» کلمه

سیاست ایران هراسی اسرائیل

در زمانی که می‌بینیم اسرائیل برای پیشبرد استراتژی ایران هراسی خود آگاهانه تلاش می‌کند چرا افرادی نا‌آگاهانه به این رژیم جعلی در رسیدن به هدفش کمک می‌کنند؟ اسرائیل حتی در بخش سینمایی و رسانه‌ای نفوذ کرده و ایران را با آلمان نازی قیاس می‌کند و فیلمهایی می‌سازند تا عامه مردم را در جهان به این باور برسانند که باید از ایران ترسید. ایهود بارک می‌گفت: «از ترس ایران ما نمی‌توانیم با آسایش بخوابیم» این گزاره‌ها و جملاتی از این قبیل که از سوی صهیونیست‌ها مطرح می‌شود نباید باد در سر بعضی اندازد که ما آنچنان قدرتمندیم که اسرائیل به وحشت افتاده است! در واقع آنسوی قضیه باورندان این غلط در افکار عمومی است که ایران خطرناک است و منطق در می‌انشان حاکم نیست و باید از او هراسید!

مدرسه و زندان؛ آموزشگاه‌های پذیرش زور

احتمالا بسیاری دوست دارند بدانند که زندان چگونه جایی است؟ زندان شبیه ترین فضا به آن مدرسه هایی است که اغب ما حداقل ۱۲ سال حکم به تحمل آن داشتیم، با این تفاوت که دانش آموز مانند زندانی رای باز است و هر روز به خانه می رود. اگر این امتیاز را به زندانی هم بدهند، تنبیهی می شوند شبیه همان دانش آموزان. با احترام به همه معلم هایی که هم شان نام و عنوان شان، آموزشگاه دانش و انسانیت اند، قطعا معلمان آگاه و متعهد زیادی هستند که با این قبیل نقدها همدلی دارند، آنها نیز مانند دانش آموزان اسیر سیستم معیوب آموزش محسوب می شوند.

باید به سیره علی برگردیم

سال ۸۸ همزمان با عید سعید غدیر خم، جمعی از مردم، چهره های سیاسی و شخصیت ها با حضور در دارالزهرا با میرحسین و رهنورد دیدار و عید سادات را به آنها تبریک گفتند. میرحسین در این دیدار گفت: مشی علی (ع) در ذهن مردم ما باقی مانده چرا که این موارد برای تحکیم جامعه ای که باید بر اساس این معیارها شکل می گرفت تعیین کننده بود. محکمه ها، دادگاه و زندان های خود را با آن زمان مقایسه کنیم

تاکید رهبری بر عذرخواهی؛ حرف بدون عمل

کشته شدن دانشجویان در واقعه کوی دانشگاه، قتل جوانان بی گناه در زندان کهریزک، حمله به معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸، کشته شدن سالانه دهها هزار نفر در تصادفات جاده ای به علت ناامنی جاده ها، کشته شدن ده ها دانش آموز در کاروان های راهیان نور، کشته شدن هزاران نفر در رویدادهای طبیعی ناشی از سومدیریت، کشته شدن ده ها نقر در سقوط هواپیما بعلت نقص فنی، کشته شدن زندانیان به علت عدم دسترسی به امکانات پزشکی، قتل عامدانه ستار بهشتی در زیر شکنجه و… همه از جمله مواردی هستند که هنوز مردم ایران در انتظار عذرخواهی مسئولان و در راس آن رهبری هستند.

راه اندازی کانال و خبررسان کلمه در تلگرام

کانال تلگرامی انتشار اخبار کلمه راه اندازی شد. همزمان خبررسان خودکار کلمه نیز در تلگرام فعال شده است. بدین ترتیب شما می توانید با افزودن هر یک از این دو به فهرست تلگرام خود، هر لحظه از آخرین خبرها مطلع شوید و به روز رسانی های کلمه به شما یادآوری شود.

