سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » 600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟...
» عدد و رقم‌هایی که مسئولان به مردم نمی‌گویند

600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟

چکیده :برخلاف ادعای مسئولان که بودجه اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را 100 میلیارد تومان ذکر کرده اند، رقم واقعی تخصیص یافته به این منظور، چندین برابر رقمی است که اعلام شده است. بالغ بر 600 میلیون دلار بودجه در اختیار سعیدلو مسئول اجرایی این اجلاس قرار گرفته است. به این رقم باید 60 میلیون دلار هزینه خرید خودروهای بنز تشریفات، 40 میلیارد تومان پیش پرداخت تهیه غذا و همچنین هزینه تعطیلی پنج روزه شهر تهران را که سه میلیارد دلار اعلام شده و همچنین هزینه تعطیلی استان البرز، فرودگاه ها، 700 میلیارد تومان هدیه بنزینی دولت برای خالی کردن شهر و ... را هم افزود....


کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به جایی رسیده که حتی رهبری هم شعار تولید ملی را به اقتصاد مقاومتی تغییر داده است، هزینه های گزاف برای اجلاس غیرمتعهدها این سوال را ایجاد کرده که آیا این اجلاس فایده ای هم به حال ملت خواهد داشت یا خیر.

به گزارش کلمه، برخلاف ادعای مسئولان که بودجه اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را 100 میلیارد تومان ذکر کرده اند، رقم واقعی تخصیص یافته به این منظور، چندین برابر رقمی است که اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، بالغ بر 600 میلیون دلار بودجه در اختیار سعیدلو مسئول اجرایی این اجلاس قرار گرفته است. به این رقم باید 60 میلیون دلاری که به خرید خودروهای بنز تشریفات اختصاص یافته (و دیروز خبر رونمایی از شماره مخصوص آنها توسط راهنمایی و رانندگی ناجا منتشر شد)، مبلغ 40 میلیارد تومانی که به عنوان پیش پرداخت به شرکت تهیه غذای قریشی بابت تامین غذای میهمانان اجلاس پرداخت شده و … را هم افزود، و همچنین هزینه تعطیلی پنج روزه شهر تهران را که سه میلیارد دلار اعلام شده و به آن باید هزینه تعطیلی استان البرز، فرودگاه ها، 700 میلیارد تومان هدیه بنزینی دولت برای خالی کردن شهر و … را هم افزود.

این در حالی است که مسئولان به جای توضیح صریح و شفاف به مردم در این باره، به شدت تلاش می کنند که اعداد و ارقام بودجه و جزئیات مخارج اجلاس عدم تعهد پنهان بماند و گاهی هم در رسانه های رسمی گزارش های دروغین و اظهارات نادرستی در این باره منتشر می شود؛ گویی در کسادی بازار تولیدات ملی، تنها محصولات کارخانه های تبلیغاتی امپراتوری دروغ از رونق برخوردار است.

از جمله توجیه های ارائه شده، می توان به منبع مالی برگزاری کنفرانس تهران اشاره کرد که اعلام شده از جیب مردم ایران نیست، بلکه از محل درآمدهای مربوط به توریست های خارجی هزینه شده است! مسئولان اما توضیح نداده اند که چگونه درآمد توریسم را غیر متعلق به مردم دانسته و از این بابت هرگونه نگرانی برای شهروندان جمهوری اسلامی را رد کرده اند.

اکنون مردم پرسش های زیادی درباره هزینه های گزاف اجلاس غیرمتعهدها دارند و برخی حتی این تدارکات گسترده برای اجلاسی که فایده اش مشخص نیست را با ریخت و پاش های رژیم پهلوی برای جشن های 2500 ساله مقایسه می کنند، حال آنکه سران آن رژیم هم ادعا می کردند آن برنامه ها در خدمت منافع ملی بوده، اما حتی دانش آموزان هم امروزه در کتاب های درسی می خوانند که همان هزینه های گزاف بی حاصل، از جمله عوامل زمینه ساز سقوط حکومت پهلوی بود.

این نکته به ویژه وقتی بااهمیت تر می شود که توجه کنیم مخارج گسترده اجلاس غیرمتعهدها در شرایطی بر ملت ایران تحمیل می شود که کشور در وضعیت اقتصادی به شدت بحرانی است، تا جایی که حتی رهبری نظام در دومین فصل از سالی که با شعار تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی آغاز شد، سیاست کلی نظام را به اقتصاد مقاومتی تغییر داد و مدیریت کشور به سمت بودجه انقباضی و کسری بودجه های پنهان در کنار ورشکستگی گسترده صنایع و بحران در بخش تولید سوق یافت.

