سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ممنوعیت فروش غذا و سوار کردن اتباع خارجی غیرمجاز تکذیب نشد!...
» مسئولان دولتی همچنان مردم را به رفتار نژادپرستانه تشویق می‌کنند

ممنوعیت فروش غذا و سوار کردن اتباع خارجی غیرمجاز تکذیب نشد!

چکیده :مقام‌های دولتی حاضر نشده‌اند به صراحت درباره ممنوعیت ارائه خدمات و فروش کالا به «اتباع خارجی غیر مجاز» اظهارنظر کنند و صرفا خبری را که خود تحریف کرده بودند، تکذیب کرده‌ و درباره اتباع خارجی مجاز سخن گفته‌اند. حال آنکه اصل موضوع مربوط به مهاجران غیر مجاز بوده که حتی اگر مجرم باشند، سوار نکردن و غذا ندادن به آنها با هیچ معیار انسانی و اسلامی سازگار نیست. مقام‌های دولتی در مصاحبه‌های امروز همچنین بار دیگر مردم را به رفتار نژادپرستانه تشویق کرده و از مردم کوچه و بازار خواسته‌اند که با مشاهده هر تبعه بیگانه، از او مطالبه کارت کنند!...


کلمه – گروه اجتماعی: برخلاف تیترهایی که برخی رسانه ها برای مصاحبه یک مقام دولتی درباره موضوع ممنوعیت ارائه خدمات ابتدایی به اتباع خارجی غیر مجاز برگزیده اند، این مقام دولتی این خبر تکان دهنده را تکذیب نکرده و اتفاقا بار دیگر مردم را به این رفتار نژادپرستانه تشویق کرده که «با مشاهده یک تبعه بیگانه از او مطالبه کارت» کنند.

کلمه سه روز قبل در گزارشی از ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز خبر داده بود؛ خبری که مستند بود به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان فارس که در روزنامه عصر مردم منتشر شده بود (اینجا) و همچنین مصاحبه مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استان خوزستان با ایسنا (اینجا).

پس از انتشار آن گزارش و بازتاب موضوع در رسانه های داخلی و خارجی، که همزمان شد با حمله افراد ناشناس به خانه‌های چند مهاجر افغانی در یزد به بهانه جرمی که گفته می‌شد افغانی دیگری مرتکب شده، امروز سه مقام دولتی در مصاحبه‌های جداگانه‌ای به گزارش مذکور واکنش نشان داده‌اند؛ واکنشی که به اشتباه از سوی برخی رسانه‌ها همچون بی‌بی‌سی و رادیو فردا با عنوان تکذیب ممنوعیت فروش کالا به اتباع بیگانه غیرمجاز منتشر شده است.

اما این برداشت صحت ندارد و در واقع هیچ مقام دولتی به تکذیب گزارش مستند ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز نپرداخته و در هر سه مصاحبه ای که امروز در خبرگزاری‌های رسمی در این باره منتشر شده، مسئولان دولتی صرفا ممنوعیت فروش به اتباع بیگانه مجاز را تکذیب کرده‌اند، حال آنکه اصل گزارش مربوط به «اتباع غیر مجاز» بود که حتی اگر به گفته مشاور وزیر کشور «مجرم» باشد، سوار نکردن و غذا ندادن به آنها با هیچ معیار انسانی و اسلامی سازگار نیست.

امروز سیدمحمد تهوری، مشاور وزیر كشور و مدیر كل اتباع و مهاجران خارجی این وزارتخانه، در گفت و گو با ایرنا «اخبار منتشره در اتخاذ سیاست های تبعیضی نسبت به اتباع خارجی» را رد کرده و گفته است: «تمامی اتباع خارجی دارای مجوز اقامت قانونی در ایران از تمامی مزایا و حقوق قانونی مصرح در قوانین مربوط برخوردارند مگر آن دسته كه احیانا فاقد اقامت قانونی بوده و حضورشان در كشور به صورت غیرمجاز است. بدیهی است ورود و اقامت غیرقانونی اتباع خارجی در عموم كشورها از جمله كشورهای همسایه جرم محسوب می شود و در جمهوری اسلامی ایران نیز دستگاه های مسوول موظف به برخورد قانونی ناقضین قانون ورود، اقامت و اشتغال غیرقانونی اتباع خارجی هستند.»

