سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله طاهری اصفهانی به دیار باقی شتافت...
» سه شنبه صبح در اصفهان؛ تشییع پیکر آیت الله طاهری اصفهانی

آیت الله طاهری اصفهانی به دیار باقی شتافت

چکیده :آیت الله طاهری اصفهانی که از ائمه جمعه منصوب توسط امام خمینی بود در سال ۱۳۸۱ با انتشار نامه‌ای سرگشاده، در اعتراض به رفتار نظام حاکم از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. این روحانی انقلابی ده سال پیش با نوشتن نامه ای افشاگرانه با برشمردن ضعف های حاکم بر جامعه از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. بعد از آن کمتر خبری از این امام جمعه منصوب امام خمینی در رسانه ها منتشر می شود. ...


کلمه – گروه خبر: آیت الله سید جلال الدین طاهری اصفهانی، اولین امام جمعه اصفهان در سن 87 سالگی به دنبال بیماری تنگی نفس ساعتی پیش در بیمارستان الزهرای اصفهان دار فانی را وداع گفت.

او اولین امام جمعه شهر اصفهان بود به طوری که قبل ازانقلاب اسلامی نیز اقدام به برگزاری نماز جمعه در مسجد اعظم حسین آباد کرد.

آیت الله طاهری اصفهانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان و نماینده استان اصفهان در مجلس خبرگان قانون اساسی و همچنین مجلس خبرگان رهبری بود. وی بعدها به علت انتقاد از سیاست های جاری از امامت جمعه استعفا داد و فعالیت سیاسی نداشت. او در سال 88 از حامیان میرحسین موسوی بود.

به گزارش کلمه، آیت الله طاهری ماه گذشته به دنبال بیماری تنگی نفس در بیمارستان بستری و در بخش سی سی یو بود. طی این مدت آیت الله صانعی، بیات، سیدمحمد خاتمی،  فعالان سیاسی، مراجع و علما و شخصیت های سیاسی و مذهبی در تماس تلفنی و ملاقات با آیت الله طاهری در جریان آخرین وضعیت وی قرار گرفتند.

وی چند سالی بود  که به علت کهولت سن و بیماری مثل گذشته فعالیت نداشت. هفته گذشته محمد حسن طاهری در خصوص وضعیت پدرش گفته بود که بیماری پدرم به دلیل سابقه تنگی نفس و کهولت سن تشدید شده و از زمان بستری ایشان در بیمارستان تاکنون وضع جسمانی او لحظه به لحظه متفاوت است.

وی که از ائمه جمعه منصوب توسط امام خمینی بود در سال ۱۳۸۱ با انتشار نامه‌ای سرگشاده، در اعتراض به رفتار نظام حاکم از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. این روحانی انقلابی ده سال پیش با نوشتن نامه ای افشاگرانه با برشمردن ضعف های حاکم بر جامعه از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. بعد از آن کمتر خبری از این امام جمعه منصوب امام خمینی در رسانه ها منتشر می شود.

هر چند هنوز اقتدارگرایان تلاش دارند، استعفای ایشان را مربوط به بیماری و ضعف بدانند، اما مطلعان به خوبی می دانند که ایشان به علت مخالفت با سیاست های جاری و در انتقاد از وضعیت ایجاد شده، نامه نوشت و محراب نماز جمعه را ترک کرد.

ایشان در آن نامه با انتقاد شدید از استفاده ابزاری از مقدسات مردم گفته بود: ” آنان که بر شتر چموش قدرت سوارند و در میدان سیاست دو اسبه می‌تازند و از نردبان مقدسات و اعتقادات مردم بالا می‌روند و گرد‌آسیاب ریاست می‌چرخند و از پل دین می‌گذرند تا به دنیا برسند متأسفانه مؤید و مشوق عده‌ای چماق به دوش و فرقه‌ای کفن پوش که دندان تمساح خشونت را تند و تیز می‌کنند و می‌خواهند عجوزه تندخوی و عفریته زشت روی خشونت را به نکاح دین درآورند و امور مقدس را ملوث جلوه دهند یعنی رجاله‌ها و فاشیست‌هایی که معجونی از جهل و جنونند و بندنافشان به مراکز ثقل قدرت متصل است و مطلق العنان و افسار گسیخته‌اند و نه ملوم معاقب قضا هستند و نه محکوم معاتب قانون. هم فقیه و هم فیلسوف و هم داروغه و هم حاکم و هم مفتی و هم قاضی هستند! فعال‌مایشاء و حاکم ما یرید! ذوب شدگانی که ماست را سیاه می‌بینند!”

نامه ای که برای انتشار با محدودیت های شورای عالی امنیت ملی رو به رو شد. هر چند این نامه مورد حمایت گروه های سیاسی، نمایندگان اصلاح طلب مجلس قرار گرفت اما رهبری پاسخی تند و غیرمحترمانه به آن داد.

خرداد ماه سال 88، آیت الله طاهری خطاب به میر حسین موسوی گفته بود: اگر شما در انتخابات ریاست جمهوری دهم رای بیاورید و پیروز شوید ما شاد، خرسند و خرمیم.

میرحسین نیز در دیدار با آیت الله طاهری اظهار داشته بود: آیت الله طاهری در دوران دفاع مقدس پشتیبان دولت و ملت بودند و همواره از دولت حمایت می کردند.

