سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افتتاح المپیک لندن و رژه پر حرف و حدیث کاروان ایران + عکس...

افتتاح المپیک لندن و رژه پر حرف و حدیث کاروان ایران + عکس

چکیده :در حالی که بسیاری از ایرانیان نیمه شب گذشته از طریق چند کانال ماهواره ای به طور زنده شاهد مراسم افتتاحیه المپیک بودند، حضور کاروان کشورمان با لباس های نامناسب و چهره های نه چندان شاد، آن هم بدون حضور ورزشکاران سرشناس المپیکی، کسی را خوشحال نکرد. محمد علی آبادی رئیس فعلی کمیته ملی المپیک هم با حضور در رژه به جای جایگاه، تعجب همه را برانگیخت....


کلمه: شب گذشته المپیک ۲۰۱۲ با برگزاری مراسم افتتاحیه این بزرگترین رخداد ورزشی در ورزشگاه استراتفورد، واقع در شرق لندن، به صورت رسمی آغاز شد. اما رژه تیم ایران که بدون حضور اکثر ورزشکاران و با حضور اعضای تیم پزشکی و همچنین علی آبادی در کنار آنها برگزار شد، تعجب بسیاری از مردم را برانگیخت.

در این مراسم که با حضور نزدیک به ۸۰ هزار نفر از مقامات و رهبران بیش از صد کشور شرکت کننده در این دوره حضور داشتند، ۱۵ هزار هنرور داوطلب زیر نظر دنی بویلمارگردان مشهور فیلم “میلیونر زاغه نشین” نمایش مراسم افتتاحیه را که روایتی از تاریخ مردم انگلستان و با الهام از عناصر فرهنگی آن کشور بود، اجرا کردند. در ادامه همچنین از “سر تیم برنزلی” مخترع شبکه ی جهانی اینترنت قدردانی شد.

پس از ورود ملکه انگلستان به محل برگزاری افتتاحیه، سرود ملی آن کشور توسط گروه کر کودکان ناشنوا اجرا شد. بعد از اجرای قطعات موسیقی، رژه ی حدود ۱۰ هزار ورزشکار و هیات های همراه آنان آغاز شد. رژه بر اساس رسم مسابقات با یونان آغاز و با انگلستان به عنوان میزبان پایان یافت.

به گزارش کلمه، در حالی که بسیاری از ایرانیان نیمه شب گذشته از طریق چند کانال ماهواره ای به طور زنده شاهد مراسم افتتاحیه المپیک بودند، حضور کاروان کشورمان با لباس های نامناسب و چهره های نه چندان شاد، کسی را خوشحال نکرد. این در حالی بود که تصاویر ورود کاروان ایران هم، برخلاف  بسیاری از کشورهای حتی کوچک و کاروان های کم تعدادتر، بسیار محدود و بسته فیلمبرداری شده بود و دوربین به سرعت از روی کاروان ایران عبور کرد و به سراغ کاروان بعدی، متعلق به کشور عراق رفت.

پرچم ایران را علی مظاهری، عضو تیم بوکس حمل کرد. تیم ایران در این دوره از مسابقات المپیک، از ۵۳ ورزشکار که در ۱۳ رشته به رقابت خواهند پرداخت، تشکیل شده است که اکثر قریب به اتفاق آنها در مراسم افتتاحیه حضور نداشتند تا استراحت کنند.

حضور محمد علی آبادی رئیس فعلی کمیته ملی المپیک در کاروان، از دیگر عجایب این دوره بود. به طوری که احتمالا او تنها رئیس کمیته المپیک از بین 204 کشور بود که در رژه افتتاحیه روی جایگاه نبود و کنار ورزشکاران و تیم پزشکی حضور یافت.

این موضوع حتی در سال های قبل هم سابقه نداشت، به طوری که امیر حسینی دبیرکل اسبق کمیته ملی المپیک ایران و هاشمی طباء رئیس اسبق کمیته ملی المپیک ایران امروزدر مصاحبه هایی از این کار ابراز تعجب کرده اند و گفته اند رئیس کمیته ملی المپیک کارت ویژه دارد و باید در جایگاه حضور یابد، نه در خط رژه!

