سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی...
» شرایط سیاسی کشور چیزی از بازتولید مناسبات شاهنشاهی کم ندارد

بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

چکیده :امروز حاكمیت در ورای ایجاد این نگرانی كه اگر او نباشد دین از بین می‌رود سنگر گرفته است و مرتبا با این اعلام خطر سعی می‌كند اقشار مذهبی را در پشت سر خود بسیج و منسجم كند، حال آن كه در واقعیت، آن چیزی كه بیشترین لطمه را به فضای دینی جامعه زده است رفتارهای ستمكارانه و ضددینی خود حاكمیت است. پایه‌های همه ادیان الهی در فطرت انسان ها قرار دارد و اگر اسلام پس از چهارده قرن باقی مانده است علتش مستحكم بودن پایه‌های فطری آن است، تا جایی كه حتی ورود مغول واقدامات پهلوی اول نتوانست آن را از بین...


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با صدور بیانیه مشترکی، ضمن توصیف انقلاب مردم ایران در سال 57 به عنوان «جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان»، به بررسی گفتمان حاکم بر ساختار قبل از انقلاب و مقایسه آن با گفتمان نو انقلاب اسلامی پرداخته  و سپس این مقایسه را به گفتمان جنبش سبز پیوند داده اند.

به گزارش کلمه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه ی خود ویژگی های گفتمان رژیم پهلوی را «بستن همه راه ها به روی اصلاح تدریجی حکومت و جامعه، کودتایی متکی بر بیگانگان سلطه جو و غفلت دلسوختگان، در بند کردن آزادی خوهان، اعمال سانسور بر مطبوعات، مسلح شدن به سلاح های ریز و درشت، به کارگیری ماشین تبلیغاتی پر سر و صدا، توهم ایفای نقشی بزرگ در تحولات منطقه وجهان، هیچ خواندن مخالفان و منتقدان و همه خواندن خود و هم سفرگان» ذکر کرده اند.

موسوی و کروبی در این بیانیه از گفتمان نوینی سخن به میان آورده اند که از فردای کودتای 28 مرداد متولد شد و بارزترین و غیرقابل‌انكارترین ویژگی آن، جهت گیری در مقابل باز تولید مناسبات استبدادی و شاهنشاهی بود. مناسباتی که به گفته ی این دو همراه جنبش سبز دوباره بازتولید شده است، اما این بار به نام دین رنگ قدسی و آسمانی به خود گرفته است، تآ انجا که امروز شرایط سیاسی كشور ازخطر بازتولید مناسبات شاهنشاهی، جز موروثی بودن حكومت چیزی كم ندارد.

آنها انتخابات  ۸۸  را جلوه ای از احساس مسئولیت همگانی و ظهور گفتمان تازه ای در مقابل این خطرات دانسته و گفته اند که هیچ چیز نمی تواند مانع رشد این گفتمان شود، گفتمانی  که فساد را تحمل نمی کند، خودی را ناخودی نمی کند، خطاهای گذشته را نقد می کند اما دستاوردهای روشن آن را نفی نمی کند. عزت کارگر و کار آفرین را می خواهد نه ذلت آنها را، اعتیاد و دزدی و طلاق را نتیجه سی درصد بیکاری جوانان می داند و در نتیجه اجازه نمی دهد مشکل جرم و جنایت با بر پا کردن چوبه های دار و قساوتی تاریخی حل شود و به بهانه جنایت و خیانت گروهی اندک، دور جدید تواب سازی و اعتراف گیری و شکنجه در محبس ها راه بیفتد.

موسوی و کروبی همچنین در تشریح تحولات دوسال گذشته، از آن دسته از افراد ارگان های نظامی و انتظامی و امنیتی یاد کرده اند که نتوانستند سوابق جبهه و فداکاری هایشان برای حفظ مرزها و امنیت کشور را به سرکوب و ضرب و شتم مردم بی گناه بفروشند و اطمینان داده اند که «در نهایت، بسیج و سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.»

به گزارش کلمه متن کامل این بیانیه مشترک به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

* و العصر * ان الانسان لفی خسر * الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر.

در آستانه سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران هستیم، انقلابی که جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم ما به دست خودشان بود و برای یکایک ما ایرانیان، شناخت و بازشناخت این حادثه بزرگ و مهم تاریخی، اهمیت بسیار دارد. شاید از آن رو که شناخت هویت تاریخی هر ملت، در تعیین راه آیندة آن مؤثر است، شاید از آن رو که این روزها از خود می پرسند که راه طی شده تا چه اندازه صحیح بوده، و شاید هم از آن رو که بیش از هر زمان دیگر، شاهد تلاش برای تحریف این تاریخ هستیم.

آنچه در آن روزها شاهد بودیم، نه یک جابجایی قدرت سیاسی صرف، که ورود یک گفتمان نو و خروج یک گفتمان کهنه بود: گفتمان کهنه ای که می انگاشت که با بستن همه راه ها به روی اصلاح تدریجی حکومت و جامعه، با کودتایی متکی بر بیگانگان سلطه جو و غفلت دلسوختگان این مرز و بوم، با در بند کردن فوج فوج آزادیخوهان، با اعمال سانسور بر مطبوعات، با سرازیر کردن درآمد نفتی سرشار به جیب منفعت جویان شریک در قدرت، با تا دندان مسلح شدن به سلاح های ریز و درشت، با به کارگیری ماشین تبلیغاتی پر سر و صدا، با توهم ایفای نقشی بزرگ در تحولات منطقه وجهان، با هیچ خواندن مخالفان و منتقدان و همه خواندن خود و هم سفرگان، با نماد فره ایزدی انگاشتن قدرت فاقد اقتدار ناشی از رضایت مردم، ماندنی است.