محسن پاک آیین، رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه، هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر به رد «اخبار درج شده در مورد ممنوعیت معامله با اتباع افغانی یا جلوگیری از ورود آنان به بوستان های عمومی» پرداخته و گفته است: «برخی رسانه ها با اهداف خاص،به بهانه دفاع از اتباع افغانی، از مجرمین حمایت می کنند. حمایت برخی از رسانه ها و مسئولین غیر رسمی از متخلفین افغان،در واقع حمایت از جرم و جنایت است.»

غلامرضا غلامی، مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی استان فارس هم که منبع خبر جنجالی اول بود، در گفت و گو با فارس گفت: «اینکه دستورالعملی مبنی بر جلوگیری از فروش کالا به اتباع بیگانه در این استان صادر شده، کذب محض است.» وی که این موضوع را «شایعه‌ای از طرف مغرضان و دشمنان» دانسته، ظاهرا ممنوعیت را به ممنوعیت ارائه شغل به اتباع خارجی غیرمجاز تقلیل داده، اما در واقع اظهارات قبلی خود درباره ممنوعیت ارائه خدمات و فروش کالا به «اتباع بیگانه غیر مجاز» را تکذیب نکرده است.

این مقام دولتی همچنین با بیان اینکه «نسبت به مسائل و مشکلاتی که اتباع بیگانه غیرمجاز از نظر بهداشتی ایجاد می‌کنند، حساس باشند» از مردم خواسته که «همان‌طور که به‌عنوان “همیار پلیس” با پلیس همکاری می‌کنند با متولیان امر شناسایی و طرد اتباع بیگانه غیرمجاز نیز همکاری کنند. باید این فرهنگ ایجاد شود که مردم با مشاهده یک تبعه بیگانه از او مطالبه کارت کرده و در صورت عدم ارائه کارت در اسرع وقت اطلاع‌رسانی کنند.»

همانطور که مشاهده می‌شود، در هیچ‌یک از اظهارنظرهای مقام‌های دولتی به صراحت درباره ممنوعیت ارائه خدمات و فروش کالا به «اتباع خارجی غیر مجاز» اظهارنظر نکرده‌اند و صرفا خبری را که خود تحریف کرده بودند، تکذیب کرده‌اند. آنها مدعی شده‌اند که رسانه‌ها از ممنوعیت فروش مواد غذایی به اتباع خارجی مجاز سخن گفته‌اند، حال آنکه اصل موضوع مربوط به مهاجران غیر مجاز بوده که حتی اگر مجرم باشند، محروم کردن آنها از غذا، خرید و سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی، تنها با نژادپرستانه‌ترین معیارها قابل فهم است.

خبری که سه روز قبل در این باره در کلمه منتشر شده بود، از صفحه چهارم شماره هفتم تیرماه روزنامه «عصر مردم» چاپ شیراز نقل شده بود که تصویر وب‌سایت آن را در زیر می‌بینید:

 همانطور که در این خبر دیده می‌شود، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس – برخلاف ادعای امروزش – از سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌ها خواسته است از اتباع بیگانه کارت و مجوز اقامت بخواهند. آیا این معنایی جز ممنوعیت فروش نان و سوار کردن اتباع خارجی غیرمجاز دارد؟!

مشخص نیست چرا مسئولان دولتی حاضر نیستند بر سر اظهارات پیشین خود بایستند؛ نه به سیاست غلطی می‌خواستند در پیش بگیرند اعتراف می‌کنند و نه جرأت اعتراف به اشتباه و اعلام تغییر آن را دارند.

تشویق به رفتارهای نژادپرستانه با مهاجران غیر قانونی

واقعیتی تلخ‌تر از این محدودیت‌ها هم در مصاحبه مسئولان دولتی دیده می‌شود: تشویق مردم به رفتارهای نژادپرستانه و خصمانه با انسان‌هایی که تنها جرمشان ورود غیر قانونی به کشور است، و موظف کردن مردم کوچه و بازار به اینکه به محض مشاهده اتباع بیگانه، به ویژه در اتوبوس و نانوایی و … از آنها مطالبه کارت و مجوز اقامت کنند!

