سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ابلاغ احکام دادگاه بیمه ایران؛ به اتهام رشوه‌گیری محمدرضا رحیمی و کامران دانشجو ر...
» رئیس ستاد انتخابات 88 و معاون اول احمدی نژاد؛ همچنان مصون از محاکمه

ابلاغ احکام دادگاه بیمه ایران؛ به اتهام رشوه‌گیری محمدرضا رحیمی و کامران دانشجو رسیدگی نشد

چکیده :ابلاغ احکام متهمان دادگاه بیمه ایران در حالی با تاخیر فراوان آغاز شده که نامی از معاون اول احمدی نژاد که در دادگاه به دریافت رشوه 15 میلیارد ریالی متهم شده بود و نیز رئیس ستاد انتخابات 88 که او هم به دریافت رشوه دو میلیارد ریالی متهم شده بود، در حکم نهایی دیده نمی شود....


کلمه – گروه اجتماعی: ابلاغ احکام متهمان دادگاه بیمه ایران در حالی با تاخیر فراوان آغاز شده که افکار عمومی نهایتا اسم دانه درشت های این پرونده همچون محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد و کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 را در بین متهمان و دریافت کنندگان حکم دادگاه نمی شنود و حتی احتمال پیگرد قضایی آنها نیز در این حکم مطرح نشده است.

به گزارش کلمه، دیروز خبرگزاری ها به نقل از قاضی مدیر خراسانی، رئیس شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران با اعلام آغاز ابلاغ احکام این دادگاه اعلام کردند: حکم مجازات متهمان پرونده 160 برگ است که در آن سه نفر از متهمان به حبس ابد محکوم شده اند. تعدادی دیگر از متهمان پرونده نیز به حبس و جریمه نقدی محکوم شدند.

مصونیت دانه درشت هایی که افکار عمومی را متوجه این پرونده اختلاس کرده بودند در حالی صورت می گیرد که دو سال پیش، الیاس نادران نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه افرادی که در بحث مفاسد اقتصادی از رحیمی دفاع می کنند از میزان دخالت وی در شبکه مفاسد اقتصادی که اخیرا اعضای آن دستگیر شده اند اطلاعی ندارند، اظهار داشته بود: یا این افرادی که از آقای رحیمی دفاع می کنند از میزان دخالت وی در شبکه فساد اطلاعی ندارند یا اینکه اطلاعات آنها ناقص است.

نماینده تهران گفته بود: آقای رحیمی رئیس حلقه فساد در خیابان فاطمی است که نسبت به جمع آوری منابع از محل منابع فاسد و توزیع آن تصمیم گیری می کرده است و اکنون تقریبا همه اعضای این شبکه فاسد اقتصادی در خیابان فاطمی دستگیر شده اند الا معاون اول فعلی احمدی نژاد. اینکه کسی را به دلیل مسئولیت اجرایی اش از دستگیری مستثنی می کنند نه عادلانه است نه پذیرفتنی. شبکه فساد اقتصادی خیابان فاطمی متشکل از افرادی به اسامی جابر ابدالی، الیاس محمودی، مسعودی و برخی افراد بوده که همه این افراد دستگیر شده اند.

این سخنان با واکنش احمدی نژاد رو به رو شد و او مثل همیشه به دفاع از مردانش آمد و گفت: این سخنان و اتهامات بی‌اساس و صرفا یک حرکت سیاسی است.

با این حال رد پای این دانه درشت ها در این اختلاس بزرگ آنقدر پررنگ بود که به میان نیامدن اسمشان در دادگاه میسر نشد. به طوری که در نهایت با همه تلاش ها، یکی از متهمان از پرداخت یک و نیم میلیارد تومان رشوه به معاون اول احمدی نژاد سخن گفت.

پیش از آن هم، در جلسه نخست نماینده دادستان به تشریح کیفرخواست پرداخت و زمانی که در توضیح اتهامات متهمان اصلی پرونده دو بار از آقای “م.ر” نام برد این پرونده را به سوژه ای برای رسانه ها تبدیل کرد. در جلسه دوم دادگاه نیز، ذبیحی نماینده دادستان نام “م.ر” “معاون اول با عنوان “ریاست سابق دیوان محاسبات” را در فهرست متهمان این پرونده اعلام کرد و گفت: “در ابتدای جلسه گذشته نام «م.ر» که در جلسه قبل برده شد مربوط به دوران ریاست دیوان محاسبات وقت بوده است و ربطی به سمت فعلی وی ندارد که بدین وسیله اصلاح می شود”.

معاون سابق فنی و عمرانی استانداری تهران که از متهمان این پرونده بود نیز در جلسه دادگاه که هفدهم خردادماه برگزار شد، از پرداخت رشوه دو میلیارد ریالی به کامران دانشجو سخن گفت و خاطرنشان کرد که آقای دانشجو در حضور وکیل و خانواده‌اش به دریافت این مبلغ اعتراف کرده است، اما در برابر تحویل این مبلغ، سندی نداده است.

در همین باره بخوانید:
کامران دانشجو؛ از تقلب در انتخابات و تصرف در بیت‌المال، تا تقلب در کنکور

برخی دیگر از متهمان این پرونده نیز در طول برگزاری جلسات دادگاه خواستار رسیدگی به پشت پرده این ماجرا شده و ادعا کردند متهمان حاضر در دادگاه از فردی دیگر دستور می گرفتند و حلقه مفقوده پرونده مشخص نیست. فردی که هرگز در دادگاه معرفی نشد.