با این حال هفته نامه صبح صادق، متعلق به سپاه، در شماره اخیر خود از هزینه‌های برگزاری شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد دفاع کرد و با طبیعی دانستن این هزینه های گزاف، انتقاد از آن را به ضد انقلاب نسبت داد و نوشت: کسب وجاهت بین‌المللی نیازمند صرف هزینه‌هایی است که از آن گریزی نیست. به ادعای ارگان سپاه، این اجلاس دستاوردهای سیاسی، دیپلماتیک٬ امنیتی، فرهنگی و اقتصادی فراوانی به همراه خواهد داشت که ابعاد آن، بعد از برگزاری اجلاس مشخص خواهد شد.

اما در مقابل، یک سایت وابسته به مصباح یزدی جنبش عدم تعهد را بی تاثیر خواند. بی باک نیوز در یادداشت امروز خود، همچنین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را نیز دست نشانده و وابسته توصیف کرد، و این در حالی است که حاکمیت تاکنون هزینه های گزافی را برای دعوت از این کشورها و همراه نشان دادن آنها با ایران متحمل شده است.


84 پاسخ به “600 میلیون دلار هزینه برای اجلاس کشورهای غیرمتعهد؛ آیا فایده‌ای هم دارد؟”

 1. ناشناس گفت:

  حکومت دزد ها !

 2. ناشناس گفت:

  چند وقت دیگر که بریزو بپاش های خامنه ای و دارو دسته دزدش و سرکوبگرش و متحجرش برای این جلسه غیر متعهد ها به پاین برسد انوقت روشن خواهد شد که این اجلاس هیچ فایدهای جز خسارت از جیب ملت برای مردم نداشته است و رژیم همچنان در انزوا خواهد بود تا سقوط کند

 3. ناشناس گفت:

  واقعا متاسفم!!قلبم تیر میکشه وقتی اینا رو میخونم!!

 4. حسین گفت:

  دولت های شما که بیش از اینا هزینه می کردن!!!
  خواستید گزارش هزینه سفرهای آقای مارکوپلو رو مطاله کنید!

 5. ناشناس گفت:

  شاید برای دولت آب و نان و کسب آبرو شود ولی برای بنده که کاسب هستم و روزانه 100000 تومان اجاره مغازه میدهم ،این تعطیلات با این رکود اقتصادی ضرری است جبران ناپذیر . چه کسی جواب ضرر مرا میدهد؟ آقای خامنه ای یا احمدی نژاد؟
  هر سودی هم داشته باشد توی جیب این “آقایان ” میرود و بیچاره مردم که تاوان بی خردی همین “آقایان” را باید بدهد!
  شعور “آقایان” همینقدر است که برای گند زدن ،هزینه میکنند و برای اصلاح گندشان هم هزینه میکنند!! یعنی 2تا هزینه میدهند تا برسند بجای اول!!! آنوقت ادعای مدیریت جهان را هم دارند!!این بدبختهای فلک زده حتی عرضه اداره یک نانوایی را هم ندارند ولی چه کنیم که اسلحه افتاده است دست نا اهل…

 6. as گفت:

  فقط بلدند حقوق کارگران بیچاره را ندهند، ضعیف کشی هم حدی دارد.

 7. ناشناس گفت:

  600.000.000ملیون دلای وای یعنی این سیاه پوستای افریقایی و گدا گشنه در این حد خرج داره یعنی اصلا باورم نمیشه حالا خرج تعطیلی پایتختم بنداز زو این خرج واییییییییییی یعنی کلی ضرر واسه هیچ ای تو روحشووووون اونوقت مردم ایران هنوز تو خواب تشریف دارن فقط یه سوال از خودمون بپرسیم ایا این رژیم با شاه چه فرقی داره تازه شاید شاه بهتره چون حداقل اون تو جشن 2500 سالش 2 تا کشور درست و حسابی دوت کرده نه این گدا گشنه های از همه جا بی خبر وای بر ما !!!!!!!!!!!!

 8. قاصدک گفت:

  اگه به جای یک مشت آدم دست نشانده به مردم خود اهمیت میدادیم شاید دوام حکومت بیشتر می شد. محمد مرسی که هم بشار را جنایتکار خواند و هم هیچ ارزشی برای رهبر و ایران قایل نشد. بانکی مون هم که از اسراییل حمایت کرد و هم هولوکاست و هم ایران را محکوم کرد . این گوشه ای از این دستاورد بین المللی است.

