سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعطای پروژه‌های میلیاردی جدید به قرارگاه خاتم؛ بازوی اقتصادی سپاه به دنبال چیست...
» آیا حزب پادگانی برای انتخابات ریاست جمهوری به دنبال منابع مالی جدید است؟

اعطای پروژه‌های میلیاردی جدید به قرارگاه خاتم؛ بازوی اقتصادی سپاه به دنبال چیست

چکیده :واگذاری بدون تشریفات مناقصه سه پروژه دیگر طی یک ماه اخیر به قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران بار دیگر نگاه ها را متوجه این احتمال ساخته که حزب پادگانی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد فعالیت هایی را پشتیبانی کند که نیاز به منابع مالی دارد....


کلمه – گروه اقتصادی: قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه باز هم خبرساز شده است؛ این بار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که جنگ قدرت بین جناح های حاکمیت برای کسب ریاست دولت بعدی در حال اوج گرفتن است.

به گزارش کلمه، واگذاری بدون تشریفات مناقصه سه پروژه میلیاردی دیگر طی یک ماه اخیر به قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران بار دیگر نگاه ها را متوجه این احتمال ساخته که حزب پادگانی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد فعالیت هایی را پشتیبانی کند که نیاز به منابع مالی دارد.

پروژه جاده الموت و ساخت نخستین پالایشگاه گازی از جمله هبه های جدید حکومتی به سپاه است که تاکنون خبر آن رسانه ای شده است. براساس اعلام داود محمدی از نمایندگان جدید مجلس نهم توافقات انجام شده بین دولت و سپاه به اینجا رسیده که تا سه سال آینده این پروژه عظیم به بهره‌برداری می‌رسد، اگر چه عمر پروژه های در اختیار سپاه همیشه با تاخیر و افزایش اعداد و ارقام این دست طرح ها همراه است.

از سوی دیگر مهر به نقل از مهدی فکور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی از واگذاری ساخت نخستین پالایشگاه گاز کشور به قرارگاه خاتم‌الانبیا به ارزش یک میلیارد دلار خبر داد و گفت: این واگذاری به دستور وزیر نفت صورت گرفته و ضمن آ ن اشاره کرد به‌زودی توافق‌نامه‌ای برای توسعه میادین گازی هالگان و سفیدباغون با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضا خواهد شد تا خوراک این پالایشگاه ملی گازی ازطریق این میادین تأمین شود. این در شرایطی است که سال گذشته واگذاری قرارداد طرح توسعه میادین گازی هالگان و سفید باغون به ارزش حدود یک میلیارد دلار با ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا اعلام شده بود.

علاوه بر این دو پروژه، گزارش های رسیده به کلمه از واگذاری پروژه های شهرداری تهران به منوپول سپاه پاسداران حکایت دارد. این واگذاری نیز با دستور مستقیم سردار قالیباف صورت می گیرد که از او به عنوان کانداهای آتی انتخابات ریاست جمهوری نام برده می شود. برخی تحلیلگران معتقدند با نزدیک شدن به انتخابات دوئل میان کاندیداها برپا شده که هر یک با هبه بخشی به سپاه درصدد بهره گیری از نفوذ آن برای پیروزی در کودتای مجددی هستند که قرار است هم چون انتخابات سال 88 صورت بگیرد.

این گزارش حاکی است در حال حاضر حجم قرار دادهای مربوط به پروژه‌های عمرانی شهر تهران میان شهرداری تهران و قرار گاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران به هشتاد هزارمیلیارد تومان بالغ می‌شود. این مبلغ براساس برآوردی است که قرارداد‌های مذکور براساس ‌ان‌ ها منعقد شده است. هر چند نمی توان این عدد را میزان قطعی این پروژه ها خواند و براساس رویه ای که مسبوق به سابقه از سوی سپاه در پروژه های مختلف است اجرای این پروژه‌ها چند سال به طول خواهد انجامید و به بهانه‌ها و دلایل مختلف مورد تجدید نظر قرار گرفته و با اصلاحیه‌های مختلف مبالغ آن افزایش خواهد یافت.

نکته قابل اشاره آنکه از رقم دقیق ارزش پروژه های واگذار شده به سپاه و حتی ذکر نام کامل این پروژه ها خودداری می شود. هر چند تابستان سال قبل، پس از آنکه رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت به دولت رفت، ابوالقاسم مظفری شمس به عنوان فرمانده جدید قرارگاه خاتم منصوب شد. فرمانده جدید، با اشاره تلویحی به اینکه نسبت قراردادهای این قرارگاه به کل بودجه عمرانی کشور از ۵ درصد فراتر رفته، وعده داد که سقف ۵ درصد را برای این نسبت حفظ خواهد کرد تا “بخش خصوصی آسیب نبیند.” هرچند بخش خصوصی بیش از اینها بابت ناعادلانه بودن رقابت با این قرارگاه اقتصادی- نظامی آسیب دیده بود.

اما فرمانده جدید خبر نداشت که فرمانده پیشین کمی قبل از تحویل مسئولیت، در پایان اردیبهشت ۹۰ و در هنگام امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی تحقیقاتی قرارگاه خاتم با دانشگاه امیرکبیر، سهم این قرارگاه از بودجه عمرانی را “کمتر از ۴ درصد” اعلام کرده بود. افزایش یک درصدی رقم ادعایی در عرض چند ماه، به خوبی نشان می دهد گزارش دو فرمانده از سهم خود از بودجه ملت تا چه حد واقعی است.

با این حال هر دو فرمانده در اظهارنظرهای خود در زمان مسئولیت، اتفاق نظر داشته اند که “قرارگاه خاتم الانبیا پروژه های کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان را برعهده نمی گیرد.” این خوش اشتهایی البته با رنگ و لعاب “لحاظ کردن جایگاه بخش خصوصی” اعلام شده تا باز مشخص شود که این قرارگاه برای خود شأنی بالاتر از بخش خصوصی قائل است و لابد به همین خاطر هم هست که وارد رقابت نمی شود و قراردادهای مورد نظر خود را بدون مناقصه و تشریفات قانونی برمی دارد.

