• صفحه اصلی
  • » اجتماعی شدن علم؛ تنها راه توسعه عادلانه...

» کلمه

اجتماعی شدن علم؛ تنها راه توسعه عادلانه

دولت قبلی ایده عدالت اجتماعی را بدنام کرده است. آنها دم از عدالت زده اند اما فلاکت را به جای عدالت به همراه خود آوردند. بی سابقه ترین سطوح توزیع ناکارآمد و فاسد منابع ملی را در آن دوره شاهد بوده ایم. به نظر می رسد که دولت جدید هنوز نتوانسته است خود را از شوک ناشی از بد دفاع کردن از عدالت اجتماعی خلاص کند. چراکه هنوز سخنی جدی و روشمند مبتنی بر برنامه در زمینه عدالت اجتماعی از دولت کنونی نشنیده ایم.

کمپین جنگ با خدا را توسعه ندهیم

در خبر آمده است که بانک های خارجی مشتاق سرمایه گذاری و تاسیس بانک در ایران هستند.این خبر هم خوب است از این جهت که هر چه میزان سرمایه گذاری و اعتماد به این مقوله در کشوری بالا برود، سطح رفاه و پیشرفت آن کشور فزونی خواهد یافت. اما از جهت دیگر نگران کننده است و آن در صورتی است که قوانین بانکی کشور ما که اسماً اسلامی است ولی رسماً با توصیه ها و تاکیدات دین حیات بخش اسلام، زمین تا آسمان فاصله دارد، بخواهد تعیین کننده مسیر اجرای سرمایه گذاری بانک های خارجی در ایران باشد

زنان پشت درهای مجلس؛ چرا؟

باید به سهم اندک زنان در مجلس با نگاهی منتقدانه هم به حاکمیت و هم به باورهای زنان و نقش آنان پرداخت و این سوال را مطرح ساخت که چرا زنان سهم اندکی در مجلس ایران دارند؟ با یک نگاه آماری به سادگی بدست می‌آید نشان می‌دهد که نیمی از جامعه مقهورند. وقتی آمار می‌گوید که از ابتدای انقلاب تاکنون سهم زنان در مجلس شورای اسلامی بیش از پنج درصد نبوده است یعنی مشکل اساسی وجود دارد. سهم زنان ایرانی در مجلس بسیار پایین و در میان کشورهای خاورمیانه از میان ۱۶ کشور رتبه دوازدهم و رتبه ۱۴۰ را در دنیا دارد و این واقعیتی تلخ است که معنایی جز آن ندارد که زنان ایرانی سهم اندکی در تصمیم گیریهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و تربیتی و…. دارند.

صادق لاریجانی و بیماری «عیب خود را ندیدن»

با وضعیتی که دستگاه قضای ما در آن گرفتار است، مردم منتظرند که رییس این دستگاه عریض و طویل متصدی عدالت در کشور راجع به صد‌ها کار واجب و لازمی که در قوه قضاییه جامانده است کمی صحبت کند، ولی دریغ که ایشان، خود و عواملش را پاک و بی‌خطا تصور کرده و بجای پیدا کردن عیوب خود و دستگاه تحت امرش بدنبال عیب یابی و مچ گیری قوه مجریه است.

ترکیب خبرگان، نیازمند توازن و اصلاحات ساختاری

مهمترین وظیفه آیت الله خامنه ای برای انتخابات آتی خبرگان کمک به تسهیل فرایند انتقال رهبری پس از ایشان می باشد و البته چنین تدبیری نیازمند از خودگذشتگی های فراوانی از جانب شخص ایشان است چه در غیر این صورت تشکیل مجلس خبرگان فرمایشی یا مجلسی مملو از منصوبان آقای خامنه ای نمی تواند ضامن حفظ و بقای نظام باشد و پرواضح است که یکی از بدیهی ترین وظایف رهبری، صیانت از اصل نظام و پیشگیری از وارد آمدن آسیب به آن است.

آقای روحانی! «آنها» چه روزی آزاد خواهند شد؟!

