» کلمه

بودجه پر از اشکال است

اگر منصفانه بگوییم دولت فعلی در مقایسه با دولت قبلی ناهنجاری‌ها و بی‌انضباطی‌های کمتری را به نمایش می‌گذارد اما اگر مبنا را اسناد بالادست قرار دهیم، نمی‌توانیم این ادعا را بپذیریم چراکه من با قاطعیت اعلام می‌کنم که تقریبا همه مشکلات مزمن و ساختاری نظام بودجه‌ریزی کشور در این بودجه 94 هم دیده می‌شود

آسیب های اقتصاد ایران

مواردی که من عرض می کنم از پیش از انقلاب وجود داشته ولی تأکید من این است که دولت نهم و دهم، به گونه بی سابقه ای آسیب های تاریخی به اقتصاد کشور زده است و مرتفع کردن این موارد حداقل دو دهه با اقتصاد ایران همراه و از موانع دولت های پیش رو خواهد بود.

مبارزه و زندگی به سبک مدرس

کسانی به رغم این همه امکاناتی که در کشور در اختیار دارند و به برخورداری خود از رسانه‌های مختلف، از جمله استفاده وسیع و حتی انحصاری از رسانه‌هایی که متعلق به همه مردم است، یکی از دغدغه‌های اصلی‌‌اشان ایجاد محدودیت در آزادی بیان و مانع‌تراشی در مسیر اشخاص و جریان‌ها و رسانه‌های منتقد است و حتی هزینه جلوگیری از نطق نماینده مجلس را بر خود و با صد تاسف بر بخشی از نظام اسلامی می‌خرند. تا کی می‌توان چنین روش‌هایی را ادامه داد؟ مگر چنین است که چرخ روزگار همیشه بر مدار خواست ما می‌گردد و همواره قدرت به زیر کشیدن صدای دیگران را خواهیم داشت؟

بازرگان؛ احیاگر پیشگام

اینک که سایه شوم قرائت‌های سیاه، خشن و غیرانسانی از اسلام بر پیکره‌ی انسانیت سنگینی می‌کند، دنیا را به آتش کشیده و جنایات هولناک و حوادث دهشتناکی را به بار آورده است، تز «بازگشت به قرآن» بازرگان اهمیت دوچندانی یافته است. بازرگان به‌عنوان یک اصلاحگر دینی، درمان آسیب‌های اجتماعی، آشوب‌ها، کشمکش‌ها، تیره‌روزی‌ها را در بازگشت به قرآن می‌دانست.

پیام میرحسین از حصر؛ تداوم استراتژیک هویتی سبز

داستان حصر یا محاکمه آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد چالشی است که مسئولان کنونی نظام به سادگی امکان رها‌شدن از آن را ندارند. در بستر بحران‌های متوالی کنونی، تداوم مشی مبتنی بر جنبش اجتماعی و فعالیت و حضور در جامعه مدنی و سپهر عمومی تنها گزینه راهگشا و واقعا موجود است و از این منظر تفاوتی بین ادامه وضع موجود یا برگزاری دادگاه میرحسین و دیگران نیست.

اصلاح طلبان پاسخ دهند

چرا از کل مجلس تنها یک صدا به نمایندگی از بخش بزرگی از مردم به گوش می رسد و آن هم کسی است که نه ادعای اصلاح طلبی داشته و نه تعلق خاطری به بزرگان این جریان دارد و تنها بر مبنای حریت و شرافت و اهمیتی که برای قانون قائل است دست به این رفتار می زند؟ اصلاح طلبان مجلس برای حمایت از جوانمردی که به تنهایی صدای میلیون ها نفر شده، چه کرده اند؟

صداهای امروز مجلس در تاریخ می‌ماند

جنبش سبز، جنبش قائلان به تقلب در انتخابات 88 نیست. جنبش سبز، جنبش مریدان موسوی و کروبی نیست. جنبش سبز فراتر از همه این هاست. جنبشی حق جویانه که حقوق اساسی ملت همچون حق آزادی بیان، حق دفاع متهمین، حق منع شکنجه، حق دادرسی عادلانه و خلاصه حق حاکمیت قانون را در امتداد آنچه از مشروطه آغاز شد، دنبال می کند. جنبش سبز، جنبشی است که با پایان فتنه ی در هم آمیختگی حق و باطل و رسوا شدن اقتدارگرایی مردم ستیز، در پی دفاع از حقوق مردم برآمد و در برابر قدرت مسلط ایستاد؛ و علی مطهری هم امروز در مینه میدان جنبش است.

