سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سه افشاگری مهم ولایتی؛ کارشکنی های آگاهانه و هشدارهایی که شنیده نشد...
» ضربه های آگاهانه به منافع ملی کشور و فریادهایی که دلسوزان کشور می زدند

سه افشاگری مهم ولایتی؛ کارشکنی های آگاهانه و هشدارهایی که شنیده نشد

چکیده : مناظره شب گذشته کاندیداهای موجود ریاست جمهوری نکات چالشی کم نداشت اما سخنان افشاگرانه علی اکبر ولایتی در مورد مذاکرات هسته ای بود زمانی که از کارشکنی و تلاش عمدی گروهی در دولت برای ناکام ماندن مذاکرات هسته ای خبر داد و از وضع موجود سیاست خارجی کشور و ضربه به منافع ملی پرده برداشت تاییدی بود بر نگرانی شخصیتهایی چون میرحسین موسوی که از ترجیح منافع شخصی بر منافع ملی توسط دولتمردان می‌گفتند. میرحسین موسوی حتی در یکی از سخنان خود از احتمال تعمد در برخی کارشکنی ها برای بحرانی کردن وضع کشور سخن گفته بود. ...


کلمه- گروه خبر: مناظره شب گذشته کاندیداهای موجود ریاست جمهوری نکات چالشی کم نداشت اما سخنان افشاگرانه علی اکبر ولایتی در مورد مذاکرات هسته ای بود زمانی که از کارشکنی و تلاش عمدی گروهی در دولت برای ناکام ماندن مذاکرات هسته ای خبر داد و از وضع موجود سیاست خارجی کشور و ضربه به منافع ملی پرده برداشت تاییدی بود بر نگرانی شخصیتهایی چون میرحسین موسوی که از ترجیح منافع شخصی بر منافع ملی توسط دولتمردان می‌گفتند. میرحسین موسوی حتی در یکی از سخنان خود از احتمال تعمد در برخی کارشکنی ها برای بحرانی کردن وضع کشور سخن گفته بود.

به گزارش کلمه، دیپلماسی شعاری، ماجراجویانه و تنش زای احمدی نژاد طی سالهای گذشته بارها مورد نقد و بررسی دلسوزان و مدیران با تجریه سیاست خارجی قرار گرفته است. هشدارها داده شده اما کسی به این هشدارها توجه نکرده تا جایی که کشور در لبه بحران و احتمال بروز جنگ قرار گرفته است.

شاید سخنان سعید جلیلی در مناظره های انتخاباتی بهترین گواه بر شعاری بودن دیپلماسی کشور دارد، آنجا که در برابر دیدگان مردم، علی اکبر ولایتی خطاب به وی می گوید که دیپلماسی پشت تریبون ایستادن و بیانیه خواندن و فلسفه بافی نیست.

کروبی و موسوی در یکی از دیدارهای خود که قبل از حصر خانگی صورت گرفت، سال ها پیش از آنکه اصولگرایان به ضعف سیاست های احمدی نژاد پی ببرند، ابراز داشته بودند که شرایط حال حاضر کشور که نتیجه اجرای سیاست‌های غلط و سخنرانی‌های ماجراجویانه دولتمردان کشور بوده، بسیار خطرناک است. تصمیمات و سخنان نسنجیده آقایان موجب تحقیر مردم ما در دنیا شده و علاوه بر تحریم‌های همه جانبه، تهدیدها را نیز به همراه داشته است.

میرحسین موسوی بعد از تصویب قطعنامه علیه کشورمان به صراحت از تاثیرات سو این تحریم ها بر سفره مردم سخن گفته بود و تصریح کرد که ما نمی توانیم ازتاثیر سیاستهای ماجراجویانه و مغشوش چشم بپوشیم.

روز گذشته ولایتی به توافقات صورت گرفته برای حل بحران هسته ای پرداخت و گفت: مذاکرات سولانا و آقای لاریجانی (دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی) به جای خوبی رسید و به این توافق درباره همین تعداد سانتریفیوژ رسیدند اما همزمان با اینکه آقای لاریجانی و سولانا مذاکره می کردند یک مقام بلندپایه اجرایی در نمازجمعه تهران گفت که ما درخصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم. سولانا در مذاکرات بعدی تلکس این خبر را نشان دادند که یکی از مسئولان اجرایی گفته است ما در خصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم، کارشکنی شد.