این مقام‌های دولتی توضیح نداده‌اند که این اجازه را چه کسی و به چه حقی به عابران – و نه پلیس و ماموران رسمی دولتی – می دهد که در اتوبوس و صف نانوایی جلوی اتباع خارجی را بگیرند و از آنها مجوز اقامت بخواهند؛ و نفهمیده که تبعات چنین رویارویی هایی بین شهروندان ایرانی و اتباع خارجی مقیم کشور تا چه حد خطرناک و تصویری که این اظهارات از ایران به دنیا ارائه می کند، تا چه حد غیر انسانی و نژادپرستانه خواهد بود.

ماجرا به خصوص وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که به تحریکات رسانه‌ای دولتی‌ها علیه اتباع خارجی مجاز و قانونی کشور از طریق انتساب درست و غلط انواع جرم و جنایت به آنها و اغراق در گزارش تخلفات اتباع خارجی – به خصوص مهاجران غیر مجاز افغان – نیز توجه کنیم.

این در حالی است که بر اساس آموزه‌های اسلامی، چنین رفتارهایی با پناه‌آورندگان به یک جامعه اسلامی به هیچ وجه روا نیست و به عقیده صاحبنظران، طبق آیه قرآن (وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلامَ اللَّهِ) در موازین اسلامی حتی پذیرش درخواست پناهندگی غیر مسلمانان نیز بر پیامبر اسلام(ص) واجب بوده است و حال آنکه اکثر اتباع خارجی غیر مجاز حاضر در ایران، افغان هایی هستند که از جنگ و پس از آن از زیر سلطه طالبان گریخته و به کشور همسایه و مردم همکیش خود پناه آورده اند.

اما دولت احمدی نژاد که در سالهای اخیر با وجود هزینه کرد میلیاردها تومان بودجه، هنوز نتوانسته مشکل حضور اتباع غیر مجاز خارجی در کشور را حل کند، اکنون در حالی قصد دارد برای تحت فشار قرار دادن مهاجران غیر قانونی، آنها را از حقوق انسانی اولیه همچون غذا و جا به جایی محروم کند که می تواند به جای آن لااقل از تجربیات دهها کشور دنیا در نحوه برخورد با پدیده مهاجران غیرقانونی استفاده کند تا چنین تصویر ضد انسانی و نژادپرستانه ای از دولت و ملت ایران به نمایش نگذارد.

به نظر می رسد مسئولان دولت ناکارآمد فعلی همواره به این بهانه متوسل می شوند تا ناتوانی های خود در اداره کشور را فرافکنی کنند و به وجود مهاجران خارجی نسبت دهند؛ همانند رحیمی معاون اول احمدی نژاد که هفته قبل به جای اعتراف به ناتوانی دولت از ایجاد اشتغال، ادعا کرده بود حضور افغان ها در کشور باعث بیکاری جوانان ایرانی شده است!

این در حالی است که بر اساس کنوانسیون حقوق پناهندگان ۱۹۶۷، حقوقی همچون آزادی رفت و آمد و حق مالکیت برای پناهندگان به رسمیت شناخته شده و هیچ مبنای قانونی و شرعی هم وجود ندارد که پناهجویان و مهاجران غیر قانونی را از حقوق ابتدایی همچون غذا خوردن و حمل و نقل محروم کند؛ جز دستور دولت فعلی که نه تنها چنین محدودیت های غیر انسانی را بر صدها هزار تبعه خارجی غیر قانونی که غالب آنها افغان ها هستند روا داشته، بلکه ایرانیان را نیز تهدید کرده که اگر به این افراد غذا بفروشند یا آنها را سوار کنند، مجازات خواهند شد!

گزارش قبلی کلمه درباره وضع محدودیت‌های تازه علیه اتباع خارجی غیر مجاز را در اینجا بخوانید:

محدودیت‌های تازه برای مهاجران غیر‌قانونی؛ اسلامی و انسانی، یا نژادپرستی؟!


20 پاسخ به “ممنوعیت فروش غذا و سوار کردن اتباع خارجی غیرمجاز تکذیب نشد!”

