سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی...
» شرایط سیاسی کشور چیزی از بازتولید مناسبات شاهنشاهی کم ندارد

بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

چکیده :امروز حاكمیت در ورای ایجاد این نگرانی كه اگر او نباشد دین از بین می‌رود سنگر گرفته است و مرتبا با این اعلام خطر سعی می‌كند اقشار مذهبی را در پشت سر خود بسیج و منسجم كند، حال آن كه در واقعیت، آن چیزی كه بیشترین لطمه را به فضای دینی جامعه زده است رفتارهای ستمكارانه و ضددینی خود حاكمیت است. پایه‌های همه ادیان الهی در فطرت انسان ها قرار دارد و اگر اسلام پس از چهارده قرن باقی مانده است علتش مستحكم بودن پایه‌های فطری آن است، تا جایی كه حتی ورود مغول واقدامات پهلوی اول نتوانست آن را از بین...


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با صدور بیانیه مشترکی، ضمن توصیف انقلاب مردم ایران در سال 57 به عنوان «جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان»، به بررسی گفتمان حاکم بر ساختار قبل از انقلاب و مقایسه آن با گفتمان نو انقلاب اسلامی پرداخته  و سپس این مقایسه را به گفتمان جنبش سبز پیوند داده اند.

به گزارش کلمه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه ی خود ویژگی های گفتمان رژیم پهلوی را «بستن همه راه ها به روی اصلاح تدریجی حکومت و جامعه، کودتایی متکی بر بیگانگان سلطه جو و غفلت دلسوختگان، در بند کردن آزادی خوهان، اعمال سانسور بر مطبوعات، مسلح شدن به سلاح های ریز و درشت، به کارگیری ماشین تبلیغاتی پر سر و صدا، توهم ایفای نقشی بزرگ در تحولات منطقه وجهان، هیچ خواندن مخالفان و منتقدان و همه خواندن خود و هم سفرگان» ذکر کرده اند.

موسوی و کروبی در این بیانیه از گفتمان نوینی سخن به میان آورده اند که از فردای کودتای 28 مرداد متولد شد و بارزترین و غیرقابل‌انكارترین ویژگی آن، جهت گیری در مقابل باز تولید مناسبات استبدادی و شاهنشاهی بود. مناسباتی که به گفته ی این دو همراه جنبش سبز دوباره بازتولید شده است، اما این بار به نام دین رنگ قدسی و آسمانی به خود گرفته است، تآ انجا که امروز شرایط سیاسی كشور ازخطر بازتولید مناسبات شاهنشاهی، جز موروثی بودن حكومت چیزی كم ندارد.

آنها انتخابات  ۸۸  را جلوه ای از احساس مسئولیت همگانی و ظهور گفتمان تازه ای در مقابل این خطرات دانسته و گفته اند که هیچ چیز نمی تواند مانع رشد این گفتمان شود، گفتمانی  که فساد را تحمل نمی کند، خودی را ناخودی نمی کند، خطاهای گذشته را نقد می کند اما دستاوردهای روشن آن را نفی نمی کند. عزت کارگر و کار آفرین را می خواهد نه ذلت آنها را، اعتیاد و دزدی و طلاق را نتیجه سی درصد بیکاری جوانان می داند و در نتیجه اجازه نمی دهد مشکل جرم و جنایت با بر پا کردن چوبه های دار و قساوتی تاریخی حل شود و به بهانه جنایت و خیانت گروهی اندک، دور جدید تواب سازی و اعتراف گیری و شکنجه در محبس ها راه بیفتد.

موسوی و کروبی همچنین در تشریح تحولات دوسال گذشته، از آن دسته از افراد ارگان های نظامی و انتظامی و امنیتی یاد کرده اند که نتوانستند سوابق جبهه و فداکاری هایشان برای حفظ مرزها و امنیت کشور را به سرکوب و ضرب و شتم مردم بی گناه بفروشند و اطمینان داده اند که «در نهایت، بسیج و سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.»

به گزارش کلمه متن کامل این بیانیه مشترک به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

* و العصر * ان الانسان لفی خسر * الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر.

در آستانه سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران هستیم، انقلابی که جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم ما به دست خودشان بود و برای یکایک ما ایرانیان، شناخت و بازشناخت این حادثه بزرگ و مهم تاریخی، اهمیت بسیار دارد. شاید از آن رو که شناخت هویت تاریخی هر ملت، در تعیین راه آیندة آن مؤثر است، شاید از آن رو که این روزها از خود می پرسند که راه طی شده تا چه اندازه صحیح بوده، و شاید هم از آن رو که بیش از هر زمان دیگر، شاهد تلاش برای تحریف این تاریخ هستیم.

آنچه در آن روزها شاهد بودیم، نه یک جابجایی قدرت سیاسی صرف، که ورود یک گفتمان نو و خروج یک گفتمان کهنه بود: گفتمان کهنه ای که می انگاشت که با بستن همه راه ها به روی اصلاح تدریجی حکومت و جامعه، با کودتایی متکی بر بیگانگان سلطه جو و غفلت دلسوختگان این مرز و بوم، با در بند کردن فوج فوج آزادیخوهان، با اعمال سانسور بر مطبوعات، با سرازیر کردن درآمد نفتی سرشار به جیب منفعت جویان شریک در قدرت، با تا دندان مسلح شدن به سلاح های ریز و درشت، با به کارگیری ماشین تبلیغاتی پر سر و صدا، با توهم ایفای نقشی بزرگ در تحولات منطقه وجهان، با هیچ خواندن مخالفان و منتقدان و همه خواندن خود و هم سفرگان، با نماد فره ایزدی انگاشتن قدرت فاقد اقتدار ناشی از رضایت مردم، ماندنی است.

