سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتخابات ریاست جمهوری یا آزمون استخدامی معاون اجرایی رهبری...

انتخابات ریاست جمهوری یا آزمون استخدامی معاون اجرایی رهبری

چکیده : اگر کسی از کاندیداها داعیه ی اصلاح طلبی و بالاتر از آن مدعای دفاع از نظام جمهوری اسلامی را دارد، باید به جای اعتراض به مسائل جزئی و فرعی بی خطر و بی خاصیت به این مساله اساسی اعتراض کند. خوابی که اقتدارگرایان برای حفظ حکومت خود و حذف نهاد و مفهوم رئیس جمهور در دراز مدت دیده اند خطرناک تر از آن است که بتوان در برابر آن ساکت بود و هنوز ادعای انقلابی بودن و اصلاح طبی کرد....


کلمه-سینا حقجو:

چهار سال از روزهایی که مرد نقاش روی میز می‌کوفت و مناسبات ناعادلانه رسانه‌ی حکومتی را نقد انقلابی می‌کرد می گذرد. حالا دیگر مردان بزرگ و انقلابی یا منزوی یا طرد شده و یا در حصر اند و آنها که برای نمایش دموکراسی دست چین شده اند، کوتاه قامت تر از آن اند که توهین ها را تاب نیاورند و تن به بازی تحقیر ندهند. این نمایش اما تنها مانور تحقیر کاندیداها نیست، مراسم ختم نهاد ریاست جمهوری در ساختار جدید نظامی است.

خبر نداریم که صداوسیما آیا عامدانه چنین نمایش سخیفی را برای کوچک کردن رئیس جمهور احتمالی در برابر مرکز قدرت اصلی به راه انداخته است، یا واقعا نظر صدها کارشناس و هزاران سوال دست چین شده به چنین برآیندی انجامیده است. نمی توان هم به صراحت گفت که «کارشناس»های مد نظر مجری برنامه کارشناس های امنیتی و اطلاعاتی بوده اند، نظیر آنها که شورای نگهبان برای رد صلاحیت ها از آنها فرمان گرفته است، و با سوال های شان جلسه مناظره را به جلسه بازجویی تبدیل کرده اند. آنچه مسلم است اما یک چیز است: روند و نگاه اصلی و استراتژی کلی نظام برای این انتخابات نتیجه ای جز این نمی‌تواند به بار بیاورد. در واقع، آنچه در مناظره ی روز گذشته شاهد آن بودیم، حتی اگر عامدانه نبوده و از پیش چیده نشده باشد، نتیجه طبیعی نگاهی است که حاکمان به انتخابات ریاست جمهوری دارند: رئیس جمهور بعدی در نظر آنان کارمندی جزء است که به جای تعیین جهت گیری های کلی، مجری مطیع و زبان بسته سیاست های دستوری است.

مناظره دیروز را باید پرده ی اول در برگزاری آزمون استخدامی برای کاندیداهای چنین شغلی دانست. روند کار بسیار شبیه روند تقاضا برای مشاغل دیگر است: به لطف نرخ بالای بیکاری و کارنامه اسف‌بار دولت نزدیک به نظر رهبری در اشتغال زایی، تعداد زیادی بیکار در کشور وجود دارد که مشتاق یافتن شغلی دولتی هستند. ابتدا تعداد بسیاری برای شغل پیشنهادی درخواست می‌دهند. بعد روند گزینش توسط شورای نگهبان انجام می‌شود و کاندیداهای مطلوب دست چین می‌شوند. مرحله ی بعد اما مرحله‌ی تست های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بین المللی است. گر چه هدف این مرحله در آیین نامه ی استخدامی سنجش میزان سواد متقاضی است، اما هدف مهمتر دیگری نیز از آن برای کارفرما حاصل می شود: سنجش میزان نزدیک تر بودن نظر متقاضی به نظر او در محورهای اساسی. هدف دیگری که بالمآل از این مرحله حاصل می شود خرد شدن و کوچک کردن متقاضی در انظار عمومی است: با پشت صندلی امتحان نشاندن اش، با پاسخ های غلطی که به هر حال خواهد داد، و با نشان دادن این که قدرت اصلی در دست ممتحن اصلی است. در نتیجه کسی که از این آزمون بگذرد و در نهایت از صندوق های رای بیرون بیاید، دیگر کسی نخواهد بود که برای «رئیس» شاخ و شانه بکشد، چرا که پیش از این به اندازه ی کافی طعم حقارت و خرد شدن را در پیشگاه کارفرما و مردم چشیده است. او هر چه که باشد دیگه «رئیس جمهور» نخواهد بود، بیشتر معاون رئیس اصلی و مرئوس رهبری خواهد بود.