این روحانی مبارز در ادامه خاطرنشان کرده بود: ورود شما را به خانه محقر خود خیر مقدم عرض می کنم. چشم ما روشن به این روزها که رئیس دولت سابق آمده است بلکه خداوند بخواهد تا دولت آینده را هم ایشان در دست گیرد.

آیت الله طاهری اصفهانی: خدا شر ظالمان را از سرمان کم کند

عفریته خشونت را به نکاح دین درآورده‌اند

از راست به چپ: مهندس میرحسین موسوی، آیت‌الله طاهری اصفهانی، آیت‌الله خاتمی (پدر سید محمد خاتمی) و آیت‌الله منتظری

دیدار میرحسین موسوی با آیت‌الله طاهری اصفهانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸


13 پاسخ به “آیت الله طاهری اصفهانی به دیار باقی شتافت”

 1. علی ایزدی گفت:

  روانش شاد باد آن که در دوران تاریکی و تلخی های دهر در کنار ملتش از آبرو و حق و حقانیت ملت با آزادگی دفاع نمود.

 2. اصفهانی گفت:

  دوستان لطفا سریع از طریق پیامک و فیس بوک اطلاع رسانی کنید تا مراسم تشییعی در شان این عالم وارسته برگزار کنیم . همین الآن است که اینترنت در کلان شهر اصفهان قطع یا پر اختلال شود

 3. علی گفت:

  خدا رحمتش کنه تنها روحانی باسوادی بود که به فساد سیستم حاکم پی برد و خودش را کنار کشید

 4. علی گفت:

  هر کسی در طول تاریخ ایران با هر دین و مسلک و پیشه ای در مقابل استبداد ایستاد محبوب قلبهای مردم شد و نسل به نسل اسمش به نیکی یاد شد. روحشون شاد، به یاد اون نامه ی تاریخی استعفاشون و دفاعشون از جنبش سبز. یادی هم می کنم از آقای منتظری و درودی هم به ایشون میفرستم.

 5. امیرعلی گفت:

  یادش گرامی. دوستان اطلاعرسانی سریع لطفن..

 6. disqus_0s3ladTzZB گفت:

  بهتر بود پاسخ خامنه ای و هاشمی رفسنجانی به ایشان را هم منتشر می کردید

 7. محمد گفت:

  خدايش رحمت كند كه زير بار ظلم و ظالم نرفت؛ خدايا ما به تبار ظلم ستيزان نيازمنديم و به دنبا پرستان و نوادگان جنگ احد

 8. ایراندوست گفت:

  ماازسرناراحتی بهربدبختی بودرفتیم دیدن آقای طاهری بعدازعبورازچندخانه به اتاق محل اقامت اورسیدیم خیلی بیماروناتوان بنظرمی رسید اماماراپذیرفت.باماحرف زد.اون تاآخرعلیرغم بیماری ازموضع مخالفتش با اوضاع کنونی پاپس نکشید.خداروحش راقرین آرامش کند. 88بادرود,همان سال بعدازاتفاقات انتخابات

 9. من گفت:

  درود بر همه اصفهانی های ظلم ستیز و شجاع

 10. شیخ اشراق گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی باد.تک تک میمیرند افرادی که کور نور امید ما هستند در این روزگار سیاه و خفقان اجتماعی.به امید روزی که شاهد ایرانی آزاد باشیم.هرچند برخی بی فرهنگهای دولتی آزادی را فقط آزادی جنسیتی میدانند حال انکه همین آزادی را هم از مردم صلب کرده اند.البته کسی با این مسائل سر جنگ ندارد درد ما درد حبس دهان و زبانمان است.
  به امید فردایی بهتر برای ایرانی آباد و آزاد

 11. ‍payamaaazadi گفت:

  کسی که در دیار ظلمت حرف از نور میزند همیشه یادش در دلها روشن میماند مرد دامیماند

 12. دوستدار انقلاب گفت:

  روحانی واقعی منتظری طاهری

 13. ایرانی گفت:

  شایدبا کارهایی که برخی روحانی نماها درچندسال اخیربرسرمردم آورده اند نظرخیلی ها به روحانیت تغییرکرده باشداما ایت اله طاهری تا آخرازجنس مردم باقی ماندمثل مرحوم منتظری,اگرپذیرش این حرف برایتان سخت است سری به خانه اش درمحله حسین آبادبزنیدتااین مرد آفتابی رابهتربشناسیدمن تاندیدم باورش برایم سخت بود,اماحالابرایش ازدرگاه الهی طلب آرامش ابدی می کنم.حیف این آدمها که اینگونه غریبانه می روند.روی صحبتم باامثال کسانی است که طی سالها باتاییدنابجاازحاکمیت روزگارماراوآینده ایران راسیاه کردندالان زمان ادای دین است,صدای ماکه به جایی نمی رسد شماآقای هاشمی,آقای خاتمی ساکت نشستن جایزنیست,قرارنیست همیشه مردم قربانی شوند,این مردم نجیب کوتاه نمی آیند,تنهاکافی شماها بصدادرآیید,ماانقلاب نمی خواهیم راه اصلاحات همان راه سبزی است که امثال منتظری ,طاهری,وجوانان مابرسرآن جان دادند.زنده بادآزادی,پایدارباداحترام به عقایدمخالف,برقراربادپرچم سبزصداقت………….