» کلمه

مفهوم حصر؛ از ترس تا سلب حق دفاع

حصر، یعنی «مجازات یک فرد بدون محاکمه»، اگر چه ظاهر فریبنده‌ای دارد و متهم را از حضور در راهروهای دادگاه و پوشیدن لباس متهمان و حضور در بازداشتگاه‌ها، بازداشته است، اما اصالتا نافی «حق دفاع» است. «حق دفاع» نیز مانند حق برابری در تمام منشورها و قوانین اساسی و مدنی به رسمیت شناخته شده است. خاستگاه، «حق دفاع»، اصل برائت است. برمبنای اصل برائت هر کس اصالتاً بی‌گناه است، مگر آنکه خلافش ثابت شود، لذا باید بتواند در مقابل اتهاماتش از خود دفاع کند تا امکان اثبات/رد گناه توسط دادگاه فراهم شود. اینجاست که می‌شود فهمید، که حکومت نه تنها در حق فرد محصور، لطفی نکرده است بلکه «حق دفاع» را نیز از او سلب کرده است و در این مقام برخورد حکومت با او، نه تنها شدیدتر از سایر متهمان و مجرمان است بلکه مجازات او تعریفی حقوقی نمی‌تواند داشته باشد

جنگ سرد را پایان دهیم

تا زمانی که این جنگ سرد میان ایران و آمریکا وجود دارد در بر همین پاشنه می‌چرخد. چین، روسیه و کوبا که در این قرن انقلاب بزرگی را پشت سر گذاشتند، پس از سال‌ها جنگ سرد و هزینه‌های زیاد، عاقبت بر سر میز مذاکره با آمریکا نشستند و در‌های سفارت خود را گشودند. و رفت و آمد اقتصادی و سیاسی خود را بر قرار ساختند. هزینه‌هایی که جنگ سرد در دراز مدت بر کشور‌ها تحمیل می‌کند، کمتر از جنگ‌های نظامی نیست. ادامه این سیاست به سود منافع ملی ما نخواهد بود. پس از اوباما سیاست آمریکا در منطقه چه خواهد شد، روشن نیست. یقینا کسانی که جلو آمده‌اند سیاست آمریکا را در منطقه فعال‌تر و احیانا خشن‌تر خواهند کرد.

شورای هماهنگی راه سبز: نامه کروبی پرده از تزویر برداشت

شورای هماهنگی راه سبز در بیانیه‌ای با حمایت از نامه‌ی مهدی کروبی تصریح کرده است: پیام تاریخی و فریاد شجاعانه‌ی شیخ آزاده از درون حصر پنج ساله، نه با سودای خلاصی خود از حبس غیرعادلانه، بلکه با هدف نجات کشور از محاصره نابخردی‌ها برآمده است؛ دغدغه‌ای که در جای جای نامه آقای کروبی به آقای روحانی، به‌طور صریح و آشکار مطرح شده است.

چرا برجام را کاغذپاره می‌خوانند؟!‎

هرچه صدا و سیما و امپراتوری رسانه ای سپاه برای به شکست کشاندن برجام بیشتر تلاش می کنند ناخودآگاه بیشتر ثابت می کنند که تحریم های پیشین نیز صرفا به دلیل جهل احمدی نژاد به مناسبات بین المللی و سازوکار شورای امنیت به ایران تحمیل نشد بلکه عده ای آگاهانه در پی امنیتی کردن فضای بین المللی علیه جمهوری اسلامی بودند تا به نام مقابله با تحریم ها و تهدیدهای جهانی فضای پلیسی و نظامی در میهن حاکم سازند و باسرکوب هر صدای منتقد یا مخالف به کاسب کاری سیاسی و اقتصادی خود بپردازند. همان گونه که به صراحت می گویند تنها راه برای جلوگیری از فروپاشی جمهوری اسلامی الگو گرفتن از روش حکومتی استالین است؟

حبس امیدکُش؛ بدترین تبلیغ علیه نظام

مساله ی امید کوکبی از آن موضوعات “امیدکُش” است. از آن مسائلی که تکیه بر صبر و حوصله و نتیجه بخشی تعامل را دچار چالش می کند. امید گفته که بعد از ۵ سال هنوز نمی داند برای چه به زندان افتاده. این پرسش اگر در ذهن یک زندانی باشد، آزاردهنده ترین شکنجه برای او و چالش برانگیزترین مانع برای کسانی است که امیدوارانه برای آزادی او تلاش می کنند. گاهی از برخی زندانیان سیاسی سال های گذشته، به خصوص کسانی که سابقه ی خدمت به نظام و انقلاب را داشته اند شنیده ام که در خلوت انفرادی های شان دچار این پرسش سخت می شدند که چرا در پی انقلابی که به آن دل بستند و برای تقویت نظام برآمده از آن تلاش کرده‌اند، زندانی شدند؟ مهندس بهزاد نبوی می‌گفت که به دلیل این پرسش، زندان پس از انقلاب برای او سخت تر از زندان زمان شاه بود.

