سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار...
» داستان بزرگ مردی که مقابل انحراف کلیسا قد علم کرد

دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار

چکیده : کتاب «وجدان بیدار» روایت زندگی مردی است که در سده شانزدهم میلادی به مبارزه علیه انحراف کلیسا و ظلم و دروغگویی ارباب دین بر می خیزد؛ آنها که با تفسیری خشک و سختگیرانه از دین، ستمگری بر مردم را به اوج رسانده اند و همه زشتکاری هایشان را نیز به نام خدا و پیامبرخدا مسیح توجیه می کنند....


میرحسین موسوی در یکی از دیدارهای خود با فرزندان کتاب «وجدان بیدار» را برای مطالعه به آنها و مردم معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار کلمه کتاب «وجدان بیدار» روایت زندگی مردی است که در سده شانزدهم میلادی به مبارزه علیه انحراف کلیسا و ظلم و دروغگویی ارباب دین بر می خیزد؛ آنها که با تفسیری خشک و سختگیرانه از دین، ستمگری بر مردم را به اوج رسانده اند و همه زشتکاری هایشان را نیز به نام خدا و پیامبرخدا مسیح توجیه می کنند.

«سباستین کاستلیو»، بزرگمرد قهرمان داستان، اما خواستار بازخوانی آموزه های دین و راه یافتن به حقیقت آنهاست. او اگرچه فکر خود را بی عیب و نقص نمی داند، اما از جوانی به فکر ایستادگی علیه دنیاپرستی پاپ هاست و ظلم و جور آنها را که رنگ و لعاب دینی گرفته بر نمی تابد.

کاستلیو معلمی است فقیر که از همان آغاز به فرجام خود در مبارزه با قدرت استبدادی آگاه است چرا که با دستی تهی مقابل کالونی ایستاده است که با  قدرت سازمان دهی خود  همه شهر را یکسره فرمانبردار کرده بود. اما روشنگری آغاز می‌کند.

اشتفان تسوایگ، نویسنده سرشناس آلمانی زبان و اتریشی تبار، در رمان وجدان بیدار به جنبه ای پنهان و دردناک از تاریخ روشنگری در اروپا اشاره می کند: کالون که خود پیشتر نهضتی آزادی خواهانه علیه سلطه کلیسای کاتولیک شکل داده بود، خود به شکلی تازه به سرکوب آزادی ها می پردازد و از قضا همانند پاپ، همگان را وادار به اعتراف به ایمان می کند و در غیر این صورت تهدید به تبعید. در نظامی که او شکل داده، همه متهم اند، همه باید منتظر هجوم ماموران حکومتی برای تفتیش عقیده باشند و همه به طور منظم باید به بازجویان جواب پس دهند. شکنجه و اعتراف گیری در این نظام همچنان رواج دارد و هنر و زیبایی، دشمن کالون و دشمن خدا قلمداد می شود.

کالون که استاد اخلاق است، ناگهان احساس می کند که وظیفه دارد مردم را تربیت و هدایت کند، و در این مسیر هر ناروایی را روا می شمرد. زندانی یا تبعید کردن مخالفان و شکنجه ی آنها برای اعتراف، ضرورتی گریزناپذیر می شود. آزادی اندیشه که نقطه شروع حرکت او و یارانش بود، اکنون که آنها به قدرت رسیده اند، ممنوع می شود و دورانی شاید سیاه تر از قبل آغاز می شود.

