سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار...
» داستان بزرگ مردی که مقابل انحراف کلیسا قد علم کرد

دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار

چکیده : کتاب «وجدان بیدار» روایت زندگی مردی است که در سده شانزدهم میلادی به مبارزه علیه انحراف کلیسا و ظلم و دروغگویی ارباب دین بر می خیزد؛ آنها که با تفسیری خشک و سختگیرانه از دین، ستمگری بر مردم را به اوج رسانده اند و همه زشتکاری هایشان را نیز به نام خدا و پیامبرخدا مسیح توجیه می کنند....


میرحسین موسوی در یکی از دیدارهای خود با فرزندان کتاب «وجدان بیدار» را برای مطالعه به آنها و مردم معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار کلمه کتاب «وجدان بیدار» روایت زندگی مردی است که در سده شانزدهم میلادی به مبارزه علیه انحراف کلیسا و ظلم و دروغگویی ارباب دین بر می خیزد؛ آنها که با تفسیری خشک و سختگیرانه از دین، ستمگری بر مردم را به اوج رسانده اند و همه زشتکاری هایشان را نیز به نام خدا و پیامبرخدا مسیح توجیه می کنند.

«سباستین کاستلیو»، بزرگمرد قهرمان داستان، اما خواستار بازخوانی آموزه های دین و راه یافتن به حقیقت آنهاست. او اگرچه فکر خود را بی عیب و نقص نمی داند، اما از جوانی به فکر ایستادگی علیه دنیاپرستی پاپ هاست و ظلم و جور آنها را که رنگ و لعاب دینی گرفته بر نمی تابد.

کاستلیو معلمی است فقیر که از همان آغاز به فرجام خود در مبارزه با قدرت استبدادی آگاه است چرا که با دستی تهی مقابل کالونی ایستاده است که با  قدرت سازمان دهی خود  همه شهر را یکسره فرمانبردار کرده بود. اما روشنگری آغاز می‌کند.

اشتفان تسوایگ، نویسنده سرشناس آلمانی زبان و اتریشی تبار، در رمان وجدان بیدار به جنبه ای پنهان و دردناک از تاریخ روشنگری در اروپا اشاره می کند: کالون که خود پیشتر نهضتی آزادی خواهانه علیه سلطه کلیسای کاتولیک شکل داده بود، خود به شکلی تازه به سرکوب آزادی ها می پردازد و از قضا همانند پاپ، همگان را وادار به اعتراف به ایمان می کند و در غیر این صورت تهدید به تبعید. در نظامی که او شکل داده، همه متهم اند، همه باید منتظر هجوم ماموران حکومتی برای تفتیش عقیده باشند و همه به طور منظم باید به بازجویان جواب پس دهند. شکنجه و اعتراف گیری در این نظام همچنان رواج دارد و هنر و زیبایی، دشمن کالون و دشمن خدا قلمداد می شود.

کالون که استاد اخلاق است، ناگهان احساس می کند که وظیفه دارد مردم را تربیت و هدایت کند، و در این مسیر هر ناروایی را روا می شمرد. زندانی یا تبعید کردن مخالفان و شکنجه ی آنها برای اعتراف، ضرورتی گریزناپذیر می شود. آزادی اندیشه که نقطه شروع حرکت او و یارانش بود، اکنون که آنها به قدرت رسیده اند، ممنوع می شود و دورانی شاید سیاه تر از قبل آغاز می شود.

پاسداران حکومت کالون نه فقط از دعاهای حفظ شده و حضور مردم در مجالس مذهبی می پرسند، بلکه حتی لباس زنان را هم اندازه می گیرند تا کوچک و بزرگ نباشد، و همچنین موی آنها را، و نیز بر ترانه های شاد و ممنوعی نظارت می کنند که شاید مردم در خیابان بخوانند. از همه می خواهند که جاسوسی یکدیگر را بکنند، و فی الجمله شهر پر از آزادی را یکباره و به طرزی باورنکردنی، زیر سقفی از استبداد و خودکامگی دینی می برند؛ و این چیزی نیست که سباستین کاستلیو، آن را برتابد. او می خواهد از آموزه های دین خدا قرائتی راستین ارایه کند که با آن مردمان را تحقیر نکنند و ظلم و استبداد را با دین پیوند ندهند…

کتاب وجدان بیدار، دو بار به فارسی ترجمه شده است: یکی توسط سیروس آرین پور که نشر فرزان روز منتشر کرده، و دیگری توسط عبدالله توکل که نشر مرکز آن را منتشر کرده است.

میرحسین موسوی که اکنون این کتاب را برای مطالعه پیشنهاد کرده، پیش از این هم کتاب گزارش یک آدم ربایی را برای مطالعه معرفی کرده بود. کتابی که اقبال گسترده به آن، واکنش های جالبی را در پی داشت.

گزارشی از آن واکنش ها را در اینجا بخوانید.

