سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کامران دانشجو؛ از تقلب در انتخابات و تصرف در بیت‌المال، تا تقلب در کنکور...
» رئیس سازمان سنجش چه چیزی را فاش کرد که به برکناری‌اش منجر شد

کامران دانشجو؛ از تقلب در انتخابات و تصرف در بیت‌المال، تا تقلب در کنکور

چکیده :برکناری ناگهانی رئیس سازمان سنجش با حکم وزیر علوم در پی افشای نقش کامران دانشجو در تقلب در آزمون پذیرش دانشجویان دکتری، بار دیگر نقش او در انتخابات دهم ریاست جمهوری را به یادها آورده و پرسش درباره نقش او در تقلب انتخاباتی سه سال قبل را دوباره مطرح ساخته است؛ او که اکنون در دادگاه به دریافت رشوه هم متهم شده است....


کلمه – گروه اجتماعی: برکناری ناگهانی رئیس سازمان سنجش با حکم وزیر علوم در پی افشای نقش کامران دانشجو در تقلب در آزمون پذیرش دانشجویان دکتری، بار دیگر نقش او در انتخابات دهم ریاست جمهوری را به یادها آورده و پرسش درباره نقش او در تقلب انتخاباتی سه سال قبل را دوباره مطرح ساخته است.

عصر روز چهارشنبه در حالی خبر از برکناری ریاست سازمان سنجش آموزش کشور و حکم سرپرستی ابراهیم خدایی رسید که قبل از آن با گسترش اعتراضات داوطلبان آزمون دکترای سال 91 به دستکاری در نتایج آزمون، رییس این سازمان طی سخنانی با شرح ابعاد تخلف در معرفی اسامی آزمون دکتری، فاش کرد که این اقدام با دستور وزارت علوم صورت گرفته است.

تصور اینکه در دولت فعلی سلامت نتایج آزمون های دانشگاهی هم مورد تردید واقع شود، برای افکار عمومی اصلا عجیب نیست. چرا که مسئولان همین حاکمیت هم متهم به دستکاری در آرای مردم بوده اند و هم تصرف و دستبرد به اموال بیت المال را در سابقه خود دارند. از قضا در هر سه این موارد نیز یک نام در کنار دیگر عوامل، به طور ثابت تکرار شده است: ” کامران دانشجو”.

دانشجو در دهمین انتخابات ریاست جمهوری که با تقلب و تخلفات گسترده همراه بود، ریاست ستاد انتخابات کشور را عهده دار بود. خاطره او که آرای 63 درصدی احمدی نژاد را چند ساعت پس از پایان رای گیری در تلویزیون اعلام کرد، هنوز در یادها مانده است.

کامران دانشجو که در دولت احمدی نژاد سابقه حضور در استانداری پایتخت را هم در کارنامه دارد، اخیرا در دادگاه اختلاس موسوم به بیمه ایران هم متهم شده و چندی پیش نامش در ردیف متهمین آمد. او که از شهریور سال ۱۳۸۴ تا آبان سال ۱۳۸۷ استاندار تهران بوده، به تصرف در بیت المال و دریافت دو میلیارد ریال رشوه در زمان حضور در استانداری تهران متهم شده است.

دانشجو که حالا وزیر علوم فعلی دولت احمدی نژاد است، این بار نامش با جنجال آزمون دکترا نیز همراه شده که سلامت آن را مورد ابهام قرار گرفته است. بیش از 100 شرکت کننده آزمون دکتری سال 91 که صبح روز چهارشنبه در اعتراض نسبت به عدم معرفی افراد مجاز به دانشگاه‌ها،‌ مقابل سازمان سنجش تجمع کردند، اکنون در برابر کسی قرار دارند که پیش‌تر دست‌کم دوباره حق ملت را خورده است؛ یک بار رای و یک بار پول.

وزیر علومی که البته مدرک دکترای او نیز با تردیدهایی مواجه بوده و حتی در زمان رای اعتماد، برخی نمایندگان دکترای او را زیر سؤال بردند. اما وزارت علوم، پاداش خدمات او در جایگاه ریاست ستاد انتخابات بود و به همین خاطر، کسی به این تردیدها و سؤال ها اعتنا نکرد.