اما گفتمان نوین پس از کودتای شوم 28 مرداد از همان فردای سال 41 متولد شد ،بازنگری به کارنامه گذشته و به دنبال آن، جستجو برای یافتن راه رهایی از استبدادی که با پشتوانه استعمار بر کشور یکه تازی می کرد، آغاز شد. در کنار آنانی که از هر گونه تغییر مأیوس و نا امید بودند، در کنار آنانی که مصلحت اندیشی را به گونه ای تفسیر کردند که عافیت طلبی شخصی آنان را توجیه کند، در کنار آنانی که رعب پوشالی حکومت کودتا هر گونه حرکت را از آنان سلب کرده بود، چه بسیار کسانی هم بودند که دست از تلاش برنداشتند، چرا که باور داشتند زندگی کردن، صرفا به معنای زنده ماندن نیست. می دانستند که ملت های دیگر برای رسیدن به آزادی، عدالت ، استقلال و پبشرفت، راهی بس دراز پیموده اند و تلاش برای دستیابی به جامعه ای که از چنین نعمت هایی برخوردار باشد، خود، عین زندگی است. چنین بود که هنگامی که خواسته های خود را در گفتار رهبری استوار چون امام خمینی (ره) یافتند که در این راه مصمم گام نهاده بود، با او همراه شدند و بساط ظلم و جور را برچیدند. با تجربه ای که از گذشته به دست آمده بود، از همان فردای پیروزی، دغدغه حراست و مراقبت از این دستاورد بزرگ در دل زن و مرد و پیر و جوان به جنبش درآمد تا مبادا کودتایی دیگر، تجاوز نظامی، و مهم تر از همه، انحراف از آرمان های انقلاب اسلامی، این نهال تازه رسته را در هم شکند.

درس هایی که از آن واقعه و سالیان پس از آن فراگرفته شد، موجب شد که مردم ما بارها عزم خود را برای جلوگیری از انحراف از راهی که می توانست آنها را به سرمنزل مقصود برساند به نمایش بگذارند. مشارکت گسترده در دفاع از میهن در مقابل دشمن متجاوز، تلاش های ستایش برانگیز در رونق اقتصاد ملی، کوشش برای انجام اصلاحات گسترده در عرصه های گوناگون و حضور آگاهانه در عرصة انتخابات، تبلور این احساس مسئولیت ملی است که مردم ما را اینگونه در صف مقدم تحولات فکری و اجتماعی چند دهة اخیر منطقه قرار داده است.

گفتمان نو باید با دیده بانی مستمر، خود را با نیازهای نو سازگار می کرد و نوشوندگی خود را پاس می داشت که بارزترین و غیرقابل‌انكارترین ویژگی آن، جهت گیری در مقابل باز تولید مناسبات استبدادی و شاهنشاهی بود.یادمان هست که بزرگترین دغدغه خبرگان قانون اساسی جستن راه هایی بود که جلوی ظهور استبداد و خود رایی و دیکتاتوری را به هر شکل و شمایل بگیرد و قانون اساسی در شرایطی نوشته شد که بیرون از مجلس خبرگان، مردم در خیابانها شعار میدادند «برابری، برادری، حکومت عدل علی».

دركتاب« پیكار صفین، نصرابن مزاحم» که شاید قدیمی‌ترین كتاب روایی– تاریخی در مورد جنگ صفین باشد، آمده است که بعد از استقرارحضرت امیر (ع) در کوفه، ایشان مسافرتی به مناطق فارس نشین و ایرانی در نزدیکی کوفه می کنند و در یک آبادی از مردم در مورد شاهان ایرانی سوال می کنند. بزرگ روستا می‌گوید:« در سنت شاهان ایرانی چیزهایی بود به نفع رعیت و چیزهایی بود به نفع پادشاه، تا این كه خسروپرویز آمد و هرچه به نفع رعیت بود منسوخ كرد و هرچه به نفع پادشاه بود نگاه داشت و این موجب اضمحلال پادشاهی آنان شد.»

این روایت، دقیقا فضای روحی و سیاسی کشور در دهه اول انقلاب فارغ از ضعف ها و خودسری هایی که دامنگیر هر انقلابی در آغاز آن می شد را تشکیل می داد: مردمی که انقلاب کردند قصدشان این بود که آن مناسبات رابا الگو گرفتن از حکومت عدل علی از بین ببرند.

آیا دردناک نیست که بعد از گذشت بیش از سی سال از انقلاب، دوباره دغدغه مردم مواجهه با باز تولید همان مناسبات پادشاهی و این بار به نام دین باشد؟ در شرایطی هستیم که هر چیزی از حقوق مردم در قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب بود زیرپا گذاشته شده، فصل سوم قانون اساسی، یعنی حقوق ملت، در پرانتز قرار گرفته و آنچه به نفع حاكمان بوده است به صورت اغراق‌آمیز و چند برابر به اجرا درآمده و تبعیت بی چون و چرا از قدرت، رنگ قدسی و آسمانی به خود گرفته و عدم سوال از قدرت فضیلت شده وهر صدای منتقد و متعارض با شبیه سازی های مضحک، به خارجی بودن و همدستی با بیگانه و صهیونیسم و نفاق متهم گردیده است، تآ انجا که امروز شرایط سیاسی كشور ازخطر بازتولید مناسبات شاهنشاهی، جز موروثی بودن حكومت چیزی كم ندارد.

آری انتخابات سال 88 جلوه ای از این احساس مسئولیت همگانی در مقابل خطرات بود. مردمی که احساس خطر می کردند، مردمی که از مدیریت ناتوان دستگاه اداره کشور ناامید شده بودند، مردمی که از دروغ به تنگ آمده بودند، مردمی که احساس می کردند برای پیشرفت کشور به دگرگونی های فراگیرتر و بنیادی تر نیازمندند، به میدان آمدند و چه بسیار کسانی که سال ها بود در انتخابات شرکت نمی کردند و این بار قفل سکوت خود را شکستند و چه بسیار کسانی که پا را از رقابت های سیاسی رایج فراتر نهادند و برای ایجاد تحولی بزرگ همنوا گشتند.