آقای روحانی! شما به عنوان رییس جمهور اگر نتوانید در مورد حرمت و حقوق شهروندان کشورتان آن هم محصورانی که روزی عهده دار مقامات بالایی در این کشور بودند، اقدام درخوری انجام دهید، مردم عادی کوچه و بازار چگونه می توانند به شما امید داشته باشند که قادرید از حقوق شان در برابر ظلم و ظالم دفاع کنید؟!

حصر بالاخره می‌شکند؛ چه کسی آن روز سربلند است؟

بله آقای رئیس جمهور! حصر بالاخره خواهد شکست. ظلم دیری نخواهد پایید. اما نکته اینجاست که در آن روز آزادی، چه کسی سربلند خواهد بود؟ و خدا به چه کسانی توفیق رفع ظلم و احقاق حق را خواهد داد؟ آقای روحانی! نگران باشید. شما مسئولید. امیدها سخت به چنگ می آیند و به سادگی از دست می روند. نکند آن روز موعود بیاید و شما شرمنده باشید.

نامه تاجزاده به رهبری: از آن همه بگیر و ببندهای ۲۵ ساله چه نتیجه‌ای گرفتید؟

مذاکره با آمریکا کنار فواید فوق می تواند واجد تهدیدهایی نیز باشد اما ما نباید از ترس مرگ خودکشی کنیم و یا به علت هراس از نفوذ خصم، جمهوری اسلامی را به مسیری آزمون شده و شکست خورده بکشانیم. به یاد دارید که ۲۵ سال پیش در زمانی که با آمریکا نه رابطه داشتیم و نه مذاکره و از اینترنت و ماهواره و تلفن همراه نیز خبری نبود، جنابعالی نسبت به تهاجم فرهنگی غرب هشدار دادید و منصوبانتان نیز محدودیت های کم نظیری در عرصه های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و هنری و مطبوعاتی و انتشاراتی اعمال کردند. نتیجه آن همه بگیر و ببندها، عقب گردها و آبروریزی ها چه بود؟ چرا در این مدت نگرش و گرایش قشرهای بیشتری از مردم به آمریکا و سبک زندگی آمریکایی جلب شده است؟

برجام پرونده رهبری است و مسئولیت آن نیز با رهبری است

می‌توان پرسید رهبری اولاً چرا مذاکراتی را که با ابتکار، تصمیم و زیرنظر مستقیم خود وی آغاز، ادامه و پایان یافته است، و به قول رئیس مجلس «پرونده خود ایشان بوده است»، «طولانی و ملال آور» می‌خواند و نتایج آن را: «دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری …» اعلام می‌کند ثانیاً چرا برخلاف روش معمول گذشته مصوبه شورایعالی امنیت ملی را طی نامه‌ای علنی خطاب به رئیس جمهور تأیید می‌کند و ثالثاً چرا در این نامه به ذکر مطالبی پرداخته که یا بدیهی و تکراری هستند و یا سیاسی و شعاری. در ادامه این نوشتار می کوشیم به این پرسش‌ها پاسخ گوییم.

نه به تحریم

توافق هسته ای بین ایران و کشورهای ۵ + ۱، پایان دادن به تحریم هایی بود که غیراخلاقی بود چون مردم ایران را هدف قرار داد و ضدحقوق بشری بود چون با اعمال تبعیض و محرومیت علیه ایرانیان، معیشت و حیثیت آن ها را تهدید می کرد. مردمی که اغلب از طبقه ی حامی دموکراسی و صلح بودند و تضعیف آن ها به منزله ی تضعیف شانس صلح و توافق هسته ای بود. اما خوشبختانه مردم ایران با عاملیت قوی خود، توانستند سیاست های اشتباه و ماجراجویانه در کشور خود را کنترل کرده و همزمان تاثیرات منفی راهبرد تحریم از خارج را که به مثابع لبه ی دوم قیچی افراط، زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده بود، شکست دهند. توافق هسته ای، پیروزی همه ی کسانی است که مدافع صلح، حقوق بشر و دموکراسی هستند، همانهایی که در روزهای گذشته در سراسر جهان از این توافق حمایت کردند و قطعا اکثریت آن ها این پیروزی را نه پیروزی تحریم و تهدید که پیروزی خرد، گفت و گو، مدارا، جنبش ها و ناجنبش های مدنی می دانند که به خصوص در ایران این هدف را دنبال کردند.