اما ماجرا چیست و ارتباط دانشجو در این مقطع با دستکاری و تناقض کاری های نتایج آزمون دکترای سال 91 چیست؟

آزمون دکتری 91 و تقلب در مرحله پذیرش دانشجو

در واقع با برگزاری دومین آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاهها در سال 91، عده ای از داوطلبان پس از اعلام اسامی معرفی شدگان به دانشگاهها برای انجام مصاحبه از میان مجازین به انتخاب رشته، به شفاف نبودن فرآیند گزینش اولیه و گزینش بعدی،‌ چگونگی اعلام به عنوان مجاز به انتخاب رشته و ظرفیت دانشگاه ها در دوره دکتری تاکید کردند.

آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 91 روز 25 فروردین با شرکت 178 هزار و 427 نفر در 9 گروه آموزشی و 285 کد رشته امتحانی برگزار شد و نتایج نهایی 20 شهریور اعلام می شود.

توضیح معترضان آن است که سازمان سنجش برخلاف اعلام پیشین خود فهرست اسامی معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1391 را اعلام کرده است. بر اساس گزارش ها تعداد بسیاری از کسانی که در آزمون رتبه بالایی کسب کرده اند در فهرست چند برابر ظرفیت دانشگاه ها جای نگرفته اند.

این در حالی است که قرار بود نتایج به صورت سه برابر ظرفیت اعلام شود. پس از اعلام نتایج معرفی شدگان در دوره دکتری به دانشگاهها و اعلام شرایط دانشگاهها برای انجام مصاحبه، بسیاری از داوطلبان که نام آنها در فهرست مجازین بوده است در مرحله مصاحبه به هیچ دانشگاهی معرفی نشده اند و یا تنها به دانشگاههای غیرانتفاعی و شبانه معرفی شده اند.

محمد حسین سرورالدین رییس سابق سازمان سنجش در اظهاراتی پشت پرده این جنجال را فاش کرد و در گفت و گو با خبرگزاری مهر، این مشکلات را ناشی از تصمیم وزارت علوم خواند او از اتخاذ تصمیمات ناگهانی درست پیش از اعلام اسامی معرفی شدگان به دانشگاه‌ها پرده برداشت و گفت: در واقع می توانم بگویم بدون اطلاع من و با همکاری یکی از مشاوران وزارت علوم اسامی معرفی شدگان به دانشگاهها به صورت یک و نیم برابر ظرفیت اعلام شد. من در جریان این موضوع نبودم و نمی دانم روی چه اصولی این تصمیم گرفته شده است.

او همچنین گفته است: تا آنجا که من می دانم و به صورت رسمی وزارت علوم به ما ابلاغ کرده باید به طور میانگین 3 برابر ظرفیت دانشگاهها،‌ متقاضی معرفی می شد اما الان یک و نیم برابر است و در نهایت برای 10 هزار ظرفیت، 15 هزار متقاضی به دانشگاهها معرفی شده اند. این طرح بدون اطلاع من و با تایید یکی از مشاوران وزارت علوم صورت گرفته است.

به گزارش مهر، وی در ادامه با بیان این که “از خودم سلب مسئولیت می کنم” افزود که حتی چند روز پیش از اعلام اسامی هم تذکر دادم اما به من گفتند این ظرفیت از سوی وزارت علوم تایید شده است.

چیزی از انتشار این سخنان نگذشته بود که خبر برکناری رییس سازمان سنجش و حکم جدید کامران دانشجو برای سرپرست جدید رسید. با این حال خبرگزاری ایرنا ارگان رسمی دولت در خبری به نقل از مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: تغییر رییس سازمان سنجش آموزش كشور به خاطر استعفای ‘محمد سرور الدین’ از مسوولیت خود و ترجیح وی برای ادامه فعالیت در مجموعه دانشگاه آزاد صورت گرفته است. علیرضا كریمیان گفت: مساله اعطای ریاست منطقه ۱۷ دانشگاه آزاد اسلامی به مركزیت استان گیلان به ‘محمدحسین سرورالدین’ از چندی قبل مطرح بود و براساس ضوابط جدید دانشگاه آزاد، روسای تمام مناطق این دانشگاه باید در محل خدمت خود اقامت داشته باشند.

