سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نقاش رویاهای ما در بند نمی‌مانَد/ فیلمی منتشر نشده از میرحسین موسوی...
» تصویر دیروز و فردا در آینه ی خیال او که هنوز ایستاده است

نقاش رویاهای ما در بند نمی‌مانَد/ فیلمی منتشر نشده از میرحسین موسوی

چکیده :این فیلم که مربوط به چند روز قبل از حصر کامل خانگی میرحسین است، او را را در کارگاه هنری‌اش نشان می‌دهد که در حال نقاشی است. تمام آثاری که او در این فیلم به نمایش می‌گذارد، پس از هجوم ماموران امنیتی برای بازداشت خانگی وی و همسر اهل هنرش زهرا رهنورد، به مکان نامعلومی منتقل شدند. شاید خیال می‌کردند اگر میرحسین را از فرزندان معنوی‌اش جدا کنند، تمام می‌شود. اما ندانستند و هنوز هم نمی‌دانند که هنر ِ هنرمند در تکثیر تصویر اوست. هنر را نمی‌توان توقیف کرد و به بند کشید، و نقش خیال هنرمند را نیز....


کلمه: میرحسین مرد تصویر است. مسیر رفتن‌هایش، ردپایی پر از نقش و رنگ و خاطره است. او سیاست مدار تصویرهاست: تصویر جوانی خندان در دانشکده‌ی معماری دانشگاه ملی، نقاش تالار قند ریز، مهندس معماری فعال و خوشنام پیش از انقلاب تا معمار مزار شهیدان هفت تیر و رواق هنر، فرهنگستان هنر که به 19 ستون با نماد بسم الله الرحمن الرحیم طراحی شد.

از چهارراه ولیعصر به سمت تقاطع طالقانی، یک طرف دانشگاهی به نام هنر است و طرف دیگر، رواقی که حتی تحمل ماندن نام سازنده‌ی آن را بر دیوارش نداشتند. اما اگر آن رواق، بی نام میرحسین موسوی بی‌ارزش شد، دو سال حصر او هم خواهد توانست اندیشه و هنر او را محصور بین دیوارهای خانه‌ی اختر نگه دارد

رواق بدون نام مانده‌ی فرهنگستان هنر صحنی است که در شلوغی ِ شهری پر از هیاهو به آن خلوت دلخواسته مهمانت می‌کند. به لحظاتی بهشت‌گون و آرام … این رواق یکی از معدود نقاط پایتخت است که در آن هنر و مردم بی‌واسطه پیوند می‌خورند. جوانانی که همه‌روزه در خنکای عصر و اوایل شب، درون این رواق و لابه‌لای ستون‌های آن می‌نشینند، نمایندگان نسل فردا هستند که از هیاهوی شهر دست‌کم برای دقایقی گسسته‌اند، از خط‌کشی‌های قدیمی سنت/ مدرنیته عبور کرده‌اند و با ایده و عقیده‌ی معمار نیک‌اندیش ما همراه شده‌اند؛ او که هنرش نه حتی برای مردم، که با مردم بودن بود.

تصویرهای مرد نقاش در خلوت ِ پر از سرشاری است. سرشار از نابی لحظاتی از نجواهایی ربانی، به خنکی ِ حوض‌خانه‌های قدیمی و بازی‌های گاه عزلت‌گزین رنگ و نور در فضای خالی عارفانه، عرفانی شرقی. چشمه‌ها، گل‌ها، آفتاب و مهتاب، و همه بیان معنایی که در بطن شاعر رنگ‌هاست؛ ترجمه‌ی میرحسین موسوی از خلوتش و راوی ِ نگاهی ربانی و معنوی به طبیعت. حروف نیز مکان چنین حضوری‌اند و با حالتی ذکرگونه تکرار می‌شوند.

نقاش رویاهای ما که از وقتی همه در هیاهوی پایان جنگ و آغاز سازندگی و توسعه‌ی اقتصادی بودند، به جای همراه شدن با روزمره‌گی‌های بی‌وقفه، لحظه‌ای درنگ کرد، در جای خود ایستاد و به اطراف نگریست؛ به امروز و فردا. این یک لحظه سکوت و تأمل برای او بیست سال گذشت؛ و بعد که سکوتش را شکست، با قلم‌موی سبزرنگش چنان نقشی از خیال ما مردم بر بوم نشاند که فکرش را هم نمی‌کردیم.