دریغا که آنچه بر سر نتایج انتخابات آمد و آنچه در پی شبه کودتای اقتدارگرایان رخ داد، حق اساسی تعیین سرنوشت ملت به دست خویش را خدشه دار کرد. اما دستگیری معترضان، ضرب و شتم آنان در خیابان ها، کشته شدن عده زیادی از جوانان و زنان و مردان در خیابان ها و بازداشتگاه ها، فجایع کوی دانشگاه و کهریزک،حمله به بیوت و دفاتر مراجع تقلید، به راه انداختن تجمعات اتوبوسی و نمایشی، هجمه تبلیغاتی یک سویه مملو از دروغ و افترا، سرکوب کارگران و معلمان و جنبش زنان و دانشجویان و استادان، راه اندازی کارناوال های شرم آور و مانورهای امنیتی با هدف ایجاد رعب، تلاش مستمر برای انحراف افکار عمومی به سمت مسائل فرعی و انحرافی، برخورد غیراخلاقی با خانواده های شهدا و زندانیان، واعلام مرگ جنبش سبز در مناسبت های متوالی، هیچ یک نتوانسته است اقتدارگرایان را از چالش بزرگ حاصل از بی اعتمادی مردم به دولت نجات دهد، همچنان که نتوانسته خواسته های برحق مردم برای برخورداری از حقوق شهروندی مصرح در قانون اساسی را به دست فراموشی بسپارد.

در طول این ماه ها، تحولات مهمی رخ داده است که توجه هر ناظر آگاهی را جلب می کند. بسیاری از کسانی که در ارگان های نظامی و انتظامی و امنیتی شاغل بودند نتوانستند سوابق جبهه و فداکاری هایشان برای حفظ مرزها و امنیت کشور را به سرکوب و ضرب و شتم مردم بی گناه بفروشند . برخی از روی تقیه ویا اطلاعات ناکافی و برخی از افراد ساده که بر اثر تبلیغات دولتی گمان می کردند که معترضان، ایمان دینی شان را نشانه رفته اند به تدریج متوجه شدند که چنین نیست. بسیاری از کسانی که فکر می کردند جنبش اعتزاضی مردم از توطئه های قدرت های سلطه جوی بیگانه یا خشونت ورزانی که در بحبوحه جنگ به دامان دشمن پناه آورده و به خدمتش کمر بسته بودند سرچشمه می گیرد، فهمیدند که این ترفندی برای بدنام ساختن منتقدان و موجه ساختن اعمال غیرانسانی اقتدارگرایان بیش نیست.

وما دور نمی بینیم آنانی که بصورت واقعاً اصولی دغدغة منافع ملی و ارزشهای اسلامی را دارند در کنار همه ملت (یا به تعبیر مستبدین «خس و خاشاک») قرار گیرند و صف خود را از زیاده خواهان ودست اندازان به حقوق و بیت المال ملت جدا سازند. ما بویژه اعتقاد داریم که در نهایت، بسیج و سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.

در طول سال های اخیر و بویژه دو سال گذشته، گفتمانی نو متولد شده و هیچ چیز نمی تواند مانع رشد آن شود. گفتمانی که فساد را تحمل نمیکند و با وعدۀ آوردن نفت بر سر سفره مردم، یکشبه قیمت نان وسوخت و برق و گاز را چند برابر نمی سازد. گفتمانی که به حفظ نیروی کار کشور ایمان دارد و منابع و تولیدملی را با تحویل بازار ملی به واردات خارجی ویران نمی سازد .گفتمانی که عزت کارگر و کار آفرین را میخواهد نه ذلت آنها را. گفتمانی که اعتیاد و دزدی و طلاق را نتیجه سی در صد بیکاری جوانان می داند و در نتیجه اجازه نمی دهد مشکل جرم و جنایت با بر پا کردن چوبه های دار و قساوتی تاریخی حل شود و به بهانه جنایت و خیانت گروهی اندک، دور جدید تواب سازی و اعتراف گیری و شکنجه در محبس ها راه بیفتد. (به راستی شمایانی که هر روز و ساعت سنگ اسلام و معنویت را بر سینه میزنید، چند زن را میتوانید نشان دهید که در صدر اسلام اعدام شده باشند؟!) گفتمانی که از رأی مردم نمی ترسد واز رجوع به قانون اساسی نمی هراسد. گفتمانی که نه در شعار وهیئت ماکیاولیستی بلکه در عمل بدنبال وحدت اسلامی ونزدیکی مذاهب اسلامی به یکدیگر است و میلیونها شهروند ایرانی را تحت عنوان سنی و درویش و اهل حق و نام های دیگر ازخودنمی راند.

آری امروز گفتمانی تازه متولد شده است. گفتمانی که شهدای آن، پیشقراولان و دربندشدگانش پرچم داران آن هستند. گفتمانی که خشونت را طرد می کند و راه تغییر را از طرق مسالمت آمیز جستجو می کند. گفتمانی که پاسخ دروغ و نهمت و ناسزا را با راستی و حقیقت و ادب می دهد. گفتمانی که چشم امیدی به بازی های پنهانی قدرت های جهانی ندارد و راه حل شفاف ملی را تنها راه تحول به سوی اصلاح امور می داند. گفتمانی که خودی را ناخودی نمی کند بلکه سعی در خودی کردن ناخودی ها دارد. گفتمانی که چندصدایی را به رسمیت می شناسد و اتحاد ملی را نه در سکوت گورستانی که در تمسک به عقلانیت جمعی می جوید. گفتمانی که مردم را نسبت به آنچه در کشور می گذرد نامحرم نمی شناسد و گسترش آگاهی ها به میان همة اقشار و گوشه کنار این مرز بوم را وجه همت خویش قرار داده است. گفتمانی که با گسترش و تقویت شبکه های اجتماعی، افراد را گرد هم می آورد و فضای مدنی را توسعه می دهد. گفتمانی که سرمشق بسیاری از حرکت های آزادیخواهانة دیگر شده است. گفتمانی که خطاهای گذشته را نقد می کند اما دستاوردهای روشن آن را نفی نمی کند. گفتمانی که عدالت را نه در اقتصاد صدقه ای، بلکه در ایجاد فرصت های برابر و توانمندسازی محرومان می داند. گفتمانی که بجای انتشار کینه و انتقامجویی در میان فقیر و غنی، روستایی و شهری، اقوام، ادیان و مذاهب، به نهادینه کردن مدارا و مفاهمه و گذشت می پردازد. گفتمانی که درصدد پایان دادن به اوباش سالاری و حاکمیت نهادینة شایسته سالاری است تا در پرتو آن، شکوفایی و رشد استعدادها در میان ایرانیان، زمینه ساز ارتقای این سرزمین به جایگاهی که شایستة آن است، شود.