وزارت علوم تا لحظه تنظیم این گزارش نوضیحی در مورد تخلف خود نداده است. با این حال سرورالدین با بیان اینکه اعلام این اسامی با این ظرفیت برخلاف مصوبات قبلی وزارت علوم و سازمان سنجش و حتی تاییدات قبلی وزیر علوم است، خبر از بررسی شکایات معترضان در اداره کل بازرسی و شکایات وزارت علوم داده و تاکید کرده که بهتر است این موضوع در اداره کل مذکور بررسی شود.

سرورالدین ادامه داد: این اداره کل همراه با نماینده ای که معترضان از میان خود انتخاب کرده اند و نمایندگان وزارت علوم در حال بررسی این موضوع هستند که نتیجه آن به اطلاع وزیر علوم خواهد رسید، وزیر علوم هم اگر متوجه شود که حق داوطلبان ضایع شده است حتماً آن را احصاء خواهد کرد.

بر اساس گزارش ها، برخی داوطلبان عنوان می کنند با رتبه های بالا نیز به هیچ دانشگاهی معرفی نشده اند و اعتراض برخی هم به این مساله است که در صورتی که نیاز به معرفی آنها به دانشگاهها نبوده است چرا نام آنها به عنوان مجاز به انتخاب رشته اعلام شده است.

در همین زمینه سایت تابناک که پیشتر و همزمان با اطلاعیه سازمان سنجش در افزایش ظرفیت پذیرش در آزمون دکترا در خبری از ابهام در سلامت این آزمون خبر داد و نوشت: با گذشت پانزده روز از اعلام اولیه نتایج آزمون دکترا، لیستی حاوی اسامی نزدیک دو هزار نفر را به عنوان افراد جدید مجاز به انتخاب رشته اعلام کرد تا ابهامات فراوانی را ایجاد کند. این سوال را مطرح کرده بود که ماجرای آن دو هزار نفری که بعدا به فهرست مجاز شدگان افزوده شدند، چیست؟ وقتی سازمان سنجش حتی یک سوم از افراد معرفی شده ابتدایی را برای مصاحبه دعوت نکرده، چرا بعدا نزدیک دو هزار نفر دیگر را به فهرست مجاز شده‌ها افزود؟ آیا هدف خاصی در میان بود؟

بر اساس این گزارش، برخی از معترضان می گویند این اقدام در راستای حذف رقابت در جریان پذیرش دانشجو در دوره دکتری صورت پذیرفته است که در صورت اثبات آن، تقلب در آزمون محرز خواهد بود.


16 پاسخ به “کامران دانشجو؛ از تقلب در انتخابات و تصرف در بیت‌المال، تا تقلب در کنکور”

 1. ناشناس گفت:

  موضوع ساده است. اتفاقی که افتاده آن است که در برخی رشته ها حتی بیش از سه برابر نیز به دانشگاه معرفی کرده اند. اما در برخی رشته ها در برخی دانشگاه ها دقیقا به تعداد معرفی شده است. به عبارت ساده تر، اگر دانشگاه یک نفر ظرفیت داشته، دقیقا یک نفر به دانشگاه معرفی شده است. این که آن یک نفر هم بر چه اساسی گزینش شده است، مشخص است. این که آن فرد باید قبول شود. بنابراین وزارت علوم با تعیین افراد به تعداد مجاز عملا دست دانشگاه را نیز بسته است تا آن فرد به عنوان دانشجوی دکترا معرفی شود.