آقایان روحانی و ظریف حتما بخوانند

از روحانی انتظار می رود که اگر آرزوی محو حاکمیت چکمه پوشان را در سرزمین های اسلامی در سر می پروراند -که قطعا نیز چنین است- با اقداماتی موثر از سلطه تمامیت خواهان نظامی- امنیتی در صحنه سیاست داخلی بکاهد و اندیشمندان و روشنفکران این مرز و بوم را که صرفا سر در پی گستراندن آزادی بر سر این مرز و بوم داشته اند، از بند آنان در سیاهچال های کشور نجات دهد و با فراهم کردن زمینه بازگشت آنان و دیگر فرهیختگان به انزوا کشیده شده ایران زمین، بر زمینه های رشد و سربلندی این سرزمین اهورایی بیفزاید.

سید مصطفی و ۵۰ ماه روزه‌داری

من امروز عید میلاد پیامبرمان را خاتم پیامبران را در حالی به دخترانت تبریک گفتم که فردا روزه داری اعتراضی ات به ظلمی که مضاعف بر تو می رود پنجاه ماهه می شود و تصور 1500 روز روزه داری ات نه تنها برای کسانی که طبعشان با خور و خواب و خشم و شهوت عجین شده بلکه برای همه آنان نیز که دل به دنیای فانی نبسته اند، سخت تحیرآور است.

در جستجوی «راه نجات» یا «نجات دهنده»؟

هیچ اصلاح گری تا زمانی که دست اندرکار تبیین و نشر گفتمان اصلاح گری اش هست، از فراز و فرودها نومید نمی شود. وظیفه ی او روشنگری است و تا پای جان در این راه می کوشد چرا که زندگی بدون تلاش برای بهتر زیستن، مردگی است. پیامبر اکرم (ص) خود نمونه ی اعلای چنین زیست مصلحانه ای است. کارنامه ی بیست و سه سال تلاش او برای ابلاغ الگوی زیست مسلمانی، با همه ی فراز و فرودهایش، اسوه ای برای همه ی پویندگان راه اصلاح است. راهی که سراسر امید است و حرکت در آن، عین رسیدن به مقصد است.

این مدعیان را با محمد چه کار؟

رسول خدا به کسانی که درمجرمیت خود تردیدی نداشتند وازاو پرسیدند با آنها چه معامله ای خواهد فرمود :اذهبوا انتم طلقا .بروید، همه شما آزادهستید! وفسوس آنکه به دستور فرزند یکی از همین طلقا – یزید علیه اللعنه- در محرم سال 61 هجری سراز تن فرزندش حسین بریده شد وزینب سلام الله علیها در مجلس یزید با عتاب وخطاب : امن العدل یابن طلقا؟ یزید را متوجه این مساله تاریخی و وی را تحقیرنمود. اشاره به اینکه طبق قوانین جنگی همه مردم مکه پس از فتح آن توسط سپاه اسلام برده شدند وپیامبر همه وازجمله ابوسفیان را از این رقیت بندگی آزاد فرمود

سخنی با سید رضا اکرمی

متناسب با ظرفیت افراد، از آنها انتظار همراهی با حق می رود. لذا اگرچه از آقای اکرمی در شرایط جدید انتظار دفاع تمام عیار از حقوق مردم نمی رود، اما بضاعت ایشان را در گذشته بیش از این می دیدیم که این روزها در موضع گیری درباره حصر غیر شرعی و غیر قانونی نشان می دهند. در انتظار مواضع مسئولانه تر، عادلانه تر و متقیانه تری از آقای اکرمی می نشینیم و امیدواریم ایشان همانند گذشته ها در میانه هیاهوی دروغ پراکنان و موج سواران، استقلال فکری و شخصیتی خود را حفظ کنند.

