک مقدس از همه چیز خود با متانت و از دل و جان گذشتند.

درس امروز آزادی خرمشهر

راه صحیح پاسداری از دستاورد رزمندگان جان برکفی که خرمشهر را آزاد کردند اینست که همواره جمله امام خمینی را که فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» آویزه گوش قرار دهیم و از تفرقه و منازعات بپرهیزیم و به یاد داشته باشیم که خرمشهر با وحدت کلمه آزاد شد و امروز نیز وحدت کلمه ما می‌تواند ما را در برابر توطئه‌ها و خطرهائی که در کمین است بیمه و در برابر دشمنان پیروز نماید. پیروزی ما در هر مقطعی موجب تقویت دوستان انقلاب اسلامی و آزادیخواهان در نقاط مختلف جهان خواهد بود کما اینکه شکست ما نیز دشمنان انقلاب و دشمنان آزادی را شاد خواهد کرد. این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم دوستان خود را شاد کنیم یا دشمنان را.

وارث اخلاق پیامبران

در جامعه امروز برای کار و فعالیت در هر زمینه‏‌ای باید به قوانین، مقرّرات و ضوابط موجود احترام گذاشت و به آنها عمل کرد، چرا که نظم و انتظام امور جامعه را به همراه دارد و اقتضا می‏کند همه به آن عمل کنند و تخلف از مقرّرات و قوانین حکومتی، حرام است. بنابراین امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) می‏گوید: طواف واجب اول، طواف مستحب بعد، چون می‏خواهد جامعه را اداره کند، قطعاً امام زمان مثل ما عمل نمی‏کند. پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) فرمود: «انتظار فرج افضل اعمال اُمتی»،[۶] انتظار فرج، بهترین اعمال در نزد امت من است. خداوند ان‏شاءالله ما را جز منتظرین واقعی فرج مهدی موعود(علیه السلام) قرار بدهد.

فاین تذهبون؟!

با حمله کنندگان به سفارت انگلستان و عربستان که علاوه بر خسارات های مالی، خسران های بزرگی برای کشور در عرصه بین المللی ایجاد کردند، در خفا معامله می شود. عاملان و آمران حمله به کوی دانشگاه و ترور سعید حجاریان به به سرنوشت آمر جنایت کهریزک مبتلا می شوند. مانند سعید مرتضوی که با آن همه جنایت و جرم و اختلاس و سومدیریت هنوز یک شب را در اوین سپری نکرده است در حالی که روزنامه نگاران، هنرمندان، نویسندگان، فعالان سیاسی و مدنی به جرم ناکرده فقط برای نوشتن مطلبی و انذار و هوشیاری نسبت به خطری سالهاست مهمان زندان های کشور هستند.

مگر قاتلان خواهرزاده‌ی میرحسین معرفی شدند؟

خبر سوءقصد به برادر میرحسین عجیب نبود. مگر قاتلان خواهرزاده‌ی میرحسین شناسایی و دستگیر شدند که حالا دیگران از تکرار مشابه آن بترسند؟ اگر مسئولان امر می‌خواهند فاجعه‌ی سوءقصد به حجّاریان و سیّدعلی موسوی حبیبی و دیگران تکرار نشود، با چهره‌نگاری یا استفاده از تصاویر احتمالی حمله‌کنندگان را شناسایی و معرّفی کنند و فعّالان سیاسی به ویژه ‌مجلسیان هم موضع بگیرند.

شأن و جایگاه رهبری این است؟

مروری بر اظهارنظرهای اخیر رهبری نشان از تقلیل یافتن موضوعات و نازل شدن ادبیاتی است که در شان رهبری نیست. در واکنش به همین تناقض هاست که جوانان و کاربران شبکه های اجتماعی هم عبارات و اصطلاحات رهبری در سخنرانی هایش را به شوخی می گیرند و با آن جمله سازی می کنند؛ عباراتی همچون غلط است دیگر، بی حیاها، من از این برند هم بدم می آید، چه غلط ها و …

بعثت برای اخلاق

فقر و ناداری در مکتب پیامبر منشأ مفاسد اخلاقی تلقی شد و در تعالیم خود فراتر از آن میزانی که از نماز گفت از انفاق، زکات و صدقات سخن به میان آورد. به‌کارگیری این واژه‌ها برای تأکید بر این نکته بود که تا مشکلات اقتصادی مردم حل نشود نمی‌توان از توحید سخن گفت. فرمود: «کسانی که برای مبارزه با فقر کاری نمی‌کنند، تکذیب‌کنند‌گان دین هستند».

