سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اولین روز ‫حضور دبیرکل سازمان ملل در تهران/ گفت‌و‌گوی انتقادی با مسئولان عالی‌ر...
» انتقاد بان‌کی‌مون از نقض حقوق بشر در ایران و ارسال سلاح برای سوریه

اولین روز ‫حضور دبیرکل سازمان ملل در تهران/ گفت‌و‌گوی انتقادی با مسئولان عالی‌رتبه حکومتی‬

چکیده :به گفته سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، او در دیدار با رهبران جمهوری اسلامی ایران از نقض حقوق بشر در ایران، سیاست های جمهوری اسلامی درباره سوریه و ارسال سلاح به این کشور، همکاری نکردن حکومت ایران در مساله هسته ای و همچنین انکار هولوکاست از سوی مقام های ارشد ایران و درخواست محو اسرائیل به شدت انتقاد کرده است. با این حال رسانه های رسمی و حکومتی به انتشار گزارش های کلیشه ای و یکسره مثبت از برنامه های بان کی مون به خصوص دیدار وی با رهبری بسنده کردند....


کلمه: به گفته سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، او در دیدار با رهبران جمهوری اسلامی ایران از نقض حقوق بشر در ایران، سیاست های جمهوری اسلامی درباره سوریه و ارسال سلاح به این کشور، همکاری نکردن حکومت ایران در مساله هسته ای و همچنین انکار هولوکاست از سوی مقام های ارشد ایران و درخواست محو اسرائیل به شدت انتقاد کرده است. با این حال رسانه های رسمی و حکومتی به انتشار گزارش های کلیشه ای و یکسره مثبت از برنامه های بان کی مون به خصوص دیدار وی با رهبری بسنده کردند.

به گزارش کلمه، بالاخره پس از اما و اگر های بسیار بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد صبح روز چهارشنبه وارد تهران شد تا در اجلاس غیر متعهد ها شرکت کند. او در حالی وارد کشور شد که از یک طرف در آستانه ورود رهبران کشورهای مختلف تدابیر امنیتی بیشتر شده و شهر به شکل یک پادگان نظامی در آمده است که در بیشتر نقاط آن پست های ایست بازرسی حضور دارند و از طرفی دیگر بیش از ده هزار شهروند ایرانی نامه ای را خطاب به دبیر کل سازمان ملل امضا کردند و از او درخواست کردند تا با رهبران جنبش سبز میرحسین موسوی و شیخ مهدی کروبی و زهرا رهنورد دیدار داشته باشد و وضعیت حقوق بشر در ایران را پی گیری کند.

در واقع سفر بان کی مون به ایران نه تنها برای کشورهای عضو غیر متعهد ها که برای جمهوری اسلامی نیز بسیار مهم تلقی می شود. هنگامی که ایران زیر شدیدترین فشارها و تحریم ها به سر می برد از یک طرف حضور دبیر کل سازمان ملل در کشور می تواند این امیدواری را به مسوولان بدهد که هنوز می توان امیدوار به گفت و گو و پیدا کردن راه حل برای حل مناقشات ایران با جامعه بین الملل خصوصا در باره مساله هسته ای بود. از سویی دیگر بحران سوریه روز به روز جدی تر می شود و نگرانی های بسیاری را خصوصا برای حامیان اسد به همراه می آورد.

از این رو حضور دبیر کل سازمان ملل برای تهران بسیار مهم است و البته نباید از نظر دور داشت که این حضور می تواند به نوعی تهدید کننده باشد، نامه های ارسالی برای دبیر کل بیش از حد انتظار شده است و گفته می شود این نامه ها به دست خود او نیز می رسد و ممکن است او را به سمت این دیدارهای مهم بکشاند، کما اینکه ترس از همین دیدارها نیز هست که سبب شده تا تدابیر امنیتی حاکم بر اتاقی که محسن امین زاده معاون وزارت خارجه دولت اصلاحات در آن بستری است تغییر کرده و به جای نیروهای سازمان زندان ها، نیروهای امنیتی لباس شخصی در کنار او مستقر شده اند و فشارها بر وی بیشتر شده است. خصوصا آنکه معاون سیاسی وزارت خارجه دولت اصلاحات با دبیرکل سازمان ملل دوستی قدیمی دارد که می تواند منجر به عیادت او از امین زاده در کنار تمامی دیدارهای رسمی شود.