چیزهایی برای کش ندادن، چیزهایی برای کش دادن

آقاى تلویزیون! “صدق، شمشیر خدا در آسمان و زمین است”. چرا خود را به آن مجهز نمى کنى؟ نگاه کن که چند جمله صادقانه از انسانی یک لاقبا که از پس دیوارهاى حصر به بیرون مى رسد، چگونه توپخانه هاى دروغ را تار و مار مى کند. اگر مى گویى تار و مار نمى کند، نترس و بگذار بیشتر سخن بگوید. پروردگارى که این شمشیر را در دست او گذاشت خداى تو هم هست. ولى مى گویى مجسمه صداقت که خود ماییم! منتهی تیغت نه در آسمان و نه در زمین، که احتمالأ حتى پیش گوینده اى که متن هاى فتنه را مى خواند هم نمى برد. آیا حدیث نبوى (ص) – نعوذ باللّه – دروغ است یا تو دروغى؟

سالروز شهادت امام محصور

امروز سالروز شهادت امامی است که بخش قابل توجهی از عمرش را در حصر حاکمان جور گذراند. فرزند او همواره الهام بخش امیدواری شیعیان به آینده ای بهتر برای جهان و جهانیان بوده و هست. با همین تصویر نمادین که بعد از آن حصرها و صبرها، فرجی در راه است که مستضعفان جهان چشم انتظار رسیدن آن روزند. حضور حجت که مقدمه ی ظهور اوست، و در نتیجه تمام امید و هویت شیعیان که تاریخ را درنوردیده و به ما رسیده، مدیون رنج هایی است که آن امام محصور بر خود هموار کرد.

۹ دی، پروژه‌ای که شکست خورد

پروژه 9 دی شکست خورد چون هنوز برای باوراندن آن از جیب بیت المال هزینه های میلیاردی می کنند و هر روز ناکام تر از دیروزند. 9 دی شکست خورد، چون دروغ های آن را کسی باور نکرد. کسی باور نکرد ظالمانی که مردم را زیر چرخ ماشین له می کنند و از بالای پل زنان بی دفاع را به پایین پرت می کنند، کربلایی باشند و در خط حسین و نگران حرمت عاشورا. تا کسی از جنس شمر و حرمله های تاریخ نباشد از پس چنین جنایت هایی برنمی آید.

ادب الهی حضرت مسیح

این آیات به روشنی فضایی حاکی از گفت و گو، مدارا و تحمل را میان حضرت عیسی و حواریون نشان می دهد که اگر قرار است برخورد و عذابی هم باشد بر عهده خداست و نه پیامبر و انسان ها. فضایی که در آن شک و انکار وجود دارد و روابط ناشی از تبعیت محض نیست. رفتار پیامبر خدا در اینجا نوعی از ادب الهی را به تصویر می کشد؛ درسی از ادیان که چگونه باید در رفتار با جامعه، مردم و حتی مخالفین و زیاده خواهان مدارا کرد. این الگویی برای زمامداران و رهبران دینی است که با مردم و به خصوص جوانان و آینده سازان چگونه رفتار کنند تا دین تداعی کننده فشار و تحمیل و برخوردهای خشن و متعصبانه نباشد.

درس‌های امام رضا(ع) برای حاکمان امروز

امام رضا (ع) برخوردهای مشاجره آمیز را که از سر خودخواهی و بزرگ بینی است مردود دانست و فرمود چنین رفتارهایی سبب برآمدن غرور و از میان رفتن عزّت انسانی می شود. این را هم بیفزاییم که اگر ساده زیستی و انزوا ـ که گاه با تواضع اشتباه گرفته می شود ـ بوی تصوف بدهد، مورد انکار ائمه اطهار (ع) قرار می‌گیرد.

استدلال‌هایی علیه خویشتن

من نمی گم زندانی بودنت تقصیر توئه، حرف من اینه که تو در برابر آزاد نشدنت مسئولی! اینکه چه کسانی و به چه دلیلی تو رو به زندان انداختن یک بحثه و اینکه تو چطور می بایست عمل کنی و برای آزد شدنت تلاش کنی بحث دیگه. اشتباه یا ظلمی که دیگران در مورد تو مرتکب شدند، تو رو از مسئولیتی که در برابر آزادی ات داری معاف نمی کنه! تو هنوز ساده ترین و معمول ترین کار ممکن را برای آزادی ات انجام ندادی و در خواست عفو ننوشتی! تو خوب میدونی که نوشتن چنین درخواستی هیچ ضرری برای دیگران نداره اما از این کار طفره میری! میتونی بگی چرا؟!

