سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اینترنت ملی از هفته آینده می‌آید؛ چه بلایی قرار است بر سر ارتباط ایرانیان با جهان ...
» وزیر ارتباطات: ارتباط 42 هزار دستگاه دولتی با اینترنت قطع می‌شود!

اینترنت ملی از هفته آینده می‌آید؛ چه بلایی قرار است بر سر ارتباط ایرانیان با جهان بیاید؟

چکیده :وزير ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از آغاز به کار "اينترنت ملی" در هفته آينده خبر داده که به گفته او با این اقدام ارتباط حدود ۴۲ هزار دستگاه دولتی با اینترنت قطع و به شبکه ملی منتقل خواهد شد. اما دکتر شهشهانی بنیانگذار اینترنت در ایران گفته است: اگر بیشتر مردم بدانند اینترنت ملی یعنی چه، با آن مخالف خواهند بود. چون مدلی که مطرح است، شبیه چیزی است که در چین وجود دارد....


کلمه – گروه اجتماعی:‌ رضا تقی‌پور، وزير ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از آغاز به کار “اينترنت ملی” در هفته آينده خبر داده که به گفته او با این اقدام ارتباط حدود ۴۲ هزار دستگاه دولتی با اینترنت قطع و به شبکه ملی منتقل خواهد شد.

این طرح که تقی پور از آن به عنوان “اينترنت ملی” و “شبکه ملی اطلاعات” یاد کرده تا هفته آينده در کل کشور برای تمامی دستگاه‌های اجرايی راه‌اندازی خواهد شد و در تمامی مراکز سوئيچ استانی يعنی ۳۱ استان عملياتی و طی مراسمی پرده‌برداری می‌شود.”

این اعلام وزیر دولت احمدی نژاد اما همچنان تا حد زیادی مبهم است و مشخص نیست کیفیت دسترسی ایرانیان به شبکه جهانی اینترنت پس از این چگونه خواهد بود.

در همین باره در کلمه بخوانید:
کاهش سرعت و پهنای باند اینترنت کشور به بهانه ملاحظات امنیتی/ اینترنت ملی از مهر می‌آید؟

در واقع پس از انتخابات مخدوش ریاست جمهوری سال 1388 و اعتراضات مردمی پس از آن، موضوع گسترش فیلترینگ و نیز راه اندازی شبکه ملی اینترنت مورد توجه حکومت قرار گرفت و با قطع یا کاهش سرعت اینترنت و گسترش فیلترینگ، صحبت از طرحی با عنوان اینترنت پاک یا حلال و ملی هم به میان آمد.

تاکنون تاریخ های مختلفی برای راه اندازی اینترنت ملی مطرح شده است. سال گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تصمیمات راهبردی کشور در عرصه راه اندازی زیرساختهای دفاع سایبری، از زیربار آمدن اولین مرحله از شبکه ملی اطلاعات در خردادماه سال 91 به عنوان یکی از تصمیمات اصلی در این بخش خبر داد.

پيش از اين حتی زمان راه اندازی “اينترنت ملی” تا ۲۲ بهمن‌ ۱۳۹۰ اعلام شده بود.

تقی پور همچنین در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۰، اعلام کرد که شبکه ملی اطلاعات تا ۶ ماه آینده راه‌اندازی می‌شود و گفت: «براساس تکلیفی که تا پایان برنامه پنجم توسعه داریم، با تکمیل این طرح، باید همه مراکز داده‌ها و میزبانی سایت‌ها به داخل کشور منتقل شود. این شبکه پاسخگر نیاز های کاربران خواهد بود.»

وزير ارتباطات در سخنان جدید خود “نصب تجهيزات و جداسازی” را از جمله دلايل تأخير به‌وجود آمده در اين طرح عنوان کرده و گفته است: «کليات اجرای اين پروژه به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ و به صورت عملياتی نيز با تمامی وزارتخانه‌ها مسائل مربوطه مطرح شده است.»

حاکمیت به دنبال چیست؟

نگرانی بسیاری از شهروندان این است که اجرای این طرح در فازهای بعدی به اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت یا حتی قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت منجر شود، اما کارشناسان می گویند اجرای این طرح با کیفیت فعلی استفاده از اینترنت را با محدودیت بیشتری از آنچه که هم اکنون هست، مواجه نمی کند.