برای مطالعه معرفی و بررسی کتاب«وجدان های بیدار به اینجا مراجعه بفرمایید

 


65 پاسخ به “دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار”

 1. بابک خرمدین گفت:

  و دو باره این که؛ آقای انصافیانِ عزیز!
  ما نیز هزینه‌هایی را که حقِ‌مان بوده در این راه پرداخته‌ایم و می‌کنیم و با کمالِ میل، باز هم خواهیم پرداخت. منصف باشید؛ کدام اتاقِ نرم و گرم؟!
  همین که به قولِ تو با نامِ مستعار، می‌نویسیم؛ پس جای‌ِمان خیلی هم نرم و گرم (امن) نیست!
  گر چه آیینِ نگارشِ من، امضایی‌ست برای خودش!
  خیلی‌های دیگر نیز همین‌طور. چه آنان که موافق یا مخالفِ من و تو هستند، چه آنان که سبز، زرد، آبی یا حتا سرخ‌اند…
  هر کسی سهمِ هزینه‌هایش را داده، می‌دهد و خواهد داد. شک نکنید… فقط سهمِ یکی گرمی‌ست، سهمِ یکی مثقالی، سهم دیگری هم کیلویی یا حتا تنی…

 2. م گفت:

  با سلام به پیشگاه امام عصر اقا امام زمان سیدجان موسوی عزیز از ته قلبمان دوستت داریم وهمیشه دعا گوی شما وکسانی که حرف حق زدنند وشهید یازندانی یا خانه نشین شدندهستیم به امید روزی که طعم ازادی عدالت ورسیدن به حق همه مردم ایران بچشند وباصلح و صفا زندگی کنند خداوندا تورا به خودت قسم میدهیم که کسانی که به ایران مردم ایران خیانت میکنند وکشوررابه یغمامیبرندمکافات ورسوایشان کن وبرای همیشه ریشه کن شوند انشاالله

 3. مهرابی گفت:

  مهندس جان دلو بزن به دریا و سینه رو سپر کن بیا جلو.اینجوری نمیشه

 4. بهلول گفت:

  زمانی که مغول ها خاک عزیزمان را مورد یورش قرار دادن بعد مدتی حاکمان مغول که بر هر شهری حاکمی را منصوب میکردن ایرانیان ان حاکم را به زیر میکشیدن تا کار بجایی رسید که مغولان به فکر چاره افتادن که یک ایرانی که وزیر دربار مغول بود پیشنهاد داد که بر هر شهری از اهالی همان شهر حاکمی منصوب نمایند منتها از نادان ترینشان که ان شخص خوب میتوانتد از پس مردم شهرش براید . اری بلایی که الان بر سر خاک عزیز میهنمان 33سال است نازل شده است روایتش اینگونه است تا زمانی که ایرانیان به این امر اگاهی پیدا نکرده اند که سال 57 خود انقلاب کرده اندیا دستاویز امپریالیسم جهانی شده اند که منافع انها را تامین نمایند روزگارمان برادر این چنین است حتما باید بعده 50 سال سرویس اطلاعاتی امریکا اسناده سال 1357 را منتشر کند تا 2 زاریمان بیفتد ملعبه دستشان بوده ایم در پایان یک سوال ازهموطنانم می کنم مگر شما ها نمی گوید شاه امریکایی بود چطور موقعی که ایران را ترک کرد همین امریکا و انگلیس پیر استعمار ویزای ورود به شاه ندادن و اخر سرتنها حکومت مصر که شاه داماده سابقشان محسوب می شد پذیرای شاه شدن خود کرده را تدبیر نیست برادر

 5. پروین گفت:

  این کتاب نایاب خواهد شد

 6. میرعماد گفت:

  میرحسین عزیز؛
  با این که در زندانی و حصر ولی شنیدن کلامی از تو -حتی در حد یک سطر- امید تازه ای به من می دهد.

  اللهم فک کل اسیر

 7. علی گفت:

  اسم کتاب به آلمانی میشود
  Das Recht auf Heresy: Castellio gegen Calvin, von Stefan Zweig

 8. puria گفت:

  عزیزان دل این جنگ جنگ خان هاست به ما هیچ ارتباطی ندارد
  چندتاخان باهم درگیرندتهش برای ماهیچی نیست یه خرده واقعنگرباشید

 9. reza گفت:

  سلام
  مواظب این روح بزرگ و آروم خودتون باشه چون جن گیرا زیاد شدن ها !!!!!!!!!!!!!!!!!
  ماشاا… اوشون علامه دهرند.

  جمع کنید دم و دسگاتونو!!!!!!!!!!!
  راستی نه بسیجی ام نه آدم فول مذهبی شمام داستان سرهم نکنید با این مطالعاتتون منفجر نشید خدانکرده!!!!!!!!!

 10. alireza گفت:

  پايان شب سيه سفيد است…

 11. demokrasi گفت:

  بدون مطالعه هيچكس رو قبول نمي كنم
  نسل قبلم اين كارو كردن با احساسات تصميم گرفتن…. خدايا كمك كن كه آگاه باشم

 12. مهدی گفت:

  راستی بدبختی ما اینه که ساکن قمیم تو قمم به برکت وجود بعضیا این کتاب گیر نمیاد یعنی من به شخصه هر چی گشتم نبود اگه جایی تو قم میشناسید یا سایت یا وبلاگی که کتاب و برا دانلود گذاشته بهم معرفی کنید ممنون میشم

 13. ناشناس گفت:

  ممنون از لينك دانلود

 14. مهدی گفت:

  محبوبیت ایشان روز افزون است , به امید آزادی ایشان .

 15. بیدار گفت:

  واقعا که. انصافا چقدر بدبختیم که این همه آدم ساده لوح دور و برمون رو گرفته. من نمیدونم کی شما قراره سر عقل بیاید. یا واقعا نمیفهمید و یا انصافا نمیدوند که میر حسین جونتون جطور داره با عواطف و احساساتتون بازی میکنه.
  حیف به این همه ساده لوحی