سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واگذاری بدون مناقصه سهام شرکت‌های پتروشیمی دولتی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دس...
» "هفت تا هشت هزار ميليارد تومان برای 10 تا 15 پروژه به سپاه داده‌ایم"

واگذاری بدون مناقصه سهام شرکت‌های پتروشیمی دولتی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دستور احمدی‌نژاد

چکیده :عطارزاده معاون وزیر راه به روزنامه شرق گفته است: واگذاری پروژه ها به من و شما ارتباطی ندارد. دولت اين‌طور تصميم گرفته است. ما به آقای احمدی نژاد گفتيم که برای اين طرح، منابع مالی نداريم. گفتند اينکه مناقصه نمی‌خواهد. من از سهام پتروشيمی برای اجرای پروژه، اختصاص می‌دهم تا آن را اجرا کنيد... قرارگاه [خاتم الانبیا] چون يك تشكيلات دولتي است براي كمك به دولت اين را پذيرفته است. ما هم پذيرفته‌ايم كه نگذاريم آسيبي به آنها برسد. اگر احيانا پروژه‌اي به مراحل پاياني نرسيد و قرارداد منعقد نشد، با پيمانكار بعدي تفاهم مي‌كنيم كه كار انجام شده‌شان داخل آن كار برود....


کلمه – گروه اقتصادی: معاون وزیر نیرو در گفت و گویی خبر داده که سهام برخی واحدهای پتروشيمی دولتی بدون تشریفات قانونی و تنها با دستور و عنایت شخص احمدی نژاد به قرارگاه خاتم الانبیا سپاه انتقال یافته و قرار است که اجرای پروژه انتقال آب دريای خزر به فلات مرکزی نیز از محل اختصاص سهام برخی پتروشيمی‌ها تامين شود.

قرارگاه خاتم بعد از جنگ تشکیل شد و هدف از تأسیس آن آب‌رسانی، صدور نفت و گاز، پروژه‌های سدسازی و انتقال آب و نیرو و راه‌سازی بوده است. اما سیاست های حمایتی دولت احمدی نژاد در واگذاری پروژه های کلان به این نهاد نظامی، مخالفت و انتقاد بخش خصوصی را به همراه داشته است.

قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه، تنها در یک سال اخیر چندین پروژه بزرگ ملی را از آن خود کرده و به گفته کارشناسان، به کمک موقعیت خاص سپاه و نیز تسهیلات ویژه‌ی دولتی از جمله ترک تشریفات مناقصه و واگذاری‌های خارج از روال، امکان رقابت را از بخش خصوصی نیز سلب کرده است.

تنها در دو هفته اخیر، علاوه بر طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به استان سمنان، اعلام شد دو پروژه بزرگ سد بختیاری که از آن با عنوان بلندترین سد بتنی جهان یاد شده، و نیز پروژه ساخت مخازن زیرزمینی نفت نیز به این قرارگاه اقتصادی- نظامی واگذار شده است.

مشخص نیست اینگونه پروژه‌ها با کدام تشریفات مناقصه و با چه توجیه قانونی واگذار می‌شوند، اما در ماههای اخیر چندین پروژه از این دست به قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار شده که درباره نحوه واگذاری آنها ابهامات زیادی وجود دارد و دست‌کم در این تردیدی نیست که سلب امکان رقابت از بخش خصوصی، کمترین تاوان روند فعلی محول کردن پروژه‌های نجومی به سپاه است.

این در حالی است که بسیاری از دلسوزان نظام در سالهای اخیر هشدار داده‌اند که آلوده شدن سپاه به فعالیت‌های پرسود اقتصادی، به انحرافات بزرگ در این نهاد انقلابی خواهد انجامید. اما این هشدارها شنیده نشده است.

در حالی که پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی در فروردین ماه آغاز به کار کرد هزینه اجرای این طرح، دو هزار میلیارد تومان و پیمانکار اصلی آن قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران اعلام شده است.

