سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کهنسال‌ترین مبارز سیاسی ایران درگذشت/ سید احمد صدر حاج سیدجوادی تا آخرین روزها نگ...
» فهرستی از آخرین نامه‌ها و نوشته‌های این عضو شورای انقلاب

کهنسال‌ترین مبارز سیاسی ایران درگذشت/ سید احمد صدر حاج سیدجوادی تا آخرین روزها نگران ایران بود

چکیده :سید احمد صدر حاج سید جوادی، از اعضای شورای انقلاب اسلامی و دولت موقت، پس از یک دوره بیماری در سن 96 سالگی در بیمارستان آبان تهران درگذشت. او کهنسال ترین فعال سیاسی در ایران بود که تا آخرین ماههای زندگی هم از تلاش برای بهبود شرایط کشور و انتقاد از حاکمان از روی نگرانی ایران، دریغ نکرد....


سید احمد صدر حاج سید جوادی، از اعضای شورای انقلاب اسلامی و دولت موقت، پس از یک دوره بیماری در سن 96 سالگی در بیمارستان آبان تهران درگذشت. او کهنسال ترین فعال سیاسی در ایران بود که تا آخرین ماههای زندگی هم از تلاش برای بهبود شرایط کشور و انتقاد از حاکمان از روی نگرانی ایران، دریغ نکرد.

به گزارش کلمه، این مبارز سابقه دار ملی و مذهبی که اولین وزیر کشور ایران پس از پیروزی انقلاب بود و مدتی هم در دولت موقت مهندس بازرگان مسئولیت وزارت دادگستری را برعهده داشت، سه ماه قبل از درگذشت، در نامه ای سرگشاده که به همراه پنج تن دیگر از فعالان ملی- مذهبی برای رهبری ارسال کرد، خواستار آن شدند که ایران از موضع ضعف وارد مذاکره با آمریکا نشود و پیش از ورود به چنین مذاکره ای، شرایط برای آن مهیا شود.

صدر حاج سید جوادی در تیرماه سال گذشته و در حالی که 95 سال سن داشت و به علت کهولت سن و بیماری قادر به حرکت نبود، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع الخروج شد! او در اعتراض به این تصمیم، نامه ای نوشت که در آن با تاکید بر اینکه “نه پای سفر دارم و نه دل دوری از وطن”، صاحیت دادگاه را زیر سوال برد و از انحراف از آرمان های انقلاب گفت و خواستار آن شد که مسئولان “تصمیم های عقلانی بگیرند”.

این فعال سیاسی که در سال 1380 هم در سن 84 سالگی به همراه گروهی از فعالان ملی- مذهبی بازداشت شده بود، در اردیبهشت سال گذشته هم به همراه چهار فعال ملی مذهبی نامه سرگشاده ای را برای رهبری ارسال کرد که در آن با اشاره به شهادت هدی صابر و هاله سحابی، خواسته آزادی زندانیان سیاسی و به ویژه آنها که بیمارند مطرح شده بود.

احمد صدر حاج سید جوادی در بهمن ماه 1390 دو متن تاریخی را منتشر کرد: یکی نامه به رهبری که پس از هفت ماه منتشر می شد، و دیگری متنی که خود او آن را گزارش یک عمر تلاش به ملت شریف ایران می نامید و از ملت و جوانان می خواست در مسیر سبزی که در پیش گرفته اند، استوار باشند و از تجربیات گذشت درس بگیرند تا با غلبه بر بحران ها و مشکلات، آینده ای روشن را برای کشور و ملت ایران رقم بزنند.


4 پاسخ به “کهنسال‌ترین مبارز سیاسی ایران درگذشت/ سید احمد صدر حاج سیدجوادی تا آخرین روزها نگران ایران بود”

 1. امیر گفت:

  خدا حافظ آقای حاج سید جوادی
  خدا حافظ فرزند راستین انقلاب
  خدا حافظ منادی اعتدال

 2. پیمان گفت:

  از ملک شرف حکم‌گزاران همه رفتند
  کسانی که در سی سال پیش به بازرگان و مصدقی ها توهین می کردند استغفار کنند. نیورهای ملی-مذهبی از سرمایه های این ملک بلازده هستند. این مرد پاک زیست و پاک رفت. صد حیف
  خامنه ای حتی حرمت وکیل مدافع پیش از انقلابش را هم نگه نداشت

 3. ساغر گفت:

  درود بر روح بزرگش

 4. موسوی گفت:

  سلام به روزی که به دنیا آمدی و سلام به روزی که با صورت و سیرتی نورانی به حق پیوستی . ای بزرگوار ما از شما بسیار اموختیم درود به روان پاکت و زندگی پر برکتت