گفتمانی که بدنبال یافتن منجیان قهرمان نیست بلکه می خواهد هر ایرانی در نجات کشورش سهیم باشد. گفتمانی که به تعداد معتقدانش رهبر دارد. گفتمانی که می داند حفظ نظام یعنی حفظ ارزش هایی که نظام برای آن بوجود آمده، نه حفظ اشخاص در مناصب قدرت. گفتمانی که چرخش قدرت و پاسخگویی به مردم و برابری همه در قبال قانون را ضامن سلامت و زمینه ساز پیشرفت می شمرد. گفتمانی که اسلامیت و جمهوریت نظام و حاکمیت مردم سالاری بر همه شئونات کشور را تنها راه سعادت مردم می داند.

گفتمانی که در آن، تصمیمات و مصلحت بینی های شخصی جای خود را به عقلانیت جمعی می دهد. گفتمانی که با ایمان به خدایی که تعالی انسان را می خواهد، حق خواهی، و با استعانت از کردار نیکو، صبر و استقامت، راه امید را می پیماید و به پایندگی حق و زوال باطل یقین دارد.

امروز حاكمیت در ورای ایجاد این نگرانی كه اگر او نباشد دین از بین می‌رود سنگر گرفته است و مرتبا با این اعلام خطر سعی می‌كند اقشار مذهبی را در پشت سر خود بسیج و منسجم كند، حال آن كه در واقعیت، آن چیزی كه بیشترین لطمه را به فضای دینی جامعه زده است رفتارهای ستمكارانه و ضددینی خود حاكمیت است. پایه‌های همه ادیان الهی در فطرت انسان ها قرار دارد و اگر اسلام پس از چهارده قرن باقی مانده است علتش مستحكم بودن پایه‌های فطری آن است، تا جایی كه حتی ورود مغول واقدامات پهلوی اول نتوانست آن را از بین ببرد.

و این دین از ما خواسته است كه به افراد ستمكار متمایل نشویم كه در این صورت از كمك خداوند محروم خواهیم شد: «و لا تركنوا الی الذین ظلموا فتمسكم النار و ما لكم من دون الله اولیاء ثم لا تنصرون»، و به كسانی كه ستم كرده‌اند میل نكنید كه آتش شما را لمس خواهد كرد، و شما را سرپرستی جز خداوند نیست، سپس دیگر به شما یاری نخواهد شد.

در آستانه سی و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان دو همراه کوچک به شما حاملان بی شمار گفتمان جدید درود م یفرستیم و از خداوند متعال میخواهیم همه ما را از یاران مظلومان و دشمنان ظالمان قرار دهد.
وما النصر الا من عند الله العزیز الحکیم

مهدی کروبی           میر حسین موسوی


387 پاسخ به “بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی”

 1. میر حسین گفت:

  درود بر شرف فتنه گران.مرگ بر دیکتاتور .25 بهمن ساعت 3

 2. برگ سبز به "سرباز وطن" گفت:

  دوست محترم

  فقط می خواستم بگم که اگر حرف صاحبان قدرت شرط باشد که خود یزید هم حکومت خود را اسلامی می دانست و امام حسین (ع) را فتنه گر و محارب و خارج شده از حکومت اسلامی خود می دانست و برای همین وی را به شهادت رساند. این که شما میگویید چرا جنبش سبز در مقابل حکومت اسلامی! قد علم کرده است نیز مصداق همین موضوع می باشد. جنبش سبز در اصل در مقابل دیکتاتوری ایستاده است. کمی بیندیشید.

 3. ناشناس گفت:

  با سلام
  متأسفانه بنده بخاطر وضعيتم؛ 25 بهمن نمي تونم حاضر باشم؛
  ولي دلم با شماست و دعاتون مي كنم؛
  جاءالحق و ذهق الباطل

 4. سکولار مردم سالار گفت:

  درود بر این دو عزیز…
  .
  .
  .
  .
  وعده ی ما 25 بهمن سبز-در سرار وطن عزیزمان…
  .
  .
  .
  .
  با شعار

  مرگ بر دیکتاتور

 5. سارا گفت:

  آقاي سرباز!
  شما کدوم آسمون رو ديدي که براي ما حرف از نسبت ذات اقدس با همه ميکني؟
  دلم ميسوزد براي وطنم، خاکم، ايرانم که شما شدي سربازش

 6. سارا گفت:

  شما پرسشهاي مهمتون را از همان رهبري بپرسيد، زيرا گويا ايشان جواب تمام پرسشها را ميدانند. اينکه چيزي نيست، …

 7. صدای خسته ی ایران گفت:

  32سال کسی را نداشتیم که به این صراحت و با کنار گذاشتن ملاحظات شجاعانه سخن بگوید

 8. فتنه سبز زنده گفت:

  درود بر کروبی و موسوی به امید رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی رهایی از شر ستمگران

 9. ارش گفت:

  به امید روزی که شعار مرده باد از گفتمان مردم آریایی پاک شود.زنده باد مخالف من.
  ما بیشماریم….