اما گفتمان نوین پس از کودتای شوم 28 مرداد از همان فردای سال 41 متولد شد ،بازنگری به کارنامه گذشته و به دنبال آن، جستجو برای یافتن راه رهایی از استبدادی که با پشتوانه استعمار بر کشور یکه تازی می کرد، آغاز شد. در کنار آنانی که از هر گونه تغییر مأیوس و نا امید بودند، در کنار آنانی که مصلحت اندیشی را به گونه ای تفسیر کردند که عافیت طلبی شخصی آنان را توجیه کند، در کنار آنانی که رعب پوشالی حکومت کودتا هر گونه حرکت را از آنان سلب کرده بود، چه بسیار کسانی هم بودند که دست از تلاش برنداشتند، چرا که باور داشتند زندگی کردن، صرفا به معنای زنده ماندن نیست. می دانستند که ملت های دیگر برای رسیدن به آزادی، عدالت ، استقلال و پبشرفت، راهی بس دراز پیموده اند و تلاش برای دستیابی به جامعه ای که از چنین نعمت هایی برخوردار باشد، خود، عین زندگی است. چنین بود که هنگامی که خواسته های خود را در گفتار رهبری استوار چون امام خمینی (ره) یافتند که در این راه مصمم گام نهاده بود، با او همراه شدند و بساط ظلم و جور را برچیدند. با تجربه ای که از گذشته به دست آمده بود، از همان فردای پیروزی، دغدغه حراست و مراقبت از این دستاورد بزرگ در دل زن و مرد و پیر و جوان به جنبش درآمد تا مبادا کودتایی دیگر، تجاوز نظامی، و مهم تر از همه، انحراف از آرمان های انقلاب اسلامی، این نهال تازه رسته را در هم شکند.

درس هایی که از آن واقعه و سالیان پس از آن فراگرفته شد، موجب شد که مردم ما بارها عزم خود را برای جلوگیری از انحراف از راهی که می توانست آنها را به سرمنزل مقصود برساند به نمایش بگذارند. مشارکت گسترده در دفاع از میهن در مقابل دشمن متجاوز، تلاش های ستایش برانگیز در رونق اقتصاد ملی، کوشش برای انجام اصلاحات گسترده در عرصه های گوناگون و حضور آگاهانه در عرصة انتخابات، تبلور این احساس مسئولیت ملی است که مردم ما را اینگونه در صف مقدم تحولات فکری و اجتماعی چند دهة اخیر منطقه قرار داده است.

گفتمان نو باید با دیده بانی مستمر، خود را با نیازهای نو سازگار می کرد و نوشوندگی خود را پاس می داشت که بارزترین و غیرقابل‌انكارترین ویژگی آن، جهت گیری در مقابل باز تولید مناسبات استبدادی و شاهنشاهی بود.یادمان هست که بزرگترین دغدغه خبرگان قانون اساسی جستن راه هایی بود که جلوی ظهور استبداد و خود رایی و دیکتاتوری را به هر شکل و شمایل بگیرد و قانون اساسی در شرایطی نوشته شد که بیرون از مجلس خبرگان، مردم در خیابانها شعار میدادند «برابری، برادری، حکومت عدل علی».

دركتاب« پیكار صفین، نصرابن مزاحم» که شاید قدیمی‌ترین كتاب روایی– تاریخی در مورد جنگ صفین باشد، آمده است که بعد از استقرارحضرت امیر (ع) در کوفه، ایشان مسافرتی به مناطق فارس نشین و ایرانی در نزدیکی کوفه می کنند و در یک آبادی از مردم در مورد شاهان ایرانی سوال می کنند. بزرگ روستا می‌گوید:« در سنت شاهان ایرانی چیزهایی بود به نفع رعیت و چیزهایی بود به نفع پادشاه، تا این كه خسروپرویز آمد و هرچه به نفع رعیت بود منسوخ كرد و هرچه به نفع پادشاه بود نگاه داشت و این موجب اضمحلال پادشاهی آنان شد.»

این روایت، دقیقا فضای روحی و سیاسی کشور در دهه اول انقلاب فارغ از ضعف ها و خودسری هایی که دامنگیر هر انقلابی در آغاز آن می شد را تشکیل می داد: مردمی که انقلاب کردند قصدشان این بود که آن مناسبات رابا الگو گرفتن از حکومت عدل علی از بین ببرند.

آیا دردناک نیست که بعد از گذشت بیش از سی سال از انقلاب، دوباره دغدغه مردم مواجهه با باز تولید همان مناسبات پادشاهی و این بار به نام دین باشد؟ در شرایطی هستیم که هر چیزی از حقوق مردم در قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب بود زیرپا گذاشته شده، فصل سوم قانون اساسی، یعنی حقوق ملت، در پرانتز قرار گرفته و آنچه به نفع حاكمان بوده است به صورت اغراق‌آمیز و چند برابر به اجرا درآمده و تبعیت بی چون و چرا از قدرت، رنگ قدسی و آسمانی به خود گرفته و عدم سوال از قدرت فضیلت شده وهر صدای منتقد و متعارض با شبیه سازی های مضحک، به خارجی بودن و همدستی با بیگانه و صهیونیسم و نفاق متهم گردیده است، تآ انجا که امروز شرایط سیاسی كشور ازخطر بازتولید مناسبات شاهنشاهی، جز موروثی بودن حكومت چیزی كم ندارد.