اهداف علی پابرجاست؛ ما اسلام را تضعیف کرده‌ایم

اهداف این مرد بزرگ هنوز هم برجاست. ماییم که اسلام را تضعیف کرده‌ایم و از ارزش آن کاسته‌ایم، نماز را ترک کرده‌ایم و به واجبات عمل نمی‌کنیم و در موج فراگیر فسق و فجور مشارکت می‌کنیم و سلاح به دست دشمنان حضرت می‌دهیم تا او را از میان ببرند. علی بن ابی‌طالب (ع) چه رابطه‌ای با ما دارد؟ آیا ما واقعاً پیرو او هستیم؟ اگر مثل او باشیم و‌‌ همان طور که می‌گوید «وَإِنَّکُمْ لَا تَقْدِرُونَ عَلَى ذَلِکَ وَلکِن أَعِینُونِی بِوَرَعٍ وَاجْتِهَاد» (شما نمی‌توانید مانند من باشید، اما مرا با ورع و تلاش یاری کنید.) اگر در خط و مسیر او حرکت کنیم، در این صورت پیرو او هستیم وگرنه خیر. شما هم مسلماً به این رضایت نمی‌دهید [که از پیروان راستین او نباشید] زیرا او را دوست دارید. حال اگر در کنار این محبت، مقداری معرفت و آگاهی هم داشته باشیم و در راه خدمت و تقویت اهداف او و تضعیف دشمنانش گامی برداریم، وارد در‌‌ همان راهی شده‌ایم که باید از روز ولادت آن حضرت الهام بگیریم.

از نامزدی احمدی‌نژاد استقبال کنیم

شرایط کنونی با سال ۸۸ متفاوت است. مردم آثار تحریم‌ها یا‌‌ همان کاغذپاره‌های شورای امنیت را با پوست و گوشت خود لمس کرده‌اند. تورم، رکود و کاهش فاحش تولید را همزمان با توزیع یارانه ۴۵ هزار تومانی دیده‌اند. از حرام‌خواری‌ها و بدهی‌های کلان دولت خبر دارند و می‌دانند که دیگر پولی برای توزیع بیشتر به ویژه با توجه به افت قیمت نفت وجود ندارد و اساسا اختصاص یافتن ۸۵% بودجه سالانه به امور جاری کشور قدرت مانور چندانی به روسای دولت نمی‌دهد.

مصانعه و مداهنه با احمدی‌نژاد

در سالهای پس از انقلاب اسلامی که کشور با بحرانهای بزرگی درگیر بود با وجود همه تنگناها که از همان ابتدای انقلاب خود را نشان دادند از حماقتهای منافقین و تروریسم بی رحمی که راه انداختند و هم مسئولین و هم مردم را نشانه رفته و به شهادت رساندند تا غائله های داخلی برای تجزیه کشور تا جنگ تحمیلی که بحرانی ترین مواقع رقم خورد با رهبری امام و مدیریت توانمند مسئولین (که متاسفانه برخی اکنون یا به شهادت رسیده اند و یا در زندان و یا محصور و یا ممنوع هستند) بحرانها کنترل شد و هیچگاه کشور با فاجعه روبرو نشد.

شوک شیخ سبز به همه

نامه‌ی سرگشاده‌ی شیخ صبور و آزاده و سبز، مهدی کروبی، تنها پیامی خطاب به حسن روحانی نیست؛ شوکی است به اقتدارگرایان، به دولت و اعتدال‌گرایان، به اصلاح‌طلبان، به سبزها، به جامعه مدنی، و به شهروندان عادی.