اما مروری بر پروژه های در دست اجرای قرارگاه خاتم، نشان می دهد که ادعای ۵-۴ درصد بودجه عمرانی تا چه حد دور از واقعیت است. اگر این درصد را باور کنیم، به رقمی کمتر از سه هزار میلیارد تومان می رسیم که باز اگر همه پروژه ها را در سطح حداقل مورد ادعا – یعنی ۱۰۰ میلیارد تومان – در نظر بگیریم، به معنای آن خواهد بود که این قرارگاه در سال کمتر از ۳۰ پروژه در دست اجرا دارد. حال آنکه نه این عدد و نه فهرست پروژه های واگذار شده به این قرارگاه، هیچ یک با واقعیت سازگاری ندارد.

برای مشخص شدن میزان دروغ بودن ادعاهای ذکر شده، تنها اشاره به ارقام ذکر شده برای پروژه شیرین سازی آب دریای خرز و انتقال آب به نقاط مرکزی کشور که در ماه های اخیر به سپاه واگذار شد کافی است. برآورد این پروژه بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که دولت هم در ازای آن، معادل دو هزار میلیارد تومان از سهام پتروشیمی های کشور را به سپاه واگذار کرده است.

بدین ترتیب همین یک پروژه، بخش اعظم درصد ادعایی فرماندهان پیشین و فعلی را می پوشاند و دروغ آنها را رسوا می سازد. واقعیت وقتی تکان دهنده تر می شود که توجه کنیم بر اساس گفته های نمایندگان مجلس، بخش عمده ای از بودجه عمرانی سال های اخیر در کشور جذب نشده و همچنین دولت احمدی نژاد بخشی از بودجه عمرانی کشور را برای پرداخت یارانه نقدی برداشت کرده است؛ حال آنکه هزینه پروژه ای که تازه آغاز شده، به صورت پیش پرداخت و از طریق واگذاری سهام به قرارگاه خاتم سپاه پرداخت شده است.

هم چنین نگاهی به تعدادی از پروژه هایی که قرارگاه خاتم در دست اجرا دارد و فهرست آنها به طور رسمی در وب سایت این قرارگاه اعلام شده خود ترسیم کننده بده بستان های مجموعه های مختلف حکومت با سپاه است از جمله : طراحی نهایی و عملیات برداشت داده های لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه، اجرای عملیات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی در منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی، انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدی در منطقه تیماب؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن ذخیره فرآورده های نفتی در شهرهای تبریز، همدان، اهواز، یاسوج؛ احداث مخازن سوخت ۳۲۰۰۰ متر مکعبی در نیروگاه شهید سلیمی نکا؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن LNG و LPG در بندر تمبک عسلویه؛ ۲۳ دستگاه مخزن ذخیره فرآورده های نفتی به ظرفیت ۴۲۴۰۰۰ متر مکعب در ۱۱ شهر کشور؛ انبار نفت ماهشهر و نهایتا ۶ دستگاه مخزن ۰۰۰ / ۱۰۰ بشکه ای پالایشگاه اصفهان؛ تعمیرات اساسی و بهینه سازی سکوهای نفتی نصر، نصرت و ایلام در خلیج فارس؛ طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر؛ آب رسانی از سد تنظیمی کرخه به دشت آزادگان و شهرهای مرکزی استان خوزستان؛ خطوط انتقال آب از سد تالوار تا شهر همدان، از سد گاوشان به شهر کرمانشاه؛ احداث خط دوم آبرسانی به تبریز؛ خط انتقال آب شیراز از سد درودزن و آب زاینده رود به یزد؛ دهها پروژه در حوزه صنایع معدنی؛ سدهای گتوند، رودبار لرستان، کوچری، هایقر، سومار، سیلوه، صفا، پلرود، آزادی، لیلان چای، کلقان چای، چراغ ویس، ایوشان و نرگسی؛ فاز ۲ طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، بندر خدماتی تمبک – فاز ۱۲ پارس جنوبی، توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، بندر LNG، شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس، حوض های خشک مجتمع کشتی سازی خلیج فارس، استحصال زمین در مجتمع پتروشیمی عسلویه، موج شکن شرقی مجتمع بندری کاسپین انزلی وطرح توسعه اراضی شرقی بندر نوشهر؛ خط ۷ متروی تهران، خط ۲ قطار شهری مشهد، اجرای عملیات انتقال خط آهن تهران – تبریز به زیر زمین در منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران، تونل صدر ـ نیایش بخش شرقی، قطعه ۲ تونل انتقال آب سد تنظیمی کرج به تهران، تونل انتقال آب زاینده رود به کاشان، تونل انتقال آب کانی سیب، تونل کمکی فاضلاب ابوذر، سامانه انتقال آب سبز کوه به چغاخور، تونل انحراف سد بختیاری و اجرای عملیات تونل های کوهسار مهدی و فضیلت؛ زیرسازی قطعه اول راه آهن سریع السیر قم – اصفهان، قطعه ۳ محور پاتاوه دهدشت

باند دوم محور ماهشهر- آبادان، زیرسازی قطعه ۴ راه آهن میانه – اردبیل، زیرسازی قطعه سوم راه‌آهن همدان- سنندج، قطعه دوم باند دوم محور گناباد – قائن، احداث باند دوم محور شیراز – دشت ارژن و احداث بزرگراه زابل – دوست محمد؛ شبکه آبیاری و زهکشی دشت قره ضیاءالدین، اجرای کانال اصلی انتقال آب سد گاران به مریوان، شبکه آبیاری و زهکشی دویرج و بازسازی سد انحرافی و کانال انتقال آب چالوس، قطعه دوم؛ ساخت ایوان مرکزی و شبستانهای مصلی امام خمینی(ره)، طراحی واجرای پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه صدر، احداث تقاطع های ادامه بزرگراه رسالت با جاده قدیم کرج (کاروانسرای سنگی)، اجرای تقاطع غیر همسطح رسالت با آزادراه کمربندی غرب تهران، اجرای تقاطع غیر همسطح بزرگراه همت با بزرگراه آزادگان و اجرای اتصال اتوبان شمالی به جنوبی و تقاطع های غیر همسطح شهر تبریز.

توضیح اینکه همین پروژه ها چطور سالانه فقط با ۴ تا ۵ درصد یا بلکه بالاتر، با چند هزار میلیارد تومان انجام می گیرد، تنها از عهده فرماندهان قرارگاه خاتم بر می آید. اما مشکل اینجاست که به نظر می رسد فهرست پروژه های این قرارگاه به مراتب گسترده تر از اینها باشد.