آنچه در مناظره گذشت تنها تجلی ای از این نگاه پنهان به کاندیداها و به مقام ریاست جمهور بود، که به بهترین صورت در آن طنز تلخ نمایان گشت. آنچه به تمسخر کشیده شد نه کاندیداها که شعور و انتخاب مردم و جایگاه مهم منتخب آنها یعنی رئیس جمهور بود. این نه یک اتفاق منفرد و تصادفی که بخشی از نگاه و استراتژی بخش غیرانتخابی نظام کنونی حاکم بر جمهوری اسلامی برای تحقیر و تصاحب کامل بخش های انتخاباتی و در نهایت تبدیل کامل نظام جمهوری اسلامی به حکومت ولایی است. اگر کسی از کاندیداها داعیه ی اصلاح طلبی و بالاتر از آن مدعای دفاع از نظام جمهوری اسلامی را دارد، باید به جای اعتراض به مسائل جزئی و فرعی بی خطر و بی خاصیت به این مساله اساسی اعتراض کند. خوابی که اقتدارگرایان برای حفظ حکومت خود و حذف نهاد و مفهوم رئیس جمهور در دراز مدت دیده اند خطرناک تر از آن است که بتوان در برابر آن ساکت بود و هنوز ادعای انقلابی بودن و اصلاح طبی کرد. وقتی پای خود نهاد ریاست جمهوری و جمهوریت نظام در میان است، باقی مسائل فرع است. کسی که امروز نتواند جلوی این افتضاح سازمان یافته بایستد، فردا نیز کارمند جزئی بیش نخواهد بود که به کار تغییر و اصلاحی نخواهد آمد.


10 پاسخ به “انتخابات ریاست جمهوری یا آزمون استخدامی معاون اجرایی رهبری”

 1. کمینه گفت:

  بانظرات نویسنده موافقم بالاخص:
  “آنچه در مناظره گذشت تنها تجلی ای از این نگاه پنهان به کاندیداها و به مقام ریاست جمهور بود، که به بهترین صورت در آن طنز تلخ نمایان گشت. آنچه به تمسخر کشیده شد نه کاندیداها که شعور و انتخاب مردم و جایگاه مهم منتخب آنها یعنی رئیس جمهور بود. این نه یک اتفاق منفرد و تصادفی که بخشی از نگاه و استراتژی بخش غیرانتخابی نظام کنونی حاکم بر جمهوری اسلامی برای تحقیر و تصاحب کامل بخش های انتخاباتی و در نهایت تبدیل کامل نظام جمهوری اسلامی به حکومت ولایی است. اگر کسی از کاندیداها داعیه ی اصلاح طلبی و بالاتر از آن مدعای دفاع از نظام جمهوری اسلامی را دارد، باید به جای اعتراض به مسائل جزئی و فرعی بی خطر و بی خاصیت به این مساله اساسی اعتراض کند. خوابی که اقتدارگرایان برای حفظ حکومت خود و حذف نهاد و مفهوم رئیس جمهور در دراز مدت دیده اند”

  وصددرصد بااین قسمت:
  “خطرناک تر از آن است که بتوان در برابر آن ساکت بود و هنوز ادعای انقلابی بودن و اصلاح طبی کرد. وقتی پای خود نهاد ریاست جمهوری و جمهوریت نظام در میان است، باقی مسائل فرع است. کسی که امروز نتواند جلوی این افتضاح سازمان یافته بایستد، فردا نیز کارمند جزئی بیش نخواهد بود که به کار تغییر و اصلاحی نخواهد آمد.