چرا شرکت دوباره احمدی‌نژاد در یک انتخابات لازم است

احمدی نژاد به ۸ سال سیاست‌هایی گره خورده است که هیچ کس حاضر نیست مسئولیتش را بر عهده بگیرد. هماهنطور که حضور جلیلی در انتخابات برای بررسی کارنامه سیاست خارجی کشور در دوره احمدی نژاد فرصت شد، حضور مجدد احمدی در انتخابات تکلیف کارنامه‌ی او و همه حامیانش را روشن تر می کند. احمدی این بار به جای بگم بگم باید جواب پس بدهد و این برای کشور لازم است. حضور احمدی‌نژاد در انتخاب ۹۶ همان خیری را به ما می‌رساند که جلیلی در ۹۲ رساند اما این بار ده برابر بیشتر. خدا بدهد برکت.

تناقض‌گویی سرداران سپاه درباره آزمایش‌های موشکی؛ اتهام به رهبری؟

فرماندهان نظامی بر اساس فرامین صادره عمل می‌کنند؛ یعنی مصوبه‌های شورای عالی امنیت ملی و ستاد کل نیروهای مسلح. رسانه‌ای نشدن رزمایش‌های موشکی مصوبه‌ای ابلاغ‌شده بوده است که تایید رهبری را داشته و اگر فرماندهان سپاه رهبری را فصل‌الخطاب در فرماندهی کل قوا می‌دانند، منطقاً نمی‌توانند به شکل علنی و در تلویزیون به نقد تصمیم رهبری پرداخته و آن را اشتباه تلقی کنند.

پرسش اخلاقی از انتخابات کدام است؟

طرح این پرسش که «چگونه می‌توانیم از فواید حضور در انتخابات بهره ببریم بی‌آنکه این شرکت در معنای تایید رفتار‌های حاکمیت در قبال منتقدین قلمداد گردد؟» می‌توان ما را به این راهکار برساند که با نگاشتن یک متن مبسوط، تفسیر خویش را از عمل رای دادن و انتقاد‌های خود را وضعیت حقوق بشر بصورت توأمان ارائه کنیم. یا اینکه مثلا برای رفع نگرانی‌هایمان در مورد کیفیت کاندیداهای منتخبمان، تا حد امکان در پسا انتخابات نظارت نقادانه و متعهدانه‌ای را در قبال آن‌ها پیش بگیریم و یا اینکه برای جبران توجه بیش از حدمان به سیاست ورزی کلان در مقوله انتخابات، پروژه‌هایی مدنی را در عرصه مدنی برای خود طراحی کرده و به پیش ببریم.

ضرورت مدیریت فضای پسابرجام

برجام مانند طفلی است که در یکی، دو سال نیازمند مراقبت‌های جدی است. مشکل اصلی اجرایی شدن برجام فضای تندی است که میان ایران و امریکا در جریان است. می‌توان قدرت نظامی را روزآمد کرد ولی از تندتر شدن فضای سیاسی و تبلیغاتی نیز پرهیز کرد.

صدای تغییر از همه‌جا شنیده می‌شود

سعید مدنی معتقد است که رفتار مردم در انتخابات اسفندماه به لحاظ ماهوی هیچ تفاوتی با اعتراضات آنان پس از انتخابات ۱۳۸۸ ندارد، این‌ها دو تاکتیک متفاوت برای هدف واحد است. و انتخابات اخیر نمایش صریح و روشنی از «فشار از پایین» بود که «فرصتی برای چانه‌زنی از بالا» فراهم کرد.

آقای خامنه‌ای! شأن رهبری را حفظ کنید

پنهان نیست که آیت الله خامنه ای با مسیری که بر مبنای انتخاب مردم در سال ۱۳۹۲ در پیش گرفته شده، موافق نیست. رهبری در هیچ انتخاباتی به اندازه هفت اسفند ۱۳۹۴ سطح خود را تا حد عضو کمپین انتخاباتی اصولگرایان پایین نیاورده بود. دیروز اما او کار را به جایی رساند که از لحاظ جنس مخالفت و سطح “پریدن” به رئیس جمهور، در حد حسین شریعتمداری است. آیا آیت الله خامنه ای حق دارد جایگاه رهبری را تا این حد پایین بیاورد که چند ساعت هم نتواند دندان روی جگر بگذارد و بی صبرانه دهان به دهان رئیس جمهور منتخب مردم بگذارد؟ آیا نباید حرمت امامزاده را متولی اش نگه دارد؟

فرصت شمار صحبت

زمانه شتاب دارد به رفتن ما، فرصت چندانی در میانه نیست، «چون بگذریم، دیگر نتوان به‌هم رسیدن» نوروز هم منتظر نمی‌ماند مگر برای کلامی به همدلی، دستی به‌آشتی، ترنم سازی به تهنیت و بوسه‌ای به مهر.