و بالاخره در حالی که بسیاری از شهروندان سبز ایرانی از دبیر کل سازمان ملل خواسته بودند که وقتی به دیدن رهبری می رود سری هم به کوچه اختر بزند؛ او فقط به دیدار با رهبر جمهوری اسلامی بسنده کرد و البته در این دیدار به طرزی غیر قابل انتظار از سیاست های ایران انتقاد کرد.

در حالی که رسانه های رسمی گزارش هایی کلیشه ای و یکسره مثبت از دیدار بان کی مون با رهبری منتشر کردند، خبرگزاری ها و رسانه های خارجی خبرهای مربوط به ملاقات بان کی مون و رهبری را با تیترهای انتقادی مبنی بر نگرانی از وضعیت حقوق بشر رفتند و این در حالی بود که خبرگزاری های داخلی از شروط رهبری برای برقراری صلح در سوریه خبر می دادند.

در این دیدار علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبری، محمدرضا رحیمی معاون اول رییس دولت، محمد خزایی سفیر ایران در سازمان ملل و نیز معاونان بان‌کی مون حضور داشتند.

در همین رابطه، سخنگوی سازمان ملل متحد در گفت و گوی تلفنی با خبرنگاران در نیویورک اعلام کرد که بان کی مون مساله اتمی را در دیدار با آیت الله خامنه ای مطرح ساخته و در مورد سوریه، در دیدارهای جداگانه با احمدی نژاد و رهبری، بان کی مون آنها را ترغیب کرده که از نفوذ ایران در جهت زیر فشار گذاشتن رهبری سوریه برای پایان دادن به خشونت و ایجاد شرایطی برای گفت و شنود معتبر و یک روند سیاسی که اراده مردم سوریه را منعکس سازد استفاده کنند.

سخنگوی سازمان ملل متحد همچنین گفت که بان کی مون در دیدار با آیت الله خامنه ای اظهارات مقامات ایرانی در ارتباط با انکار هالوکاست و موجودیت اسراییل را مورد انتقاد قرار داد و یادآور شد این گونه اظهارات موهن و تحریک کننده قابل قبول نیست و همه باید آنها را محکوم کنند.

مارتین نسیرکی، سخنگوی آقای بان کی مون، هم در خصوص این دیدار خبر داده که بان کی مون در دیدارهای خود درباره مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در خصوص برنامه های هسته ای ایران صحبت کرده و ناراحتی خود را از پیشرفت کم این مذاکرات ابراز کرده و از از مقام های ایرانی خواسته است که با اقدامات متناسب نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را برطرف کند.

در مقابل آیت الله خامنه ای نیز به دبیر کل سازمان ملل پاسخ داده که ایران بر “خاورمیانه عاری از سلاح اتمی” اصرار دارد و سازمان ملل متحد باید درخصوص رفع نگرانی های موجود در زمینه سلاح اتمی، تلاش جدی انجام دهد.

وی همچنین در این دیدار نسبت به ساختار سازمان ملل انتقاد کرده و ترکیب سازمان ملل متحد را معیوب خوانه که زورگوترین قدرتهای دنیا، که دارای سلاح اتمی و سابقه استفاده از آن نیز هستند بر شورای امنیت مسلط شده اند. او همچین گفته است: “آژانس براساس مقررات خود، موظف است از لحاظ علمی و فنی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی، نه تنها این کار را نکرده، بلکه دائماً کارشکنی می کند.” آیت الله خامنه ای با اشاره به ویروس استاکس نت که تاسیسات اتمی ایران را هدف قرار داده بود از عدم موضعگیری آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل در این باره انتقاد کرد و گفت: “توقع این بود که سازمان ملل سریعاً با این تهدید مقابله کند.”

بر اساس گزارش خبرگزاری های مختلف، رهبری جمهوری اسلامی و بان کی مون در این دیدار در ارتباط با بحران سوریه نیز گفت و گو کرده اند. دبیر کل سازمان ملل از ایران خواسته تا از نفوذ خود در سوریه استفاده و رهبری سوریه را قانع کند که خشونت ها را متوقف سازد تا شرایط برای گفت و گو میان دو طرف مهیا شود. آیت الله خامنه ای نیز در مقابل گفته است: “جمهوری اسلامی ایران براساس اعتقادات و آموزه های دینی خود، آماده هرگونه تلاش برای حل بحران سوریه است. اما حل بحران سوریه یک شرط طبیعی دارد که عبارت است از جلوگیری از ارسال سلاح به گروه های بی مسئولیت داخل سوریه.” بان كي مون نیز در این باره پاسخ داده که بايد ارسال سلاح به دولت سوريه و گروههاي مخالف آن، به طور همزمان متوقف شود.

