سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » این ۲۶ آمار نیست، جان انسان است؛ چه کسی پاسخگوی آن است؟...
» قربانیان نظامی گری و تزریق ایدئولوژیک به نسل جدید

این ۲۶ آمار نیست، جان انسان است؛ چه کسی پاسخگوی آن است؟

چکیده :این دبیرستان بالاجبار دختران پایه دوم دبیرستان را به اردو های پنج روزه راهیان نور می برد و والدین تهدید شده بودند که 10 نمره درس دفاعی مربوط به این سفر است و به نوعی با زور از والدین امضا گرفتند، حال آنکه واقعا راضی به سفر اجباری فرزندانمان خود نبودند... هیچ کدام از اتوبوس ها کمربند ایمنی و امکانات ایمنی نداشتند. نقص فنی اتوبوس که ترمز آن بود از قبل اعلام شده بود. جاده هم خطرناک بوده و حتی بر اساس قوانین خود آموزش و پرورش برای اردو، اتوبوس حامل دانش آموز نباید در شب حرکت کند. ...


کلمه – گروه اجتماعی: سپاه و بسیج دانش آموزی فقط به این فکر می کردند که آمار راهیان نور را بالا ببرند. آموزش و پرورش به این فکر می کرد که بسیج و سپاه را از خود ناراضی نکند. مدیر به این که آموزش و پرورش توبیخش نکند، و والدین به این که نمره آمادگی دفاعی فرزندانشان کم نشود. هیچ کس به فکر جان این دختران نبود. همه به فکر آمار و نمره و امتیاز و اعتبار خود بودند.

به گزارش کلمه، هیچ کس به فکر جان این دختران نبود، برای همین است که حالا هم هیچ کس مسئولیت نمی پذیرد. این جان نیست که ارزش دارد، آمار است که ارزش دارد. آن هم نه عدد و رقم هایی در حد 26 و 44، بلکه هزاران و میلیون هایی که آمار راهیان نور باشد و گزارش به مقام های بالا درباره میزان توجیه ایدئولوژیک بچه های این سرزمین آن هم نه برای دین و مملکت که برای  مطامع جناحی و  فردی. آمار است و نگاه به بالا، سلسلطه مراتب و فرمانبرداری و نفر؛ نظامی گری. برای همین است که رئیس سازمان بسیج دانش آموزی به راحتی آب خوردن دروغ می گوید و ادعا می کند همه مسائل ایمنی رعایت شده، حال آنکه بازماندگان حادثه می گویند ترمز اتوبوس بریده بوده و حتی طبق پروتکل های خود آموزش و پرورش نباید وسیله نقلیه اردوها شب حرکت کند. به همین سادگی است که حادثه اتفاق می افتد.

خبر به همین سادگی است: 26 دانش آموز دختر بروجنی در بازگشت از سفر کاروان راهیان نور از مناطق جنگی در سانحه تصادف رانندگی فوت کردند. ساعت 19:45 دقیقه جمعه شب، بیست و هشتم مهرماه اتوبوس حامل دانش‌آموزان یک دبیرستان دخترانه بر اثر بارندگی از مسیر منحرف شده و پس از برخورد با کوه به انتهای دره سقوط کرده است.

سرنشینان این اتوبوس همگی از دانش‌آموزان و معلمان دبیرستان دخترانه پاسداران عفت شهر بروجن، از توابع استان چهارمحال و بختیاری بوده اند و اعزام این دانش‌آموزان به اردوی راهیان نور، به عنوان بخشی از واحد درسی آمادگی دفاعی بوده است. در واقع چند سالی است که سفرهای کاروان های راهیان نور با حوادثی اینچنین رو به رو می شوند و عده ایی جان خود را از دست می دهند. مساله ایی که تا پیش از این امری فرهنگی و داوطلبانه بود، امروز تبدیل به موضوعی تبلیغاتی و اجباری شده و هر سال با اختصاص میلیاردها تومان بودجه، ده ها هزار تن از دانشجویان و دانش آموزان و کارمندان، یا با سیاست های تشویقی و یا به صورت اجباری و با اختصاص قسمتی از نمرات درسی، به مناطق جنگی برده می شوند.