مفهوم حصر؛ از ترس تا سلب حق دفاع

حصر، یعنی «مجازات یک فرد بدون محاکمه»، اگر چه ظاهر فریبنده‌ای دارد و متهم را از حضور در راهروهای دادگاه و پوشیدن لباس متهمان و حضور در بازداشتگاه‌ها، بازداشته است، اما اصالتا نافی «حق دفاع» است. «حق دفاع» نیز مانند حق برابری در تمام منشورها و قوانین اساسی و مدنی به رسمیت شناخته شده است. خاستگاه، «حق دفاع»، اصل برائت است. برمبنای اصل برائت هر کس اصالتاً بی‌گناه است، مگر آنکه خلافش ثابت شود، لذا باید بتواند در مقابل اتهاماتش از خود دفاع کند تا امکان اثبات/رد گناه توسط دادگاه فراهم شود. اینجاست که می‌شود فهمید، که حکومت نه تنها در حق فرد محصور، لطفی نکرده است بلکه «حق دفاع» را نیز از او سلب کرده است و در این مقام برخورد حکومت با او، نه تنها شدیدتر از سایر متهمان و مجرمان است بلکه مجازات او تعریفی حقوقی نمی‌تواند داشته باشد

شورای هماهنگی راه سبز: نامه کروبی پرده از تزویر برداشت

شورای هماهنگی راه سبز در بیانیه‌ای با حمایت از نامه‌ی مهدی کروبی تصریح کرده است: پیام تاریخی و فریاد شجاعانه‌ی شیخ آزاده از درون حصر پنج ساله، نه با سودای خلاصی خود از حبس غیرعادلانه، بلکه با هدف نجات کشور از محاصره نابخردی‌ها برآمده است؛ دغدغه‌ای که در جای جای نامه آقای کروبی به آقای روحانی، به‌طور صریح و آشکار مطرح شده است.

چرا برجام را کاغذپاره می‌خوانند؟!‎

هرچه صدا و سیما و امپراتوری رسانه ای سپاه برای به شکست کشاندن برجام بیشتر تلاش می کنند ناخودآگاه بیشتر ثابت می کنند که تحریم های پیشین نیز صرفا به دلیل جهل احمدی نژاد به مناسبات بین المللی و سازوکار شورای امنیت به ایران تحمیل نشد بلکه عده ای آگاهانه در پی امنیتی کردن فضای بین المللی علیه جمهوری اسلامی بودند تا به نام مقابله با تحریم ها و تهدیدهای جهانی فضای پلیسی و نظامی در میهن حاکم سازند و باسرکوب هر صدای منتقد یا مخالف به کاسب کاری سیاسی و اقتصادی خود بپردازند. همان گونه که به صراحت می گویند تنها راه برای جلوگیری از فروپاشی جمهوری اسلامی الگو گرفتن از روش حکومتی استالین است؟

جنگ سرد را پایان دهیم

تا زمانی که این جنگ سرد میان ایران و آمریکا وجود دارد در بر همین پاشنه می‌چرخد. چین، روسیه و کوبا که در این قرن انقلاب بزرگی را پشت سر گذاشتند، پس از سال‌ها جنگ سرد و هزینه‌های زیاد، عاقبت بر سر میز مذاکره با آمریکا نشستند و در‌های سفارت خود را گشودند. و رفت و آمد اقتصادی و سیاسی خود را بر قرار ساختند. هزینه‌هایی که جنگ سرد در دراز مدت بر کشور‌ها تحمیل می‌کند، کمتر از جنگ‌های نظامی نیست. ادامه این سیاست به سود منافع ملی ما نخواهد بود. پس از اوباما سیاست آمریکا در منطقه چه خواهد شد، روشن نیست. یقینا کسانی که جلو آمده‌اند سیاست آمریکا را در منطقه فعال‌تر و احیانا خشن‌تر خواهند کرد.