این لیست بلند و بالا که بی شک باید آن را ناقص خواند و پروژه های تصاحب شده از سوی این حزب پادگانی به مراتب چندین برابر این موارد است که طی دو سال اخیر افزایش یافته است. بسیاری از دلسوزان نظام در سالهای اخیر هشدار داده‌اند که آلوده شدن سپاه به فعالیت‌های پرسود اقتصادی، به انحرافات بزرگ در این نهاد انقلابی خواهد انجامید. اما این هشدارها شنیده نشد تا چندی پیش ابعاد جدیدی از این انحراف های سیاسی و اقتصادی در سپاه و حکومت فاش شد تا برای همگان محرز تر شود که تجمیع این حجم هنگفت بودجه در دست یک نهاد نظامی، چه تبعات تلخی در عرصه های سیاسی و امنیتی خواهد داشت. طبق گزارشی که چندی پیش منتشر شد علی اکبر ناطق نوری، رئیس بخش بازرسی دفتر رهبر ی، گزارشی به آیت الله خامنه ای ارایه کرده که بر اساس آن سرداران بزرگ ترین بدهکاران به نظام بانکی کشور هستند. این گزارش اشاره داشت که میزان طلب نظام بانکی از سردارانی که وام و تسهیلات دریافت کرده و به موقع بدهی های خود را پس نداده اند، به 45 هزارمیلیارد تومان می رسد؛ موضوعی که نظام بانکی کشور را دچار بحرانی جدی کرده است.

بعد دیگر ماجرا را محمدرضا باهنر اعتراف کرد تا علت تسریع در واگذاری بدون تشریفات و مناقصه پروژه ها به سپاه طی یک سال اخیر محرزتر شود و افزایش این روند در ماه های آینده را هم با نزدیک شدن به انتخابات قوت بخشد.

محمدرضا باهنر از سردارانی تحت عنوان “طبقه اشرافی خشن” نام برد که از هم اکنون مشغول برنامه ریزی برای دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری هستند. باهنر به جام جم گفت: “قبل از آقای احمدی نژاد می گفتند یک طبقه اشرافی شکل گرفته در اقتصاد و سیاست. این ها باید بشکند. شکسته شد. اما الآن یک طبقه اشرافی خیلی خشن تری شکل گرفته است.”

وی در ادامه به ابعاد خشونت در جهش ارقام اختلاس ها اشاره کرده و افزوده: “اعداد و ارقام واقعا جهش یافته و عوض شده، یک وقتی 10 میلیارد و 20 میلیارد بود، الان 3 هزارمیلیارد تومانی اتفاق می افتد. یعنی یک طبقه از هم پاشید و بلافاصله یک طبقه اشرافی دیگری تشکیل شد.”

علاوه بر انتخابات نمی توان از گسترش حضور نظامیان به موازات تحریم های بین المللی آسان گذشت که به این بهانه حضور خود و دست درازی به اموال مردمی را در عرصه های مختلف اقتصاد بیش از قبل پهن کردند.

این اما همه ماجرا نیست و چنگ اندازی حکومت و سپاه بر اموال مردم از مسیر دیگری نیز دنبال می شود که سپاه به صورت تهاتری پروژه های دولتی را تصاحب می کند. نمونه آن واگذاری سد بختیاری است که از آن به عنوان بلندترین سد بتنی جهان یاد می شود، این سد که قبل تر به چین واگذار شده بود و قرار بود شرکت چینی سایند هیدرو با دو میلیارد دلار این پروژه را در ده سال اجرا کند که با “مجوز ترک تشریفات مناقصه” به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار می شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران در توضیح این واگذاری خبر داد که قرارگاه خاتم الانبیاء “تامین اعتبار این پروژه را برعهده می گیرد و وزارت نیرو از طریق فروش و اموال و دارایی ها” به صورت “تهاتری” هزینه ساخت سد بختیاری را دریافت می کند.

قبل از این طرح نیز پروژه شیرین سازی و انتقال آب خزر به مناطق مرکزی ایران به قرارگاه خاتم واگذار شد و دولت در ازای اجرای آن دو میلیارد دلار از سهام شرکت های پتروشیمی را به این قرارگاه وابسته به سپاه واگذار کرد.

در همین باره بخوانید:

آنچه نباید درباره قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه بدانیم
واگذاری بدون مناقصه سهام شرکت‌های پتروشیمی دولتی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دستور احمدی‌نژاد
قرارداد ۲۰۰۰۰ میلیارد ریالی با قرارگاه خاتم سپاه برای شیرین کردن آب دریای خزر
قرارداد جدید دولت با قرارگاه خاتم‌الانبیا؛ جاده‌سازی در شمال شرق تهران
واگذاری یک پروژه ملی دیگر به قرارگاه خاتم سپاه

واگذاری سومین قرارداد میلیاردی به قرارگاه خاتم سپاه در دوره وزیر جدید نفت
واگذاری بزرگترین پروژه راه سازی ایران به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران
واگذاری دو پروژه جدید میلیارد دلاری به قرارگاه خاتم سپاه، بدون مناقصه
واگذاری بدون مناقصه میلیارد ها دلار پروژه نفتی به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه


 • ناشناس

  سپاه باید خودش را از شر گرفتاری در سیاست و اقتصاد نجات دهد. الان چه در بعد خارجی و چه در بعد داخلی خودش را در نوک حمله ها قرار داده و اگر وضع به همین منوال پیش برود نظام را که هیچ بلکه خودش را هم نمی تواند حراست کند. سپاهی ها باید به پادگانها برگردند و به امر تخصصی نظامی بپردازند. در سایر حوزه ها محکوم به شکستند.

 • ناشناس

 • ناشناس

  اونی که این مطلب رو نوشتی:
  کار بدی کردن دارن برای کشورت خدمت میکنن؟؟

  نکنه دوست داری بیان برات رایگان سد بزنن،جاده درست کنن،آب انتقال بدن از اینجا به اونجا….

  برو دنبال کارت!
  حرفای مسخرتون دیگه خریدار نداره

 • ناشناس

  حالا فعلاً مال بیت المال رو بخورید ولی این را بدانید روزی خواهد آمد که همه اش از حلقومتان بیرون آید.