آری انتخابات سال 88 جلوه ای از این احساس مسئولیت همگانی در مقابل خطرات بود. مردمی که احساس خطر می کردند، مردمی که از مدیریت ناتوان دستگاه اداره کشور ناامید شده بودند، مردمی که از دروغ به تنگ آمده بودند، مردمی که احساس می کردند برای پیشرفت کشور به دگرگونی های فراگیرتر و بنیادی تر نیازمندند، به میدان آمدند و چه بسیار کسانی که سال ها بود در انتخابات شرکت نمی کردند و این بار قفل سکوت خود را شکستند و چه بسیار کسانی که پا را از رقابت های سیاسی رایج فراتر نهادند و برای ایجاد تحولی بزرگ همنوا گشتند.

دریغا که آنچه بر سر نتایج انتخابات آمد و آنچه در پی شبه کودتای اقتدارگرایان رخ داد، حق اساسی تعیین سرنوشت ملت به دست خویش را خدشه دار کرد. اما دستگیری معترضان، ضرب و شتم آنان در خیابان ها، کشته شدن عده زیادی از جوانان و زنان و مردان در خیابان ها و بازداشتگاه ها، فجایع کوی دانشگاه و کهریزک،حمله به بیوت و دفاتر مراجع تقلید، به راه انداختن تجمعات اتوبوسی و نمایشی، هجمه تبلیغاتی یک سویه مملو از دروغ و افترا، سرکوب کارگران و معلمان و جنبش زنان و دانشجویان و استادان، راه اندازی کارناوال های شرم آور و مانورهای امنیتی با هدف ایجاد رعب، تلاش مستمر برای انحراف افکار عمومی به سمت مسائل فرعی و انحرافی، برخورد غیراخلاقی با خانواده های شهدا و زندانیان، واعلام مرگ جنبش سبز در مناسبت های متوالی، هیچ یک نتوانسته است اقتدارگرایان را از چالش بزرگ حاصل از بی اعتمادی مردم به دولت نجات دهد، همچنان که نتوانسته خواسته های برحق مردم برای برخورداری از حقوق شهروندی مصرح در قانون اساسی را به دست فراموشی بسپارد.

در طول این ماه ها، تحولات مهمی رخ داده است که توجه هر ناظر آگاهی را جلب می کند. بسیاری از کسانی که در ارگان های نظامی و انتظامی و امنیتی شاغل بودند نتوانستند سوابق جبهه و فداکاری هایشان برای حفظ مرزها و امنیت کشور را به سرکوب و ضرب و شتم مردم بی گناه بفروشند . برخی از روی تقیه ویا اطلاعات ناکافی و برخی از افراد ساده که بر اثر تبلیغات دولتی گمان می کردند که معترضان، ایمان دینی شان را نشانه رفته اند به تدریج متوجه شدند که چنین نیست. بسیاری از کسانی که فکر می کردند جنبش اعتزاضی مردم از توطئه های قدرت های سلطه جوی بیگانه یا خشونت ورزانی که در بحبوحه جنگ به دامان دشمن پناه آورده و به خدمتش کمر بسته بودند سرچشمه می گیرد، فهمیدند که این ترفندی برای بدنام ساختن منتقدان و موجه ساختن اعمال غیرانسانی اقتدارگرایان بیش نیست.

وما دور نمی بینیم آنانی که بصورت واقعاً اصولی دغدغة منافع ملی و ارزشهای اسلامی را دارند در کنار همه ملت (یا به تعبیر مستبدین «خس و خاشاک») قرار گیرند و صف خود را از زیاده خواهان ودست اندازان به حقوق و بیت المال ملت جدا سازند. ما بویژه اعتقاد داریم که در نهایت، بسیج و سپاه و نیروهای نظامی، ملت خود را تنها نخواهند گذاشت.

در طول سال های اخیر و بویژه دو سال گذشته، گفتمانی نو متولد شده و هیچ چیز نمی تواند مانع رشد آن شود. گفتمانی که فساد را تحمل نمیکند و با وعدۀ آوردن نفت بر سر سفره مردم، یکشبه قیمت نان وسوخت و برق و گاز را چند برابر نمی سازد. گفتمانی که به حفظ نیروی کار کشور ایمان دارد و منابع و تولیدملی را با تحویل بازار ملی به واردات خارجی ویران نمی سازد .گفتمانی که عزت کارگر و کار آفرین را میخواهد نه ذلت آنها را. گفتمانی که اعتیاد و دزدی و طلاق را نتیجه سی در صد بیکاری جوانان می داند و در نتیجه اجازه نمی دهد مشکل جرم و جنایت با بر پا کردن چوبه های دار و قساوتی تاریخی حل شود و به بهانه جنایت و خیانت گروهی اندک، دور جدید تواب سازی و اعتراف گیری و شکنجه در محبس ها راه بیفتد. (به راستی شمایانی که هر روز و ساعت سنگ اسلام و معنویت را بر سینه میزنید، چند زن را میتوانید نشان دهید که در صدر اسلام اعدام شده باشند؟!) گفتمانی که از رأی مردم نمی ترسد واز رجوع به قانون اساسی نمی هراسد. گفتمانی که نه در شعار وهیئت ماکیاولیستی بلکه در عمل بدنبال وحدت اسلامی ونزدیکی مذاهب اسلامی به یکدیگر است و میلیونها شهروند ایرانی را تحت عنوان سنی و درویش و اهل حق و نام های دیگر ازخودنمی راند.

