سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز...
» محدودیت‌های تازه برای مهاجران غیر‌قانونی؛ اسلامی و انسانی، یا نژادپرستی؟!

ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز

چکیده :مسئولان دولتی در برخی استان ها، خدمات دهندگان حمل و نقل و فروشندگان مواد غذایی و حتی نانوایی ها و تاکسی ها را ملزم کرده اند که به اتباع خارجی غیرمجاز خدمات ارائه ندهند و برای تشخیص غیرمجاز بودن هم از آنها خواسته اند که از اتباع خارجی کارت اقامت بخواهند و تهدید کرده اند که ایرانیان متخلف از این دستور، مجازات خواهند شد!...


کلمه – گروه اجتماعی: در ادامه روند اعمال محدودیت ها برای اتباع خارجی مقیم کشور، دولت در برخی استان ها نانوایی ها و تاکسی ها را به همراه دیگر خدمات دهندگان حمل و نقل و فروشندگان مواد غذایی، ملزم کرده که به اتباع خارجی غیرمجاز خدمات ارائه ندهند و برای تشخیص غیرمجاز بودن هم از آنها خواسته است که از اتباع خارجی کارت اقامت بخواهند!

دولت احمدی نژاد که در سالهای اخیر با وجود هزینه کرد میلیاردها تومان بودجه، هنوز نتوانسته مشکل حضور اتباع غیر مجاز خارجی در کشور را حل کند، اکنون در حالی قصد دارد برای تحت فشار قرار دادن مهاجران غیر قانونی، آنها را از حقوق انسانی اولیه همچون غذا و جا به جایی محروم کند که می تواند به جای آن لااقل از تجربیات دهها کشور دنیا در نحوه برخورد با پدیده مهاجران غیرقانونی استفاده کند تا چنین تصویر ضد انسانی و نژادپرستانه ای از دولت و ملت ایران به نمایش نگذارد.

به گزارش کلمه، این محدودیت های شدید در حالی برای اتباع خارجی غیرمجاز وضع می شود که بر اساس آیه قرآن (وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلامَ اللَّهِ) صاحبنظران معتقدند در موازین اسلامی حتی پذیرش درخواست پناهندگی غیر مسلمانان نیز بر پیامبر اسلام(ص) واجب بوده است و حال آنکه اکثر اتباع خارجی غیر مجاز حاضر در ایران، افغان هایی هستند که از جنگ و پس از آن از زیر سلطه طالبان گریخته و به کشور همسایه و مردم همکیش خود پناه آورده اند.

اما به نظر می رسد مسئولان دولت ناکارآمد فعلی همواره به این بهانه متوسل می شوند تا ناتوانی های خود در اداره کشور را فرافکنی کنند و به وجود مهاجران خارجی نسبت دهند؛ همانند رحیمی معاون اول احمدی نژاد که هفته قبل به جای اعتراف به ناتوانی دولت از ایجاد اشتغال، ادعا کرده بود حضور افغان ها در کشور باعث بیکاری جوانان ایرانی شده است!

این در حالی است که بر اساس کنوانسیون حقوق پناهندگان 1967، حقوقی همچون آزادی رفت و آمد و حق مالکیت برای پناهندگان به رسمیت شناخته شده و هیچ مبنای قانونی و شرعی هم وجود ندارد که پناهجویان و مهاجران غیر قانونی را از حقوق ابتدایی همچون غذا خوردن و حمل و نقل محروم کند؛ جز دستور دولت فعلی که نه تنها چنین محدودیت های غیر انسانی را بر صدها هزار تبعه خارجی غیر قانونی که غالب آنها افغان ها هستند روا داشته، بلکه ایرانیان را نیز تهدید کرده که اگر به این افراد غذا بفروشند یا آنها را سوار کنند، مجازات خواهند شد!