 • ناشناس

  چرا همه بخورند ، سپاه با این همه زحمت و مرارتی که کشیده نخورد؟ وقتی در خارج سپاه بنای همه کار چاق کنی و دزدی است به چه امیدی تجویز می شود که سپاه نباشد. بله اگر روزی حکمرانی خوب به معنی ریشه کنی فساد و شفافیت و شایسته سالاری داشتیم ، آنروز نظامی باید بکار خودش بپردازد!!!

 • ناشناس

  نامه سرگشاده به رهبران جدايي طلبان
  و ستيزگران مسلح عليه ايران
  از: كورش زعيم
  جنگ افزار من كلك من است و سخن من است. من هرگز به روي هم ميهن خود، هر چند با او مخالف باشم يا به من ستم كرده باشد جنگ افزار بدست نمي گيرم. من هرگز به روي مردم همسايه ايران جنگ افزار بدست نمي گيرم. آنها همه از خودمان هستند.
  من هنگامي جنگ افزار بدست مي گيرم كه كسي يا دولتي عليه مرزهاي ميهن من اقدام كند، يا به آنها تجاوز كند. ديگر براي من مهم نيست حق با كيست، زيرا حق با تماميت ارضي ميهن من است. خانه من مقدس است و ديوارهاي خانه من حد خودي و بيگانه را تعيين مي كند.
  براي من بلوچ و ترك و كرد و عرب و تركمن و لر و پارس تفاوتي ندارد. همه گل هاي گلستان بي همتاي ايران هستند. زيبايي گلستان ايران از وجود همه ماست.
  وقتي شما جنگ افزار بدست مي گيريد و مدعي مبارزه براي حقوق فقط بخشي از ملت ايران مي شويد، بدگماني را به سوي خود جلب مي كنيد. چرا فقط بخشي از ملت؟ چه كاسه اي زير نيم كاسه است كه شما فقط براي بخشي از ما مبارزه مي كنيد. چرا نه همه ما؟
  پرسش پيش مي آيد كه چون همه مي دانيم شما قدرت مالي و جنگ افزاري لازم را براي رويارويي با يك دولت قدرتمند و مجهز را نداريد، ناچار دست به دامان دولتي بيگانه مي شويد. وقتي دولتي بيگانه به شما كمك مي كند، انگيزه اش چيست؟ او بايد منافعي در اين كارزار داشته باشد. در اينجا هم بدگماني را به خود جلب مي كنيد. چه چيزي را يا چه خدماتي را به آن دولت بيگانه قول داده ايد؟ اگر آن دولت بيگانه اي كه از شما قدرتمندتر باشد، كه بي شك هست، شما مجبور به وفاي تعهدتان به او هستيد، وگرنه شما را وادار مي كند.
  اگر از دولتهاي بيگانه كمك مي گيريد، به مردمي كه مدعي حفظ حقوق آنان هستيد خدمت نمي كنيد، شما به حس قدرت طلبي يا جاه طلبي يا ارضاي كينه و عقده هاي خود خدمت مي كنيد. اگر در مبارزه مسلحانه خود موفق شويد، كه امكان آن نزديك به صفر است، آن دولت بيگانه بر شما سلطه خواهد داشت و استقلال سياسي و اقتصادي شما را خواهد گرفت. شما كه اين عدم استقلال سياسي و اقتصادي را هم اكنون هم كه داريد، چرا بايد براي تعويض ارباب هزينه بدهيد، آنهم چنين هزينه اي دهشتناك؟ چند نفر حاضريد كشته بدهيد و چند نفر حاضريد بكشيد؟
  اگر آن دولت بيگانه كه شما از او پشتيباني مي خواهيد تا بر اين دولت خودي چيرگي يابيد، آن دولت بيگانه به منافع ملي خود خيانت كرده خواهد بود اگر امكانات و قدرت خود براي هيچ سودي براي ملت خودش در اختيار شما بگذارد. شما جاي او بوديد، چنين خيانتي به ملت خود مي كرديد؟
  ايراني ايراني را كشتن درست نيست. آنان كه از سوي شما كشته مي شوند ايراني هستند و آنان كه از نيروهاي نظامي و امنيتي كشور كشته مي شوند هم ايراني هستند. همه فرزندان و برادران ما هستند. در اين ميان هزاران نفر آواره مي شوند، بي خانمان مي شوند، خانه ها خراب مي شود، شهرها ويران مي شوند، افراد بيگناه خانواده ها، زنان و كودكان كشته يا زخمي مي شوند، همه اينها براي چه؟ شما كه دستتان به آمران نمي رسد. بياييد دلايل خود را براي اين مبارزه خونين و خانمان برانداز توضيح دهيد و توجيه كنيد، شايد ما هم جنگ افزار برگرفتيم. اگر منظورتان اصلاح يا تغيير ساختاري سياست داخلي است، اين كار با جنگ افزار عملي نمي شود، زيرا شما مشروعيت خود را، حتي در عرصه سياست بين الملل، از دست مي دهيد.
  آنان كه قصد تجزيه كشور را به بهانه كسب حقوق بخشي از مردم يك كشور دارند، چون براي انجام اين كار، كه خود خيانت به مردم ميهن نياكاني تلقي مي شود، بايد براي انجام اين مقصود از بيگانگان كمك بگيرند. حتا اگر در جنگ با ميهن خود بختي براي موفقيت داشته باشند، كه خواهم گفت چرا از محالات است، امثال من را كه از شهروندان دلسوز براي همه مردم و مبارز مسالمت جو هستيم و بجز با قلم و سخن سر و كار نداريم، وادار خواهند كرد جنگ افزار بدست بگيريم. امثال ما ديگر سربازان جوان و معمولي نيستند.
  به فرض محال موفقيت، دولت نوپايتان متكي و وابسته به بيگانه خواهد بود. خدمت به بيگانه، مردم زير فرمانروايي شما را آزرده، سرخورده و ناراضي خواهد كرد و به اعتراضشان واخواهد داشت. شما مجبور خواهيد شد براي حفظ قدرت خود و جلوگيري از ابراز نارضايتي مردم ديكتاتوري كنيد، ناراضيان را سركوب كنيد و در نتيجه خشونت و فساد و استبداد بدتر از آنچه از آن گريخته ايد برقرار و گريبانگير مردم خواهد شد.
  شما به كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز بنگريد كه همه از كشوري مستبد و خشن و غيردموكراتيك جدا شدند. همه مردم آن كشورها تحت حكومتهاي غيرانتخابي ديكتاتوري خشن و فاسد زندگي مي كنند كه چيزي بهتر از شرايط گذشته به مردم عرضه نمي كنند. آيا شما مي خواهيد بخشي از ملت ايران را به بهانه رهايي از ديكتاتوري دچار يك ديكتاتوري ديگر كنيد، كه طبيعتا بايد خشن تر و فاسدتر باشد تا تثبيت شود؟
