سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » 600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟...
» عدد و رقم‌هایی که مسئولان به مردم نمی‌گویند

600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟

چکیده :برخلاف ادعای مسئولان که بودجه اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را 100 میلیارد تومان ذکر کرده اند، رقم واقعی تخصیص یافته به این منظور، چندین برابر رقمی است که اعلام شده است. بالغ بر 600 میلیون دلار بودجه در اختیار سعیدلو مسئول اجرایی این اجلاس قرار گرفته است. به این رقم باید 60 میلیون دلار هزینه خرید خودروهای بنز تشریفات، 40 میلیارد تومان پیش پرداخت تهیه غذا و همچنین هزینه تعطیلی پنج روزه شهر تهران را که سه میلیارد دلار اعلام شده و همچنین هزینه تعطیلی استان البرز، فرودگاه ها، 700 میلیارد تومان هدیه بنزینی دولت برای خالی کردن شهر و ... را هم افزود....


کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به جایی رسیده که حتی رهبری هم شعار تولید ملی را به اقتصاد مقاومتی تغییر داده است، هزینه های گزاف برای اجلاس غیرمتعهدها این سوال را ایجاد کرده که آیا این اجلاس فایده ای هم به حال ملت خواهد داشت یا خیر.

به گزارش کلمه، برخلاف ادعای مسئولان که بودجه اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را 100 میلیارد تومان ذکر کرده اند، رقم واقعی تخصیص یافته به این منظور، چندین برابر رقمی است که اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، بالغ بر 600 میلیون دلار بودجه در اختیار سعیدلو مسئول اجرایی این اجلاس قرار گرفته است. به این رقم باید 60 میلیون دلاری که به خرید خودروهای بنز تشریفات اختصاص یافته (و دیروز خبر رونمایی از شماره مخصوص آنها توسط راهنمایی و رانندگی ناجا منتشر شد)، مبلغ 40 میلیارد تومانی که به عنوان پیش پرداخت به شرکت تهیه غذای قریشی بابت تامین غذای میهمانان اجلاس پرداخت شده و … را هم افزود، و همچنین هزینه تعطیلی پنج روزه شهر تهران را که سه میلیارد دلار اعلام شده و به آن باید هزینه تعطیلی استان البرز، فرودگاه ها، 700 میلیارد تومان هدیه بنزینی دولت برای خالی کردن شهر و … را هم افزود.

این در حالی است که مسئولان به جای توضیح صریح و شفاف به مردم در این باره، به شدت تلاش می کنند که اعداد و ارقام بودجه و جزئیات مخارج اجلاس عدم تعهد پنهان بماند و گاهی هم در رسانه های رسمی گزارش های دروغین و اظهارات نادرستی در این باره منتشر می شود؛ گویی در کسادی بازار تولیدات ملی، تنها محصولات کارخانه های تبلیغاتی امپراتوری دروغ از رونق برخوردار است.

از جمله توجیه های ارائه شده، می توان به منبع مالی برگزاری کنفرانس تهران اشاره کرد که اعلام شده از جیب مردم ایران نیست، بلکه از محل درآمدهای مربوط به توریست های خارجی هزینه شده است! مسئولان اما توضیح نداده اند که چگونه درآمد توریسم را غیر متعلق به مردم دانسته و از این بابت هرگونه نگرانی برای شهروندان جمهوری اسلامی را رد کرده اند.

اکنون مردم پرسش های زیادی درباره هزینه های گزاف اجلاس غیرمتعهدها دارند و برخی حتی این تدارکات گسترده برای اجلاسی که فایده اش مشخص نیست را با ریخت و پاش های رژیم پهلوی برای جشن های 2500 ساله مقایسه می کنند، حال آنکه سران آن رژیم هم ادعا می کردند آن برنامه ها در خدمت منافع ملی بوده، اما حتی دانش آموزان هم امروزه در کتاب های درسی می خوانند که همان هزینه های گزاف بی حاصل، از جمله عوامل زمینه ساز سقوط حکومت پهلوی بود.

این نکته به ویژه وقتی بااهمیت تر می شود که توجه کنیم مخارج گسترده اجلاس غیرمتعهدها در شرایطی بر ملت ایران تحمیل می شود که کشور در وضعیت اقتصادی به شدت بحرانی است، تا جایی که حتی رهبری نظام در دومین فصل از سالی که با شعار تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی آغاز شد، سیاست کلی نظام را به اقتصاد مقاومتی تغییر داد و مدیریت کشور به سمت بودجه انقباضی و کسری بودجه های پنهان در کنار ورشکستگی گسترده صنایع و بحران در بخش تولید سوق یافت.

