سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سالروز تولد میرحسین؛ فرصتی تازه برای طرح خواست عمومی رفع حصر...
» این گزارش را شما تکمیل کنید

سالروز تولد میرحسین؛ فرصتی تازه برای طرح خواست عمومی رفع حصر

چکیده :امروز، یازدهم اسفندماه، سالروز تولد میرحسین موسوی همراه محصور جنبش سبز است. شهروندان و فعالان سبز در شبکه های اجتماعی این مناسبت را فرصتی برای طرح دوباره خواسته رفع حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی قرار داده اند. این گزارش قطعا کامل نیست و شما هم می توانید به تکمیل آن بپردازید....


کلمه – گروه اجتماعی: امروز، یازدهم اسفندماه، سالروز تولد میرحسین موسوی همراه محصور جنبش سبز است. شهروندان و فعالان سبز در شبکه های اجتماعی این مناسبت را فرصتی برای طرح دوباره خواسته رفع حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی قرار داده اند.

این گزارش که به گوشه ای از فعالیت های در دست انجام در این زمینه می پردازد، قطعا کامل نیست و شما هم می توانید در بخش نظرات با طرح دیگر فعالیت هایی که در حال انجام است و متن هایی که نوشته شده، به تکمیل آن بپردازید.

به گزارش کلمه، همزمان با سالروز تولد مهندس موسوی سیل پیام های تبریک با مضامین مختلف درباره این رهبر در حصر جنبش سبز در فضای مجازی از جمله فیس بوک و توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی دست به دست شد. عمده این پیام ها با این سخن میرحسین موسوی خطاب به مردم همراه بود که : تولد من روز آشنایی با شماست!

کاربری پیشنهاد کرده به مناسبت تولد میر عزیز در سطح شهر شکلات پخش کنند و خواسته است این طرح به اشتراک گذاشته شود. برخی نیز تاکید بر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی چهره به چهره در سطح شهر برای رفع حصر کرده اند.

فعال دیگری نوشته است:

باید از موضع عکس العملی بیرون بیاییم و مبتکرانه به عنوان یک جنبش اجتماعی مانند روزهای به یادماندی خرداد 88 دوباره سبز و اثرگذار شویم .
باید لذت لایک خوردن و شر شدن پست هایمان در فیس بوک را با دست به دست شدن نوشته هایمان در سطح اجتماع عوض کنیم .
فخری محتشمی پور چسباندن پوستر اعتراضی در مورد زندانیان سیاسی را از همان زندان شروع کرد .
محمد تقی کروبی از دعوت کنندگان موسوی میپرسد چرا در حال حاضر نسبت به وضع ایشان بی توجه هستید . آیا نمیتوان همین پرسش را از حامیان و رای دهنگان به موسوی در سطح اجتماع پرسید ؟
مهدی خزعلی به ثبت رکورد جدید در اعتصاب غذا نزدیک میشود . ما چه میکنیم ؟؟؟
باید از نو شروع کرد و دوباره سبز شد .
والَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا
وآنها كه در راه ما (با خلوص نيت) جهاد كنند ، قطعا به راههاي خود هدايتشان خواهيم (سوره عنكبوت، آيه 69).

از سویی موج تازه فعالیت ها در فضای مجازی که همزمان با آغاز سومین سال حصر رهبران جنبش سبز میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر همراه سبزشان زهرا رهنورد آغاز شده بود، وارد فازهای عملی و اجرایی برای آگاهی بخشی هر چه بیشتر شهروندان شده و فعالیت آنها با قدرت استمرار دارد.

کلمه پیش از این در گزارشی، به مرور بخشی از این فعالیت ها پرداخت که از نکات قابل توجه آن در عرصه مجازی تشکیل گروه های مختلف داخل کشور برای فعالیت های اجتماعی و آگاهی بخشی در کشور است. محتوای فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته فوق، همراه با غیرقانونی خواندن حصرخانگی و بررسی و یافتن روزنه هایی به منظور تغییر فضای فعلی اعلام شده است.

زنگ سبز، کمپین جهانی برای آزادی رهبران جنبش سبز، کمپین چهارشنبه‌ی چرا، پویش رفع حصر «سلام» توسط راه سبز ایرانیان مالزی (رسام)، و .. از جمله کمپین هایی هستند که با دومین سالگرد حصر راهبران جنبش سبز و خانم زهرا رهنورد آغاز به کار کرده اند که فعالیتشان استمرار دارد.