 1. قلم فرانسه گفت:

  طی چند ماه گذشته بر اثر رفتار وحشیانه ” بشار اسد ” جماعت سوری فوج فوج به خاک کشور ترکیه روانه و پناهنده آن کشور شدند . ترکیه در نهایت سرعت بهترین کمپ ها را برای پناهنده گان دایر کرده و به آنها خدمات بسیار خوبی ارائه داده و می دهد.
  راستی چه اشکالی دارد برای یک بار هم شده از دیگران یاد بگیریم که چگونه رفتار کنیم ! آنچه ما را به سوی بدبختی می کشد همین تفکر غلط و خودخواهانه ” مدیریت جهانی ” است.
  این هم طرح مسخره عدم سرویس دهی به مهاجران غیر قانونی ! فکرش را بکنید تاکسی جلو پای یک براااااااااااااااادر افغانی ترمز زده و می گوید : لطفا کارت خودت را نشان بده آن وقت تاریخش را کنترل کرده و تازه وقتی همه چیز کاملا قانونی بود راننده تاکسی یک حرکت غیر قانونی انجام می دهد دنده را چاق می کند و می گوید :” فقط دربست ” ! قلم فرانسه

 2. ناشناس گفت:

  آنقدر گند زدند که بوی گندش مشام خودشان را نیز کر کرد. مردم جهان و ایران بیاد نازیها و ستاره زرد یهودیان افتادند. مرگ بر حماقت و بر هیچ کس زنده باد ایران زیر سیل حماقت.

 3. سعید(1) گفت:

  قبول کنید که وضعیت اتباع بیگانه در ایران بسیار برای هموطنان ما مشکل ساز شده است نمیشود که هر کسی سرش را بیندازد پایین و وارد آب و خاک این کشور شود و احیانا خلافی هم انجام دهد و هیچ برخوردی به بهانه ی اینکه نژاد پرست نیستیم صورت نگیرد هر چیزی برای خودش حساب و کتابی دارد حالا کسی هم که می خواهد سروسامانی بدهد شما متعرض شده اید؟

 4. منتظری گفت:

  آفرین بر کلمه و هوشیاری و حساسیت خاصش در مورد اخیر که بیانگر شرافت بین المللی و دیپلماسی قدرتمند اسلامی میباشد. مسلمانان همه برادران وخواهران یکدیگرند هیچ مسلمانی حق ندارد با شکم سیر در بستر خواب فرو رود در حالی که همسایه اش گرسنه است میگویند پیامبر در دوست داشت و منزلت و نزدیکی همسایه انقدر سفارش فرمودند که بعضی از مسلمانان به نظرشان امد که بعد از مرگشان همسایه شان شامل ارث میشود . و چنین شد که مرز و فاصله و طبقه و نژاد و کبر و فقر و حسادت و بد اخلاقی و خشونت …. از مصادیق جامعه شرک و کفر شد و مسلمانان در همه جهان به واسطه کلمه لا اله الا الله محمد رسول الله از منافع یکدیگر مراقبت نمودند و منافع خویش را از یکدیگر دریغ نکردند. مالک جهان خداوند است و ما انسانها به تقدیر الهی حق حیات در این جهان یافته ایم محدود و محصور بودنمان در یک نقطه جهان همانقدر اختیاریست که مهاجرتمان به نقاط دیگر دنیا .بنابراین اصل هر اندیشه و قدرت و نظامی انسان را از حق خدا دادی محروم نماید حرام و محکوم است. واپس گرایی و تنگ نگری و بخل و حسادت و تکبر نه تنها موجب پیشرفت و ثروت و رفاه و سلامت انسان و جامعه انسانی نمیشود بلکه باعث سرنگونی وعقب ماندگی و فقر و بیماری و انقراض آحاد ان جامعه میگردد.افغانها به واسطه برخورداری از تاریخ مشترک در ایران زمین و داشتن زبان پارسی و مهمتر از همه به لحاظ مسلمانیت از حق ویژه همسایگی با ایران و ایرانیان بر خوردارند و هر کس تحت هر نام و مقام و مسلک و مرامی این حق متعالی و سودمند و مفید و دشمن شکن را از این دو ملت می دزدد باید و باید قطع ید شود . به عنوان یک ایرانی شریف و اصیل چقدر دوست داشتم به جای نوشتن این حرفها انها را از زبان ولی فقیه میشنیدم که به راستی یکی از وظایف اصلی شان حفظ و تبلیغ و ترویج و تشویق حس اخوت و برادری بین مسلمانان میباشد ولی افسوس که ایشان با بصیرتند و مهندس موسوی و ما شاگردان ایشان بی بصیرت. الله اکبر

 5. Allen..... گفت:

  *******************************************************************
  تشویق به رفتارهای نژادپرستانه با مهاجران غیر قانونی….