«تبعید» علیه ساختار

احمد زیدآبادی را وقتی از زندان آزاد کردند، به گناباد تبعید شد… حالا هم سعید مدنی را تبعید کرده اند به «بندر عباس». معنی این کار یعنی اینکه تنبیه این «متخلفان» از نگاه ساختار، زندگی در شرایط سخت، در محرومیت و دورافتادگی است… اما بلافاصله این پرسش مطرح می شود که ۳۷ سال پس از پیروزی انقلاب و تشکیل جمهوری اسلامی، وعده هایی که قرار بود محرومیت و دورفتادگی و شرایط سخت را برای طبقات پایین جامعه از بین ببرد چه شد؟

نجابت اصولگرایانه!

چرا اصولگرایان در هر رویدادی که به بن بست می رسند و مردم را از خود روی گردان می بینند فوراً سفر معنوی خود را به اسرائیل و انگلیس و آمریکا آغاز می کنند و علت شکست خود را در آنجا جست و جو می کنند و مردم را همگام با مثلاً انگلیس قلمداد کرده و لیستهای انتخاباتی پیروز شده را انگلیسی و رفتار مردم را چون کوفیان می دانند؟ آیا عصبانیت و تندخویی و فحاشی بزرگان اصولگرا (البته بخش تندرو) نجابت است؟ مردم پاسخ نجیبانه خود را با رای به لیست ناشناخته های مورد حمایت نجیبان اصلاح طلب در برابر لیست ائتلاف اصولگرایان داده اند، شما هم نجابت به خرج دهید و اگر نمی پذیرید، لااقل به مردم توهین نکنید.

شورای نگهبان نمی‌تواند از پاسخگویی خودداری کند

مردم را نباید دست کم گرفت. نمی شود به حساب نیاورد. نمی شود ندید. اگر مردم حس کنند بعضی در مصادر نظام به رای و نظرشان چندان اعتنایی ندارند و پیام رفتارشان این است که آنها دیده نشوند در این حالت به میدان می آیند و با رفتارشان کاری می کنند که دیده شوند.

زهرا(س)، زن مبارزه است و فداکاری و جان دادن

زهرا هم زن تعبّد است و تنسُّک و زن حجاب است و عفت، هم زن مبارزه است و فداکاری و جان دادن و سینه شکسته شدن در راه حفظ اسلام و قرآن. تعبد را بنگر، فداکاری و مبارزه را بنگر، مثل بسیاری از زنان ما که از زهرا درس گرفتند. امّا همه ما باید درس بگیریم. این هم یک درسی که از حضرت زهرا همه باید بگیریم. هیچگاه، نه مرد گوشه گیری باشیم که هوای نفس است، نه فقط مرد مبارزه باشیم که خدا نیست. هم تعبد و تنسُّک، و هم میدان مبارزه و نبرد. و بر همه ماهاست که در ایام عزاداری اش در مجالس عزاداری اش در حدّ توان شرکت کنیم.

نشانی غلط از «نانجیبانِ» ۸۸؛ اصراری لجوجانه بر ظلم مستند

آیت‌الله خامنه‌ای در جمع اعضای خبرگان بار دیگر پرونده‌ی انتخابات ۸۸ را گشود و با اشاره به سلامت انتخابات ۹۴، و ستایش از رفتار ناکامان این انتخابات، رفتار معترضان به نتایج انتخابات ۸۸ را «نانجیبانه» خواند. مروری بر چند برگ از پرونده‌ قطور و خونین انتخاباتِ ۸۸ کافی است تا نشان دهد چه کسانی «نانجیبانه» چشم بر واقعیت‌های موجود بستند و هنوز هم بر آن «ظلم مستند»، لجوجانه اصرار می‌ورزند.

بیم‌ها و امیدها در تحلیل استراتژیک مسائل منطقه و ایران

تقی رحمانی به عنوان یکی از اعضای شورای فعالین ملی-مذهبی که سال‌ها تجربه‌ی فعالیت‌های سیاسی و مدنی را در کارنامه خود دارد، امروز بر این باور است که عدم شناخت حساسیت‌های منطقه‌ای و فقدان تحلیل استراتژیک از منطقه مسبب خطاهای بزرگ و بعضاً جبران‌ناپذیری در کشور ما شده است. در نتیجه فرایند دموکراسی در ایران منهای رجوع به چنین تحلیلِ جامعی و تنظیم کنش‌ها بر اساس آن به نتیجه نخواهد رسید.