 2. ناشناس گفت:

  برو بابا! من رتبه برتر شدم و اعتراضم برعکسه! چرا اینهمه زیاد معرفی شدن؟ برای مثلا 3 موقعیت 15-17 نفر معرفی شدن. یعنی چی؟

 3. ناشناس گفت:

  کامران دانشجو مورد تایید سر دبیر کیهان لندن
  قبل از انتخابات 88 ناصر محمدی، سردبیر هفته نامه کیهان لندن، در یکی از برنامه های سه شنبه شب صدای امریکا که جمشید چالنگی مجری آن بود به مقایسه دولت های هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد پراخت واشاره کرد که اتفاقا همین دولت احمدی نژاد متشکل از افراد مقبول تری نسبت به دول قبلی خود است. نمونه یکی از این افراد به زعم وی کامران دانشجو بود که ناصر محمدی به سابقه آشنای خود با وی در دوران اقامت دانشجو در لندن اشاره کرد. ناصر محمدی کامران دانشجو را فردی درست کار نامید و از وی بسیار تمجید کرد.
  اگر دوستان در آرشیو خود این مصاحبه تاریخی ناصر محمدی را پیدا کنند بسیار کارساز خواهد بود.
  موفق باشید!

 4. دانشجویی که وزیر شد گفت:

  hdkاین کامران دانشجو بر اساس مدارک موجود در انگلیس، یکی از حقه باز ترین و فاسدترین دانشجویان بوده و هنگامی که زبان میخوانده دست به کارهای سخیفی زده که سبب شده است پس از سالها وقت تلف کردن، ازآنجا بیرونش کردند. (جرم شکستن شیشه های کتابفروشی ها بود) او به ایران آمد و با سرهم کردن مقداری چاخان دستش را در کارهای دولتی بند کردند و پله ها را روی حقه بازی و زبان بازی و چاچول بازی سه درمیان بالارفت و پس سوء استفاده های کلان در استانداری، به وزارت کشور رفت و آن انتخابات سرتاسر حقه بازی را ترتیب داد و به پاداش آن خودش به وزارت علوم رسید و برادرش به ریاتست دانشسرا و بعد هم ریاست دانشگاه آزاد که آنهم خالی از حقه بازی و کلک نبود. البته این کامران مثل بقیه است. اغلب وزرا و مسئولین به ویژه آنهایی که خیلی دو آتشه و خشخاشی هستند مثل همین دانشجو یا آن رامین معاون سابق وزارت ارشاد پرونده های حقه بازی فراوان دارند. خدا نسل این آدم های دروغ گوی دزد حقه باز را از سر ما ملت کم کند. وقتی رهبر آنجورباشد و رئیس آنگونه انتظار دارید که مثلا وزیر علوم واقعا لیاقت وزارت را داشته و از علم هم در او اثری باشد. این بابا کامران حتی دیپلم قبولی دبیرستان هم ندارد.

 5. ناظر گفت:

  برای هاله نوری چون احمدی نژاد بایدم وزیری چون ک.دانشجو گماشته شود.

 6. آرش گفت:

  دانشگاههای دولتی کشور جزیی از نظام جمهور ی اسلامی هستند. نظامی که مملکت را دوقبضه در اختیار گرفته و شهروندان را به درجات 1و 2 و 3 تقسیم نموده است. دولت هزینه میکند و طبعاً حق دارد هر آنکه را دوست دارد به دانشگاههای خود راه دهد! این دانشگاهها جملی با تمام اعوان و انصار و اموال و کارکنانش «اموال دولتی» محسوب می شوند. بنابراین دولت ( در اینجا دکتر دانشجو) هر کسی را که دوست داشته باشد ( از نظر ظاهر) برای تحصیل در مقاطع عالی آموزش در کشور پذیرش می کند. چرا پرفسور دانشجو این سیاست را صریحاً اعلام نمی کند؟

 7. رد صلاحیت شده گفت:

