سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واگذاری بزرگترین پروژه راه سازی ایران به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران...

واگذاری بزرگترین پروژه راه سازی ایران به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران

چکیده :در راستای واگذاری پروژه های بزرگ و سودآور کشور به سپاه پاسداران و با گذشت حدود یک ماه پس از واگذاری پروژۀ توسعۀ جاده هراز (شمال شرق تهران) به قرارگاه خاتم الانبیاء (وابسته به سپاه)، ساخت بزرگراه قم به مشهد نیز- بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های کشور- توسط دولت به شرکت «تهران گسترش»، وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار گردید....


در راستای واگذاری پروژه های بزرگ و سودآور کشور به سپاه پاسداران و با گذشت حدود یک ماه پس از واگذاری پروژۀ توسعۀ جاده هراز (شمال شرق تهران) به قرارگاه خاتم الانبیاء (وابسته به سپاه)، ساخت بزرگراه قم به مشهد نیز- بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های کشور- توسط دولت به شرکت «تهران گسترش»، وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار گردید.

به گزارش ایسنا، این بزرگراه که “حرم تا حرم” نامگذاری شده، یک هزار و صد کیلومتر طول دارد و محمود احمدی نژاد در مراسم کلنگ زنی آن در روز شنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر)، با بیان اینکه “بزرگراه حرم تا حرم بزرگترین پروژه در تاریخ کشور و منطقه است”، خاطرنشان کرد “پیش از این چشم ما به دست چند شرکت خارجی و پول بانکهای غربی بود که با منت زیاد سرمایه گذاری می کردند و هر روز هم به یک بهانه کار را متوقف می کردند؛ اما حالا همه به صف شده اند.

رئیس دولت با اشاره به اینکه با راه اندازی این پروژه سالانه پانزده میلیون نفر در سال از این مسیر استفاده خواهند کرد، گفت: “به نظر من این کار مورد عنایت است چون در میلاد حضرت معصومه آغاز شده و انتهای این مسیر هم آستان قدس رضوی است و نور هدایت امام رضا دست کم سیصد میلیون انسان دلداده و چند میلیارد انسان خداپرست را دلگرم می کند.”

گفتنی است در دولت های نهم و دهم پروژه های بسیاری با تبلیغات فراوان افتتاح شده اند که غالب آنها بعد از راه اندازی، با مشکلات جدی روبرو شده است؛ از جمله پروژه راه آهن اصفهان _ شیراز، کرمان _ زاهدان و هم چنین بزرگراه تهران _ پردیس؛ که تنها چند ساعت پس از راه انداری بسته شده اند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری، با بیان اینکه “هزینه این طرح بین ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود، خاطرنشان کرد “این بزرگراه با مشارکت وزارت راه، بانک ملی ایران و قرارگاه خاتم الانبیاء احداث می شود.”

گفتنی است قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، پس از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، فعالیت های خود را در حوزه های مختلف گسترش داده و توانسته پروژه های بسیاری را با کمک دولت ایران در دست بگیرد.

در یکی از آخرین قراردادهایی که وزارت نفت طی آن ۲۱ میلیارد دلار پروژه میدان گاز را به شرکت های داخلی واگذار کرد، سهم عمده به شرکت خاتم الانبیاء رسید و همزمان شرکت نفت و گاز پارس، مجری بزرگترین میدان گازی ایران نیز، با دستور دولت، اجرای پنج فاز توسعه این میدان را به قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه واگذار کرد.

امرداد ماه امسال نیز، اجرای بخشی از عملیات توسعه محور هراز در استان مازندران، به قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شد و رسانه های خبری گزارش داده بودند که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس دولت، زمینه های اجرایی شدن این واگذاری را فراهم کرده است. زمان اجرای پروژه ۲۰ ماه و هزینه اجرای آن ۱۲۴ میلیارد تومان پیش بینی شده بود.

لازم به ذکر است حضور گسترده سپاه در فعالیت های اقتصادی و عمرانی، می تواند پیمانکاران داخلی و شرکت های خصوصی را که در اجرای برنامه های عمرانی محدود و کوچکتر مشارکت دارند با مشکل مواجه کند.

سرلشکر رحیم صفوی فرمانده وقت سپاه پاسداران، چهار سال پیش در زمان امضای قرارداد خط لوله انتقال گاز از عسلویه به ایرانشهر در پاسخ به انتقادها گفته بود: “ما تاجر نیستیم و اگر درآمدی هم حاصل شود در جهت دفاع از مملکت است”.

منبع: جرس


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.