 10. محسن گفت:

  سالم ؟؟
  سالم آقای رحیمی و مشایی و… هستند
  شما در همان هپروت باش برایت بهتر است

 11. فروغ سبز گفت:

  به امید همصدایی و فریاد سبز 25 بهمن
  رهبران فهیم و متواضع دوستتان داریم و تا آخر باهاتونیم

 12. علی از سیرجان گفت:

  با سلام بنده هم یک جهادگر بسیجی دوران جنگ هستم اما نه بسیجی امتیاز خواه که حاضر بشود برای حفظ منافع خود و حاکمان تمامیت خواه تلنگوری به مردم بزند مردم بندگان خدایندحتی اگر مسلمان نباشند بسیجیان واقعی انهائی هستند که جان و مال وفرزند خود را در مقابل حفظ و حراست از مملکت در مقابل دشمن دادند تا این مملکت اسلامی بماند زیرا انچه میماند این مملکت است همه رفتنی هستند چه حکومت هائی که رفتند اما این مملکت ماند در پاسخ یکی از عزیزان که در پاسخ به ان بسیجی عزیز که تمام احساسش را در مورد بیحرمتی به همسران شهدا ابراز کرده بود و ابراز عقیده کرده بود امریکا از رهبران جنبش سبز حمایت میکند باید گفت برادر عزیز امریکا اینقدر ساده لوح نیست که شما فکر میکنی از کجا معلوم که این اقدامات امریکا و برخی از عوامل ایرانی مقیم خارج مانند نوری زاد با تبانی پشت صحنه چنین مردم ما را فریب نمیدهند ایا توجه کرده ای که رسانه ملی گاهی از بیانات و اظهار نظرهای اقایان در جهت تخریب رهبران سبز استفاده ابزاری میکند ولی انچه در این چند سال حکمت احمدی نژاد اتفاق افتاد حذف نیروهای ارزشی و بویژه جهادگر و جایگزینی با نیروهای فرصت طلب بود برای اثبات بروید در سطح وزارت خانه های مختلف به ویژه جهاد کشاورزی برسی کنید و ببینید درست میگویم یا خیر در حال حاضر فردی رییس سازمان جهاد کشاورزی … است که سابقه عضویت در سازمان مجاهدین خلق دارد و چند سال پیش که میخواستند به او مسئولیتی بدهند پس از استعلام این موضوع مشخص شد ولی حالا با حمایت…که خیلی دست کمی از اعوان و انصار طالبان ندارد رئئس سازمان است

 13. حسین مظلوم گفت:

  به امید پیروزی حق علیه باطل

 14. ناشناس گفت:

  با سلام بر هر دو موسوی وکروبی,وهمه احترامی که برایتان دارم واینکه تمامی این سخنان صحیح است ..ولی تا جائیکه به طور واضح معلوم نگردد که شما وملت چه میخواهید درخواست از مردم برای بیرون امدن جز به خطر انداختن جان انان نتیجه دیگری ندارد ..لطفا اگر میدانید که دقیقا چه میخواهید انرا به طور شفاف ودر یک جمله بیان کنید تا معلوم گردد برای چه باید بیرون بیائیم یعنی میخواهید مثلا زندانیان سیاسی ازاد شوند ویا اینکه میخواهید…. جایگزین شود ویا نه فقط میخواهید دولت احمدی نژاد استیضاح شود ومنحل شود.وبعد یک انتخابات ازاد برقرارشود..اینها همه را گفتم چون میدانم که میخواهید در چارچوب قانون اساسی فعلی کار کنید .وگرنه رفراندم را هم به ان میافزودم البته شاید این خواسته هم قانونی باشد..بازهم از شما خواهش میکنم مردم را سرگردان به خیابانها نیاورید وجانشان را به خطر نیاندازید فقط به اين منظور که نمايش قدرت بدهيد

 15. ناشناس گفت:

  به نظرمن اقاي دانشجو در كامنت بالاحرف منطقي ندارد .بيشتر وابسته يا بسيجي است. واقعا از بيانيه اين دو عزيز موسوي وكروبي لذت بردم .

 16. ناشناس گفت:

  تمام مشككلاتي كه آقايان نام بردند ما در دوره خودشان مواجه بوديم . احمدي نژاد موهبت خدا به ايران بود كه بار ديگر ايران مانند دوره قبل از او گرفتار جرثومه هاي فساد نشود

 17. یا مهدی ادرکنی ادرکنی گفت:

  و در جواب این دوست عزیزم .. که می فرمایند :

  آرزو می کردم که امام زنده بود و با همان لحن صریح وکوبنده اش چنان تودهنی به اینها می زد که دیگر قدرت بلند شدن نداشتند حیف که امام نیست و آقای ما با اینها مدارا می کند!

  عزیزم ،

  مطمین باش اگر امام (ره ) زنده بود اول تو دهنی به آقای دکتر ( الکیه به خدا !! ) می زد که گفت مجلس در راس امور نیست !!

  مطمن باش اگر امام ( ره ) زنده بود اول تو دهنی به آقای مرتضوی می زد که جوانان مسلمان ما رو تو کهریزک شهید کرد !!

  مطمین باش اگر امام ( ره ) زنده بود اول تو دهنی به به آقای دکتر ( بابا الکیه !! ) می زد که به نوه ایشان سید حسن خمینی دامت برکاته در مرقد ایشان توهین کرد !!


  و در آخر …

  مطمین باش اگر امام (ره ) زنده بود شما الان اینجا نبودی که از این حرف ها بزنی !! من هم نبودم !! دو تایی مون مثل 2 تا دوست بودیم که می رفتیم مسجد ، کنار یکدیگر ، بدون هیچ دعوایی 2 رکعت نماز شکر می خواندیم !!