این وزیر اسبق وزارت خارجه به تلاش هایش برای کاهش فشارهای بین المللی پرداخت و اظهار کرد: زمانی که هنوز به قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران در رابطه با مسئله هسته ای نرسیده بودیم آقای سارکوزی مستقیم توسط سفیر فرانسه دعوت کرد که به پاریس بروم و با آقای سارکوزی مذاکره کنم. بنده با آقای رئیس جمهور صحبت کردم و ایشان گفت که دعوت آقای سارکوزی را بپذیر و من به فرانسه رفتم و با آقای سارکوزی یک ساعت ملاقات کردم و همان صحبتی که در رابطه با آقای لاریجانی گفتم ما با آقای سارکوزی درباره عدد سانتریفیوژها به توافق رسیدیم برای این که غنی سازی را متوقف نکنیم و یک چیز بینابین اتفاق بیفتد و مثلاً هشت هزار سانتریفیوژ ما به 4 تا 5 هزار سانتریفیوژ برسد.

این موضوع را آقای سارکوزی قبول کرد و گفت با آقای لِوید که نفر دوم ایشان بود مذاکره کنیم و ظرف مدت یک هفته آقای لوید در رأس یک هیئت سیاسی و هسته ای به ایران بیاید و بعد از دو هفته آقای سارکوزی گفت من می خواهم به کشور شما بیایم و ملت شما ملت بزرگی است و دست رهبر این ملت بزرگ را بفشارم. بنده این موضوع را به داخل کشور منتقل کردم ولی کار متوقف شد.

ولایتی از این موضوع مهم پرده بر می دارد که در همان زمانی که بنده با تاکید آقای رئیس جمهور فرانسه به آنجا رفتم قائم مقام وزارت امور خارجه ، کاردار فرانسه را خواست و به نوعی به او گفت آن کسی که به پاریس آمده نماینده ما نیست و شما باید فلان آقا را قبول می کردید.

وی در توضیح کارشکنی دولت در امر مذاکرات هسته ای افزوده است: ما قرار گذاشته بودیم که نفر دوم فرانسه به ایران بیاید و قرارهای اولیه این بود که آنها پذیرفته بودند که سانتریفیوژها در مقیاس کمتر کار کنند و بحث کنیم تا به جایی برسیم تا از بن بست بیرون بیاییم و به شورای امنیت نرویم و هم غنی سازی را داشته باشیم و هم این که سانتریفیوژهای ما کار کنند و مسئله هسته ای حل شود و در عین حال مشکلات بین المللی پیدا نکنیم. متأسفانه در اینجا دولت جواب نداد و نه تنها جواب نداد بلکه زمانی که چنین حرفی به کاردار فرانسه در تهران زدند وزارت خارجه فرانسه گفت اگر این خبر زودتر به فرانسه رسیده بود ملاقات تو با آقای سارکوزی لغو می شد.

ولایتی گفت: همین موضوع را نیز درباره روسیه و ماجرای سفر پوتین به تهران و دیدار او با رهبری اشاره کرد که باز هم با کارشکنی دولت به بن بست رسید.

وزیر اسبق خارجه همچنین به مذاکرات آلماتی پرداخت و با اشاره به کارشکنی دوباره دولت در این خصوص گفت که در آنجا 1+5 پذیرفته بوده در قبال تعلیق غنی سازی 20 درصد، 3 تحریم را علیه ایران بردارد، اما تیم مذاکره کننده ایران زیر بار این پیشنهاد نرفته است.

شب گذشته علی اکبر ولایتی صریحا سومدیریت و کارشکنی دولت احمدی نژاد را عامل اصلی فشارهای بین المللی و بالتبع آن فشارهای اقتصادی بر مردم دانست و خطاب به جلیلی گفت که اگر مساله هسته ای حل می شد ما این همه مشکلات بین المللی پیدا نمی کردیم.

این مساله ای بود که بارها در تذکرات موسوی و کروبی تکرار شده بود. این دو رهبر در حصر جنبش سبز سالها پیش از این به عواقب این سوتدبیرها پرداخته و گفته بودند: کار را به جایی رسانده‌اند که حتی عقب‌نشینی از برخی مواضع قبلی نه تنها امتیازی برای ما به همراه ندارد؛ بلکه موجب بحرانی‌تر شدن شرایط می‌شود.