آقای بان کی مون در دیدار با رهبری گفته است که او به این دلیل به تهران آمده است که به “قدرت گفت و گو” اعتقاد دارد. او همچنین گفته است: “اجلاس جنبش غیرمتعهدها علاوه بر اینکه ایران را در مرکز توجه قرار می دهد، برای این کشور مسئولیت نیز ایجاد می کند.”

البته دبیر کل سازمان ملل فقط با مقام رهبری دیدار نکرد، او پس از ورودش به ایران با رییس مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی نیز دیدار کرد. بان‌كي‌مون بعد از ديدار و گفت‌وگوي حدود 30 دقيقه‌اي با لاریجانی در محل ساختمان مشروطه اظهار كرد: “در ايران حضور پيدا كردم تا در مورد مسائل مختلفي با مقامات ايراني صحبت كنم و به آنها بگويم كه ايران مي‌تواند نقش مهمي را در حل و فصل بحران سوريه به صورت مسالمت‌آميز ايفا كند. مردم سوريه رنج زيادي را در طول اين مدت متحمل شده‌اند، به طوري كه در 18 ماهه گذشته حدود 20 هزار نفر در كشور سوريه جان خود را از دست داده‌اند و به دنبال مطالبات خود هستند. ايران مي‌تواند نقش مهمي را در حل بحران سوريه ايفا كند.”

دبیر کل سازمان ملل همچنین اظهار داشت که در دیدار با علي لاريجاني در مورد مسائل مختلفي همچون وضعيت حقوق بشر در ايران صحبت کرده است. بان‌كي‌مون همچنین تاكيد كرد كه ايران مي‌تواند در ايجاد صلح و ثبات در افغانستان، عراق، يمن و بحرين نقش ايفا كند.

دبیرکل سازمان ملل پس از ملاقات با رییس مجلس شورای اسلامی از این نیز با سعید جلیلی و محمود احمدی‌نژاد ملاقات کرده که البته جزییات چندانی از دیدار او با رییس دولت در دست نیست.

در همین رابطه یک سخنگوی سازمان ملل متحد که اظهار داشت دبیرکل افزون بر بحث درباره برنامه اتمی در ملاقات با احمدی نژاد، گفت او مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک را از نزدیک دنبال کرده است. بر اساس این خبر، بان کی مون از این که تاکنون پیشرفت عمده ای در مذاکرات صورت نگرفته است، ابراز تاسف کرد و گفت ” ایران نیاز دارد گام هایی قاطع برای پرداختن به نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی بردارد و به جهان ثابت کند که برنامه اتمی آن برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود.

سخنگوی سازمان ملل متحد در مقر سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران در خصوص این دیدارها گفته است که دبیر کل نگرانی ها و انتظارات جامعه بین المللی از ایران را در مسائلی که همکاری در آنها برای ثبات منطقه ای و رفاه مردم ایران فوری است مطرح ساخته است. بان کی مون همچنین در در فرودگاه مهرآباد تهران در جمع خبرنگاران گفت اجلاس “فرصتی بسیار مهم برای ایران است که با پرداختن به تمام چالش ها نقشی مهم به عنوان یک رهبر معتدل و سازنده ایفا کند.” بان کی مون افزود نقش ایران در منطقه ، بویژه در ارتباط با وضعیت سوریه “بسیار مهم” است.


15 پاسخ به “اولین روز ‫حضور دبیرکل سازمان ملل در تهران/ گفت‌و‌گوی انتقادی با مسئولان عالی‌رتبه حکومتی‬”

 1. ناشناس گفت:

  متاسفانه ميخ به داخل سنگ نميرود…..

 2. ناشناس گفت:

  چهره های ملی سیاسی و اجتماعی، ورزشکاران، هنرمندان و دانشمندان ایرانی
  http://iranabadec.blogspot.com/2012/08/blog-post_29.html
  نمایندگی مستقیم از سوی جنبش سبز جوانان ایرانی

  با طرح درخواستهای مردم ایران که توسط دبیرکل سازمان ملل و به صورت رو در رو با جناح حاکم و به نمایندگی مستقیم از سوی جنبش سبز جوانان ایرانی انجام گرفت. موضوع رساندن پیام ما به گوشهای ناشنوا ویا گوش هائی که برای نشنیدنِ مطالباتِ حداقلی مردم ایران “پول” می گیرند، به انجام رسید.
  همزمان! با شرکت حتی کمتر از 30 نفر از سران در اجلاس غیر متعهدها در تهران، شنیده شدن صدای مردم ایران توسط کشورهای دعوت شده، به اطلاع حاکمان رسانده شده است.