با این حال دکتر شهشهانی رئیس دانشکده ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف که از وی به عنوان بنیانگذار اینترنت در ایران یاد می شود پیش از این به روزنامه قدس گفته بود: اگر بیشتر مردم بدانند اینترنت ملی یعنی چه، با آن مخالف خواهند بود. چون مدلی که مطرح است، شبیه چیزی است که در چین وجود دارد.

وی افزود: متأسفانه این روزها تمام الگوبرداری های ما از چین است، شاید در بسیاری امور تقلید خوب باشد، ولی در همه امور جواب نمی دهد. جریانی که واقعیت دارد و از آن به اینترنت ملی یاد می شود یعنی اتصالهای داخلی خوب و گسترده ای داشته باشیم، ولی همه اتصالهای خارجی مان از یک کانالهای قابل کنترل عبور کند. اکنون هم شاید 95 درصد اتصال ایران از طریق مخابرات انجام می شود، با فیبر نوری، بنابراین وقتی وارد بسیاری از سایت ها می شوید فیلتر شده است. در واقع اینترنت ملی یعنی همین! پس چندان نمی تواند مورد توجه واقع شود.

وزیر ارتباطات مدعی شده بر اساس این طرح با جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از شبکه اینترنت جهانی ایران «قادر به مهار صد در صدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد. مگر برخی شیطنت‌ها که ممکن است از داخل کشور منشا بگیرند.»

از نگاه او اینترنت «به عنوان ابزاری بسیار قوی در انقلاب های رنگی مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد و گوگل تمامی اطلاعاتش را در اختیار سازمان سیا قرار می دهد.»

او پیش از این در توضیح راه اندازی اینترنت ملی با اعلام اینکه «اعتمادی به اینترنت نیست، از همین رو ما اینترنت پاک را به تعبیری موازی با شبکه اینترنت در کشور راه اندازی می‌کنیم» گفته بود: «وجود آسیب‌های امنیتی درکنار آسیب های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در شبکه اینترنت موجب شده است که کشورها، شبکه موازی با اینترنت راه‌اندازی کنند.»

تقی پور در سخنان دیگری نیز درباره اینترنت گفته بود: «اینترنت کنونی بر مبنا و اساس تئوری‌های اومانیستی و لیبرالیستی است. اینترنت برای جوامع خطرناک است و نیاز به باز تعریف دارد در این راستا طرح اینترنت پاک ارائه شده‌است.»

حيدر مصلحی، وزير اطلاعات هم بهمن‌ سال گذشته از گسترش شبکه‌های اجتماعی در اينترنت به‌عنوان “تهديدهای جديد” عليه جمهوری اسلامی ياد کرده و گفته بود: «سرويس‌های اطلاعاتی اينترنت را به‌وجود آورده‌اند و اطلاعاتی به شما می‌دهند که در واقع آن چيزی که شما می‌خواهيد نيست بلکه آن‌چه که خود می‌خواهند به شما می‌دهند و اطلاعات شما را می‌گيرند.»

سردار غلام‌رضا جلالی، رئيس سازمان پدافند غير‌عامل ايران نيز گفته بود: “ياهو و جی‌ميل هيچ امنيتی ندارند و هر مطلبی از طريق اين دو سرويس ارسال شود ابتدا به مرکز کنترل اين دو سرويس کپی شده و سپس به فرد گيرنده ارسال می‌شود.”

به گفته سردار جلالی “برای مقابله با اين موضوع هر چه سريع‌تر بايد زيرساختی به نام اينترنت ملی در کشور ايجاد شود.”

همچنين معاون فنی وزارت اطلاعات نيز گفته بود: “شبکه اينترنت عامل تهديد يا ابزار جاسوسی نيست بلکه خود، تهديد و جاسوس است.”

اسماعیل احمدی مقدم نیز در ۲۰ دی ماه در مورد ملی شدن اینترنت، اشاره کرده بود:«نباید مرکز اطلاعات رایانه‌ای ما در خارج از کشور باشد؛ خودمان می‌توانیم این مراکز را در داخل کشور داشته باشیم؛ گوگل موتور جستجو نیست بلکه ابزار جاسوسی است.»