زنگ سبز

کمپین زنگ سبز با این شعار آغاز به کار کرده که شبنامه های صوتی را خانه به خانه در شهرهای مختلف ایران زمین پخش می کنیم …

این اقدام توسط گروهی از جوانان فعال جنبش سبز صورت گرفته که در تماس های تلفنی با مردم به اطلاع رسانی در مورد رهبران جنبش سبز و حصر آنان می پردازند.

در بیانیه این گروه که فعالیت تلفنی و فیس بوکی خود را به مناسبت آغاز سومین سالگرد حصر آغاز کردند آمده است: قرار ما آن شد که هر کدام یک همراه جنبش سبز باشیم و همچون نوار انسانی از تجریش تا راه آهن و دیگر شهرها و همچون روز تولد جنبش سبز، 25 خرداد 88، هر شهروند یک رسانه باشد و مسوول آنچه بر این آب و خاک می رود. پس بر اساس همان عهد نانوشته ای که از روزهای آغازین جنبش سبز بستیم، مصمم شدیم که این بار گوش به گوش و صدا به صدا همدیگر را از این بی عدالتی ها آگاه سازیم. از هموطنانمان در شهرهای بزرگ تا دور ترین نقطه های کشورمان ایران، که خط تلفنی در آنجا کشیده شده است، تماس تلفنی برقرار کنیم و تنها به آنها اطلاع می دهیم و یا یادآوری می کنیم که “2 سال است میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در حصر هستند”. و این تنها رسالت شبنامه های تلفنی این دوره ما می باشد.

پیام این روزهای تلفن سبز این است: می خواستم به اطلاع شما برسانم و یادآوری کنم که بیش از دو سال است که خانم رهنورد، آقایان موسوی و کروبی در زندان خانگی بسر می برند … ممنونم/سبز باشید

چهارشنبه چرا؟

این کمپین از سوی جمعی از فعالان جنبش سبز در داخل کشور در شبکه اجتماعی فیس بوک راه اندازی شده است که به طرح سوال از حاکمیت درباره وضعیت نابسامان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در ایران اختصاص دارد.

چهارشنبه فعالیت گسترده خود را با شعارنویسی، توزیع تراکت، تکثیر فراخوان چهارشنبه چرا ، دیوار نویسی و آگاهی رسانی به مردم در حوزه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی و .. تداوم بخشیده است.

اعضای کمپین چهارشنبه چرا تاکید می کنند که «وادارشان کنیم به پرسش های ما پاسخ دهند» و می افزایند: «سوال‌هامون وقتی به جواب درست می‌رسن که همه شهر به دنبال جواب باشن و به سوال‌ها فکر کنن. بپرسیم، فکر کنیم.»

صفحه این کمپین همچنین نسخه آماده چاپ سوال ها را را برای تکثیر توسط شهروندان در اختیار گذاشته و برای آن فراخوان داده که: همدیگه رو دعوت کنیم تا در اولین «چهارشنبۀ چرا»، این چراها رو از هم دیگه و از اونایی که باید، بپرسیم. همراه شو و با «بازنویسی»، «کپی گرفتن»، «ایمیل» یا «به‌اشتراک گذاشتن» این دعوت، حداقل ۱۰ همشهریِ همدل دیگه رو همراه کن. همین امروز. دستهامون رو باید برای رسیدن به خواسته‌هامون به کار بندازیم و پاهامون رو برای نزدیک‌تر شدن به آینده‌ای بهتر هم مسیر کنیم.

