سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پاسخ مستند به یک ادعای گزاف: آیا سبزها با تحریم موافق بودند؟...

پاسخ مستند به یک ادعای گزاف: آیا سبزها با تحریم موافق بودند؟

چکیده :نشان دادن اینکه دیدگاه سبزها درباره تحریم چه بوده، کار سختی نیست. با یک جست و جوی کوتاه در اینترنت، چندین سخنرانی و بیانیه از میرحسین موسوی را می توان یافت که در آنها به صراحت با تحریم ها مخالفت شده و درباره سوء مدیریت دولت وقت در این زمینه هشدار داده شده است. غیر از گفتارهای موسوی، متن های صریح دیگری از سبزها نیز منتشر شده است که سند دروغگویی امثال سردار نقدی...


کلمه – علی بردبار:

یکی از بحث های رسوایی که اقتدارگرایان این روزها آن را مطرح می کنند، ادعای نقش سبزها در تحریم هاست. همان تحریم هایی که میرحسین موسوی از افتادن به دام آن انذار می داد و آن را نتیجه ماجراجویی های دولت احمدی نژاد در سیاست خارجی اش می دانست. یکی از ده ها دلیلی که او را از پی سال ها گوشه نشینی و دوری از فعالیت سیاسی مستقیم یا پذیرش مسئولیت های کلان حکومتی، به وادی انتخابات کشانید.

صحبت های گزاف از نقش سبزها در اعمال تحریم ها را اخیرا برخی نمایندگان اقتدارگرای مجلس در جلسه رای اعتماد به فرهادی، وزیر علوم مطرح کردند. دیروز هم سردار محمدرضا نقدی در گفت و گو با رجا نیوز آن را تکرار کرد تا مشخص شود که این بحث، برنامه ریزی شده تر از آن است که از کنار آن ساده گذشت. او در این مصاحبه گفته: “عده‌ای از اینها آنها را به تحریم‌ دعوت کردند. سخنرانی‌هایی صورت گرفت، نامه‌هایی نوشته شد، از طرف همین فتنه‌گرها بیاناتی شد که جهان را دعوت کردند و گفتند الان باید ایران را تحریم کنید. عباراتشان ثبت و ضبط شده است. در رسانه‌های خودشان آمدند و به غربی‌ها پیام دادند که ایران را تحریم کنید. اگر می‌خواهید ما را نجات بدهید، ایران را تحریم کنید.”

در این باره چند نکته گفتنی است:

1- اولا مگر این تحریم ها و قطعنامه های مشتی کاغذپاره نبود؟ مگر موجب رشد و شکوفایی کشور معرفی نمی شد؟ مگر مرتبا از تریبون های متعدد نظامی و حکومتی و نماز جمعه ها همین بحث عنوان نمی شد؟ چه شده که حالا تحریم ها بد شده اند و گناه آن به پای سبزها نوشته می شود؟ اگر تحریم ها خوب بوده و موجب شکوفایی ملت ما می شود، که پس هرکسی دست اندرکار آن بوده دستش درد نکند. اگر هم نبوده، که نبوده، پس با دروغ های بزرگ پای دیگران را به میان نکشید.

2- برای آنکه نشان دهیم نسبت سبزها با تحریم چه بوده، کار سختی پیش رو نداریم. یک جست و جوی کوتاه در اینترنت این سخنان را از میرحسین موسوی و در همین سایت کلمه پیش روی هر ناظری قرار می دهد تا نشان دهد که از منظر او تحریم ها چه هدفی را علیه مردم و نه فقط دولت دنبال می کند و چه کسانی مسبب آن هستند:

یادداشت میرحسین درباره قطعنامه 1929 شورای امنیت: قصد از تحریم ها صرف به زانو درآوردن دولت نیست. تجربه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و سرنوشت تلخ عراق وافغانستان در زمان معاصر پیشاروی ماست وهوشیاری مضاعف آنکه چه بسا بخشی از دولتیان شانس بقای خود را درادامه این بحران وتشدید مخاصمات وحتی تشویق دشمنان برای تعرض نظامی ببینند. بر جنبش سبز است که بین پایداری بر اصول و هویت خود و مقابله با این خطر روشن وفاقی ایجاد نماید. ما باید عنصر مقاومت در مقابل تهدید و تعرض خارجی را به عنوان یک ضرورت در کنار سایر مطالبات خود بنشانیم و نشان دهیم که راه خروج از این بحران و خطر در برگشت به اصول و راه حلهائی است که جنبش سبز در یک سال عمر سر افراز خود همواره منادی آن بوده است. جنبش سبز باید از تمام توان بین المللی خود استفاده کند تا به قدرتهای خارجی نشان دهد به آنها اجازه نمی دهد از ضعف وعدم مشروعیت دولت کنونی استفاده و به استقلال، تمامیت ارضی و منافع عالی کشور آسیب رسانند.