با این همه آشفتگی که در نگاه مسوولان نسبت به اینترنت وجود دارد، مخالفان این طرح فراوان اند و تاکنون انتقادات زیادی به این طرح وارد شده است. این انتقادات این اقدام را طرحی علیه آزادی بیان و اینترنت جهانی توصیف کرده اند. همچنین به موازات آن، برخی کارشناسان به این مساله نیز اطمینان دارند که ایران توانایی و تخصص لازم در این زمینه را برخوردار نیست.


41 پاسخ به “اینترنت ملی از هفته آینده می‌آید؛ چه بلایی قرار است بر سر ارتباط ایرانیان با جهان بیاید؟”

 1. مریم گفت:

  چی بگم از کجا بگم …

 2. بهرام گفت:

  اگر شما قادر با شید که با قطار از روی دریا رّد شوید پس با اینتر نت هم میتوانید شوخی کنید.. از افکار روستایی آقایان جز این به بیرون نتراود. من یاد آبپاشی با هواپیمای آقایان جهت پاک کردن هوای تهران میافتم. شما واقعا” دونمایه و افکارتان سخیف و متعلق به قرن اول هجری است.

 3. شاهپور گفت:

  بهترين جواب به اين تلاش هاى خفيف براى پنهان كردن اشتباهات و دزدى هاى آقايان ، اينترنت ماهواره اى و شايد هم چمدانى؟ باشد.و البته و صد البته ديكتاتورى هاى
  شديد تر و بد تر از اين ها ،بدون اينتر نت و تلوزيون هم به پايان ننگين خود رسيده اند چرا كه خانه اين آقايان از پايبست ويران است. گوئى طبق معمول به خرج ملت شيپور را از سر گشاد مينوازند و فرهنگ و ايمان ما را به قهقرا ميكشند.

 4. بسیجی سبز گفت:

  لطفا اطلاع رسانی کنید که چگونه می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد . آیا ایران خاموش می شود؟زودتر فکری کنید چون نزدیک انتخاباتیم/با تشکر فراوان

 5. ناشناس گفت:

  کارهای اینها همیشه بنام ملی و یا مردمی.ودر عمل پدر مردم و ملی را در میاورند

 6. حسن گفت:

  یعنی‌ در ایران بجای اینترنت اینترانت (نت خصوصی که خیلی‌ از شرکتهای بزرگ دارند)و ارتباط با اینترنت (جهان قابل کنترل است) داریم.مثل کنترل روزنامه ها.

  ولی‌ این امکان که از طریق استک از طریق ماهواره و شرکتهای موبال به اینترنت وارد شدن را نمیتوانند از مردم بگیرند.

 7. حسن گفت:

  با شاپور کاملا موافقم!

 8. ناشناس گفت:

  این حرفها چیه؟ نمی شه ارتباط حتی مراکز دولتی را با دنیا قطع کرد. آنقدر روابط بهم تنیده شده که امکان آن نیست. مگر اینکه اینها بخواهند خود را منزوی کنند که باز به نفع نظام نیست. تنها چیزی که به فکر من می رسد این است که قصد دارند بعضی مراکز حساس را در یک شبکه داخلی قرار دهند که از شر ویروسهای مختلف در امان باشد. اینکه اینکار ممکن است یا نه در تخصص من نیست.

 9. حسن گفت:

  این کار همین اعلان هم ممکن‌است!این نمیتواند دلیل باشد، دوست عزیز:

 10. irani گفت:

  منظور همان اینترنت میلی است عزیزم مثل صدا و سیمای میلی که اشتباها و جهت تحمیق بیشتر ان را ملی !! مینامند.

 11. Ali گفت:

  به آقايان!پيشنهاد مي کنيم تلفن،موبايل و…راهم جمع کنيد…واسه پيشرفت کشور عاليه!!!

