سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاوان سنگین «تندیس سیمین» سپاه برای کشور؛ فجایعی که قابل جبران نیست...
» همه دروغ های قرارگاه خاتم الانبیاء درباره پروژه سد گتوند

تاوان سنگین «تندیس سیمین» سپاه برای کشور؛ فجایعی که قابل جبران نیست

چکیده :فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء در تازه ترین نمایش تبلیغاتی، ادعا کرده که یک ارزیاب بین المللی «تندیس سیمین ارزیابی پروژه» را برای پروژه سد گتوند به این قرارگاه اهدا کرده است. در گزارش کلمه تشریح می شود که این پروژه به لطف حمایت های بی دریغ دولتی و لجستیک امنیتی- نظامی سپاه، چه فجایع مهندسی، زیست محیطی، حقوقی و اجتماعی به بار آورده و سپاه برای کسب بودجه سه هزار میلیارد تومانی این پروژه، چه بلایی بر سر مردم منطقه و سکونت و اشتغال و محیط زیست آنها آورده است....


کلمه – گروه اقتصادی: خبر دریافت «تندیس سیمین ارزیابی پروژه» تازه ترین نمایش تبلیغاتی قرارگاه خاتم الانبیاء است که هفته پیش از سوی فرمانده این قرارگاه به عنوان افتخاری بزرگ به جهت تجلیل از عملکرد این مجموعه نظامی- اقتصادی، اعلام شد. نهادی نظامی که حالا خود را همطراز با شرکت های توتال و شل می داند.

به گزارش کلمه، «تندیس سیمین ارزیابی پروژه» به ادعای ابوالقاسم مظفری فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء برای پروژه سد گتوند به این قرارگاه اهدا شده است. او این خبر را با گرد هم آوردن نمایندگان رسانه های جمعی اعلام کرد و با بیان اینکه در ارزیابی از پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) این قرارگاه عموما رتبه های بالایی را کسب می کند، افزود: اخیرا یکی از ارزیاب های بین المللی پروژه سد گتوند را مورد ارزیابی قرار داد و تندیس سیمین ارزیابی پروژه را به این قرارگاه اهدا کرد.

اگرچه مظفری به نام و مشخصات  ارزیاب بین المللی اشاره ای نکرده و حتی گوشه ای از سوابق سپاه در مورد این طرح نیز در این نشست خبری اعلام نشده، بد نیست برای جبران این کم کاری، به معرفی و ارزیابی چگونگی فعالیت سپاه در سد گتوند بپردازیم تا هم زوایای این افتخار عظیم! عیان تر شود و هم رتبه بالای این نهاد نظامی برای همگان محرز شود.

ابعاد مهندسی فاجعه

نگاهی به پایگاه اطلاع رسانی قرارگاه خاتم الانبیاء نشان می‌دهد که نام سد گتوند به عنوان «بزرگترین سد خاکی کشور» در فهرست اهم پروژه های سدسازی قرارگاه اقتصادی- نظامی سپاه قرار دارد و اعتبار نزدیک به ۳ هزار میلیاردی این پروژه نیز مانند بسیاری از پروژه‌های مشابه در جیب این قرارگاه و شرکت‌های تابع آن از جمله «سپاسد» رفته است.

تابستان 90 این پروژه به صدر اخبار رسانه ها آمد: آغاز آبگیری سد گتوند علیا توسط محمود احمدی نژاد که تیتر رسانه های حکومتی شد و طی آن رپرتاژ خبری های مختلف به صف شدند که «سد گتوندعليا پس از سد کرخه دومين مخزن ذخيره آب کشور محسوب مي‌شود و درياچه اين سد به طول 90 كيلومتر مي‌تواند 5 ميليارد متر مکعب آب ذخيره کند و بعد از درياچه سد کرخه، دومين درياچه بزرگ سدهاي کشور است.»

این تبلیغات اما 20 روز بیشتر دوام نیاورد و فاجعه ای عظیم از پس این طرح کمتر از سه هفته پس از حضور رییس دولت سر برآورد و دیواره ی این سد فروریخت.

فیلم این فاجعه مهندسی را در اینجا ببینید:
ريزش ديوار حائل معدن نمك سد گتوند

این ریزش مربوط به دیواره‌ای بود که در پاسخ به منتقدان این پروژه، ادعا می‌شد برای جلوگیری از ورود سنگ نمک از معادن نمک مجاور به مخزن سد ساخته شده است. ابراز نگرانی از کوه نمک 6 میلیون متر مکعبی مجاور سد گتوند موضوعی بود که متخصصان و نخبگان محلی پیش از این به دولت هشدار داده بودند. آنها گفته بودند که چنین دیوار حائلی بی‌ثمر خواهد بود و آبگیری و افتتاح سد، نتیجه‌ای جز شوری آب کارون، هدر رفتن میلیاردها تومان بودجه و مشکلات متعدد برای منطقه خواهد بود.