د‌‌‌ر میانه هیاهوها ناگهان کسی گفت: «اد‌‌‌ب مرد‌‌‌، به ز د‌‌‌ولت اوست»

اظهارات آقای ناد‌‌‌ر قاضی‌پور جنجال بزرگی است که عمق فاجعه اخلاقی «بخش کوچکی» از جامعه ما را نشان می‌د‌‌‌هد‌‌‌. این موضوع به‌ویژه د‌‌‌ر سطح برخی مد‌‌‌یران که چسبند‌‌‌گی به «قد‌‌‌رت» برای‌ آنها جزو «اصول» است، بیشتر نمود‌‌‌ پید‌‌‌ا می‌کند‌‌‌. جامعه ما د‌‌‌وران ۸ ساله احمد‌‌‌ی‌نژاد‌‌‌، د‌‌‌چار «اخلاق زد‌‌‌ایی» عمیقی شد‌‌‌ و برای همین بود‌‌‌ که د‌‌‌ر میانه همه هیاهوها ناگهان کسی گفت: «اد‌‌‌ب مرد‌‌‌، به ز د‌‌‌ولت اوست»، اما خیلی‌ها توجه نکرد‌‌‌ند‌‌‌. چرا که د‌‌‌ولت‌ها می‌آیند‌‌‌ و می‌روند‌‌‌ اما «اد‌‌‌ب» و «اخلاق» از آد‌‌‌م‌ها اسطوره‌ای می‌سازد‌‌‌ که از پشت د‌‌‌یوارها نبض جامعه را می‌بیند‌‌‌. متاسفم از اینکه به تعبیر حضرت امام(س)، قرار بود‌‌‌ مجلس «عصاره فضایل ملت» باشد‌‌‌،‌ اما به وضعی د‌‌‌رآمد‌‌‌ه که آقای نمایند‌‌‌ه مد‌‌‌عی می‌شوند‌‌‌: «مجلس جای زنان نیست».

فراگیر شدن بلوغ یک ملت

فرومایگان هیچگاه بزرگی یک ملت را نمی‌خواهند، آنان به هیچ‌وجه به رای مردم قائل نبوده و نیستند. امروز که می‌بینند تهران و سراسر ایران دست رد بر سینه آنان زده است و مردم نمی‌خواهند دست‌نشانده سیاست‌بازان شوند و تهران در هیچ مقطع و دوره‌ای از انتخابات اجازه خودنمایی به اقتدارگرایان نداده است، تهران را کوفه می‌خوانند و مردمی را که در همه عرصه‌های انقلاب و در همه مشکلات از یاری انقلاب و اسلام دریغ نداشته‌اند و بیشترین آمار شهیدان انقلاب و جنگ را در کارنامه خود دارند ضدانقلاب و خوارج می‌نامند و آنان را حامل ارزش‌های غرب‌گرایی معرفی می‌کنند. پر واضح است در این فرافکنی آشکار آنچه ذات خودشان است به مردان و زنان و جوانان غیرتمند و مسلمان تهران نسبت می‌دهند.

فرصتی دیگر برای رهبری نظام

با کامیابی معنادار محمدرضا عارف در انتخابات پایتخت، و با توجه به نزدیکی و اعتمادی که میان عارف با رهبر جمهوری اسلامی از یک‌سو، و از سوی دیگر با اصلاح‌طلبان و شخص خاتمی، وجود دارد؛ و با تقویت موقعیت اصول‌گرایان عمل‌گرا و میانه‌رو در ساختار سیاسی قدرت؛ به نظر می‌رسد فضای سیاسی ـ اجتماعی بیش از هر زمان از آمادگی و استعداد برای تحقق آشتی برخوردار شده است. مابه‌ازای این مصالحه، در وجه نخست، رفع حبس و بازداشت خانگی رهبران و زندانیان جنبش سبز، و در وجهی دیگر، رفع ممنوعیت درج خبر و تصویر خاتمی از رسانه‌های داخل کشور است. دو اتفاق بسیار مهمی که می‌تواند در دوران پسابرجام، موجب تکوین عزم ملی برای برون‌شد از بحران اقتصاد و رکود تولید شود. خاتمی سال پیش ابراز عقیده کرد که «راه‌حل مشکلات کنونی و مصلحت نظام ما، آشتی ملی است… اما عده‌ای به‌جای آشتی به حذف و کینه می‌اندیشند.»

