سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کاروان راهیان نور هنوز قربانی می گیرد؛ دو کشته و 15 زخمی در حادثه شب جمعه...
» سردار نقدی احتمالا باز هم خواهد گفت هیچ مشکلی فنی وجود نداشت

کاروان راهیان نور هنوز قربانی می گیرد؛ دو کشته و 15 زخمی در حادثه شب جمعه

چکیده :هنوز یک ماه از خبر تلخ تصادف راهیان نور و کشته شدن 26 دانش آموز دختر نگذشته که در حادثه ای دیگر در کمربندی شاهرود، دو تن جان باختند و 15 دانش آموز روانه بیمارستان شدند. اتوبوس واژگون شده، حامل دانش آموزان دختری بوده که از شهرستان سبزوار راهی مناطق جنگی جنوب غربی کشور شده و در حال برگشت بوده اند....


کلمه – گروه اجتماعی: هنوز یک ماه از خبر تلخ تصادف راهیان نور و کشته شدن 26 دانش آموز دختر نگذشته که در حادثه ای دیگر در کمربندی شاهرود، دو تن جان باختند و 15 دانش آموز روانه بیمارستان شدند.

به گزارش کلمه، گزارش ها حاکی از آن است که حوالی ساعت 23 و سی دقیقه پنجشنبه بر اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل دانش آموزان دختر راهیان نور شهرستان سبزوار در کمربندی شاهرود، دو تن در دم جان باخته و 15 تن نیز زخمی شده اند. سایت بازتاب که این خبر را منتشر کرده، افزوده که ظاهرا کشته ها از همراهان دانش آموزان بوده اند و زخمی ها دانش آموزند. ظاهرا این اتوبوس در حال بازگشت از مناطق عملیاتی بوده است.

ماه گذشته خبر تصادف اتوبوس راهیان نور و کشته شدن 26 دانش آموز بر اثر بی مبالاتی و عدم رعایت نکات ایمنی سفر بازتاب وسیعی در میان محافل خبری و سیاسی کشور داشت، به طوری حتی رهبری نیز پیام تسلیتی به خانواده ها ارسال کرد.

انتقادات به نحوه اعزام دانش آموزان به مناطق بازمانده از هشت سال دفاع مقدس و اجباری بودن این اردوها مقامات بسیج و آموزش و پرورش را وادار به اظهارنظر کرد و هر کس انگشت اتهام را به سمت دیگری گرفت، تا آنجا که بعد از روزها بحث و گفت و گو، با مقصر خواندن راننده و پرداخت بیمه به خانواده های بازمانده، پرونده تلخ مرگ 26 نفر از دانش آموزان و معلمان را بستند.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين در آن زمان هم مثل همیشه آسمان و ریسمان را به هم بافت و پای استکبار و رسانه هایشان را به میان آورد و ادعا کرد که هيچ ايرادي به مديريت اردوي راهيان نور دانش آموزان بروجني وارد نيست!

سردار نقدی به تحقیقات انجام شده پرداخت و مدعی شد که اقدامات ايمني در حد بسيار بالايي انجام شده و تمامي موارد ابلاغي در خصوص سلامت زائران بند به بند به صورت دقيق رعايت شده است. اما نگفت با این همه ایمنی مرگ 26 نفر چگونه اتفاق افتاده است.

در همین حال جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین گفته بود که اعزام دانش‌آموزان بروجنی به مناطق عملیاتی، با هماهنگی آموزش و پروش بوده است.

علی فضلی از اعزام بیش از چهار میلیون دانش آموز و دانشجو در سال گذشته خبر داده و گفته بود که امسال 105 هزار نفر از دانش‌آموزان دختری که درس آمادگی دفاعی خود را گذرانده‌اند به مناطق عملیاتی جنوب اعزام خواهند شد.

و کسی نگفت با توجه به تصادفات متوالی صورت گرفته طی این مدت، تجدید نظری در نحوه اعزام کاروان ها خواهد شد و همه با افتخار از ادامه این مسیر سخن گفتند، به طوری که دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور گفت که اردوهای راهیان نور دانش آموزی کاملا قانونی و داوطلبانه است و مدعی شد که استقبال مردم به گونه ای است که در مواقع و مقاطع مختلف، بسیج و سپاه نتوانسته است پاسخگوی حضور مردم در مناطق دفاع مقدس باشند و در بسیاری از دانشگاه ها، مساجد و … افراد برای شرکت در اردو با شرط اولین حضور به صورت قرعه کشی انتخاب می شوند.

با توجه به اینکه بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولان هر سال بیش از سیصد هزار نفر در اثر تصادفات جاده ای کشته می شوند و این رقم نه تنها کاهش نیافته که به علت نقض فنی خودروها و ناامنی و عدم استاندار بودن جاده ها روز به روز افزایش هم می یابد، کسی نمی پرسد چرا در اعزام داوطلبانه و مشتاقانه دانش آموزان به مناطق جنگی و اردوهای مستحبی اندکی تامل صورت نمی گیرد و به جای اصرار به توجیه امری که منجر به کشته شدن ده ها تن می شود، باز اصرار است که این کاروان ها راهی جاده های مرگ شوند؟

در همین باره بخوانید:

این ۲۶ آمار نیست، جان انسان است؛ چه کسی پاسخگوی آن است؟
جدول حوادث راهیان نوز پنج سال اخیر
راهیان نور و یک سؤال شرعی
معیار حکومت در ارزشگذاری برای جان انسانها
پرونده حادثه راهیان نور هم مختومه شد/ مقصر: مرحوم راننده؛ مسئول پاسخگو: وجود ندارد


10 پاسخ به “کاروان راهیان نور هنوز قربانی می گیرد؛ دو کشته و 15 زخمی در حادثه شب جمعه”

 1. سیدان گفت:

  واقعیت تلخی است. ولی همینطور پیش برود آمار این عزیزان شهدا را هم شرمنده میکند. بابا همه ارشاد شدند تمامش کنید.