  الهم عجل لولیک الفرج

  درود بر سید زهرا
  میر حسین موسوی عزیز

 18. خاشاك گفت:

  طرح 25000000 ميليون پيامك تا 25 بهمن سبز
  در قزوين براه افتاد
  همراه شو عزيز

 19. ناشناس گفت:

  من با قرآن مشورت کردم سوره مریم آیه 26 آمد خلاصه آیه روزه سکوت بود پس سکوت کنید در راهپیمایی و پلاکاردها و سکوت جواب به دولت است

 20. ناشناس گفت:

  نمردیمو فهمیدیم که رافت اسلامی شده تجاوز به مردم تو کهریزک

 21. مهدي گفت:

  وعده همه ما، 25 بهمن – بدون قهرمان بازي – با کمترين هزينه – بيشترين تأثير و انشاالله با حضور ميليوني مانند مردم مصر شب را در ميدان آزادي صبح ميکنيم.

 22. SABERE GHAVAMI گفت:

  ……/…./…|….|
  ……./…./..|….|
  ……../…./.|….|
  …__.-;…./|….|
  ..;…/…/__`…{
  …/…/..(..`/…|
  …\/_\/_/…/…|
  …|………/…./|
  ….|…-’…\.’….)
  …../…..`…..\
  ……|……….|
  ……|……….|

 23. رزمنده دفاع مقدس به دانشجو گفت:

  برادر عزیز دانشجو چون بنظرم رسید شاید جوابیه بنده ه شما را نخوانده باشید مجددا برای شما، در اینجا گذاشتم!!
  بنام خدای خمینی(س)
  قبل از انتخابات، حمایتهای بیشمار حامیان وابسته به دولت و رهبری که متاسفانه بدون رعایت کوچکترین انصاف و عدالت و قانون، باعث شد که هم صیانت از آرائ موسوی تشکیل شود و هم این دلنگرانی به رهبری منتقل گردد! سوال میکنم وقتی احمدی نژاد تا روز قبل از انتخابات به سفرهای استانی ادامه میدهد، انگار نه انگار که دوره ریاست جمهوری ایشان به پایان رسیده است(که در خصوص فقط تخلفات خود احمدی نژاد کلی حرف میتوان زد!) وقتی شورای نگهبان(به زعم جنابعالی)مستقیما وارد عمل میشوند که بعد از انتخابات آقای الهام لطف فرموده میگوید: ما اشتباه فرمودیم که حمایت کردیم، وقتی نمایند گان و وابستگان رهبری از جمله پناهیان و صدیقیان و…سپاه و بسیح همگی به نفع احمدی نژاد مستقیما وارد عمل میشوند، وقتی بمب ساعتی پر از دورغ و فریب بمحض اعلام کاندیداتوری سید بزرگوار موسوی منفجر میشود و انواع تهمت و دروغ از جمله همین بحث جنابعالی را(چرا آقای موسوی، قبل از انتخابات، موضع خود را نسبت به ملی-مذهبی ها، نهضت آزادی و سازمان مجاهدین انقلاب، تندروهای افراطی جریان اصلاحات که نظریه عبور از خاتمی را مطرح کردند، مشخص نکرد ؟) علیرغم خط کشی مهم این سید با این گروه ها، و دروغ و فریب بزرگ در قلب بزرگ واقعیات دهه شصت، مبنی بر ضد امام(س) بودن موسوی بخاطر ماجرای استعفاء، رونمایی میگردد و در مقابل چشمان حیرت زده من رزمنده دفاع مقدس خط امامی(س) تقوا به مسلخ سیاست بی دیانت میرود و موسوی متهم به خیانت به امام(س) و انقلاب میگردد، وقتی عکس بی حجاب دهه چهل، زنی مومن چون رهنورد در ساتیهای وابسته به جناخ ا ص و ل گ ر ا (فکر کنم در سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی) منتشر میشود که صدای سایت الف هم در میاد(که البته بعدا فهمیدم ظاهرا عکس یک زن نقاش-اگر اشتباه نکنم- بجای خانم رهنورد جا میزنند!) وقتی تمام اینها زمانی کلید میخورد که تا قبل از ورود موسوی به صحنه، ایشان به زعم دوستان ا ص و ل گ ر ا ی شما از جمله خانم فاطمه رجبی، مردی ست با تقوا و دارای بینش سیاسی و اقتصادی ولی بفاصله فقط چند ساعت بعد از این اعلام نظر یعنی بمحض ورود موسوی به صحنه انتخابات، خانم رجبی میگوید: من فعال سیاسی هم دچار اشتباه میشوم و موسوی ال است و بل…وقتی رهبری نه تنها چشم خود را بر تمام این دروغها و فریبها می بندد و برخلاف قانون قاطعانه از احمدی نژاد حمایت میکند بلکه خود میشود عامل فریب بزرگ یعنی سیبل کردن آقای هاشمی در مناظره و سیما و متاسفانه حمایت قاطعانه از مناظره فقط تا پایان زمان انتخابات و …..هنگامیکه اس ام اس ها تقریبا دو رزو قبل از انتخابات قطع میگردد( وسیله ای که در دوره قبل کارایی خود را نشان داده بود و رل مهمی در ایجاد ارتباط بین ناظرین صندوقها بازی میکرد!)، برق حوزه ها در چند نقطه میرود و مردم آواره میگردند(متاسفانه بنده از نزدیک شاهد بودم !) و بدون رای گیری تشریف میبرند منزل، وقتی در بعضی حوزه ها به بهانه تمام شدن تعرفه درب حوزه ها، آن هم در اول غروب مثلا 4 بعد از ظهر تعطلیل میگردد، وقتی آمار محسن رضایی در سیمای میلی و جلوی چشم میلیونها بیننده حیرت زده مثل ال کلنگ بالا و پایین میرود(ظاهرا آقایان در وزرات کشور مشغول آتاری بازی بودند!) و رضایی در پی اعتراضش با توجیه مضحک شورای نگهبان روبرو میشود و مجددا معترض میگردد، وقتی ضندوقهای رضایی در ساختمان مخروبه پیدا میشود، وقتی 900 هزار نفر از طرفداران رضایی اعلان آماده گی میکند که با کارت ملی ثابت کنند که به ایشان رای داده اند وقتی شورای نگهبان در اعتراض به نماینده محسن رضایی یعنی آقای امیدوار رضایی در خصوص رای های بالاتر از حد نصاب شهر های شمالی میگوید این شهرها مهمانپذیر بوده اند و این سخنان باعث تمسخر آقای رضایی در سیما میلی میگردد و آقای کدخدایی با پرس توی مصاحبه میکند و میگوید سرجمع این صندوقها 3 میلیون نفر میشود که این مقدار تاثیری در نتیجه آراء ندارد!؟، وقتی امیدوار رضایی از عدم همکاری شورای نگهبان با ایشان پرده برمیدارد(بهمان دلیل که خود شما هم عنوان نمودید بلاخره شورای نگهبان ظاهرا زیادی بی طرف بوده است!!)، وقتی آمار موسوی در تهران ابتدا 800 هزار نفر اعلان میشود و بعدا میشود 2 میلیون نفر(ظاهرا دیدند خیلی ضایع است گفتند 1200 اضافه کنیم تا سرجمع شه و از آبرو ریزی در بیاد!!) و……..وقتی افراد شناسنامه دار ارازل و اوباش به میان معترضین میآیند و مبادرات به شکتن شیشه و …میکنند تا مسئله را امتیتی کنند(موردی که رضایی در سیمای میلی شبکه 2 مطرح کردند!!) که ده ها مورد این تصاویر در موبایلها و…انعکاس خبری یافت و خبر موثق دارم که به نیروهای بسیج(حداقل آنهایی که بنده میدانم) دستور داده شده بود که مبادرات به شکستن شیشه خودروها کنند که نه تنها اینکار را کردند که با سبعویت تمام مبادرات به شکستن شیشه منازل بعض محلات نیز کردند، وقتی ……..این میشود که جناح شما با ناجوانمردی تمام به مردمی که با مشاهده این موارد به سطح شهر میان و در اعتراض به این موارد فقط شعار میدهند «رای منو پس بده» یورش میبرند و با باتوم و میله گرد و…..آنچنان سبعویت از خود نشان میدهند که من رزمنده بسیجی عاشق خط امام(س) هاج و واج از این یورشها نه تنها مدام با بسیجیان و لباس شخصی ها، درگیری لفظی پیدا میکند که کجای فرمان امام(س) این سبعویت وحشتناک بود و این درگیری لفظی حتی منجر به این شد که بنده تا مرز گرفتار شدن و برده شدنم پیش برود، درهمانجا در کنار خیابان یوسف آباد، در حالیکه از شدت خستگی بعلت فریاد هایی که بر سر نیروهای لباش شخصی کشیده بودم، در کنار خیابان یوسف آباد نشستم و از انحراف عظیمی که در این انقلاب افتاده است کنترل خود را از دست داده و اشک ریختم و اشک ریختم!!