آری امروز گفتمانی تازه متولد شده است. گفتمانی که شهدای آن، پیشقراولان و دربندشدگانش پرچم داران آن هستند. گفتمانی که خشونت را طرد می کند و راه تغییر را از طرق مسالمت آمیز جستجو می کند. گفتمانی که پاسخ دروغ و نهمت و ناسزا را با راستی و حقیقت و ادب می دهد. گفتمانی که چشم امیدی به بازی های پنهانی قدرت های جهانی ندارد و راه حل شفاف ملی را تنها راه تحول به سوی اصلاح امور می داند. گفتمانی که خودی را ناخودی نمی کند بلکه سعی در خودی کردن ناخودی ها دارد. گفتمانی که چندصدایی را به رسمیت می شناسد و اتحاد ملی را نه در سکوت گورستانی که در تمسک به عقلانیت جمعی می جوید. گفتمانی که مردم را نسبت به آنچه در کشور می گذرد نامحرم نمی شناسد و گسترش آگاهی ها به میان همة اقشار و گوشه کنار این مرز بوم را وجه همت خویش قرار داده است. گفتمانی که با گسترش و تقویت شبکه های اجتماعی، افراد را گرد هم می آورد و فضای مدنی را توسعه می دهد. گفتمانی که سرمشق بسیاری از حرکت های آزادیخواهانة دیگر شده است. گفتمانی که خطاهای گذشته را نقد می کند اما دستاوردهای روشن آن را نفی نمی کند. گفتمانی که عدالت را نه در اقتصاد صدقه ای، بلکه در ایجاد فرصت های برابر و توانمندسازی محرومان می داند. گفتمانی که بجای انتشار کینه و انتقامجویی در میان فقیر و غنی، روستایی و شهری، اقوام، ادیان و مذاهب، به نهادینه کردن مدارا و مفاهمه و گذشت می پردازد. گفتمانی که درصدد پایان دادن به اوباش سالاری و حاکمیت نهادینة شایسته سالاری است تا در پرتو آن، شکوفایی و رشد استعدادها در میان ایرانیان، زمینه ساز ارتقای این سرزمین به جایگاهی که شایستة آن است، شود.

گفتمانی که بدنبال یافتن منجیان قهرمان نیست بلکه می خواهد هر ایرانی در نجات کشورش سهیم باشد. گفتمانی که به تعداد معتقدانش رهبر دارد. گفتمانی که می داند حفظ نظام یعنی حفظ ارزش هایی که نظام برای آن بوجود آمده، نه حفظ اشخاص در مناصب قدرت. گفتمانی که چرخش قدرت و پاسخگویی به مردم و برابری همه در قبال قانون را ضامن سلامت و زمینه ساز پیشرفت می شمرد. گفتمانی که اسلامیت و جمهوریت نظام و حاکمیت مردم سالاری بر همه شئونات کشور را تنها راه سعادت مردم می داند.

گفتمانی که در آن، تصمیمات و مصلحت بینی های شخصی جای خود را به عقلانیت جمعی می دهد. گفتمانی که با ایمان به خدایی که تعالی انسان را می خواهد، حق خواهی، و با استعانت از کردار نیکو، صبر و استقامت، راه امید را می پیماید و به پایندگی حق و زوال باطل یقین دارد.

امروز حاكمیت در ورای ایجاد این نگرانی كه اگر او نباشد دین از بین می‌رود سنگر گرفته است و مرتبا با این اعلام خطر سعی می‌كند اقشار مذهبی را در پشت سر خود بسیج و منسجم كند، حال آن كه در واقعیت، آن چیزی كه بیشترین لطمه را به فضای دینی جامعه زده است رفتارهای ستمكارانه و ضددینی خود حاكمیت است. پایه‌های همه ادیان الهی در فطرت انسان ها قرار دارد و اگر اسلام پس از چهارده قرن باقی مانده است علتش مستحكم بودن پایه‌های فطری آن است، تا جایی كه حتی ورود مغول واقدامات پهلوی اول نتوانست آن را از بین ببرد.

و این دین از ما خواسته است كه به افراد ستمكار متمایل نشویم كه در این صورت از كمك خداوند محروم خواهیم شد: «و لا تركنوا الی الذین ظلموا فتمسكم النار و ما لكم من دون الله اولیاء ثم لا تنصرون»، و به كسانی كه ستم كرده‌اند میل نكنید كه آتش شما را لمس خواهد كرد، و شما را سرپرستی جز خداوند نیست، سپس دیگر به شما یاری نخواهد شد.

در آستانه سی و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان دو همراه کوچک به شما حاملان بی شمار گفتمان جدید درود م یفرستیم و از خداوند متعال میخواهیم همه ما را از یاران مظلومان و دشمنان ظالمان قرار دهد.
وما النصر الا من عند الله العزیز الحکیم

مهدی کروبی           میر حسین موسوی


387 پاسخ به “بیانیه میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی”

 1. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  با بسیجی خط امام خسته از بیداد که این فرمایشات رو گفتن کاملا موافقم و مطمئنم که تعداد اعضا قابل شمارش نخواهند بود-

  به اطلاع شما عزیزان برسانم که جمعی از رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس طرح تشکیل بسیج سبز را در دست دارند.