  در یادداشتی که در 4 شهریور در این خصوص نوشته شد. پیش بینی کرده بودیم “اجلاس” تهران در جهت مطالبات مردم ایران هدایت خواهد شد.(اینجا) و (اینجا) حال که “دبیرکل” سازمان ملل و دعوت شدگان به اجلاس غیر متعهد ها نیز هم گام با مذاکره کننده های 1+5 و هم صدا با مردم ایران از حاکمان میپرسند: واقعاً این “دروغی” که گفتی، راسته؟ حرکت بعدی “رهبری جنبش سبز” در برخورد با “استیصال حاکمان” چیست؟

  اعمال حاکمیت!

  در این خصوص در آینده بیشتر خواهیم نوشت ولی با توجه به واقعیت مشکلاتی که هم اکنون و با نادانی و بی لیاقتی حاکمان گریبان گیر جامعهء آرزومند ایرانی است، تاکید بر چند موضوع به اختصار و با توجه به ضرورت روز لازم است.
  1- در خصوص مصائب زلزله در آذربایجان، همچنان چشم امید مردمِ رنج کشیده به اقدامات سازمان یافته از سوی ورزشکاران، هنرمندان و نهادهای مردمی است. فصل سرما خیلی زود شروع خواهد شدو بر خلاف دولت مردان “اختلاس پرست”، نهادهای مردمی میتوانند وباید از دنیای متمدن در خواست کمک های فوری برای ساخت و تجهیز سرپناه قابل گرم کردن – در این زمان کم – را داشته باشند.
  2- بازگرداندن نظامیان به مراکز نظامی که حضور آنها در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بزرگترین انحراف از مدنیت و “قانون اساسی” فعلاً جاری است، دومین اولویت ملی است که می تواند و باید با حمایت افکار عمومی مردم ایران و توسط پرسنل و فرماندهان سپاه پاسداران، که شرایط خطیر کشور را درک می کنند، درخواست و بصورت”فوری” عملی گردد.
  3- تسلیم شدن به نتیجهء واقعی انتخابات 88 و رفع حصر از رهبران ناراضی و آزادی فوری زندانیان سیاسی همچنان مهمترین خواسته مردم و “رهبری جنبش سبز” بوده و به نفع حاکمان کنونی است که به خاطر خودشان هم که شده، در انجام آن بیشتر از این کوتاهی ننمایند.

  چهره های ملی سیاسی و اجتماعی، ورزشکاران، هنرمندان، دانشمندان ایرانی در تحقق و رسیدن به این حداقل های لاجرم و گذر از این شرایط بحرانی بیشترین سهم را خواهند داشت. امید آنکه موفق باشند!

  9 شهریور 1391

 3. امیدسبز گفت:

  این انتقاد شدید بان کی مون در حضور خامنه ای از نقض حقوق بشر در ایران بسیار مهم و عالی ست و با وجود سانسور شدید جمهوری اسلامی ، باید توسط رسانه های سبز و مستقل بیشتر اطلاع رسانی شه
  اما نامرده اگه به ملاقات موسوی و کروبی نره و از زندانیای سیاسی دیدن نکنه

 4. ناشناس گفت:

  ترجمه خائنانه نسبت به سخنان افتتاحیه مرسی
  وقتی مرسی گفت در مورد سوریه نظام قمعی یعنی نظامی که سرکوبگر است و ملت خود را سرکوب میکند
  دوبله ترجه فارسی کانال خبر و کانالهای دیگر ایران که مستقیما پخش میکرد کلمه قمع یعنی سرکوبگر را ذکر نمیکرد و ترجمه نمینمود

 5. خبر مهم گفت:

  خبرنگاران سبز مستقل که در مطبوعات شهر اصفهان به طور آرامی فعالیت دارند گزارش داده اند نیمه شب گذشته ساعت دو و سی دقیقه ی بامداد صدای شلیک چند تیر هوایی در حد فاصل خیابان های چهارباغ بالا و چهارراه پلیس و خیابان توحید و خیابان شریعتی شنیده شده است. از ساعت بیست و دو دیشب نیز بالگردهایی بر فراز خیابان های شهر در حال پرواز بوده و گاهی اوقات فاصله ی آن ها به حدی کم شده که پشت بام ها را رصد می کرده اند که به نظر می رسد قصد تصویربرداری از پشت بام ها را داشته اند. لطفن اطلاع سانی نمایید.