 24. ناشناس گفت:

  باید گفت گفتمانی دیگر در راه است و آن سرنگونی حاکمیت ایدئولوژیک است “آزادی و رهائی واقعی ایران اهورائی “این گفتمان دیگر “دیگر گول این حرفها را نخواهد خورد و شما دیگر نخواهید توانست حرکت جنبش رهائی بخش ایرانیان را با مواضع ضد انقلابی خود کند کنید “حاکمیت باید از شما دو نفر تشکر کند .

 25. انقلاب خودجوش گفت:

  ای نام تو بهترین سرآغاز / بی‌نام تو نامه کی کنم باز
  ای یاد تو مونس روانم جز/ نام تو نیست بر زبانم
  دیکتاتوری که چنبره استیلایش در منتها درجه خفقان قرار داشته باشد همان به شکل خودجوش ( منتها درجه غافلگیری) نابود خواهد شد.

  فَأَخَذْنَاهُم بَغْتَةً وَهُمْ لاَ يَشْعُرُونَ // پس در حالى كه بى خبر بودند بناگاه (گريبان) آنان را گرفتيم
  سُنَّةَ اللَّهِ الَّتِي قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلُ وَلَن تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلً // سنت الهى از پيش همين بوده و در سنت الهى هرگز تغييرى نخواهى يافت

  انقلاب خودجوش آخرالزمان

 26. طرفدار رژیم گفت:

  در یک انتخابات رهبری و شورای نگهبان و رییس جمهور و صدا و سیما و قوه قضاییه و وزارت کشور و مجلسو سپاه و بسیج که اتفاقا مسول برگزاری انتخابات هم هستند می خواهند محمود آقا رای بیاره خوب اونم رای میاره دیگهههه! تقلب نشده که این خواست اکثریت حاکمه مگه بده؟؟؟؟
  اصلا اگه محمود نشه بده………………..نه؟
  راستی اگر در شرایط فوق الذکر تقلب نشه جای شگفتیه قدرت مطلق=فساد مطلق!
  در ضمن هر کسم اعتراض کنه فارق از حقوق شهروندی و قانون اساسی و اسلام و تمدن و انسانی.. خونش گردن خودش و سران فتنه است چه امام حسین ع باشه چه مردم مصر یا حتی مردم ایران مگه نه برادرای سایبری؟

 27. green rain گفت:

  به نام حضرت حق
  خداونداتو شاهدي كه فضاي دروغ وتهمت هرروز وسيعتر مي شود ومتاسفانه اين وضعيت دركشور ايران كه سرزمين گلگون كفنان شهيد درراه احياي دين است وانقلاب اسلامي آن اميد مستضعفان جهان است خدوندا دلهارا بهم نزديك كن تا از يكطرف مسئوليني كه در قدرت هستند،حق مردم و مخالفانشان را رعايت كنند،و مخالفين و مردم نيز حق حاكمان را رعايت كنند.و اين ميسر است به شرط اينكه تهمت و افطراء از تريبون هاي ملي و عمومي قطع شود كه اين به ثواب عموم ملت و حاكمان نظام است.