از جمله چراهای طرح شده توسط چهارشنبه چرا : چرا سی سال بعد از بزرگترین انقلاب این سرزمین برای آزادی، بزرگترین آرزومون کمترین آزادیه؟ چرا آقای خامنه‌ای از مجلس تقاضا می‌کنه سوال از احمدی‌نژاد رو ادامه ندن؟ چرا هیچ‌ وقت نفهمیدیم بصیرت دقیقا چیه؟ چرا درخواست انتخابات آزاد، فتنه است؟ چرا مجلس خبرگان هیچ توضیحی از آقای خامنه‌ای نمی‌خواد؟ چرا میرحسین و کروبی ابتدا رأی‌شون و بعد خودشون دزدیده شد؟ چرا این دو نفر بی‌هیچ ضابطه و محکمه‌ای دو ساله تو حصر و بازداشتن؟ چرا جزای انتقاد و سوال، حصر و زندونه و پاداش اختلاس و فساد معاونت رییس‌جمهور؟

این کمپین اشاره کرده هر روز همۀ ما، همۀ این چراها رو بارها و بارها از خودمون، دوستامون و هم مسیری هامون تو تاکسی می‌پرسیم. چرا یه بار همه‌مون این سوال‌ها رو از حکومت نپرسیم؟ چرا از اونی که باید بپرسیم نپرسیم؟

همزمان با این کمپین ها شهروندان نیز با طرح سوالات و راهکارهای مختلف به مساله رفع حصر پرداخته اند. از جمله شهروندی به طرح این مساله پرداخته است که ( راه صحیح ) چیزی نیست جز رساندن فریاد مهمترین مطالبه ی جنبش سبز یعنی رفع حصر غیر قانونی از رهبران جنبش به گوش مردم در سطح اجتماع و خارج از فضای مجازی . برای رسیدن به این مهم اگر امکان حرکت های جمعی و گسترده مانند تجمعات سال 88 وجود ندارد ، نباید اطلاع رسانی و اعتراض را محدود به حضور در خیابان دانست . هدف محدود و مشخص است و جای هیچ بهره برداری و سوء استفاده هم برای رسانه های حکومت وجود ندارد : (( درخواست رفع حصر غیرقانونی از موسوی و کروبی و رهنورد و جلب و حساس کردن افکار عمومی نسبت به این مسئله )) . برای رسیدن به این هدف هر عملی هرچند جزئی و محدود در خارج از فضای مجازی از ساعت ها وقت گذراندن در فضای مجازی مفید تر است . اشاره ای کوتاه به این موضوع در بحث های شکل گرفته در تاکسی و . . . ، پخش شبنامه ، چسباندن پوستر ، نوشتن روی دیوار ها و باجه های تلفن و هر مکان عمومی دیگر به خصوص در دانشگاه ها و حتی کوچکترین و محدود ترین عمل یعنی نوشتن بر روی اسکناس از پست کردن هزاران عکس و استاتوس در فیس بوک مفیدتر است . در صورت فراگیر شدن این فعالیت ها علاوه بر نیل به دو هدف اولیه ( مطالبه ی رفع حصر و جلب افکار عمومی نسبت به این مسئله ) فواید و نتایج دیگری را نیز برای این حرکت میتوان در نظر رفت :
الف . زدوده شدن غبار دلمردگی و نا امیدی از فعالین سبز که اکثریت آنها در فضای مجازی فعال هستند و هم چنین فعال شدن سبز های منفعل در خارج از فضای مجازی که بدون شک در انتظار جرقه ای برای فعالیت دوباره هستند .
ب . اعلام موجودیت و حیات دوباره جنبش در سطح اجتماع و جلب افکار عمومی در نتیجه تسهیل حرکت های اعتراضی بعدی و هم چنین آگاهی رسانی در میان مردم معترض اما غیر سبز .

سیل پیام های تبریک به میرحسین
تاکید شهروندان سبز بر رفع حصر همراهان سبز

طرفدران جنبش سبز هم چنین با استفاده از توییتر، فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی شروع به انتشار مطالب مختلف از سالروز میلاد میرحسین کرده اند و با سلام به او از فردایی سبز، جشن تولدی بدون حصر و ایرانی آزاد صحبت کرده اند.

* میلاد رییس جمهوری در حصر

* به امید تبریک آزادی از اسارت میر سبزمان

* جشن تولدی دیگر در حصر! چه غریبانه..

* آزادمرد دربند تولدت مبارک به امید فردایی سبز و آباد برای ایران و شیرانش

* تاریخ تولد بهانه ای است تا فراموش نکنیم آمدنت را

* میرحسین؛ مرد بزرگی که همه او را با نام کوچک می شناسند

* 11 اسفندماه سالروز تولد مرد ایستاده و مصمم ایران میرحسین موسوی مبارکباد.سلام میرحسین

* تولد من روز آشنایی با شماست

* روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران

* تو که بیایی لحظه تولد ماست

* گه ملحد و گه دهری و کافر باشد
گه دشمن خلق و فتنه پرور باشد
باید بچشد عذاب تنهایی را
مردی که زعصر خود فراتر باشد
تولدت مبارک

*ای غایب از نظر به خدا می سپارمت

* یارب سببی ساز که یارم به سلامت بازآید و برهاندم تز بند ملالت

* تولدت مبارک بزرگمرد. میلادت سبز میر نامیرا.