اما مسئولان به جای آنکه به این انتقادات کارشناسی توجه کنند و اگر از کل پروژه صرف نظر نمی‌کنند لااقل افتتاح آن را به تعویق بیندازند تا مشکلات فنی آن رفع شود، از فرصت استفاده کردند تا بودجه‌های بیشتری را سریع‌تر روانه‌ی این پروژه سازند. بودجه ای که با همراهی و همکاری دولت احمدی نژاد به جیب سپاه می رفت.

ابعاد زیست محیطی فاجعه

این البته درخشان ترین بخش کارنامه سپاه با مشارکت دولت در سد گتوند نیست. تخریب منابع طبیعی، سرمایه‌های ملی و آینده‌ ی کشاورزان و بی عدالتی در حق این اقشار زحمتکش جامعه و تبدیل آنها از جمعیتی تولیدگر به قشری حاشیه نشین، بخش دیگری از بیلان کار سپاه در گتوند است که مظفری از بیان آن در شرح دریافت «تندیس سیمین ارزیابی پروژه» خودداری کرده است.

و نیز، به زیر آب رفتن ۱۰۰ هکتار از زمین‌های مرغوب و حاصلخیز دشت عقیلی و برخی از آثار باستانی و تخریب صدها اصله درخت از دیگر پیامدهای آبگیری این سد اعلام شده است.

به موازات هشدار سازمان آبفاي استان نسبت به افت فشار آب در شهرستان‌هاي خوزستان همزمان با آبگيري سد گتوند، مديرعامل اتحاديه آبزي‌پروري خوزستان نیز انتقاد کرد که  هم‌ زمان با آبگيري سد گتوند، شش هزار ماهي در مجتمع پرورشي ماهي آزادگان در معرض تلف شدن قرار مي‌گيرند.

این گزارش، خلاصه‌ی فاجعه را اینگونه شرح داده است: «آب رودخانه کارون روز به روز شورتر می شود. کشاورزان پایین دست کارون از شوری آب رودخانه و کاهش محصولات و نابودی اراضی گلایه مندند و روستاییان وعشایر بالادست سد از آوارگی و عدم پرداخت بهای اراضی خود می گویند. روستاییان حوزه مخزن سد هنوز مطالبات خود را دریافت ننموده اند. پل ساخته شده بر دریاچه سد گتوند در نزدیکی لالی بدون توجه به بافت جمعیتی قربانی می گیرد. در جریان سومین مرحله آبگیری سد گتوند علیا، شوری یا EC آب کارون در مخزن سد تا هفده هزار بالا رفته است و کارشناسان غیردولتی و فعالان محیط زیست خواهان بازدید از سد و اندازه گیری میزان شوری آب با EC سنج های خود هستند ولی مقامات شرکت مجری سد چنین اجازه ای به آنها نمی دهند. اگر رقم اعلام شده توسط فعالان محیط زیست درست باشد، این شوری ۴ برابر بالاتر از شوری آب خلیج فارس است و حتی تخلیه آب دریاچه سد گتوند به سوی خلیج فارس می تواند سلامت خلیج فارس را نیز به خطر انداخته و اعتراض کشورهای همسایه را به دنبال داشته و ابعاد محیط زیستی بین المللی پیدا کند.»

آرام آرام که از تنش ها کاسته شد، امسال نوبت به افتتاح این پروژه رسید، اما احمدی نژاد که خاطره تخریب دیواره سد بعد از آبگیری آن را از خود در اذهان مردم حک کرده بود، از حضور برای گشایش سد امتناع کرد. با آنکه تا خوزستان رفته بود و در مراسمی در ماهشهر نیز حضور یافته بود، برنامه افتتاح سد گتوند به بهانه بدی آب و هوا و گرد و غبار، به روز دیگری موکول کردند تا نامجو وزیر نیرو در این مراسم، با این توضیح از علت حضور نیافتن احمدی نژاد پرده بردارد: «قرار بود رئیس [دولت] برای افتتاح این نیروگاه بیاید ولی به نوعی می‌توان گفت ایشان احتیاط کردند زیرا بسیاری در شرایط کنونی منتظر هستند تا دولت اقدامی انجام دهد و از دولت خرده بگیرند. لذا احتیاط کرد که فردا برخی نگویند رئیس جمهور برای افتتاح سدی که از نظر علمی مشکل دارد شخص احمدی‌نژاد برای افتتاحش حضور پیدا کرد، رئیس جمهور برای جلوگیری از این تنش‌ها خود شخصاً حضور پیدا نکرده است.»