  This is totaly unacceptable…..
  Where is that famous Persian Hospitality…????? Where
  Where is a Fairness & Edalat & Justice….???? Where
  Someone once said: It is the People that Influence the Governments…. However,
  In this Case: It is the Iranian Government that Has Influenced the Iranian People… Sad.. Really Sad..

 6. فرشته گفت:

  واقعا بد نیست ما هم کمی یاد بگیریم : کشورهای اروپایی هر روزه تعداد زیادی پناه جو که به صورت قانونی و غیر قانونی وارد کشور می شوند را می پذیرد .بهترین سرویس را به آنها می دهند، پروندهایی آنان را بررسی میکنند ،سفید و سیاه و زرد و سرخ برای آنان فرقی نمی کند. مثل ما هم هر روز فریاد نمی کنند و دم از بشر دوستی نمی زنندو جالب اینجاست که ما می خواهیم به آنان درس اخلاق بدهیم!!!!!!

 7. منتقد گفت:

  اتفاقا کار بسیار صحیحی است کشور ترکیه کشوری صنعتی و توریستی است کشور ما که باسه جوانان خودمون کار وجود ندارد یعنی افغان ها برترند از مردم خودمون چرا باید جوونای ما پشت کنکور بمونند اینا بدون کنکور برن درس بخونن اقا اگه کشور ما صنعتی بود هیچ اشکالی نداشت نه یک کشور مطلقا مصرف کننده اتفاقا باید سخت گیری های بیشتری شود اینا ازدواج میکنند نسل ایرانی خراب میکنند این همه جرم چرا باید به جای جوونای خودمون اینا رو به کار گیریم نظر من به طور کلی اینه که چه قانونیاش چه غیر قانونیاش با اعمال فشار های زیاد از کشور بیرون کنند اقایون کشور ما ترکیه و کره جنوبی . چین نیست ایرانه…………

 8. ناشناس گفت:

  به هممیهنانی که که افغانها را موجب بیکاری میدانند و یقه چاک می کنند که فلان و بهان است. ایکاش همینقدر حساس بودند و یقه چاک می کردند برای آن سه هزار میلیاردی که برادران دزدیدند و آن هزاران میلیاردی که دزدیده اند و ما خبر نداریم. در مملکت ثروتمند ما هر لحظه که دزدی قطع شود با آن پول دزدیده نشده می شود تمامی این مساي را حل کرد. اما امام رهبر فرزانه بر قدرت است و با نیروی قدسیه ی او نمی شود درافتاد که پودر می شوی. با اینحال ما درافتاده ایم و پودر هم نشده ایم

 9. منتقد گفت:

  ببخشید چه ربطی داره به 3000 هزار میلیارد مگه اینجا کمیته خیریه است که هر کی سرشو انداخت اومد تو بهش پول بدیم من اینو می گم مردم خودمون تو اولویتن باید از یه جایی بعضی ها فک می کنن اینا توریست های امریکایی اند که باعث رشد ما بشن اینا جز این که عامل جرم و فساد و اشغال کردن نیروی کار برای جوانان ایرانی معضلات فرهنگی مساله ی ترکیب نژادی هر کدوم هم میانگین 6 تا بچه دیگه خودتون فکرشو بکنید جای تشکر و قدر دانی دارد اقایی که میگی اروپا کشورهای اروپایی صنعتی اند نه این که فقط به منابع نفتی متصل باشند و اوضاعشونم اینجوری باشه یه ذره از عربا یاد بگیرید عربا هم اینا رو پذیرش نمی کنند

 10. ناشناس گفت:

  فرهنگ گثیف نژاد پرستی آمریکا:
  ورود سگ و سیاهپوست در این رستوران ممنوع!

  کشور فراعنه: بنی اسرائیل را به یوغ بردگی و استعباد بکشید مردانشان(را کار وشغل استفاده و در غیر نیاز) بکشید و زنان اشان را نگه دارید

  قرآن شریف: انما المؤمنون اخوة

  امام خمینی س: یک موی مستضعفین را به کاخ کلخ نشینان هوض نمیکنم!

  من میتوانم قسم بخورم در ورای این احکام ضد انسانی و ضد برادری علیه برادران مسلمان همسایه- که از همان دنیای استکباری رنج میبرند که شیعیان عراق و مردم ایران ما در 8 سال دفاع مقدس در جنگ تحمیلی امریکا علیه ما رنج بردند- میتوانم قسم بخورم پشت پرده این احکام ضد قرآنی همانا منافع خاص سران رانت و زیاده خواهانی قرار دارد که کشور و منافع و اراضی انرا تیول خود کرده و پنداشته اند!