با این حال هفته نامه صبح صادق، متعلق به سپاه، در شماره اخیر خود از هزینه‌های برگزاری شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد دفاع کرد و با طبیعی دانستن این هزینه های گزاف، انتقاد از آن را به ضد انقلاب نسبت داد و نوشت: کسب وجاهت بین‌المللی نیازمند صرف هزینه‌هایی است که از آن گریزی نیست. به ادعای ارگان سپاه، این اجلاس دستاوردهای سیاسی، دیپلماتیک٬ امنیتی، فرهنگی و اقتصادی فراوانی به همراه خواهد داشت که ابعاد آن، بعد از برگزاری اجلاس مشخص خواهد شد.

اما در مقابل، یک سایت وابسته به مصباح یزدی جنبش عدم تعهد را بی تاثیر خواند. بی باک نیوز در یادداشت امروز خود، همچنین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را نیز دست نشانده و وابسته توصیف کرد، و این در حالی است که حاکمیت تاکنون هزینه های گزافی را برای دعوت از این کشورها و همراه نشان دادن آنها با ایران متحمل شده است.


84 پاسخ به “600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟”

 1. ناشناس گفت:

  جشنهای 2500 ساله

 2. ناظر گفت:

  تنها فایده مورد نظر حکومت این است که به هواداران ولایت القا کنند که منزوی نیستند و قوت قلبی بدهند به انها که موجب قوت قلب آقا هستند .

 3. ناشناس گفت:

  تمام کارهای مملکت ما شده است تابلو، چشم هم چشمی، نمایش، تبلیغات توخالی و به قول فرنگی ها “شو آف” در داخل بچه های کار داریم، افراد کارتون خواب داریم وهزاران گدا و افرادی با درآمد زیر خط فقر، آنوقت ششصد میلیون دلار خرج این کنفرانس بیهوده که به اندازه نوک سوزن برای ملت ما نفعی ندارد. فرضا یکصد و بیست نفر از سران دولتها(البته همه هم سر نبودند و عده ای ته هم داخل آنان شده بودند) به جمهوری اسلامی آمده و مقداری سورچرانی کرده باشند. مگر شما همان افرادی نبودید که آبروی شاه را بردید که آن همه خرج کرد و عده ای بدبخت تر از خود را به ایران دعوت کرد که چه بشود؟ حالا چطور شده کاری را که او چهل سال پیش کرد، شما با تقلید از او و به صورت ناقص و چندین برابر هزینه او خرج می کنید و نتیجه چه؟ والله هیچی. سه چهار روز حسابی مفت خوری می کنند و بعد هم میروند و همین تحریم های سازمان ملل و شورای امنیت و کشورهای غربی را تایید می کنند و با دقت(ازترس آمریکا و بقیه کشورها) و مو به مو اجرا می کنند. چه چیزی عاید ملت می شود؟ ششصد میلیون دلار جای خالی آنهم در این شرایطی که دیگر از ارز خبری نیست و باید ریال ببریم به افغانستان و ازآنها دلار و یورو گداییی کنیم آنهم به قیمت خون پدرشان. چرا مگر این ثروت ایران را قرار است آتش بزنیم یا غیر از شما دیگر هیچ حکومت گر و نسلی در ایران پیدا نخواهد شد. واقعا شما از این کارهایی که می کنید عرق شرق بر جبینتان نمی نشیند؟ البته که خیر وگرنه کارهایتان رفته رفته به اینجا می کشید که تمام دنیا شما را مورد تمسخر قرار دهند؟

 4. محسن گفت:

  بالام جان با دوتا قرارداد تجاری همش در می آید همین الان کارگروه های اقتصادی وتجاری در حال فعالیت های اقتصادی وتجاری اند لطفا مطالب کوته بینانه نگوئید چون اصولا دستاورد ایران از این کنفرانس بیش از ده میلیارد دلار در بعد اقتصادی ومیلیاردها دلار در بعد فرهنگی وبین المللی وهمچنین سیاسی است برخی اوقات از مطالب مطرح شده درسایت شما تعجب می کنم
  ببینید دوستان شما ها که به حکومت ایران انتقاد دارید وآن رامتهم به یکجانبه گرایی و…. می کنید آیا خودتان مبتلا به این مشکل نشده اید ؟

 5. امید آزادی گفت:

  «کسب وجاهت بین‌المللی نیازمند صرف هزینه‌هایی است که از آن گریزی نیست» ..«منتقدین آن ضد انقلاب هستند…» ….آیا داستان قلعه حیوانات جورج اورول را خوانده اید؟؟؟

 6. ho گفت:

  هر دم از این باغ بری می رسد !!!