وزیر نیرو اما توضیح نداد که اگر این سد به لحاظ علمی مشکل دارد، اساسا چرا ادامه پیدا کرده و چرا افتتاح شده است، آن هم با رقم ۲۷۳۰ میلیارد تومانی که برای این پروژه هزینه شده و وزیر نیرو آن را در شرایط فعلی معادل چهار هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

اسماعیل کهرم ارزیابی دقیق تری از این طرح دارد: «سدگتوند علاوه بر هزینه‌هایی که همانند سایر سدها بر کشور وارد کرد، هزینه‌های منحصر به خود را به دنبال داشته که غیرقابل جبران است. این پروژه برخلاف نظر تمام متخصصان کشور ساخته و آبگیری شد. زمانی که سد را ساختند، گنبدهای نمکی دور از رودخانه بودند و اصلا ربطی به آن نداشتند. سد را ساختند و شروع به آبگیری کردند. آب دره‌ها و دشت‌ها را گرفت و به گنبدهای نمکی رسید. هزاران تن نمک در آب حل شد. کارون شور شد. زمین‌های کشاورزی به خطر افتاد و ده‌ها مشکل دیگر. به هر حال، محصولات و گیاهان تحمل شوری و اسیدیته را ندارند. مثلا اگر شوری آب و زمینی که در آن پنبه کشت می‌شود، یک درجه بیشتر شود، پنبه از بین می‌رود. گندم و سایر محصولات هم تا حدی می‌تواند شوری را تحمل کنند. البته وضعیتی که امروز گتوند به‌وجود آورده، در حد یک فاجعه است! چون الان شوری آب آنقدر بالا رفته که این آب را نه می‌توان برای آبیاری محصولات استفاده کرد و نه حتی می‌توان به خورد آدم‌ها داد.»

لجستیک نظامی- امنیتی فاجعه

تبعات حضور نظامیان در این پروژه بزرگ اقتصادی به مشکلات علمی کار و جذب بودجه با روش‌هایی شبیه زورگیری نیز خلاصه نمی‌شود و سلب شدن امکان اعلام نظر کارشناسان، فاجعه دیگری است که ورود سپاه به اینگونه قراردادهای بزرگ اقتصادی به دنبال می‌آورد. در اشاره به همین واقعیت ناگوار است که رئیس انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان ضمن هشدار درباره شور شدن آب کارون و بحرانی‌تر شدن شرایط در ماههای شهریور، مهر و آبان، خواستار آن شده بود که «مسوولان این سد فضا را از حالت امنیتی خارج کنند و اجازه بدهند اساتید، گروه های کار شناسی و محققان به کارگاه این سد وارد شوند و آنجا را به مرکز تولید علم تبدیل کنند.»

این «فضای امنیتی» در یک پروژه اقتصادی که حتی امکان طرح انتقاد از سوی متخصصان را نیز سلب می‌کند، جز به برکت حضور سپاه در فعالیت‌های اقتصادی نمی‌تواند صورت گیرد، و همین حضور است که سد گتوند را به اعتراف وزیر سابق نیرو، اکنون به یک «فاجعه ملی» تبدیل کرده است.

برای درک بهتر ارزیابی فعالیت سپاه در این طرح بد نیست به نامه پرویز فتاح وزیر سابق نیرو به نمایندگان مجلس هشتم هم اشاره شود. وقتی نمایندگان خواستار استیضاح مجید نامجو وزیر نیروی دولت دهم بودند و خلف وعده‌های وزارتخانه‌ی تحت مسئولیت او در انجام تعهداتش را به باد انتقاد می‌گرفتند، فتاح خواستار آن شد که منابع مالی طرح‌ها به موقع تامین شود تا «از فاجعه ملی در سد افتخارآمیز گتوند جلوگیری شود.»

فضای امنیتی اما تنها محدود به موارد فوق نشد و در مسیر آن منتقدان به این طرح نیز دادگاهی شدند. چنانچه در پی شدت گرفتن انتقادات فعالان اجتماعی و محیط زیست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از آژانس خبری بختیاری ایبنانیوز شکایت کرد، هرچند در نهایت شعبه یازدهم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ری استان تهران، اتهامات وارده به (ایبنانیوز) را وارد ندانست و طی همین هفته های اخیر با تبرئه این پایگاه اطلاع رسانی، قرار منع تعقیب متهم را صادر کرد.

مدیر این سایت به خبرگزاری مهر به صراحت گفته است ایبنانیوز از سوی متولیان سدسازی متهم شده بود که در گزارشی با تیتر «تعارف مدیران بر سر جنازه کارون درباره سد گتوند علیا» مطالب و تصاویر غیرکارشناسی راجع به آسیب های محیط زیستی و اجتماعی ناشی از سدسازی های شرکت آب و نیرو در کوهستان های بختیاری در زاگرس میانی ارائه کرده و از این طریق، به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و افترا به مقامات شرکت دولتی آب و نیرو پرداخته است.

از سویی به گزارش خبرگزاری ها، پیش از این و در زمستان 1389 علی سلاجقه معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور طی نامه رسمی به مقامات مافوق خود خواستار توقف عملیات اجرایی سد گتوند علیا به علت تخریب گسترده محیط زیست شده بود و انتقادات اصولی به سد گتوند علیا را مطرح کرده بود. اما حتی این مدیر مستقل و معترض هم با افزایش فشارهای سیاسی از سمت خود برکنار شد!