دیگر جای پرسیدن از سنت یا مدرن، سیاسی یا اقتصادی، قدیمی یا جدید، چپ یا راست، اصلاح طلب یا اصولگرا و حتی پنجاه و هفتی و شصت و هفتی و هفتاد و هفتی نبود. 87 که آمد، همه گفتند جز نقش خاطره چه در چنته دارد؟ 88 که شد اما همه دیدند که بعد ِ بیست سال سکوت و نظاره، یک الگوی سخن به میان آورده که می‌تواند رنگین‌کمان پر از کنتراست جامعه‌ی ایرانی را در یک نقطه جمع کند. نقطه‌ای که بی‌رنگ نیست، سبز است؛ اما تک‌رنگ هم نیست. یک الگوی انسانی، اخلاقی و البته ایمانی؛ آن هم در جامعه‌ای که زمامدارانش همه‌روزه در حال تشییع و تدفین اخلاق و ایمان، و تضییع و تخریب انسان و آرمان بودند.

چهار سال از روزهای موج سبز، سه سال از روزهای سخت صبر، و دو سال از روزهای تلخ حصر می‌گذرد. خیلی چیزها در بیرون تغییر کرده است. برای نقاش رویاهای ما اما چیزی تغییر نکرده است. درست مثل آن بیست سال! همه‌ی این سال‌ها برای او و نظایر او گویی یک لحظه درنگ است؛ تا کی بشود که دوباره سکوتش را که بشکند، شوری در جان مردمان بیفکند و راهی تازه و افقی نو پیش روی ایرانیان قرار دهد، که: این‌گونه هم می‌توان زیست؛ می‌توان دروغ نگفت، می‌توان همواره امید داشت، می‌توان پای آرمان ایستاد و می‌توان سیاست را و مبارزه را و هنر را و حیات ایمانی را و زیست مسلمانی را، با مردم، معیشت مردم، زندگی امروز و فردای مردم و بلکه با دیروز و تاریخ یک ملت در هم آمیخت.

* * *

فیلم زیر که برای اولین بار منتشر می‌شود، میرحسین را در کارگاه هنری‌اش که همان اتاق کار و مطالعه و اندیشه‌اش است، نشان می‌دهد. او در حال نقاشی است؛ در حال خلق آثاری که موسوی را در حد یک چهره‌ی صاحب‌سبک در هنر تلفیقی بالا برده و غیر از دنیای سیاست، در دنیای یکسره متفاوت دیگری نیز نام او بلندآوازه ساخته است. فیلمی از سیاستمدار تصویرها و نقاش لحظات ناب خلق هنری.

این فیلم مربوط به چند روز قبل از حصر کامل خانگی او، در بهمن ماه 1389 است. تمام آثاری که او در این فیلم به نمایش می‌گذارد، پس از هجوم ماموران امنیتی برای بازداشت خانگی وی و همسر اهل هنرش زهرا رهنورد، به مکان نامعلومی منتقل شدند. شاید خیال می‌کردند اگر میرحسین را از فرزندان معنوی‌اش جدا کنند، تمام می‌شود. اما ندانستند و هنوز هم نمی‌دانند که هنر ِ هنرمند در تکثیر تصویر اوست. هنر را نمی‌توان توقیف کرد و به بند کشید، و نقش خیال هنرمند را نیز.

اکنون پس از چهار سال که به جنبش سبز می‌نگریم، تصویر امروز و فردای خود را در آینه‌ی خیال مرد نقاش می‌بینیم؛ او همه‌ی رنگ‌ها را با هم و در کنار هم می‌خواست: در رنگین‌کمانی زیبا. او که با مردم بود و ماند؛ و مردمی بودن و امروزی و فردایی بودنش در همین فیلم آشکارا دیده می‌شود…

میرحسین نقاشی‌هایش را به ما مردم، به تاریخ نشان می‌دهد. نمی‌شود این نمایشگاه را ندید:

 
دریافت فایل با فرمت MP4 با حجم ۲ گیگابایت (Full HD)


دریافت فایل با فرمت MP4 با حجم ۱۴۳ مگابایت


دریافت فایل با فرمت MP4 با حجم ۳۹ مگابایت


دریافت فایل با فرمت MP4 با حجم ۵ مگابایت


دریافت فایل با فرمت FLV با حجم ۶۱ مگابایت


دریافت فایل با فرمت FLV با حجم ۴۲ مگابایت


دریافت فایل با فرمت FLV با حجم ۲۰ مگابایت

 