 7. امیدسبز گفت:

  600میلیون دلار به اضافه هزینه های اضافی و هزینه های امنیتی کردن شهر و تبیرو کردن مردم و عطیل کردن کار و کاسبی نصفه و نیمه مردم!!!
  چه پولهایی هدر میره و حیف و میل میشه… اون هم برای چه کسانی؟! شما فقط ریخت و سر و وضع این به اصطلاح سران و مهمونهای خارجی رو ببینید!
  اومدند که نخورده هاشون رو بخورند و چند روزی تفریح کنند و با بریز و بپاش و پولهای این ملت بیچاره کیف کنند و خوش باشند

  اومدن محمود عباس – که اینها پیوسته بدش رو می گویند – و نیامدن هنیه و بشاراسد هم در نوع خودش جالب و قابل تامله

 8. ناشناس گفت:

  نه تا كور شوند

 9. حمید گفت:

  اینم روی اون بدبختیهای دیگه. مردم که میدونن چه خبره. این از بیشعوری مسئولینه که فکر میکنن مردم چیزی نمیدونن. حداقل خداروشکر که این هزینه ها توی خود ایران شده و سر از غزه و لبنان و سوریه درنیاورده… واقعا قیامتی هست؟ آقایون چجوری میخوان جواب اینهمه حیف و میل بیت المال رو جواب بدن؟ یا شاید قیامت فقط برای مردم بدبخت و بیچارست؟ استغفرالله همونجام با یه رشوه ی تپل، بهشتو میخرن آقایون!!!

 10. سامان گفت:

  دو فایده عمده برای متولیانش دارد:
  1.رانت مالی و پورسانتهای هنگفتی که نصیب عده زیادی از خودیهایشان میشود
  2.تبلیغات برای حکومت که البته نتیجه اش کاملا عکس است

  و این ضرب المثل: “پز عالی،جیب خالی”

 11. یک دوست گفت:

  دوستان گرامی سیاست ورزی حکم می کند مسائل سیاسی کشور را از دریچه منافع ومصالح کشور مورد توجه قرار دهیم . این اجلاس و اجلاس مشابه ان صرف نظر از انتقاداتی که می تواند به انها وارد شود اصل سیاست خارجی و تامین منافع در این دنیای ناهمگون از ان گریزی نیست و هر موضوع نمی بایست ابزار نگاه سیاسی ما باشد .

 12. ناشناس گفت:

  چاه کنی مشغول کندن چاه بود از او پرسیدند این چاه آب دارد؟ در جواب گفت اگر برای شما آب نداشته باشد برای ما نان دارد…حکایت این اجلاس هم این است برای ملت چیزی ندارد اما برای اینان…..

 13. ناشناس گفت:

  ترجمه خائنانه نسبت به سخنان افتتاحیه مرسی
  وقتی مرسی گفت در مورد سوریه نظام قمعی یعنی نظامی که سرکوبگر است و ملت خود را سرکوب میکند
  دوبله ترجه فارسی کانال خبر و کانالهای دیگر ایران که مستقیما پخش میکرد کلمه قمع یعنی سرکوبگر را ذکر نمیکرد و ترجمه نمینمود

  بهمین دلیل با عصبانیت نماینده سوریه بدنبال سخنان مرسی جلسه عدم تعهد را ترک کرد

 14. ناشناس گفت:

  رزیم ضد مردمی و ضد انسانی قرون وسطی در اندیشه افکار قرون وسطا ئی خودش است .کاری به منافع مردم و کشور ندارد .کشور ما امروز با این همه درامد یکی از وابسته ترین کشور ها به چین روسیه ترکیه کره و.. شده است همه چیزمان را باید از ان جا ها وارد کنیم و باج بدهیم به جهان وانها هم می خورند و به ریش رهبر با بصیرت و همه واپسگرا یان می خندند و.رهبر هم خوب فهمیده برای فریب مزدورانش و عوام کم سواد و بی سواد همش بگوید دشمن دشمن