  این مناظره، بیانگر یک خیانت دسته جمعی حکومت وانصارش به کشور وملت است.

 2. حبیب تبریزیان گفت:

  منظور از عنوان پر طمتراق “معاونت اجرایی” همان مأمور اجرای اوامر ملوکانه است !؟ مگه نه ؟ . تفاوت در اینجا فقط بین مَلَک و .مداح است نه مأمور اجراء. چون :

  نه هرکه تاج بسر نهاد عربده سرداد ــ آئین سلطنت و سکندری داند

 3. حاضر بی حضور گفت:

  چمهوری اسلامی است نه اسلام جمهوریت

  جمهوری اسلامی است بدین معنا که جمهور ملت باید اسلام را پیاده کنند

  بزرگترین عمل طاغوت مآبانه که در این کشور پس از امام وحدت و رحمت امام تقوی و قناعت امام توکل بر خدا در روزهای سخت نه کنز قدرت و مال فراهم نموده- بزرگترین خطر که حاصل شده و کمر جمهور و اسلام متکی به ملت را که استرتژی خدای تبارک و طریق و سنت پیامبران بوده و بفرمان الهی بوده که لیقوم الناس بالقسط- بزرگترین ضربه این بود که ملت را از صحنه خارج کردند از صحنه و حضور واقعی نظارت و امارت بر معروف نهی و ممانعت از منکر و زشتی و زیاده خواهی و رانت و غارت خارج نمودند. صدا هست اما صدای تنبک است سیما هست اما سیمای زشت فوتبال غارت ملیاردی و سرگرمی است.

  ملت در صحنه واقعی الهی و جامعیت و جمهوریت الهی و انسانی و اسلامی نیستند یا غافلند یا غافل نگه داشته شده اند.

  ملت اگر در صحنه بود در همه ادارات بانکها خیابانهای بیشرمی و زیاده خواهی و فساد اگر حاضر بود و پشت هم بودند این مفاسد و غارتها و منکرات عظیم در اقتصاد اختلاس و رانت و در فرهنگ طلاق مهریه های 100 طلائی و در باغهای اصفهان…. واقع نمیشد.

  ملت نیستند

 4. babak گفت:

  روحانی یا عارف اگر واقعا برای مردم کاندید شده بودند ٬ شوی مسخره را بعنوان اعتراض ترک میکردند. بقیه که وضعشان مشخص است .

 5. babak گفت:

  محسن رضایی، کاندیدای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از دو کاندیدای اصولگرای دیگر، قالیباف را متهم به کپی برداری از یکی از برنامه های اقتصادی خود متهم کرد. وی همچنین وعده های ولایتی برای حل مشکلات را سر کار گذاشتن مردم توصیف کرد.

 6. بی نام گفت:

  فقط میشه تاسف خورد

 7. omid گفت:

  عارف، کاندیدای دور یازدهم انتخابات ریاست جمهوری ضمن ابراز تاسف از برخورد روز گذشته نیروهای امنیتی با جوانان فعال در ستاد !!حسن روحانی، خواستار خلق آنچه که “حماسه‌ی مورد خواست رهبر جمهوری اسلامی”!! می نامید شد.

 8. babak گفت:

  چرا عارف و روحانی شو را ترک نکردند؟! ادعای نمايندگی مردمشان دروغ وبرای پست ميباشد.

 9. babak گفت:

  نفیسه نیکبخت، میلاد پناهی‌پور، محسن رحمانی، محمد پارسی، محمد احتشام، شیرین میرکریمی، سعیدالله‌ بداشتی و فرزاد اسلامی از جمله کسانی هستند که پس از پایان این مراسم بازداشت شدند. یکی از بازداشت‌شدگان با خانواده خود تماس گرفته و گفته است که قرار است آنان را به زندان اوین منتقل کنند.
  !!!پس از این اتفاق ستاد انتخابات حسن روحانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «هرگونه رفتار هنجارشکنانه و خیابانی را قویاً محکوم می‌کند».

 10. ناظر گفت:

  چه اصراری است که از اصطلاحات وارده از غرب مانند “معاون اجرایی” استفاده کنید ، بگوئید مباشر آقا ، مگرعیبی دارد .