52 پاسخ به “نقاش رویاهای ما در بند نمی‌مانَد/ فیلمی منتشر نشده از میرحسین موسوی”

 1. Behzad88 گفت:

  دلتنگیم، به خدا حصر این دسته گل بزرگترین ظلمِ

 2. Behzad88 گفت:

  دلتنگیم، به خدا حصر این دسته گل بزرگترین ظلمِ

 3. Javid گفت:

  ببین کی باید حبس و حصر بشه و کی وصل ونصب.

 4. Saeed گفت:

  هنوز هم آری
  یا حسین میر حسین

 5. صالح سبز گفت:

  چقدر با عشق توضیح میدی رییس جمهورم . خیلییییییییی دلم برات تنگ شده

 6. صادق گفت:

  آدم ياد كمال الملك مي افته. هر دو با اخلاق و هنرمند.

 7. سبز سیدی گفت:

  این میرحسین ماست.
  مانند بقیه اقایون باید میرفت دنبال زد و بند و دزدی و اختلاس و پاچه خوری تا عزیزکرده میشد.

 8. Hosein_ گفت:

  خدا لعنت کنه کسانیو که بدون اثبات جرم و ثابت شدنش تورو محاکمه کردن….

 9. Farzin_harareh گفت:

  سکوتی را صدا کردی و رفتی
  عجب غوغا به پا کردی و رفتی …
  تو می گفتی: فقط نقاش هستی !
  چه می دانی چه ها کردی و رفتی …

  ………….
  آریا آرام نژاد

 10. Javan_irani گفت:

  خیلی کم از میرحسین فیلم گذاشتید. واقعا عموم نیاز داشتند که بعد بیست سال، بیشتر صدا و چهره میرحسین رو ببینند و بشنوند. در این زمینه مهم کم کاری شده. چند ساعت صحبت در زمان تبلیغات، فیلمهای بی کیفیت زمان اعتراضات برای آشنایی مردم با میرحسین کم است واقعا.

  هر فیلمی از مهندس دارید بازنشر کنید.

 11. Javan_irani گفت:

  هر چی فیلم از مهندس دارید منتشر کنید. سخنرانی های ایشون رو منتشر کنید. خرداد 92 نزدیکه.

 12. امیر گفت:

  زنده باد مهندس موسوی
  زنده باد نخست وزیر امام
  یا حسین میر حسین
  خیلی خیلی دلموم براش تنگ شده و شرمنده ایم

 13. Nobody گفت:

  عاشقتم سید بزرگوار. دلم شدید تنگه برات.
  راستی اون قسمتهایی که برای امنیت فیلمبردار صامت کردید، زیرنویس کنید که متوجه‌ی صحبت‌های رییس جمهورمون بشیم.

 14. ali گفت:

  لطف کنید فایلاتونو در سروری جز سرور خوتون که فیلتره آپلود کنید تا بشه راحت دانلودش کرد/ سروری مثل مدیافایر بهترین و قوی ترینه
  باتشکر

 15. Salar_abc گفت:

  لطفا باز هم چنین فیلم هایی را روی خروجی سایت قرار دهید
  این که راحت دانلود میشه خیلی خوبه
  دلم برای میرحسین خیلی تنگه. خیلی
  v V v

 16. Sadw Dsa گفت:

  میر حسین 20 سال جلو تر از مردم است بیست سال آینده تمام مردم ایران خواهند فهمید کسی آمد که ایران سوخته و خاکستری را خلعت سبز بپوشاند ولی آنها بالاجبار و خود خواسته نخواستند پیرهن چرکین و الوده شان را از تن برکنند.