شاید همین موضوع هم بود که باعث شد در زمان رژه کاروان ایران، هیچ مقامی در جایگاه حضور نداشته باشد که دوربین او را نشان دهد.

از نکات دیگر رژه ی تیم های حاضر در مسابقات، شرکت ۴ ورزشکار بدون ملیت، زیر پرچم کمیته ملی المپیک بود. یکی از این ورزشکاران اهل سودان جنوبی و سه نفر از اهالی منطقه خودمختار آنتیل هلند بودند که منحل شده است.

گزارش شده که مراسم گشايش المپيک لندن ۲۷ ميليون پوند (۳۴ ميليون و ۵۰۰ هزار يورو) خرج برداشته است. مشعل المپیک در مسیری طولانی توسط دیود بکهام فوتبالیست مشهور انگلیسی توسط قایق از روی رودخانه تیمز حمل شد و دست به دست چرخید تا به دست مشعل المپیک در یک برنامه ی نمایشی روشن شد.

این مشعل از بیشتر از دویست گلبرگ مسی تشکیل شده بود که به وسیله هفت ورزشکار جوان روشن شد. سپس ساقه های گلبرگ ها بلند شدند تا به نشانه همه ملل با هم متحد شوند و مشعل بازی ها را به وجود بیاورند.

قرار است مشعل المپیک ۲۰۱۲ تا ۱۲ اوت روشن بماند. مشعل المپیک بعد از آن به آتن باز می گردد و تا سال ۲۰۱۶ که مسابقات در برزیل برگزار می شود، در آنجا و در مقر کمیته ی ملی المپیک نگهداری می شود. پرچم المپیک هم به وسیله 9 فرد شاخص از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و محمد علی کلی، بوکسور پیشکسوت آمریکا حمل شد.

برنامه مسابقات امروز و گزارش دو مسابقه دیروز را در اینجا و برنامه کامل مسابقات ورزشکاران ایران را در اینجا ببینید. فهرست ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک را هم در اینجا، و عکسهایی از رژه کاروان ایران در افتتاحیه و همچنین اسامی و تصاویر ورزشکاران المپیکی ایران را هم در زیر ببینید:


24 پاسخ به “افتتاح المپیک لندن و رژه پر حرف و حدیث کاروان ایران + عکس”

 1. علی گفت:

  اینا که همه نیششون بازه. کجاش شاد نیستن؟
  ولی علی آبادی خیلی ضایع بازی درآورده.

 2. ناشناس گفت:

  آقایان به خود شون حق می د هند آبروی ایر ان ر اد ر جهان ببرند .خاک بر سر بی کفایت ها

 3. ناشناس گفت:

  این کارغیرمعمول یعنی مدیریت جهانی به سبک مدعیان فرهنگ ایرانی

 4. ناشناس گفت:

  انسان ایرانی خجالت می کشد از این حکو مت گران احمق بی سواد و نادان .با این کاروان جا هلانه که به راه انداخته اند و ابروی ملتی بزرگ را به سخره گرفته اند .

 5. ناشناس گفت:

  ایرانی دیگر افتخار نمی کند به کشورش و حکو متش .مایه خجا لت است که ما از کشور های کوچک و تازه تاسیس هم عقب افتاده تر هستیم

 6. ناشناس گفت:

  دلم برای ورزشکاران حرفه ایمان می سوزد. چقدر این بنده خداها را زجر داده اند! خود ورزش حرفه ای زجر است و وقتی با بی لیاقتی این آقایان همراه می شه واقعا زجرآورتره.