ممنوعیت فروش کالا و مواد غذایی به مهاجران غیر قانونی

در استان فارس، مسئولان دولتی فروش کالا و مواد غذایی و ارائه خدمات عمومی و بهداشتی را به اتباع خارجی غیر مجاز ممنوع کرده و هشدار داده اند که با کسانی که به فروش کالا و ارائه خدمات به این افراد اقدام کنند، به شدت برخورد خواهد شد.

بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، در این باره با مجمع امور صنفي، دانشگاه علوم پزشكي، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس و نيروي انتظامي و مراجع قضايي استان هماهنگي صورت گرفته تا با فروشندگان كالا و ارائه دهندگان خدمات به اتباع خارجي غيرمجاز به شدت برخورد شود.

غلامرضا غلامی، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، دلیل این تصمیم را “آغاز فصل تابستان و منطقي بودن نگراني كارشناسان بهداشت دانشگاه علوم پزشكي از شيوع بيماري هاي مسري به واسطه اتباع خارجي غيرمجاز كه به علت ورود غيرقانوني، هيچ كدام مراحل قرنطينه را هنگام ورود به كشور طي نكرده اند” ذکر کرد.

روزنامه عصر مردم، چاپ شیراز، روز چهارشنبه هفتم تیرماه به نقل از این مقام دولتی نوشت: براي رفع نگراني مردم شريف استان فارس به ويژه شهر مقدس شيراز، آمادگي كامل داريم تا با همكاري ساير دستگاه هاي مرتبط نسبت به برخورد قانوني و پلمب برخي مراكز از جمله نانوايي ها و اغذيه فروشي ها و مراكزي كه با بهداشت مردم سر و كار دارند اقدام كنيم.

نانوایی ها و سوپرمارکت ها از اتباع خارجی کارت اقامت بخواهند

اين مقام مسئول همچنین از اصناف و مردم استان خواست که هنگام فروش کالا و ارائه خدمات به اتباع خارجي از آنها كارت اقامت بخواهند! و در توجیه اجراي اين طرح اظهار داشت: حفظ امنيت رواني جامعه در خصوص فعاليت سالم اتباع خارجي و اينكه فاقد هرگونه خطر انتقال بيماري هاي واگيردارباشند يكي از خواسته هاي غيرقابل اغماض مردم مهمان نواز استان فارس و خدمتگزاران آنها در بدنه دولت محسوب مي شود.

مديركل اتباع و مهاجرين خارجي استانداري فارس در ادامه با بيان اينكه در طرح برخورد با اصناف و نهادهايي كه به اتباع غيرمجاز خدمات ارائه مي كنند، سوپرماركتي ها و نانوايي ها و مكان هايي كه به رعايت بيشتر بهداشت فردي و اجتماعي نياز دارند، در اولويت برخورد قرار دارند، گفت: كارفرمايان و صاحبان حِرَف و مشاغل در استان فارس براي دور ماندن از عواقب قانوني اين طرح، كافي است قبل از ارائه خدمات به اتباع بيگانه، از هويت آنها با رؤيت كارت و مجوز اقامت قانوني آنها اطمينان حاصل كنند.

وي با تأكيد بر اينكه هر يك از شهروندان براي اطمينان يافتن از ناقل نبودن اتباع خارجي كه در اماكن عمومي از جمله اتوبوس و وسايل نقليه و صف نانوايي ها حضور مي یابند، مي توانند مشخصات هويتي اتباع را مطالبه و رؤيت كنند و اتباع نيز ملزم به همراه داشتن كارت و مجوز اقامت قانوني خود هستند.

این مقام دولتی توضیح نداده که این اجازه را چه کسی و به چه حقی به عابران – و نه پلیس و ماموران رسمی دولتی – می دهد که در اتوبوس و صف نانوایی جلوی اتباع خارجی را بگیرند و از آنها مجوز اقامت بخواهند؛ و نفهمیده که تبعات چنین رویارویی هایی بین شهروندان ایرانی و اتباع خارجی مقیم کشور تا چه حد خطرناک و تصویری که این اظهارات از ایران به دنیا ارائه می کند، تا چه حد غیر انسانی و نژادپرستانه خواهد بود.