 17. Betoche_2011 گفت:

  درود بر موسوی

 18. Mahdi Rad گفت:

  ضمنا اینکه نظرات باید به تایید مدیر برسد همین منش حاکمیت است برادر شما چطور دم از آزادی بیان و مطبوعات می زنید؟

 19. Zelatanmarky گفت:

  با دیدن چهره اش چقدر آرامش پیدا میکنم. واقعا همچین انسان متین و با شخصیتی در دنیای سیاست ایران کم پیدا میشه. حیف که احمدی نژاد رو به این مرد باشرف ترجیح دادند. یعنی لیاقت این بزرگ مرد رو نداشتند

 20. sohrab yari گفت:

  llماه پشت ابر نمی ماند بلاخره این ظلم خواهد رفت و آزادی باز خواهد گشت

  • Aria_azari66 گفت:

   البته اگه ابری وجود داشته باشه.اونی که دیده میشه ابر نیست ابرنماست ماننده هر چیزی که تو نظام مقدس دیده میشه زاهریه و به این زودیا امید ندارم با هیچ قدرتی ریشش کنده بشه بجز به دست خود ملت البته نه اون ملتی که یا مفخورند یا ترسواند یا بی بصیرت ویا قدرت خوبی دستشون نیست.به نظر من قبل از هر ارزوی باید ارزو کرد که مردم ایران بصیرتشون باز بشه چیزهایی مثل ازادی یا دمکراسی رو بفهمن چیه.
   زنده باد جنبش سبز.

 21. خسرو 1 گفت:

  ضرب المثلی است که می گوید سنگ را بسته اند و سگ را ول کرده اند .

 22. ebad گفت:

  مهندس همیشه به خاطر مظلومیتت اشک ریختم ومیریزم بعد حصرت نمیتونستم رنگ روبوم بیارم وتخته ورنگ ونقاشی وهمه راجمع کردم گذاشتم تو انباری .دلم برات تنگ شده تا حالا فقط یک بار دیدمت سال88در خاوران بود .وهمان یکبار بر قلبم نشستی بعدخاتمی .چرا که شما مردان بی ادعای انقلابید.وفقط برای کمک به مردم خلق شده اید.نمی دانم چرا ولی چه اشتباهی کردند که نظرشان به احمدی نژاد نزدیک بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مهندس من زن شیعه اثنی اشعری خانواده شهید و… افتخارم در روز قیامت ودر پیشگاه خدا وائمه: رهروی راه حق شماهستم وتا اخرین لحظه عمرم از راه راست منحرف نخواهم شد انشالله… واز خدا شاکرم.25بهمن امدم وخواهم همد با غسل شهادت وفرزندانم را به خدا میسپارم.یاحسین میر حسین.

 23. Sasan گفت:

  دوستت دارم

 24. alimohmad_d گفت:

  تصویر امروز و فردای خود را در آینه‌ی خیال مرد نقاش می‌بینیم؛ او همه‌ی رنگ‌ها را با هم و در کنار هم می‌خواست: در رنگین‌کمانی زیبا. او که با مردم بود و ماند؛ و مردمی بودن و امروزی و فردایی بودنش در همین فیلم آشکارا دیده می‌شود…

 25. کمینه گفت:

  دراین که هنرمنداست شکی نیست. اما تمامش کافی است که یک کشتی درهم شکسته را پیش ببرد؟! یک بار با احساس بازی کردن کار دست ملت داده است. باردوم نشانه چیست؟!…

  من آنچه شرط بلاغت است می گویم، توخواه پند گیر خواه ملال.

  • وطن گفت:

   حتما شما از اون دست از ادم هایی هستی که اگر حقت را بخورند لال و ساکت می مونی و حقتو دودستی تقدیم میکنی

  • Korush kaber گفت:

   از ماست که بر ماست تا وقتی که افرادی مثل تو توی این زمین سوخته باشند این وضعیت ادامه داره کی میخواین به خودتون بیان واقعا کی ؟ میترسم روزی این ملت بیدار شه که خیلی دیر شده باشه زنده باد موسوی کروبی

 26. masod گفت:

  بابا آدم به این سادگی و محترمی آخه شما حکومتیا چه تونه بخدا مشکل روانی دارین کمبود و عقده های سرکوب شده دارین که چشم دیدن همچین اشخاصی رو ندارید اصلا لیاقت ما مردم، شما مسئولین هستید و شما هم لیاقت دوستی داشتن و نزدیک بودن با همچین بزرگانی رو ندارین و لیاقت شما دوستی با دزدان و قاتلین و چاله میدونی هاست و لیاقت ماهم شماها نه اشخاصی چون میرحسین و کروبی

 27. شیرازی گفت:

  رئیس جمهور من کسی ست که قبل از شروع آفرینش هنری بسم الله الرحمن رحیم می گوید
  او کسی ست که آفریدگار را می ستاید تا به او یاری دهد در آفرینش اش
  او از گوناگونی رنگ ها تصاویری زیبا می آفریند …

 28. Irandoost Mahdi گفت:

  سخت دلتنگ میر عزیزمان شدم, دعایی برای آزادی این شیر دربند ایران زمینمان کردم و تفعلی به قرآن زدم به نیت آزادی و عزت میر عزیز. پاسخ قرآن به نیت من آیه 24 از سوره عنکبوت بود:

  و ما کان جواب قومه الا ان قالو اقتلوه او حرقوه, فانجاه الله من النار , ان فی ذالک لایات لقوم یومنون

  آزادی میر دربندمان نزدیک است به لطف حضرت حق, که خود او ضمانت کرده هدایت و گشایش در کار حق طلبان و متقین را , انشا الله …

 29. Mohammad13 گفت:

  مرد را دردي اكر باشد خوش است
  درود به شرف همه مردا.

 30. بهروز گفت:

  دیشب خواب تو رو دیدم.

 31. یا حسین گفت:

  دوستت دارم سید نازنین، در نبود وجود عزیز تو دشمنان اسلام و انقلاب با هزینه‌های میلیاردی در شبکه‌های منحرف تبلیغ نظام فاسد پادشاهی میکنند و جوانان را فریب میدهند. بیا از حصر بیرون که در نبود شیری چون تو شغالان در بیشه اند، بیا از حصر بیرون تا با دستانمان بار دیگر ضدّ انقلاب را بر سر جای خود بنشانیم و آرمان‌های مقدّس انقلاب اسلامی را به سرانجام برسانیم. خسته شدیم از تنهائی‌ ولی‌ وجود تو به ما انرژی میدهد تا با عوامل فساد و بی‌ بند و باری بیش از قبل مبارزه کنیم و خاطره روزهای زیبای امام عزیز را زنده کنیم. بیا از حصر بیرون تا کسانی‌ که به اسم بسیج آبروی بسیجی‌ واقعی را برده اند بی‌ آبرو کنیم. بدان که جوانان میهن اسلامی همواره پشتیبان انقلاب هستند و لحظه ایی سنگر مبارزه با طاغوت را رها نکرده اند. بیا از حصر بیرون و دوباره با ما از عشق بگو، از عشق به اسلام، از عشق به انقلاب و عشق به دفاع مقدس. بیا و بساط بی‌ دینان و سکولار منش‌ها را بر هم بریز، بیا‌ای عزیز، سیدنا، ما به چشم به راهیم.

 32. Info گفت:

  متاسفم میر سبز بدبینی مردم به تاریخ تو را قربانی کرد
  عده ای شعار دادند اگر تو دستگیر بشوی … نمیتوانم ادامه دهم من هم جز همان دسته بودم و حالا هیچ کاری برایت نکرده ام
  عده ای هم تمام عقده های بدبینیشان به تاریخ را سرت خراب کردند
  و چه دیواری کوتاه تر از دیوار تو !؟
  نمیدانم جایی که هستی می توانی بیرون را ببینی یا نه ! بوی بهار می اید …
  اما دیگر نوروز روزمان را نو نمیکند
  اردیبهشتمان بهشتی نیست
  و خرداد …..
  میر عزیز ! دارد و عده مان ، عهدمان ، پیمانمان 4 ساله میشود …
  و 4 سال است که ندا نگاهمان میکند
  و 4 سال است که امیر جوادی فر در کهریزک زیر شکنجه جان میدهد
  و 4 سال که مصطفی غنیان هنگام تکبیر شبانه کشته میشود
  و ما خاموش …
  شرمنده ات همه تان هستیم میر حسین موسوی ولی بازهم می گوییم
  “یا حسین میرحسین”
  دوستت دارم کوتاه ترین دیوار برای همه …

 33. arttin-iran گفت:

  این مرد خیلی نجیب این ملت چرا اینقدر فراموشکار شدند و بیدار نمی شوند

 34. Greenali1985 گفت:

  در هوايت بي قرارم بيقرارم بيقرار…

 35. علی گفت:

  فارغ از سیاست، میرحسین مرد نازنینی است. از کارگاه نقاشی خود بیرون آمد تا جلوی بداخلاقیها را بگیرد و گرفتار شد. نمی دانم در حصر هم امکانات نقاشی دارد یا نه. کاش داشته باشد. کاش روزی نمایشگاهی از کارهایش را برپا کند و همه بخندیم به روزهایی که گذشته است گرچه به تلخی و سختی.