منتظری فانی در خدا بود

نسل امروز ما بعضی آیت الله منتظری را به استاد درس فقه و اصول، بعضی به شجاعت و بعضی به صراحت لهجه و نامه‌های انتقادیش و بعضی به گذشت از قدرت و منصب می شناسند همه اینها بود ولی بالاتر اینکه، منتظری از درس و عبادت و خدمت و زندان و تبعید و …نردبانی ساخته بود برای رسیدن به اخلاق بالا و در رأس آن عبودیت فقط الله. او به جای دغدغه برای بقای خود، خود را به خدا سپرده بود و خدایش نیز چه نیکو مراقبش بود.

پیغام شبانه نخست‌وزیر

… و من هنوز هم نان از تخصصی می خورم که از این چرخ شروع شد و ده ها دختر دیگر هم کنار دست من رشد کردند و خیاطی آموختند و گره های زیادی با دستان ما و به لطف آن چرخ خیاطی اهدایی میرحسین باز شد. به همین دلیل من هرگز فراموش نمی کنم اون مرد مومن رو، که در زمان نخست وزیری اش چگونه به فکر ما طبقات مستضعف بود.

راه مبارزه با فساد؛ برگزاری سمینار یا پرداختن به ریشه‌ها؟

رهبری تا کی می خواهد تنها مطالبه گری غیر پاسخگو باشند؟ آیت الله خامنه ای مرتبا از همه بازخواست می کند، توضیح می خواهد و درباره کاستی ها دیگران را شماتت می کند. اما ایشان و مجموعه های متعدد تحت مدیریتشان نباید یک بار هم خودشان گزارش دهند و سهم خود در ضعف ها و مشکلات را تعیین کنند؟

داستان‌های متین برای همکلاسی‌های فرانسوی

سراج می دانست که اولین قدم در استقبالش ضبط پاسپورت و ممنوع الخروجی است و بعد هم مثل سایر دوستانش گوشه ای از اوین سهم او خواهد بود. با علم به همه مشکلات، آگاهانه به کشور رفت. اما متین نه. کسانی که جست و خیزهای متین را در فرودگاه شارل دوگل پاریس شاهد بودند می دیدند که او سر از پا نمی شناسد که برای اولین بار می تواند یک سفر کامل خانوادگی داشته باشد. سفری که پدر هم در آن سهم دارد.

انقلاب اسلامی و انسان انتخاب‌گر

شهید بهشتی می گوید: به مردم ایران فرصت بدهید تا آگاهانه و آزادانه خود را بر مبناى معیارهاى اسلامى بسازند و این خودسازى را بر مردم ما تحمیل نکنید. به مردم ما یاری کنید و آگاهى بدهید، براى رشد اسلامى آنها زمینه‏ سازى کنید، ولى هیچ چیز را تحمیل نکنید. انسان بالفطره خواهان آزادى است. مى ‏خواهد خودسازى داشته باشد، اما خودش خودش را بسازد. مبادا بر خلاف دستور قرآن، مسلمان بودن و مسلمان زیستن را بخواهید بر مردم تحمیل کنید که اگر تحمیل کردید، آنها علیه این تحمیلتان طغیان خواهند کرد.

ضرر حرف نزدن

مطهری در این پرسش و پاسخ دانشجویی هم حرمت رهبری را نگه داشته است و هم در مورد مساله ی حصر و محاکمه ی محصورین سخنانی شفاف و درست گفته و تداوم آن را مغایر با عدالت اسلامی دانسته است. سخنانی که تقریبا تاکنون از کسی به این وضوح شنیده نشده است. مطهری خودش است و آنچه را که درست تشخیص می دهد بدون ملاحظه و در کمال ادب و بدون قصد تبلیغاتی بیان می کند و از کسی و چیزی واهمه ای و ملاحظه ای ندارد و پیداست که نباید داشته باشد.

سخنی خیرخواهانه با متولیان دفتر و بیت رهبری

آیا آنچه آقای احمد علم الهدی در باره ی “سلب حق نظارت خبرگان بر عملکرد مقام رهبری” گفته اند، مورد تایید حضرت ایشان است؟ گمان ندارم که در قضیه ای به این اهمیت، سکوت و پرهیز از اطهار نظر صریح یا حتی تکرار مواضع قبلی در این باره، غیرضروری، خلاف مصلحت و یا بی اهمیت باشد. شاید شامه ی بنده ی کمترین، اندکی بیش از حد لازم، حساس است. اما به فرمایش مولا علی: آغاز پیدایش فتنه ها، زیاده خواهی های جاه طلبانه ی نفسانی و فرمان های بدعت آمیز است که صادر می شوند…