دو سال پیش نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود گفته بود که باید به اتهامات محمدرضا رحیمی رسیدگی شود و اظهار کرده بود با توجه به اظهارات سایر متهمان، اتهام متوجه ایشان (رحیمی) هست.

البته دادستان کل کشور هفته گذشته در نشست خبری خود در برابر این سوال افکار عمومی که سرانجام رسیدگی به پرونده دانه درشت ها به کجا می رسد و معاون اول احمدی نژاد به رغم همه وعده ها کی محاکمه می شود، به ذکر این نکته اکتفا کرد که اگر قاضی پرونده است گفته است که دور دوم رسیدگی به پرونده ها آغاز می شود، پس منتظر باشید!

دولتی ها همزمان به افشاگری علیه برادر رئیس قوه قضاییه پرداختند و اتهام زمین خواری او را مطرح کردند تا مانع از پیگیری بیشتر پرونده فساد نزدیکان احمدی نژاد در دستگاه قضایی شوند.

در همین باره بخوانید:
افشاگری‌های متقابل دولتی‌ها و لاریجانی‌ها؛ جواد لاریجانی متهم به زمین‌خواری شد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه که طی سالهای گذشته متهم به سازش و معامله بر سر پرونده معاون اول احمدی نژاد بوده، ادعا کرده بود که نتیجه دادگاه اختلاس سه هزار میلیاردی و دادگاه بیمه ایران عبرتی ماندگار برای همه کسانی شود که فکر می‌کنند می‌توانند با سوءاستفاده از مناصب و قدرت‌های اجرایی و با رانت‌های مختلف به مال و ثروت برسند و ملت بزرگوار باید بدانند که تبعیضی در رسیدگی به اتهامات متهمان فساد اقتصادی در هر رده و مقامی که باشند نداریم.

اما نهایتا آنچه رقم خورد، مطابق با پیش بینی افکار عمومی مبنی بر نوعی زد و بند درون حکومت برای مصونیت دانه درشت هایی بود که یکی معاون اول احمدی نژاد است و دیگری رییس ستاد انتخاباتی که فاجعه تقلب در آن، تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی را به دو بخش قبل و بعد آن تقسیم کرده است. همان طور که پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کشور پیشتر گفته بود بنا به مصالح نظام به پرونده محمدرضا رحیمی رسیدگی نمی شود.

و ماجرا حتی از این هم فراتر رفت و وزیر دادگستری به حمایت صریح رهبری از معاون اول رئیس دولت اشاره کرد و نام بردن از رحیمی به عنوان متهم توسط رئیس کمسیون قضایی را خلاف توصیه رهبری دانست. مرتضی بختیاری گفت: متهم تا زمانی که اتهامش در دادگاه صالحه احراز نشده است و حکمش قطعی نگردیده حق انعکاس نام او نیست.

در همین باره بخوانید:
رحیمی: فرمان رهبری، نقشه راه ما در مبارزه با فساد است

وزیر دادگستری البته نگفت که چرا در خصوص کلیه افرادی که در جریان انتخابات مهندسی شده سال ۱۳۸۸ متهم شدند بدون احراز اتهام در دادگاه صالح، نامشان به طور علنی منتشر شد و صدا وسیما بارها تصاویر آنان را پخش کرد.

رسیدگی به پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران و استانداری تهران از یکم خرداد ماه امسال در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد. پیش از این نیز سه جلسه دادگاه در سال ۸۹ برگزار شده بود که قاضی مدیر خراسانی رئیس شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران با توجه به نقص تحقیقات پرونده را به دادسرا بازگرداند.

نهایتا نخستین جلسه دادگاه این پرونده یکم خرداد با حضور ۷۸ متهم بدون حضور رحیمی و دانشجو برگزار شد و در 12 تیرماه امسال به پایان رسید و اینک پس از 84 روز احکام دادگاه، منطبق با انتظار افکار عمومی به “دیگر متهمان” ابلاغ می شود. معاون اول و وزیر علوم کابینه احمدی نژاد اما همچنان مصون از پیگرد مانده اند و پاسخگوی اتهامات خود نیستند.


5 پاسخ به “ابلاغ احکام دادگاه بیمه ایران؛ به اتهام رشوه‌گیری محمدرضا رحیمی و کامران دانشجو رسیدگی نشد”

 1. Majid گفت:

  مرگ بر دیکتاتور ، مرگ بر معاویه زمان ….

 2. من گفت:

  امیدوارم اینها به محض اینکه احمدی نژاد از پاستور اسباب کشی کرد محاکمه شوند. چون احمدی نژاد تعادل رفتاری ندارد و منافع ملی را حاضر است به حمایت از حلقه خود بفروشد فعلا پرونده مسکوت است. امیدوارم پس از احمدی نژاد نماینده ها قضیه رحیمی و دانشجو را رها نکنند و ملت شاهد برقراری عدالت واقعی باشد.

 3. Javid گفت:

  اللهم العن قوم الضالمین

                                     آمین.

 4. حق گو گفت:

  هر چه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک !!
  کی گفته اینها دزد هستند بلکه همه ایران و ایرانیان از آن اینانند و استفاده از آن هم مباح !!!!!!!!!!

 5. ایرانی گفت:

  دزدی سران مملکتی به ملت وکارمندان دولت هم سرایت کرده .این روزها هرجا مراجعه می کنی غیر مستقیم برای انجام کارها رشوه طلب می کنند .خاک بر سرما با این وضعیت کشورمان .ای ایرانیان دلاور واقعا غیرت شما کجا رفته؟ آیا سحر وجادو شده اید؟