  فرعون در زمین استعلا کرد و مردوم را به استعباد یوغ بردگی بر گردن زد.
  مگر استعلا و من خدای اعلای شما هستم شاخ و دم دارد خوب همین نوچه ها بفرمان بزرگان خود در شیراز و مازندران با این فرامین همین طغیان و عصیان و استکبار و استعلا و خودبزرگ بینی را در نغمه کرده اند
  و چرا نکنند!! نه آنها صاحب ملیاردها غارت هستند؟؟!!

 11. ناشناس گفت:

  فرهنگ گثیف نژاد پرستی آمریکا:
  ورود سگ و سیاهپوست در این رستوران ممنوع!

  کشور فراعنه: بنی اسرائیل را به یوغ بردگی و استعباد بکشید مردانشان (را کار وشغل استفاده و در غیر نیاز) بکشید و زنان اشان را نگه دارید

  قرآن شریف: انما المؤمنون اخوة

  امام خمینی س: یک موی مستضعفین را به کاخ کاخ نشینان عوض نمیکنم!

  من میتوانم قسم بخورم در ورای این احکام ضد انسانی و ضد برادری علیه برادران مسلمان همسایه- که از همان دنیای استکباری رنج میبرند که شیعیان عراق و مردم ایران ما در 8 سال دفاع مقدس در جنگ تحمیلی امریکا علیه ما رنج بردند- میتوانم قسم بخورم پشت پرده این احکام ضد قرآنی همانا منافع خاص سران رانت و زیاده خواهانی قرار دارد که کشور و منافع و اراضی انرا تیول خود کرده و پنداشته اند!

  فرعون در زمین استعلا کرد و مردم را به استعباد، یوغ بردگی بر گردن زد.
  مگر استعلا و من خدای اعلای شما هستم شاخ و دم دارد خوب همین نوچه ها بفرمان بزرگان خود در شیراز و مازندران و جاهای دیگر با این فرامین همین طغیان و عصیان و استکبار و استعلا و خودبزرگ بینی را در نغمه کرده اند و اصحابشان اصحابی که انها را تعلیم داده اند نه برائت میکنند و نه حتی انکار!
  و چرا طغیان و عصیان نکنند!! نه آنها صاحب ملیاردها غارت هستند؟؟!! ان الانسان لیطغی ان رآه استغنی- قرآن کریم و شریف

 12. حسین جعفری گفت:

  هنگامی که برای مبارزه با اقدامات آمریکا در افغانستان دروازه ها را بازکرده و افغانها را برای مهاجرت به ایران تشویق می کردید باید به فکر این روزها بودید. حال که از سیرکردن شکم خود ایرانیان درمانده اید، بهانه می آورید و با افغانی ها این رفتار را می کنید؟ مثلا ما کشور میهمان نواز هستیم؟ متاسفانه تاریخ نشان داده که ما خوش استقبال و بدبدرقه هستیم و بسیاری از شاهزادگان پناهنده را با عز و احترام پذیرفته و با خفت به کشورشان تحویل داده ایم (مثلا بایزید به دربار عثمانی). فرضا یک افغان مجرم به دختری تجاوز کرده و او را کشته است. مگر این مملکت قانون و مجری قانون ندارد چرا باید ما به عادت ایلی و قبیله ای به تمام افغانهای یک شهر حمله کرده دویست خانوار را ازهستی انداخته لت و پار کنیم؟ تقصیر بقیه افغانهاچیست؟ این عادت از عربهای وحشی به ما رسیده که وقتی عمر را فیروز ایرانی کشت، عربهای وحشی در مدینه به خانواده تمام ایرانیان مقیم مدینه ریخته همه را کشته و خانه های آنان را غارت کردند. بسیار متاسفم از وضعی که پیش آمده و برای افغانهای میهمان و مهاجراحساس تاسف کرده و با آنان همدردی می کنم.