 15. ناشناس گفت:

  همه سخنان بان کیمون و دیگر شر کت کنند گان را که به نفع رژیم نیست با چنان افتضا حی و با چنان ننگی سا نسور می کنند که انسان شگفت زده می شود .خاک بر سر تان که ابروئی ندارید و ابروی ایرانی را هم برده اید با جهلتان

 16. ناشناس گفت:

  تمام سخنان رئیس سازمان ملل را که با دیکتا تور از خود راضی در باره حقوق بشر و کشور های دیگر زده است و از گفتار خامنه ای انتقاد کرده همه کانال های مزدور و دزد سا نسور کرده اند .اما دنیا این خریت های این ها را فهمیده و به افکار پوسیده این ها می خندند

 17. ناشناس گفت:

  ادم های مستبد و متحجر را ننگ و شرم نیست از این که دروغ بگویند و سانسور کنند و سر کوب کنند

 18. ناشناس گفت:

  این بهش می گن حکو مت ناب محمدی (البته با برداشت خامنه ای و دوربری های جا هل و رانت خوارش )هر کار زشت و بد را برای حفظ بقا ئشان
  تو جیه می کنند

 19. ناشناس گفت:

  این بریز و بپاش فقط در یک صورت می تواند به نفع سیاستهای نظام تمام شود و آنهم گردن نهادن برخواست ملت و باز کردن فضای سیاسی و آزادی دگراندیشان است. این صبح صادق هم خیلی از سیاست پرته!!! اگر با صرف این مخارج می شد که سپاه حکومت کنه مطمئن باش شاه پهلوی حکومت خودش رو از دست نمی داد. بهتره سپاه به مسائل نظامی بپردازه و وارد حوزه سیاست و اقتصاد نشه چون باعث فروپاشی یک نظام سیاسی خواهد شد

 20. ناشناس گفت:

  ننگ بر دیکتا تور که شرم و حیا ندارد

 21. ناشناس گفت:

  این ها به فایده مایده کار ندارند .به فکر این هستند که حکو مت درب و داغانشان را چگونه نگه دارند

 22. ناشناس گفت:

  اگر دوستان درست دقت کنند. حتا آمدن رهبر فرزانه به نشست و عکسها و فیلم او و تمامی کسانی که در میدان دید هستند فروپاشی بزودی این نظام را نشان می دهد. ایران که بدروغ اعلام کرده بود مرسی خواهان مداخله ایران است برای برقراری آرامش در سوریه به وضوح از دولت سرکوبر سوریه انتقاد کرد و گفت او حتما باید برود. اما معلوم نیست چرا حتا کلمه به مسائل به این مهمی نمی پردازد!!!
  مرگ بر دیکتاتور.

 23. میرهادی موسوی گفت:

  هرچه قدر هم هزینه داشته باشد بازم ضرری که دولت اصلاحات با تعطیلی برنامه هسته تحمیل کرد قابل قیاسنیست
  در ثانی شما مگر نبودید که هی می گفتید دیپلماسی فعال؟
  این دیپلماسی هزینه دارد

 24. حسین گفت:

  با خرج کردن از مال این ملت بلا زده خود کامه برای خودش اعتبار کسب می کند .غافل از این است که به سرازیری افتاده وهر روز سرعت می گیرد راه برگشتی هم ندارد .اگر پول و قدرت کارگر بود .این مقام هرگز به او نمی رسید .

 25. ایرانی گفت:

  فقط و فقط راه درست شدن ایران جدایی دین از سیاست است.همین.اگر رهبران جنبش سبز این حرف را زدند معلوم می شود که دنبال ساختن ایرانند.جدایی دین از سیاست.

 26. Ansar گفت:

  حالا کم کم فایدش رو هم می بینید…

 27. ناشناس گفت:

  کنفرانس غیر متعهد ها برای کشوری مثل ایران و شرایطی که در آن بسر می برد یک فرصت استثنائی است اما متاسفانه دولتمردان ایران عاجزتر از آنند که بتوانند گامی در جهت منافع ملی ایران بردارند . باید ببینیم این کنفرانس در ماههای آینده چه تاثیری در روند لغو تحریم ها برداشته و یا چه تحولی در منطقه خاورمیانه بخصوص اوضاع نابسامان سوریه باقی خواهد گذاشت .