10 پاسخ به “سه افشاگری مهم ولایتی؛ کارشکنی های آگاهانه و هشدارهایی که شنیده نشد”

 1. ناشناس گفت:

  کاملآ مشهود است که سیاست هسته ای به عهده خامنه ای بوده و امروز هم احمدی نژاد این موضوع را صراحتآ عنوان نمود.

 2. علی گفت:

  میگویند از هر دستی بدهید ، از همان دست پس میگیرید ..همین آقای ولایتی که منتقد سیاستهای هسته ای جلیلی و همفکرانش شده و تقدم جهل و منافع شخصی آنان بر منافع ملی را از ایرادات دولت احمدی نژاد معرفی میکند ، خودش در سالهای اوج وزارتش بر وزارت خارجه ، خون دلها بر دل میرحسین ریخت بطوریکه میرحسین از کارشکنی ها و باندبازی وی و خامنه ای ( رئیس جمهور)بدون اطلاع وی و دولت در اخلال روابط ایران بویژه با کشورهای همسایه در سال 67 استعفا داد.متاسفانه تا زمانیکه آثار و ردپای افکارضدملی آخوندها در حکومت جاریست ، منافع ملی تعطیل است .

 3. محمد گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشيد معلومه كه بعضي آقايان مصلحت شخصي را بر منافع ملي ترجيح ميدهند چونكه آقايان غم نان شب ندارند و تا هفت جد و ابادشان پشتوانه مالي دارند اين آقايان كاخ نشين هيچوقت دردو غم ما فقرا را نميفهمند و نميدونند شرمنده زن وبچه شدن يعني چه. از كسانيكه به فكر مردم هستند و پيش وجدان خود شرمنده نيستند تشكر ميكنيم.

 4. s.m گفت:

  احمدی نژاد و جلیلی و این باند انجمن حجتیه از انگلیس برنامه می گیرند

 5. Great Cyrus گفت:

  آقایان اصلاح طلب وبالاخص صادق زیباکلام بیخودی به علی اکبرولایتی برای افشای این اطلاعات سوخته اعتبارقائل نشوید اولا همه این اختلافات درزمینه سیاست خارجی دوسال قبل توسط صادق خرازی درسایت ایران دیپلماسی آمده بود ازداستان پوتین گرفته تا سرکوزی وانگلامرکل

  ثانیا: آقای ولایتی بعنوان نماینده رهبری به ایشان خط می دادند که به موازات وزارت خارجه دولت ایران باید خود سکان سیاست خارجی رانظیراقتصاد وفرهنگ ونیروهای مسلح دردست داشته باشند ووزارت خارجه صرفا یک دستگاه تشریفاتی برای به انچام رسیدن توافقاتی باشد که توسط رهبری با سران این کشورها ودرپشت پرده انجام می دهد درواقع طی این مدت آقای ولایتی به نیابت ازباند خامنه ای وزیرامورخارجه پشت صحنه بودند ودرکاردولت کارشکنی می کردند ازسوی دولت نیزعلاوه بروزیرامورخارجه احمدی نژاد ازافرادی نظیرمشایی وهاشمی ثمره برای ارتباطات غیرمتعارف به موازات تحرکات بیت رهبری استفاده می کرد آقای علیرضا شیخ عطارسفیرایران درآلمان می تواند اطلاعات مفیدی دراین رابطه بدهد وماجرای فرانسه رانیزآقای هاشمی ثمره وماجرای روسیه وپوتین رانیزهمینطور لذا خواهشمند است نسبت به اصل ماجرا که نشاندهنده هرج ومرج دردستگاه دیپلماسی ایران دردوران حکومت یکدست خامنه ای است بنویسید نه اینکه دچارجوزدگی شده ودکترولایتی راکه عمده سفرهایش با نیت مالی است یکباره قهرمان بکنید علت فشلی دستگاه وزارت خارجه حاکمیت مستقیم وغیرمستقیم دکترولایتی برآن بوده است که هیچگاه نظیرعملکرد خامنه ای به چالش کشیده نشده است
  واقعا برای اپوزیسیون وافرادی متاسفم که اسم خودراکارشناس می گذارند ولی الفبای موضوع موردنظرراهم نمی دانند امروزکیست درمملکت که نداند تمام اموربطورمستقیم وغیرمستقیم توسط شخص آقای خامنه ای مدیریت می شود آنوقت ماسرمردم راگرم می کنیم که روحانی مسئول بوده است یا لاریجانی وسعیدجلیلی درحالیکه درهمین موضوع اتمی نقش محسن رضایی، احمدی نژاد وتیم علی اکبرصالحی وسلطانیه ومحتبی هاشمی وولایتی وموسویان وهاشمی و…کاملا مشهود است

