سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامزدهای انتخاباتی ما: نسرین ستوده، قاسم شعله سعدی، علی جمالی و یعقوب ملکی...
» روز چهارم؛ نامزدهای انتخاباتی ما در حبس هستند

نامزدهای انتخاباتی ما: نسرین ستوده، قاسم شعله سعدی، علی جمالی و یعقوب ملکی

چکیده : خواسته بودیم که زندانی ها را آزاد کنید، اما کو گوش شنوا، زندان ها روز به روز پر ترشد، حکم ها هم روز به روز سنگین تر، باید زندانی ها آزاد شوند، باید درها باز شود، باید تمامی فعالان انتخاباتی و روزنامه نگار، وکلا و دانشجویان آزاد شوند مگر می شود در انتخابات شرکت کرد ...


کلمه- گروه اجتماعی

پرونده انتخابات 88 باز است و دوستان و یاران ما کماکان در بند هستند، متخلفان انتخابات پیشین در مسند قدرت و هر روز مشکلی بر مشکلات کشور اضافه میشود، تداوم دخالت های غیرقانونی نیروهای نظامی و امنیتی در انتخابات آتی و تلاش برای مهندسی آن، صدور احکام فرمایشی و فله ای قضایی علیه مخالفان انتخاباتی گذشت و بی توجهی به پیشنهادهای دلسوزانه و حداقلی مصلحان واقعی و بازداشت های این چند مدت اخیر همه و همه دست به دست هم داده تا دلیلی برای شرکت در انتخابات پیش رو نبینیم. خواسته بودیم که زندانی ها را آزاد کنید، اما کو گوش شنوا، زندان ها روز به روز پر ترشد، حکم ها هم روز به روز سنگین تر، باید زندانی ها آزاد شوند، باید درها باز شود، باید تمامی فعالین انتخاباتی و روزنامه نگار، وکلا و دانشجویان آزاد شوند مگر می شود در انتخابات شرکت کرد وقتی که:

نسرین ستوده، یکی از نام آشناترین وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران، متولد سال 1342 در تهران است

وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی تهران اخذ کرد. او در این ده سال وکالت بسیاری از فعالان اجتماعی، سیاسی، روزنامه نگاران و مخالفان حکومت را برعهده داشته است. اما فعالیت های حقوق بشری نسرین تنها به دفاع از حقوق زندانیان سیاسی خلاصه نمی شود. او عضو کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از حقوق دان های کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و نیز عضو انجمن حمایت از کودکان است که دوسال در هیأت مدیریه ی این انجمن فعالیت کرده و به دفاع از کودکانِ قربانیِ کودک آزاری پرداخته است. او پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال 88، وکالت بسیاری از بازداشت شدگان را بر عهده داشت. شجاعت و فعالیت های مؤثر نسرین باعث شد تا در شهریور 89 خودِ او نیز بازداشت شود. وی پس از ماه ها بازداشت، و دوبار اعتصاب غذا در اعتراض به رعایت نشدن حقوق شهروندی اش در زندان، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «عدم رعایت حجاب اسلامی» به یازده سال حبس محکوم شد. نسرین ستوده دو فرزند یازده ساله و چهار ساله به نام های مهراوه و نیما دارد که این روزها از مادر خود دور هستند.

علی جمالی مسئول کمیته سیاسی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد

این فعال دانشجویی در تاریخ ۲۱ سوی شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به چهار اتهام «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس جمهور»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت داخلی»، مجموعا به چهارسال حبس تعزیری محکوم گردید که بر اساس گزارش‌ها نیمی از این محکومیت بخشیده شده و به دو سال زندان کاهش یافته است. وی چندی پیش با وثیقه چهارصد میلیون تومانی برای چند روز به مرخصی آمد و توانست پسر کوچک خود را ببیند. پسر علی در هنگام بازداشت پدر چند ماه بیشتر نداشت و هنگامی که او به مرخصی آمد دو ساله شده بود.

همسر علی جمالی، سمیراصدری در دومین سال تولد فرزندنش برای او نوشت: نيكان؛ این روزهای سخت تمام می شود اما يادتان باشد كه آزادي شما در گرو هزينه‌هاي جان‌فرسايي بود كه ما پرداختيم.”

علی جمالی در واقع یکی از دانشجویان شجاع و آزادی خواهی هست که حاضر نشد سکوت پیشه کند و در کنار دیگر هم کلاسی هایش در مقابل ظلم های پس از انتخابات 88 ایستاد و زندان را دانشگاه کرد.

قاسم شعله‌سعدی هم اكنون در بند 350 زندان اوين در حال سپري كردن دوران محكوميت خود است

او در زندان با از کار افتادن دست چپ و بروز سایر علایم فلج، مواجه شد.

شعله سعدی در سال ١٣٣٣ شیراز متولد شد. در سال ١٣۵٢ در رشته حقوق دانشگاه ملی ايران پذيرفته شد. قاسم شعله‌سعدی در فروردين ماه 90 به یک سال حبس تعزیری و همچنین با استناد به ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی ایران به محرومیت از حرفه وکالت و تدریس دانشگاه به مدت ده سال محکوم شد.

او که در خارج از کشور به سر می برد در هنگام ورود به ایران در فرودگاه دستگیر و به زندان شیراز و سپس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

شعله سعدی بار دیگر در ۱۲ مهر ۱۳۹۰، به اتهام توهین به رهبری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به قضاوت قاضی مقیسه علاوه بر محکومیت قبلی، به دو سال زندان محکوم شد.

یعقوب ملکی از اعضای ستاد ارومیه میرحسین، خلبان و رزمنده دفاع مقدس به ١٠سال حبس محکوم شده است

روز چهارشنبه ٢٣ آذرماه ۹۰ او از بند ٣۵٠ زندان اوین به دادگاه انقلاب احضار و قاضی پیرعباسی رییس شعبه ٢۶ دادگاه به وی حکم ١٠سال حبس تعزیری را ابلاغ کرد.

ملکی استاد خلبان هواپیماهای جنگی اف و سوخو و دانش آموخته خلبانی از مراکز دانشگاهی امریکا است که با شروع جنگ عراق علیه ایران به کشور بازگشت و درتمامی مدت ٨سال دوران دفاع مقدس در نیروی هوایی ارتش مشغول خدمت بود.

این زندانی سیاسی که اتهامش همکاری با یک کشور متخاصم ذکر شده پس از اتمام دوران خدمتش در ارتش یک موسسه آموزش زبان های خارجی در شهرستان ارومیه تاسیس کرد و به همراه فرزندانش به تدریس در آن پرداختند.

ملکی که در بند ٣۵٠ به کاپتان شهرت دارد از معترضان به نتایج انتخابات سال ٨٨ است به همین علت بازداشت شده.

وی درجریان بازجویی ها با کابل شکنجه شده و بر اثر ضربات متعدد سیلی قدرت شنوایی یکی از گوش هایش را از دست داده است.

روزسوم؛ علیرضا بهشتی شیرازی، حسن اسدی زیدآبادی، احمد رضا احمد پور و محمد توسلی


یک پاسخ به “نامزدهای انتخاباتی ما: نسرین ستوده، قاسم شعله سعدی، علی جمالی و یعقوب ملکی”

  1. ناشناس گفت:

    خانم ستوده رهبر من است . نه یک کلام بیش یا کم.