ممنوعیت حمل و نقل اتباع خارجی غیر مجاز

محدودیت در زندگی روزمره اتباع خارجی غیر مجاز البته چندان جدید نیست و مختص استان فارس هم نیست. دو هفته پیش هم مديركل اتباع و مهاجرين خارجي استانداري خوزستان از سختگیری های جدید بر مهاجران غیر قانونی سخن گفته بود.

حسین دهدشتی در این زمینه به مصوبه شوراي عالي امنيت ملي اشاره کرده بود که بر اساس آن، حمل و نقل و جا به جايي اتباع خارجي غيرمجاز ممنوع است و برای رانندگان و شرکت های مسافربری كه نسبت به حمل و نقل و جابجايي اتباع خارجي غيرمجاز اقدام كنند، مجازات تعیین شده است.

این مقام دولتی همچنین به ایسنا گفته بود: مجازات آن در مرحله نخست، توقيف خودرو و معرفي راننده متخلف است. در صورت تكرار تخلف، خودرو متخلف به مدت شش ماه توقيف و راننده متخلف به مراجع قضايي معرفي مي‌شود.

ممنوعیت اقامت افغان ها در 31 شهر از 14 استان ایران

فشار بر اتباع خارجی، که بیشترشان مهاجران افغان هستند، فقط مختص به اتباع خارجی غیر مجاز نیست و حتی افراد مقیم مجاز و قانونی هم با مشکلات و محدودیت های زیادی مواجه اند. چندی پیش خبرگزاری مهر فهرستی از شهرها و استان های کشور را منتشر کرد که مهاجران افغان حق سکونت و زندگی کردن در آنها را ندارند.

استان هایی که نام آنها در این فهرست آمده و در برخی شهرهای آنها سکونت و اقامت اتباع افغان ممنوع شده، شامل تهران٬ اصفهان٬ مشهد٬ مازندران٬ کرمان٬ فارس٬ خراسان٬ سمنان٬ قم٬ قزوین٬ خوزستان٬ زنجان٬ ایلام٬ البرز٬ گلستان٬ گیلان و لرستان هستند.

این در حالی است که بر اساس اعلام دولت، خردادماه آخرین مهلت اتباع افغانی غیرمجاز برای خروج از کشور تعیین شده بود و دولت گفته بود که قصد دارد از آغاز تیرماه 1391 آخرین مرحله طرح ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز را به اجرا بگذارد.

محدودیت تحصیل برای اتباع غیر ایرانی

گزارش این خبرگزاری همچنین حاکی است، پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی همچون فیزیک اتمی، فیزیک (گرایش هسته ای)، مهندسی هسته ای، مهندسی فناوری اطلاعات (گرایش امنیت اطلاعات، امنیت شبکه، مخابرات امن)، مهندسی هوافضا (کلیه گرایش ها) و مهندسی شیمی (گرایش صنایع پالایش، پتروشیمی، شیمیایی، معدنی، گاز، عملیات پتروشیمی) در آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال جاری ممنوع اعلام شده است.

علاوه بر این، دولت پذیرش دانشجوی خارجی در کلیه رشته هایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی در این رشته ها برای دولت شود را نیز ممنوع دانسته و در عین حال اعلام نکرده که چرا بدون چنین تعهدی، هم اجازه تحصیل در رشته های مذکور به اتباع خارجی داده نمی شود.

در دفترچه آزمون سراسری امسال، سازمان سنجش آموزش کشور از همه اتباع غیر ایرانی داوطلب خواسته بود که محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوط و رعایت مناطق ممنوعه در هنگام تعیین رشته انتخاب کنند، و تاکید کرده بود که در غیر این صورت قبولی آنان کان لم یکن تلقی شده و از ثبت نام و ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.