  مبارزه مسلحانه شايد در سده هاي گذشته پاسخ مي داد، زيرا در آن زمانها مردم براي نسلها جز ديكتاتوري و زور و فساد، روش حكومتي ديگري را نمي شناختند، و براي مردم تفاوتي نمي كرد چه كسي حكومت كند. تاريخ برايشان بجز استبداد و خشونت به بار نياورده بود. با يك مبارزه مسلحانه يك حكومت استبدادي مي رفت و يك حكومت استبدادي ديگر جاي آن را مي گرفت. تاريخ تكرار مي شد. در آن زمان مردم از اوضاع و احوال همديگر مانند امروز آگاه نبودند.
  در كوبا يك مبارزه مسلحانه عليه يك حكومت خشن و فاسد، يك حكومت بسيار خشن تر را جانشين كرد و مردم كوبا را براي پنجاه سال تحت ستمي وحشيانه، فقر و محروميت قرار داد.
  در چين يك مبارزه مسلحانه يك نظام ديكتاتوري فاسد و خشن را برانداخت و يك حكومت به مراتب ديكتاتورتر و خشن تر را جانشين ساخت كه بيش از شصت ميلون نفر را براي تثبيت قدرت خود كشت و براي پنجاه سال مردم چين را تحت ستم فزاينده و فقر و محروميت قرار داد.
  در روسيه يك مبارزه مسلحانه يك نظام ديكتاتوري فاسد را برانداخت و يك حكومت هزار بار خشن تر و فاسدتر را براي هفتاد سال حاكم كرد كه براي تثبيت قدرت خود دهها ميليون نفر را كشت يا به اردوگاههاي كار اجباري فرستاد و ملت روسيه را در فقر و محروميت قرار داد.
  بسياري مبارزات مسلحانه در تاريخ معاصر شكست خوردند، ولي در مسير خود صدها هزار كشته و ويراني بر جاي گذاشتند.
  اگر قصد از مبارزه مسلحانه اين است كه رئيس شويد، فرمانروايي كنيد يا در تعيين سرنوشت كشور خود مشاركت داشته باشيد كه حق مسلم شماست، بيايد با ما در يك مبارزه مسالمت آميز خردمندانه همراه شويد. ما بجاي اينكه هر كدام به سويي بكشيم، نيروها را همگام و كارآمد كنيم كه نه تنها شما بلكه همه ملت ايران بتواند بدون هيچ تبعيض و ممنوعيت يا موانع ديگر شايستگي خود را به نمايش بگذارد.
  آيا شما مي خواهيد يك كاستروي ديگر باشيد و مردمي را براي دهها سال اسير بگيريد؟ آيا شما مي خواهيد استاليني ديگر باشيد و مردمي را براي دهها سال در ترس و خفقان نگه داريد؟ آيا شما مي خواهيد يك مائوي ديگر باشيد و مردمي را براي دهها سال وحشت زده و فقير نگه داريد؟
  چرا گاندي نباشيد؟ چرا ماندلا نباشيد؟ چرا آن سان سوچي نباشيد؟
  ما هم به عنوان يك شهروند ايراني مانند شما درد داريم و در پي آزادي، برابري و دموكراسي هستيم. ما تهديد مي شويم، زندان مي رويم، شكنجه مي شويم، تجاوز مي شويم، و كشته مي شويم؛ ولي هرگز دست به اسلحه نمي بريم. زيرا آنگاه ما با آنان تفاوتي نخواهيم داشت، زيرا اراده يك ملت بسيار قدرتمندتر از اسلحه سخن مي گويد.
  شما كه راه مبارزه مسلحانه را در پيش گرفته ايد و در پس ذهنتان انديشه جدا سازي بخشي از ايران به عناوين ظاهري مختلف لانه كرده، چه الگويي را در ذهن داريد؟
  آيا الگوي شما مبارزان باسك در اسپانياست؟ شايد ايرلند شمالي باشد، يا الگوي تاميل ها در سري لانكا، يا چچن ها در روسيه؟ پيشه وري و غلام يحيي در آذربايجان؟ كدام مبارزه مسلحانه را در تاريخ معاصر مي شناسيد كه موفق بوده آزادي را براي مردمي به ارمغان بياورد؟ آيا حاضريد كمكهاي مالي و تسليحاتي القاعده و امثال آنها را بپذيريد؟ يا كمكهاي برخي دولتهاي ديگر را كه براي هدفهاي بلندپروازانه خودشان از شما استفاده ابزاري مي كنند؟
  والاترين مبارزه اي كه مي توانيد پيگيري كنيد اينست كه همچنان ايراني باشيد. ايراني بودن بزرگترين دشمن ديكتاتوري هاست و آنان را به زانو درخواهد آورد. من اين را باور دارم. اسلحه را زمين بگذاريد و كار ما مبارزان درون ايران را دشوار نكنيد. زيرا شما بسياري از جوانان پاك و ميهن پرست ايران زمين را با اتهامات چون ياغي گري يا گرايش فكري يا همكاري با شما به محدوديت و زندان و مرگ مبتلا مي كنيد. آنان از صحنه مبارزه سياسي صلح جويانه خارج مي شوند و ما تنهاتر مي شويم.
  خوشبختانه، ما اكنون آثاري از خردمندي و بازگشت به ميهن در برخي گروههاي پيشتر مسلح مي بينم كه باورم را به قدرت سرشت ايراني بودن افزوده است. بيانيه گروه پژاك كه اسلحه را زمين گذاشته اند و قصد ورود به مبارزه سياسي دارند و بيانيه مشترك كموله و حزب دموكرات كردستان دلمان را روشن كرده كه مبارزه مسلحانه را كنار گذاشته شده و از اين پس در چارچوب يك منشور حق طلبانه و دموكراتيك با حفظ تماميت ارضي ايران كه براي همه ما مقدس است فعاليت خواهند كرد. ما انتظار اينگونه برخورد ميهن گرايانه را از همه گروه هاي ناراضي و خشمگين از تبعيض و محروميت داريم. بياييد دست ها را به سوي يكديگر دراز كنيم و آنها را بفشاريم و به جهان نشان بدهيم و ثابت كنيم كه چه ملت بزرگ و با فرهنگي هستيم. همبستگي ما براي حفظ ايران، كشورهاي بيگانه اي را كه در تخيلات بيمارگونه خود قصد آسيب زدن به ميهن بزرگ ما را دارند خنثي خواهد كرد، و ما با هم ايراني خواهيم ساخت كه در آزادمنشي و پيشرفت جهان را به ستايش وادارد.
  كورش زعيم
  عضو شوراي مركزي جبهه ملي ايران
  تهران – 17 شهريور 1391