 28. ناشناس گفت:

  اگر مرسی بگوید مرسی از اینکه سخنانم را سانسور کردید چه جواب میدهید رو سیاها!

  این امانت داری است؟
  امانت داری شما در ترجمه خائنانه سخنان مرسی مثل خیانت شما به بیت المال ملت و میراث امام زهد و تقوی است
  چگونه با فوتبال غارت حقوق ملیاردی شروع کردید و به وام و رانت و اختلاسهای صدها ملیاردی و نجومی رسیدید و کمر ملت و مستضعفین را شکستید و به ارمانهای امام خیانت کردید
  و حرفهای تکرای بدون قصد شما از ان پیر فرزانه ادم را یاد عروسک بازی میاندازد

 29. ناشناس گفت:

  صدا و سیمای خائن چرا خیانت در ترجمه افتتاحیه مرسی کردی
  خداوند میفرماید دو قلب در سینه یک نفر قرار ندادیم اما گوئی شما دو قلب شیطانی دارید
  یکی ترجمه و خطاب به اجانب یکی ترجمه و خطاب برای مصرف داخلی!!

  بگزارش سایت بازتاب: در ترجمه سخنان مرسی این رسم امانت داری است؟؟!!

  مرسی و دیگران بعنوان خیانت در امانت باید کنفرانس تقلب ریا دروغ و خیانت در امانت را باید ترک کنند

  مترجم مذکور در ابتدای سخن مرسی در باره سوریه با جایگزین کردن کشور بحرین بجای سوریه سخنان مرسی را تغییر داد در حالیکه مرسی صحبتی درباره بحرین نکرده بود. به گزارش الجزیره نماینده سوریه هنگام صحبتهای مرسی اجلاس رو ترک کرد.

  به گزارش خبرنگار بازتاب، مرسی در سخنرانی خود حملات تندی به بشار اسد و حکومت سوریه کرد، و از مخالفین سوریه حمایت کرد، اما ظاهرا گرادنندگان اجلاس با مطالعه خبر بازتاب، این مشکل را پیش بینی کرده و با استفاده از تکنولژی مترجم، مواضع مثبتی به نقل از مرسی برای افکار عمومی داخل کشور منتشر کردند.

 30. مصطفی گفت:

  ننگ بر حکومت فاسد و ديکتاتور ايران. مرگ بر ديکتاتوری که خود را قيم و صاحب اختيار ملت ميداند.

 31. ناشناس گفت:

  وقتی ما یه سیستم و مجموعه را قبول نداریم، نقد عملکرد مجموعه اشتباه است.
  نمیتوان گفت فلانی که به زور تقلب رییس جمهور شده، فلان کارش اشتباه است، فلان کارش درست، یا فلان قسمت کارش اشتباه است.

 32. مهدی ایرانی گفت:

  اگر این دولت، دولت بود و این حکومت منتخب مردم بود، آن وقت میشد بررسی کرد که آیا این هزینه کردن ارزشش را دارد یا نه، در حال حاضر این دولت و حکومت هر کاری که بکند به ضرر مردم است، چون این حکومت دشمن مردم است.

 33. مهدی ایرانی گفت:

  خسته شدم از این تعلیق، سرشار از نفرت میشم وقتی لحظه ای به این فریبکاری حکومت فکر میکنم. به امید روزی که لایق آزادی بشیم.

 34. مهدی ایرانی گفت:

  گویا آقای مرسی گذاشته تو کاسه حکومت ایران و سوریه. حرف حق رو از دهن هر کسی در بیاد دوست دارم.

 35. مهدی ایرانی گفت:

  خبرگذاری های جممهوری اسلامی کاملا حرفها مرسی را سانسور و تحریف و جعل کردند. خواهش میکنیم ترجمه متن کامل و اصلی سخنان را منتشر کنید. و با آنچه در رسانه های ایران منتشر شده مقایسه کنید.

 36. ناشناس گفت:

  اینهمه تبلیغات گوشخراش در حالیکه تعداد سران شرکت کننده از انگشتان یکدست هم کمتر است.

 37. سید حسین گفت:

  این پول‌ها — چه ۱۰۰ میلیون چه ۶۰۰ — همونقد برا ایران نفع داره که جشن‌های ۲۵۰۰ ساله داشت.