19 پاسخ به “ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز”

 1. ناشناس گفت:

  “…وی با تأکید بر اینکه هر یک از شهروندان برای اطمینان یافتن از ناقل نبودن اتباع خارجی که در اماکن عمومی از جمله اتوبوس و وسایل نقلیه و صف نانوایی ها حضور می یابند، می توانند مشخصات هویتی اتباع را مطالبه و رؤیت کنند و اتباع نیز ملزم به همراه داشتن کارت و مجوز اقامت قانونی خود هستند….”

  این گفته مرا به یاد سالهای تاریکی که سیاهان درامریکا داشتند می اندازد.لابد کمی دیگر بگذرد مثل کوکلس کلان ها به جانشان می افتید وپاکسازی شان می کنید!

  آخر کجایتان را باورکنیم؟اسم خودتان را گذاشته اید مسلمان. آخر مسلمانیتان به فرق سرتان بخورد.آن مهری که پیشانی دارید آخر نشان چیست بدبختها؟!دیگر آبرو برای این کشورومردم نگذاشته اید.
  بدبختهای پارانوید، همان دشمنانتان هم با یک پناهنده این طور برخورد نمی کنند که شمامثلا” “مسلمان ها” می کنید.

 2. حسین گفت:

  اگر گردنم را هم بزنند ,این خبر را باور نمیکنم.اگر خبر راست باشد ,من دیگر نه مسلمان نه ایرانی و نه انسان هستم.

 3. ناشناس گفت:

  مرگ بر نژاد پرستی.انوقت اینا میگن صهیونیستا نژاد پرستن

 4. علي گفت:

  من يك افغان هستم كه سالها در ايران زندگي كردم و از بس كه جور ستم و نژادپرستي در ايران ديدم به دنياي غرب يا به قول شما ايرانيها دنياي كفر آمدم حال مي خواهم دنياي كفر را با مثلا ام القراي اسلام مقايسه كنم من در آلمان هستم و به طور غيرقانوني هم وارد اين كشور شدم از همان لحظه اول كه خود را در فرودگاه معرفي كردم تا اين لحظه كه سالها مي گذرد كوچكترين بي احترامي به من نشده است. دولت كفر به من مسكن داده است غذا داده است راه تحصيل را برايم باز گذاشته است آزادي سفر نه تنها در داخل كشور بلكه در تمام دنيا را به من داده است از همان لحظه اول در فرودگاه حق داشتن وكيل را برايم داده و يادآور هم شده اند كه شما در آلمان و تحت حمايت ما مي باشيد و از هيچ بابتي نگراني نداشته باشيد. در دنياي كفر اگر فرزندت را به مدرسه نفرستي مورد بازخواست قانون قرار خواهي گرفت و اگر توجه نكني حتي فرزندت را از تو مي گيرند به خاطر اينكه بي توجه به آينده او هستي و او را به مدرسه نفرستاده اي با توجه به اينكه تمام مدارس رايگان هست و تمام هزينه هاي جانبي بچه ها را نيز دولي كفر مي دهد. اما در ايران يكي از دلايلي كه من به دنياي كفر آمدم اين بود كه بعد از چندين سال زندگي قانوني در ايران گفتند فرزندت را به مدرسه ثبت نام نمي كنيم و من هر كاري كردم موفق به ثبت نام او نشدم. در ايران يك مهاجر را جز انسانهاي درجه چندم هم حساب نمي كنند و گاه اصلا او را به صورت يك انسان نگاه نمي كنند و حتي بديهي ترين حقوق را هم به او نمي دهند مثلا اگر مريض شود و نياز به درمان داشته باشد خصوصا اگر نياز به پيوند اعضا داشته باشد و اهدا كننده هم پيدا كند چون او مهاجر است اعضاي بدن يك ايراني را به او پيوند نمي زنند. چيزي كه شايد برايتان جالب باشد اين است كه يك افغان چه قانوني چه غير قانوني حق ندارد حتي يك بسته را به خارج پست كند من خودم شخصا در اداره كل پست مشهد شاهد اين قضيه بودم كه مسئول گمرك اداره پست به يك افغان مي گفت بايد شناسنامه ايراني ارائه كني تا بسته ات را پست كنيم. در ايران مهاجران چه قانوني و چه غير قانوني حق به نام زدن ماشين و موتور و حتي سيم كارت موبايل را هم ندارند. به نازم ام القراي اسلام را و لعنت بر اين كافرها كه با در اختيار قرار دادن اين همه امكانات به مهاجرين باعث بد نام كردن كشورهاي اسلامي شده اند حتما اين هم توطئه امريكاست. حال خودتان قضاوت كنيد كه كدام روش را اسلام توصيه كرده است؟ اينجا وقتي با ايرانيان صحبت مي كنم و برايشان از شرايط مهاجرين در ايران مي گويم خودشان شرمنده مي شوند و در نهايت مي گويند كه آن حكومت با ما هم همين طور بر خورد مي كند چه رسد به شما كه مهاجر هستيد ولي آيا اين جواب منطقي به سئوالات فوق است؟ بياييد فكر و انديشه نژاد پرستي را از ذهن خود دور كنيم و طرحي نو در اندازيم