  جناب آقای دکتر کامران دانشجو
  آقای احمدی نژاد که رسما بازنشستگی خود را از سیاست بعد از ریاست جمهوری اعلام کرد، در غیر این صورت هم او، تفکر و حامیان سیاسی اش دیگر مهره ای سوخته و وصله ای ناجور برای نظام تلقی شده¬اند، رحیمی، بقایی، مشایی، مرتضوی و … و بسیاری از یاران او نیز پس از پایان دوره احمدی نژاد بازداشت، محاکمه، زندان و شکنجه خواهند شد یا برای همیشه از صحنه سیاسی محو خواهند شد.
  در سطح منطقه و بین الملل هم پس از تغییر نظام سیاسی در سوریه که امروز بسیار محتمل شده به اتفاق همه کارشناسان گزینه بعدی غرب برای اعمال فشار و تغییر رژیم ایران خواهد بود و همزمان هم حداکثر فشار را به لحاظ تحریم و محاصره نظامی و …بر روی نظام سیاسی ایران گذاشته اند. مذاکرات مسکو هم نشان داد که غرب میخواهد با تحریم ها کار را یکسره کند و قصد دارد در پروسه در ایران تغییر رژیم دهد.
  از شما خواهش میکنم قدری عاقبت اندیش باشید و بدانید که امروز همدلی و همراهی و محبت نیاز جامعه ما است:
  قدری گزینش هیئت علمی،دانشجوی دکتری و کارمند را تسهیل کرده و به استعلامات رسمی از قوه قضاییه و پلیس مبنی بر نداشتن پیشینه کیفری حاد کفایت کنید، برای نمونه خود من در گزینش وزارت علوم بدون هیچ گونه محکومت کیفری، پرونده در وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و حتی کمیته انظباطی رد شدم، معرفین من هم افراد محترم و معتبری حتی شاغل در وزارت بودند، فقط و فقط به خاطر حرف های شفاهی و بی اساس! و گزینش غیر رسمی ماموران گزینش. همه میدانیم در هسته مرکزی جذب هم برادران سپاهی حضور دارند در حالیکه برای گزینش هیئت علمی باید عالی ترین شاخص های علمی و اخلاقی لحاظ شود نه ملاحظات صرف سیاسی و اتهامات بی اساس.
  فرایند اخراج اساتید با سابقه و مبرز را متوقف کنید، ای کاش به جای ملاحظات سیاسی بر اساس ملاحظات علمی اساتید کم کار را اخراج می کردید، اساتیدی که دانشگاه شغل سوم و چهارم آنان است، کار علمی منتشر نمی کنند و موظفی حضور خود را رعایت نمی کنند، مثلا در بسیاری پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تهران، مثلا علوم اجتماعی، ادبیات ،دانشکده حقوق و علوم سیاسی و… چنین وضعیتی حاکم است، اما فقط اساتید با گرایش های سیاسی منتقد دولت به بهانه کم کاری اخراج یا بازنشسته می شوند.
  اذیت و آذار دختران و پسران جوان به دست حراست و به بهانه حجاب در دانشگاه ها را متوقف کنید، جنس حجاب از مقوله ایمان، باور و فرهنگ است، تا آنجا که مطلع شدم در برخی دانشگاه های کشور مانند دانشگاه یزد توهین های زیادی توسط معاونت فرهنگی دانشگاه و حراست به دانشجوها می شود. یا حداقل به تذکری محترمانه من باب وظیفه شرعی بسنده کنید، پرونده سازی، ضرب و شتم دانشجو، توهین و… بارها شاهد بودم که حراست گریه دختری را به خاطر حجاب درآورده است و تعداد زیادی دانشجو جمع شده اند و فیلم می گیرند و از این عمل برائت می جویند.
  فضا را در سال پایانی دولت برای فعالیت نشریات و تشکل های دانشجویی، مناظره ها و … باز کنید
  جناب آقای دانشجو با توجه به نزدیکی شما به آقای احمدی نژاد و نقشی که در انتخابات بازی کردید بدانید که شما جعبه سیاه انتخابات 88 هستید، تردید نکنید که شما هم مانند رحیمی و مشایی و …حذف خواهید شد، پس خواهش میکنم نامی نیک از خود به جا بگذارید یا حداقل میلیون ها دانشجو و استاد را بیش از این آزرده نکنید، هیچ مقام سیاسی در کشور ما محترم نماند جز معدود افرادی که حتی اگر از قدرت رسمی کنار گذاشته شدند لااقل در دل مردم باقی مانند، اما اعضا کابینه آقای احمدی نژاد هم از نظام ج.ا. خذف می¬شوند و نه در میان مردم جایی دارند.
  جناب آقای دانشجو هر زمان که برگردید و جبران مافات کنید مردم می فهمند و شما را می بخشند، به ساعت خود نگاه کنید که وقت تنگ است، خواهش میکنم نامه من را یکبار دیگر بخوانید
  متشکرم
  یک دانشجوی دکتری رد صلاحیت شده