 • ناشناس

  فکر کرده اید این مفت خور بیت المال رو رها می کنند ؟ تنها هدف سپاه از روی کار آوردن احمدی نژاد رسیدن به پول مفت میلیاردی بیت المال بود

 • ناشناس

  پروژه های میلیاردی در دستان دزدان میلیاردی تف بر سپاهی و بیسجی دزد

 • ناشناس

  ای کاش به وصیت امام ره عمل میکردند و سپاه وارد بازیهای سیاسی و اقتصاد نمیشد…..

 • سپاه پاسداران نهادی مقدس است که در هر زمینه ای که کشور نیاز به کمک داشته باشد از این نیروی قدرتمند استفاده می نماید

 • بسه دیگه تا کی میخواین چشماتونو ببندینو بی خود و بی جهت از این و اون ایراد بگیرین / بابا دیگه جنبش سبز تمومه دیگه الان تو ایران بهش میگن فتنه سبز / هر کی طرفدار جنبش سبز باشه بهش می خندن چون جنبش سبز یعنی جهل کامل / من هم اول گول شماهارو خوردم و تو خیابونا می امدم ولی وقتی با خودم فکر کردم به این نتیجه رسیدم که میر حسین موسوی از قبل برای نابودی ایران برنامه داشته . چون زن هاشمی قبل نتایج گفت بیایید بیرون . به نظر من سپاه ایران برترین سپاه جهان است چون هر روز خبر از تولید سلاح و موفقیتش می آید و آمریکایی هم فوری ترس ورشون میداره >

 • درود بر میر حسین

 • ناشناس

  وقتی هر چیزی سر جای خودش نیست مشکوک است ، اگر واقعآ سپاه اینقدر مهندس و متخصص دارد آنها را به وزارتخانه های مربوطه بدهد و آنها در آنجا خدمت کنند تا سپاه هم مشغول کار اقتصادی تجاری نشود و از فساد مالی دور باشد و نهایتآ به کار نظامی خود بطور کامل مشغول شود.
  جمع شدن قدرت اقتصادی و نظامی در دست یک گروه یا سازمان بقدری خطرناک است که تمام کشورها حتی دیکتاتورها هم از آن اجتناب میکنند مگر دیکتاتورهای بی مایه که به عواقب آن نمیتوانند فکر کنند !!

 • ناشناس

  sepah doshmane vagheiye mellat ast

 • ناشناس

  حسن عباس‌نژاد، مدیرکل محیط زیست آذربایجان‌ غربی اعلام کرد که ۷۰ درصد کل مساحت دریاچه ارومیه (برابر با ۳۰۰ هزار هکتار)، به شوره‌زار تبدیل شده است.!!
  سرداران بيخيال مشغول پر کردن جيبها ميباشند….

 • ناشناس

  جنبش سبز در ابتدای راه و شکوفای خود به سر می برد.اگر تادیروز شاید بر اثر احساسات و با کم اطلاعی از کیفیت حرکت خود در خیابان ها حاضر میشد،و عمق حقانیت خود را کمتر مشاهده می کرد، امروز به یقین می داند که چه حرکت درست و شور انگیزی را آغاز کرده است. امروز می داند بهاری را آغاز کرده است که خرمی آن منطقه را پوشش داده است. چراغی را روشن ساخته تا ملت های دربند دیکتاتوری و استبداد مراقبت کنند در چاه ویل استبداددوباره نیفتند.جنبش سبز ایران نماد حقانیت ملت هایی استکه در چنبره سیاست بازان جهانی و دست های خائن داخلی قرار گرفته ودردمند ازاصابت خنجر هایی است که از پشت و به وسیله متظاهرترین عناصردرونی اما وابسته و ماموردر دارد.امروز چهره موسوی تابناک تر از همیشه از پشت اوهام و اتهاماتی که برخی از عناصر ناآگاه به وی وارد می کردندمی درخشد. امروز میر جنبش یاور نستوهی چون کروبی دارد که او هم در کوران جنبش سبز کز دمی حاکم جائر را تجربه کرد و تلاش در جبران مافات دارد. امروز خاتمی بی هراس آنچه از حکمت و خردمندی و پتکی دارد در صفحه اخلاص ریخته و به مهابا بروبهان سوار بر پیل جهل و نامردمی را به ستوه آورده است. امروز دیکتاتور بس جبار که خوی اهریمنی و دل بس تاریک و بی مهر خود را که در سیاهی شب پنهان کرده بودناچار گردیده آشکار نقض اصول دیپلماتیک ، اصول کشور داری، اصول اخلاقی ، اصول حقوقی ، اصول جوانمردی،و مکارم نبوی نماید. او خاتمی را که هشت سال منتخب راستین مردم و آقای اکثریت چشم گیری از بزرگان اندیشه وسیاست بود ممنوع الخروج ساخته. فردی که در نجابت شهره عام و خاص می باشد و بلند آوازه اش سرزمین ها را در نوردیده و پرونده ای بین المللی از خود به یادگار دارد. امروز از بطن انقلابیون فریب خورده دبروز نسلی متولد گشته که به خلافت از پدران خویش سکان پرحاددثه خرداد را در دست گرفته و به هیچ روی سر آشتی با دیکتاتوری از هر نوع و به هر نام ندارد. باز هم می گویید جنبش سبز ناکام است. آنکس که فکر می کند در جنبش سبز فریب خورده نه سبز بوده و نه جنبش در نهاد داشته . شاید از قماش همین نان خورهای به نرخ روز باشد که به وام و رانتی حواله ای هرچنر اندک دل بسته و یا عضوی از انصاربی موکلی است که با بودجه رهبرش چماق دردست می گیرد و مردم را می تاراند و مدعی یاری حزب اللهی است که خود مواجب بگیر ان می باشد و یا شاید انصار کسانی است که در پشت مرزها و در سرزمین سازها و رقص ها و بزم های شبانه به تعیش و دلبری مشغولند و بیمه تعیش آنان از ثروت مردم این سرزمین مظلوم و به ضعف کشیده شده توسط باند شوت کارو دزد ولی نامشروع پرداخت می شود.و شاید از عناصر ناتوان و ضعیفی است که تاب شنیدن حیدر حیدر دروغین جنود شیطان را نداد. آقا !جنبش سبز تازه متولد شده است. هم سن فرزند سه ساله توست که تازه به راه افتاده و به زبان آمده و فردا می باید در مدرسه علم و اخلاق و دادگری ودموکراسی ثبت نام کند تا روش مردم سالاری را بیاموزد.