سخنان موسوی در جمع ایثارگران: این روزها بحث تحریم علیه ملت ما شنیده شده است. ما گرچه وضعیت بوجود آمده را ناشی از سوء تدبیر و ماجراجویی در سیاست خارجی کشور می دانیم ولی نمی توانیم با این تحریم که روی زندگی مردم اثر خواهد گذاشت موافق باشیم و در این صف کشی علیرغم آنکه وضعیت دشواری داریم، صف ما بدون کوچکترین تنازلی در مطالباتمان ، در کنار ملتمان است.

بیانیه شماره 13 میرحسین موسوی: اخیرا گروهی از اساتید ایرانی مقیم خارج در نامه‌ای ضمن تشریح برداشت خود از راه سبز امید هر چیزی که منافع ملت ایران را تامین کند هدف این جنبش معرفی کرده بودند. بر این اساس آنان توصیه می‌کردند که با سپاسگزاری از حمایت ملت‌های دیگر ظرف این چندماه از آنها بخواهیم در هیچ تحریمی بر علیه ایران شرکت نکنند. اینجانب نظر آنان را پسندیدم و بر آن صحه گذاشتم، زیرا این نه تحریم یک دولت،‌ بلکه تحمیل رنج‌های بسیار بر مردمی است که مصیبت دولتمردان مالیخولیازده برایشان کافی است. راه سبز را زندگی کردن به این معناست و ما با اعمال هرگونه تحریمی بر علیه ملت خود مخالفیم.

بیانیه شماره 14 موسوی: دولتمردان نه مشکلات جهان را حل کردند و نه بر حقوق تردیدناپذیر ملت خود تاکید نمودند، که با گشاده‌دستی از این حقوق عقب نشستند. آنها نشان دادند که حتی در تسلیم شدن و کرنش کردن افراط‌گرند. حتی اگر با تلاش دلسوزان از واگذاری دستاوردهای کشور در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای جلوگیری شود از عواقب افراط و تفریط‌های دولتمردان ایمن نشده‌ایم، زیرا رفتارهای آنان زمینه را برای اجماع بین المللی جهت اعمال تحریم‌ها و فشارهای بیشتر به ملت ما فراهم کرده است.

سخنان مهندس موسوی در دیدار با حجت الاسلام کروبی: میرحسین موسوی با ابراز نگرانی از موج جدید تحریم ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل،اتحادیه اروپا، آمریکا،کانادا و استرالیا و پیامدهای ناشی از آن گفت: “تحریم های اخیر که به صورت گسترده و در سطحی وسیع در حال برنامه ریزی و اجراست، موجب وارد آمدن آسیب های شدید به مردم، مخصوصا کارگران، کشاورزان و اقشار محروم جامعه خواهد شد. کشور هم اکنون با مشکلاتی نظیر تورم، رکود اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری روبروست که این تحریم ها می تواند این عوامل را تشدید کند.”

موسوی در دیدار با جمعی از رزمندگان دفاع مقدس: کسانی که می توانند از تحریم ها کیسه خود را بیشتر پر سازند، نمی توانند نگرانی مردم را از آینده این تحریم ها و خطرهای ناشی از آن درک کنند. به اینها اضافه کنید ترس از آنکه رای شما دزدیده شود و ترس از آنکه شما به حکومت اعتماد کنید و به اعتمادتان خیانت شود.

– و راه حل های پیشنهادی میرحسین در گفت و گو با کلمه: بنده متاثر می شوم وقتی می بینم مدیران برجسته کشور عوض آنکه مشغول حل مشکلات و از بین بردن اثرات خرابکاریهای آقایان باشند یا در زندانها هستند و یا در انزوا. همه ما شاهد آن بوده ایم که بعضی از این مدیران در سطح اجرا چه معجزاتی آفریده اند. امروزهمه زنان و مردانی که گمنام و یا مشهور تحت تعقیب و یا در زندان هستند می توانستند گره های بسیار ازمشکلات کشور باز کنند. بنده از روی دلسوزی توصیه میکنم که این روزهای سخت که سختتر هم خواهدشد تاجائی که میتوان آن هزاران مدیر و نیروی کار امدی که از همه دستگاهها تصفیه شدند مورد توجه قرار گیرند و از تجربیات آن ها استفاده شود. گرچه می دانم که نباید انتظار داشته باشم که میخ‌ آهنین رود در سنگ.

3- بقیه سبزها به جز میرحسین موسوی چه نسبتی با تحریم ها داشتند؟ این ها نمونه های کوچک دیگری است از کارنامه سبزها در این باره:

الف) نامه 55 زندانی سیاسی سبز که اگرچه خود در زندان جور حاکمان به سر می بردند، دست از مسئولیت اجتماعی و سیاسی شان برنداشته و آن را خطاب به باراک اوباما با محوریت درخواست رفع تحریم ها منتشر کردند. این نامه یکی از اسناد مهم تاریخی است که تاکنون علیه تحریم ها قابلیت استفاده داشت و حالا می تواند سند دروغ گویی شارلاتان های نظامی امنیتی همچون سردار نقدی باشد.