ابعاد حقوقی یک پروژه

در بیان ابعاد حقوقی جابجایی های جمعیتی مربوط به مخزن سد های بزرگ، متولیان سد سازی علاوه بر پرداخت بهای زمین و مرتع، باید سرقفلی مشاغل اصلی و تبعی سازمان تولید عشایری و روستایی را نیز از اهالی خریداری کنند.

طبق اعلام محسن حیدری کارشناس حقوقی به نقل از ایبنا نیوز، بسیاری از روستائیان و عشایر در پی اجرای این طرح پس از مهاجرت اجباری به شهر و حاشیه شهر، دچار بیماری های روحی روانی و جسمی شده اند که روند معالجه و مداوای آنها هزینه های گزافی را بر ایشان تحمیل کرده است و لازم است بحث جداگانه ای درباره پرداخت خسارت معنوی و نیز پرداخت کمک هزینه درمانی بیماری های ناشی از مهاجرت اجباری صورت گیرد که در این مختصر نمی گنجد.

وی با یادآوری اصل ۳۳ قانون اساسی که هيچكس‏ را نمي‏ توان‏ از محل‏ اقامت‏ خود تبعيد كرد يا از اقامت‏ در محل‏ مورد علاقه‏ اش‏ ممنوع‏ يا به‏ اقامت‏ در محلي‏ مجبور ساخت‏، مگر در مواردي‏ كه‏ قانون‏ مقرر مي‏ دارد، انتقاد کرده که در سد گتوند، چنین شهرک یا روستای تازه تاسیسی برای اهالی در نظر گرفته نشده است و چنین قدرت انتخابی برای روستائیان و عشایر به وجود نیامد و بنابراین می توان گفت برخلاف اصل ۳۳ قانون اساسی مجبور به مهاجرت شدند.

ابعاد اجتماعی یک پروژه

از سویی طبق اعلام فرزین حاتمی جامعه شناس در پروژه سد گتوند شاهد هستیم که اهالی دامدار ساکن در مخزن سد مجبور به مهاجرت به روستاهایی با معیشت کشاورزی می شوند بدون اینکه سازوکاری برای ادامه حیات اقتصادی انها اندیشیده شود یا آموزشی برای تغییر حرفه و پیشه به آنها ارائه شود.

پروژه سد گتوند در حوزه مطالعات اجتماعی از ضعف مطالعات رنج می برد و مشخص نیست آیا ارزیابی اقتصادی اجتماعی در سد گتوند صورت گرفته و اگر انجام شده چرا در عمل شاهد آثار مخرب اجتماعی هستیم؟ این امر، نشان دهنده بی توجهی مدیران این پروژه به هشدارهای علمی فعالان فرهنگی اجتماعی خوزستان و بی کفایتی آنان در مهار آثار اجتماعی زیانبار این طرح عظیم ملی است.

در آخرین گزارشی که خبرگزاری ایلنا از وضعیت مردمان این منطقه ارایه کرد خبر داد که با شور شدن آب سد و نفوذ آن به زمین‌های کشاورزی، عملا ساکنان روستا که شغل اصلیشان کشاورزی است بیکار شده اند و چاره جز فروش زمین‌های خود ندارد. گرچه وزارت نیرو مسئولیت خرید زمین‌ها را بر عهده گرفته اما ساکنان روستا معتقدند که قیمت پیشنهادی وزارت نیرو در برابر از دست دادن یگانه سرمایه زندگیشان غیر منصفانه است.

 با احداث سد گتوند در کنار این روستا با توجه به وجود صخره‌هایی نمکی در حاشیه رودخانه، آب رود، شور شده و خسارات قابل توجهی به زمین‌های کشاورزی وارد کرده است.

نماینده مردم این روستا ضمن اشاره به اعتراض روستاییان نسبت به احداث این سد گفته است:  آب سد تا حد زیادی بالا آمده است و علاوه بر تهدید کردن زمین روستاییان، باعث مسدود شدن راه‌های ارتباطی نیز شده به طوری كه مدارس این روستا تعطیل شده‌اند و خیلی از امكانات این روستا از بین رفته است.

به گفته وی، با وجود بروز این مشکلات بخشداری وعده رفع مشکلات را داده است اما این تلاش‌ها به جایی نرسیده است و تنها راهی که پیش‌پای روستاییان قرار داده‌اند، فروش زمین‌ روستاییان است و این در حالی است که این زمین ‌ها منبع اصلی در‌آمد روستاییان است و روستاییان نمی‌توانند با فروش این زمین‌ها به قیمت نامناسب امرار معاش کنند.