امروز میدان نبرد جایی دیگر است

چگونه است که عده ای بجای تقدیر از شهیدان، از جنگ ستایش می‌کنند؟ و یا تجلیل از شهیدان را مستمسکی برای رسیدن به اغراض سیاسی و حزبی و جناحی خود می‌کنند و حتی در تشیع شهدا به کار تبلیغی برای خود مشغول هستند؟ جنگ جز ویرانی ندارد حتی اگر به پیروزی منجر شود. باید پرسید چرا برخی طالب جنگ و خشونت هستند؟ آیا این‌‌ همان برنامه از پیش طراحی شده دشمن نیست که عده ای را بجای اینکه از صلح و آرامش دفاع کنند به سویی می‌برد که تقدیس جنگ می‌کنند؟

خداوندا! چگونه ناامید باشم، در حالی که تو امید منی!

در روزی که به معرفت و شناخت نام گرفته، همزبان مسلمانان، همدل در صحرای عرفات، ترجمه دعای عرفه را به قلم شیوای دکتر علی شریعتی با هم می خوانیم: حمد و سپاس خدایی را سزاست که تیر حتمی قضایش را هیچ سپری نمی‌شکند. خدایا! مرا از سیطره ذلتبار نفس نجات ده و پیش از آنکه خاک گور، بر اندامم بنشیند از شک و شرک، رهایی‌ام بخش. چگونه ناامید باشم، در حالی که تو امید منی! چگونه سستی بگیرم، چگونه خواری پذیرم که تو تکیه‌گاه منی! ای آنکه با کمال زیبایی و نورانیت خویش، آنچنان تجلی کرده‌ای که عظمتت بر تمامی ما سایه افکنده….

تغییر پذیری در نظام اسلامی

درباره رابطه دین و دیکتاتوری، یک سوال مهم این است که وقتی دین در نظام سیاسی دخالت می‌کند و پایه و اساس حکومت قرار می‌گیرد، چه تأثیری بر «تغییر پذیری» نظام می‌آورد؟ آیا با ورود دین، باز هم شهروندان مجازند که با خواست خود، در خُرد و کلان امور دخالت نموده و دست به “تغییر و تحول” بزنند و یا ورود دین، راه بسیاری از تغییرات را مسدود می‌کند و در موارد زیادی دست مردم را می‌بندد؟ در صورت اول، دین را عامل دیکتاتوری نمی‌توان دانست، ولی در صورت دوم، چنانچه حکومت مجاز باشد که راه های تغییر را مسدود کند و با زور و تحمیل به آنچه که هست، استمرار بخشد، دین هم یک عامل دیکتاتوری به حساب می‌آید

روزنامه‌نگاری شراکتی

دولت بنا داشت، با اهلِ هنر و نویسنده، شراکتی به‌هم بزند و نمایشی از تغییر به راه بیندازد اما به‌قول یکی از همین نویسندگان مطرح معاصر این ایده جز سخنی موهن نبود. طرح‌هایی چون «خودتنظیمی» هم که می‌خواست مولف را دور بزند و ناشر را به وادی سانسور بکشاند جوابی نگرفت و نتیجه‌اش ادامه سانسور شد با تفاوتی اندک در زمانِ آن، سانسور سرعت بیشتری گرفت، ‌همین.

اشتباهات رهبری در اظهار نظر درباره برجام

در شرایطی که نظام و شخص آقای خامنه‌ای ماه‌های طولانی است تلاش کرده‌اند تا وانمود کنند پذیرش تبعات گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا در موضوع هسته‌ای نه نتیجه فشار تحریم‌ها بلکه به خاطر اقتدار و دستیابی ایران به اهدافش در فناوری هسته‌ای بوده است اما متأسفانه ایشان به صورتی انفعالی و از موضع ضعف صراحتاً افشا می‌کند که به خاطر فشار ناشی از تحریم‌ها مجبور به گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا شده است وگرنه ایشان که داشت کار خودش را می‌کرد و می‌توانست تعداد سانتریفیوژها را ده‌ها برابر کند و غنی‌سازی را نیز بالاتر از ۲۰٪ ببرد!؟ چنین خطا و اشتباه بزرگی از ناحیه رهبری چگونه توجیه می‌گردد؟!