امام سجاد (ع) بنیانگذار جنبش فرهنگی شیعه

امام سجاد(ع) توانست، در شرایط جدید پس از واقعه عاشورا، استراتژی نو طراحی و به اجرا گذارد. ثمره آن تلاش حرکت نوین فرهنگی شیعه بود. در این جنبش پایه های معارف اهل بیت و شیعه گذاشته شد و امام باقر(ع) و صادق(ع) آن را به شکوفایی رساندند.

درس عاشورا چیست

در عاشورای ۸۸ مردم فهیم ایران به صحنه آمدند و از انتخابات و حوادث خونین بعد از آن ابراز تنفر کردند و در شعارهای خود در واقع نهی از منکر نمودند. اما با کمال تاسف این حرکت اصلاح طلبانه که به پیروی از دستورات قرآن کریم و سخنان و رهنمودهای امام حسین(ع) سرکوب گردید. اسلام از پیروان خود می‌خواهد که خود را در برابر جامعه متعهد بدانند و در صورت مشاهده ستم و گناه سکوت نکنند و همواره دیگران را به‌خوبی ها امر کنند و از بدی‌ها بازدارند. تأکیدهای مکرر قرآن کریم، در خصوص امربه‌معروف و نهی از منکر بیانگر اهمیتی است که اسلام برای سالم‌سازی محیط اجتماع و مبارزه با عوامل فساد و گناه قائل شده است.

مداحی و سیاست با هم بیگانه اند

اعتماد کردن به همه آنچه برفراز منبرها و از پشت میز خطابه ها، به اذهان شنوندگان و مخاطبان منتقل می شود، نه تنها ساده انگاری، بلکه خوش باوری منحرف کننده است. در میان سخنرانان مذهبی، مانند سایر اقشار اجتماعی و فرهنگی، افرادی پیدا می شوند که راه صداقت نمی روند و دیدگاه های خود را به نام آموزه های صد در صد اسلامی به مخاطبان و حضار در مجلس القاء می کنند

فقیه نقدپذیر

در پایان از محضر مقام محترم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای درخواست می کنم با توجّه به اینکه قانون اساسی ثمرۀ خون هزاران شهید است با اعلام آشتی ملی به هیچ کس اجازه داده نشود هیچ اصلی از اصول قانون اساسی به ویژه فصل سوم آن را، نقض و حقوق ملت پایمال شود و از باب نمونه با فک پلمب دفتر و حسینیّۀ حضرت آیت الله العظمی منتظری (ره) به این محدودیّت های غیرقانونی پایان دهد و از آقای مهندس میرحسین موسوی و خانم دکتر زهرا رهنورد و حجه الاسلام والمسلمین آقای کروبی رفع حصر و زندانیان سیاسی و عقیدتی آزاد گردند.

تحول آرام سنتِ بیانیه‌نویسی سیاسی

اگر بخواهیم متن بیانیه‌های هجده‌گانه مهندس میرحسین موسوی را از این منظر بررسیم احتمالاً با لحن، زاویه دید، و نظم واژگانیِ متفاوتی – نسبت به سنت مرسوم بیانیه‌نویسی – مواجه خواهیم شد. این بیانیه‌ها هر چند که اغلب با مخاطب قرار دادن «مردم» آغاز می‌شوند اما خواننده در عین حال با حضور مؤثر واژه‌ها، نشانه‌ها، تمهیدات، و فاصله‌گرفتنِ آگاهانۀ متن از نظام معتادِ سخن و «کلی‌گویی»‌های انهدامی و رایجِ بیانیه‌های سنتی نسبت به نفس قدرت، مواجه است. همچنین متن با انتخاب مسیری که بیشتر به راه رفتن روی لبه تیغ شباهت دارد بر نظم نشانه‌ها و واژگانی که بر واقعیتِ تجربه‌های مدنی معاصر استوار است تکیه می‌کند