 38. میرهادی موسوی گفت:

  کی سانسور کردن؟
  من مستقیم می دیدم ترجمه عربی را او زمانی که گفت حکومت خونخوار سوریه مترجم گفت حکومت سرکوبگر!
  این کجاش عیب هست شاید در ترجمه دچار اشتباه شده ولی انتقاد تو از سوریه کاملا معلوم بود و مترجم هم گفت وتلوزیون هم گفت البته مرسی هم مثل موسوی از چیزی سردرنمی اورد تنش داغ هست

 39. کامران گفت:

  سلام
  – لطف کنید هزینه های مربوط به یک طرفه شدن مرزهای عراق و ترکیه رو هم بهش اضافه کنید که طبق اعلام خودشون تا دوازدهم بسته شده.
  – مجری اجرای حیف و میل غذاهاشون شرکت قریشی تو تهرانه که تعهد تدارکات رو از چندین روز قبل برای آماده سازی و همینطور همزمان با اجلاس به عهده داره که بابت اون سیصد میلیارد تومان دریافت کرده (تا زمانی که من اطلاع داشتم + هزینه هایی ام که احتمالا اضافه شده).
  – برخلاف اینکه عده ای از دوستان فکر میکنند اعضای جنش عدم تعهد در هتل اسکان داده شدن, لازم به ذکره که در کاخ هایی که از مدتها قبل برای تامین امنیت اجاره و گرفته شده مستقر شدن و بهترین امکانات رفاهی در اختیارشونه مثلا در هر واحد به طور اسراف آمیزی چندین سری و ست کامل از لوازم آرایشی از برندهای معتبر آرایشی بهداشتی و.. همینطور سفارش موکد مسولین به شرکت مجری برای استفاده حتمی از بهترین مواد غذایی و گوشت بره, قرنطینه کردن کارمندان و خدمه ی فعال در اونجا و طبق روال دادن هدیه های گرانقیمت تهیه شده از چرم و فرش های دستبافت و اشانتیون های قیمتی..
  آدم تاسف می خوره از این ریخت و پاش و گدایی برای گرفتن پول سر چهارراهها برای زلزله زده ها!

 40. ناشناس گفت:

  سایت شما را نگاه می کنم می بینم با بی بی سی فرقی ندارد وعده ما با شما خائنین به خون شهدا و راه امام در یوم الحساب

 41. ناشناس گفت:

  اشتباهات استراتژیک حاکمیت جمهوری اسلامی در سرمایه گذاری بر دولت احمدی نژاد و سیاستهای این دولت در صحنه بین الملل باعث شد که ایران محلی از تاثیر گذاری و هدایت جریانات فوق انتظار بهار عربی را نداشته و علاوه بر آن نقاط قوت خود در منطقه را هم از دست بدهد . امروز حاکمیت با استیصال و نگرانی تمام تمرکز و نگاه خود را بر دهان محمد مرسی دوخته تا بتواند از توانائی ها و وجاهت کشورهائی چون مصر منافع خود در منطقه( سوریه) را حفظ کند . در صورتیکه گفتمان بین المللی دولت اصلاحات و سرمایه گذاری بر اصل ابدائی دولت خاتمی ( گفتگوی تمدنها) می توانست تاثیرات شگرفی در منطقه و هدایت جریانات بهار عربی و تامین خواسته ها و منافع ملی ایران بازی کند . حاکمیت جمهوری اسلامی اگر این جسارت را داشت و به نقد بی پروای عملکرد خود می نشست قطعا به این باور می رسید که با استفاده از دیپلماسی فعال و اتکاء به توانائی سلایق مختلف مردم و حاکمیتی دموکراتیک ظرفیتهای تاثیر گذاری خود رادر جهان بگونه ای رقم زند که هم اکنون برای حفظ منافع خود نیاز به امتیازدادن به قدرتهایی مثل چین و هند، ترکیه و روسیه و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس نباشد ، و برای حفظ سوریه نیاز به مرسی و مصر نداشته بلکه آنان باشند که محتاج نقش ایران در منطقه باشند . متاسفانه گذشته ها گذشته و منافع از کف رفته باز نخواهد گشت امید است که راهی برای بازگشت به عقلانیت و خرد جمعی باقی مانده باشد

 42. مجید گفت:

  شماها نبودید که مدعی گفت و گوی تمدن ها بودید؟

 43. m گفت:

  همه اینها زمانی اتفاق افتاده که حاکمیت از مردم چنان فاصله ای گرفته که در بی پناهی بی انتها بدنبال سرپناه و تکیه گاه کوچک میگردد. عزیزان من اگر مردم را برای خودتان حفظ کرده بودید اکنون چه نیازی به التماس و خواهش از مرسی و امثالهم داشتید؟ مگر همین مردم با تمام مخالفتهایی که با ادامه جنگ داشتند تا روز آخر در جبهه ها نماندند؟ مگر 8 سال هستی و نیستس خود را برای نظامتان نگذاشتند؟ روسیه و چین و هند و… بیشتر از اینها میخواهند برایتان مایه بگذارند؟ کاش احمق نبوددید و به تکیه گاه اصلی خویش بازمیگشتید. به خدا اگر همین مردم که اکنون با تنفر از شما یاد میکنند روزی ذره ای حسن نیت اذ شما ببینند هیچگاه پشتتان را خالی نمیکنند اما چه کنیم که حماقت و تنگ نظری مستبدین را انتهایی نیست که نیست.

 44. ناشناس گفت:

  کلمه، پیشرو باش در این جنبش سبز، نه دنباله رو.

 45. ناشناس گفت:

  بيچاره ناصرالدين شاه…

 46. ناشناس گفت:

  تا همین امروز برخی از این عرب پرستهااز خرج جشن 2500 ساله بزرگ مرد ایران انتقاد میکردند ولی خود چگونه برای بقا از کیسه خلیفه می بخشند
  با این تفاوت که آنروز برای ایران بود و اکنون برای فلسطین
  ننگ بر مردم ایران

 47. سبز گفت:

  همان اقائی که یک بار به اسم امید ازادی می اید و یکبار به اسم محسن و پشت سر هم پیام می گذارد سر باز ذوب شده در ولایت دیکتا تور
  یا نمی خواهد بفهمد یا خود را به خریت زده است .وقتی لازم باشد می اید و می گوید عیب ندارد که ملیارد ملیارد بر اثر بی خردی خا منه ای ضرر
  کشور بدهد و ملیارد ملیارد خسارت مالی و جانی برای حمایت کور کورانه از یک عده فلسطینی وهابی و سلفی که پول های ایرانی ها را می خورند و تف به دست کف مسئولین ما می اندازند و کشور ما از بالای ان ها به انزوای سیاسی اقتصادی گرفتار شده است و میرویم که یک جنگ خا نمانشوز دیگر درست کنیم و کشور را از هم بپاشد
  حالا می اید تو جیه می کند سود اقتصادی این اجلاس را مطرح می کند (تازه شتر در خواب بیند پنبه دانه) اگر این کارها خوب است که خاتمی به بهترین وجه در سیاست اقتصادی و سیاسی با دنیا و در منطقه
  داشت کار می کرد و 8سال دولت او دلار و نرخ ها تکان نخورد .و رهبر بی بصیرت و متحجرین دور بر و بادم جان دور قاب چین ها و ..از حسادت او را بر نتافتند و از پول بیت المال تا توانستند دروغ و تهمت درست کردند و به دولت او نسبت دادند حالا مزدورانی مانند این اقا که همین جا هم با دو اسم می اید و می خواهد مزدوری کند و دم از سود این اجلاس می زند ننگ بر شما که یک جا سود بد است یک جا به دستو پای کشور ها می افتید و در یوزگی می کنید وبه زاری می افتید و ابروی ایرانی را می برید

 48. ناشناس گفت:

  به پای مرسی و چندمسئول کشورهای جهان سومی که نان خودشان را ندارند بخورند افتاده و از انها التماس می کنند اگر شده یک حرفی
  فقط بگویند که به نفع رژیم دجالشان باشد حتی حاضرند در این شرایط که گرانی کمر مردم ایران را شکسته چند ملیون از پول مردم را حیف و میل شود و به باد بدهند .وبه همین کشور های جهان سوم بدهند شاید یک حرفی به نفع این ها کسی بگوید .که مانند مرسی .فا تح رهبر بی خرد را خواند ودولت سر کوبگر اسد را سرزنش کرد .به طوری که نمایند اسد از اجلاس بیرون رفت

 49. ناشناس گفت:

  به یاد جشن های 2500 ساله !!!

 50. ناشناس گفت:

  مفت خور اینقدر مال مردم رو خوردن دیگه شکمشون جا نداره ! حالا دارن میدن خارجی ها بخورن !! حروم خور های دزد !!! لطفا از شهدا حرفی نزنید !!!