 7. ناشناس گفت:

  خاک تو سر مسئولین امر
  از قصد نگذاشتند خود ورزشکاران در مراسم شرکت کنن چون حتما میترسیدن یه کاری کنن که آبروی نداشته کشور بیشتر از این بره
  مثلا ترسیدن یکی عکسی از میرحسین و کروبی بگیره دستش یا شعار مرگ بر … یا پرچم حمایت از مردم سوریه یا پرچم دروغ ممنوع! یا که میترسیدن چشم ورزشکاران به نامحرم بیفته و خدای ناکرده روزه شان باطل بشه!!

 8. ناشناس گفت:

  احتمالا بودجه نداشتن تا به تعداد کل ورزشکاران از این کت و شلوارچینی بخرن فقط برای چندتا مسئول پول داشتن برای همین ورزشکاران توی رژه نبودن!!!!!!!!!فکرشو بکن باید برای 53 نفر کت و شلوار پول میدادن وا مصیبتا

 9. ناشناس گفت:

  مایه تاسف است، وقتی تیم ایران آمد، اولین چیزی که توجه من رو جالب کرد حضور چند سالمند با موهای سفید بود، گویی تیم سالمندان به مسابقات المپیک فرستاده شده. حالا ببین با چه بهانه ورزشکار ها رو به در کردن و خودشون امدن به افتتاحیه .

 10. ناشناس گفت:

  بازهم آبروی ایران رو بردن…

 11. صفورا گفت:


  در مورد شاد بودن به نسبت ورزشکاران عراقی و اسرائیلی خیلی شادتر هستند، و لبخند زورکی که قیمتی ندارد!

  از همه مهم تر خانم ها هستند که در قیاس با دیگر کشورهای اسلامی هم باحجاب‌تر هستند و هم خوش تیپ‌تر!

 12. حامد گفت:

  داره جاي احمدي نژادو خالي مي كنه

 13. مایکل گفت:

  از اینکه جایی بگم ایرانی هستم خجالت می کشم امیدوارم زودتر ریشه این ها … از ایران کنده شه

 14. ناشناس گفت:

  از کوزه همان تراود که در اواست . حکو مت سیاهی و نکبتی و گریه و جهل و تحجر از این بهتر نمی تواند کاروان راه بیندازد . اگر مصباح جاهل و بی سواد را هم می اوردند جلوی کاروان راه برود و عکس رهبر بی بصیرت را هم به دستش میگرفت چه خوب می شد

 15. ناشناس گفت:

  خجالت می کشم بگویم ایرانی هستم به خدا خجا لت از این همه خریت و جهل

 16. ناشناس گفت:

  vaghti az didan parcham iran halam bad mishe

 17. ناشناس گفت:

  اونا که میان میگن وای آبرومونو بردند، میفهمن دل خون یعنی چی ؟؟ اصن به روح اعتقاد دارن؟؟

 18. محسن گفت:

  البته علی آبادی کار چندان خوبی نکرد! ولی از حق نگذریم احتمالا روسای کمیته المپیک کشورهای دیگر هم در رژه بودند. یکی از آنان سرگئی بویکا ازقهرمانان سابق المپیک بود که الان رئیس کمیته این کشور و در رژه حضو رداشت. ولی لباس خیلی بیخود بود. می شد ار رنگ پرچم الگو گرفت مثل بسیاری از کشورها!

 19. amir گفت:

  baba hala olampic enghadr mohem nist dar barabare chizaye dige
  entezarate bala darid az in hokumat dar sharayete hazer
  bad az chandin dahe talash alan rahbar mige 200 million bayad beshim, kontrole jamiyat nakonin
  be khatere ye energiye! hastee daran mellat ro va mamlekat ro be khake siah mineshunan
  cche entezari darin
  entezar darin bian be surate osuli be masaele varzeshii bepardazan
  vase aghayun jolo durbin budan shode olaviyate aval
  khoda khastam dige

 20. ناشناس گفت:

  علی آباری ندیدبدید امیدوارم هر چه زودتر شرت از سر ایت ملت کم بشه

 21. 1 ناشناس گفت:

  دیگه هیچی برام مهم نیست. همه اینها حقمونه. ما ایرانیا، حالا حالاها باید تقاص پس بدیم. حقمون همین مسئولین بی سواد و بی ریشه است.