در زندان بودن

اگر روزی در قامت یک زندانی پس از تحمل حبس به بهانه آزادی یا مرخصی پاتون رو از زندان بیرون گذاشتید و با تعریف و تمجید دیگران مواجه شدید که: «به به! عجب روحیه ای! چه انسان مقاومی!!» اصلا به خودتون تبریک نگید!.. این تحسین ها بیشتر از اونکه نقطه ی قوتی رو در شما به تصویر بکشه نشونه ی همه ی اون امتیازهائیه که شما ندارید و یا از دست دادید! نکته اینجاست که شما به عنوان یک زندانی نه کار و فرصت شغلی مناسبی دارید که بشه ازش حرف زد و نه سرمایه و دارائی که بشه به خاطرش تبریک گفت! توی چنین شرایطی به نظر هیچ راهی برای اطرافیان باقی نمی مونه جز اینکه به یک ویژگی انتزاعی متوسل بشن که هیچ معیار و شاخصی برای اون وجود نداره، چیزی مثل روحیه!!

بتن ریزی داعش وطنی و یک خاطره ازسال ٨٨

هرچند هنوز امانت هایی نزد آنان داریم که در حبس و انفرادی و حصرند اما همه می دانند که ایجاد کوچکترین مخاطره ای برای آنان چه هزینه گزافی برای اقتدارگرایان و به ویژه دستگاه های امنیتی و قضائی و برای نظام و رهبری دارد و امیدواریم هرچه زودتر عقلانیت بر تصمیم گیران حاکم شود و به رهایی عزیزانمان بیانجامد

پرچم‌های سبز و سیاه شهر را پر می‌کند؛ جای حسین خالی است

فروردین که آخرین روز خود را پشت سر گذاشت، در حالی که مفسدان اقتصادی و کاسبان فتنه و آشوب هنوز درگیر دیدو بازدیدهای نوروزی بودند، حسین مهمان ناخوانده داشت. مهمانانی که بی هیچ آدابی به منزل وی ورود کردند و هر چه به دستشان رسید به عنوان مدرک جرم برداشتند و حسین را هم به بند دوالف بردند. این بار انفرادی، سهم حسین شده بود از زندان اوین. حسین امسال هم باز محرم نیست برای ادای نذرهایی که کرده بود. زیارت عاشورا را نیست که بخواند. دارالزهرا که این روزها باز می رود تا رونقی به خود بگیرد جای خالی حسین را خوب می فهمد. چه خوب می شد امسال باز این حسینیه مهمان عزیزی داشته باشد که با سوز زیارت عاشورا را می خواند و با صدای سوزناکش بگوید: اَللّهُمَّ الرْزُقْنى شَفاعَهَ الْحُسَیْنِ یَوْمَ الْوُرُودِ …

سیاست ایران هراسی اسرائیل

در زمانی که می‌بینیم اسرائیل برای پیشبرد استراتژی ایران هراسی خود آگاهانه تلاش می‌کند چرا افرادی نا‌آگاهانه به این رژیم جعلی در رسیدن به هدفش کمک می‌کنند؟ اسرائیل حتی در بخش سینمایی و رسانه‌ای نفوذ کرده و ایران را با آلمان نازی قیاس می‌کند و فیلمهایی می‌سازند تا عامه مردم را در جهان به این باور برسانند که باید از ایران ترسید. ایهود بارک می‌گفت: «از ترس ایران ما نمی‌توانیم با آسایش بخوابیم» این گزاره‌ها و جملاتی از این قبیل که از سوی صهیونیست‌ها مطرح می‌شود نباید باد در سر بعضی اندازد که ما آنچنان قدرتمندیم که اسرائیل به وحشت افتاده است! در واقع آنسوی قضیه باورندان این غلط در افکار عمومی است که ایران خطرناک است و منطق در می‌انشان حاکم نیست و باید از او هراسید!