پاسداران حکومت کالون نه فقط از دعاهای حفظ شده و حضور مردم در مجالس مذهبی می پرسند، بلکه حتی لباس زنان را هم اندازه می گیرند تا کوچک و بزرگ نباشد، و همچنین موی آنها را، و نیز بر ترانه های شاد و ممنوعی نظارت می کنند که شاید مردم در خیابان بخوانند. از همه می خواهند که جاسوسی یکدیگر را بکنند، و فی الجمله شهر پر از آزادی را یکباره و به طرزی باورنکردنی، زیر سقفی از استبداد و خودکامگی دینی می برند؛ و این چیزی نیست که سباستین کاستلیو، آن را برتابد. او می خواهد از آموزه های دین خدا قرائتی راستین ارایه کند که با آن مردمان را تحقیر نکنند و ظلم و استبداد را با دین پیوند ندهند…

کتاب وجدان بیدار، دو بار به فارسی ترجمه شده است: یکی توسط سیروس آرین پور که نشر فرزان روز منتشر کرده، و دیگری توسط عبدالله توکل که نشر مرکز آن را منتشر کرده است.

میرحسین موسوی که اکنون این کتاب را برای مطالعه پیشنهاد کرده، پیش از این هم کتاب گزارش یک آدم ربایی را برای مطالعه معرفی کرده بود. کتابی که اقبال گسترده به آن، واکنش های جالبی را در پی داشت.

گزارشی از آن واکنش ها را در اینجا بخوانید.

برای مطالعه معرفی و بررسی کتاب«وجدان های بیدار به اینجا مراجعه بفرمایید

 


65 پاسخ به “دعوت میرحسین برای مطالعه یک کتاب؛ وجدان بیدار”

 1. جلال گفت:

  کالون که استاد اخلاق است، ناگهان احساس می کند که وظیفه دارد مردم را تربیت و هدایت کند، و در این مسیر هر ناروایی را روا می شمرد. زندانی یا تبعید کردن مخالفان و شکنجه ی آنها برای اعتراف، ضرورتی گریزناپذیر می شود. آزادی اندیشه که نقطه شروع حرکت او و یارانش بود، اکنون که آنها به قدرت رسیده اند، ممنوع می شود و دورانی شاید سیاه تر از قبل آغاز می شود.

 2. سرو سبز گفت:

  خود کتاب توی اینترنت هست؟

 3. سبز گفت:

  میرحسین از حصر هم ما را راهنمایی می کند. یا حسین میرحسین

 4. ایران دوست گفت:

  بله. الان در ایران هم همان دوران سیاه حکومت پاپ در اروپاست. با این تفاوت که دنیا دنیای اینترنت و ماهواره است و خبرها لحظه ای بعد به سرتاسر دنیا مخابره می شود. این همان راه درستی است که مهندس موسوی پیش گرفته. همان آگاهی مردم. شیوه مهندس موسوی من رو یاد ضرب المثل معروف می اندازد که می گوید ” تا ابله در جهان هست مفسد در نمی ماند “. هر چه تعداد سواری دهندگان به حکومت جور و ظلم دینی کاهش یابد سقوط آنها سریعتر و آسان تر می گردد.

 5. ناشناس گفت:

  همین فردا این کتاب را تهیه میکنم.

 6. احمدحقیقت گو گفت:

  میرحسین عزیز مبارزه با خرافات از همان اول انقلاب و حتی قدری پیش ازآن، یعنی هنگامی که خرافات رفته رفته به جریان افتاده و به تدریج بزرگ و بزرگ تر می شد می بایستی ازآن جلوگیری شده و با آن مبارزه می شد. ازآنجا که شما پرورده دوره اول انقلاب هستید و از یک آدم ساده و معمولی به بالاترین پست ها در آن هنگام رسیدید، طبیعی است که اکنون مرتب امام امام کرده و از دوران طلایی امام یاد کنید. اما حق آنست که ما انسان ها را خالی از حب و بغض و با توجه به حقایقی که درحد قدرتمان درک می کنیم و اسناد و مدارکی که دراختیارمان است ارزیابی کنیم و خوب و بد آنها را بگوییم. به اعتقاد من هیچ کس نه خوب مطلق و نه بد مطلق است. امامی هم که شما این اندازه از او و دوران طلایی او یاد می کنید، متاسفانه کسی بود که به خرافات دامن میزد. دوسه نمونه عرض می کنم و امیدوارم این نوشته من به سرنوشت سانسور داخلی یا سایبری دچار نشود زیرا معتقدم انسانها هراندازه بزرگ هم باشند و خدمات ارزنده ای هم کرده باشند، مصون از انتقاد نیستند. فردوسی و کورش دو نمونه بسیار عالی و بسیار خوب اما مگر آن دو بزرگوار در زندگی خود نقطه ضعف ها و اشتباهات نداشتند؟ آیا نباید از آنها انتقاد کرد و ازآنها فقط بت ساخت و پرستید؟ اما برویم برسر آن دوسه خرافه. وقتی شایع شد تصویر امام را در ماه دیده اند، ایشان بلافاصله باید این امر را تکذیب میکردند، نکردند که مبادا مبارزات انقلابی لطمه به ببیند؟ می توانستند بعدا که انقلاب به ثمر رسید و خود را محکم کرد بفرمایند اینها همه خرافه است. یا تاکید به اینکه گریه کنید و اسلام با همین گریه ها زنده مانده است و…… بله وظیفه تمام انسانهاست که از خرافه و اشاعه آن جلوگیری کرده و با آن مبارزه کنند، بدون ترس و وحشت از تفکیر که شده است وسیله ای در دست عده ای برای خام کردن عوام.