پاکدستان در حصر و زندان؛ آلوده دستان مورد حمایت

فتنه این است که حقیقت را کتمان می‌کنند و یا حقایق را نمی‌گویند و یا باژگونه می‌گویند. فتنه دروغی است که به مردم می‌گویند. فتنه این است که تار مویی شده است تار و پود اسلام. فتنه این است که در زمان مبارزه و سختی مبارزه را حرام می‌دانستند و اکنون میدان دار مبارزه شده‌اند. فتنه یعنی بحساب نیاوردن رای مردم. فتنه این است که دختران و پسران را گاهی عامل استکبار و بی‌حجاب و بد حجاب بدانند و باید امر به معروف شوند و در موقع انتخابات و راهپیمایی‌ها بشوند مردان غیور و بانوان با عفت. فتنه این تناقض است که ملت درگیر آن است.

آیا محصوران امروز درباره حصر آیت‌الله منتظری سکوت کرده بودند؟

پس از تصمیم ظالمانه و غیر معقول حصر خانگی مرحوم منتظری، مهندس میرحسین موسوی در جلسه ای طولانی با رهبری خطرات این نوع تصمیم گیری و مشکلات ناشی از آن را از زوایای مختلف بیان کرد. هم چنین است پیگیری های بعدی ایشان که البته بی نتیجه ماند.

راه کدام است؟ سیاست ورزی جامعه محور

میرحسین می گوید: تقویت وحدت ملی، احیای هویت اخلاقی نظام و بازسازی اعتماد عمومی جز با پذیرش حق حاکمیت مردم و کسب رضایت نهایی آنان از نتایج اقدامات حکومت، و شفافیت در تمامی اقدامات از طریق اطلاع‌رسانی مستمر ممکن نیست. آنچه ما می‌خواهیم استیفای حقوق از دست رفته ملت است.

تمسک به اسرائیلیات جنگ‌طلبان آمریکایی؛ استیصال اقتدارگرایان در برابر جنبش سبز

غارتگران بیت المال که این روزها “اسناد رسوایی هایی مالی” شان یکی پس از دیگری رو می شود، با آدرس غلط دادن به افکار عمومی در صدد لاپوشانی و تبرئه دلواپسانی هستند که تا همین دیروز در دفاع از تحریم ها و حمله نظامی به کشور شاخ و شانه می کشیدند و از قبل تحریم های کمرشکنی که به ملت تحمیل شده بود، کاسبی ها کردند و میلیاردها دلار از پول این ملت را اختلاس کرده و به حساب های بانکی خود واریز نمودند.

تناقض‌های یک نمایش‌نامه

مایکل لدین و امثال وی، صرف‌نظر از ملیت‌شان، چنان از توافق هسته‌ای لطمه دیده‌اند و خواهنددید، که نمی‌دانند برای تخریب آن چه‌کاری صورت دهند؛ در این میان، کسی چون لدین اعتباری سیاسی برای قمار دارد، ولی دروغ‌پردازانی چون «فارس» و «کیهان» و رسانه‌ی به‌اصطلاح «ملی»، با آن پیشینه‌ی تباه فریب‌کارانه، فقط جهت کشف دروغ‌پردازی تازه‌ی‌شان، ایجاد اندکی زحمت می‌کنند.