 12. علی گفت:

  دوستان ؛ کسانی که سفری به چین داشته و آنجا از اینترنت استفاده کرده اند ؛ خوب می دانند که این کار امکان پذیر است. در واقع در چین گوگل
  و یا هو در دسترس نیستند وبرای استفاده از جی میل باید از صفحه اینترنتی دولتی چین عبور کرد. این چین شده قبله و مراد حاکمان نفهم ما. مرگ بر آنکس که شعار نه شرقی نه غربی را باب کرد. لعن و نفرین
  بر باعث و بانی این همه بد بختی و فقر و فلاکت. دوستان آخرین روزهای کلمه را هم بخوانید؛ اینترنت که ملی شد؛ دیگر همه چیز تمام است.

 13. ناشناس گفت:

  من فکر میکنم نیروی عظیمی که پای مونیتورها به هدر میره با این کار به خیابانها کشیده میشه
  جدی گفتم – رژیم به شدت پشیمان میشه

 14. شیرازی گفت:

  اینترنت ملی لازمه ی پیشرفت کشور هست ، شما هم زیاد بزرگش کردید ، ما باید اطلاعات سری کشورمون در شبکه ی داخلی باشه ، و اینترنت ملی هم یعنی همین ، کسی نگفته اینترنت جهانی می خواد حذف بشه ، چون تمامی تحقیقات و صنایع مختل می شه …

 15. ناشناس گفت:

  من مطمئنم این طرح اگر به صورتی که شما بیان میکنید باشد و اجرا شود در نهایت یقیه خود حاکمیت ر هم می گیرد چون با این اینترنت اکثر افرادی که با اینترنت کار می کنند به م هواره رو می اورند و انگاه برای انها خطر ناکتر خواهد شد

 16. حسن گفت:

  “اگر خدا بخواهد دشمن سبب خیر میشود”

  ما ایرانی‌ها به اندازه کافی‌ سواد داریم و به اوضاع آشنا هستیم،شاید وقت رفتن به خیابانها رسیده است بجای نشستن پشت کامپیوتر!

 17. ناشناس گفت:

  این کارا چه معنی داره!بیایید دست به دست هم کشور را به دو بخش مساوی تقسیم کنیم،یک بخش عربستان و بخش دیگر کره شمالی

 18. ناشناس گفت:

  به نظر من گشت و گذار در اینترنت و دیدن سایتهای خبری و کامنت گذاشتن پای آنها برای ما ایرانیهایی که دل پری از حکومت داریم حکم یک سوپاپ را بازی میکند که به مرور از خشم مردم ناراضی کم میکند تا این خشم و عصبانیت یکدفعه منفجر نشود و به خیابانها بکشد
  فکر میکنم با قطع شدن دسترسی به اینترنت این سوپاپ از بین میره و مردم که جایی ندارن تا عصبانیت شون رو از حکومت تخلیه کنن میریزن در خیابانها
  در کل در این شرایط فعلی قطع اینترنت در کشور بهترین ضربه ایست که حکومت به خودش میزند وگرنه اخبار که با سانسور و بدون اینترنت هم که به مردم میرسد فقط سرعتش کم میشود!
  فقط کلمه جان به فکر یک شبکه ماهواره ای باش که خبرهارو سریع از یک منبع مردمی و موثق بدستمون برسه نه bbc , voa, manoto که بعضا با کینه و اغراق و گاهی برای اهدافی خاص خبر رو میگن البته بعضی اوقات!

 19. ناشناس گفت:

  امکان تقسیم بندی کشور زیاد است.

  اینطور که اوضاع پیش میرود و حاکمان با هم در گیر هستند و مخالفان فقط نظارهگر شده‌اند.زمانی کنترل از دست خارج شده و همینها به تقسیم کشور خواهند پرداخت!!

  مسلما جنبش سبز توانایی این را دارد که معادلات را در هم بزند.

 20. Ryan گفت:

  به فنا میریم :))

 21. ناشناس گفت:

  هیچ چی، این ها آخرین تیر درترکش است. ببینیم، که اتشفشان کی فوران می کند.