 7. سبز مدرن گفت:

  یا حسین میرحسین

 8. امیر گفت:

  درود بر میرحسین

 9. محسن گفت:

  میرحسین عزیز! بزرگی و عظمتِ روح تو آدمی را به حیرت وا می‌دارد. با چون تویی پیروزی از آنِ ماست، می‌دانم، می‌دانم، می‌دانم. و سبز خواهیم شد، دوباره، می‌دانم، می‌دانم، می‌دانم.

 10. علی عظیمی گفت:

  برای دوستانی که علاقه مند به مطالعه اصل کتاب هستند، نام کتاب این هست.
  The Right to Heresy: Castellio Against Calvin, by Stefan Zweig

 11. رضا گفت:

  چاپ این کتاب تمام شده و در بازار موجود نیست ولی لینک دانلود کتاب موجوده:

  دانلود کتاب: http://www.adabestanekave.com/book/Vojdan_Bidar.pdf

 12. سلام گفت:

  به اميد روزي هستيم كه هشياري ايرانيان براي شناخت خيانت حاكمان خود و چپاولگران خارجي به قدري برسد كه دست بر زانوي خود زده و به حكم عقل سرنوشت خودشان را بسازند

 13. سبز گفت:

  می خوانیمش

 14. ناشناس گفت:

  بعد از سالها که تنها هنرمان مطالعه کتب درسی بود آنهم اگر!!!در این مدت توفیق اختیاری نصیبمان شد تا قلعه حیوانات،ماجرای یک آدم ربایی و حالا هم وجدان بیدار را بخوانیم .
  پس در همین جا نذر می کنم : برای رهایی آزادگان در بند و آزادی مردم خوب سرزمینم هفته ای یک کتاب بخوانم تا در روز اجابت آرزویم سهم کوچکی در آگاهی بخشی داشته باشم.

 15. ناشناس گفت:

  حتما میخرمش …قربون میر حسین که تو حصرم مارو تنها نمیذاره

 16. ناشناس گفت:

  درود بر رییس جمهور عزیزم موسوی همیشه پایدار
  هر بار به رایی که به تو عزیز دادم بیشتر افتخار می کنم
  زنده باد جنبش سبز مردم ایران

 17. ناشناس گفت:

  موسوی یک انسان به تمام معنا است. این کتاب را با شوق بسیار از هم اکنون شروع به خواندن کرده ام.

 18. بانگ آزادی ... گفت:

  هر چه از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ می گذرد به رئیس جمهور میر حسین موسوی امید وار تر می شوم …

 19. ناشناس گفت:

  آیا دوستان عنوان آلمانی کتاب را می دانند؟

 20. koosha گفت:

  مردم اول باید کتاب قلعه حیوانات را، اگر نخوانده اند، بخوانند و بعد این کتاب را.