* گل سرخ امید باز اومد و شب شد گریزون..شبمون سحر میشه..سرش سلامت

* تولدش مبارک باشه میر مردم دار انشااله خارج از حصر تولدتو جشن بگیریم

* تولدت مبارک جناب مهندس

* سلام رئيس جمهور…اميدوارم حالت خوب باشه.ميبيني چطور افتادن تو روي هم،چطور انتظار داشتي بتونن تو رو تحمل کنن.البته بيخيال ما که بدمون نمياد،اما کاش بودي.مردم گرسنن،نميدونم چي بگم.فقط کاش بودي…تولدت مبارک

* آمدنت اواخر زمستان است..تو که می آیی چیزی نمی ماند تا بهار میرحسینم با آمدنت بها رمیاید ماهمه سبز می شویم

* میرحسین عزیز تو کجایی تا شوم من چاکرت چارقت دوزم زنم شانه سرت. هر لحظه و هر دم مردم قدر تو را بیشتر می فهمند حقشونه نهایت 34 سال هم همینه بهتر از این نمیشه

* امید سبز ما تولدت مبارک

* میرحسین هر لخظه دوست داشتنت بیشتر می شود ای جوانمرد

* بانگ شادی از حریمش دور باد
هر که زاری آفرید
هر کسی لبخند را ممنوع کرد
هر که در تجلیل غم اصرار کرد
طعم شادی از حریمش دور باد
هر که درک عشق و زیبایی نداشت
هر که گل
پروانه
پرواز پرستو را ندید
هر کسی آواز را انکار کرد
شهر شادی از حریمش دور باد
هر که دیوار آفرید
هر که پلها را شکست
هر که با دلها چنان رفتار کرد
هر که انسان را چنین بیمار کرد
هر که دورش از حریم یار کرد
(مجتبي كاشاني)


25 پاسخ به “سالروز تولد میرحسین؛ فرصتی تازه برای طرح خواست عمومی رفع حصر”

 1. Hftshhuwj گفت:

  زاد روزت خجسته باد و امید ما به خداست

 2. مهدی گفت:

  سالروز تولد عزیز دلمان مییییییییییییرحسین عزیز مبارک باد. به امید روز آزادی همه اسرای سبز .

 3. محمد گفت:

  میر عزیز، تولدت مبارک
  اگر از کمیت ها بگذریم، هر از چندگاهی فرزندان اصیل ایران در قالب زنان و مردان بزرگی ظهور می کنند و تاریخ را با نام خود تزیین می کنند. تولد تو نیز نقطه روشنی در تاریخ ایران ایجاد کرد، همانگونه که تولد ضحاکها نقطه های تاریکی را در تاریخ ایران ایجاد می کنند. تاریخ را باید از بالا نگریست، فقط به امروز ننگین فکر نکنیم. ایران همواره در جنگ میان اهورائیان و اهریمنان بوده است، این سنت تاریخ ایران است.

 4. Javan_irani گفت:

  میر حسین در حصر اعلام کاندیداتوری کند ….

 5. مرتضی گفت:

  آمران و عاملان حصر و حبس رهبران جنبش سبز بدانند که هر روزی که از ایام حصر آن عزیزان میگذرد ،بر محبوبیتشان نزد ملت ایران افزوده میشود، و در برابر روزبروز بر تنفر ایرانیان از آمران و عاملان حصر و حبس افزوده خواهد شد.

 6. Sayedahmadreza گفت:

  تولد میرحسین تولد جنبش سبز تغییر است تولد میر ما و جنبش سبزش مبارکباد

 7. ghasem گفت:

  dtavalod shoma keh zakhireh ellahi hastid bar hameh khanevadeh mohtarm va melat iran mobarak badhi

 8. Mia گفت:

  امیدوارم سال دیگه همه با هم به همراه میرحسین عزیز “سقوط کفتارهارو به دست خودشون” را جشن بگیریم.