ب) و این هم نامه 466 فعال مدنی و سیاسی پیوسته با جنبش سبز خطاب به اوباما، در حمایت از نامه 55 زندانی سیاسی. این نامه هم در پی توجیه رئیس جمهور آمریکا نسبت به تبعات بسیار منفی تحریم ها و درخواست پایان بخشیدن به این سیاست ظالمانه است. جالب آنکه برخی از امضاکنندگان این نامه همچون ساجده عربس رخی بابت امضای آن متهم شده و باید در دادگاه از امضای این نامه به عنوان اقدامی ضد امنیت کشور دفاع کند!

پ) نامه سید مصطفی تاج زاده به رهبری در پرهیز دادن وی از کاسبان تحریم که موضع این چهره برجسته جنش سبز را در قبال تحریم ها نشان می دهد. وی در این نامه می نویسد که “وضعیت اقتصادی مردم سخت و طاقت فرسا شده است و گرانی و تورم و بیکاری و فساد بیداد می کند. زمانی بنا داشتیم انقلابمان را صادر کنیم و اینک سال هاست که شاهد فرار سرمایه ها و مغزها هستیم. اخیرا کار از فروش کلیه گذشته و به صادرات اعضای بدن هم وطنان من و شما به کشورهای همسایه عرب رسیده است. در این شرایط نباید غیرمسئولانه سخن بگوییم یا نگران آن باشیم که مبادا جنگ طلبان و کاسبان تحریم درباره توافق جامع هسته ای همان تحلیل های منفی را عرضه دارند که در مورد چگونگی خاتمه یافتن جنگ تحمیلی می گویند. اگر قرار بر جدی گرفتن حرف آنان بود، جنگ ایران و عراق هنوز ادامه داشت.”

ت) بسیاری از سبزهایی که ناگزیر به جلای وطن شده اند، در خارج از کشور به عنوان فعالان ضد تحریم شناخته شده و در آمریکا و اروپا و کانادا تلاش های فراوانی را علیه آن سامان داده اند. برخی از آنها نهادهایی را در این رابطه تاسیس کرده اند و برخی با لابی، یادداشت نوشتن، برگزاری مراسم و تجمع در این باره تلاش های موثری را صورت داده اند که بعید است سردار نقدی نه به واسطه انصاف و دانش نداشته اش، که به واسطه سیستمی که اخبار فعالان سبز را به دست او می رساند، از آنها بی خبر باشد. اینکه او خود را به ندانستن آنها می زند، البته به میزان انسانیت و تقوای او باز می گردد!

4- آیا همه کسانی که به صورت مقطعی و تاکتیکی با برخی تلاش های جنبش سبز همراهی کرده اند، مانند قاطبه سبزها با تحریم ها مخالف بوده اند؟ خیر. ما آنقدر شجاعت و انصاف داریم که بگوییم معدودی از آنها بنا بر وابستگی هایی که دارند و به همان دلیل سبزها با آن مرزبندی خاص خود را داشته و دارند، مواضعی را در حمایت از تحریم ها مطرح کرده اند. اما نکته جالب آن است که آنها پاسخ های محکم به خود را نه از میان هواداران اقتدارگرایی که از میان سبزها شنیده اند و اگر لازم باشد، باز هم خواهند شنید.

5- مواضع اقتدارگرایان هم همان طور که در بند اول این یادداشت به آن اشاره ای گذرا شد مشخص است. کارنامه سبزها، میرحسین و زندانیان سیاسی جنبش سبز به اختصار توضیح داده شد. حالا خوب است که سردار نقدی و حامیان ایشان پاسخ انبوهی از نظرات شعاری و غیرکارشناسی اذنابشان همچون این موضع مشاور اقتصادی سعید جلیلی در دوره دبیری شورای امنیت را توضیح دهند که می گفت اگر تحریم ها لغو شود باید عزا بگیریم. همان تحلیل هایی که باعث شد امثال جلیلی و احمدی نژاد و همین آقای سردار نقدی و بزرگترشان سنگی را به ته چاه بیندازند که نزدیک به دو سال است، دولت فعلی می خواهد آن را از ته چاه در آورد و هنوز موفق نشده. کارنامه دولت احمدی نژاد در این زمینه چنان روشن است که وزیر او هم به صراحت می گوید: مسبب تحریم ها احمدی نژاد است. اعترافی که شجاعت آن را بسیاری از مقامات حامی احمدی نژاد ندارند.

آقای سردار! مراقب باشید. پای رسانه ها کسانی مانند سربازان پیش پایتان در مراسم ها ننشسته اند که از همه جا بی خبر برای هر حرفتان سر تایید تکان دهند. یک جست و جوی ساده در اینترنت، تشت رسوایی تان را به زمین می اندازد. دروغ گویی موفق تنها نیاز به بی تقوایی و بدذاتی ندارد، کمی هوش هم می طلبد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.