 9. حلاج گفت:

  این اقتصاد در واقع برای مردم اقتصاد مقاربتی ست چراکه آن را که از سوی حکومت به مردم تحمیل شده

 10. ناشناس گفت:

  بزرگترین فایده ان عقده دری خامنه ای و احمدی نژاد برای دوباره فحش و حرف های تکراری علیه اسرا ئیل و امریکا و غرب بود دیگر هیچ منا فعی برای ایران نداشت .کسی نیست به این دو ادم … بگوید از رادیو تلوزیون که صبح تا شب این ها را قبلا شنیده بودیم جرا این همه هزینه و این همه خسارت برای این اجلاس دوباره باز همان ها تکرار شد

 11. عماد گفت:

  اره فایده داشت ابرویشان رفت توی رویشان گفتند شما ادمکش هستید دری وری میگید این اراجیف را ول کنید فایده بیشتر از این

 12. mitra گفت:

  خواهشا حداقل حرفهاتون رو با سند ارائه کنید
  این هم شد دلیل و منطق ؟
  هر چند بینان شکل گیری حزب شما از اساس برمبنای توهم و خیالپردازی بود!!!!
  اما فکر میکنم توقع پیشرفت شما خیال واهی نباشید
  مطالبی رو بنویسید که حداقل باعث خنده نشه
  باور کنید خیلی بده که هر چی به دستتون میرسه و فکر میکنید میشه در اذهان مردم عادی حکومت و نظام رو تیره جلوه دادبنویسید
  همین حرفهای بی اساس باعث شده که مردم کم کم به هویت شما پی ببرند و اعلام برائت کنند از این حزب

 13. ناشناس گفت:

  سایت شما را نگاه می کنم می بینم با بی بی سی فرقی ندارد وعده ما با شما خائنین به خون شهدا و راه امام در یوم الحساب

  سخنی از یک مزدور 7 تومنی !

 14. ناشناس گفت:

  من از صمیم قلب خوشحالم که این بلها این مخارج را کردند و نتیجه آن به نفع ملت تمام شد. ما هرقدر فعالیت می کردیم، پول جمع می کردیم، به سفارتخانه ها نامه می نوشتیم جلو سفارت خانه های جمهوری اسلامی تظاهرات می کردیم، این اندازه که سخنان مرسی و بان کیمون برای ما کار کرد و حقانیت ما را به دنیا ابلاغ کردم موفق نمی شدیم. خداوندا بسیار متشکرم که دشمنان ما را عده ای احمق و بی عقل قرار دادی که خودشان با دست خودشان اسباب بی آبرویی و اضمحلال خویش را فراهم می کنند. مرسی مرسی مرسی

 15. ناشناس گفت:

  واقعا یک مشت دزد ریختن تو مملکت

 16. ناشناس گفت:

  سخنان یک مزدور 7 تومنی که خواستار سند است :

  خواهشا حداقل حرفهاتون رو با سند ارائه کنید
  این هم شد دلیل و منطق ؟
  هر چند بینان شکل گیری حزب شما از اساس برمبنای توهم و خیالپردازی بود!!!!
  اما فکر میکنم توقع پیشرفت شما خیال واهی نباشید

  خودت رو نارحت نکن عمو پول دزدی که بهت میرسه بخور مفت خور حرف نزن اینجا نجس میشه !

 17. ناشناس گفت:

  بد نیست برای خنده به کلمه سر زد..

 18. ناشناس گفت:

  اون یکی برای اینکه قدرت خودش رو به رخ بکشه فرهنگ و تاریخش رو دست مایه قرار می ده و کارکردش پنهانش این بود که در کنار غرور و فخرفروشی های یک پادشاه بی خبر از مردم ، مردم هم احساس غرور می کردن و فکر می کردن خودی توی این دنیا نشون میدن. اینها هم برای شاخ و شونه کشیدن برای دنیا این بساط و علم کردن.اگه بیای مقایسه کنی و هزینه های صرف شده رو به تعداد بشکه های نفت مقایسه کنی می بینی چندان فرقی بین تعداد بشکه نفت مصرفی برای این دو رخ داد و عایدی اش برای سفره مردم نداره

 19. ناشناس گفت:

  باسلام قبلا هم گفتم هزینه زیاد هیچ مشکلی رو حل نمیکنه میتوانستیم با سادگی اسلامی در ضمن حفظ ابهت با یک پنجم این مبلغ اجلاس ررو برگزار کنیم اگه قرار باشه فایده ای داشته باشه هیچ ربطی به بریز و بپاش نداره ثانیا خیلی از این خرجها برای پرکردن جیب پیمانکاران محترمی هست که از خود آقایان می باشند و چنین فرصتی شاید دیگه هرگز برای بخور بخور واسه شون پیش نیاد.در نهایت باز هم میگم این خود مردم ایرانند که باید فکری به حال خودشون بکنند و اینکه آقایون اگه ماهم جای این مقامات کشور می بودیم آیا حاضر بودیم بخاطر کشور و مردممون از منافع بیکران!!!! خودمون بگذریم.مایی که حتی حاضر نیستیم مبارزات خودمون رو علنی کنیم به هر حال در هر خیزشی افرادی باید فدا بشند و از خودشون و راحتی هاشون بگذرند آیا ما جزو اونا هستیم یا منتظر که فقط دیگران کاری بکنند و ما هم مفت مفت به اهداف والای خودمون که پیشرفت و ترقی ایران و آزادی و عدالت و امثال اونه برسیم…!!!! با تشکر

 20. ناشناس گفت:

  برای گریه هم میشه به کلمه سر زد برای گریه از کسایی که از هیچ چیز هم چیزی سرشون نمیشه….

 21. نکیسا سامی گفت:

  خانم میترا
  شما فکر نمی کنید توهم زده اید ؟
  شما مگر از خانه بیرون نمی روید ؟
  شما مگر سوار مترو – تاکسی – یا اتوبوس نمی شوید ؟
  شما مگر از سوپر مارکتها و بقالی ها خرید نمی کنید ؟
  و بالاخره مگر شما حرفهای مردم را در کوچه وبازار نمی شنوید ؟
  چرا سعی می کنید خلاف جریان آب شنا کنید ؟
  حتما مواجب چشمگیری عایدتان می شود که ماست را که سفید است سیاه می خوانید.

 22. ناشناس گفت:

  بله دیگه دزدان میلیاردی بیت المال برای خنده هم سری به اینجا می زنند به حال روز ملت می خندد !

 23. ناشناس گفت:

  همون حکومت دزد ها از همه زیبا تر بود

 24. محسن کاوه گفت:

  اخه روانیا یکیتون حساب کتاب بلد نیس بپرسه 600 میلیون دلار چقدر میشه
  احمقا
  اخه یه مشت احمق نشستید اونجا شما مسخواید اداره کنید کشورا
  ؟
  واقعا که
  600000000 دلار صرب در دلار 2100 تومانی میدونی چقدر میشه گاگولا
  1260000000000 تومن .
  واقعا شما باید بگردید دنبال یه عروسک جیگر تا باش بازی کنید و بعدم حتما انقلاب کردید
  شبم برید دنبال رقاصی و الواتیتون
  ما هم کلی بخندیم

 25. ناشناس گفت:

  برو جلو آقا این یکی رو داری خالی میبندی٬نفس یکی یکی تو نو میگرن٬برو دنبال قاچاق ٬بابا سی سال فقط ضعیف کشی کردید ٬حالا نوبت شماست که بروید.وصییت خودتان را بنویسد.آزادی ملت ایران نزدیک است.

 26. ناشناس گفت:

  ۱۲۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومن که چیزی نیست خرج یک ماه مفت خوری و کیک و ساندیس خوری بسیج و امثال تو !

 27. ناشناس گفت:

  چقدر دزد حکومتی زیاد شده تو اینترنت !

 28. خشایار گفت:

  واقعا درک سیاسی میخواد جواب دادن به سوالی که شده تیتر تحلیلتون با این دسته از تحلیلها فقط خودتونو میارید پایین این مسئله (اجلاس) هم برای ملی مذهب ها بود و هم برای ملی گر ها چون اعتبار و اسم ایران روش بود و هست شما با این کارتون کجای قضیه هستید؟ فقط اثبات کردید نه ملی گرایید نه ملی مذهب.