 8. ناشناس گفت:

  شک نکنید برادران دانشجو جاسوس هستند. اینها از طرف انگلستان ماموریت نابودکردن تمام موسسات آموزش عالی کشور را دارند

 9. iranabadec گفت:

  این دوستی که نظر دوم را نوشته اند. بخوانند.
  اگر “درست” نوشته باشید که (رتبه برتر) نمره ممتاز در امتحان دارید. سئوال بعدی تان “نادرست” است.
  موضوع این است که مقرر می شود برای هر “امکان 3 نفر به دانشگاه معرفی شود و پذیرش نهائی در تعامل فی 1- متقاضی 2- اساتید ارائه دهنده و 3- دانشگاه و… انجام شود.( در صورت رعایت به این می گویند فرصت های محدود را به مساوات نسبی توزیع کردن)
  عیب به وجود آمده از “شلتاق های متقلبانه مرسوم” است.
  1- در اکثر رشته ها فقط “شخص” موزد نظر را معرفی میکنید. یعنی اجبار دانشگاه به پذیرش شخص مورد نظر.
  2- در برخی از رشته ها هم که “شخص مورد نظر ندارید. فله ای برای 3 امکان 17 – 18 نفر را معرفی می کنید.( دو منفعت برا ی متقلبین دارد اول آنکه ادعا “کل” می شود ما برای “کل امکانها یک و نیم برابر “متقاضی ” معرفی کرده ایم. دوم اکثریت جماعت معرفی شده برای رشته ها بطور متوسط 3/17 ، را سرکار گذاشته اید که بزنند سروکول هم دیگر)
  از این واضح تر مگر می توان تقلب کرد برادر متقاضی دکتری – با رتبه برتر -؟!

 10. ناشناس گفت:

  دولت کودتا استعفا استعفا

  دولت مستبد ٫ مستکبر٫ متقلب ٫ متحجر استعفا استعفا

 11. ناشناس گفت:

  iranabadec:
  دوست من بهتره همینجوری حرف نزنیم. یک چیز خراب لزوما صد در صد خراب نیست. با تجربه دو سابه خودم میدونم که به همه دانشگاهها و رشته ها 5-8 برابر ظرفیت معرفی میشن. میشه یک رشته-محل را معرفی کنی که اینجوری نشده باشد؟

 12. ناشناس گفت:

  مرگ بر خائن

 13. ناشناس گفت:

  man khodam chand nafar ro keh dar in vazarat kar mikonan mishnasam keh beh dneh kokor esmeshon nbarayeh doctora elam shodeh

 14. علی گفت:

  تا دولت کودتا بر سر کار است ، این اتفاقها رخ خواهد داد ، به امید نابودیدولت کودتا.

 15. samsun گفت:

  دوستی داشتم که رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه بود و رشته فیزیک می خوند. خودش قسم می خورد که برای ارشد فقط یک کتاب اونهم نصفه خونده بود. از قضا اسمش دراومد و قبول شد (قبولوندند!!) ابتدا باور نمی کرد تا اینکه برای دکترا فرستادنش روسیه !!
  خدا رو شاهد می گیرم تو دانشگاه از من برای قبولی تو درساش درخواست کمک تقلب می کرد.
  این قضیه خیلی قدیمی فقط تازه گندش در اومده. سپاه اینجا هم داره سرمایه گذاری می کنه !!!!

 16. kamal گفت:

  آدم فرصت طلب که در زمان استانداری ميليونها دزدی کرد و بخاطر مهندسی انتخابات تقلبی وزير شد و انقلاب فرهنگی دوم را آرزو داردو و برادرش نيز يک شبه پروفسور و ريس دانشگاه آزاد شد….