از سویی آب تا حد زیادی وارد روستا شده و بسیاری از نیازهای روستاییان را مختل کرده است و این در حالی است که در طی جلسات متعددی که برگزار شده است قرار بر این بوده است که رضایت روستاییان جلب شود ولی تاکنون هیچ اتفاقی نیافتاده است.

پروژه سد گتوند که کلکسیونی از تخریب آثارباستانی فاجعه زیست محیطی فشار و محاکمه منتقدان را با خود به همراه دارد، نمادی از چنگ اندازی کامل سپاه بر اموال و جان و مال مردم و کشور است که هر قیمت ممکن حتی نابودی آن هر راهی که بخواهد درپیش می گیرد و ارقام میلیاردی را هم نصیب خود می کند و منتقدان را هم با تهدید و ارعاب مصون نمی گذارد. مشتی از خروار که می توان موارد زیادی را به آن اضافه کرد.

ابعاد اقتصادی فاجعه آفرینی سپاه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) که مجموعه تحت مدیربت آن با این ابزار و روش ارقامی میلیاردی به جیب زده و چشم به اموال خصوصی دارد که در همین نشست اخیر خود با اعلام اینکه  ما نباید در اجرای پروژه ها تنها متکی به بودجه دولت باشیم، گفته است: باید از سایر منابع از جمله منابعی که در بخش های خصوصی و در دست مردم است و نیز اموال و دارایی های در اختیار دولت استفاده کنیم.

این فرمانده نظامی همین چندی قبل در گفت و گویی با نشریه ارگان سپاه به اذعان خود در مقام پاسخ به مدعیانی برآمد که می گویند قرارگاه از رانت وزارت نفت بهره‌مند است و در دفاع خود بیراهه رفت و در دروغی صریح مدعی شده بود که از زمانی که قاسمی وزیر نفت شده هیچ پروژه ای از وزارت نفت نگرفته ایم!

او حالا حرف های متناقض دیگری زده و اعتراف کرده که حضور یک سپاهی بر راس وزارت نفت چه سودهای کلان و برکات گسترده‌ای را نصیب بازوی اصلی اقتصادی سپاه کرده که مظفری با عملکردی همچون کارنامه ای که در سد گتوند بر جای گذاشته اند، قرارگاه را همطراز و جایگزین شرکت های بزرگی همچون بتال و شل می خواند و مدعی است بخوبی قادر است ماموریت های خود را اجرا کند .

وی اذعان کرده است که در تعاملات و همکاری های قرارگاه و وزارت نفت با درنظرگرفتن فاصله ای که با اهداف سند چشم انداز در حوزه نفت و گاز وجود دارد قرارگاه نمی تواند نسبت به حضور در این صحنه بی تفاوت باشد لذا از 5 و 6 سال گذشته به این حوزه وارد شده است.

او پیش از این ادعا کرده بود: “تنها یک تفاهم‌نامه یا یک قرارداد با وزارت نفت امضا کردیم که آن هم مربوط به زمان حضور سردار قاسمی در قرارگاه بوده است”. در فهرست زیر اما چندین مورد دیگر از این الطاف ویژه فرمانده سابق و وزیر کنونی به قرارگاه اقتصادی سپاه را می توان دید.

مجموعه گزارش های پیشین کلمه درباره فعالیت‌های قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را در این صفحات بخوانید:

آنچه نباید درباره قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه بدانیم
واگذاری بدون مناقصه سهام شرکت‌های پتروشیمی دولتی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دستور احمدی‌نژاد
قرارداد ۲۰۰۰۰ میلیارد ریالی با قرارگاه خاتم سپاه برای شیرین کردن آب دریای خزر
قرارداد جدید دولت با قرارگاه خاتم‌الانبیا؛ جاده‌سازی در شمال شرق تهران
واگذاری یک پروژه ملی دیگر به قرارگاه خاتم سپاه

واگذاری سومین قرارداد میلیاردی به قرارگاه خاتم سپاه در دوره وزیر جدید نفت
واگذاری بزرگترین پروژه راه سازی ایران به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران
واگذاری دو پروژه جدید میلیارد دلاری به قرارگاه خاتم سپاه، بدون مناقصه
واگذاری بدون مناقصه میلیارد ها دلار پروژه نفتی به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه
شاهکار قرارگاه خاتم سپاه؛ استقبال از فاجعه زیست‌محیطی و بحران کشاورزی در سد گتوند
اعطای پروژه‌های میلیاردی جدید به قرارگاه خاتم؛ بازوی اقتصادی سپاه به دنبال چیست
چند درصد از بودجه عمرانی کل کشور، سهم قرارگاه خاتم الانبیاء است
سپاه ۶۰ میلیارد تومان را بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان می داند؟
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه: قرارداد زیر سه هزار میلیارد قبول نمی کنیم
پیامد عملکرد قرارگاه خاتم سپاه: اعتصاب کارگران در پارس جنوبی
یازده هزار پروژه عمرانی کم است؛ درخواست رئیس مجلس برای ورود سپاه به عرصه نفت و گاز