 28. دانشجو به ناشناس گفت:

  با سلام

  خدمت آقای ناشناس عرض کنم که؛

  لطفا مشخص کنید کدام بند منطقی نیست، تا توضیح دهم.

 29. امير گفت:

  با درود به رهبران جنبش سبز. با اين پيام و مواضع اخيرتان روح و تحرك زيبايي به پيكره خروشان جنبش مردمي ايران داديد. خداوند شما را در پناه خود حفظ كند.

 30. محمد گفت:

  سید مظلوم و روحانی مبارز خدا نگهدارتان باشد

 31. سرباز راه سبز گفت:

  كوبنده ترين بيانيه ايشان تا الان را خواندم

 32. یه دانشجو گفت:

  ” وعدۀ آوردن نفت بر سر سفره مردم”
  فکر می کنم بهتر از وعده ی 50 تومن بود، حقیقتا خانواده ی ما سطح متوسط جامعه است هدفمندسازی یارانه ها برامون اگه خوب نشده باشه برامون بدم نشده .
  تازه این قانون از چند سال پیش تر باید اجرا میشده که حالا عملی شده ، یعنی اگه شماها رییس جمهور میشدین این قانون رو جرات نمیکردین اجراکنین

 33. خار چشم دیکتاتور گفت:

  انقلاب کرديم تا شاه و شاهزاده نداشته باشيم… آقا و آقازاده داريم! انقلاب کرديم تا سياستمان ديني شود… دينمان سياسي شد! انقلاب کرديم تا اقتصادمان انساني شود… انسانيتمان اقتصادي شد! انقلاب کرديم تا خيابان هايمان شريف شوند… شرافتمان خياباني شد! انقلاب کرديم تا رنگ آزادي را ببينيم… انقلاب کرديم تا رنگ آزادي را ببينيماسارت رنگ شده را ديديم! ! انقلاب کرديم تا دردهايمان درمان شود درد بی درمان گرفتیم

  25بهمن درآزادی برای آزادی انقلاب اسلامی57

 34. کورش گفت:

  اره به خدا طفلکی ها کاری نمی کنند که اینقدر بهشون گیر میدیم
  اذیتشون نکننین خدا رو خوش نمیاد

 35. ناشناس گفت:

  اگر جرثومه فسادند چرا امام خمینی تاییدشان کرد؟ امام هم طرفدار فساد بود؟

 36. امین گفت:

  درود بر جنبش سبز
  وعده ما 25 بهمن ساعت 3 بعد از ظهر
  تجمعی برای آزادی
  برای فریاد آزادی

 37. ناشناس گفت:

  عالی

 38. سبز محمدی گفت:

  اقایان موسوی و کروبی شما چشم وچراغ این ملت ستم دیده هستین.به خدای محمد ملت تا اخرین قطره خونشان با شما و در کنار شما خواهند بود.اقای موسوی شما را به جد بزرگوارتان قسم میدهیم که پشت ملت ایران باشید تا زمان پیروزی.

  پیروزی نزدیک است.درود بر شرفتان.موفق باشید.

 39. کامران گفت:

  آنهایی جاودان می مانند که خویشتن را در انفاذ مردم بینند…

 40. بنده گفت:

  من سنی آزاد یاراتمیشام ای بنده تا که سن سالمییان اوزووو بنده
  بیلیرسن بند دنیاده ندیر که اوزووو آزاد بیلن خداوندن

  همه باهم زیر بند خداوند به آزادی واقعی خواهیم رسید.

 41. حامد گفت:

  http://www.hasankhomeini.ir

  وبسایت سید حسن خمینی آغاز به کار کرد
  درود بر جنبش سبز

 42. حامد گفت:

  میر حسین موسوی و کروبی الان دارند بهترین کار را میکنند
  بهترین روش برای مقابله با دیکتاتور سکوت نیست بلکه بالا بردن سطح خواسته های مردمی از حکومت با اطلاع رسانی درست میباشد

 43. ایرانی گفت:

  یاحسین

 44. ظلم ستیز گفت:

  من نمیدونم ۲۵ بهمن چی میشه ولی اینو خوب میدونم که این مردم پیروزند

 45. ناشناس گفت:

  برایتان متاسفم که اینگور فکر میکنید وخودتان را راضی میکنید.حالا خوبه نمیگویید ما درختیم یا با فتوشاپ درست شده ایم !!

 46. یه خس سبز گفت:

  امام خمینی فرمودند :‌انقلاب ما انفجار نور بود. امیدوارم پیرو خط امام روزی برسه که انفجار ما انقلاب نور باشه….

 47. رزمنده دفاع مقدس به یا مهدی ادرکنی گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  نمیدانم این هوش بچه های سبز در پاسخهای بسیار بجا و زیبا به برادران و البته طرفدران جناح کودتا را چگونه باید داد!؟فقط باید گفت احسنت بر شما و جنس شما و پاسخ شما برادر عزیز!!

 48. حزب الله گفت:

  مرگ بر منافق

 49. سرباز گفت:

  یا حسین، میر حسین.

 50. محمد گفت:

  لطفا یکی بگه آقا زاده ها و انحراف از دین و زیر سوال بردن خود قران در زمان چه کسانی رخ داده
  الان همه شدن طرفدار عدالت !
  شما پارسال که قصد بمب گذاری تو 22 بهمن رو داشتید
  حالا شدید طرفدار 22 بهمن ؟