حبس امیدکُش؛ بدترین تبلیغ علیه نظام

مساله ی امید کوکبی از آن موضوعات “امیدکُش” است. از آن مسائلی که تکیه بر صبر و حوصله و نتیجه بخشی تعامل را دچار چالش می کند. امید گفته که بعد از ۵ سال هنوز نمی داند برای چه به زندان افتاده. این پرسش اگر در ذهن یک زندانی باشد، آزاردهنده ترین شکنجه برای او و چالش برانگیزترین مانع برای کسانی است که امیدوارانه برای آزادی او تلاش می کنند. گاهی از برخی زندانیان سیاسی سال های گذشته، به خصوص کسانی که سابقه ی خدمت به نظام و انقلاب را داشته اند شنیده ام که در خلوت انفرادی های شان دچار این پرسش سخت می شدند که چرا در پی انقلابی که به آن دل بستند و برای تقویت نظام برآمده از آن تلاش کرده‌اند، زندانی شدند؟ مهندس بهزاد نبوی می‌گفت که به دلیل این پرسش، زندان پس از انقلاب برای او سخت تر از زندان زمان شاه بود.

اهداف علی پابرجاست؛ ما اسلام را تضعیف کرده‌ایم

اهداف این مرد بزرگ هنوز هم برجاست. ماییم که اسلام را تضعیف کرده‌ایم و از ارزش آن کاسته‌ایم، نماز را ترک کرده‌ایم و به واجبات عمل نمی‌کنیم و در موج فراگیر فسق و فجور مشارکت می‌کنیم و سلاح به دست دشمنان حضرت می‌دهیم تا او را از میان ببرند. علی بن ابی‌طالب (ع) چه رابطه‌ای با ما دارد؟ آیا ما واقعاً پیرو او هستیم؟ اگر مثل او باشیم و‌‌ همان طور که می‌گوید «وَإِنَّکُمْ لَا تَقْدِرُونَ عَلَى ذَلِکَ وَلکِن أَعِینُونِی بِوَرَعٍ وَاجْتِهَاد» (شما نمی‌توانید مانند من باشید، اما مرا با ورع و تلاش یاری کنید.) اگر در خط و مسیر او حرکت کنیم، در این صورت پیرو او هستیم وگرنه خیر. شما هم مسلماً به این رضایت نمی‌دهید [که از پیروان راستین او نباشید] زیرا او را دوست دارید. حال اگر در کنار این محبت، مقداری معرفت و آگاهی هم داشته باشیم و در راه خدمت و تقویت اهداف او و تضعیف دشمنانش گامی برداریم، وارد در‌‌ همان راهی شده‌ایم که باید از روز ولادت آن حضرت الهام بگیریم.

از نامزدی احمدی‌نژاد استقبال کنیم

شرایط کنونی با سال ۸۸ متفاوت است. مردم آثار تحریم‌ها یا‌‌ همان کاغذپاره‌های شورای امنیت را با پوست و گوشت خود لمس کرده‌اند. تورم، رکود و کاهش فاحش تولید را همزمان با توزیع یارانه ۴۵ هزار تومانی دیده‌اند. از حرام‌خواری‌ها و بدهی‌های کلان دولت خبر دارند و می‌دانند که دیگر پولی برای توزیع بیشتر به ویژه با توجه به افت قیمت نفت وجود ندارد و اساسا اختصاص یافتن ۸۵% بودجه سالانه به امور جاری کشور قدرت مانور چندانی به روسای دولت نمی‌دهد.

مصانعه و مداهنه با احمدی‌نژاد

در سالهای پس از انقلاب اسلامی که کشور با بحرانهای بزرگی درگیر بود با وجود همه تنگناها که از همان ابتدای انقلاب خود را نشان دادند از حماقتهای منافقین و تروریسم بی رحمی که راه انداختند و هم مسئولین و هم مردم را نشانه رفته و به شهادت رساندند تا غائله های داخلی برای تجزیه کشور تا جنگ تحمیلی که بحرانی ترین مواقع رقم خورد با رهبری امام و مدیریت توانمند مسئولین (که متاسفانه برخی اکنون یا به شهادت رسیده اند و یا در زندان و یا محصور و یا ممنوع هستند) بحرانها کنترل شد و هیچگاه کشور با فاجعه روبرو نشد.

شوک شیخ سبز به همه

نامه‌ی سرگشاده‌ی شیخ صبور و آزاده و سبز، مهدی کروبی، تنها پیامی خطاب به حسن روحانی نیست؛ شوکی است به اقتدارگرایان، به دولت و اعتدال‌گرایان، به اصلاح‌طلبان، به سبزها، به جامعه مدنی، و به شهروندان عادی.