13 پاسخ به “تاوان سنگین «تندیس سیمین» سپاه برای کشور؛ فجایعی که قابل جبران نیست”

 1. Ali گفت:

  با درود نظام مقدس ولایت امر هر کاری بخواهد میکند و برادران سپاهای نور چشم ولایت و ولایت عهد حضرت امام خامنه ایی سرور کل مسلمین جهان هستند حتمن کار دشمن بوده که اب شور شده سندش هم هست در دوره ولی عهد حاجی سید دکتر مجتبا همه این ها حل خواهد شد مگر ولایت در اسن سن و سال چند تا مشکل مردم و دستگاه خلقت را باید حل کنه انصاف داشته باشید حالا خوب هست نرفیتد و بی خبر هستید از نیروگاه پرشگوه روسیه ساخته بوشهر مه کل کشور برای اون بباد رفته مگه شما ها فضول هستید که کی میخواد راه بیفته یا چقدر هزینه شده خود ولایت امر از خدا دستور گرفته که یک روزی یا یک شبی راه خواهد افتاد البته ولایت این قدر دل رحم هست که حق حجاب خواهران روسی هم میدهد خوشبختانه هیچ کس هم نمیپرسه این نیرو گاه پر اقتدادر ولایت کی رو به راه میشه این یکی از معجزات پر اقتدار رهبری مسلمین جهان هست که خود امریکا هم درش مانده و خوش بحال پوتین که پول درو کرده بشما هم هیچ ربطی نداره خود اقا اگر لازم باشه که لازم هم نیست همانند زمان مناسب مذاکره با امریکا تصمیم میگیره البته دکتر سید محمود احمدی نزاد هم نظرش با نظر اقا یکی بود ولی نشد همش هم تقصیر اون میر حسین هست که هی مردم داد زدند یاحسین میرحسین بقول ئلایت اگر تقصیر میرحسین نبود چرا چلو مردم نگرفت حالا تقصیر میرحسین نباشه تقصیر خانم رهنورد هست که میره بانک حساب باز میکنه

 2. ما گفت:

  وقتی این سد اینقدر فاجعه زیست محیطی و فاجعه ملی دارد چند تا دینامیت بذارید زیرش و نابودش کنید. سپاه رو هم مجبور کنید تا دیگه در کاری که بهش مربوط نیست دخالت نکنه و ضرر و زیانی که به بیت المال زده رو جبران کنه. باید از یک جایی شروع کرد. به قوه قضاییه شکایت کنید گرچه خیلی خوشبینانه است اما بهتر از نوشتن مقاله به تنهایی است. دو روز دیگه می شه قضیه دریاچه ارومیه و کاسه وای چه کنم باید دستمون بگیریم. امروز این سد نابود بشه بهتر از فرداست.

 3. بنده خدا گفت:

  وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِي الأَرْضِ قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ (2:11)
  أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَـكِن لاَّ يَشْعُرُونَ (2:12)
  و وقتی به آنان گفته شود که فساد در زمین نکنید گویند ما سازندگانیم ولی همانا که خرابکارانند ولی شعور ندارند
  این آیات یازده و دوازده سوره بقره است. حال بگویید این چمهوری مذهبیست. این جمهوری بد مذهبان است. و بد مذهبان فساد در زمین میکنند و کسی را جرات دهان باز کردن نیست

  • Alimohmad_d گفت:

   واقعا لذت بردم.این آیات رو چرا زودتر رو نمی کنی!؟
   واقعا که این قرآن همیشه تازه است.
   شاخ در اوردم این آیه رو به این واضحی دیدم
   الله اکبر

 4. مهمان گفت:

  با سلام. من یکی از اهالی آبادان هستم. میخواستم بگم دولت بعد از پایان جنگ، جنگی اعلام نشده علیه مردم خوزستان و مردم بومی آن به راه انداخته که بیش از فاجعه‌ای که شما نوشتید، قلمداد می شود. شهرهای آباد و پر رونق خوزستان بویژه خرمشهر و ابادان اینک به صحنه فقر وحشتناک، هجرت نخبگان، مهاجرت معکوس، افزایش اعتیاد فاجعه آمیز به مواد مخدر، فحشا، بیکاری، ناامیدی و هزار درد بی درمان دچار شده‌اند. دولت با احداث سدهای متعدد بر مجرای تنفسی خوزستان یعنی رود کارون، در حال خفه کردن مردم است. افتضاحات پروژه‌ی کشت نیشکر و شور کردن آب کارون هم مزید بر علت است. اگر دولت آن همه همتی که برای احداث نیشکر به خرج می‌داد در همان زمین ها به کشت گندم اختصاص می‌داد، بی تردید اینک ما یکی از بزرگترین صادرکنندگان غله در جهان بودیم و این فاجعه زیست محیطی روی نمی‌داد. اینک خوزستان بدلیل پیشرفت فرسایش خاک با توفان‌های وحشتناک ریزگردها روبروست. شهر اهواز به دلیل کاهش دبی رودخانه‌ی کارون و ریزش سنتی فاضلاب شهر به کارون در بسیاری از ماه‌های سال بوی لجن می‌دهد. بوی غیر قابل تحمل کارخانه‌ی تولید الکل از نیشکر در روزهای زیادی محلات جنوبی شهر را در بر می‌گیرد و مردم را بستوه آورده. روستاهای مسیر آبادان و خرمشهر به اهواز از سکنه و کشاورزی تقریبا خالی شده و روستائیان به حاشیه نشینی در شهرها پناه آورده و مشکلات اجتماعی فراوانی را بوجود آودره‌اند. تالاب‌های دائمی و فصلی از جمله تالاب بین المللی شادگان از بین رفته. تمامی این فجایع هنگامی که به پایین دست کارون یعنی آبادان و خرمشهر می‌رسند، مضاعف‌تر می‌شوند که من به چند نمونه آن اشاره می‌کنم و کارشناسان قطعا بیشتر از من آدم عادی از بحران موجود خبر دارند: بر اثر کاهش دبی رود کارون، اروند رود و بهمنشیر کم آب شده و فشار اب کمی را به خلیج فارس وارد می‌کنند. فشار آب بالا در سابق جریان اب شور را تا کیلومترها به داخل دریا می‌برد اما اینک این آب شور دریاست که به داخل رودخانه‌ها نفوذ کرده و علاوه بر اینکه زندگی مردم حاشیه‌ی نهرهای منتهی به دریا را به مخاطره افکنده، باعث نابودی صدها هزار اصله نخل گرانقیمت که هر کدام به اندازه‌ی دهها درخت گردو ارزش دارند، شده و پوشش گیاهی و زراعی منطقه را از بین برده است. حتی ماهیگیران منطقه در ابهای اروند و بهمنشیر میگو صید می‌کنند که قبلا فقط این کار را در داخل دریا انجام می‌دادند. آلودگی آبها همچنین باعث مهاجرت گله‌های بزرگی از ماهیان معروف محلی چون صبور به مناطق دیگر شده و این ماهی که زمانی قوت غالب روزانه مردم فقیر و غنی منطقه بود، اینک با قیمت‌های باورنکردنی به فروش می‌رسد. برخی دیگر از ماهی‌ها بر اثر آلودگی و عدم پالایش هنگام خوردن بوی نفت می‌دهند که ماهی بیاح از همه اینها معروفتر است. آب تصفیه شده این شهرها هم غالبا شور غیر قابل شرب و از نظر بهداشتی آلوده و کثیف است. اینها که آمد بخشی از شاهکارهای نظام و مهندسان نظامی و بیسواد است که از قلم یک انسان عامی و غیر کارشناس لمس شده و جاری شده. حال نظر کارشناسان متخصص در هر حوزه را بخواهید تا به شما درباره جنگ اعلام نشده نظام به این مردم بدبخت و بی پناه اطلاعات هولناکی بدهند تا بدانید پنداری با فلسطین دیگری روبرو هستیم.

 5. مهمان گفت:

  باسلام، به نطر می رسد درج مطالبی که بدون کارشناسی دقیق و واقعی باشد به اعتبار این سایت لطمه می زند، بنده بواسطه کارم اطلاع کم و بیشی از پروژه گتوند دارم، این پروژه وکارکرد سپاسد و قرارگاه را از نقطه نظرات فنی و زوایایی می توان نقد نمود ولی اکثر مطالب درج شده در بالا وبخصوص در مورد فاجعه زیست محیطس ربطی به سپاسد ندارد.چون سپاسد پیمانکار طرح بوده و اگر اشکالی در این زمینه باشد اشکال مطالعات طرح می باشد و مشاور و کارفرما پاسخگوی آن هستند و …

 6. احسان گفت:

  تندیس سیمین، تندیس زرین، … به فرض محال که این پروژه، سپاه و اجرا کنندگان آن شایسته جایزه‌هایی‌ از این دست باشند، ٔبر فرض محال که مطالعهٔ کارشناسی صحیح، انجام شده باشد ، که نشده است. سپاه و حاکمان زورگو که دستشان به خون مردم بیگناه، به خون صد‌ها چون ندا و سهراب و ستار بهشتی‌ آلوده است. آنها که بی‌ هیچ مجوزی هزاران زندانی سیاسی و میلیونها خانواده بیگناه راا گروگان گرفته اند و زجر میدهند، بیهوده خیال میکنند که یک سد ، یک جایزه، میتواند ابروی رفته را باز گرداند.