مدرسه و زندان؛ آموزشگاه‌های پذیرش زور

احتمالا بسیاری دوست دارند بدانند که زندان چگونه جایی است؟ زندان شبیه ترین فضا به آن مدرسه هایی است که اغب ما حداقل ۱۲ سال حکم به تحمل آن داشتیم، با این تفاوت که دانش آموز مانند زندانی رای باز است و هر روز به خانه می رود. اگر این امتیاز را به زندانی هم بدهند، تنبیهی می شوند شبیه همان دانش آموزان. با احترام به همه معلم هایی که هم شان نام و عنوان شان، آموزشگاه دانش و انسانیت اند، قطعا معلمان آگاه و متعهد زیادی هستند که با این قبیل نقدها همدلی دارند، آنها نیز مانند دانش آموزان اسیر سیستم معیوب آموزش محسوب می شوند.

باید به سیره علی برگردیم

سال ۸۸ همزمان با عید سعید غدیر خم، جمعی از مردم، چهره های سیاسی و شخصیت ها با حضور در دارالزهرا با میرحسین و رهنورد دیدار و عید سادات را به آنها تبریک گفتند. میرحسین در این دیدار گفت: مشی علی (ع) در ذهن مردم ما باقی مانده چرا که این موارد برای تحکیم جامعه ای که باید بر اساس این معیارها شکل می گرفت تعیین کننده بود. محکمه ها، دادگاه و زندان های خود را با آن زمان مقایسه کنیم

تاکید رهبری بر عذرخواهی؛ حرف بدون عمل

کشته شدن دانشجویان در واقعه کوی دانشگاه، قتل جوانان بی گناه در زندان کهریزک، حمله به معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸، کشته شدن سالانه دهها هزار نفر در تصادفات جاده ای به علت ناامنی جاده ها، کشته شدن ده ها دانش آموز در کاروان های راهیان نور، کشته شدن هزاران نفر در رویدادهای طبیعی ناشی از سومدیریت، کشته شدن ده ها نقر در سقوط هواپیما بعلت نقص فنی، کشته شدن زندانیان به علت عدم دسترسی به امکانات پزشکی، قتل عامدانه ستار بهشتی در زیر شکنجه و… همه از جمله مواردی هستند که هنوز مردم ایران در انتظار عذرخواهی مسئولان و در راس آن رهبری هستند.

راه اندازی کانال و خبررسان کلمه در تلگرام

کانال تلگرامی انتشار اخبار کلمه راه اندازی شد. همزمان خبررسان خودکار کلمه نیز در تلگرام فعال شده است. بدین ترتیب شما می توانید با افزودن هر یک از این دو به فهرست تلگرام خود، هر لحظه از آخرین خبرها مطلع شوید و به روز رسانی های کلمه به شما یادآوری شود.

امروز میدان نبرد جایی دیگر است

چگونه است که عده ای بجای تقدیر از شهیدان، از جنگ ستایش می‌کنند؟ و یا تجلیل از شهیدان را مستمسکی برای رسیدن به اغراض سیاسی و حزبی و جناحی خود می‌کنند و حتی در تشیع شهدا به کار تبلیغی برای خود مشغول هستند؟ جنگ جز ویرانی ندارد حتی اگر به پیروزی منجر شود. باید پرسید چرا برخی طالب جنگ و خشونت هستند؟ آیا این‌‌ همان برنامه از پیش طراحی شده دشمن نیست که عده ای را بجای اینکه از صلح و آرامش دفاع کنند به سویی می‌برد که تقدیس جنگ می‌کنند؟

خداوندا! چگونه ناامید باشم، در حالی که تو امید منی!

در روزی که به معرفت و شناخت نام گرفته، همزبان مسلمانان، همدل در صحرای عرفات، ترجمه دعای عرفه را به قلم شیوای دکتر علی شریعتی با هم می خوانیم: حمد و سپاس خدایی را سزاست که تیر حتمی قضایش را هیچ سپری نمی‌شکند. خدایا! مرا از سیطره ذلتبار نفس نجات ده و پیش از آنکه خاک گور، بر اندامم بنشیند از شک و شرک، رهایی‌ام بخش. چگونه ناامید باشم، در حالی که تو امید منی! چگونه سستی بگیرم، چگونه خواری پذیرم که تو تکیه‌گاه منی! ای آنکه با کمال زیبایی و نورانیت خویش، آنچنان تجلی کرده‌ای که عظمتت بر تمامی ما سایه افکنده….