شجره خبیثه تکفیر و حکم اعدام سهیل عربی

آیا آقایان حاکم تصور می کنند تصویر به دار آویختن انسان ها در ملا عام تصویر لطیف و خوبی است که هر از چندی با تبلیغات زیاد آن را به نمایش عمومی در می آورند؟ آیا محبوس کردن خیل زندانیان عقیدتی، که در آن افراد به خاطر اختیار کردن باوری دیگر به حبس و گاه اعدام محکوم می شوند، اختلافی مبنایی با رویکرد تکفیری ها دارد؟ آیا تکفیر سیاسی مرسوم در صحنه سیاست که در آن با عنوانی غیر شفاف، غیر حقوقی و کلی به نام “فتنه گر”، افراد را به خاطر داشتن باور سیاسی متفاوت و احتمالا پافشاری بر دیدگاه خود تحت محرومیت و فشارهای مختلف قرار می دهند، نوعی داعشی گری سیاسی نیست؟

سخنی با دوستان حزب مشارکت

ضمن تبریک فرا رسیدن سالگرد تاسیس این حزب به اعضای آن به خصوص جوانان با یادآوری تجربه های متعدد تاریخ معاصر یادآور می شویم که برخی ناملایمات، کم لطفی ها و احیانا جا ماندن برخی یاران گذشته در طی راه های سخت، آنها را از ادامه مسیر در راهی که آن را درست می دانند باز ندارد. سیاست ورزی مومنانه، مسیری است که به خصوص پس از جنبش سبز افق فراموش شده ای را پیش روی سیاسیون قرار داد. مسیری که می تواند هر آزادی خواهِ عدالت جویی را امیدوار نگه دارد که وعده الهی حق است.

مردم دیگر سیاهی‌لشکر نیستند

مهم‌ترین درسی که درگذشت پاشایی از این منظر در پی دارد، این است که امروز برای فهم تحولات پیرامون‌مان لازم است از مرزهای رایج عرصه سیاسی مانند اصلاح‌طلبی و اصولگرایی عبور کنیم و واقعیت متکثر جامعه را در سیاست‌ورزی‌ها لحاظ کنیم. این هم طبعا نوعی سیاست‌ورزی است اما گونه‌ای که سیاستمداران ما کمتر با آن آشنا هستند: «سیاست جامعه محور». در اینگونه سیاست‌ورزی، نخبگان سیاسی نه برای جهت دادن به آرای مردم در ایستگاه‌های انتخاباتی، که در جهت فهم مطالبات مردم و چگونگی تحقق آن با یکدیگر رقابت می‌کنند. اینجا دیگر مردم سیاهی‌لشکر این یا آن اردوگاه سیاسی نیستند بلکه میداندار اصلی تعیین سرنوشت خودشان هستند.

دموکراسی یا استبداد فردی؛ آینده از آنِ کیست؟

من آینده را مشروط به حفظ هوشیاری مردم و انسجام کنونی اصلاح طلبان روشن و به سود استقرار دموکراسی در ایران می بینم. سرعت، دامنه و عمق حرکت بیشتر خواهد شد، اگر رهبر توجه کند که اولا ایرانیان موافق و مخالف مواضع واقعی شان را نه در سخنانشان که در صدا و سیمای رهبری می یابند. ثانیا اساس تبلیغات سوء استعمارگران در اسلام هراسی و ترسیم چهره ای حقوق ستیز و خشونت پرست از مسلمانان و به خصوص طرفداران حکومت اسلامی است، پس وی نمی تواند و نباید با عملکرد خویش به آن اتهام مهلک وجاهت بخشیده با آزادی هراسی به مصاف اسلام هراسی برود. ثالثا راه جلوگیری از دوگانه شدن حاکمیت پایان دادن به راهبرد معیارهای دوگانه است.

جنایاتی که دینداران به نام دین می‌آفرینند

اگر در جامعه دین منهای اخلاق ترویج شد، دینداران برای دست زدنِ به جنایت مهیا هستند. اگر تریبونهای دینی در اختیار کسانی قرار بگیرد که نوعی دینداری که با هتاکی همراه است و اساسا در آن دین بویی از عاطفه و انسانیت دیده نشود یا بسیار اندک دیده بشود، تبلیغ کنند، کسانی که در این نوع مجالس تربیت می‌شوند، آمادگی دارند که اگر به آنها دستور داده بشود به راحتی و سهولت مرتکب جنایت بشوند.