در رابطه با حادثه اخیر نیز گفته می شود که دانش آموزان برای 10 نمره از درس آمادگی دفاعی عازم این سفر شده بودند. بر اساس گزارش خبرگزاری ها، قربان عبدالهی‌نیا، پدر یکی از آسیب دیدگان دراین حادثه گفته است: “بچه‌ها برای درس “آموزش دفاعی” از طرف مدرسه به شلمچه اعزام شده بودند. چرا باید چنین درسی برای بچه‌ها بگذارند و آنها را به راه دور بفرستند و بگویند اگر به این اردو نروید 10 نمره از این واحد درسی شما حذف می‌شود؟“ الناز علایی یکی دیگر از دانش‌آموزان حادثه‌دیده به ایسنا می‌گوید: “برای شام نزدیک سد کارون سه پیاده شدیم و بعد از شام دوباره حرکت کردیم. راننده آرام رانندگی می‌کرد و سرعت زیادی نداشت ولی ناگهان دیدیم که کنترل اتوبوس را از دست داد.”

قربان عبدالهی‌نیا، پدر مهسا که اکنون در بخش بستری است و از ناحیه مهره‌های کمر و گردن دچار آسیب‌دیدگی شدید شده است، بسیار نگران و ناراضی است، می‌گوید: “من در ساعت 20:08 با دخترم تماس گرفتم، مهسا تلفنش را جواب داد و من از پشت تلفن می‌شنیدم که دوستان دخترم فریاد می‌کشند، از او پرسیدم چه شده؟ و مهسا گفت، راننده نمی‌تواند ترمز بگیرد و اتوبوس نمی‌ایستد.”

سایت خبر آنلاین درست یک روز قبل از حادثه اخیر، به انتشار انتقاد والدین یک دانش آموز اهل شهرری و پاسخ آموزش و پرورش در این زمینه پرداخته و از قول والدین این دانش آموز نوشت که: “دبیرستان دخترانه حضرت مریم در شهرری ناحیه دو بالاجبار دختران دوم دبیرستان را به اردو های 5 روزه راهیان نور می برد و در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد ما والدین را تهدید کردند که 10 نمره درس دفاعی مربوط به این سفر است و به نوعی با زور از والدین امضا گرفتند. بعضی از ما والدین واقعا راضی به این سفر اجباری فرزندانمان نیستیم و به سازمان بازرسی کل کشور شکایت می بریم و تا اخر هم پای شکایتمان می مانیم. این سفر اجباری تجاوز به حریم خصوصی و حقوق خانواده است.”

در پاسخ به مشکل مطرح شده قاسم مستقیم مدیر کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش نیز پاسخ داد: “این اردو جزو درس دفاعی دانش آموزان است و در سال گذشته حدود یک میلیون دانش آموز از این مناطق جنگی بازدید کردند اما با این حال اگر دانش آموزی مورد و یا مشکلی دارد می تواند با مدیر مدرسه ویا با شماره 88800215 تماس بگیرد تا مشکلش حل شود و در عین حال مدیران مدارس هم باید این موضوع را درک کنند که شاید واقعا بعضی از دانش آموزان مشکلی برای رفتن به این اردوها داشته باشند.”

از طرفی دیگر حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به دلیل واژگونی اتوبوس دانش آموزان و مرگ آنها گفت: “بروید از مسوولش بپرسید.” هرچند که پس از واکنش تند رسانه ها به چنین پاسخی، وزارت آموزش و پرورش بالاخره خود را مسوول و پاسخگو دانست و وزیر آموزش و پرورش دراین باره گفت: “من در همان ابتدای حادثه هیئتی مرکب از سه معاون وزیر و مدیر کل حراست وزارت آموزش و پرورش را مامور کردم تا در استانهای خوزستان و چهار محال و بختیاری حاضر شده و ضمن بررسی موضوع و مذاکره با مسوولان استانی ستاد راهیان نور و همچنین همکاران آموزش و پرورش استان ها و بسیج در خصوص جزئیات ایاب و ذهاب دانش آموزان و علل حادثه، گزارش دقیقی را تهیه و به اطلاع هموطنان گرامی برسانیم تا مطابق این گزارش که از مسوولان ذیربط اخذ شده است، اطلاع رسانی و گزارش داده شود.”