«نه» بزرگ مردم به افراط، بی‌اخلاقی و خشونت

نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که با امید به آینده می‌توان شرایط را تغییر داد. با امید می‌توان برای بهبود شرایط تلاش کرد. به واقع با یاری خدا و همیاری مردم انتخابات هفتم اسفندماه نتیجه خوبی در پی داشته است و حال باید به فردای روشن چشم بدوزیم که شرایط برای آبادانی و بهبود اوضاع معیشتی و رفاهی مردم فراهم شود و همانطور که رئیس جمهور در پیام خود به مردم گفته است «اکنون وقت آن است که با همدلی و همزبانی ملت و دولت، راهی تازه بگشاییم؛ و به اتکاء توان داخلی و استفاده از فرصت‌های خارجی، فصلی نو در رشد و شکوفایی اقتصاد ملی بگشاییم.»

تاریخ از میرحسین خواهد گفت

امشب صحبت از آرمان‌های ما و شما بود. محافظت از شعله‌هاى امید در سینه‌هامان. پیام آینده روشن است. همان جنگ با سایه‌ها در خیابان‌ها. صحبت از وجدان بود. امشب همان‌ها که از شما وحشت کرده بودند، دوباره دست در دست آن‌ها که باورتان نداشتند از شادی ما رنجیدند. امشب دوباره همان‌ها که آزاد نمی‌خواهندتان دل در گروه آن‌ها که مزاحم می‌بینندتان از امید ما ترسیدند. می‌گویم اگر در مسیر درست افتاده باشیم، اگر رد شعاع حقیقت را درست گرفته باشیم، اگر بذرها دیگر جوانه زده باشند تاریخ روزی خواهد نوشت که مردان و زنی سربلند با ایمان خود حصر را شکستند. تاریخ روزی خواهد نوشت از زوج نقاشی که قلم به دست گرفتند و آینده‌ی سبز و روشن مردمشان را در تک‌تک دل‌ها نقاشی کردند.

رهبر چه می‌خواهد؛ مردم چه می‌خواهند

به‌رغم همه قانون شکنی‌ها و محدودیت‌آفرینی‌های سپاه و شورای نگهبان، تصمیم گرفته‌اند با هدف جلوگیری از شکل گیری مجلس مطلوب رهبری در انتخابات شرکت کنند. اهمیت انتخابات مجلس این دوره، عزم جامعه برای جلوگیری از شکل گیری مجلسی افراطی است.

الگوی حکومت علوی به روایت فاطمه(س)

آنچه در رابطه با حضرت اهمیت ویژه دارد، عمر با بارکت حضرت فاطمه (س) و میراث پربهایی که بعد از خود به جا گذاشت و آن ائمه اطهار (ع) می‌باشند. نکته اساسی و قابل اهتمام، توجه به سیره و اندیشه حضرت فاطمه (ع) است. با شناخت سیره و پیروی از آن حضرت ما را در دنیا و آخرت به رستگاری نایل می‌شویم. شناخت پایه و زیر بنای هر حرکت می‌باشد بدون شناخت، حرکت در مسیر حق بسیار دشوار و پر مخاطره است. این مقاله سعی برآن دارد تا علی (ع) از دیدگاه فاطمه (س) مورد ارزیابی قرار دهد. حضرت در ادامه از روش برخورد علی (ع) با مخالفین و منتقدین سخن می‌گوید.

برای جلوگیری از حاکمیت تفکر ضد منافع ملی

اگر در سال ۹۲ در واکنش به رد صلاحیت سازمان یافته و مایوس کننده با صندوق های رای قهر می‌کردیم که متاسفانه خود من این کار را کردم امروز می بایست ادامه سیاست‌های نابخردانه گذشته و ادامه تحریم‌های بی‌رحمانه و ویرانگر ناشی از بحران هسته‌ای را با نفت بشکه‌ای کمتر از ۳۰ دلار نظاره می‌کردیم و در داخل نیز فضای عمومی کشور را غیر قابل تنفس میافتیم. اظهار نگرانی‌های ناشی از حضور گسترده مردم در انتخابات ۷ اسفند نشانه ترس رقبا از این گام دوم مردم آگاه و هوشیار ما هست. با توجه به آنچه به عرض عزیزان رسید به همه مردم عزیزکشورمان توصیه می‌کنم که در انتخابات شرکت کنند و برای جلوگیری از حاکمیت تفکرات مخرب و ضد منافع ملی برای هر دو مجلس به لیست کامل گروه‌های معتدل و اصلاح طلب رأی دهند.