 29. نکیسا سامی گفت:

  کاوه جان پیاده شو باهم بریم .تو مثل اینکه خیلی اوضاعت روبراهه که 126000000000میلیاردتومان به نظرت نمی آد مرد ناحسابی مردم در تامین غذای روزانه فرزندانشان مشکل دارند اوونوقت تو از کیسه خلیفه می بخشی . حیا کنید بی شرمان

 30. میرهادی موسوی گفت:

  کیک خوردن وساندیس نوشیدن به مراتب شرف دارد به همنیشینی با مترب ها رقاصه ها و قمار بازهای فراری از کشور
  شما برین با گوگوش حال کنید
  به ساندیس خوردن ما توجهی نکنید
  جلبک

 31. بهمن گفت:

  کلمه جان. نمی دانم دیدی یا نه. یک نفر توی سایت بازتاب در انتقاد از شما یادداشت نوشته بود و به دروغ اتهام زده بود که کلمه به شعور مخاطب توهین می کند. در حالی که خودش اشتباه حساب کرده بود و با معذرت حرف مفت زده بود. نوشته او و پاسخ خودم را برایتان می فرستم. لطفا منتشر کنید تا کسی آن اتهام را باور نکند:

  رسانه‌های منتقدان و مخالفان نیز در پرداختن به حاشیه‌ها و اخبار غیر واقعی کم نگذاشتند. به عنوان مثال، سایت کلمه، در بزرگ کردن هزینه‌ی برگزاری اجلاس اعدادی را به کار برد که با هیچ حسابی باورپذیر نیست، مثلا فقط درباره ی «غذای میهمانان» نوشته است که «… مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت به شرکت تهیه غذای قریشی بابت تامین غذای میهمانان اجلاس پرداخت شده …». چون در خبر آمده که این «پیش پرداخت» بوده، فرض کنید که این مبلغ 50 درصد اصل مبلغ بوده، یعنی می شود 80 میلیارد تومان. یک ماشین حساب بردارید؛ حدود 6000 یا 7000 نفری که گفته اند میهمان اجلاس بوده اند، فرض کنید که هر کدامشان 4 روز در تهران بوده اند. ببینید که روزانه نفری چقدر می‌شود؟ می‌شود روزانه نفری 11 میلیون تا 13 میلیون تومان! خب اصلا بزرگ نمایی شود، عدد بالایی اعلام شود، اما چیزی نباید گفت که به شعور مخاطب توهین شود. این چنین اخبار غیر قابل باوری، دیگر گفته‌ها و اخبار هر رسانه‌ای را هم غیر قابل باور می‌کند.

  خیلی معذرت از نویسنده محترم بازتاب. ولی عددی که برای سفارش غذا داده شده از این هم خیلی بیشتر است. دلیلش هم این که شرکت مال دوست آقای م.ر است. من به عوان یک آدم مطلع می گویم. در اجلاس فقط میهمانان خارجی نبودند که غذا می خوردند، هزاران کادر و نیروی نظامی و اداری و اورژانس و آتش نشانی و… هم آماده باش بودند. رقم آنها خیلی بیشتر از هفت هزار بود. البته منوی خارجی ها فرق می کرد. ولی اجلاس به بقیه هم غذا می داد و متاسفانه خیلی ولخرجی هم شد. ضمن اینکه شما درست تقسیم نکرده اید. اولا چهار روز نبوده. ثانیا 80 میلیارد تقسیم بر چهار می شود 20 میلیارد و این رقم بخش بر همان 6000 نفر فرضی که شما می گویی می شود 3 میلیون، نه 11 تا 13 میلیون!!! وقتی هم توجه کنید که به عدد میهمانان باید چند هزار کادر و نیروی ریزه خوار خان را هم اضافه کرد، رقمی که به دست می آید اصلا پرت نیست و کاملا واقعی است.
  دوست عزیز، این توهین به شعور مخاطب نیست که واقعیت ها گفته شود. شما سعی کنید اولا درست حساب کنید و ثانیا واقعیت را ببینید تا توهین به شعور مخاطب نشود.

 32. ناشناس گفت:

  البته به شرطی که
  کیک خوردن وساندیس رو با پول دزدی نخریدی باشی حرام خور … حرام لقمه نکنه از رحیمی و خاوری (دزد بیمه – دزد بانک ! ) پول گرفتی رفتی کیک و ساندیس خریدی ؟

 33. ناشناس گفت:

  بابا اینها از بالا تا پایینشون دزد رحیمی و خاوری انگشت کوچک خود بسیج و سپاه نیست !

 34. سينا گفت:

  با سلام
  اينها با اين كارهاشون فقط خدابيامرزي براي محمد رضا پهلوي و ساير دولتمردان اعدام شده ي اوايل انقلاب فراهم ميكنند و بس