  اولا امیدوارم حکومت سر عقل بیاید و روز ۲۵ بهمن دست به خشونت نزند و رای مردم را پس دهد و تن به اصلاح خویش دهد که این نهایت آرزوی هر مسلمان و هر ایرانی وطن پرست است.

  اما چنانچه حماقت کند و درنده خویی خود را باز به رخ ملت ایران بکشد آنگاه هسته اولیه ی بسیج سبز اعلام موجودیت خواهد کرد.

  ما رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس با مطالعاتی که طی این مدت پس از انتخابات در سطح کشور انجام داده ایم پیش بینی می کنیم که هسته اولیه ی بسیج سبز را بتوانیم با ۱۰۰۰۰ رزمنده و جانباز کارآزموده و رزم دیده تشکیل دهیم و آنگاه در سطح کشور اقدام به عضو گیری خواهیم نمود.

  ۱- ما اهل خشونت نیستیم و به مبارزات بدون خشونت اعتقاد راسخ داریم ،اما در مقابل خشونت اوباش مواجب بگیر نیز فرار نخواهیم کرد . چون در قاموس ما فرار و عقب نشینی بی معناست.

  ۲- ما ایران را از آن همه ی ایرانیان می دانیم و در بسیج سبز هیچ قوم و زبان و فرهنگ و عقیده ای بر دیگری برتری ندارد . تنها شرط عضویت در این بسیج سبز ملی ،داشتن اعتقاد به ضرورت آزادی ایران از شر دروغ و خرافات است.

  ۳- ما بر این باوریم که سرنوشت کشور را در فردای آزادی تنها و تنها ملت ایران از هر قوم و نژاد و زبان و عقیده ای باید تعیین نماید.

  ۴- ما به هیچ قدرت خارجی اجازه ی دخالت در سرنوشتمان را نخواهیم داد چون ملت ایران و فرهنگ ایرانی سلطه ی بیگانه را ننگ می داند.

  ۵- ما بی صبرانه منتظر بازگشت هموطنان تبعیدی خود در اقصی نقاط جهان خواهیم بود.

  ۶- ما هرگز اهل انتقام نیستیم و در فردای پیروزی با افتخار و با صدای بلند به همه جهانیان خواهیم گفت که اگر جهان تا امروز تنها یک ماندلا داشت ،امروز ما یک ملت ماندلا داریم و ما زندانبانان اوین و کهریزک را نه تنها اعدام نخواهیم کرد بلکه اوین و کهریزک را به موزه هایی تبدیل خواهیم کرد که راهنما های این موزه ها همان زندانبانان و شکنجه گران خواهند بود تا برای ملت و جهانیان توضیح دهند که در این زندانهای قرون وسطایی با زن و مرد و پیر و جوان این کشور به نام دین چها که نکرده اند.

  ۷- بسیج سبز تردید ندارد که قادر خواهد بود بخش اعظم سپاه و بسیج و ارتش و نیروی انتظامی موجود را به خود جذب کند چون از خون دلی که این عزیزان همرزم از تهمتکده و دروغگاه امویان معاصر می خورند بخوبی آگاهیم.

  ۸- ما به همراهان بزرگ جنبش سبز آقایان موسوی ،کروبی، خاتمی ، رفسنجانی و …. احترام می گذاریم لیکن حتی در صورت عقب نشینی آنان نیز ما از احقاق حقوق ملت عقب نخواهیم نشست. مگر رهبر جوانان ۶ آوریل مصر اخوان المسلمین یا الوفد یا محمد البرادعی بودند که موفق به راه اندازی این جنبش عظیم ملی شدند.؟ هر چند آرزوی ما این است که در کنار این همراهان با وفای جنبش سبز عزیزان کروبی و موسوی و … به پیروزی برسیم.

  ۹- به حکومتگران هشدار می دهیم که مبادا باز بر روی فرزندان ما سلاح بکشید که دیگر کاسه ی صبرمان لبریز شده است و من بعد با ما از جان گذشتگان طرف خواهید بود مگر ما کشور را از چنگال صدام و آمریکا و روسیه نجات داده ایم که امروزه در دست عده ای کلاش و دروغگوی بی تقوا اداره شود.؟ معلوم است که نمی پذیریم این وضع موجود را.

  ۱۰ – اما سخن آخر با عزیزان سپاهی و بسیجی راستین ، ای همرزمان و غرور آفرینان کربلای ایران ،وقت بسیار تنگ است من تردید ندارم که اگر امروز بر تردید خود فائق نیایید و در کنار ما به ملت نپیوندید حتما فردا از توابینی خواهید بود که به دست همین دژخیمان به شهادت خواهید رسید . اگر سپاه توابینی که این روز ها در سریال ارزشمند مختارنامه می بینید روز عاشورا بر تردید خود فائق می آمد و در کنار مولایمان حسین (ع) قرار می گرفت و از حکومت تا دندان مسلح اموی تبری می جستند بی شک نه سر حسین بالای نیزه می رفت نه بی بی زینب را کوچه به کوچه و شهر به شهر به اسیری می بردند و نه بر گلوی اصغر ۶ ماهه تیر حرمله کارگر می افتاد. البته من تردید ندارم که که شما در پیوستن به ملت یک جو تردید نخواهید داشت. چون جای ابهامی باقی نمانده است مگر اینکه فرض کنیم حضرت امام (ره) کشور را با عده ای فتنه گر و جاسوس اداره می نموده است . و یادمان نرود که امام در میان سلیقه ی آقای خامنه ای و مهندس موسوی برای اداره ی کشور سلیقه ی موسوی را برگذید.