 13. کیوان گفت:

  آقای حسین جعفری شما چقدر یهود پسند ایرانیان را در مقابل اعراب ارج مینهید قطعا اجری که کارکنان رادیو اسرائیل و امریکا از تحریفها و دشمنیهای موذیانه با این کشور نصیبشان میشود دست گیر شما نمیشود اما گاهی نفس انسان چنان به جنگ با نیکیها بپا میخیزد که لذت ابلیسی ان از صدها مزد و پاداش گواراتر و شیرینتر مینماید اما مطمئن باشید به سرعت طوفان مزه ان به مذاب گداخته ای بدل میشود که روده و معده و سلسله اعصاب و کلیه بافتهای مغزی را به اتش کشیده و میسوزاند. آقای متمدن این اخبار کذب را از کدام تاریخ و مورخ دروغگویی نقل مینمایید .در دوره عمر رضی الله چه دلیلی دارد که ایرانیان مقیم مدینه باشند؟این فیروز که لعنت خدا بر او باد دست به ان جنایت و ترور وحشیانه زد یک اسیر جنگی بود مسلمانان که سلمان پارسی نیز یکی از انان بود سر او را از تنش جدا نکردند و حتی او را زندانی نکردند و حتی به او حق کار و مالکیت بخشیدند او که از یک جامعه بیمار اشرافی به یک جامعه متحول و متعادل قدم گذاشته بود اعتراض خویش را بر سر میزان مالیات به شمشیری الوده به زهر تبدیل نموده و ناجوانمردانه از پشت سر به صورت پنهانی و قافلگیر کننده خلیفه مسلمین را به شهادت رساند بعد از این واقعه برخی شهادت میدهندیک روز قبل از ترور خلیفه فیروز را با دو تن دیگر دیده اند که یکی از انها شمشیر را به او داده و گویا ان دیگری در زهراگین کردن شمشیر همکاری نموده بود عبدالله پسر عمر رضی الله چنین استنباط میکند که این یک توطئه سیاسی بوده . به همین دلیل با عصبانیت و اندوه شخصا و فورا وارد عمل میشود و قاتلین پدرش را قصاص مینماید . جامعه مدینه ان روز بر عکس جامعه ایران و رم که از جوامع زور و قدرت و نژاد و طبقه و نفوذ میبودند جامعه ای بوده کاملا حقوقی که کلیه انسانها از حقی برابر بر خوردار بودند .با این که عمر خلیفه است و عبدالله پسر او این نباید باعث شود نظام از حقوق تعریف شده خود خارج شود به همین دلیل کسی مخالف قصاص فیروز نبوده ولی در مورد ان دو تن دیگر عقیده بر ان بوده که میبایست ابتداء در یک محکمه به جرمشان رسیدگی میشد ……….به هر حال انچه که واقیعت دارد این است که همین حساسیت ان روزگار را که به تحریر نگارندگان مسلمان در امده را بعد از 1400 سال در بزرگترین و معتبرترین دانشگاههای اروپا و امریکا تحت عنوان رشته تاریخ و اسلام شناسی با به به و چح چح یاد میکنند و علامت ورود قانون انسانی و حقوق بشر را به تاریخ میدانند . و شما اقای حسین جعفری چنان بی پروا هذیان میگویید که باید در مقابلتان به روح اقای محمد رضا پهلوی صلوات فرستاد. بیشتر بخوانید و کمی محتاط باشید

 14. بنده خدا گفت:

  پس از سی واندی سال زندگی در اروپا و آسیا و آمریکا و با شناختن ایرانیان ترک وطن کرده به این نتیجه رسیدم که ایرانیان نژاد پرست ترین قوم روی زمین هستند. صد رحمت و هزار رحمت به یهودیان و هندوها و انگلوساکسون ها و ژرمن ها. بیایید و قوانین حقوق مدنی آمریکا را که ضامن اجرایی هم دارد, بخوانید و یاد بگیرید. خداوند لعنت کند ظالمین را. مصیبتی که در کشورمان داریم میکشیم بخاطر همین خصوصیت های ضد انسانی ماست. میگوییم ما حقوق بشر اسلامی داریم. این است حقوق بشر اسلامی. این است تفسیر این آیه قرآن؟
  يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ
  مگر حکام کنونی ایران از کره مریخ آمده اند؟ اینها را هم پدر ومادری تربیت کرده اند که برای همنوع خود هیچ ارزش و احترامی قائل نبودند و حالا فرزندانشان به این ظالمان تبدیل شده اند. خب , وقتی این هموطنان که به فرزندان و جوانان خودشان رحم نمیکنند. در کوچه و خیابان آنها را با گلوله میزنند و یا از روی پل پرتاب میکنند و در زندانها همچنان رفتاری با بهترینانشان دارند , چطور میشود از آنها انتظار داشت که با چند مهمان و از راه مانده بهتر از این رفتار کنند. خدای را شکر که پیامبر اسلام در مدینه پناه گرفت و به ایران نیامد والا نه از نبوتش چیزی مانده بود و نه از خانواده اش. به او هم بدستور داروغه آنزمان آب و غذا داده نمیشد و خو د و خانواده اش از گرسنگی از بین میرفتند.