نماینده‌ اردل و فارسان نیز در ارتباط با این حادثه و سهل انگاری مسوولان گفت: “جای تاسف است که در کشور ما نخبگان همچون گل پرپر می‌شوند و کسی پاسخگوی این فاجعه ملی نیست. پارسال اتفاق مشابهی همچون سقوط اتوبوس حامل دانش آموزان برای دانشجویان نخبه دانشگاه فردوسی مشهد رخ داد و کسی پاسخگو نبود. سال قبل نیز 22 معلم جوان در راه راهیان نور جانشان را دادند و همه مردم را داغدار کردند. کدام مسوول در این رابطه تذکر کتبی گرفت. اگر همین راه این طور طی شود این‌گونه سوانح دلخراش تکرار می‌شود و کسی هم پاسخگو نیست.”

این نماینده مجلس همچنین خطاب به نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین نیز گفت: “درست است که از برکت خون شهدا ما اکنون در اینجا هستیم ولی باز هم سوال ما این است که آیا جاده‌های کشور ظرفیت رفت و آمدها برای اردوهای راهیان نور را دارد.” وی تصریح کرد: “متاسفانه هیچ مسئولی عذرخواهی نمی کند و مسئولیت را بر عهده نمی گیرد، وزیر آموزش و پرورش بگوید آیا راضی می شود بچه خودش در این مسیر از دست برود و جسد او را تحویل بگیرد، سردار نقدی بگویند آیا پاسخگوی این حوادث جانگذار هستند؟! آقای نیکزاد و نامجو پاسخ دهند چرا قبل از ایجاد جاده و پل به آب گیری سد اقدام می کنند که موجب گسیل شدن بار ترافیکی به این جاده ها می شود.”

از طرفی دیگر نائب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با مسیح علی نژاد، روزنامه نگار در واکنش به کشته شدن دانش آموزان بروجنی در سفر کاروان راهیان نور به مناطق جنگی گفت: “مسولان نباید از کنار خون فرزندان مان به راحتی عبور کنند، چون بحث راهیان نور به عنوان درس هم مطرح شده است، بنابراین مدیرانی که چنین برنامه ریزی برای فرزندان ما کردند باید همه جوانب را به صورت سنجیده و حساب شده در نظر می گرفتند و باید پاسخگو باشند. “او در این گفت و گوی تلفنی تاکید می کند که از جانب مجلس و نمایندگان این قضیه قابل پیگیری است و نمایندگان مجلس در این زمینه واهمه ای از وزیر و یا مدیرنخواهند داشت.”

این گفت و گو را از اینجا بشنوید.

یکی از شهروندان ساکن بروجن نیز که با خانواده های کشته شده ها و زخمی های اردوی دانش آموزی راهیان نور از نزدیک دیدار کرده است نیز در گفت و گو با علی نژاد می گوید: وضعیت خانواده ها اصلا قابل تصور نیست، شش نفر از کسانی که پر پر شدند، تک فرزند خانواده های شان بودند، در میان زخمی ها چهره برخی از دختران که در این حادثه زخمی شده اند عیب پیدا کرده، ما خواستار این هستیم که ابتدا مسولان تمامی حقوق این خانواده ها اعم دیه، بیمه و غیره را تامین کنند، مسولان باید تعهد بدهند که جراحی زخمی ها در اولین فرصت به شکل درستی ا انجام شود تا حداقل این زخمی ها که خواهران همه ما هستند دچار نقص عضو نشوند و همچنین باید باید با مسببین اصلی حادثه برخورد جدی صورت گیرد.