اسلام رحمانی یا اسلام سیاسی؟

کسانی مثل من که در عین باور عمیق به دموکراسی و حقوق و آزادی های اساسی همه شهروندان، تعلق خاطر به لیبرالیسم نداریم و آن را پاسخ گوی نیازهای خود و جامعه نمی بینیم، اسلام رحمانی را مناسب ترین نام برای اسلام واقعی، در تمایز و تقابل با اسلام خوارجی تلقی می کنیم و جفا به خدا و پیامبرش می دانیم که چنین اسمی نشأت گرفته از لیبرالیزم قلمداد شده طرد گردد. و معلوم نیست براساس چه استدلال یا محاسبه ای باید لیبرالیزم را سرچشمه یا سرمنشأ رحمانیت بخوانیم آن هم در دوره ی یکه تازی و بی رحمی تکفیری های مسلح؟

استبداد مذهبی؛ مانع مشارکت اجتماعی

مشارکت اجتماعی نه تنها باعث اعتماد اجتماعی می گردد بلکه فراتراز آن می تواند دخالت گری آگاهانه اقشار گوناگون در استقرار و تحکیم نهادهای مدنی برای صیانت از منافع عمومی هم تلقی گردد. در اصل برپائی و امکان روابط دمکراتیک و فراتر از آن نظامی دمکراتیک برمبانی حقوق برابر شهروندان که آرمان عدالت خواهان و آزادی خواهان امروز ایرانیان است از مجرای مشارکت اجتماعی و سیاسی از پائین قابل تحقق است.

آقای سرافراز! به جای حرام‌خواران و دلالان جنگ و کاسبان تحریم، با مردم همراه شوید

چرا صدا و سیما دفاع قاطع مراجع قم را از توافق وین بازتاب نمی دهد؟ مگر آقایان وحیدخراسانی و شبیری زنجانی چند بار در سال درباره مسائل روز موضع می گیرند و چنین صریح از اقدام خاص دولت حمایت می کنند؟ آیا مواضع مراجع را نیز باید به دو دسته هم جهت با خودی ها و قابل پخش یا هم سو با غیرخودی ها و غیرقابل پخش تقسیم کرد؟

مذاکره پنهانی با آمریکا؛ واقعیتی که دو سال تکذیب می‌شد

عمر دروغ معمولا زیاد نیست. معمولا صداقت و راستی بر پنهان کاری و ناراستی پیروز می شود، و البته تاریخ گاهی بی رحمانه حقیقت را بر دروغ پیروز می کند. ماجرای مذاکرات پنهانی و ناکام ایران و آمریکا در سال پایانی دوره حاکمیت دروغ، که البته بعدها با اراده و انتخاب ملت سرنوشت دیگری یافت، از این جمله است.

آقای سعیدی! چرا کاری می‌کنید که مجبور به عذرخواهی شوید؟

جناب سعیدی، نماینده رهبری در سپاه، حرفی آنچنان غلوآمیز زده اند که حتی صدای فعالان ولایتی و اصولگرا را هم درآورده. بعد وقتی می خواهند حرفشان را اصلاح کنند، به جای اینکه عذر بخواهند، رسانه ها را متهم می کنند که تحریف کرده اند، و دلسوزان را فتنه گر می نامند. این خبر را نه تنها کلمه اصلا منتشر نکرده، بلکه اولین منبع انتشاردهنده آن، سایت “دفاع پرس” وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بوده است… اما مگر اصل سخنان نماینده رهبری در سپاه چه بوده که ایشان را اینگونه سراسیمه به دروغگویی و فرافکنی بدل از عذرخواهی واداشته است؟

ترکیه کجاست؛ ما کجاییم

اگر انتخابات پارلمانی ترکیه را با انتخابات آتی مجلس در ایران مقایسه کنیم، آنگاه روشن می شود که نظارت استصوابی چه بلایی بر سر نهاد انتخابات و حق مسلم ملت برای تعیین آزادانه سرنوشت خود آورده است. شرم آور آن که ترکیه از کودتای نظامیان در سال 1360 به انتخابات آزاد کنونی رسیده است و جمهوری اسلامی از انتخابات آزاد در سال 1358 یعنی در دوره جنگ سرد و نظام دوقطبی بین المللی که صندوق رأی گزینه مطلوب انقلابیون محسوب نمی شد به انتخابات مهندسی شده کنونی سقوط کرده است؛ آن هم در عصر ارتباطات و مقبولیت جهانی دموکراسی، حقوق بشر و انتخابات آزاد.