تغییر پذیری در نظام اسلامی

درباره رابطه دین و دیکتاتوری، یک سوال مهم این است که وقتی دین در نظام سیاسی دخالت می‌کند و پایه و اساس حکومت قرار می‌گیرد، چه تأثیری بر «تغییر پذیری» نظام می‌آورد؟ آیا با ورود دین، باز هم شهروندان مجازند که با خواست خود، در خُرد و کلان امور دخالت نموده و دست به “تغییر و تحول” بزنند و یا ورود دین، راه بسیاری از تغییرات را مسدود می‌کند و در موارد زیادی دست مردم را می‌بندد؟ در صورت اول، دین را عامل دیکتاتوری نمی‌توان دانست، ولی در صورت دوم، چنانچه حکومت مجاز باشد که راه های تغییر را مسدود کند و با زور و تحمیل به آنچه که هست، استمرار بخشد، دین هم یک عامل دیکتاتوری به حساب می‌آید

روزنامه‌نگاری شراکتی

دولت بنا داشت، با اهلِ هنر و نویسنده، شراکتی به‌هم بزند و نمایشی از تغییر به راه بیندازد اما به‌قول یکی از همین نویسندگان مطرح معاصر این ایده جز سخنی موهن نبود. طرح‌هایی چون «خودتنظیمی» هم که می‌خواست مولف را دور بزند و ناشر را به وادی سانسور بکشاند جوابی نگرفت و نتیجه‌اش ادامه سانسور شد با تفاوتی اندک در زمانِ آن، سانسور سرعت بیشتری گرفت، ‌همین.

اشتباهات رهبری در اظهار نظر درباره برجام

در شرایطی که نظام و شخص آقای خامنه‌ای ماه‌های طولانی است تلاش کرده‌اند تا وانمود کنند پذیرش تبعات گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا در موضوع هسته‌ای نه نتیجه فشار تحریم‌ها بلکه به خاطر اقتدار و دستیابی ایران به اهدافش در فناوری هسته‌ای بوده است اما متأسفانه ایشان به صورتی انفعالی و از موضع ضعف صراحتاً افشا می‌کند که به خاطر فشار ناشی از تحریم‌ها مجبور به گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا شده است وگرنه ایشان که داشت کار خودش را می‌کرد و می‌توانست تعداد سانتریفیوژها را ده‌ها برابر کند و غنی‌سازی را نیز بالاتر از ۲۰٪ ببرد!؟ چنین خطا و اشتباه بزرگی از ناحیه رهبری چگونه توجیه می‌گردد؟!

پاکدستان در حصر و زندان؛ آلوده دستان مورد حمایت

فتنه این است که حقیقت را کتمان می‌کنند و یا حقایق را نمی‌گویند و یا باژگونه می‌گویند. فتنه دروغی است که به مردم می‌گویند. فتنه این است که تار مویی شده است تار و پود اسلام. فتنه این است که در زمان مبارزه و سختی مبارزه را حرام می‌دانستند و اکنون میدان دار مبارزه شده‌اند. فتنه یعنی بحساب نیاوردن رای مردم. فتنه این است که دختران و پسران را گاهی عامل استکبار و بی‌حجاب و بد حجاب بدانند و باید امر به معروف شوند و در موقع انتخابات و راهپیمایی‌ها بشوند مردان غیور و بانوان با عفت. فتنه این تناقض است که ملت درگیر آن است.

آیا محصوران امروز درباره حصر آیت‌الله منتظری سکوت کرده بودند؟

پس از تصمیم ظالمانه و غیر معقول حصر خانگی مرحوم منتظری، مهندس میرحسین موسوی در جلسه ای طولانی با رهبری خطرات این نوع تصمیم گیری و مشکلات ناشی از آن را از زوایای مختلف بیان کرد. هم چنین است پیگیری های بعدی ایشان که البته بی نتیجه ماند.