 36. Mojtaba Fathollahzadeh گفت:

  قربان آن آرامش و متانتت مرد.رئیس جمهور اهل دل ما.رئیس جمهور دل ما.

 37. محق گفت:

  میر حسین با تأسی به جدش إمام حسین یکی از نقاشی های قشنگ خداست . خلاقیت خداوند در نقاشی حرف ندارد زیرا که او مصور است و در تصویرش خطا راه ندارد . هر انسان منصفی از نقش میر حسین لذت می برد .

  نگویید چرا پندار و گفتار و کردار فلان آقا زشت است ؟ مگر نه اینکه او هم نقاشی خداست ؟ بلی او هم نقاشی خداست , اما با قدرت و اختیاری که چند روزی به او داده اند نقش خود را بر آتش زده و با صبغه و رنگ غیر إلهی خود را چنین زشت کرده است .

  دوستدار إمام حسین و میر حسین

 38. Borna Behmanesh گفت:

  ادب مرد به ز دولت اوست.

 39. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  فقط یک جمله:
  عشق رزمندگان دفاع مقدس و بهترین و نابترین شهدای جنگ و محبوب دل خمینی(س) کبیر میر حسین امام(س) زنده باد تا همچون دم مسیحایی روح الله، روح بر کالبد مرد این خاک بدمد و انقلاب را از دست ناهالان نجات بخشد! انشاء الله

 40. Ali_555 گفت:

  ملت فراموشکار

 41. مسلمان ایرانی گفت:

  خدا دشمنان اسلام رو لعنت کنه.خدا تمام منافقینی که با دشمنان همدستند رو لعنت کنه
  به کوری چشم ضدانقلابهای خارج نشین و عوضی هایی همچون شما این مملکت و این انقلاب و این رهبری به شرعت در حال حرکت به سوی پیشرفت و ترقی هست.

  • بسیجی سبز گفت:

   ببینم چند گرفتی بیای تواین سایت وبه چه جراتی حرف انقلاب ورهبری میزنی ؟؟؟!!!! کدام رهبر ؟؟؟ امام خمینی رهبر ما بود وحالا این مردان بزرگوار که تا پای جان به پای انقلاب نشستند وبه روایتی اخر زمان دین داری مثل اتیشی دست مئومنان است که اینان چنینند …انقلاب شما کودتایی بود علیه امام وانقلابش واز وقتی رهبرت امده تمام تنقلابیها را زندان کرده وحصر ویا کشته .شماها مثل دوران جاهلیت بت وفرعون پرستید.اصلا معلوم نیست دینی دارید؟؟؟یا بی دینید؟؟!!! خداوند اعظیم وشان وقران واهل بیت پشت ما هستند وشماها بی هویت هستید وهیچ ندارید…زن مسلمان شیعه اثنی اشعری …پیرو زهرایم وزینب وخدیجه واسیه وامثالشان که در حصر وزندانند…ما خدا را داریم ولا غیر…یاحسین میر حسین

 42. Mapsa_tsm گفت:

  من فکر می کنم اگه جناب مهندس حتی در بند و در شرایط الان نامزد ریاست جمهوری بشن قطعا باز هم رای می یارن و این نه بزرگی هست به …

 43. Aashtiani گفت:

  ما تا آخرین نفس از میر حسین دفاع خواهیم کرد و پوز استکبار و دیکتاتوری را به خاک میمالیم.با چه زبانی باید گفت که دیگر جمهوری اسلامی را نمیخواهیم.با چه زبانی باید گفت از اسلام ولایت فقیه خسته شدیم.ما لائیک نیستیم.به وحدانیت خدا معتقدیم ولی وای بر دیکتاتوری دینی اسلامی.

 44. Meysamhashemi403 گفت:

  واقعا لذت بردم در کدام نظام دانشمندان کشورشان را حبس میکنند

 45. ناشناس گفت:

  کتابها نشان می دهند چرا در حصر است.

 46. پگاه گفت:

  هنر دروغ نمی گوید

 47. پگاه گفت:

  به ما اینطور یاد دادند وگرنه فطرت هر کس پاک است