او با بیان اینکه اگر در این حادثه فرزند یکی از مسولان کشته می شد، حتما زمین و زمان را به هم می دوختند، دخترانی که پرپر شدند، هم شهری های ما هستند و ما به آنها مدیون هستیم آنها به کمک نیاز دارند؛ می افزاید: هیچ کدام از اتوبوس ها کمربند ایمنی و امکانات ایمنی نداشتند. نقص فنی اتوبوس که ترمز آن بود از قبل اعلام شده بود. جاده هم خطر ناک بود و قوانین خود سیستم آموزش و پرورش برای اردو این است که اتوبوس حامل دانش آموز نباید در شب حرکت کند.

این گفت و گو را هم از اینجا بشنوید

پس از کشته شدن ۲۶ دختر دبیرستانی در تصادف اتوبوس اردوی بازدید از مناطق جنگی، گزارش رسانه های مختلف حکایت از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در شهرستان بروجن برای برخورد با اعتراضات احتمالی در این شهرستان دارد. گفته می شود که فضای شهر بروجن امنیتی شده و ماموران اطلاعات و بسیج برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی خانواده های داغدار در تمام شهر حضور دارند. براساس گزارش ها همچنین خانواده های داغدار به همراه مردم شهر در مقابل سپاه شهر بروجن تجمع کردند که ماموران امنیتی خانواده های کشته شدگان را به داخل ساختمان بردند.


19 پاسخ به “این ۲۶ آمار نیست، جان انسان است؛ چه کسی پاسخگوی آن است؟”

 1. K I20012 گفت:

  باید به خود خدا شکایت کرد وبس چگونه است که جان آدمها فدای نیتهای شوم و بازی های سیاسی حضرات میشوند و کاروانی به نور تشبیه میشود که چه را ثابت کند این نور نورخدا نیست که نور شیطان است وبس بجای اینکه جوانان این مرزو بوم را لحظه ای از افکار و فشارهای خانواده ها که به پاس همین مدیریتهای غلط اجتماعی و سیاسی با مشگلات و معضلات دست و پا میزنند دور کنید و به طبیعت و کوه ببرید به قتلگاه میبرید بترسید از خشم خداوند تبارک ای اف برشما
  خدایا خود شاهدی که هرزگاه چگونه جوانان را به قتلگاه میکشند به نام تو وبه عنوان دین تو 

 2. ترانه گفت:

  دولت کودتا استعفا استعفا
  دولت مستبد٫ مستکبر٫ متقلب ٫ متحجراستعفا استعفا
   
  حامی و پشتیبان کودتا استغفار استغفار

 3. آزاداندیش گفت:

  درغمتان شریکیم

 4. ali گفت:

  در تاریخ هر کشور و ملتی انسانهایی که در دفاع از سرزمین وملت خویش جانفشانی کرده و یا جان باخته اند همواره مورد تکریم و تعظیم نسلهای آینده قرار میگیرند و زمان و مکان چنین حماسه هایی نیز مورد احترام قرار میگیرد  ،متاسفانه در کشور ما  امروزه بخشی از ان حماسه گران یا زندانند و یا گوشه عزلت گزیده اند ،،و حاصل زحمات آنان نیز توسط زور گویان مستبد  به تاراج میرود  و آنان  مزورانه دست به نمایشاتی در جهت تحکیم پایه های استبدا د  میزنند که حاصل ان هرساله پر پر شدن جوانان و نو جوانان این مرز و بوم است  ،در هر کشوری که عدالت و حقوق بشر رعایت میشود در چنین حوادثی بالاترین مقام ان کشور پس از ابراز همدردی دستور اکید برسی واقعه را  صادر میکند ،در حالی که در مملکت ما هیچ کس جواب گو نیست و و تمامی اتفاقات نیز به آزمایش الهی منتهی میشود و از بازماندگان  نیزخو اهان صبر و عدم پیگیری مساله طلب میشود ،