در نقد ربط دادن امور بی‌ربط

چه آن فعال دانشجویی که تحت تاثیر شور انتقادی و آزادی خواهانه اش تعطیل کردن کلاس های درس را مشروع می داند و چه آن مسئولینی که به خود حق می دهند دانشجویان را به واسطه معیار های اقتصادی یا سیاسی شان از تحصیل محروم و یا صاحب حق ویژه ای مثل بورسیه می کنند، در یک نقطه شبیه اند و آن چیزی نیست جز منطق ربط دادن امور بی ربط!! تفاوت فاحش این دو گروه و عملکرد آنها، اما زمانی دیده خواهد شد که هزینه های حاصل از عملکرد خویش را در عرصه عمومی منصفانه به قضاوت بنشینیم…

توافق هسته‌ای، آینده ایران و موقعیت جنبش سبز

توافق هسته‌ای، از منظری رئالیستی منجر به اضمحلال فضای سیاسی و مدنی داخل ایران نمی‌شود. مهم‌ترین دلیل در نفی و نقد این موضع بدبینانه هم سابقه‌ی تاریخی ایران و جامعه‌ی مدنی ایرانی است و هم امکان‌های متعدد و متکثر پیش رو. پس از انتخابات سال ۸۸، جامعه‌ی ایرانی هم‌زمان با عظیم‌ترین مقاومت مدنی و مردمی تاریخ ایران پس از مشروطه و هم‌چنین با یکی از عریان‌ترین نمونه‌های سرکوب سرسختانه و مصرانه مواجه بود. اما هاضمه‌ی مدنی و سیاسی ایران هم نیروی اصلی جنبش سبز و الگوی تصحیحی آن – به معنای انتقال سیاست به زندگی روزمره – را در سایه‌ی اصول محوری‌اش حفظ کرد و هم در برابر سرکوب شدید مقاومت حیرت‌آوری نشان داد.

فـتـنـــــه‌گـر ما نبودیم

دوران فعالیت انتخاباتی سال 88 و تظاهرات آرام و مدنی و بدون خشونت تا 28 خرداد 1388 را نه‌تنها فتنه نمی‌دانم که آن را نمایشی از بلوغ سیاسی مردم ایران می‌دانم که اگر ادامه می‌یافت، می‌توانست به وحدت واقعی ملت ـ دولت، منتهی شود و آغاز برای حل مشکلات باشد. فتنه‌گر اصلی در این ماجراها کسانی هستند که به زعم خودشان به 13 میلیون ایرانی که به آقای موسوی رأی داده بودند «خس‌وخاشاک» گفتند. فتنه‌گر کسانی هستند که به مردم حمله کردند و آنها را کشتند و شهید کردند. فتنه‌گر کسانی هستند که به جای مدیریت این بحران و رفع نگرانی از مردم، به سرکوب و زندانی کردن انسان‌های بی‌گناهی پرداختند و دادگاه‌های مضحکه‌ای بر پا کردند که روح استالین را از برگزاری دادگاه‌های مسکوی دهه 1930 و 1940، به خدمت گرفتند. فتنه‌گر کسانی هستند که به درخواست عموم فرهیختگان و تحصیل‌کردگان جامعه که آزادی محصوران است و رئیس‌جمهور قول آن را در قبل از انتخابات داده است، وقعی نمی‌گذارند و همچنان اختلافات را زنده نگه می‌دارند.

بازنشر/ موسوی: تا صبح امید در کنار ملتیم

جنبش سبز می گوید راه حل، برگشت به سوی مردم است. راه حل در جلب حمایت مردم است و این کار جز از طریق به رسمیت شناختن حق مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود ممکن نیست. فصل سوم قانون اساسی را بدون کوچکترین تغییری اجرا کنید. خواهید دید که دوباره دورنمای صبح امید پیدا خواهد شد.