 2. قاسم آقا گفت:

  کدام راهیان نور؟ اینها راهیان گور هستند.  وقتی لیاقت ندارید عده ای از نوجوانان و افراد بیگناه را سالم به جایی برده و سالم برگردانید، چرا آنها را به کام مرگ می فرستید.  اصلا چرا بازدید از جبهه ها و قبر این و آن اجباری باشد که ما شاهد اینهمه کشته ها و زخمی ها شویم.  آقا دست بردارید از این شعار دادن ها و کارهای نمایشی.  شما پس از سی و اندی سال نتوانسته اید گندم و برنج این مملکت را خود کفا کنید. حالا فرضا فلان نوجوان راهی نور هم نشد و جبهه های جنگ را ندید، بهتر آبروی شما حفظ می شود که پس از بیست سی سال هنوز آثار جنگ همچنان باقی مانده است. کی میخواهید دست از این کارهای بیهوده بردارید. آنوقت داوطلب می شوید که به صدمه دیدگان توفان آمریکا کمک کنید. بازهم شعار دادن.  خسته نشدید؟؟؟

 3. G 2000 گفت:

  راهیان  نور  یا بهتر است بگوییم راهیان گور   آنها چه نوری را به مردم میخواهند نشان دهند جز بدبختی و رنجی که بر دو ملت عراق و ایران گذشته  تا به کی می خواهند از اسم شهدای جنگ و مناطق جنگی خوراکیبرای امیال شیطانیخود استفاده نمایند 

 4. MoallemeShahid گفت:

  تاوان سکوت ملی در برابر آن چه در سوریه می گذرد.

 5. az diar fars گفت:

  پيشكش به درگاه مقام معظم رهبري ( روحه لنا فداه ) و نايب برحقش سردار نقدي !

 6. با سلام
  اپوزیسیون سوریه متحد میشود. 
  در اجلاس دوحه که برای متحد شدن مخالفین اسد تشکیل شده است یک شورای نظامی مشترک و یک هیئت سیاسی تشکیل خواهد شد تا  بعنوان دولت موقت  عمل کند. 
  این دولت موقت یا در خارج از کشور یا در مناطق تحت کنترول ارتش آزاد سوریه مستقر خواهد شد.
  شورای ملی سوریه بخشی از این ترکیب جدید خواهد بود
  در ترکیب این اپوزیسون جدید تعدادی از چهره های برجسته سیاسی سوریه حضور دارند که یا از طرف شوای ملی سوریه به بازی گرفته نمی شدند و یا خود نمیخواستند در آن شورا باشند. از جمله این افراد نخست وزیر قبلی سوریه  و یکی ار سرمایه دارن متنفذ سوری است.

  چنین بنظر میرسد که طلسم اتحاد اپوزیسیون سوریه شکسته شده است و روند سرنگونی اسد از این پس شتاب  خواهد گرفت و احتمالاً دولت در تبعید  تشکیل و از سوی بسیاری کشورها هم برسمیت شناخته  خواهد شد شد.
  هر چند  قدری زود است ولی باید گفت که اگر دولت ایران میخواهد منافع ایران در سوریه حفظ شود و آن 48 نفر فرمانده هان سپاه گروگان گرفته  شده هم کشته نشوند باید با این دولت جدید سوریه رابطه برقرار و رابطه خود را با اسد ببرد.
  هرچه زود تر بهتر و هرچه دیر تر پر هزینه تر.
  نگاهی به ترکیب نمایندگیهای دولت ها و همچنین شخصیت ها و جریانهای سوری  شرکت کننده در اجلاس نشان از چرخش سریع اوضاع به زیان اسد و متحدان او دارد  که فقط ابلهان را ممکن است  باز هم در سقوط حتمی بشار اسد در توهم نگاه دارد
  در اجلاس دوحه: آمریکا، انگلیس، اتحادیه عرب،  آلمان، فرانسه و ترکیه شرکت دارند.

  نهار نت لبنان

  http://www.naharnet.com/stories/en/60017-assad-foes-near-to-opposition-unity-deal

  حریت ترکیه

  http://www.hurriyetdailynews.com/

 7. هموطن گفت:

  پدرهاومادرانی که رضایت نامه هاراامضا می کنند درحالی که به خطرات چنین کاری واقف هستند اولین مقصر این وقایع هستند

 8. Hfgty گفت:

  مرگ بر قاتلین کودکان 

 9. hamid54 گفت:

  خاک بر سر ما مردم بی عرضه و والدین بی حال که میبینیم بچه هامون بخاطر هیچ و پوچ کشته میشن و باز هم عرضه ی یه اعتراض دسته جمعی رو برای نفرستادن بچه ها به اونجاها نداریم. مگه چی میشه همه با هم یکصدا بشین و بگین ما نمیخوایم بچه هامون رو بفرستیم اونجا. تقصیر خودمون نیست البته. لقمه نونهای جمهوری اسلامی مارو اینقد بی بخار و بی عرضه بارآورده. انقلاب، الان یعنی همین کار… یعنی 6 ماه نخریدن محصولات ایران خودرو و سایپا تا فکری به حالشون بکنن… یعنی یه هفته خاموش کردن گوشیهای موبایل که بااینکه 500هزارتومن پول بی زبون ما دست مخابراته، بخاطر 10هزار تومن بدهی، خطو قطع میکنن که کلی گرفتار بشی… انقلاب یعنی همینا… 

 10. ایرانی گفت:

   لعنت خدا بر کسانی که مملکت و ملت را بنام دین و اسلام و خدا پرستی به حراج گذاشته اند