  یا حسین میر حسین

 2. ناشناس گفت:

  مرگ بر منافقین (موسوی وکروبی) شما مطمئن باشید که عاقبت به خیر نخواهید شد شما جواب امام خمینی را چطوری می دهید خداوند لعنتتان کند

 3. ناشناس گفت:

  برادر ناشناس میدانم که دلسوز این نظامی و مسلمانی اما بدان که که چیزی از نظام اسلامی ما باقی نمانده است که از ان دفاع کنیم به جان ان مهدی عزیز که دوستش میداری و میداریم بدان که رفتار این حاکمیت عجیب شبیه حکومت معاویه است در برابر حق گویی علی نترس از اینکه اگر این حکام بروند اسلام نیز میرود مگر باور نداری کهحافظ دین ما خوداست نه من و تو حکومت پس نگران نباش و معترضین به حاکمان را اعتراض به اسلام و دین ندان

 4. ناشناس گفت:

  bahman hameh ba ham ba CHAFIYEH biaeid..25

 5. میر اسماعیل از قم گفت:

  به نام خدا
  خیلی دوست دارم آقای موسوی وکروبی و آقای آیت الله موسوی خوئینی پیروز و بر سر قدرت باشند
  از شما می خواهم راهی مناسب و عملی به جوانان نشان دهید

 6. علی گفت:

  25 بهمن هیچ ربطی به 25 خرداد نداره
  25خرداد همه فکر میکردیم تقلب شده ریختم بیرون. بعد فهمیدم همه سر کار بودیم هیچ تقلبی در کارنبوده.
  حالا بهانه ای جز فتنه و تفرقه وجود نداره که میگین بیاین بیرون.

 7. ناشناس گفت:

  چرا حتي 1 نظر مخالف هم اينجا نيست ؟
  نکنه شما هم …….. بله ؟؟؟؟؟

  اينجاست که ميگن ما ايرانيا لياقتمون همينه .

  فردا که شما ها هم رئيس بشيد از اينا مستبد تر ميشيد .

  اين تکراره تاريخه .

 8. م.الف از مشهد گفت:

  این لشکر بزرگ وجدان به پایمردی و دیده بانی مستمر نیاز دارد ؛این آتش غیرت ملت است که در کنار عقلانیت زبانه می کشد و دیر یا زود ستمکار را به زیر می کشد؛ بیانیه را خواندم و به خود بالیدم که هنوز میهن پرستان واقعی در تکاپو هستند؛ من نیز هستم؛ ما نیز هستیم . . .

 9. ما هم هستیم گفت:

  برای بودن نیاز نداریم به امثال ترانه دروغین….
  ما هستیم با سهراب و ندا وروح الامینی و…

 10. کورش کبیر گفت:

  ای ایران
  ای مرز پر گهر
  25 بهمن روسفیدت میکنیم

 11. تظاهرات گفت:

  تظاهرات آرام نیاز به مجوز ندارد؛ از سرکوبگران درخواست نکنید
  وعده ما ۲۵ بهمن ساعت ۳ بعد از ظهر
  تجمعی برای آزادی
  برای فریاد آزادی

 12. تهران گفت:

  شعار 25 بهمن : رفراندوم

 13. ناشناس گفت:

  و این دین از ما خواسته است که به افراد ستمکار متمایل نشویم که در این صورت از کمک خداوند محروم خواهیم شد: «و لا ترکنوا الی الذین ظلموا فتمسکم النار و ما لکم من دون الله اولیاء ثم لا تنصرون»، و به کسانی که ستم کرده‌اند میل نکنید که آتش شما را لمس خواهد کرد، و شما را سرپرستی جز خداوند نیست، سپس دیگر به شما یاری نخواهد شد.
  اگر واقعا به اين آيه معتقديد پس چرا مكررا ازسوي ظالمان تاريخ و سفاكان زمان همچون آمريكا و اسراييل مورد تاييد هستيد ونيز اگر هدفتان ارزشهاي اسلامي است آيا حفظ اين ارزشها در يك جامعه صرفا ايراني كه شعار آن را سر مي دهيد امكان پذير است.چه جالب است كه خودتان اذعان مي داريد ايران در دهه هاي اخير عامل جنبش فكري در منطقه بوده اما تاثير گذار بودن ايران در مناسبات جهاني را قبول نداريد.
  جناب آقاي موسوي كه امروز ظاهرا حكم امام دوم در جنبش سبز را داريد! امروزه با توطئه هاي غرب و استكبار حفظ ارزشهاي اسلامي و اشاعه آن در بين ممالك با گفتمان امكان پذير نيست بلكه احتياج به شهادت دارد همانطور كه امام حسين (ع) راه شهادت را برگزيدو تجربه 30 ساله نشان داده است كه هربار ملت ما نرمش نشان داد و عقب نشيني كرد ، نه تنها به نتيجه نرسيد بلكه باعث پيشروي مستكبران جهاني شد زيرا از ديدگاه قرآن گناه ظلم كردن و مورد ظلم واقع شدن يكي است. ما نمي خواهيم زير بار حرف زور استكبار و ظالمان جهاني برويم بديهي است كه از سوي آنان مورد تحريم واقع مي شويم اما ما اين سختي ها را به جان مي خريم و تا پاي مرگ ايستاده ايم.آيا بايد براي سيري شكم از عقيده اي كه امروز ساير ملل مظلوم نيز به آن متوجه و بيدار شده اند گذشت و دست دوستي به سمت ظالمان جهاني و به تعبير پير انقلاب جهانخواران دراز كرد؟ بديهي است اگر به تعبير خودي و غير خودي اعتقاد داشتيد ويا لحظه اي به خود زحمت تامل در اين معني را مي داديد حتما در يك بيانيه مفصل مرز خود را با ظالمان اصلي و جهانخواران مشخص و از آنها اعلام برائت مي نموديد.نقش رهبري آنجا مشخص تر است كه مردم در انتخاب خود دچار اشتباه مي شوند و اين شخص فرزانه است كه در لحظه بحراني راه صحيح را آشكار مي سازد اما اگر شرط اطاعت را كنار بگذاريم بهتر است با يك اصلاح در قانون اساسي رهبري را نيز از ميان برداريم كه الحق امروزه مانع بسياري از اصلاحات راه گشا براي سلطه بيگانگان و ظالمان جهاني است كه امام فرمود پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا مملكت شما آسيبي نبيند. كساني كه قصد اصلاح و باز گرداندن ارزشهاي اسلامي را
  دارند خودنيز با يد به حداقل هايي از ارزشها مثلا حجاب، پايبند باشند.آري گفتمان جديد گفتمان رهبر ستيزي و حذف امر ولايت از جامعه اسلامي است. چرا حرف خودرا در لفافه و با واژه هاي كليدي بيان مي كنيد صراحتا بگوييد كه با رهبري و با اصل ولايت فقيه مشكل داريد.فراموش نكنيد كه خود شما از بدنه اين به اصطلاح دست اندازان به بيت المال هستيد و بعيد است كه پس از سي سال مال حرام خوردن و سكوت هنوز حال اصلاح در وجودتان باشد.در حال حاضر كساني از مناسبشان عذل شده اند كه سالها به بيت المال دسترسي داشته و امكان دست اندازي برايشان فراهم بوده است اما الله اعلم.عجب است كه به خيابان ريختن و آسيب رساندن به اموال عمومي و بيت المال به آتش كشيدن آنها و قتل و كشتار حافظان امنيت و سربازان اين مملكت امروز بخشي از گفتمان محسوب مي شود. آيا مي خواستيد با اين لشكر كشي و مانور خياباني آن هم با نيروهاي وابسته به سلطنت معدوم شاهنشاهي كه خود آن را برانداختيد، نظام را مرعوب و رام خواسته هاي غير قانونيتان كنيد.اما پدر پير اين انقلاب اين روزها را مي ديد و به همين دليل بسيج را لشكر مخلص خدا خواند.يعني مي گوييد گروه موج سبز از اموال بيت المال براي توليد و توزيع آن فيلم سراسر دروغ كه با ساختار فريبنده خود سعي در اثبات دروغگو بودن رييس جمهور منتخب مردم داشت، استفاده نكرده بود؟!!!و….
  نرود ميخ آهنين در سنگ

 14. ناشناس گفت:

  اگر با عقل جمعي به اين نتيجه رسيديد كه بايد به خيابانها بريزيد و قانون را زير پا بگذاريد و به اموال عمومي آسيب بزنيد واقعا بايد به عقل اين جمع شك كرد.

 15. ناشناس گفت:

  نظام اقشار مذهبي را پشت سر خود به صف نكرده بلكه امروزاقشار مذهبي هستند كه جلو تر از نظام در حركتند.

 16. ناشناس گفت:

  ما كه انگشتامون مثل دكمه هاي صفحه كليد تخت شد .لطفا نظرات منفي روهم منعكس كنيد.البته اگه اجازه مي دن

 17. حسین گفت:

  شما همین الان هم بدون هیچ طنابی توی چاه هستین ولی خبر ندارین

 18. M گفت:

  زندگی باور می خواهد از جنس امید، که اگر سختی راه به تو یک سیلی زد یک امید قلبی به تو گوید که خداهست هنوز-میرحسین عزیز دل وامیدم به خدا وشماست.هستیم پس باش

 19. اشکان گفت:

  در جواب آن دوست عزیزمان که به خاطر جو حاکم بر اطرافش چارچوبی نامنصفانه در ذهنش شکل گرفته عرض کنم که اگر سران جامعه خود به یاد قیامت بودند و این صندلی را برای خود و اطرافیانشان همیشگی نمی دانستند هرگز دچار استدراج نمی شدند.(استدراج یکی از شدیدترین عذابهای الهی است درموردش تحقیق کنید.)

 20. مرد سبز گفت:

  درود بر سبز اندیشان – به امید پیروزی /\

 21. آزادمرد گفت:

  اتفاقا دليل اينكه مردم از منافقيني همچون شما روي گردان شدند همين آيه «و لا ترکنوا الی الذین ظلموا فتمسکم النار و ما لکم من دون الله اولیاء ثم لا تنصرون» است

 22. ناشناس گفت:

  نصرمن الله و فتح قریب

 23. یا مهدی ادرکنی گفت:

  در جواب لین دوست عزیز هم که می فرمایند :

  چرا حتی ۱ نظر مخالف هم اینجا نیست ؟
  نکنه شما هم …….. بله ؟؟؟؟؟

  اینجاست که میگن ما ایرانیا لیاقتمون همینه .