 5. ناشناس گفت:

  سالهای در زمان بعثی ها و بدترین بعثی ها صدام حسین در بغداد زندگی کردم هرگز برای استفاده از اتوبوس و خدمات دیگر از ما کارت اقامت نخواستند اگر چه از خانواده هایی بودیم که کارت اقامت نیز داشتیم در اینمورد باید گفت صد رحمت به صدام حسین

 6. ناشناس گفت:

  به عنوان کسی که در حد توان در تقویت انقلاب و جمهوری اسلامی ایران قبل و بعد از انقلاب مشارکت داشته و به عنوان برادر بدو شهید بسیجی دفاع مقدس و بسیجی زمان جنگ از تمام افاغنه به دلیل اهانتی که به انان در سایه حکوم ت فاسد و نامشروع و ستمگر استبدادی مسلط بر ایران روا داشته میشود معذرت میخواهم

 7. حسن هزاره(افغانستان) گفت:

  یک دولت که بنیادش بر اساس حق کشی و ظلم بنا نهاده شده است بیش از این انتظار نمی رود. حالا زورش به امریکایی نمیرسد به جان چند افغان بیچاره که دستش به هیج جا نمیرسد افتاده است. باز هم خودرا سرباز گمنام امام زمان میخواند و حکومت خود را عدل علی. اکثر افغانهای که در ایران زندگی میکند هزاره و شیعه افغانستان است و ازجور طالبان بخاطر شیعه بودن و ارتباط با ایران از کشورش فرار کرده است اما حالا چوب سربازان گمنام امام زمان را میخورد..

 8. azad گفت:

  این ایده‌هایِ نژاد پرستانه و غیرِ انسانی‌ باعث شرمِ هر ایرانیست.

 9. ali گفت:

  …. اخه همین چند روز پیش بود که در استان یزد 26 افغانی به یه دختر ایرانی تجاوز کردند
  باید با اینا همینطوری رفتار کرد اخه اگه به اینا رو بدی فردا روزی کل ایران رو می گیرند.

 10. ناشناس گفت:

  علی آقا:
  جدی؟!شعبان بی مخ های زندانها این همه اعدام وشکنجه کردند صدای کسی درنمی یاد. حالا یکی یک چیزی گفت شما میگی همه را باید به یک چوب راند؟!
  این مزخرفاتی که این آقای مثلا” مدیر کل اتباع ومهاجرین خارجی بدون درنظر گرفتن مقررات بین المللی می زنه، اگر هرجای دیگری زده بود که ازکارساقط شده بود. حالا این مملکت هردنبیل کسی دیگر داخل جزئیات نمی شه که چرا باید “شهروندان این حق را داشته باشند که مهاجرین وپناهندگان را برای شک وتردید از ناقل نبودنشان زیر سئوال ببرند که مدرک دارند یانه؟ آخر کجای دنیا یک چنین رفتاری با مهاجرین وپناهندگان می کنند؟!
  مملکت ازبنیان اساسش خرابه. به فرض که این چند میلیون رو هم ریختند بیرون این مملکت مثلا” بهشت می شه؟!این فقط یک حرکت سیاسی است.