  لطفا مقالات قبلی بالاخص درسایت ایران دیپلماسی رادرخصوص دوگانگی وچندگانگی درسیاست خارجی رادردوران اخیربخوانید.

 6. علی گفت:

  از رد صلاحیت آقای هاشمی در انتخابات بگیرید تا برسید به انقلاب این طیف کارشکنی های بسیاری را انجام داده اند
  از پشت در کمر مردم و دولت آقای خاتمی و … خنجر فرو کردند و در جلوی صحنه آمدند از خنجر زده شده و خورده انتقاد و سیاه نمایی کردند

 7. یار میر حسین گفت:

  یکی نبود از این جلیلی بپرسد .تو که مثل اربابت … دشمن دشمن و قانون قانون می کنی ..میر حسین . همسرش و کروبی با کدام قانون و دادگاه که نه بیدادگاه به حصر محکوم شدن .یا خیلی روش بیان کنید .خامنه ای جانشین خدا در زمین حکم داد و کل کشور را فقط روی سبیل او می چرخد ما هم غلام حلقه بگوش او هستیم .

 8. شهروند گفت:

  پيش از انكه ايران مجبور شود به خاطر فشار تحريمها غني سازي را متوقف كند،‌ بايد بر اساس معيارهاي انكار ناپذير فني و اقتصادي، به اين نتيجه برسد كه دوران انرژي هسته اي به سر امده و طبعا غني سازي در كشور هيچ توجيه فني و اقتصادي ندارد.

 9. javat گفت:

  ای یاوه یاوه خلایق مستید و منگ یا به تظاهر تزویر میکنید …!
  واقعا
  شگفت اوره ، باید به این شعبده بیت آقا احسنت گفت ، ببینید چگونه خلقی رو
  خام میکنند ، خلقی که میداند ، میبیند و با اینهمه …!ولایتی منتقد جلیلی و
  احمدی نژاد !!! هورا !!! افشا گری بیسابقه : سیاست هسته ای آقا ، و
  لاریجانی و ولایتی و غیره قربانی کارشکنی دولت احمدی نژاد … !!!اینقدر
  دشواره فهمیدن این مطلب که احمدی نژاد و دولتش بعد از اتمام تاریخ مصرف
  حالا به عنوان ریشه تمام مصائب معرفی میشه ، و همه دستشونو تو لگن احمدی می
  شورند . و همه آنچه چهار سال پیش رفت ؟ کی بود کی بود ؟ البته احمدی نژاد ،
  اصلن چی شد ؟ کسی یادشه ؟ خلاصه جمع همه جمعه …دشمن هم که دم دسته ، دست
  و دهن بسته
  اینبار برای نظام رییس جمهور اهمیتی نداره ، هر کی از این
  هشت نفر ، این داستان “جلیلی انتخاب حاکمیت” هم بخشی از مهندسی
  انتخاباته تا گروهی هم با توهم مخالفت با حاکمیت در نمایش حاکمیت شرکت
  کنند . همه این هشت دلقک انتخاب نظام هستند و یک ملت فراموشکار و
  زیانکار ملعبه دست رژیم .

 10. محمد مهدی گفت:

  باید از صدا سیما برای این مناظره ها تشکر کرد هرچند که آن گونه که باید چالشی میبود نبود
  اما چهره افرادی همچون ولایتی که خود را اصول گرا میدانست آشکار شد
  و مردم دانستند که بین افرادی همچون دکتر روحانی ودکتر عارف وولایتی فرق چندانی نیست
  من برای ولایتی متاسم با آن سیاست خارجه اش که حاظر است امتیاز بدهد در مقابل آمریکا 2تا از تحریمهای آینده را لقو کند