 • سامان

  سپاه خودی و مردم غیرخودی هستند.این بخششها ذره ای ناچیز و ناقابل است برای خودیها که بصورت باج به آنها داده میشود

 • جواب به منادی و همفکرانش

  برادر یا خواهر بزرگوار….حرف بر این است که قدرت بدون کنترل باعث فساد میشود..وقتی نهاد های امنیتی و نظامی وارد اقتصاد شوند کسی جرات بازخواست و نظارت ندارد….بر همین اساس امام ره وصیت کردند که سپاه وارد بازیهای سیاسی و اقتصادی نشود..بقول میر حسین …مگر سپاه و بسیج امام ره چه ایرادی داشت؟؟؟…..چرا بسیجیانی نظیر همت و باکری و خانواده هایشان نزد مردم عزیز هستند….؟؟؟؟

 • ناشناس

  زنده باد میرحسین. مبارز خستگی ناپذیر. سپاه آلوده است و همه اینو میدونن. شما هم که میگی جنبش سبز مرده تو سایت جنبش سبزیا چکار میکنی؟

 • سرباز

  من خودم سرباز قرارگاه خاتم الانبیا بوده ام ——حتی ذره ای پول بدون مدرک جابجا نمیشد و دزدی هم که مطلقا حرف دهانشون همواره این بود که این پول ها پول بیت الماله و باید به درستی و در راه و اصول درستش خرج بشه نه ب تجملات و خوش گذرونی های برخی مدیران شرکت های خصوصی بزرگ حتی کیک و ساندیس هایی هم ک میدادند توجه بهشون میشد و از کاغذ و پوستش بازیافت به عمل میآمد — در حال حاظر هیچ نهادی پاک تر از قرارگاه خاتم در کشور وجود نداره که پروژه های کلان و نیمه کلان رو به درستی انجام بده — شماها فهم ندارید اگر 1 ماه فقط 1 ماه در میان پاسداران مخصوصا افراد متعصب به کشور خدمت و همراهشون باشید میفهمید که چه نعمت هایی هستند این افراد ………………

 • سپاه شده غارتگر

  سپاهی که خوراک فکری اش مصباحی باشد که افکار شیطانی در سر دارد و برای بقای حکومت کشتن، تجاوز و شکنجه ووو واجب می شود اصلاح پذیر نیست. چندین سال است که به دستور معاویه زمان، مصباح رهبر معنوی سپاه بوده است و نیروهای تحت امر او که در مرکز موسسه امام خمینی در قم پروش یافته اند، مناصب کلیدی کشور از قوه قضانیده تا مجلس و دولت را تحت سیطه خود درآورده اند. معاویه زمان بودجه های میلیاردی در اختیار او قرار داد تا تنها به دفاع از او بپردازد. فقط کافی است یک بار تفکر شیطانی مصباح را در همین سایت ها مرور کنید. از فتوای قتل مخالفان در کرمان تا دستور به کشتن مخالفان ولی فقیه و تا تئوریزه کردن خشونت و اینکه در اجرای احکام نباید رحم کرد، چنان کرد که دین و ایمان مردم را از بین برد. این را می توان در جامعه به عینه دید و آنگاه فهمید که محارب که نقش دین زدا را در جامعه بازی کرده است چه کسی است. چه کسی است که دروغ گویی به اسم تقیه را در این کشور به یک فرهنگ تبدیل کرد و عامل تباهی و نابودی کشور برای ده ها سال شد.
  معویه زمان مسئول تمام فلاکت ها و بدبختی های کشور است که از در و دیوار آن فرو می ریزد. هر روز فقیر فقیرتر و پول دار پولدار می شود. مملکتی که قاون یعنی رهبر همین می شود. بنا به میل و سلیقه خود دست سپاه را در چپاول ثروت ملت باز می گذارد. کیست که نداند امروز اکثر سپاه در همه امور اقتصادی کشور دست انداخته و خون مردم فقیر را می مکد. کیست که نداند این سپاه با سپاه دوران جنگ از زمین تا آسمان فرق کرده است و هزاران بدبختی برای ملت به ارمغان آورده است. افسوس که ثروت و قدرت چشمان شما را از دیدن واقعیت ها بسته است.

 • مهدی

  انصاف اینه که بگیم سپاه با همه مسائلش بهتر از اسرائل وچهره وحشتناکش تو منطقه است واقعا من نمیدونم بعضی از هموطنان خوابند یا خودشون به خواب زدند یا باید سپاه بیاد وسط یا مسعود رجوی و…… امثال این ادما اگه ادعای ازادی میکنین این نظر منعکس کنین

 • ناشناس

  .من خدمتم در امور مالي بسيج بود. فله اي اي چيز ميخريدند و بسياري خريدها رسيد معتبر نداشت و فقط دست نوشته بود….کنترل و حسابرسي هم هيچي!!

 • ناشناس

  سرداران مثل محصولي چگونه يکشبه سوپر پولدار شدند؟!

 • ناظر

  این پولها به خارج میرود . برای انتخابات از بودجه جاری هزینه میشود .

 • ناشناس

  پروژه هايي كه در سه سال اخير در حوزه وزارت راه و ترابري به سپاه واگذار شده را از قلم انداختيد . محض اطلاع در سه سال اخير بيش از 3000 هزار كيلومتر اجراي راه آهن بدون برگزاري مناقصه به سپاه واگذار شده كه با وجودي كه پيشرفت فيزيكي مجموع آنها بصورت ميانگين كمتر از 5 درصد است حدود سه ماه قبل دولت مبلغ 500 ميليارد تومان بابت پروژه هاي راه آهن به قرارگاه پرداخت كرد. اين درحالي است كه مجموع مبلغ كار واقعي انجام شده كمتر از 30 ميليارد تومان است. جهت يقين به اين مطلب مي توانيد با كارشناسان ذيربط وزارت راه بصورت خصوصي گفتگو كنيد.