 5. Drkiarash گفت:

  ای من به فدای دخت میهن/ ای یاس کبود سبز توسن
  ای محشر آریایی ناز/  من بعد تو با که سر دهم ساز
  هر کس که تورا زدست دل برد/ مرگش بشود ز دست دل باز
  خواهم ز خدا همیشه باشی/ تا باز پدر کشد ناز
  تسلیت به همه . باز هم تسلیت
  دکتر کیارش —– دانشگاه شریف

 6. Ehsan گفت:

  چطور والدین این عزیزان با بی سابقه نبودن این تصادفات در اینگونه اردوها اینقدر میتوانند حماقت کنند.اگر برگزارکنندگان این اردوها که مسلما اجر و پاداشی در برگزاری اینگونه نمایشات دارند گناهکارند نقش و گناه والدین این دختران هم قابل توجه است.حالا وزیر محترم آموزش قول میدهد که نمره آمادگی دفاعی آنها را کامل بدهد.متاسفیم که راهیان نور به تاریکی رسیدند تا باز سال بعد نوبت بعدی نباشد.امیدواریم.

  • Wfg گفت:

   دوست عزیز فقط بخاطر اصرار خود بچه ها بوده که معلمای پرورشی… در ازای نمره مجبورشون کردن چون دختر منم جز اونها بود ولی من قاطعانه به دخترم گفتم اگه صفر بگیری هم اشکالی نداره ولی نمیذارم بری ونذاشتم حالا دخترم تازه به حرفم رسیده ولی شما باید تو بروجن بودید ومیدیدین چه خبره
   تنها متاسفم برای …. که بدون هیچ ناراحتی از مرگ دخترش مصاحبه میکنه میگه حاضرم دبقیه بچه هامو در این راه بدم البته احتمالا دنبال پست ومقامه به قیمت جون دخترش و یه چیزم ما نفهمیدم وقتی گفت حاضره بقیه بچه هاشو تواین راه بده منظورش1-راه ایذه بروجن 2-راه نمره آموزش دفاعی3 راه با اتوبوس بدون ترمز         آخر نفهمیدیم منظورش چی بود

 7. Atashe-boroujen گفت:

  بازدید از چه؟ از خاک و سنگ؟ به چه ارزشی؟ چه کسی پاسخ گوی مادران داغدارشان است….چه کسی غمخوار غم پدرانشان است…..

 8. Vdvsvsv گفت:

  Kheyli Na mardiiiiiin… chera in karo ba mardom mikonin, key mishe taghase in hame Gham be del Gozashtano bedid :-(( :-< 

 9. sina ghazi گفت:

  man iran nistam vali ye khahar daram ke hamsen in azizan hast vaghti in khabaro shenidam negaran shodam va besyar narahat chan daghighe ashkam haminjoori mirikht khoda oon kasi ke baes in etefagh shodo be jazaye amalesh beresoone inshaalah.

 10. Smahdivahabi گفت:

  پیشنهاد میکنم نام راهیان نور به راهیان گور تغییر یابد
  اصلا نمیدونم چرا دخترا دروس امادگی دفاعی باید داشته باشن
  اگه واسه جنگه که مگه مردا مردن که خانوما برن بجنگن.شاید واسه خاطر دفاع از خودشون تو جامعه اس اونم طرح امنیت اجتماعی داریم!!!!!!

 11. Sansovan_kara2006 گفت:

  khodaya khodet rahm kon,ina che gonahi kardan ?!!!! :(((((

 12. Fari576 گفت:

  ‘مو به تنم سیخ شد گریه ام گرفته خدایا به مادراشون صبر بده…

 13. Mozhgan100 گفت:

  راستش شنیدن اینکه تعدادی از شاگردان دچار چنین حادثه ای شدن دل ادم را بدرد میاره ولی اینکه به اجبار انها را به شلمچه بردن چیزدیگه ای در مدرسه دختر من اجباری نبود ولی همه کلاس بغیر از بچه من به اردو رفتن شاید مسافرت بچه ها با یکدیگر ودور از خانواده کلی براشون خوشاینده . مهم نیست کجا رفتن یا برا چی رفتن مهم : نبودن امنیت وایمنی در جاده ها نبود اتوبوس سالم و ایمن. نبود راننده کار امد ومسوولیت پذیرو………یادمان نرود تا به حال چند هزار نفر در این جاده ها جانشان را از دست دادن و من فکر میکنم ما هم به عنوان پدر و مادر مقصریم ایا با شناختی که ما از نا امنی راهها و…داریم ده نمره ارزش جان بچه ما را دارد ؟