  ما هایی که دم ازمسلمونی میزنیم که نباید ازاین حرفها بزنیم. فردا پس فردا همین حرفی که شما زدی”باید با اینا همینطوری رفتار کرد” رو دیگران برای مردم ایران به کارخواهند برد. چاه نکن بهرکسی اول خودت بعدا” کسی…

 11. رامین گفت:

  در رابطه به قضیه استان یزد..
  شعر از قمبر علی تابش (شاعر افغان مقیم قم)
  نه همزبان شهر شماییم بی خیال!

  ما کافران شهر شمایییم بی خیال!

  زخم زبان کم است به خنجر بزن مرا

  هرچه که سنگ و چوب و… بر سر بزن مرا

  “آتش بزن به کلبه آوارگی من”

  پایان بدی به غربت و بیچارگی من

  لازم به حکم نیست مرا سنگسار کن

  در شعله ها بپیچ و مرا نوبهار کن

  این تکه های آجر و سنگی که دست تو است

  از ضایعات کار من و داربست تو است!

  سنگی که خانه ساخته ام من برای تو

  دیگر نیاز نیست بزن! جان فدای تو!

  دیگر به باغ صفه بهاران نمی روم

  در جشنهای نیمه شعبان نمی روم

  بد نامی من است که بد گشته نام تو

  من مانعم برای ظهور امام تو

  پاک است شهر و کوچه دگر از حضورمن

  تو پر غرور باش, به دوزخ غرورمن!

  آمد اگر امام بگو منتظر نبود

  در دیده بغض داشت ولی منفجر نبود

  در ندبه ها همیشه سرِکار بود او

  حتی غروب جمعه گرفتار بود او

  شایسته نیست شیعه­ی مولا چنین نژند

  او بوده پر گناه که خشکیده هیرمند

  ***

  مولا سلام! می شنویی ناله مرا؟

  در شعله آزمودن هر ساله مرا

  امسال سال خوب برای ظهورنیست

  من سوختم زمینه­ی ساز و سرور نیست

  گر آمدی نشانی من را ز کس نپرس

  بالی که سوخته است زمرغ قفس نپرس!

  9/4/1390

 12. داود گفت:

  فراموش نکنید که زندانی ای که در اسرائیل بود و به حبس ابد محکوم شده بود چند سال قبل وقتی با فشار از زندان آزاد شد موفق شده بود از زندان اسرائیلی ها لیسانش را بگیرد. ولی ایرانیها اینقدر از عرق انسانیت دور اند که یک انسان را از حق اولیه اش یعنی نان گرفتن از نانوایی محروم کند. وای!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. ناشناس گفت:

  اقا یا خانم افغانی شما که ایرانی نیستی به چه حقی نظر میدی ؟مسلما حفظ حقوق انسانی
  هر کسی واجبه ولی خیلی تفاوت وجود داره بین حقوق شهروندی وانسانی.
  شما بفرمایید با مهاجرین ناخواسته که به هیچ عنوان به کشورشان بر نمی گردند چه کار باید کرد؟

 14. شایان گفت:

  برای تغییر دادن این وضعیت اول باید بپذیریم که نگاه نزادپرستانه ی حکومت ما نشات گرفته از نگاه نژادپرستانه ی خود ما ایرانی هاست. آیا ما ایرانی ها لحظه ای میتونیم یک افغانی رو مساوی با خودمون ببینیم؟! دوستان عزیزی که معتقدید باید برای مهاجران غیر قانونی چنین محدودیت هایی اجرا بشه، آیا تا حالا به این فکرکردید که چرا یک افغانی به ایران پناه میاره؟ و چرا مثلا یک فرانسوی نه؟!! آیا اگر یک افغانی نیاز به کمک نداشت باز هم به ایران می آمد؟ این ناشی از نگاه مریض ماست که انسان ها رو به جای انسان دیدن ایرانی و افغانی میبینیم. در جواب دوستی که جرم و جنایت رو به افغانی ها نسبت میده باید گفت که بهتره دقیق تر چنین حوادثی رو دنبال کرد. هر روز صد ها ایرانی به هموطنانشون تجاوز میکنن. اینکه چند افغانی چنین کاری کردند دلیل بر مجرم بودن همه ی آنها نیست. با مجرم با هر ملیتی باید یکسان برخورد کرد.

 15. محمد گفت:

  hhاین رفتارهای ایران آدم را یاد رفتارهای نازیهای نژادپرست نسبت به یهودیها و اقلیتها می اندازه:ممنوعیت اقامت یهودیها در بعضی شهرها-ممنوعیت مراوده-ممنوعیت سکونتو………………………………………………..
  دسبابا ما اسلام از شما نخواستیم.حداقل انسان باشید.

 16. subhan گفت:

  shomara be khodavandi khodavand be khane bargardid,,,, man yek mohajer bad bakht va bichare boodam.10 sale pish be vatan bazgashtam emtehan konkor dadam va be komak e khodavand yek doktor shodam. 3 sal be hamvatananam komak kardam alan bazham be komak khdavand mikhaham dar kharej az vatan takhassos begiram va .dar Iran faghat be akhonda ejaze midadand ke dars bekhanand chonaksaran khob sang Iran ra be sine mikoband mohkamtar az ayyam ashora baraye Imam Hussain ,,,be khane bargardid hame chiz hast vali kami sakht ast.in sakhti ra be jan bekharid behtar az Iran ast

 17. ناشناس گفت:

  کسی که نوشتی:
  “اقا یا خانم افغانی شما که ایرانی نیستی به چه حقی نظر میدی ؟…”

  -توجه کن که اینجا صفحه ای است برروی شبکه اینترنت، وهر استفادکنندهای دردنیا مجاز است که درصورت اینکه زبان فارسی را بداند، براینجا نظر بگذارد. به شکر خدا،این دیگر ازموقوفات “آقاتان”
  خامنه ای نشده است وجزء بیت المال هم نیست که به استفاده کنند گان امرونهی کنی.اطاق وخانه حضرت عالی هم غصب نشده است.

  -اگر دنیا می خواست با پناهنده های کشورهای دیگر مثل ایران با افغان ها برخورد کند که سنگ روی سنگ بند نمی شد.کشور ایران موظف است برابر قوانین بین المللی همان امکاناتی را که مقررات اعلام می دارد برای هرمهاجر وپناهنده ای به کشورایران برایشان فراهم کند.
  ازبدو انقلاب تاکنون ازلاینشعوری سیاست ندارانمان، مانند سایرکشورهای دیکتاتوری، بسیاری از هموطنان ازایران، بصورت پناهنده، خارج ودرکشورهای دیگر سکنا گزیده اند. فقط وضعیت اکثریت آنان را با افغان ها که دراین مدت در کشور “اسلام زده” اقامت کرده اند،مقایسه کنید.

  شرم بر این “ولی فقیه” واین روحانیون که بر منبر روضه امام حسین می خوانند وداعیه عدل وعدالتشان گوش دنیا را کرکرده است ،وما که تحمل یک روز این آدمهایی که قبلا” هزاران گونه ظلم وجور را متحمل شده اند، نداریم.