 15. علي گفت:

  آقاياني كه هي داد مي زنند مهاجر غير قانوني بفرمايند كه چگونه يك مهاجر غير قانوني خود را به مهاجر قانوني تبديل كند؟ آيا راهكاري در ايران وجود دارد؟ در تمامي كشورهاي دنيا راهكاري براي اين عمل وجود دارد آيا در ايران هم هست. خوب مسلم است كسي كه جانش در خطر است و به خاطر خطرها از كشور خود فرار مي كند نمي تواند قانوني وارد كشور ديگري شود و همه مهاجران ابتدا غير قانوني هستند. در دنياي غرب يا همان دنياي كفري كه شما مي گوييد مهاجرين غير قانوني خود را به دفاتر مهاجرت معرفي مي كنند به آنها مسكن و غذا داده مي شود و مصاحبه مي شوند و پرونده هاي آنها بررسي مي شود آيا در كشور اسلامي ايران كه فرياد اسلاميتش گوش دنيا را كر كرده است هم راهكاري وجود دارد؟

 16. علي گفت:

  به راستي كه اين سخن درست است كه در دنياي كفر مسلمان نديدم و مسلماني ديدم و در دنياي اسلام مسلمان (ظاهري) ديدم و اثري از اسلام نديدم

 17. علی گفت:

  سلام به همه عزیزان من یک افغانی هستم 20 ایران بودم اما دل خوشی ندارم از ایران ما شیعیان افغانستانی در انجا جایی داریم نه در ایران در وطنم به نام شیعه ایرانی تحقیر می شویم در ایران به نام افغانی حالا شما بگوید گناه ما چیه شما شما از اشیعه بودن دست بردارید و حرفی از شیعه ناب نزنید یا ما بریم وهابی بشویم تا کمتر رنج ببریم هر روزحسین حسین می کنید خبر از حال هم کیش تون ندارید این بود رسم اسلامی که شما دارید یک نگاه و عربستان بکنید چی گونه وهابی ها را کمک می کنید . ما از شما کمک نخواستیم فقط چند روزی یگذارید تا در افغانستان امنیت بیاید بعد ما زحمت را کم می کنیم کم کم به این نتیجه رسیدم که اسلام و انسانیت دیگر وجود نداری در ایران .از بعضی برادران ایرانی که بوی از انسانیت بردن معذرتمی خواهم

 18. آزادی گفت:

  تو همین زمینه مقاله های خوبی تو بی بی سی فارسی گذاشتند من اونا رو هم خوندم و از دست اندر کاران سایت کلمه هم تشکر می کنم که با ظرافت به چنین مسائلی هم توجه نشون می دن . به نظرم رفتار امروز علیه افغانها اصلا درست نیست چرا تو ایران وقتی یه آمریکائی یا انگلیسی می بینه کسی خودشو گم می کنه اصلا خودمون رو جلوی اونا قابل مقایسه نمی بینیم ولی ترک + کرد + عرب + افغان ها همه از ما پائینترن این چه تفکری آخه که بعضی ها تو ایران کور کورانه دنباله روی می کنند همش هم از حقوق بشر صحبت می کنیم ولی نوبت به کشور دوست و همسایه می رسه همه چیز فراموش می شه کلا تو فیس بوک کمپین حمایت از افغان ها رو گذاشتیم خیلی ها اومدن بهشون بدو بیرا می گن اما عکس یه سگ رو می ذاریم همه لایک می کنن … ( با این وضعیت به کجا پناه ببریم )

 19. آزادی گفت:

  علی آقا راهکاری وجود نداره من تعجب نمی کنم ! اینها به هموطنای خودمون هم احترام نمی ذارن نگاه کنید اقلیتهای مذهبی چطور تحت فشار هستند اصلا اونا هیچی … اینا به موسوی و کروبی هم که از نماینده های دولت جمهوری اسلامی هم بودن رحم نمی کنن .