 14. Heidari1348 گفت:

  همه به خط شويد و راهي ديار عدم شويد تا ميزهاي اقايان در وزارتخانه ي تابعه دست نخورده باقي بماند. اين وزارتخانه يكي از مهوع ترين وزارت خانه هاست.

 15. fatima گفت:

  اگر در هر کشوری این اتفاق برای اولین بار حتی، پیش می آمد وزیر آموزش و پرورش استعفا میداد، وزیر راه و ترابری استیضاح می شد، رئیس جمهوری منتخب مردمش سریعا با هلی کوپتر بهمراه هیئت دولت به آن منطقه عزیمت میکردند و پیام فوری تسلیت به بازماندگان و مردمش میدادند، نمایند های مجلس نمک رو زخم خانواده های عزادار نمی پاشیدند، و همینطور بگیرید برید بالا …
  تو رو خدا احساسی با این خبر برخورد نکنیم. یه چند روزی موضوع داغه بعد که احساسات فروکش شد به خاطره ای تبدیل میشود. از این نمونه ها زیاد داشتیم. مثلا وقتی خبر زلزله هریس و زرقان در فضای مجازی طوفانی بپا کرد به خودم که یک ایرانی هستم مغرور شدم که اگر زمانی هم برای من اتفاقی بیافتد این مردم مهربون هستند که بدادمان برسند و تنهایمان نمی گذارند. ولی (بعد از گذشت نه یک سال و نه دو سال و نه چند سال !!!! ) که بعد از گذشت دو سه ماه همه چیز یک خاطره شده و آتش خبری، سرد سرد شد. طوریکه از اخبار شنیدم دیشب مردم زلزله زده آذربایجان شرقی در دمای زیر صفر درجه شب را به صبح گذراندند. (با امکانات حداقلی و چادرهای مسافرتی)  به همین راحتی. وامصیبتا! که ما را چه شده است؟! خیلی راحت از کنار این قضایا عبور می کنیم. 

 16. Yadegare_eshgh1 گفت:

  اتفاقا برای پسر من سال قبل بود و بنده و دویاسه نفر از والدین امضا نکردیم .تهدید کردند 5 نمره کم میشه بنده گفتم 10 نمره کم کنید.امادگی دفاعی چی هست که نمرش باشه . اقا نباید والدین موافقت کنند.راهیان نور کدام نور ..؟؟؟ اون جوانهایی که به خاطر وطن و کشورشان جان برکف رفتند و حالا یک عده که از بسیجی فقط چفیه انرا بلدند به گردن بیندازند برمسند قدرت هستند درتمام ادارات دولتی .یکی از ان جوانان خودم بودم و…….

 17. Sahel گفت:

   این دیگه خداییش تقصیر رهبر نیست تقصر بی کفایتی های دولته

 18. Raha Avesta گفت:

   اگه خانواده ی خودت رو هم واسه دیدن بیابون می بردن و جنازه اش رو واست میاوردن باز هم حرف مفت میزدی؟ برو مغزتو درست کن که شست وشو خورده . اگه دختر احمدی نژاد یا خامنه ای هم باشه میبرنش راهیان ؟ من راننده هستم و دهها بار مردم رو بردم راهیان . اصلا میفهمی میبرن اونجا واسه چی ؟ من و امثال من ماهها در جبهه بودیم . چطور ما واسه اینها ارزش نداریم اما منطقه قبلی جنگ پر ارزش شده ؟ برین جمع کنین کاسه و کوزتون رو ….