مقصود رهبری چیست

حاکمیت اقتدارگرای جمهوری‌اسلامی می‌خواهد در فضای رفع تهدیدهای خارجی، که با حصول قریب‌الوقوع «بَرجام» به‌وسیله‌ی قطع‌نامه‌ی شورای امنیت نیز تضمین می‌شود، مسائل داخلی خود را نیز ریشه‌کن کند. منظور از مسائل داخلی نظام البته معضلات ملی کشور نظیر بحران آب و یا وضعیت اسف‌بار اقتصادی نیست؛ بلکه تنگ‌کردن فضا و بالابردن فشار بر کسانی‌ست که به هر ترتیب با نظام زاویه دارند.

عدالت و دلجویی؛ حق مسلم ما

همانطور که به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای در سطح بین المللی برایمان پراهمیت است و حمایت و پشتیبانی خود را از آن اعلام می کنیم، آزادی و رفع حصر خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی در داخل کشور نیز کمتر از آن نیست و بر آن اصرار داریم و به همان میزان بر آزادی انتخابات و رعایت حقوق شهروندی و رفع هرگونه ظلم و ستم و برقراری عدالت از سوی قوه قضاییه و دیگر ارگان ها تاکید داریم.

از روحانیت رسمی مأیوسم؛ به روحانیت آگاه و آزادی‌خواه امیدوارم

در شرایطی که جریانی تنگ نظر و سازمان یافته با تمرکز بخشیدن به سلاح و سرمایه و رسانه و اطلاعات محرمانه در یک نهاد می کوشد بر حاکمیت نظامیان بر تمام مقدرات میهن جامعه عمل پوشاند و ایران را به پادگانی بزرگ تبدیل کند و همه دستاوردهای ملت و شهدا را یک جا به باد دهد، حمایت از روحانیون آگاه و ضد انسداد را بسیار ضروری و به سود همه ایرانیان از جمله خود سپاهیان می دانم. نباید فریب تبلیغات منفی رسانه میلی و امپراتوری رسانه ای را خورد که در تلاشند با ملکوک کردن چهره مخالفان اسلام آمرانه و شلاقی به خصوص روحانیون خوش نام، راه را برای استحاله جمهوری اسلامی به سلطنت مطلقه و حاکمیت اسلام منهای آزادی به علاوه فقر و فساد و دروغ و تحجر هموار کنند.

شب قدر؛ تکرار تجربه محمدی

شب قدر را در مقام تمثیل، گوهر رخشانی دانسته‌اند که در شب‌های سال پنهان است تا مؤمن سالک هر شبی را به هوای قدر، پاس بدارد و به خلوت و ذکر بگذراند. در سنت شیعی، مطابق روایات مأثوره از ائمه معصومین‌(ع) شب قدر در ماه رمضان تعبیه شده است و شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و خصوصاً بیست و سوم از این ماه پرفضیلت، احتمال انطباق بیشتر با شب قدر دارند

به فردای توافق هسته‌ای بیندیشیم

در زمان جنگ که شاید شرایط دشوارتر بود و بیم غلبه دشمن وجود داشت با مدیریت اصولی و استفاده از ظرفیتهای سیاسی و اجتماعی توانستیم از آن مرحله عبور کنیم ولی متاسفانه در 8 سال دولت به اصطلاح پاکدست نه تنها نتوانستند دستاورد مهمی داشته باشند بلکه آنچه بود را هم نابود کردند و سرمایه های عظیم کشور به یغما رفت و بدتر آنکه به سبب عدم مدیریت و اتکای به وهم و خیالات و با دروغگویی و نیرنگ بزرگترین سرمایه کشور و انقلاب یعنی جوانان را در آستانه انحراف و بدبینی و یاس و نومیدی قرار دادند.