  حاکمانی که مشروعیت خویش راا از دست داده اند بهترست فکرهای بهتری بکنند. آزادی حق مردم است در فضای سیاسی، در فضای اقتصادی، در زندگی‌ اجتماعی ، آزادی، یعنی حق مردم را به مردم پس دهند که هیچ، خود پاسدار آن آزادی باشند، تا احترام از دست رفته را باز یابند. در مملکت مهندس و شرکتهای مهندسی‌ متخصص بسیارند، سپاهی و سیاستمدار پاک و سالم کم داریم. سپاهی و سیاستمداری که جوانمردانه به ایستد و از آن‌ جنایات اعلام برا عت کند، از همه آسیب دیدگان دلجویی کند و جوانمردانه اعلام کند که حق را باید به به حق دار برگرداند. آنوقت برای آن‌ سپاه ، آن‌ سپاهی، آن‌ سیاستمدار مردم، میلیونها مردم به دست خود، با تمام وجود، به میل خود، تندیس‌ها خواهند ساخت. آنها که به خاطر پروژه‌ها به عاقبت حکومت خوش بین هستند، به عاقبت حکومت شاه بیاندیشند که علیرغم همه کارهای آبادانی، زمانی که بیشرمانه بروی مردم تیغ کشیدند، همین مردم نجیب و بردبار آنها را به زباله دان تاریخ فرستادند.

 7. علی گفت:

  روز افتتاح این سد را روز فاجعه ملی اعلام کنید و همه هم اطلاع رسانی کنند.

 8. Farhang گفت:

  Mamlekat hamaeash viran hast wa eshal talaban darf an naghshe mohemi dashtand. d. Mesle eftetahe forodgahe khomeini ke sepah gholdori kard khatami ham mesle hamishe ja zad. Hamin harakate mazbohane bood ke in haro gostakh kard waella kole hokomat daste eshal talabha bood. Hazer nabodand az damaghe yekishon khon biad hala ham kase gedai dast gereftan ke ay mardom be dademon bersin. na dige kheili dir shode bezar hame chiz nabod beshe bad az nabodi bebinim hala chi mishe

 9. Bmazloom گفت:

  خدایا ملت مظلوم ایران را از چنگال اژدهای سیری نا پذیر ودژ خیمان سپاه وحشت نجات ده.

 10. Khosro گفت:

  J مشکل اساسی تر از این حرفهاست. وقتی که در روز روشن روی باند فرودگاه امام خمینی هواپیمای نظامی مینشانند تا آبروی رییس جمهور را در برابر اذهان عمومی جهانی ببرند و نقشه میکشند برای همه هستی کشور نتیجه اش همین است که در هر حرکت خسارت میزنند به تمام اعتبار کشور. در تمام دنیا ثابت شده که نظامیان نه سیاسیون خوبی هستند نه به درد کسب و کار اقتصادی میخورند. آنها باید به کار خود بپردازند و بگذارند اهل هر فن و حرفه به کار خود بپردازند. مشکل البته از آنهایی هست که دست ا ینان را باز گذاشتند که بتوانند هر کاری را بکنند. باید برگردند به وصیت امام خمینی و جلوی دخالت نظامیان (از هر صنف و قشر و نامی) را در سیاست و اقتصاد و فرهنگ بگیرند. نظامی پول میگیرد که خودش را آماده نگهدارد تا اگر روزی جنگ شد کشور به خطر نیفتد. همین کار هم کار بزرگی است.

 11. Rezafaridfar گفت:

  به عنوان یک کارشناس می گویم که موارد مطرح شده در مقاله بالا فنی نمی باشد و صرفا یک سری اطلاعات می باشد که در کنار هم به طور ناقص قرار داده شده و نتیجه گیری اشتباه انجام گرفته است. به نظرم بهتر است نویسنده مقاله با کارشناسان کارفرمای طرح شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و کارشناسان مشاور طرح شرکت مهاب قدس مکاتبه داشته باشند و صحت موارد مطرح شده را استعلام بفرمایند.
  هرچند مخالف حضور سپاه به عنوان یک نیروی نظامی در بحثهای ساخت پروژه های عمرانی می باشم.

 12. Behrooz گفت:

  محمد مهدی زاده ، معاون آموزشی نهضت سواد آموزی، می گوید بر اساس سرشماری سال ۹۰ تعداد بیسوادان مطلق در ایران نزدیک به نه میلیون و ۷۲۰ هزار نفر است.
  آقای مهدی زاده به خبرگزاری مهر گفته است ازاین تعداد حدود سه و نیم میلیون نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند.
  به گفته او بر اساس آمار یونسکو،‌ ایران در بین ۱۳۰ کشور جهان جایگاه ۸۷ و در بین ۲۴ کشور منطقه رتبه ۱۷ام را در ریشه کن ساختن بیسوادی دارد.!!
  در کشورهایی مانند ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و تاجیکستان آمار بیسوادی صفر است.
  معاون آموزشی نهضت سواد آموزی معیار باسواد بودن را داشتن سواد خواندن و نوشتن ، حساب کردن و روخوانی قران ذکر کرده است.