 22. شقایق گفت:

  diاگه یه دولتی این همه از اینترنت و …هراس داره همون بهتر که متلاشی شه.خسته شدیم بخدا!مطمئنم به ضررشون تموم میشه.یه چیز دیگه !اگه فیسبوک و توییتر و ….اخه!!پس چرا خامنه ای و احمدی نژاد از این امکانات بهره میبرن؟؟؟؟این سوال خیلی وقته برام بیجواب مونده!شما ها میدونین؟

 23. مریم گفت:

  من نمی دونم این کارها چه معنی می ده؟
  یه مشت آدم کودن و عقب مونده برای هفتاد میلیون تصمیم گیری می کنند.همه ی طرح هایی رو که کلی روشون کار شده بود و … رو یه شبه با تصمیمات آبکیشون به باد دادن حالا هم نوبت اینترنت رسیده.

  بابا به خدا داریم روانی می شیم تو مملکت،چه وضعیه برای مردم به وجود آوردین؟؟
  مرگ بر شماها،خاک بر سر همه ی کسانی که مردم رو دارن عذاب می دن.

 24. دوستدار گفت:

  اگر مباجث امنیتی و کنترل افکار عمومی در میان باشد ، مثل همیشه و همه ی این نوع اقدامات ، جواب نمی دهد ، بلکه خود ، مشکلی خواهد شد برای آیات معظّم !
  در عصر ارتباطات این گونه اقدامات ، جواب نخواهد داد .

 25. مهمان گفت:

  به نظرم خيلي خوبه شبكه رسا مياد

 26. ناشناس گفت:

  منتظر این لحظه هستیم
  بی صبرانه! این تلنگری مهم خواهد بود

 27. امیر گفت:

  با اومدن اینترنت ملی دولت بدون هیچ مشکلی می‌تونه پروتکل‌های امنیتی مثل VPN رو مسدود کنه

 28. ناشناس گفت:

  خامنه ای کیم امیل سون می خواهد مردم ایران را در بی خبری و انزوای سیاسی و اقتصادی و جهل و خرا فات نگه دارد تا مجتبی کیم امیل سون خا منه ای را جای گزین خودش کند و حکو مت ار ثی در خا نواده اش ادامه پیدا کند

 29. ناشناس گفت:

  از حکو مت های استبدادی چه انتظاری دارید تازه این حکو مت هم استبدادی و هم واپسگرا و متحجر است

 30. seyed گفت:

  انگلیسی ها یک ضرب المثل دارند که میگوید : هرجا مشکلی هست ، راه حلش هم همانجاست . جنبش سبز با این همه دانشجو و متخصص و متفکر ترسی از این مسایل ندارد ! به هرحال این یک مبارزه است که دوطرف دارد و هر تکی را پاتکی مناسب . شبکه های اجتماعی مدنی آنچنان گسترده شده که پیام رسانی به یکدیگر و خبررسانی چندان مشکل نیست . همه از طریق دوست،بستگان،آشناها،همکار و همسایه قابل انجام است ، و جنبش همانند زمان انقلاب که اینترنت نبود در ساده ترین حالت رو به اعلامیه،شب نامه،اسکناس نویسی،دیوار نویسی و ضبط و تکثیر سی دی و کاست و دی وی دی می آورد. البته چین و اینگونه کشورهای فروشنده تکنولوژی و ویروس و امراض ثابت شده که همواره پاد زهر و سوراخ های سیستم را نیز خود انتشار میدهند ! همین حالا هم فیلترشکن ها ساخته دست خود فروشندگان سیستم های فیلترینگ اند !
  البته برای تسخیر یکایک سنگرهایشان همین حد اطلاعات و روشنگری ها هم که انجام شده کافی است! راه اندازی اینترنت اینچنینی میتواند مصادف باشد با تکثیر فیلم اعتراضات و اطلاعات ناگفته در شهرها و روستاهای سراسر کشور توسط شبکه های اجتماعی داخلی جنبش سبز !
  ما همه باهم هستیم

 31. Shahin گفت:

  اينترنت براى مردم بسيار خوب است و البته لازم، حضرات جيب گنده اينترنت را خطرى براى موجوديت كثيف خود ميدانند، براى همين است به دست و پا افتاده اند و دم از ملى و پاك و غيره ميزنند! كدوم ملى؟ مثل انگل كه ميپندارد ميزبان براى اين بوجود آمده تا او از آن استفاده كند، حضرات روزه خون همه زندگى را براى خود ميدانند و بقيه مردم را موجوداتى اضافى!!