 6. ناشناس گفت:

  همه سخنان دبیر کل سازمان ملل را وارونه کردند و به خورد عوام و مزدورانشان دادند .قافل از این که دنیا سخنان او را ترجمه کرده است و به همه جهان مخابره کرده .خا منه ای و دور بری های دزدش و سر کوبگرش فکر می کنند در عصر جا هلیت دارند زندگی می کنند

 7. ناشناس گفت:

  تحلیل کار کنید. این اخبار که همه جا منتشر شده

 8. سید حسین گفت:

  لطفا لینک انتشار این اخبار تو سایت رسمی‌ سازمان ملل رو هم بذارین.

 9. مسلمان گفت:

  سلام به همه برادران و خوواهران عزیز جنبش سبز!
  باطل حق نما شده اید و به دروغ می خواهید اشتباه خود را صحیح جلوه دهید.انقلاب ما را خداوند 30 سال است که حفظ کرده در برابر دشمنانی که شما انگشت کوچک آنها هم نیستید پس تا در توبه باز است برگردید و نگذراید دیر شود چرا که خدا همیشه چشم به راه شماست…..

 10. ناشناس گفت:

  دراين متون در مقابل هر يك به اصطلاح انتقاد دبير كل سازمان ملل دوبرابر يا بيشتر پاسخ شنيده اين شد پيروزي رهبرايران يادبيركل؟قضاوت با خوانندگان!

 11. محسن گفت:

  اگر اینها بازی نبود و جناب بانکی مون ارزشی برای ملت … ایران قائل بود باید ابتدا به دیدار میر حسین و کروبی و دوست قدیمی اش آقای محسن امین زاده که هم اکنون هم از زندان به بیمارستان منتقل شده اند می رفت و بعد به سراغ دیکتاتور … می رفت . من به آقای بانکی مون پیشنهاد می کنم بواسطه دیداری که با این ظالمان به حقوق و جان ملت ایران داشته اولا: از تمام ایرانیان عذر خواهی کند و بعد هم قبل از اینکه پای بر خاک آمریکا بگذارد یک دوش مفصل بگیرد تا پلیدی تماس با این جنایتکاران را از خود بزداید.

 12. محمد گفت:

  سخنان آقای بانکیمون کجاش تحریف شد!!! آقای مرسی رو باهاتون موافقم اما بانکیمون رو درست ترجمه کردن.

 13. کاوه گفت:

  این آقا یا خانم مسلمان چه خنده دار نوشته.
  اولا حرف موسوی بازگشت به قانون اساسی بود نه براندازی انقلاب. ثانیا انقلاب مهم نیست بلکه اخلاق و انسانیت مهم است. انقلابی که نتیجه اش بی اخلاقی جامعه و فقر و تنگدستی مردم و از بین رفتن آزادی های اولیه مردم است نباید حفظ شود و مطمئنا سقوط خواهد کرد

 14. ناشناس گفت:

  مسلمان! یکبار به شما گفتند که حد نگه دار اما انگار گوشهایت نمی شنود.

 15. ناشناس گفت:

  کاربر محترم با نام مسلمان…سلام…نمیدانم چند سال دارید و ایا زمان انقلاب را دیده اید؟ زمان شاه را دیدم…انقلاب را هم دیدم….جنگ را هم دیدم….عزیزترین عزیزانم را در انقلاب و جنگ از دست دادم….اما هیچگاه به خود اجازه ندادم بگویم انقلاب و مملکت مال من است و بقیه دشمن هستند….شما منقدین خود را دشمن میدانید…برادر یا خواهر….چطور اینهمه افراد دشمن شدند؟؟؟ همه یاران و دوستداران امام ره دشمن شدند؟؟ دانشجویان دشمن شدند و شبانه به آنها حمله شد…..در شب عاشورا به مراسم امام حسین ع در جماران حمله کردند و بعد نمایشی راه انداختند که سبز اندیشان حرمت شکنان عاشورا هستند!!!! همه منتقدین را در حبس کردند….دانشجویان را زدند و ستاره دار کردند…برادر یا خواهر هر مسلمان وطیفه دارد در مقابل کجرویها انتقاد کند..چرا منتقدین را بدون دلیل زندانی و حبس کردند؟؟؟ دلیل حصر خانگی اقایان موسوی و کروبی چیست؟؟ مجرمند؟ جرمشان چیست؟؟؟ در کدام دادگاه محاکمه شدند که حکم به حصر داده؟؟؟؟….