  کوشا

 21. آرمین گفت:

  یا حسین میر حسین

 22. ناشناس گفت:

  من فردا ميرم اين كتاب را بخرم تازه بايد برم به دوستام و فاميل هايم اطلاع رساني كنم

 23. ardi گفت:

  ممکنست جناب موسوی توضیح دهندچرابه انتخاب چهارنفر از75میلیون نفربرای ریاست جمهوری اعتراض نکردندویا اساسابعنوان اعتراض درانتخابات شرکت نمیکردندوشاید بامقامات ساخته شد که اعتراض دونفرراکم هزینه ترارزیابی کردندواین به اصل نظام هم برنمیخورد!والبته آنچه بنظرمیرسد اتفاق مهمی نیفتاده زیرا آنچه لازم بوداستفاده سیاسی شده است….

 24. محمود گفت:

  واقعاً برای من عجیب است رفتار مردم و مخالفان رژیم ایران. چرا اتحاد نیست؟ چرا هیچ حرکتی نمی شود؟ اعتراضات خیابانی که فقط نباید برای مسائل سیاسی باشد بلکه باید برای مسائل اقتصادی، گرانی و … هم اعتراضاتی صورت بگیرد. هرچند به نظر من سیاسیون مخالف رژیم نیز خیلی تمایلی ندارند که اوضاع اقتصادی مردم بهبود پیدا کند چراکه فکر می کنند در چنین شرایطی عده ای از مردم راضی به وضع موجود خواهند شد اما واقعیت این است که وقتی وضع اقتصادی خراب شود اتفاقاً حرکتهای آزادی خواهانه نیز متوقف می شود و با کمی مطالعه تاریخ می توان به این حقیقت پی برد.

 25. مزدک گفت:

  تمام راه ها بسته است جلوی کوچکترین مبارزه ای گرفته می شود شادی در مهد کودک ها هم ممنوع است فقر بیداد میکند همچنان که خرافات

 26. محمد گفت:

  درود بر رییس جمهور عزیزم موسوی همیشه پایدار
  هر بار به رایی که به تو عزیز دادم بیشتر افتخار می کنم
  زنده باد جنبش سبز مردم ایران
  منم همینطور

 27. ناشناس گفت:

  دفعه ی قبل رفتم به کتاب فروشی و به او گفتم کتاب گزارش یک آدم ربایی را داری ؟ کتاب فروش خندید و گفت آره دارم ! من هم آن را تهیه کرده و پس از مطالعه به سه نفر دیگر نیز دادم.

 28. میم.ت گفت:

  حتما در اولین فرصت و با اشتیاق این کتاب را خواهم خرید؛
  درود بر میر عزیز ما که حتا در حصر و حبس هم به فکر ما هست و مردم سبز را راهنمایی می کند…
  زنده و سلامت باشید استاد عزیزم میرحسین جان…
  آرزو و اشتیاقم در سال 1391 ازادی شما و همه ی زندانیان سیاسی ایران است از بند ظلم و ستم دین فروشان است

 29. ناشناس گفت:

  سيد حتما اين كار را مي كنم كتاب را مي خرم مي خونم

 30. ناشناس گفت:

  ملت ایران وظیفه دارد برای ازادی میرحسین عزیز حرکتی بکند تمام هواداران جنبش سبز باید با برنامه ریزی راه برون رفت از وضعیت فعلی را بوجود بیاورد در حرکت اعتراضی جنبش سبز است که حاکمیت در راس هرم قدرت بهم میریزد وریزش میکند اگر حرکت های اعتراضی متوقف شود در حاکمیت هم مصالحه میشود نباید گذاشت ظالمان نفس راحت بکشند هرروز بهر طریق ممکن در هر کجا وبه هر بهانه ای برای حکومت مشگل ایجاد کنیم وراحتی را از انها صلب نمائیم جنبش سبز حتما پیروز خواهد شد

 31. دوستت دارم میر من گفت:

  تو اسم سال می گویی و صد کتاب برایش می نویسند که هزار نفر نمی خوانند.
  میرحسین نام کتاب چاپ شده ای می گوید و نایاب می شود

  به نقل از فیسبوک ارش سیگارچی

 32. ناشناس گفت:

  درود بر رئیس جمهور عزیزمان

 33. ايراني گفت:

  درود بيكران بر سيد ما
  ممنون از لينك دانلود

 34. ناشناس گفت:

  اقا زودتر بریم دنبالش تا مثل گزارش یک ادم ربایی کمیاب نشده

 35. ناشناس گفت:

  بسیار ایده ی عالی ای بود

 36. علی گفت:

  ای میر عزیز خدا حافظ و نگهدارت باشد.

 37. روح الله گفت:

  این کار حتی اگر جنبه تبلیغی هم داشته باشه خیلی خوبه
  تقریبا اول بار که یه شخصیت سیاسی مردم رو به مطالعه دعوت می کنه

 38. مادرسبز گفت:

  میر حسین عزیز در دل مایی.

 39. ناشناس گفت:

  من امروز رفتم خريدم

 40. ناشناس گفت:

  جواب حقیقت گو
  به چه دلیل خدائی که هر روز ملیارد ملیارد معجزه میکند و ظهور هر روز خورشید در مشرق و غروب ان در مغرب دلیل ان معجزات است نمیتواند به پیامبرش بگوید شق القمر کند؟!! یا شبیه انرا در مورد اولیائش در ازمنه دیگر جلوه گر سازد؟
  راست گفت خدای تبارک و لا تقولو آمنا بل قولوا اسلمنا و لما یدخل الایمان فی قلوبکم.
  حالا راست و دروغش را کار نداریم – ولی آیا امکان معجزه وجود ندارد؟ یعنی اگر امام میگفت دروغ است شما راضی و راحت میشدید و میشوید؟!
  چون واقع نشد ایمان ادعا میکنی! مطمئنی اگر واقع میشد ایمان میآوردی؟!

 41. میم.ت گفت:

  می توانید مرا زنجیر کنید…می توانید شکنجه کنید…. حتا می توانید تن مرا نیست و نابود کنید…. ولی هرگز اندیشه مرا زندانی نخواهید کرد.
  «مهاتما گاندی»

  سلام بر میرحسین آزاده و عزیزدل

 42. اسفرایتی گفت:

  حتما می خوانمش
  یا حسین میرحسین

 43. ناشناس گفت:

  این کتاب را میتوانید از اینترنت دانلود کنید مشروط بر اینکه این ها، اجازه بدهند که یک اینترنت با سرعت معمولی داشته باشیم نه سرعت مورچه ای

 44. یک آذربایجانی گفت:

  ای انسان والا مقام ، بنده ازتو و یاران ابوالفضل گونه ات خواهش میکنم کلمه هایتان را یک خرده مثل احمدی نژاد عوام فریبانه بزنید تا آدم های ساده لوح هم بتوانند بفهمند.

 45. حسین گفت:

  درود بر میر حسین…

 46. بابک خرمدین گفت:

  خدایی‌ش این خبر برای بالا بردنِ فروشِ این کتاب است، یا واقعاً میرحسینِ عزیز خواندنِ آن را پیشنهاد کرده؟
  آیا برای افزایشِ فروشِ یک کتاب از میرحسین هزینه می‌کنید؟

 47. احمد انصافیان گفت:

  آقای عزیز وقتی اسم مقدس بابک خرم دین را روی خود میگذاری و مطلب می نویسی، به اعتقاد من این نوشته که : خدایی‌ش این خبر برای بالا بردنِ فروشِ این کتاب است، یا واقعاً میرحسینِ عزیز خواندنِ آن را پیشنهاد کرده؟” حرف درستی نیست برادر. کسی که تمام حیثیت و اعتبار خود و خانواده اش را به میان گذاشته، ازتمام مزایا خود را محروم کرده خواهرزاده اش را به آن ترتیب در روز روشن ترور کردند و مشخص است که کدام دستگاه او را ازبین برد، همسرش را به آن روز انداختند که هنوز هم زندانی است آنهم معلوم نیست به چه جرمی واقعا فکر می کنید امروز به خاطر تبلیغ برای فروش کتابی این حرف را می زند. درست است که ما ایرانی ها مارگزیده هستیم و از ریسمان سیاه و سفید می ترسیم و گمان میکنیم این میرحسین هم یکی از همانها است و این حرفها را برای … نه ای بابک خرم دین، یا اسمت را تغییر بده یا از این حرفها نزن در مورد مردی که تمام هستی اش را درمیان گذاشته و بارها اعلام کرده است من کفنم را پوشیده ام و حاضرم جانم را در این راه فدا کنم. او به تنهایی این رژیم را به زانو درآورده است. یک مطلبی را هم اضافه کنم. من از میرحسین موسوی به هنگامی که نخست وزیر بود اصلا خوشم نمی آمد. نه از گرایش چپی است، نه مسلمان افراطی بودنش، نه ایران را تبدیل به کشور کوپنی کردنش نه ریش گذاشتن و …. اما این مرد را و مردانگی اورا زمانی دریافتم که مثل کوه در مقابل این نامردان ایستاد و گفت تا آخرش هستم. هرکاری از دستتان برمی آید بکنید من یکی عقب برو نیستم. آمده ام که سر برم … تا آخرش ایستاده ام بگرد تا بگردیم .از همین روی است که عظما خون خونش را می خورد که با این مردی که هیچ سندی علیه او پیدا نشده و مردم این اندازه به او علاقه دارند و احترامش میگذارند چه کند؟ نه بابک جان نسبت به این مرد قدری با انصاف باشیم. من و شما در اتاق گرم و نرم نشسته ایم و با اسامی مستعار این شعار ها را میدهم اما او کسی است که اکنون بیش از یکسال است که به هزینه خودش هم خود و هم همسرش زندانی شده اند برای چه؟ برای پست و مقام؟ فکر نکنم. او میخواهد که یک اصولی برقرار شود که کسی گردن کشی نکند و پا روی همان قانونی که خودشان تصویب کرده اند نگذارد. انصاف نیست در مورد میرحسین ما اینگونه قضاوت کنی. نه برادر انصاف نیست.

 48. جعفر گفت:

  جناب حقیقت/با قبول اینکه افراد بزرگ معصوم نیستند می خواهم در مواردی که از امام خمینی ایراد گرفتید نظر خودم را بدم.امام در هنگام جنگ وقتی به شدت شایع شده بود که امام زمان در جبهه حضور دارند این مساله را رد کردند.وقتی افرادی به ایشان مراجعه کردند و مدعی ارتباط با امام زمان شدند این موضوع را نپذیرفتند.در مورد اشک ریختن به خاطر امام حسین این موضوع اصولا بعنوان یک اصل در شیعه است که بزرگداشت محرم و عاشورا برای بالا نگه داشتن احساسات ضد راه حق از طرف ائمه شیعه توصیه شده واصلا این به معنی خرافه نیست و امام خمینی هم همان راه ائمه اطهار را توصیه کردند

 49. بابک خرمدین گفت:

  دوستِ عزیزم، جنابِ انصافیان!
  سؤالِ من -شفاف‌تر- این بود که آیا میرِ عزیز این کتاب را -که من آن را بارها و بارها خوانده‌ام- سفارش کرده، یا گردانندگانِ کلمه آن را سفارش می‌کنند؟
  من از میرِ عزیز، خرده‌یی نگرفته‌ام، سؤالَم از کلمه بود در واقع!
  و در بابِ انصافِ سفارشِ شما؛ عزیزم! انصاف را نه در باره‌ی آن عزیز که در باره‌ی همه‌ی مردم، حتا دشمنان هم باید موردِ عمل قرار داد. این نیز از اصولِ بلا تغییرِ میرِ عزیز بود تا آن‌جا که من شناخته‌مش…