  -“…با مهاجرین ناخواسته که به هیچ عنوان به کشورشان بر نمی گردند چه کار باید کرد؟!…”
  دولت ایران وتمامی مسئولین ایران چشمشان کور ودنده شان نرم،برابر مقررات بین المللی(بیش ازآن را بگذارند درجیبشان)، باید دقیقا” همان کاری را کشورهای مقصد پناهندگان ایرانی، که مدد لاینشعوری اقتدارگرایان درایران تمایلی به برگشت به سرزمین پدریشان را ندارند و برایشان ارائه داده اند، به افغان ها ارائه دهند.

  – فکر کرده اید که اگر امروزافغان هارا دورریختند، فردا لوله نفت را درحیات خانه تان خواهند گذاشت(همانکه سی وچندسال پیش وعده کرده بودند) یا که هدفمندی یارانه وسهام عدالت درجیبتان خواهند ریخت؟!
  خیر، این مسئله غیر از بی آبرویی بین الممللی برای این کشور فکسنی چیز دیگر به دنبال ندارد، آنچه که مثلا” این سیاست نداران فکر می کنند، که درقبال خروج این پناهندگان صرفه جویی خواهند کرد، درجیب همین حضرات، وسوریه ولبنان، و برادران قاچاقچی وخلاصه کلفت شدن گردن آقازاده ها خواهد شد.
  فقط شرمساری برای ما خواهد ماند…

 18. الیاس گفت:

  در کشورهای جهان سوم وعمدتا اسلامی، ادمایی که از دورن وبیرون عاری از مظاهر نژاد پرستانه باشد بسیار اندک وانگشت شمار هستند. انترنت ومشتقات آن اعم از وبلاگ وفیسبوک و… از مظاهر فرهنگ وتمدن بشریت است ولابد کسانی که در این عرصه ها فعالیت دارند، آدمای با فرهنگ وحد اقل تمدن دیگران را دیده هستند. وقتی چنین موضوعاتی آن هم در این عصر از طرف دولتی مطرح می شود معلوم است که این دولت چه جایگاهی در جامعه بشری دارد ومردم وملت یک سرزمین باید از چنین حکومتی که هیچ پابندی به اصول ومقررات بین المللی ندارد، توضیح بخواهند وآن را محکوم کنند نه اینکه مثل نادانان کوچه وبازار بیایند و از سر احساسات حیوانی، اصل ماجرا و شرمساری را فراموش کرده وبه همدیگر ناسزا بگویند. لطفا برای یک بار هم که شده در زندگی تان آدم باشین!

 19. tina گفت:

  آخه از این ادم های حیوان صفت که دم از آدمیت می زنند چه انتظاری دارید . اینها چه می فهمند انسانیت یعنی چه ؟همه دنیا می دونند مردم ما تو چه مملکتی زندگی می کنند .اینها به مردم خودشون رحم نمی کنند و جالب اینجاست که می خواهند به تمام دنیا هم درس ادب بدهند مشکل مردم نیستند مشکل این دولت ماست نگاه نکنید بعضی از نوشته بر خلاف منش ایران و ایرانیه اونهایی که این مطالب را می نویسند و می خواهند دولت مردای نامرد را توجیح کنند خودشون از اون قماش هستند وای بر ما که به اسم اسلام ولی در واقع خرافاتی به چه روزی افتادیم .حالا دیگه مردم باید آزمایشگاهای سیار دنبال خودشون داشته باشند که مهاجرهای غیر قانونی را چک کنند ببیند بیماری مسری دارند یا نه .چقدر پیشرفت کردیم ما وای به حالمون . بد نیست دولت مردای نامرد برند از همان کشورها یا به قول اون برادر افغان از دولت مردای بلاد کفر یاد بگیرند که قانونی و غیر قانونی اگه وارد مملکتشون بشی و درخواست کمک کنی چه جوری بهت سرویس می دهند .از لباس و خوراک و مسکن گرفته تا پول خرجیت . مسلمان نیستندا ،آدمند.