 32. ناشناس گفت:

  این رهبر با بصیرت چه ها که نمی کند . از سر کوب شکنجه ازدیاد جمعیت اقتصاد مقا و متی حذف رئیس جمهوری و اقتصاد بدو ن نفت و پس از این همه الها مات که به او القاء!!!!!!!!!! شده حا لا اینتر نت ملی را توسط ….. می خواهد درست کند تا الگوی کره شمالی را
  در ایران تکمیل کرده باشد

 33. ساسان گفت:

  دوستان ملی شدن (محدود شدن) اینترنت هیچ مسئله بزرگی نیست.. خدا رو شکر علم به اندازه کافی پیشرفتی داشته که میشه با ماهواره از اینترنت بدون محدودیت استفاده کرد. دوستان به نظر من تا دیر نشده اطلاعات حیاتی و مورد نیازتون رو از ای میل هاتون استخراج و ذخیره کنید که مبادا دیر بشه و دسترسیتون به سایت های جهانی گوگل و یاهو قطع بشه. ولی مطمئن باشید مردم ایران و دنیا که دستی در علم دارن به راحتی می تونن این محدودیت رو هم دور بزنن.. شاید زمان بر باشه ولی کار نشد نداره و 100% راه چاره ای به وجود خواهد اومد. اگر سیاست درستی برای این هدف توسط دولت وجود داشت هیچ وقت این اشتباه رو نمی کردن.. تمام ارتباطات شبکه های اجتماعی تبدیل به تجمعات زیرزمینی خواهد شد که به مرور به فریاد بزرگی تبدیل خواهد شد و این به ضرر حاکمیت است.. چه می پندارن ؟ خدا عالم است

  به امید فردایی بهتر

 34. ناشناس گفت:

  بنده برای قطع اینترنت لحظه شماری می کنم. دیگه جوانان با فحش و بد و بیرا در وبلاگها و فیس بوک خودشون رو تخلیه نمی کنند و نهایتاً به خیابان خواهند آمد. به خدا باید این قطع شدن اینترنت را به فال نیک گرفت. سیاسیون مخالف هم نهایتاً مجبور خواهند شد که با هم متحد شده و با استفاده از تلویزیون و رادیو می توانند اطلاع رسانی کنند. مگر سایر دیکتاتوریها با اینترنت سرنگون شدند؟ به نظر من تأکید بیش از اندازه جنبش سبز بر فضای مجازی نقطه ضعف بزرگش است که با قطع اینترنت این نقطه ضعف بالاجبار برطرف شده و جنبش به کوچه و بازار خواهد رفت و فراگیرتر می شود.

 35. رامين گفت:

  h’v اگر مي خواهي برمردم حكومت كني آنها گرسنه و بيسواد نگه دار اين هر دو بر مردم ايران صدق مي كند

 36. علی ایرانی گفت:

  آقا بگذارید ببینیم که این شبکه ملی که با آی پی سری بی دارد و می خواهد کار کند چه کار خواهد کرد بعد قضاوت کنیم ولی اگه سایت کلمه باز نشه ها من خودم می رم یک فیلتر شکن وی پی ان دار ساکس به توان ان اختراع می کنم …

 37. ساحل مرداب گفت:

  لری : خدا زورت د زمی
  این ملی و ملت و مردم گفتنهای دار و دسته خرافات ، فقت کمر همت میبنده تا مردم و ملت و ملی رو ……….
  دیگه هیچی بلد نیستند

 38. محمد گفت:

  خداوندا !

 39. ناظر گفت:

  سعدی علیه الرحمه هشت قرن پیش گفت ک
  چو تیره شود مرد را روزگار
  همه آن کند کش نیاید به کار

 40. Arash گفت:

  Be nazare man ke kare khoobi mikonan. choon intori Mosad nenmitoone be rahati Virus befreste be Sitehaye Iran va Systeme Rayaneiye Iran.

 41. پسر کوروش کبیر گفت:

  At 2012.09.19 23:08, امیر said
  موافقم ! گیریم وی پی ان رو مسدود کردند ولی مغزها و اندیشه ها رو هر گز هرگز هرگز !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1