  فردا که شما ها هم رئیس بشید از اینا مستبد تر میشید .

  این تکراره تاریخه .

  آخه عزیزم .. چرا خودتون رو به کوری و نادانی می زنید ؟؟؟ فکر کردی کا هم مثل دکتر تون ( الکیه به خدا !! ) دروغگو و نامردیم ؟؟؟؟ اگر یکم چشم هاتو باز کنی و زیبا تر ببینی مطمین باش تو هم سبز خواهی شد که استاد سپهری می فرمایند : چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید !!

  حالا واسه نمونه جند تا از نظر های مخالف رو می زارم برات تا خوب ببینی .. البته اگه تعداد شون نسبت به ما کنتره شک نکن !! چ.ن از اول هم گفتیم : ما بی شماریم !!

  الهم عجل لولیک الفرج
  درود بر سید زهرا – میر حسین موسوی

  ———————–
  نطرات مخالف : ( انشا الله اینها هم سبز می شوند به زودی … انشا الله … )

  حسین ۱۳۸۹/۱۱/۲۲ ۱۲:۲۶ ق.ظ | پاسخ شما همین الان هم بدون هیچ طنابی توی چاه هستین ولی خبر ندارین

  ناشناس ۱۳۸۹/۱۱/۲۱ ۶:۴۵ ب.ظ | پاسخ مرگ بر منافقین (موسوی وکروبی) شما مطمئن باشید که عاقبت به خیر نخواهید شد شما جواب امام خمینی را چطوری می دهید خداوند لعنتتان کند

  ناشناس ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ ۷:۵۱ ب.ظ | پاسخ تمام مشککلاتی که آقایان نام بردند ما در دوره خودشان مواجه بودیم . احمدی نژاد موهبت خدا به ایران بود که بار دیگر ایران مانند دوره قبل از او گرفتار جرثومه های فساد نشود

  ئئئ ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ ۱:۱۵ ب.ظ | پاسخ برید دنبال بازیتون

  ناشناس ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ ۸:۲۳ ق.ظ | پاسخ آرزو می کردم که امام زنده بود و با همان لحن صریح وکوبنده اش چنان تودهنی به اینها می زد که دیگر قدرت بلند شدن نداشتند حیف که امام نیست و آقای ما با اینها مدارا می کند!

  —————-

  کافیه یا بازم بگم ؟؟؟

 24. حسین00000 گفت:

  جرعت دارید 25 حضورر یابید (جواب بگیرید )

 25. ناشناس گفت:

  25 بهمن روز پیروزی ما

 26. سهراب گفت:

  همه با هم 25 بهمن می آییم.
  من از دانشگاه پلی تکنیک به جمع ملت اضافه خواهم شد.
  دانشجوی دکتری پلی تکنیک

 27. مهیار گفت:

  سلاح ما عقل و گفتمان است نه بی خردی و زور

 28. دانشجو به رزمنده دفاع مقدس گفت:

  با سلام،

  خدمت رزمنده عزیز،

  پاسخ شما را در همان صفحه، ” میرحسین: فراعنــه زمانی صـــــــــدای ملــــــــت را می شنوند که دیر شده است ” دادم. لطفا بررسی فرمایید.

 29. ناشناس گفت:

  25 بهمن، روز پیروزی انقلاب جدید ما…

 30. soheil-rasht گفت:

  سلام می خوام خسته نباشید بگم خدمت این دو دلسوز ایران و یه لعنت به کسایی که روز به روز دارن این ملت رو از آزادی دور می کنه
  ما هم تو رشت راهپیمایی برگزار میکنیم (از خیابان مطهری)
  خدا حافظ همه ی آزادی خواهان

 31. كوروش گفت:

  بيست و پنجم بهمن براي ايران بيا براي آزادي براي سربلندي…

 32. محمد گفت:

  با درود به رهبران هميشه سبز . به آن ناشناسي كه گفته نرخ بيكاري 21 درصد است بايد گفت كه نفست از جاي گرم بلند ميشه آقاي باهنر نماينده مجلس اعلام كرد كه سه پسرش كه تحصيل كرده هستند بيكار است واي به حال بقيه مردم مناطق دور افتاده . لذا نرخ بيكاري واقعي بيش از 30 درصد است

 33. sabz گفت:

  بیست و پنجم بهمن روز پیروزی

 34. امیررضا رئوفی پور گفت:

  درست است که پایه ی همه ی ادیان در فطرت همه ی انسان هاست ولی اگر فطرت صرف کافی بود الآن این همه انسان کافر و ملحد در جهان نداشتیم.آقای موسوی احکام دین بدون حاکمیت دینی در جامعه اجرا نخواهد شد.

 35. moji گفت:

  خاک تو سر همتون.

 36. moji گفت:

  یه چیزی رو میدونید؟ همتون یه تخته کم دارید.
  فقط یه جمله میشه گفت: خدایا ظههور مهدی رو برسون. ما آقامون خیلی غریبه خیلی مظلومه.آقا جونم(سید خراسانیم) جونم فدات

 37. سلطان جلال الدین گفت:

  ایران خدایی دارد که او را از بلاها نجات خواهد داد.حتی اگر مهاجمان از قوم خونخوار مغول باشند.