در این طرح ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر سالانه به استان های فلات مرکزی سمنان، قم، اصفهان، سبزوار [در خراسان رضوی]، خراسان جنوبی و یزد منتقل می‌شود.

بخش اول طرح انتقال آب دریای خزر در مسیر خط لوله نفت نکا-ری به طول ۱۸۵ کیلومتر است و با استفاده از تونل‌های موجود ۱۲ ایستگاه پمپاژ ایجاد می‌شود.

معاون وزیر نیرو در خصوص واگذاری پروژه ها به سپاه بدون مناقصه می گوید: این تشخيص ما بود، ما در اين مورد قانون داريم. حالا چرا پروژه را به قرارگاه خاتم‌الانبياء داديم؛ چون قرارگاه پتانسيلي دارد كه مي‌تواند منابع مالي‌اش را در پروژه بياورد و قبل از اينكه ما پولش را بدهيم كار را شروع كند. يك تفاهمي هست با قرارگاه كه اگر سرمايه‌گذاري كرد و كار را پيش برد ما مراحل قانوني را طي كرده و پول‌شان را مي‌دهيم.

او در ادامه صراحتا می گوید: قرارگاه هم چون يك تشكيلات دولتي است براي كمك به دولت اين را پذيرفته است. ما هم پذيرفته‌ايم كه نگذاريم آسيبي به آنها برسد. اگر احيانا پروژه‌اي به مراحل پاياني نرسيد و قرارداد منعقد نشد، با پيمانكار بعدي تفاهم مي‌كنيم كه كار انجام شده‌شان داخل آن كار برود. ضمن اينكه بايد به اين نكته اشاره كنم كه قرارگاه خاتم‌الانبياء مجري طرح خط لوله انتقال نفت نكا-ري بود. بنابر اين بهترين پيمانكاري كه مي‌توانست پروژه انتقال آب را انجام دهد، پيمانكاري بود كه خودش راه را باز و اجرا كرده و با محيط آشناست.

محمدرضا عطارزاده در گفت و گو با روزنامه شرق گفته است که واگذاری پروژه ها به من و شما ارتباطی ندارد. دولت اين‌طور تصميم گرفته است. ما به آقای احمدی نژاد گفتيم که برای اين طرح، منابع مالی نداريم. گفتند اينکه مناقصه نمی‌خواهد. من از سهام پتروشيمی برای اجرای پروژه، اختصاص می‌دهم تا آن را اجرا کنيد.

وی می گوید تا کنون هفت تا هشت‌هزارميلياردتومان براي 10تا 15 پروژه به قرارگاه خاتم واگذار شده است.

طرح توسعه فازهاى ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، احداث خط لوله ۹۰۰ کیلومترى انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر، ساخت و تجهیز اسکله هاى بنادر مهم ایران و حضور در پروژه هاى ساخت و ساز مسکن از جمله فعالیت هاى عمده اقتصادى قرارگاه خاتم الانبیاء است که در ۲۰ سال گذشته به بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه هاى دولتى در ایران تبدیل شده است.


3 پاسخ به “واگذاری بدون مناقصه سهام شرکت‌های پتروشیمی دولتی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دستور احمدی‌نژاد”

 1. ناشناس گفت:

  اینها فعلا چهار دست و پا مشغول چاپیدن این مملکت هستند.

 2. ناشناس گفت:

  جهنم:
  هل من مزید!

 3. سپاهی سابق محمد گفت:

  یکی از ما موریت های احمدی نژاد که توسط رهبر و سپاه و رانت خواران حمایت می شود همین وا گذاری پروزه ها است به ارگان های زیر نظر رهبر است که جالب تر از همه این پروزه ها را این ارگان ها درست نمی توانند به سر انجام برسانند پس از ریخت و پاش و نابودی سر انجام به یک شرکت دیگر و به یک عده از خودشان وا گذار می شود