 • ناشناس

  سپاه باید بودجه مورد نیاز ، عاقلانه ، مدبرانه و کارشناسی شده خودش را به هر اندازه و جهت حفظ ارزشهای اسلامی ملی و انقلابی دستاوردهای قانون اساسی درخواست کند و سپس بدون هیچ زحمتی آنرا دریافت کند.و گرنه در کشور به اندازه فوق اشباع دلال و واسطه اقتصادی داریم و این فعالیتهای مالی و اقتصادی که بسیار هم تخصصی هستند سود دراز مدتی برای یک سازمان نظامی یا شبه نظامی ندارند و تازه بسیاری مضرات و هزینه های نامطلوب را به اموال بیت المال تحمیل میکند. بابراین پاسداران ،نظامیان و شبه نظامیان محترم به امور محوله خودشان بپردازند و به پادگانها بازگردند.

 • مرتضی داداشی

  ببا سلام
  یکم واقع نگر باشید یکم انصاف بدید چشمهاتونو نبندید. اگه سپاه این پروژه هارو نگیره و سر تاریخ مقرر تموم نکنه کی میخواد ایکارو بکنه؟ چهارتا دزد؟ که هی بودجه بگیرنو هی قرارداد ببندنو هی پول بگیرن بازم منت بزارن که برامون نمیصرفه؟ یا نه توقع دارین منت خارجی هارو بکشیم که اونا هم هحش بدنون محور شرارت خطابمون کنن هم پولمونو بگیرنون کارو هم بیخیال بشن که چی که سپاه نخوره این پولارو ها؟همه ی اینا چون آقای موسوی رای نیاورده؟
  شما خواب نیستید خودتونو به خواب زدید!!!! متاسفم ولی پایه خبرنگاریو تحلیل خبری بی طرفیو واقع نگریه دوستان

 • مرتضی داداشی

  صمنا تویه کامنته قبلی یادم رفت که بگم سپاه فقط پروژه هایی رو قبول میکنه که هیچ شرکت ایرانی قادر به انجامش نباشه دوست عزیز!!! پس مناقصه هم معنی نداره چون تو این پروژه ها تنها شرکت ایرانی سپاه هستش!!!!!! برو اطلاعاتتو زیاد کن جناب نویسنده

 • علی

  کاش قدری به اختلافات کمتر دامن میزدیم ، به نظر من تمام دولتها از اول انقلاب تا کنون عملکرد درستی نداشته اند و تمام قد در خدمت مردم نبوده اند.

 • جواب به اقا مرتضی

  سلام….تا اونجایی که میدونم الان سپاه قرارگاه خاتم الاوصیا هم ایجاد کرده که قرار شده بر روی کاتالیست کار کنند که پژوهشگاهها و دانشگاههای مختلفی وجود دارند که دارای سابقه هستند…در زمینه قرارگاه خاتم الانبیا هم پروپزه های عمرانی به سپاه واگذار میشود در حالیکه در کشور ما شرکتهای مختلف عمرانی وجود دارد….وقتی یک ارگان نظامی و یا اطلاعاتی وارد فعالیتهای اقتصادی شود نظارت بر فعالیت آن را نمیتوان به خوبی انجام داد…در واقع هیچ ناظری جرات ایراد گرفتن را پیدانمیکند……مهمترین مسئله این است که سپاه خود را حافظ انقلاب میداند و بر اساس نظر امام ره که بنیانگذار انقلاب هستند سپاه و نیروهای انتظامی از وارد شدن سیاست و اقتصاد منع شدند….

 • یِک نفر

  درود بر میر حسین
  اینم برای دوستایی که میگن جنیش سبز مرده
  نه داداش ما هستیم هنوز
  اون دوستایی که میگن این پروژه ها فقط از دست سپاه بر میاد باید بدونن خب مشخصه وقتی اینقدر پروژه به یه شرکت داده بشه پول دار میشه و میره تجهیزات می خره
  ولی یادمون باشه امام گفت سپاه نباید وارد سیاست و اقتصاد بشه که امروز فقط وارد این دو شده

  “ما می گوئیم نهاد بزرگ و تاثیر گذاری چون سپاه اگر هر روز چرتکه بیاندازد که قیمت سهام چقدر بالا و پائین رفته نمی تواند از کشور و منافع ملی آن دفاع نماید؛ هم خود به فساد کشیده می شود و هم کشور را به فساد می کشاند .”
  میر حسن موسوی-بیانیه 17

 • مرتضی

  شما اطلاع دقیق دارید که تحقیقات اون دانشگاه ها به حد کافی کاربردی بوده یا نه؟ یا شما مطمئن هستید که شرکت های عمرانی با توان سپاه تویه کشور وجود دارند؟ و اگه برا فرض به نظرم محال وجود داشته باشن شما کم دیدی پروژه هایی رو که گرفتنو چن ساله هی بودجه میگیرن بازم میگن کمبود داریم و هی قرارداد پشت قرار داد میبندنو باز کاری ازشون دیده نمیشه؟! شما این پروژه بزرگراهی که سپاه زیر زمین ساخته که دیدی؟خوب با این حجم کار آیا قبل از موقع مقرر تموم کرد یا نه؟ بله قبل از موعد هم تموم کرد!!! چنتا شرکت ایرانی میتونن؟؟؟ بعدشم درسته امام ره اگه اینو گفتن منظورشون از فعالیت اقتصادی این نبود که سپاه پروژه ای رو که برای کشور حیاتی هست رو انجام نده که خارجی ها هم که انجام نمیدن ما بمونیمو عقب موندگی!
  به نظر شما این پروژه های ملی فعالیت درآمد زا اقتصادیه یا نه یه جور خدمته به رفاه و آسایش مردم که خودش باعث حفظ انقلاب – نظام و مهمتر از همه کشور میشه!؟؟
  به نظر شما افزایش رفاه و آسایش مردم یکی از پارامتر های محبوبیت و در نتیجه پایداری یه نظام نیست؟
  گرچه حمایت مردم از نظام کلا از یه حکومت از رویه عقیدشونه ولی خوب همه عوامل در حد خودشون تاثیر دارن