 9. 9865325478 گفت:

  فکر بگم که فکری است بکر و باید زودتر انجام می شد. من یکی هستم.

 10. ناشناس گفت:

  برای روز میلادت اگر ما/به فکر هدیه ای ارزنده هستیم
  می گیم با تو می مونیم تا ته خط/می گیم با تو که با تو زنده هستیم
  سلامت و سربلند بمانی

 11. Javan_irani گفت:

  میرحسین عزیز، منتظر دستورت هستیم. ما با تو ریشه فساد و استبداد را از کشور خواهیم کند.

 12. Ahmadi110_a گفت:

  تولدتو ، حیات دوباره ماست . منتظرروزهای آزادیت هستیم .

 13. Javid گفت:

  تولدت مبارک عزیز.

 14. Mohammad-sadegh گفت:

  هنوز هم
  کوکب و زهرا و نرگس
  نمی توانند از کوچه اختر
  گذر کنند
  ستارگانی که می باید
  در مدار خورشید و ماه این سرزمین
  گردش کنند
  و فروغ میر و بانوی نیکوکار ایران را
  بازتاب دهند
  در کوچه آسمانی اختر
  بر در خانه ای قفل نهاده اند
  که
  شعاع معنوی آن
  از روزن های خانه
  به تمامی خانه های این سرزمین
  تابیده است
  حتی ابرهای استبداد
  قفس ها و و سربریدن و
  پرکندن دیکتاتور
  نتوانسته از روشنایی آن
  بکاهد
  امروز کوکب موسوی
  در کوکب های موسوی
  گم شده
  زهراو نرگس موسوی
  ملیون ها زهرا و نرگس
  گردیده
  امروز پسران ایران زمین
  فرزندان میر خورشیدند
  امروز آفتاب موسوی
  برسازمان ملل تابیده
  امروز جهان به فرهنگ موسوی
  که متولد اسلام و قران محمدی است
  توجه دارد
  رشوت از اهریمن می گیرد
  و دل بر موسوی دارد
  امروز به بهار
  آسمان این سرزمین هم
  سبز خواهد گردید.
  میلاد میر سبز ایران زمین مبارک

 15. Karabi_1532 گفت:

  این آقایانی که ارادت دارند نسیت به سال تولد میر حسین بپرسید از تاریخ تولد پدرو مادر خود خبر دارید ؟

  • MIR2012 گفت:

   امان از آدم های سطحی نگر! یعنی شما معنی این همه ابراز عشق و مجبت را درک نکرده اید؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! میرحسین عزیز پدر معنوی ما است و وجودش نوید دهنده امید فرداهای ایران عزیز.

 16. Korosh_ گفت:

  زادروز فرزند ايران مبارك باد به اميد شكستن حصر

 17. Bbbbb گفت:

  درود بر زاده ی یگانه معمار هستی ، مهندس محبوب معمار میر حسین موسوی ، سالروز فراموش نشدنت مبارک باد

 18. علی از کرمانشاه گفت:

  تولدت مبارک رییس جمهورم

 19. علی گفت:

  عزیز مظلوم امیدوارم در زاد روزت از خدا بخواهی تا پروردگار ما مردم را بخاطر تنها گذاردن تو و تنها گذاردن حق کمتر کیفر دهد.
  بسیار دیر دست بکار شده اید ایکاش لااقل یک تا دو ماه زودتر اقدام میشد تا در روز 11 اسفند تمامی نظرات و ایده ها همچون انفجار بازتاب می یافت.
  امیدوارم برای بقیه روزها و مناسبتهای سرنوشت ساز زودتر بفکر باشیم.

 20. Hekmat گفت:

  بسيار جالب و ديدني بود،
  ممنون.

 21. Hekmat گفت:

  hamishe salem bashi,be omide didare dobare mir hoseine aziz,omide dele IRAN

 22. MI گفت:

  رئیس جمهور محبوب تولدت همیشه سبزت مبارکباد مطمئن باش هر دو طرف دعوای سیاسی امروز در کمترین زمان برای چسباندن خودشان به جنابعالی از یکدیگر پیشی خواهند گرفت -رجوع شود به ملاقات آقای احمدی نژاد با باجناق جنابعالی و اظهارات امروز آقای توکلی