 22. ناشناس گفت:

  خلایق هر چه لایق

 23. مسعود گفت:

  ریشب زمانیکه مراسم افتتاحیه المپیک، بزرگترین نمایش روی زمین را می دیدم، از دیدن لباسهای کشورهای مختلف شگفتزده شدم، طراحی هایی که بعضاً نشان از فرهنگ و رسوم آن کشور را داشتند ، بعضی از طراحی ها مدرن ولی نشانه های فرهنگی کشور مورد نظر را در طراحی لباس آمیخته بودند حتی بعضی همچون جمهوری چک با نگاه طنزآمیز نسبت به فرهنگ لندنی لباسهایشان را طراحی کرده بودند. نکته دیگری که برایم جالب بود تعداد ورزشکاران هر کشور بود که البته این موضوع با بزرگی، تعداد جمعیت و همینطور پیشرفت تکنولوژیک کشورها ارتباط دارد؛ در این بین با کشورهایی آشنا شدم که بیشتر از ده هزار نفر جمعیت نداشتند، جزایری در میان جزایری دیگر اما با این حال مغرور به حیطه خاک و آبشان، به لندن آمده اند تا قصه سرزمین شان را در صحنه ورزشی بازگویند؛ ورزشکاران با شور و شعف، مردان و زنان کف زنان و وارد میدان می شدند، کشورهای اسلامی، زنانشان با غرور روسری به سر داشتند اما در همان تیم ها هم زنانی بودند که روسری و حجاب نداشتند مانند قطر وکویت اما در میان منتظر بودم تا تیم ایران را هم ببینم در حالیکه گزارشگر شبکه 2 آلمان، فرد پرچمدار هر کشوری را معرفی و کمی اطلاعات مختصر درباره آن کشور به بینندگان ارائه می کرد، من میل داشتم تا تصویر جوانان ایرانی را ابتدا بدون صدای صحنه ببینم برای همین صدای تلویزیون را بستم تا بهتر میمیک چهره هایشان را تشخیص دهم. چیزی که از تیم کشور ایران دیدم، آنچنان برخلاف انتظارم نبود، چهره های عبوس، تحت فشار، ترور شخصیتی شده ، انسانهایی که از بزرگترین زندان جهان می آیند و تنها یک پرسش در ذهن داشتم؛ آیا هموطنانی که در ایران زندگی می کنند این تفاوت دهشتناک کشور و انسان های که درونش زندگی می کنند را با کل دنیا تشخیص می دهند؟بعد از دیدن صحنه رژه کشور ایران، دوباره صحنه را دیدم منتها اینبار صدای تلویزیون را باز کردم تا گزارش گزارشگر را بشنوم که تیم ایران را اینطور معرفی کرد:

  تصمیم محمود احمدی نژاد برای بازدید ورزشکاران ایرانی موجب نگرانی مسئولین کمیته المپیک شده بود چراکه روابط سیاسی ایران و لندن به ویژه بعد از حمله و تصرف سفارت انگلیس در تهران بسیار سرد شده است؛ تمام اعضای شرکت کننده ایرانی و همینطور چمدان های آنها در فرودگاه هیترو به شدت بازرسی شده اند تا پلیس بفهمد چه کسانی به عنوان همراه در کاروان ایران هستند. در ضمن چه کسی پرچم ایران را حمل می کند؟ اه ه ه ه یک بوکسور آماتور!

 24. ناشناس گفت:

  این علی آبادی و دیگر سردمداران یا انگلیسی حالیشان نمی شود یا عقده دارند که حتما خود را از طریق این رژه به خانواده و دوستان خود نشان دهند وگرنه چرا باید رویه ای را که کمیته بین المللی المپیک به آنها داده بود اجرا نکنند. حتما خودشان را به عنوان قهرمان جا زده اند.